Met De Faam per bus naar Singer Museum in Laren 100 3e fles gratis Twee keer bekroonde Theo Rietveld wil altijd verder Lezersactie met AMZ Walcherenrit met oldtimers van minstens dertig jaar oud EXPO AGENDA IN DE STERREN MET RECHT Getuigen Tuin van Walcheren zoekt materiaal over periode voor en na inundatie Konmar Middelburg ARNEMUIDEN DOMBURG MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN Eed afleggen Simpele formule Kleutertje Luister Behoefte Kinderdagverblijf Lezersreis !Naam Ram Stier Tweelingen Kreeft Leeuw Maagd Weegschaal Schorpioen Boogschutter Steenbok Waterman Vissen /ll Nu 2de duopak - li Woensdag 16 juni 2004 De Faam Pagina 25 Museum Arnemuiden, Langstraat 35. 60-jarige bevrijding Amemui- den, woensdag en zaterdag van 13.30-1630 uur. t/m 30 oktober. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van designers, schilde rijen van Philip Veurink en sculpturen van Hannes Helmke, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur. zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 15 juli. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit dc Art Nouveau periode, 'From Russia with Love', maandag van 13.00-17.00 uur. dinsdag t/m zaterdag 10.00-17,00 uur. t/m 19 juni. Zeeuwse Bibliotheek. Kousteensedijk 7, afbeeldingen en vlinders van Vlinder- en Libellengroep Zeeland; Tekeningen van Adri Kar man. maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00- 21.00 uur, zaterdag van 10.00-13.00 uur. t/m juli. Concert- en Ge hoorzaal, Singelstraat 13, schilderijen, hout- en linosnedes van Ra chel Daniels, 'Koeien, Abstract. Maritiem', t/m juni. Centrum Beeldende Kunst Zeeland, Balans 17, sieraden 22 jaar Ineke Otte, maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur. t/m 20 juni. Zeeuws Museum, Abdij 3, wandtapijten, 'Geweven geschiedenis, Zeeuwse wandtapijten 1593-1604', dinsdag t/m zondag van 11.00-17.00 uur, t/m 12 september. Caesuur, Lange Noordstraat 67, Koen Brouckc, Cars Characters, t/m 4 juli* De Drvkkerv, Markt, schilderijen/te keningen van leerlingen van Walcherse scholen, opening donderdag 16.30 uur, t/m 5 juli.* Wandelkerk. Abdij, acrylschilderijen en ge dichten van Lonne van Liere, maandag t/m vrijdag van 10.30-17.00 uur, t/m 29 juni. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwondertentoonste- ling Alice in Wonderland, vanaf vier jaar, t/m 31 oktober, aquarellen Tonnie Schouwenaar, t/m 30juni, dag. van 10.00-17.00 uur. DeWatertoren AK, Vlissing^estraat 239, installaties van Wies de Bles, 'Cyclus', beelden van Martin Mc Namara, 'Sleeping and Dy ing', donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 11 juli.* Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, kostuumopstelling, 'Kleur-Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streek- dracht 1800-1900, t/m 7 november, pasteltekeningen van Juke Hudig, 'Pastels van tuinen', t/m juli, geweven damast van Phyllis Thöne, 'Grapjes op lapjes', t/m 18 juli, maandag t/m zaterdag van 12.00- 17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen/glaswerk van Dora Dolz, maandag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 1 september. d'- Oude Lantaarn, Oudestraat 55-57, schilderijen en tekeningen van Gerard Menken, 'Zeeland', maandag t/m zaterdag van 11.00-17.30 uur, t/m 26 juni. Zeeuws'maritiem muZEEum, erotisch humoristische tekeningen Jan Sanders, 'Weelderige dames ander zeemansgeluk'. t/m 10 okto ber; 'Noordzeekusten 1830-1930', t/m 9 januari, maandag t/m vrij dag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. De Piek, Hellebardierstraat 13, schilderijen van Wieteke Hendrikx, 'De jungle in mij', t/m 18 juni. deWilIem3, Oranjestraat 4, video- werken van Roger Claessens, 'Strangers in Paradise'cn foto's van Barbara Jean, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 11 juli. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, schilderijen van Marja Kort- smit- Boers, alledaagse en exotische taferelen, maandag van 13.00- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 5 juli Een rechtbank is meestal niet de plek waar u vrolijk naar toe stapt. Niettemin kan het voorkomen dat u toch voor het hekje moet verschijnen. Niet als verdachte, maar als getuige. Voor veel mensen best een enge bedoening, omdat ze niet weten wat hen te wachten staat. door Esther Boot en Ad Roos Het begint natuurlijk al met het politieonderzoek na de aangifte of ont dekking van een strafbaar feit. De recherche zoekt naar bewijsmateri aal en daarbij kan alles, ook al lijkt het nog zo zinloos, van belang zijn. Uw verklaring wordt op papier gezet en vervolgens moet u de verkla ring ondertekenen. Ook kan u worden gevraagd foto's van mogelijke verdachten te bekijken of mee te werken aan het maken van een com positiefoto of een confrontatie. Na het afleggen van uw verklaring be staat de kans, dal u nooit meer iets hoort en daarmee is voor u als ge tuige de kous af. Maar het kan ook zo zijn dat de officier van justitie de rechter-commissaris verzoekt om een gerechtelijk vooronderzoek te verrichten. En dan loopt u de kans om opnieuw als getuige gehoord te worden. Bij dit vooronderzoek kunt u bijvoorbeeld uw eerdere verkla ring aanvullen omdat u zich weer dingen herinnert. Krijgt u van de rechter-commissaris een oproep, dan bent u verplicht te verschijnen. Ook de officier van justitie en de advocaat kunnen u nog oproepen. Of dat inderdaad gaat gebeuren is iets wat de rechter van tevoren beslist. Ook in dit geval bent u verplicht te komen. Wie weigert te komen, loopt de kans van rijkswege te worden opgehaald. Er zijn twee soorten getuigen: getuigen a charge en getuigen a déchar ge. Getuigen a charge zijn getuigen die zijn opgeroepen door de offi cier van justitie en zullen veelal voor de verdachte een belastende ver klaring afleggen, getuigen a décharge zijn getuigen die opgeroepen zijn op verzoek van de advocaat. U krijgt uw oproep, u heeft zich gemeld en dan wordt u binnengeroe pen. De rechter vraagt uw personalia en vraagt of u familie van de ver dachte bent en of u bij hem of haar in dienstbetrekking bent. Daarna moet u de eed of dc belofte afleggen. Vanaf dat moment staat u als ge tuige onder ede en moet u de waarheid vertellen. Ook bent u verplicht om op de vragen antwoord te geven. Op het moment dat de rechters, de officier of de advocaat het sterke vermoeden hebben dat u staat te lie gen, loopt u de kans te worden vervolgd voor memeed. U wordt dan als gevangene weggevoerd en belandt in de cel op verdenking van meineed. Van u als getuige worden overigens geen wonderen verwacht. Als u zich iets niet meer weet te herinneren, dan weet u het niet meer. Zo simpel is het. In principe moet u op alle vragen antwoord geven. Be hoort u tot de naaste familie van de verdachte, heeft u beroepshalve een geheimhoudingsplicht of als de rechter dat zegt, hoeft u geen antwoord te geven. Ben u medeverdachte in de zaak en 'dat wat u zegt kan tegen u worden gebruikt', ook dan mag u de lippen stijf op elkaar houden. Maar wat als u al jaren samenwoont met de verdachte en er is geen samenlevingscontract? Dat moet u gewoon antwoorden, ook al vindt u dat nog zo vervelend. Formeel bent u immers niet gehuwd en is uw partner ook geen naaste familie. Mocht u ooit worden uitgenodigd om in een zaak als getuige op te tre den, probeert u zich dan zo min mogelijk van dc formele gang van za ken aan te trekken. Vertel uw verhaal en wees niet bang om te zeggen dat u iets niet (meer) zeker weet. De Voorleesstoel kluistert peuters aan radio Cool FM MIDDELBURG - Kleuters en peuters voor wie op zaterdag avond en/of zondagochtend De Voorleesstoel van Cool FM op dc radio wordt gezocht, luiste ren naar een bekroond pro gramma. Zowel in het scenario (2002) en de uitvoering (2003) oogstte zijn bedenker Theo Rietveld landelijk de hoogste eer. De programma's lopen en gemiddeld vijftienduizend paar kinderoren in Zeeland zijn na Sesamstraat gericht de lokale radiozender. Door Ad Hanneman Met de onderscheidingen van de overkoepelende organisatie lo kale omroepen, de Olon Air, op zak zou de 48-jarige Middelburg het wat rustiger aan kunnen doen. Maar op de lauweren rusten staat niet in zijn onge schreven leefwet. "Ik ben nu be zig met het uitwerken van een idee voor oudere kinderen. Voor mij is het leuk om iets op te zet ten. Als dat klaar is wil ik verder. Natuurlijk is het plezierig dat het kinderprogramma De Voorlees stoel zoveel succes heeft bij de luisterende kinderen. Maar daar sta ik niet meer bij stil. Dat is af en dat programma maak ik ge woon, overigens met anderen." De Voorleesstoel overtrof alle inzendingen van andere lokale omroepen vorig jaar. Volgens Rietveld, die naast een zestien uren contract voor Cool FM ne gentien uur werkt als leraar op basisschool De Cederhof in Middelburg, zijn zelfs andere lokale omroepen geïnteresseerd in zijn programma. Hij legt uit: "De formule is heel simpel. Het programma duurt maximaal tien minuten. Je hebt drie ingrediën ten nodig: de bieb, een kinder opvang en de lokale omroep. Dan heb je dus een boek waaruit je kunt voorlezen, je hebt kinde ren en een microfoon er bij. De kinderen voeren het woord, sa men met de voorleesmoeder. Vragen thuis worden vaak al door de kinderen ter plaatse ge steld, er komt dus antwoord. De Olon Air noemde het 'een voor beeldprogramma'. Mijn inspira tiebron is het niet meer bestaan de Kleutertje Luister op de lan delijke radio, waar ik als kind fan van was'", zegt de leraar van groep zes in het christelijk ba sisonderwijs. En door dat voorbeeld zijn er overeenkomsten met Kleutertje Luister. "Net als in De Voorlees stoel kwamen ook daar vooral kinderen aan het woord. Zelf zeg ik bijna niks. Ik volg de kinderen en voorleesmoeders vertellen het verhaal waar alle kinderen van de opvang bij zijn. Zo maak ik een ronde door Midden-Zeeland, telkens in een andere kinderop vang. Die formule kreeg de eer ste prijs met 2.500 euro er bij, maar andere lokale omroepen zien er wel wat in. Wat daarmee gebeurt? Dat hoor ik nog". Riêtveld is bij C'ool FM verant woordelijk voor alle informatie ve programma's. Met De Voor leesstoel dicht hij in Zeeland spreekwoordelijk een gat in de markt, zo stelt hij vast. Want: Theo Rietveld: "Andere omroepen tonen nu ook interesse voor De Voorleesstoel' (foto: Jaap Wolterbeek) Er was niks op de radio voor die groep. Omroep Zeeland heeft niks voor de kleuters en peuters. Ik heb daar verder geen com mentaar op, want ik heb er nog als verslaggever gewerkt. Ik weet wel dat er behoefte aan be stond, dat had ook de Olon Air in de gaten. Dus schreven ze die wedstrijd uit die wij wonnen." Volgens Rietveld is De Voor leesstoel een goed beluisterd programma. Recente gegevens van een luisteronderzoek heeft hij niet, maar hel getal 15.000 luisteraars meent hij oprecht te kunnen zeggen. "Je hoort vaak van mensen dat ze samen met hun kind luisteren op zaterdag avond en dat het kind zondag ochtend in zijn eentje hetzelfde wil horen". De luisterschare groeit. Want: "Ik kom wekelijks in een ander kinderdagverblijf. Daardoor krijg je steeds meer mensen die luisteren op zater dagavond rond zeven uur en op zondagmorgen rond negen uur. Ik hoor ook vaak dat ze blijven luisteren als ze het één keer heb ben gehoord." GOES/LAREN - In het Singer Museum in Laren is momen teel een expositie over Neder landse schilderdorpjes te zien. Dorpen als Katwijk, Elspeet en Spakenburg inspireerden hele kolonies met kunstenaars. Maar ook artiesten uit Veere en Domburg staan wijd en zijd bekend. Hef museum laat in deze exposi tie een schilderachtig rondje Nederland zien. Zo is op de ten toonstelling Zeeuws werk te zien van Théo Van Rijsselberg- he en Jan Toorop. Behalve werken van de genoem- Werk van Jan Toorop is mo menteel te zien in het Singer Museum in Laren, (foto: pr) de kunstenaars omvat de ten- Op de heenreis, per luxe tou- toonstelling kunst van else Berg, ringcar. is er voor iedereen een Gerard Bilders, P..I.C. Gabriël, kopje koffie met gebak. En na Leo Gestel, Herman Kruyder, een dagje ervaren en beleven in B.C. Koekkoek, Jo Koster, Bart het museum en het monumenta- van der Leek. Mattlnjs Maris, le stadje Laren zelf begint de Jan Sluijter, Gustave De Smet, terugreis. Onderweg wordt ge- Cornelis Springer, Floris Ver- stopt voor een drie-gangendiner, ster, Cornelis Vreedenburgh en waarna u bij uw opstapplaats J.H. Weissenbruch. weer afgezet wordt. Dat alles Zaterdag 25 juni is er een speci- voor het luttele bedrag van twin- alc dag in het museum. Aanwe- tig euro per persoon, zigen krijgen een vleugje mee Meegaan? Meldt u aan via van de plaatselijke cultuur: zo 0113-351551, via www.amz.nl zijn er Larense volksdansen en of reserveren@amz.nl. Of knip is er een optreden van het Spa- onderstaande bon uit en stuur kenburgs visserskoor. Verder die op naar AMZ Lezersreis, zijn er Staphorster handwerkde- antwoordnummer 8104, 4400 monstraties, Volendammer ver- ZG in Borssele (postzegel niet kleedkisten, Haltcmcr duifjes en nodig). Reserveer snel, want op natuurlijk niet te vergeten de is op! Zeeuwse bolussen en babbe- laars' 'BONBONBONBONBOBON 11 Nieuwsgierig geworden naar de I Adres tentoonstelling in Laren? Ga dan I Postcode woonplaats I zaterdag 26 juni mee met De I I Faam naar het Singer Museum! ITelefoonnummerI Samen met AMZ Borssele ver- Aantal personenI trekken wij's morgens vanaf di- verse plaatsen op Walcheren. ^BONBONBONBONBOBON (advertentie) De meidoorn trok voor de oorlog al van heinde en verre toe risten. (foto: Tuin van Walcheren) MIDDELBURG - Het voor oorlogse Walcheren moet prachtig zijn geweest. Steeds minder mensen weten dat. Ook is vrij onbekend hoe kaal het eiland was na de inundatie. Daarom wil de Stichting Tuin van Zeeland afdrukken en be schrijvingen van het Walcher se landschap van voor en na de Tweede Wereldoorlog. In oktober is het zestig jaar gele den dat de dijken van Walcheren op vier plaatsen werden gebom bardeerd om de Duitse troepen te verdrijven. Walcheren stond na die harde strijd op 3 oktober 1944 onder water. Volgens de stichting is de toen prachtige na tuur vernield en bleef een kaal eiland achter. Voor de bombardementen werd het gezicht van Walcheren be paalt door een kleinschalig, be sloten landschap, met doorkijk jes, hagen langs weilanden en akkerranden, wegen beplant met abelen, essen cn iepen. Ook rijen knotwilgen in de weilanden, zware erfbeplanting en land- goedbossen bepaalden het beeld. En ieder jaar toverden de vele meidoorns het groen-bmine landschap in één keer wit. Vol gens de stichting trok dit witte kleed toeristen van heinde en ver. Nadat het water was terug gegeven aan de zee en Walche ren droog werd verklaard - zo stelt de stichting vast - moeten de kale bomen apocalyptische gevoelens hebben losgemaakt. Omdat steeds minder mensen weten hoe het was. zoekt de stichting allerlei materiaal om aandacht te besteden op de web site. Foto's, krantenknipsels, verhalen en persoonlijke indruk ken zijn allemaal welkom. Maar omdat Walcheren weer een ge zicht kreeg in de decennia die volgden, is het voor de stichting ook interessant om een beeld te krijgen van de ontwikkeling in de jaren zestig, zeventig en tachtig. Het adres: Postbus 55, 4330 AB Middelburg. VLISSINGEN - Voorzitter Wim de Ridder van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen geeft zaterdag 19 juni om 9.00 uur het officiële startsein voor de 27e Walcherenrit voor Old Timers. Dat gebeurt vanaf de Boulevard Bankert in Vlissingen waar de klassieke auto's en motoren die ochtend staan opgesteld. De deelnemende voertuigen mo gen niet jonger zijn dan dertigjaar. Er zijn vier stopplaatsen waar de fijntjes onderhouden oldtimers ook te bekijken zijn. Imkerij Pop- pendamme is de eerste stopplaats. De voertuigen staan daar van 10.15 tot 11.15. Daarna tuft het gezelschap van maximaal honderd deelnemers naar Domburg waar tussen 12.15 en 13.45 halt wordt gehouden. Driekwartier later strijkt de nostal gische stoel neer in Veere op het parkeerterrein van de Waterher- berg tol 15.15 uur, waarna de oud jes naar Vlissingen rijden om daar tussen 16.15 en 17.39 uur nog zijn te bewonderen. Laat uw hoofd niet op hol bren gen door mensen met mooie praatjes. U heeft de handen vol aan de lopende zaken. Er komt een heel drukke week aan. U dacht dat u uw zaken goed op de rails had en nu moet er opnieuw 't één en ander geregeld worden. Een beetje een vreemde week met flinke tegenstellingen, een lach en een traan, een frons en een glim lach. Er is kans op een probleem dat u na enig overwegen tot een goede oplosssing brengt. Er komt iemand met een nieuwtje waar u al lang geleden op gehoopt had. Het wordt een beetje een rare week vol onverwachte berichten. U staat enorm op scherp en toch lijken de dingen verkeerd uit te vallen. Als u maar rustig blijft loopt binnenkort alles weer op rolletjes. Meng u niet in zaken van anderen waar u zijdelings mee te maken krijgt. Er is iets uit te praten met iemand in uw omgeving en dat schuift u steeds voor u uit. Neem wat gas terug en neem tijd voor uw omge ving. Deze week is er aanleiding tot ergernis. Niet iedereen heeft tenig van uw tomeloze energie. De soepelheid die men van u ge wend is is ver te zoeken. U raast maar door. Dit is niet bevorderlijk voor een goed verloop van dc za ken. Er zijn wat wolken voor de zon. maar u komt er met een positieve instelling goed doorheen. In uw omgeving vindt u een gewillig oor om dingen uit te praten die u dwars zitten. U zwijgt al lange tijd over belangrijke gevoelens en uw partner of toekomstige partner doet daaraan mee. Deze week wordt wat saai, maar u zit dan ook helemaal niet op ge doe te wachten, dus u vindt het misschien wel prima als de week rustig verloopt. U heeft veel te veel energie gestoken in zaken waar geen perspectief in zit cn het is van groot belang dat u wat tot uzelf komt. Er is een collega of partner die zijn stokpaardjes berijdt. Daar bent u helemaal op uitgekeken. Deze week kan een verandering brengen. U kunt daar gebruik van maken door het roer om te gooi en. Dat hoeft niet op ieder terrein. In uw privé-leven loopt ook niet alles op rolletjes Men ziet u soms wel eens als lastig, maar niets is minder waar! Het is alleen van belang dat u zich wat soepeler opstelt! Ga niet in op netelige zaken. Geef anderen de ruimte voor hun plannen en idee ën. Zo houdt u de sfeer ontspan nen en bevordert u de voortgang. U heeft kwaliteiten en de mensen in uw omgeving hebben die ook. Een ouder iemand voelt zich tot u aangetrokken. Er hangt iets in de lucht. U voelt de dingen goed aan en daar kunt u nu van profiteren. Uw omgeving profiteert er ook van omdat u lien door die eigen schap van u tot steun kunt zijn. Geef hen de kans zich uit te spre ken over wat hen dwars zit. Er is een zekere rust in u boven gekomen en daardoor verlopen dc sociale contacten deze week beter dan de vorige. U moet u wat plooien naar de wensen van men sen in uw omgeving ook al denkt u dat u dc problemen die er spelen beter kunt oplossen. Er ligt een reis of een verplaatsing in het verschiet waar u enigszins tegenop ziet. Bereidt u er rustig op voor. Zet de niet urgente zaken die u hebt te doen op een zacht pitje en los eerst de haast- kwesties op. Een doortastende houding van uw kant is van groot belang. Dit is geen week voor lange en moeilijke gesprekken, houd de sfeer luchtig! Er spelen tegen strijdige gevoelens in de liefde en die zijn beter te begrijpen met hu mor dan met zwaarwichtigheid. I leb wat geduld met mensen die wat minder snel van begrip zijn, ook al is dat voor u niet gemakke lijk. Verse zalmfilet per 100 gram Pottenbakkerssingel 2. Ariel Compact of Compact Color duopak 2.7 kilo 9,89 max. 10 per klant Wit stokbrood Vers uit eigen oven per stuk LL99" Vragen? Kijk op www.konmar.nl of bel gratis met de Konmar consumentenservice 0800-0809. Pepsi Cola of 7 Up diverse smaken fles 1.5 liter 0,91 Nu 3 flessen -2ï73"1.82

de Faam | 2004 | | pagina 25