Bomen en bos in Thuiszorgland Actieve ouderen in "Woelige Werf Wie doet mee aan leeskring? MET SPOED GEVRAAGD: VRIJWILLIGERS Spiegeltje, spiegeltje Meldpunt gewijzigd Film in CineCity ZIP, Walchers informatiepunt 24e JAARGANG NUMMER 138 Wie dienen we met ons zoeken? Wat kan thuiszorg inhouden? Bij wie kan de zorgvrager terecht? Prima gebouw Een aantal opmerkingen tot slot voor de bezorging van warme maaltijden in de wijken Cen trum en Griffioen. Bezorging per eigen auto (tegen onkostenvergoeding), tussen de middag, 1 x per week. Inlichtingen en opgave bij: Janke Bak of Jopie Tevel. tel. 627537 De biljarters van "De Woelige Werf" in geconcentreerde actie (foto Ivo Sekhuis). i Voor informatie en aanvragen hulp Vrijwillige Thuishulp Walcheren Ter Poorteweg 15 4371 RM Koudekerke maandag t/m vrijdag van 9.30 - 12.30 uur tel: (0118) 553530 Woensdag 16 juni 2004 DE FAAM seniorenkrant De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 internet: www.swom.nl email info@swom.nl redactie: Gerard Baijens Rien Mondeel Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Chris Stronks (Een persoonlijke mening buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op de ze pagina.) In een spiegel kijk je voorname lijk naar jezelf. Soms uit ijdel- heid. Dikwijls ook uit praktische overwegingen: zit m'n haar goed of m'n das recht. Soms ook kijk je in de spiegel zonder dat ie concreet aanwezig is. Je kijkt als het ware eens bij jezelf naar binnen, in je innerlijke spiegel. Je vraagt je eens een paar dingen af: is het echt wel zo "dit" of zo "dat", als we steeds maar tegen elkaar roe pen en rondom ons heen ho ren. Of valt er aan al die opvat tingen, meningen, kreten en standpunten zo hier en daar nog wel wat te nuanceren en te relativeren. Niet om alles weg te "polderen" en glad te strij ken, maar om te voorkomen dat we door al ons gefrons niet meer uit onze ogen kunnen kij ken. "Erg, hè"; "Asociaal, gewoon"; "Schande"; "Wij zijn altijd de klos"; "Smerige zakkenvullers daar in Den Haag". "Onbegrij pelijk". Zomaar wat kreten, gehoord aan boord van een rondvaart boot met senioren. Aan de kof fie. Met een lekkere punt appel gebak. Buiten zwom een fuut met een jonkie op z'n rug. Ver derop in het weiland liep zo waar een stel ooievaars. De meidoorn bloeide uitbundig. De zon scheen. Het water glin sterde. Maar dat zagen die senioren niet. Die zaten rond een tafel in de salon van de boot en discus sieerden heftig over de eigen bijdrage in de zorg, de afkal ving van het ziekenfonds, die rotstudenten die hun woningen afpakten, die rotregering (die ze zelf gekozen hadden), die En ga zo maar door. In gezel schap van mijn mede-senioren bekruipt me dikwijls het onaan gename gevoel dat er niet meer voluit genoten wordt van de aangename dingen in het le ven. Omdat we het te druk heb ben met ons op te winden over al die dingen waarvan we vin den dat ze niet deugen. We morren, zeuren, kankeren op al les en iedereen. We lijken het negatieve wel te koesteren en voor onszelf te claimen en zijn dikwijls blind voor het positieve dat ons omringt. Natuurlijk zijn we terecht boos en bezorgd als we lezen dat het koopkrachtver lies voor ouderen en gehandi capten veel hoger uitkomt dan voor mensen die het beter heb ben dan wij. Natuurlijk moeten we ons verzetten tegen het af braakbeleid op landelijk en lo kaal niveau. Maar intussen is het wel lente, horen we (als we goed luisteren) de koekoek, zien we het intense groen op het bolwerk, ruiken we de geur van bloeiende meidoorn. Als we tenminste bereid en in staat zijn om af en toe eens in onze innerlijke spiegel te kijken en het positieve in ons leven de kans te geven het negatieve (zonder het te ontkennen) te overwinnen. Uit die salon, mensen. Ga aan dek van die rondvaartboot. Kijk om je heen. Geniet van wat je hoort en ziet en voel de warmte van de voorjaarzon op je vel. Laat "ze" daar in Den Haag, op het Stadhuis, in het Zorgkan toor, maar even bar sten. Deze dag is van ons Jan Lauret Dit artikel gaat over ouderen die willen kiezen voor thuiszorg. Daarmee sluiten ze aan bij wat de overheid graag wil: dat ze zo lang mogelijk zelfstandig blijven wo nen en zelf de benodigde zorg regelen. Bij wie kunnen ze terecht? Er zijn op Walcheren (en we beperken ons in het vervolg tot die regio) wel vijf aanbieders, vertelt ons de directeur van een zorginstelling. We bellen het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO): Het blijken er zes te zijn. Ach ja, onze wereld verandert snel. Op zoek naar informatie over hen blijkt al gauw dat het, voor wie zelf een keus wil maken, wat ingewikkelder is dan we dachten. Waarschijnlijk niet wie de meestal begane weg bewan delen: aanmelding bij het RIO, een toelating (indicatie) tot AWBZ-zorg krijgen, samen met het RIO een zorgaanbie der kiezen. Niet verkeerd, maar ook niet helemaal in overeenstemming met wat wij ons voorstellen: uitgaan van een overzicht van alle aanbie ders, kennis hebben van hun uitgangspunten en van hun ta rieven. Wij zijn op zoek naar dat ene boekje, waarin het al lemaal staat, naar die ene website waarop het allemaal is te vinden. Hebben mondige burgers, die zolang mogelijk de regie over hun eigen leven willen voeren, daarop geen recht? Kijk, voor hen doen we het. Soms denken we het gevon den te hebben, bijvoorbeeld wanneer we via het RIO lange lijsten in handen krijgen van het Zorgkantoor in Goes, dat het geld onder zijn hoede heeft, bestemd voor thuiszorg op Walcheren. Maar we wor den teleurgesteld: de lijsten bevatten alleen de namen van zorginstellingen, nog niet eens van de stichtingen waarvan ze uit gaan. En over particuliere organisaties? Niets. Wie verlenen op Walcheren thuiszorg? Voordat we op die vraag ingaan eerst iets over enkele hoofdvormen van thuiszorg. Heel beknopt, want informatie erover is heel toegankelijk. Het RIO, zorgaanbieders als Zorgstroom en Werkt voor Ouderen, zorginstellingen, ze weten er alles van. Van belang voor ons is het on derscheid tussen AWBZ-zorg en niet-AWBZ-zorg. Bij de eer ste vorm van zorg gaat het om ondersteuning waarvan de Al gemene Wet Bijzondere Ziek tekosten heeft bepaald: die zal vergoed worden (op een inko mens-afhankelijke eigen bij drage na). Niet dat u nu maar even het rijtje (huishoudelijke zorg, verpleging, behandeling de wet kent 7 functies) langs hoeft te lopen om te kunnen vaststellen of u voor deze zorg in aanmerking komt, nee, dat bepaalt het eerder ge noemde RIO. Dat geeft een in dicatie af. Toegekende AWBZ-zorg kan op 2 manieren worden gereali seerd: in natura of via een per soonsgebonden budget (pgb). In het eerste geval krijgt u de toegekende zorg direct van een instelling, die daarvoor een contract heeft met de geldbeheerder, het Zorgkan toor in Goes. Kiest u voor een persoonsgebonden budget, dan ontvangt u een hoeveel heid geld waarmee u vervol gens een zelf te kiezen zor gaanbieder kunt betalen. Het kan zijn dat het RIO van mening is u geen indicatie voor zorg te kunnen verlenen. Uzelf denkt niet buiten die zorg te kunnen. U kunt in dat geval bij alle zorgaanbieders terecht, maar moet de zorg die u afneemt wel zelf betalen. In dit geval is er sprake van niet- AWBZ-zorg. Maar nu concreet, bij wie kunt u in geval van zorg zus of zo terecht? Voor AWBZ-zorg in natura geldt dat de keuze beperkt is. Alleen instellingen die in het bezit zijn van een bewijs van toelating, verstrekt door het College van Zorgverzekerin gen (020-7978555) mogen de ze zorg leveren. Op Walcheren zijn dat Zorgstroom, Curado- mi, RST (Reformatorische Stichting Thuiszorg), Agathos (010-4827255), Werkt voor Ou deren (0118-448448) en A&BT (Advies Bemiddeling Thuis zorg). Van 2 organisaties ge ven we u het telefoonnummer, omdat ze niet voorkomen in de bedrijvenlijst voorafgaand aan de telefoongids, blz. 141. Een telefoontje is voldoende om informatie van deze instel lingen te krijgen. Werkt voor Ouderen is een nieuwkomer op de thuiszorg- markt (vandaar het nog ont breken in de bedrijvengids). Curadomi, RST en Agathos zijn identiteitsgebonden in stellingen, waarbij de laatste twee zich nadrukkelijk richten op cliënten die dezelfde ge loofsovertuiging hebben. Cu radomi zegt hulp te bieden aan iedereen, van welke ge loofsovertuiging ook. A&BT beschikt niet zelf over een be wijs van toelating, maar mag toch AWBZ-zorg in natura ver lenen, omdat dit particuliere bureau is aangesloten bij een landelijke koepel: PrivaZorg. Wie kiest voor de tweede mo gelijkheid bij AWBZ-zorg, het persoonsgebonden budget, heeft een wat ruimer keus. Behalve de zojuist genoemde aanbieders komen dan ook enkele particuliere organisa- De beweeglijke kleuters van "De Woelige Werf" aan de Rijnstraat in de Stromenwijk maakten in 1990 plaats voor actieve ouderen uit die wijk. De naam bleef. "De Woelige Werf" is sindsdien een levendige wijkpost van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. In het gebouw zijn vrijwel dagelijks diverse activiteiten. Het telefoon nummer is 623282. Saar Cujé, is secretaris van de beheerscommissie. Zij is al vanaf het begin nauw bij de wijkpost betrokken. De twee andere leden van de commis sie zijn Nel Geissler (voorzit ter) en Teun Klaver (penning meester). Samen met de ne gen zeer trouwe gastvrouwen en gastheren runnen zij "De Woelige Werf". Daarnaast zijn er nog vrijwilligers, die even trouw diverse activiteiten voor hun rekening nemen. Waarofn die al jarenlange betrokken heid bij "Woelige Werf"? Saar Cujé: "Ik woon tegenover het gebouw, dus is het voor mij gemakkelijk om regelmatig over te steken. Ik vind het prachtig om er aan mee te helpen dat groepen mensen zich op prettige wijze verma ken." Over de biljarters, die drie jaar geleden de biljart ruimte eigenhandig prachtig opknapten is zij helemaal en thousiast. "Ja, dat vond ik echt heerlijk. Geen wonder dat zij kampioen geworden zijn." De wijkpost ziet er goed uit. Prettig veel plaats in de direc te omgeving voor het parke ren van auto en fiets. In het gebouw zijn onder andere een grote ruimte, waarin allerlei activiteiten plaatsvinden, een prima biljartzaal en een kan toortje voor de gastvrouwen en de beheerscommissie. On der het genot van koffie, aan gereikt door een lid van de damclub, die deze avond bij een is, vertelt Saar dat "De Woelige Werf" destijds als wijkpost is ingericht omdat men de afstand van Stromen- wijk naar de hoofdvestiging van de SWOM in de Molstraat voor niet zo mobiele ouderen wat groot vond. Het is leuk dat nu heel wat mensen uit ande re delen van Middelburg de weg naar "De Woelige Werf" weten te vinden. Een overzicht van de activitei ten die in de wijkpost plaats vinden. Belangstellenden die aan bepaalde activiteiten wil len deelnemen, kunnen de vermelde contactpersonen bellen. Of gewoon naar de wijkpost komen. Bij alle activi teiten zijn nieuwe deelnemers hartelijk welkom. Alleen de bridgeclub is momenteel com pleet bezet. Klaverjassen: maandag van 13.30 tot 16.30 uur. Contact persoon: Gerrit Geissler, tel. 617971. Koersbal: maandag van 09.30 tot 11.30 uur, dinsdag van 13.30 tot 16.30 uur en woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Contactpersoon: Paula Wielemaker, tel. 617971. Bridge: vrijdag van 13.30 tot 16.30 uur. Squaredance: zaterdag van 10.30 tot 12.30 uur. Contact persoon: Hilde Jansen van Roosendaal, tel. 616482. Tweederde deel van de beheers commissie van "De Woelige Werf": Saar Cujé (rechts) en Nel Geissler (foto Ivo Sekhuis). Herensoos: zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Dan wordt ook het kaartspel bieden ge daan. Biljarten: elke middag behal ve op zaterdag. Contactper soon: Theo Vermeirssen, tel. 637754. Nederlandse les voor al lochtone wijkbewoners: maandag, woensdag, donder dag en vrijdag van 09.00 tot 11.00 uur. Organisatie Saniye Cetin van de SKWM. Bingo: Doorgaans op de der de donderdag van de maand. Bingomaster en organisator: Bram Wielemaker. Wasserette: Tijdens de ope ningsuren van de wijkpost kan ook gebruik worden gemaakt van de wasserette. Vooraf even bellen naar 623282. en de speciale vorm van thuis zorg die wordt geboden in het Walchers Hospice. En als laatste, we vinden dat se nioren, die geacht worden steeds mondiger te zijn, er recht op hebben door de bomen het bos van (goede!) zorgaanbie ders te kunnen zien. Natuurlijk zijn er verontschuldi gingen. Het is ingewikkeld. Er verandert zoveel. Mag je van een Zorgkantoor verwachten dat het ook informeert over par ticuliere bureaus? Valt het de uitbrengers te verwijten dat de website www.zorgportaal.nl en www.zichtopzora.nl onvolledig zijn? Wij vinden dat een overheid die marktwerking propageert, aan dringt op eigen verantwoorde lijkheid en zelf keuzes maken, ook heeft te zorgen voor goede en overzichtelijke informatie. We zullen ontwikkelingen op het terrein van de thuiszorg blij ven volgen. ties in beeld: Deltazorg Bu reau voor Thuiszorg uit Hans- weert en Zorgbureau Van der Bijl uit Zierikzee (0111- 420868). Het zijn, net als A&BT, bureaus die adviseren en bemiddelen tussen zorg vrager en freelancers, die voor hen werken. Ze prijzen zich aan met o.m een per soonlijke benadering, lagere tarieven (dan de reguliere aanbieders hanteren), strikte zorg op maat, zoveel mogelijk dezelfde hulpverlener naar een cliënt, of een meer om vattende (holistische) visie op zorg, die rekening houdt met de lichamelijke, de psychische en de sociale situatie waarin de zorgvrager verkeert. We bespeuren ook iets van het worstelen met een slecht imago in het verleden. Scree ning en strenge selectie van de zorgverleners moeten bij dragen aan het verbeteren van dat imago. Om te beginnen wijzen we nog eens op het onderscheid tussen de professionele Thuiszorg en de Vrijwillige Thuishulp Walche ren. Het Meldpunt van deze laatste organisatie (zie ook el ders in deze krant) biedt oude ren de mogelijkheid thuishulp te ontvangen van vrijwilligers. Vervolgens, het geboden over zicht is zeker niet volledig. We hebben dat ene boekje niet ge vonden en een medewerker van het College voor Zorgverze keringen verzekerde ons: Het is er (nog) niet! Over het hoofd gezien hebben we misschien toch nog particu liere bureaus. Niet genoemd hebben we de kleine "maat schappen" (bestaande uit bij voorbeeld drie verpleegkundi gen), de (AWBZ-)thuiszorg die instellingen geven aan senioren erbuiten (verblijvend in aan leunwoningen of verder weg) Bij voldoende belangstel ling begint op woensdag morgen 1 september a.s. in Wijkpost "De Woelige Werf" aan de Rijnstraat te Middelburg een leeskring voor ouderen vanaf 55 jaar. Organisatie: de Stichting Welzijn Ouderen Middel burg in samenwerking met Neerlandica Ina A. Tanaha- toe-Siepman, die de lees kring gaat leiden. De kring, die uit maximaal 10 perso nen bestaat, komt één keer per veertien dagen bijeen. De kosten per ochtend zijn 5,00 per persoon. Dra. Tanahatoe-Siepman, in middels ook 50-plus-ster, werkt al vele jaren in het on derwijs en heeft al vele lees kringen met zowel ouderen als jongeren geleid. Waarom zouden ouderen volgens u aan een lees kring moeten meedoen? "Het bevorderen van het lezen betekent volgens mij ook het bevorderen van het welzijn. Daarom is het goed dat ook ouderen veel lezen. Het is een prachtige tijdsbesteding. Door het lezen van bepaalde boe ken krijg je als het ware een spiegel voorgehouden. Je spiegelt de dingen waar je over leest aan je eigen erva ringen, meningen en inzich ten. Het lezen van een goed boek kan een verdieping van je leven betekenen en in be paalde gevallen kan het ook troost geven." Hoe gaat u met een lees kring tewerk? "In onderling overleg kiezen wij een bepaald boek, dat elk lid van de kring thuis leest. Als wij bijeen komen houd ik eerst een korte inleiding over dat boek en de schrijver of schrijf ster. Vervolgens gaan wij er over praten. Mijn ervaring is dat ie der vanuit haar of zijn eigen achtergrond bepaalde menin gen over het boek - of delen daarvan - heeft. En daaruit vloeien vrijwel altijd zeer boei ende gedachtewisselingen voort. Die leiden vaak ook Ina A. Tanahatoe-Siepman die de leeskring(en) gaat leiden: "Lezen is een prachtige tijdsbesteding en kan je leven verrijken" (foto: Ivo Sek huis). weer tot een verdieping van inzichten. Het klinkt misschien wat zwaar, maar ik weet zeker dat het lezen van een boek en een goed gesprek daarover met anderen kunnen leiden tot een beter begrip van be paalde levensvragen. En dat is toch een enorme verrijking." Moet je een verstokte le zer zijn om mee te kunnen doen? "O nee, wij willen de drempel zo laag mogelijk houden, le dereen is welkom. Ik verwacht natuurlijk wel dat iedereen het afgesproken boek leest. Als er zoveel aanmeldingen komen dat meer kringen gevormd kunnen worden - dat zou heel mooi zijn - zal ik bij de samen stelling van de kringen wel re kening houden met leeserva ring." Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de SWOM, te lefoon 0118-627537 of via e-mail: info@swom.nl. Ina A. Tanahatoe-Siepman is graag bereid eventuele vragen te beantwoorden. Haar telefoon nummer is 0118-594029 of e- mail: tansi@zeelandnet.nl. f Ouderen wegwijs maken in thuiszorgland Het Meldpunt Vrijwillige Thuishulp Walcheren heeft een nieuw telefoonnummer! Het is 553530. Als u hulp no dig heeft, kunt u contact opne men met het Meldpunt Vrijwil lige Thuishulp Walcheren. Dat gaat na welke vrijwilliger de gevraagde hulp kan geven. Vervolgens wordt u zo snel mogelijk terug gebeld. Bel gerust! Vrijwilligers helpen graag! Het Zorg Informatie Punt, kortweg ZIP, is er voor ie der die vragen heeft over zorg, wonen met zorg en welzijn. In totaal zijn er 12 informatiepunten, 3 in de gemeente Veere, 2 in Vlis- singen, en 7 punten ver spreid over Middelburg. ZIP helpt om in zorg en welzijnsland de juiste infor matie te vinden. ZIP is ver gelijkbaar met de ouderen adviseurs van de Stichting Welzijn Ouderen, maar wordt georganiseerd door Zorgstroom en de SVRZ, twee grote zorgaanbieders. De medewerkers van ZIP heb ben veel kennis en ervaring om de vragen over zorg, wo nen met zorg en welzijn te be antwoorden. Als het antwoord niet direct voorhanden is gaan zij op zoek naar de juiste infor matie of verwijzing. De vragen die gesteld worden kunnen variëren van hulp bij het invullen van een RIO for mulier of informatie over al- phahulp tot ondersteuning bij de opvoeding van de kinderen of aanpassingen in de eigen woning. De ZIP diensten zijn gratis. Het informatiepunt is op werkda gen tijdens kantooruren be reikbaar. Zonodig komt een medewerker aan huis. In Middelburg is ZIP o.a. te vinden samen met Woongoed in Onder den Toren, Nieuwe Kerkgang 1, tel: 650147. Op in ternet op www.zorainformatie- punt.nl. Ook kan via e-mail in formatie gevraagd worden: info@zorainformatiepunt.nl. Het zeer actieve filmtheater CineCity in Vlissingen heeft voor september weer enkele aantrekkelijke aanbiedingen. Natuurlijk is er Film by the Sea, het internationale film-festival, dat dit jaar zowel in Vlissingen als in Scheveningen wordt gehou den. Toegankelijke kwaliteits films, wereldcinema en kleine ar tistieke producties met veel aan dacht voor literatuur-verfilmin gen. leder jaar wordt er een film bekroond met de Film en Litera tuurprijs. Vorig jaar werd deze uit gereikt aan Li Yang, voor zijn lite ratuurverfilming "Mang Jing". In het kader van het festival wor den er enkele cursussen en workshops gegeven, waarvan één in Vlissingen, die ingaan op de relatie tussen literatuur en film: Op donderdag 16 september van 13.30 uur tot en met zaterdag 18 september 17.00 uur in CineCity in Vlissingen. De kosten zijn 70.-, maar voor 55 plussers en vrienden van het festival 55.-. De prijs is exclusief vervoer, lun ches, diners en eventuele hotel overnachtingen. De cursisten gaan op zoek naar overeenkomsten en verschillen tussen bekende West Europese cinema en de cinema uit de nieu we Europese lidstaten. Filmverto ningen, lezingen en toegang tot enkele films, die genomineerd zijn voor de Film en Literatuur prijs 2004 vormen de inhoud van de cursus. Talkshows met film makers en auteurs, een Cinema Literair lezing en tenslotte de uit reiking van de genoemde prijs met als afsluiting een receptie. Kortom: een bijzonder interes sant programma. Meer informa tie: 015-2154515 (Kunstgebouw), of www.filmbvthesea.nl.

de Faam | 2004 | | pagina 22