ORANJE éucozooj Geen Nederlandse arbiters op EURO 2004, een incident? Ruud van Nistelrooij vraagt om geduld Oranje Top 15 EK 2004 wmsmmt Nederlands elftal geeft cadeau doelpuntenmakers Voor het eerst.sinds het WK van 1990 in Italië zijn er deze zomer in Portugal geen Nederlandse arbi ters aanwezig op een eindtoernooi. Is het een inci dent of komt het wel goed met de Nederlandse ar biter? Betrokkenen geven hun mening. 1 'Bij het Nederlands Elftal moet ik teveel nadenken' Van Nistelrooij, Kiuivert, Makaay, Van Hooijdonk. Welke van deze topspitsen moet Advocaat opstellen tijdens het EK? De meeste stemmen gaan op voor 'Van The Man'. Onaan tastbaar goed bij Manchester United, maar met 14 goals in 30 interlands nog geen absolute ster in Oranje. 4 In het leven van Rafael van der Vaart lijkt alles te kloppen. Op zijn twintigste was hij één van de jongste aanvoerders aller tijden bij Ajax. Bovendien lijkt hij verzekerd van een basisplaats bij het Nederlands Elftal. 'Door tegenslag word ik alleen maar sterker' Woensdag 16 juni 2004 De Faam Pagina 23 0200200* PORTUGAL De spelers van het Nederlands elftal'hebben een zogeheten 'Cruyff Court Oranje Veld' ca deau gedaan aan de drie grote steden waar de interlands worden gespeeld. De interna tionals bedanken op deze ma nier Amsterdam, Eindhoven en Rotterdam voor hun gast vrijheid en de perfecte organi satie rondom interlands. De Cruyff Courts Oranje vel den zijn in feite een moderne invulling van het aloude trap veldje, zoals dat vroeger ei genlijk in iedere buurt of wijk te vinden was. in Amsterdam komt het kunstgrasveldje in de Kolenkitbuurt (stadsdeel Bos en Lommer). In Eind hoven is Philipsdorp de be oogde locatie en in Rotterdam komt het Oranje Veld in de buurt Schuttersveld te liggen. Met de aanleg van de drie vel den is circa 250.000 Euro ge moeid. 1. Patrick Kiuivert 40 goals 2. Dennis Bergkamp 37 3. Faas Wilkes 35 4. Abe Lenstra 33 5. Johan Cruyff 33 6. Bep Bakhuys 28 7. Kick Smit 26 8. Marco van Basten 24 9. Leen Vente 19 10. Mannes Francken 17 11. Tonny van der Linden 17 12. John Bosman 17 13. WimTap 17 14. Johan Neeskens 17 15. Ruud Gullit 17 Rafael van der Vaart beleeft de ultieme jongensdroom ties zou zijn. Wij gaan namelijk bijna nooit uit", aldus de interna tional. Toch laat hij zich hierdoor niet van de wijs brengen. "Door tegenslag word je als voetballer alleen maar sterker." Dergelijke zaken vertroebelen het positieve beeld dat over hem bestaat am per, want de allrounder praat niet alleen op een realistische wij ze over mooie dingen, maar ook over de dompers in zijn loopbaan of de zaken waarmee hij reke ning moet houden. Zo sprak hij in de herfst nog over zijn ge wicht. "Ik heb de neiging om snel te zwaar te worden. Ik moet mijn vetpercentage goed in de gaten houden en dat doe ik ook." In het Nederlands Elftal werd duidelijk dat Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart wel degelijk op één middenveld passen, ter wijl ze beiden regelmatig met in dividuele hoogstandjes een be slissend aandeel hadden in over winningen. Gastarbeiders De interesse van de grootste clubs in Europa bleef daarom groot, waardoor een transfer naar bijvoorbeeld Spanje nog steeds tot de mogelijkheden behoort. Daar ligt een deel van zijn roots, want twee van zijn grootouders wonen in Chiclana de la Frontera. Rafael en Dolores Garcia behoor den tot eerste generatie gastarbei ders die naar Nederland kwam. Zijn familie zorgt er overigens voor dat Rafael van der Vaart zich amper laat beïnvloeden door de gekte die er bij vlagen rond hem heerst. Aan liet begin van zijn loopbaan vertelde hij het blad Johan bijvoorbeeld het vol gende over de sportauto van zijn toenmalige ploeggenoot 'Mido'. "Ik hoef geen Ferrari. Daarin zou ik me vooral schamen. Mijn va der zou het absoluut nooit accep teren als ik de weg verlies. 'Blijf vriendelijk en normaal', zegt hij altijd. Eigenlijk hoeft hij dat niet te vertellen, want dat weet ik zelf." Dick Jol... floot de Champions League fi nale (2001, Valencia-Bayern München) én had de leiding in de finale voor clubteams in het immense Maracana stadion te Rio de Janeiro tussen Corinthians en Vasco da Gama. "Vroeger was Nederland een toonaangevend land qua scheidsrechters. Bij ieder groot toernooi zat wel een Neder landse scheidsrechter. De laatste tijd is dat niet meer zo. Wij zijn afgezakt naar een minder ni veau. Er zijn verschillende rede nen waarom het zo gelopen is, maar het aantal arbiters neemt gewoon af in Nederland. Dan is het logisch dat de kwaliteit ook minder wordt. Het belangrijkste is dat we weer aanhaken bij ons vroegere niveau. We moeten weer toonaangevend worden. Het steekt me vreselijk dat er straks,geen Nederlandse scheidsrechters in Portugal zijn. We hebben niet ver genoeg vooruit gekeken." Jaap Uilenberg... was vroeger ook een van de toonaangevende arbiters in ons land. Hij moet er voor zorgen dat de talenten die doorstromen uit het Masterplan, ook interna tionaal de stap maken: "Het be langrijkste criterium is kwaliteit. In Nederland telt tegenwoordig Jaap Uilenberg: 'We zijn te laat begonnen met verjongen.' die kwaliteit boven leeftijd. Voor goede scheidsrechters moet altijd plek zijn, maar we mogen de toekomst tegelijker tijd niet uit het oog verliezen. Want laten we eerlijk zijn: in Nederland zijn we te laat be gonnen met verjongen, daarom hebben we tijdens het EK geen scheidsrechters in Portugal zit ten. Het Masterplan is enorm be langrijk. Het aantal scheidsrech ters moet omhoog en het imago moet verbeterd worden. Fluiten is gewoon erg mooi om te doen. Hoofdpunt van het Masterplan is dat de kwantiteit én de kwa liteit van het arbiterskorps om hoog gaat. Dat proces neemt een aantal jaren in beslag, daar om moeten we het Masterplan pas over een paar jaar gaan be oordelen. Al enige tijd geleden hebben wij voorinformatie ont vangen, dat voor dit toernooi waarschijnlijk geen Nederlandse scheidsrechters zouden worden genomineerd. Maar gezien de verjonging op de nieuwe inter nationale lijst per 1 januari 2004 en gezien een beleid van snelle doorstroming van jonge scheidsrechters, hebben wij er alle vertrouwen in dat er zo snel mogelijk weer Nederlandse scheidsrechters op het aller hoogste internationale podium te zien zullen zijn." net te vinden. Het goede, maar niet buitengewone, gemiddelde van Van Nistelrooij verontrust het Nederlandse volk nog niet. Nee, bondscoach Dick Advocaat heeft voor het EK in Portugal ten slotte voldoende keuze qua spit sen. De combinatie Van Nistelrooij - Kiuivert is mislukt. Toch kijkt Van Nistelrooij uit naar de weken die Patrick en hij samen door gaan brengen bij Oranje tijdens het trainingskamp. Hét moment om de routines erin te slijpen. Van Nistelrooij heeft hun samen werking namelijk nog lang niet opgegeven: "Patrick en ik kunnen écht samenwerken. Als het tussen mij en Patrick ooit zo goed zou gaan, als de mensen verwachten, dan zouden wij het fantastisch doen, haast buitenaards. Daarmee wil ik aangeven, dat de verwachtingen extreem hoog zijn. Ik denk dat het tegenwoordig niet meer mogelijk is om met twee spitsen naast elkaar te spelen. Het internationale voetbal vraagt om een minder aanvallen de aanpak. Daarom zie ik steeds vaker, dat een spits achter een spits gezet wordt. Natuurlijk heb ik me afgevraagd waarom ik bij Manchester United fantastisch speel én scoor en dat het bij Oranje nog niet echt wil lukken. Maar in Engeland is het spel an ders. Daar ren ik negentig minu ten lang richting de cornervlag- gen en krijg ik de ballen in de ruimte gespeeld. Daar voel ik me lekker bij. Bij Oranje moet ik ge duld hebben, het veld groot hou den en een paar tegenstanders aan me binden. Dat is heel anders voetballen hoor! In Engeland speel ik meer met mijn hart en in tuïtie en bij Oranje met mijn ver stand. Bij het Nederlands elftal moet ik té veel nadenken. Ik vind dat ik in het Nederlands elftal nog méér moet laten zien." Hoge verwachtingen "Op het EK in Portugal moet ik laten zien, dat ik er sta. Het frustreert me niet dat ik nog niet bepalend ben, want ik heb het ge voel dat dat er aan zit te komen. Ik speel aardig, maar de verwach tingen van mezelf en anderen lig gen hoog. Maar één ding moet duidelijk zijn; ik wil precies hetzelfde als het publiek! Ik wil niet dat mensen de hoop in mij en Kiuivert al opgeven. Het duurt lang voordat wij elkaar door en door kennen. Daarvoor zou den wij elke dag met el kaar moeten trainen. Bij Manchester United heb ik het drie jaar goed gedaan. Normaal gesproken zou ik een vaste waarde moeten zijn voor Oranje, maar dat ben ik niet op basis van mijn prestaties in het Nederlands elftal. Die zijn niet goed, maar ook niet slecht. Wie naar mijn doelpuntgemiddelde bij United kijkt, dan is dat anders dan in Oranje. Toch vind ik, dat ik op basis van mijn prestaties bij de club altijd geselecteerd moet worden." Ik moet in Oranje nog meer laten zien' 'Ik wil niet dat mensen de hoop in mij en Kiuivert al opgeven.' Ruud van Nistelrooij scoort altijd en over al. Voor zijn club Manchester United én Oranje. Maar in het Nederlands elftal loopt de doelpuntenmachine niet soepel. Na 30 interlands wist hij veertien keer het jX| ■""Tv; Ooit behoorden boeken over jongens die succesvolle voetballers worden tot de bestsellers. Tegenwoordig zijn dergelijke uitgaven bijna nergens meer te vinden, omdat de werke lijkheid waarschijnlijk een voor beeld geeft die geen auteur kan bedenken: Rafael van der Vaart. In dit opzicht was zijn goal in De Klassieker van 30 november te gen Feyenoord de bekroning toen hij al vallend de bal met zijn hak naar de uiterste hoek stuur de. "Dat is mijn mooiste doel punt", aldus Van der Vaart. "De voorzet van Nicola Mitea kwam ei genlijk iets te ver ach ter mij, waardoor ik niets anders kon doen dan mijn been in de lucht gooien en probe ren de bal met mijn hak te raken. Het was zelfs een actie waaro ver ik had nagedacht, want ik scoorde eerder die week op de training op dezelfde wijze. Als het daarna lukt tijdens een top per, is dat echt super." Feesten Het doelpunt maakte eens te meer zijn klasse als voetballer duidelijk, maar inmiddels heeft de aanvoerder van de Amsterdammers geleerd dat tegenslagen óók bij het leven van een prof horen. Toch kleven hier aan weer positieve kanten, want toen het dit seizoen minder goed liep voor Van der Vaart, werd meteen duidelijk hoe belangrijk hij voor zijn club is. "Als Ajax verliest, verlies ik het meest." Het stoort hem dat er naar rede nen voor zijn mindere prestaties De grootste clubs in wordt gezocht die niets met voetbal te maken hebben. Die matige fases lijken voor verschillende me dia een ideaal aanknopings punt om zijn relatie met Sylvie Meis te analyseren. Hoewel zij bijna vijfjaar ouder is als de top voetbalier, mag Rafael van der Vaart zich immers de vriend van één van de meest begeerde vrou wen in Nederland noe men. „Het stoort mij dat mensen schrijven dat ik samen met Sylvie het ene feest na het andere af loop en dat de re den voor een terug val in mijn presta- Europa hebben belangstelling voor Rafael van der Vaart. Dick jol: 'We moeten weer toon aangevend worden.'

de Faam | 2004 | | pagina 23