éurozoof EN 200% Het komt helemaal goed met Oranje! 'Balen ais een stekker' Waar verblijft het Nederlands elftal? VOLGDE ORANJE i ORANJE Alle EK's i Gemengde gevoelens bij EK-thuisblijvers Jaap Stam: onmisbare schakel in Oranje ROUTES Dick Advocaat bewijst het ongelijk 'Aan meepraters hebben we op het EK niets' Winaars m Er zijn mensen die Euro 2004 met gemengde gevoelens gaan volgen. Hier volgen de ge dachten van familie, speler, trainer, scheids rechter en perschef over het 'voetbalfeest'. Het familielid De speler De scheidsrechter De trainer De perschef Leerschool Over alle posities in het Nederlands elf tal kunnen urenlange discussies gevoerd worden. Maar als er over één positie eensgezindheid bestaat, dan is het wel de voorstopperplaats van Jaap Stam. Pine Cliffs Resort van Sheraton Algarve Woensdag 16 juni 2004 De Faam Pagina 11 PORTUGAL Eerlijk is eerlijk. Ondanks al le kritiek en het af en toe povere spel van het Nederlands elftal, spreken de cij fers voor zich. Oranje staat vier de op de FIFA-ranglijst, heeft pri ma resultaten tegen gerenom meerde tegenstanders behaald en heeft een spelersgroep om te lik- kenbaarden. Wat zei onze bonds coach de laatste weken? Lees en raak steeds meer overtuigd van de positieve lijn die dit Oranje heeft ingezet en zal doortrekken op het EK in Portugal. "Gelukkig zijn Willem, Bert (Van Lingen, red.) en ik onze eigen gang gegaan, anders hadden we vijftig debutanten gehad. Ik blijf er bij, dat een nieuwe en jonge speler eerst dé kwaliteiten moet hebben om in het Nederlands elf tal te voetballen, alvorens we hem selecteren. Wij vinden, dat het grootste gedeelte van de nieuwe lichting nog niet klaar is voor het grote werk. Pascal Bosschaart en Robin van Persie zijn er bij voorbeeld nog niet aan toe." "Ik denk dat ik tijdens de voorbereiding op het EK een drietal spelers apart zal nemen, om eens te praten over ver antwoordelijkheid en leiderschap. Edgar Davids is bijvoorbeeld een jon gen met een duidelijke eigen me ning en hij kan één van die drie worden. Aan meepraters hebben we niets. Daarom zei ik in het in cident met Clarence Seedorf en Rafael van der Vaart tijdens de interland tegen Amerika tegen Rafael, dat hij zich niet zomaar aan de kant mag laten zetten." „Ik vind nog steeds dat Nederland de ideale spelersgroep heeft om een 4-4-2 systeem met de ruit op het middenveld te spelen. Maar dan moet wel iedere voetballer bij balverlies bereid zijn om verdedigend zijn taken uit te voeren. Tegen België gebeur de dat in de eerste helft niet en moest ik in de rust ingrijpen. Tegen Griekenland betaalde dat systeem vooral in de tweede helft zich uit, omdat de tegenstander moegestreden was. Door de vele positiewisselingen, lopen we on ze opponent suf. En dat terwijl de Grieken bijna negen wissels hadden doorgevoerd! Maar men moet niet denken dat ik dat systeem wil spelen, om Seedorf beter tot zijn recht te laten ko men. Ik wil met de ruit werken, omdat ik dan twee van onze vier topspitsen kan gebruiken. Met deze groep kunnen we veel systemen spelen en afhankelijk van blessures, vorm en tegen standers moeten we op het EK kunnen bepalen, wat de uit gangssituatie wordt." Sinds 1960 wordt het Europees Kampioenschap ge houden. Daarvoor stond zo'n toernooi bekend als Nations Cup. Van 1960 tot 1976 kwali ficeerden zich slechte vier lan den voor het eindtoemooi. Van 1980 tot 1992 mochten er acht landen deelnemen. Vanaf 1996 kennen we het huidige toernooi met 16 landen. I960 Rusland 1964 Spanje 1968 Italië 1972 West-Duitsland 1976 Tsjechoslowakije 1980 West-Duitsland 1984 Frankrijk 1988 NEDERLAND 1992 Denemarken 1996 Duitsland 2000 Frankrijk Jeffrey Sneijder is de broer van Wesley Sneijder, de jonge Ajacied die komende zomer voor het eerst met het Nederlands Elftal naar een groot toernooi gaat. "Nu Wesley meegaat met het Nederlands Elftal neem ik toch even tien dagen vrijaf. Samen met mijn vriendin en de vriendin van Wesley zit ik dan in een huisje in Portugal. Mijn broertje zit nog op school en die heeft geen va kantie tijdens het EK. Daar baalt hij van als een stekker." sistent, omdat ik als trainer van NEC de voorkeur geef aan mijn club. Het is altijd mooi om bij Oranje betrokken te zijn, maar nu denk ik even aan mezelf. Ik heb na een lang seizoen behoefte aan va kantie en wil fris aan het nieuwe seizoen beginnen. Dat ik pas na Ruud Gullit, Marco van Basten en Jan Wouters door Advocaat ben benaderd heeft geen rol gespeeld in mijn afzegging." Denny Landzaat is speler van AZ Alkmaar. Hij maakte in de beginperiode nog deel uit van het Nederlands Elftal. Gedurende de kwalificatie reeks raakte de middenvelder echter uit beeld. "Tijdens het EK blijf ik nu gewoon thuis. Vanaf de bank ga ik het Nederlands Elftal met specia le aandacht volgen via de televisie. Ik ken toch veel jon gens en zelf heb ik er dicht tegenaan gezeten om met ze mee te gaan." Ben Haverkort is internatio naal scheidsrechter. Hij treedt op als arbiter in de Nederlandse Ere- en Eerste Divisie, Europacupduels en interlands. Haverkort: "De UEFA heeft een selectie van 1.2 scheidsrechters gemaakt uit de lijst van internationale arbiters. Erg jammer, want het had me fantastisch gele ken om op een groot eind toemooi te staan en eens niet thuis voor de buis te hangen." Johan Neeskens is trainer van NEC. De ex-topvoetballer kreeg het verzoek als assistent mee te gaan naar het EK. Neeskens bedankte voor de eer. Neeskens: "Ik héb be dankt voor een rol als as- Rob de Leede was acht jaar lang de perschef van het Nederlands Elftal. In die hoe danigheid maakte hij drie grote eindtoemooien thee. Na de kwalificatiereeks voor het EK in Portugal deed De Leede afstand van zijn functie bij Oranje. "Ik had acht jaar het Nederlands Elftal gedaan en was toe aan een nieuwe uitdaging. Spijtig vind ik het daarom niet, dat ik er deze zomer niet bij ben. Al zal ik me nog wel even achter de oren krabben als Oranje de fi nale haalt. Ik weet precies wat er zich afspeelt in de kleedka mer bij een overwinning. Maar als het slecht gaat, ben ik blij dat ik als een supporter thuis voor de buis zit. Dan is het helemaal niet leuk om in de kleedkamer te zijn." Advocaat: "Met deze groep kunnen we veel systemen spelen." In principe neem strafschop ik geen meer' "Ik vind zelf dat ik in drie jaar Italië een betere voetballer ben geworden. Maar de basis van mijn speelwijze ligt zeker in de Nederlandse leerschool. De men taliteit, die nodig is om profvoet baller te worden, is hier ge kweekt. En ook ik heb het geluk gehad dat er een trainer was die het in me zag zitten zodat ik de stap kon maken naar het betaal de voetbal." Het gesprek loopt richting het EK in Nederland en België. Ook al is het alweer vier jaar geleden. We kunnen er niet omheen, die halve finale tegen Italië. Stam was één van de spe lers die een strafschop miste, Jaap Stam: wie komt er voorbij deze imposante verschijning? waardoor Oranje voortijdig werd uitgeschakeld. "Iedere profvoet baller kan nog zo vaak op straf schoppen oefenen als hij wil, maar een situatie op de training is nooit vergelijkbaar met de atmosfeer in een stadion. Er hoeft bij een strafschop maar iets heel kleins te gebeuren of het gaat al mis. Ik vond het zelf wel meeval len hoe hoog die bal over ging. Dat schot was zeker hard. In principe neem ik nooit meer een strafschop. Maar je hebt nu een maal als ervaren international een verantwoordelijkheid. Als de bondscoach me vraagt bij een volgende serie, zal ik niet direct 'nee' antwoorden: Maar het is een feit dat er binnen Oranje spe lers rondlopen die kwalitatief be ter zijn in trappen en strafschop pen nemen dan ik. Hopelijk gaat het publiek de ko mende weken weer massaal ach ter ons staan. We gaan proberen iets moois terug te geven." Zestig interlands staan er achter de naam van de in drukwekkend ogende, ge spierde, kaalgeschoren en tegen woordig met kort baardje uitge ruste international. Uiterlijke kenmerken die zijn imago enkel versterken. Die van een 'blok be ton', waar geen enkele speler voorbijkomt. Welke spits zou niet bang worden als hij plotseling tij dens een wedstrijd geconfron teerd wordt met deze imposante verschijning als persoonlijke be waker? In de praktijk is Stam een rustige jongeman. Bescheiden over zichzelf, maar wel ambitieus over het naderende EK. "Ik vind dat we met deze groep het aller hoogste moeten nastreven", om daar snel aan toe te voegen. "Dat is dus Europees kampioen wor den." Volgend seizoen speelt de voor malige verdediger .van Lazio bij AC Milan. De komende twee jaar draagt hij het shirt van deze club. De selectie van bondscoach Dick Advocaat verblijft in Portugal minstens twee we ken in een waar paleis: Pine Cliffs Resort. Dit door ananasbomen omzoomd vijf sterren complex ligt zo'n tien kilometer ten oosten van Albufeira, het kloppende hart en de meest bruisende badplaats van de Algarve. Opvallend is de Portugese architectuur met Moorse invloeden, die het hele areaal een indrukwekkend aan zien geeft. De prijs van de luxe kamers in het appartementen complex ligt tussen de 172 en 334 euro per nacht. In de buurt van het Pine Cliffs Resort liggen te vens een 9-holes-golfbaan, drie buitenzwembaden, tennisbanen, een minigolfbaan, een casino, een stierenvecht-arena en een kerk. Aan de accommodatie zal het in ieder geval niet gaan liggen! De nationale voetbalbond had al begin vorig jaar een optie op het hotel, met de paradijselijke lig ging tussen zandstenen kliffen en groene velden met pijnbomen, ge- nomen. Toen was kwalificatie nog heel ver weg. Slim? Misschien juist wel zeer professioneel. Andere landen hebben pas na de officiële kwalificatie een onderko men gezocht. Duitsland en Denem a rken klopten dus tever geefs aan bij het Pine Cliffs Resort. De Duitsers hebben hun eerste voorkeur moeten laten val len en zijn uitgeweken naar Ria Park Garden Hotel, een half uur tje ten oosten van Albufeira. De Denen slaan hun kamp op in Le Meridien Penina Hotel in het westelijker gelegen Portimao. 1-0 Voor Nederland, al bij voorbaat? Het Nederlands elftal traint in het Estadio Municipal in een buiten wijk van Albufeira.

de Faam | 2004 | | pagina 11