Midzomerfeest Tafelronde 26 voor Zeeuwse hoogaars en MS Rollen maar... Cultureel Erfgoed praat over culturele planologie ZRTI is bijna klaar voor gebruik Herdenkingslanding D-Day in Westkapelle zonder echte landing Met Dagtripper op avontuur langs Zeeuwse Noordzeekust BV WALCHEREN Kroon Kozijn open in Middelburg Utropia is tropische droomwereld 'T WETEN WAARD RONDJE WALCHEREN Middelburger naar Olympiade Jeremiasse HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Vissersschepen Nieuwbouw Sigrid van Kuijk Golfslag DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG Woensdag 16 juni 2004 De Faam Pagina 3 Nico Kulk: "Beter bestaat niet", (foto: Tannie de Jonge) MIDDELBURG - Op 8 april werd aan de Klarinetweg 12 in Middelburg Kroon Kozijn Zeeland geopend. Eigenaar van de eer ste Zeeuwse vestiging is Nico Kulk. Kroon Kozijn Nederland le vert aluminium, kunststof en houten deuren, kozijnen, serres en schuifpuien. Voor zowel het kunststof als het aluminium wordt ge bruik gemaakt van Schuco profielen. "Beter bestaat niet", zegt Kulk. Of het nu gaat om een rond of zeshoekig raam. een smalle hoge deur of een extra brede deur, bij Kroon Kozijn wordt het ge maakt. Het bedrijf heeft een grote keuze in kleuren en geeft 15 jaar garantie op kunststof elementen in wit en crème. Alle ramen en deuren kunnen indien mogelijk worden voorzien van inbraakwe rend beslag. Kroon Kozijn biedt de consument een perfect en be trouwbaar product tegen een zeer aantrekkelijke prijs. Ricardo Brasser met één van zin vogels, (foto: pr) MIDDELBURG - Het vorige maand in Middelburg geopende Utropia is een tropische droomwereld te noemen. Rond de zestig beo's en tourako's, toekans en verschillende ara's vliegen er vrij rond of zitten in ruime volières. De eigenaren van Utropia, Ricar do en Anja Brasser, richtten de 1200 vierkante meter grote hal aan de Kleverskerkseweg 3 in Middelburg in als'een tropische vogel- tuin. De beplanting bestaat onder meer uit bloeiende orchideeën, paradijsvogelplanlen en bananenplanten. In de vijver zwemmen koikarpers. De Brassers gaan ervan uit dat Utropia zowel bij mooi als bij slecht weer publick trekt. Ook kunnen er kinderfeestjes worden gehouden. Utropia is geopend op maandag van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlis- singen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zon dag 7.00 uur, J.L.F. Wortelboer, Korendijk 36, Middelburg, 0118- 644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: S.A. van de Haak, Rouaansekaai 47, Middelburg, 0118-644301. Visites aan vragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Hel mes. Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: G.C.M. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, 0118-581276 en R.A.D. van Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271. Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zon dag: R. Redingius, Singel 26, Vlissingen, 0118-412644. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren: zaterdag van 10 tof 17 uur: Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, 0118-466345. 24-uurs dienst: Welsinge, J.W. Thibautstraat 45, Middelburg. 0118-623298. Vlissingen en Oost-Souburg: Van vrijdag 20 uur tot zaterdag 22 uur: T. Adriaansen, 0118-471140. Van zaterdag 20 uur tot maan dag 22 uur: H. de Pundert 0118-471140. Middelburg: Vrijdag 21.30 tot zondag 21.30: J. Drijdijk, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: A.L. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, 0118-637077. Landbouwdieren: Landbouwhuisdie renpraktijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33 A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uitren volgens afspraak. Dagelijks van 9 tot 21 uurtel. 0900-7673437 V LISSINGEN - Het genoot schap 'Tafelronde 26 Wal cheren' houdt vrijdag 18 ju ni het eerste MidzomerTa- felfeest in Hotel Arion in Vlissingen. De opbrengst van de avond gaat naar de Stichting Behoud Hoogaars en de organisatie Multiple Sclerose Research. Door Ellen De Vriend Het restaurant en de terrassen van Best Western Hotel Arioni worden omgebouwd tot een Midzomerpaviljoen. "Er ko men marktkramen met luxe Zeeuwse delicatessen als ka zen van Schellach, quiche van lamsoren, Zeeuws spek en Alexisbier", somt Martin van der Louw op. Aan het begin van de avond is er een kunst veiling gehouden en tijdens het feest treedt Abba Alive op. De vier muzikanten brengen muziek, kleding en sfeer van de Zweedse groep uit de jaren zeventig helemaal terug. De Tafelronde is Brits van oor sprong, maar inmiddels wereldwijd aanwezig. Elke groep kent gemiddeld vijftien 'tafelaars' - allemaal heren - die maximaal veertig jaar oud zijn. In één of twee maande lijkse bijeenkomsten leren ze elkaar beter kennen en wisse len ze kennis en ervaringen uit. De Walcherse club heeft 24 le den. Die steken de handen uit de mouwen om een positieve bijdrage te leveren aan een lo kaal of nationaal doel. "We houden feesten, zoals de jaar lijkse Haringhappening, om geld bij elkaar te krijgen voor goede doelen. Onze Tafel heeft in het verleden al speeltoestel len neergezet bij verschillende scholen, speelgoed gekocht voor speel-o-theken in Middel burg en Vlissingen en een fi nanciële bijdrage geleverd aan het inloophuis Palazzoli", ver telt Van der Louw. Ook voor het komende feest zijn goede doelen benoemd. De razend populaire Zweedse popgroep Abba (foto) vormt de in spiratiebron voor de band Ab- ba Alive die optreedt op het MidzomerTafelfeest in Vlis singen. (foto: pr) MIDDELBURG - Beslissers, beleidsmaker en betrokke nen zijn uitgenodigd om deel te namen aan een symposi um Culturele Planologie. Dat wordt gehouden op initi atief van het steunpunt mo numentenzorg van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zee land. Aan de orde komen punten als de culturele planologie van de provincie, de methode Belve dere om met cultuurhistorie om te gaan en de weg van het landschap in het eerste deel. In het tweede deel komen meer cultuurhistorische zaken aan de orde zoals de Staats-Spaan- se linies en Cultuurhistorie als inspiratiebron voor het onder werp. Bewezen specialisten leiden het onderwerp in, de voorzittershamer is in handen van Fred Schoorl, directeur van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. Het symposium vindt donder dag 1 juli plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en begint om 13.00 uur. MIDDELBURG - Arjan Hee- res van de Nehalennia Stede lijke Scholengemeenschap heeft zich als enige Zeeuw geplaatst voor de finale van de Nationale Scheikunde Olympiade. Die wordt deze week tot en met donderdag (17 juni) gehouden binnen de muren van Wagenin- gen Universiteit. Aijan is leerling van vwo 6. Hij maakt kans om bij de beste vier te komen, die - na wat training op de Vrije Univer siteit van Amsterdam - het Neder lands Team vormen dat deel neemt aan de Internationale Che mie Olympiade in juli in Duits land. Bij deze olympiades meten middelbare scholieren zich door naast parate kennis te tonen ook creatief om te kunnen gaan met scheikundige problemen. ...vervolg van voorpagina... MIDDELBURG - Connexxion heeft een nieuwe buskaart. Met de Dagtripper kan één he le dag lang worden gereisd langs de Zeeuwse kust. Eén kaart is geldig voor maxi maal één volwassene en twee kinderen tot en met elf jaar. Die mogen dan gebruik maken van alle openbaar vervoerlijnen van Connexxion langs de Zeeuwse kust. In Zeeuws Vlaanderen is dat op "Met al deze moderne apparatuur is het mogelijk om de tumor heel nauwkeurig te lokaliseren en te be handelen. Door de verfijnde tech niek kan het gebied zo nauwkeurig mogelijk worden bestraald en de stralingsdosis in het gezonde weefsel zo laag mogelijk worden gehouden. Hierdoor wordt de be handeling beter verdragen en kan uiteindelijk de behandeldosis wor den verhoogd", legt Jongens uit. Het ZRTI is sinds mei vorig jaar verbouwd. Deze week zijn de kan toren in de nieuwbouw in gebruik genomen, die zich bevinden op de tweede verdieping in het overstek de buslijnen 2, 3, 4, 12 en 14. Knokke (lijn 14) is alleen in de zomermaanden bereikbaar met de Dagtripper. Op Walcheren is de kaart geldig op de lijnen 52 tot en met 62 en lijn 133. Lijn 133 rijdt tot Rotterdam, echter de Dagtripper is maar geldig tot Bruinisse. Op Schouwen-Duive- land kan de buskaart gebruikt worden op lijn 134. De kaart is tot en met 31 au gustus te koop bij de buschauf feur van Connexxion. boven de aanrijroute naar het zie kenhuis. Op de begane grond zijn twee extra bestralingsbunkers en wachtruimten gebouwd. De bun kers hebben muren van bijna drie meter dik beton. De huidige poli kliniek verhuist in september naar de nieuwe eerste verdieping, waar ook vijf onderzoekskamers zijn. Het oude gedeelte van het ZRTI en de nieuwbouw zijn symbolisch aan elkaar verbonden door een doorlopend kunstwerk van de Vlissingse kunstenaar Erik Brandts. De behandelingen in het instituut zijn tijdens het bouwtraject ge woon doorgegaan. Veel van de Zo gaat de helft van de op brengst naar de Stichting Be houd Hoogaars (SBH) in Vlis singen. De tachtig vrijwilli gers van deze stichting zetten zich in voor het behoud van de authentieke Zeeuwse vissers schepen en restaureren de schepen in hun eigen tijd. De andere helft van de op brengst gaat naar de Stichting MS Research in Voorschoten. Voor het laatste doel is geko zen ter nagedachtenis aan Si grid van Kuijk, voorlichtster van de gemeente Vlissingen, die in september 2003 op 34- jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van Multiple Sclero se. Kaarten voor de avond kosten vijftig euro en zijn te koop bij de Vlissingse zaken Hotel Arion, Knuijt Herenmode of Café Soif. In Middelburg bij EP Minet. eenentwintig centra voor radiothe rapie in Nederland hebben wacht lijsten. "De twee bestralingsunits in het ZRTI zijn nu volledig bezet en de medewerkers maken langere werkdagen", zegt Jongens. "Dat komt doordat het aantal kankerpa tiënten en de combinatiebehande lingen toenemen. We hadden gere kend op een jaarlijkse stijging van drie procent, dat is door vergrij zing van de bevolking en de goede bereikbaarheid van het ZRTI nu zes procent." Vorig jaar zijn in het instituut 17.600 behandelingen uit gevoerd. Daarvan komt tachtig procent uit Zeeland. Door de uitbreiding kijkt het ZRTI aan tegen een tekort aan radiothe rapeutisch laboranten. Om dit op te vangen heeft het instituut in samenwerking met de Hogeschool Eindhoven een vierjarig duaal op leidingstraject opgezet. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar voor leerlingen met minimaal een havo diploma met een natuur- en ge- zondheidsprofiel. De officiële ope ningsdatum van liét ZRTI wordt nog vastgesteld. f r r WESTKAPELLE - Gespannen stonden de duizenden toeschou wers donderdag op de dijk bij Westkapelle, turend naar het water. Ongeveer acht landings vaartuigen werden rond negen uur in Westkapelle verwacht voor de kust van het gebouw van de KNRM. Precies op die plek bij de radarpost Erica kwamen op 1 november 1944 de Royal Marines Commando's 41, 47 en 48 naar Westkapelle om Wal cheren te bevrijden. door Ellen De Vriend Kort na negenen komen drie leger groene landingsvaartuigen in zicht. Zo'n veertig meter van het strand worden de laadkleppen ge opend en zijn vastgesjorde jeeps en een paar mariniers te zien. De toeschouwers verwachtten een herhaling van wat zestig jaar gele den op D-Day in Normandië ge beurde. De vaartuigen zouden het strand op komen om de landing in Westkapelle in november 1944 te memoreren. Maar er gebeurt niks. Groepen mensen lopen weg. ande ren gaan erbij zitten. De ongeveer tweehonderd leerlin gen van basisscholen uit Westka pelle, Meliskerke, Domburg en Zoutelande, uitgenodigd om de herdenking bij te wonen, vervelen zich. Rond half elf worden de mo toren gestart en veert het publiek overeind. Nu gaat het gebeuren! Maar de laadkleppen gaan dicht en de schepen varen weg. De toe schouwers blijven teleurgesteld achter. Engelse troepen en een paar veteranen leggen even later een krans op de landingsplaats en bij het oorlogsmonument in West kapelle. Veteraan William Aird weet nog precies hoe het zestig jaar geleden was: "De zee was heftig en het was erg koud. Veel mariniers zijn toen overleden. Ik heb veel geluk gehad." Voorzitter Leon DeWitte van de Stichting Steun Bevrijders Wal cheren begrijpt de teleurstelling, maar denkt dat de weersomstan digheden niet geschikt waren voor de landing. "De landing en de her denking op het strand en op de dijk van Westkapelle waren uitingen van betrokkenheid van de Britse mariniers bij het lijden van de be volking van Westkapelle in 1944 en betrokkenheid bij de strijd van de Britse mariniers die in 1944 ge land zijn bij de dijkgaten bij het dorp. De mariniers die in Westka pelle aanwezig waren hadden hun acties in Afghanistan en Irak afge rond en waren op weg naar een oe- fengebied samen met de Neder landse mariniers." Hij benadrukt dat de herdenking volledig door de Engelsen is georganiseerd. In de eerste week van november vindt nog een herdenkingsweek plaats. Op maandag 1 november wordt in Westkapelle de Royal Marines Memorial Day gehouden, met een kranslegging op de lan dingsplaatsen en op de burger be graafplaats. Verder is er een recep tie in 't Polderhuis in Westkapelle. een concert in de SO W-kerk en treden militaire bands op. Vlissingen, Hotel Arion, zo- meravondbridge, 19.15 uur. Zoutelande, speel- tuintje op de dijk, natuur wandeling, 19.30 uur. Middelburg, Abdijkerken, middaggebed, Cora van Dijk en Trees Verwit legen. 13.00 uur. Middelburg, Vismarkt, Antiek- en am bachtenmarkt, hele dag. Middelburg, Koorkerk, Middaggebed, 13-13.30 uur. Vlissingen, Mercuriusweg, finish Ster van Walcheren, 21.00 uur. Vlissingen, Louis Hemelaar, Spuistraat, gratis controle van naaima chine, 10.00-18.00 uur. Vlissingen. café De Concur rent, Goud van Oud feest, 21.00 uur. Vlissingen, Lammerenburcht. project jeugdparticipatie, work shops, 13.00 uur. Middel burg, café Goudwaard. Ori- flanie beauty party, 20.30 uur Middelburg, Abdij plein, Smaek van Zeeland, 17.15 uur. Middelburg, Damplein, Gratis autorui- treparatie, 9-17.30 uur. Vlissingen, Lammeren- burcht, ringrijden, 8.00- 17.00 uur. Vlissingen, Boulevard, Oldtimerrit, 9.00 uur. Vlissingen, kerkgebouw De Schaaps kooi, Papegaaienburg, ba zaar, rommelmarkt, 9.00- 15.00 uur. Vlissingen, manege Paardoes, Wereld wijkdag, 'Ontspan en ge niet', 9.00-18.00 uur. Oost-Souburg, Centrum, Highland Games, 9.30- 20.00 uur. Vlissingen. Beliamypark. Oldtimerrit, 15.00-1'9.00 uur. Melis kerke, Zijdemuseum, uit reiking Fashion by the Sea award. Oostkapelle, Bio logisch museum, Zonne wendewandeling, 23.00 uur. Vlissingen, De Schaapskooi, Papegaaien burg, Bazaar - Rommel markt, 9-15 uur. Middel burg, Abdijplein, Smaek van Zeeland, 12-22 uur. Koudekerke, Groeneweg 5, Kofferbakverkoop. 10- 17 uur. Middelburg, Gast huis, Noordpoortplein 2, CVA-trefpunt, 14.30 uur. Vlissingen, parkeerplaats Spuikomweg, Gratis auto- ruitreparatie, 9-16 uur. Middelburg, Sportpark Voorborch, Breeweg, Ma- rathonfeest 7Ö-jarig be staan Swift, vanaf 10.30 uur. Vlissingen, sportveld Lammerenburg, Rommel markt Seolto, 10-15.30 uur. Westkapelle, Markt, Rommelmarkt VV De Noormannen, 9-15 uur. Heel Zeeland, Open dag bij de biologischge boeren, 9.30 tot 16 uur. Vlissin gen, Rooseveltlaan 744, Spullenmarkt, 9-14 uur Meliskerke, Zijdemuseum, modeshow, 'De Smaek van Zeeland', 14.00 en 16.00 uur. Middelburg, Abdij - plein, Smaek van Zeeland, 12-18 uur. Vlissingen, Arsenaaltheater, Avalanche muziekfestival, vanaf 14.30 uur. Middelburg, Abdijplein, Modeshow Fas hion by the Sea, 14.00 en 16.00 uur. Heel Zeeland, Open dag bij de biologi sche boeren, 9.30 tot 16 uur. Vlissingen, Boulevard, me talen kunstwerk, natuur wandeling door het Nolle- bos, 19.30 uur. Vlissin gen. Hotel Arion, zomer- avondbridge, 19.15 uur. Middelburg, Stadskantoor, Kanaalweg, vergadering Gemeenteraad, 19.30 uur. Middelburg, Markt, boe ken- en verzamelmarkt, 11.00-17.0 uur. Middel burg. Markt, Markt op maandag, hele dag. Middelburg, Stadskantoor, Kanaalweg, vergadering Gemeenteraad, 19.30 uur. Maandag werd de enorme apparatuur binnengetakeld. (foto: Jaap Wolterbeek) de Faam Verschijnt in een oplage van 53 400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J V. Munsiemian Commercieel Regiodirecteur Ch van tien Oosterkamp Kantoor Fruillaan 4c, postbus 5. 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vnjdag van 8.30 lot 17.00 uur Woensdag gesloten Afsluiltijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging Dc Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Redactie Algemeen Hoofdredacteur iV/vc. (1. Arendscn-Titben Hoofd Rcdaclie Jon Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 red faam@whk wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopteam Mineke Crucq 0113-274017 (privd 06-51221131 Linda Heikoop 0113 274013 (privd 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De kaam is cc/i uitgave van Wegener Huis-aan-liuiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van hel Wegener-eoncern. Op al onze adverleritiecontractcn en aanbiedingen daartoe zijn van toepas- singtle Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden word! op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u attn ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen m een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om n te laten I informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden/Us u op deze informatie geen prijs steU kunt u dut schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-huiskranten BV. t.a.v. AT. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 602. 75011 AR Enschede. Druk Wegener Nieuwsdruk Breda advertentie JeremiasseCare2Move is hét adres voor alle soorten hulpmiddelen, revalidatie- en zorgproducten die het leven makkelijker maken. Het zijn 'rollator-voordeelweken' bij Jeremiasse. Twee weken lang profiteert u van aanzienlijke kortingen op een aantal rollators. zorg voor beweging Openingstijden: ma./vr. 08.30-17.00 uur In onze koopjeshoek vindt u met enige regelmaat gebruikte artikelen tegen meeneemprijzen. Verrijn Stuartweg 43 GOES #Tel.: (0113) 21 12 74 wwvtf.care2move.nl Arcof Care2Move, Van Breugel Care2Move, Breva Care2Move, Jeremiasse Care2Move, Ligtvoet Care2Move KROON KOZIJN ZEELAND HB

de Faam | 2004 | | pagina 3