Vlissinger zoekt sponsors voor monsterfietstocht over Himalaya Leraar geschiedenis zoekt het hogerop Pax Kinderhulp zoekt nieuwe gastgezinnen voor Balkankinderen BV WALCHEREN RONDJE WALCHEREN Cheque van Reisburo Rosa Fietsenmakker viert eerste lustrum Tien jaar rondvaart Middelburg Innovatieprijs Luctor-Emergo Rommelmarkt in Oostkapelle Leerlingen balletschool presenteren hun kunnen U zit terecht MET RECHT Avondvierdaagse in Zanddijk-Veere Ballingschap Tibetaans Virusinfectie Eigen verdediging Ondervraging Onjuiste uitspraak Vergoeding DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 2 juni 2004 De Faam Pagina 3 T.J. van den Anker-Prins (tweede van links) temidden van het Rosa-team. (foto: pr) MIDDELBURG- T.J. van den Anker-Prins uil Vlissingen won on langs een reischeque van vijfhonderd euro. Anker-Prins deed mee aan de verloting ter gelegenheid van de opening van het Middelburgse fili aal van Toerkoop Reisburo Rosa in Middelburg. "Ik vind mezelf een bofferd." zegt de winnares. 'Ik had helemaal niet meer aan de reis cheque gedacht!" De cheque is inwisselbaar voor elke denkbare reis. David Quist. (foto: Firi den Hoedt) VLISSINGEN - Rijwielspeciaalzaak de Fietsenmakker aan de Drees- straat 8 in Vlissingen bestaat vijfjaar. Het eerste lustrum wordt gevierd met diverse acties, zoals bij aankoop van een kinderfiets kans maken op een reis naar Disneyland Parijs voor vier personen. Onlangs werd de winkel voor de tweede keer verbouwd, waarbij de ruimte is verdubbeld tot een vloeroppervlakte van 250 vierkante meter. Het assortiment is niet uitgebreid, wel slaat de ruime sortering kinder-, dames- en heren fietsen nu veel overzichtelijker opgesteld. Ook kunnen reparaties wor den uitgevoerd. Paradepaardje bij de Fietsenmakker is de ION. "Een nieuwe generatie op het gebied van de elektrische fiets", zegt eigenaar David Quist. De ION heeft drie bekrachtigingen zodat fietser zelf de ondersteuning van de accu kan bepalen. Jaarlijks varen 37.000 mensen mee. (foto: Tannic de Jonge) MI DDELBURG - De twee rondvaartboten vormen na tien jaar een vertrouwd beeld in Middelburg. Passagiers varen in open boten door de grachten van Middelburg. Een rondvaart duurt veertig mi nuten. Roland van Banning nam begin dit jaar het bedrijf, dat in mei 1994 opende, over. "Destijds werd sceptisch aangekeken te gen de rondvaarten, maar samen met het Miniatuur Walcheren zijn wij nu de grootste publiektrekkers in Middelburg. Meevaren is ge zellig en leuk", stelt Van Banning. "Je ziet de historische stad van uit een heel ander perspectief. Middelburgers die meevaren zijn zelfs regelmatig verrast over alles wat zij van de gids horen." Jaar lijks varen 37.000 passagiers mee met de boten. De rondvaarten kunnen dagelijks worden gemaakt van elf tot vijf uur en op zondag tussen twaalf en vier uur. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J. V. Mnnsterman Commercieel Regiodirecteur C/i. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mir. C. Arentlsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheycn Eindredactie Uilen de Dmi 0113-27-1023 of 06-54267132 ied.faanl@wlik.wegcncr.nt Advertentieverkoop Bladmanager f'u'lcr Karman Verkoopleam Miticke Crttcq 0113 274017 (privd 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privd 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De Faam is een uitgave van Wegener lliiis-tmn-huiskranten BV. Wegenerlliiis-aan-huiskraitten BV is een onderdeel van lui W egener-concern. Hp al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepas- sing de Algemene Advertentievoorwaarden hnis-aan-hniskranlen WegenerVV ken exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op nw verzutk kosteloos toegezonden. De door n aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dat u ordt gebruikt door onze administratie en om n te HalenI informeren over voor tl relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden, tIs a op deze informatie gcea prijs stelt kaal a dal schriftelijk meltlea bij Wegener Huis- aan-ltuiskranten BV, t.a.v. A.T. Kouij,Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 Alt Enschede. Kantoor Fruitla.iii 4c. postbus 5. 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van ,3.30 lol 17.00 uur Woensdag gesloten Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17 00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam mei ontvangen? Bul 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda ...vervolg van voorpagina... Tijdens het Zeeuws Innovatie Evenement: (ZIE) 2004 dat wordt gehouden op donderdag 17 juni van 15.30 tot 21.30 uur in de ZeelandNet Studio's in Kamperland, reikt juryvoorzit ter en gedeputeerde van Eco nomische Zaken Gert de Kok de Emergo uit. Tevens wordt de ondernemersonderscheiding Luctor uitgereikt, een initiatief van Syntens. Juryvoorzitter Scarlett Kwekkeboom, direc teur van Istimewa Elektro, reikt de Gouden, Zilveren en Bronzen Luctor uit aan de be drijven die nog 'worstelen' met de realisatie van een sterke, in novatieve en realistische ambi tie. De Gouden Luctor geeft recht op externe ondersteuning bij het realiseren van vernieu wingen ter waarde van vijfdui zend euro, de Zilveren- en Bronzen prijs zijn goed voor respectievelijk drieduizend en tweeduizend euro. OOSTKAPELLE - Op het ter- rem van de Saronkerk in Oost kapelle wordt zaterdag 12 juni voor de 24e keer de jaarlijkse verkoop- en rommelmarkt ge houden. Er worden een hele boel nieuwe en tweedehands artikelen verkocht zoals boe ken, kaarten, bloemen, speel goed, kleding, meubels en elektra. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 15.30 uur. De verkoop bij opbod begint om 10.00 uur. Voor kinderen is er een springkussen en een al- tij d-prijs-spelDe opbrengst is voor de helft bestemd voor de zendingsorganisatie van de Ge reformeerde Gemeenten. De andere helft gaat naar Woord en Daad, een christelijke stich ting die zich richt op armoede bestrijding in de Derde Wereld. VLISSINGEN - Edwin van der Linde-Neve uit Vlissingen wil tussen 19 juni en 16 juli de Himalaya bedwingen. Niet als bergbeklimmer, maar op een speciaal voor die gelegenheid gebouwde mouintain-bikc. De Ieraar geschiedenis en aad- rijkskunde aan de OPDC- Griffioen in Middelburg hoopt voor zijn tocht sponsors te vinden. De opbrengst is be stemd voor Tibetaanse vluch telingen. Door Ad Hanneman Het is een opmerkelijke tocht die Van der Linde-Neve op zijn zo- merprogramma heeft gezet. Hij legt uit dat het voor ingewijden geen geheim is dat in het noor den van India een oude verbin dingsweg ligt van 500 kilometer lengte over een hoogte van 4.500 tot 5.606 meter. De weg voert over zes passen en eindigt op de allerhoogste pas ter wereld. "Het is al jaren een droom om deze weg te bedwingen. Die autowe gen zijn trouwens vaak niet meer dan een gravelpad, slingerend te gen de bergwand omhoog. Het is een oude militaire verbindings weg die sinds een jaar of tien voor iedereen toegankelijk is ge worden". Dat hij er meteen een charita tief doel aan koppelt voor de Tibetaanse vluchtelingen is lo gisch. Vander Linde-Neve was er op bezoek en zag hoe de Chi nezen de vrijheidslievende Ti- betanen onder de duim hielden. De hele boeddhistische cultuur gaat er aan flarden door de overheersing van de Chinezen. "Er zijn nu meer Chinezen dan Edwin van der Linde-Neve gaat een opmerkelijke tocht maken, (foto: Tannie de Jonge) Tibetanen. De oorspronkelijke bewoners voelen zich daardoor enorm bedreigd en vluchten naar Noord-India. In drie we ken lopen ze over de Himalaya, kinderen vaak blootsvoets om uiteindelijk in Tibetaanse vluchtelingenkampen te wor den opgenomen. Het sponsor geld dat ik bij elkaar trap, komt in een fonds dat wordt beheerd door de Tibetaanse regering in ballingschap. Vanuit dat fonds wordt onderdak, voedsel en scholing betaald voor de aller armsten." Ondanks mooie mails, blijft sponsoring uit. "Ik heb het Zeeuwse bedrijfsleven bena derd, want met een fiets over de Himalaya is toch niet iets wat al eerder door een Zeeuw is ge daan", klinkt het wat miskend. Gretigheid om de Tibetaanse kinderen via Van der Linde-Ne ve te helpen was er echter niet. "Het grootste deel van de brie ven is nog niet beantwoord. Van sommigen kreeg ik wel ant woord. De meerderheid laat nog niks van zich horen, vandaar dat ik een tweede brief heb gestuurd. Wat ze terug krijgen? Dat kan bijvoorbeeld een foto met het logo van het bedrijf op een t- shirt of wat maar mogelijk is. Wat ik belangrijker vind, is dat de sponsors weten mensen te helpen die er beroerd aan toe zijn." De Himalaya-bedwinger noemt het 'geruststellend' dat vrienden en kennissen wel wat euro's voor zijn initiatief over hebben. Van der Line-Neve gaat niet al leen op stap. Nog zes Nederlan ders hebben ingeschreven op de ze speciale reis. Iedereen heeft een ander doel. Of de tocht voor de Vlissinger nog kan doorgaan is overigens nog maar de vraag. Vorige week leed de docent aan een virus, waardoor hij zijn noodzakelijke trainingsarbeid niet kon uitvoeren. "Je moet wel aan je conditie werken. Ik hoop dat het virus snel over is. Ik voel al dat het beter gaat en ik denk dat het allemaal wel goed komt. Per slot van rekening gaat een droom in vervulling als ik het heb volbracht...." MIDDELBURG - Leerlin gen van Balletschool Suzan ne de Jong laten 5 en 6 juni zien wat zij kunnen. Ze voe ren in het Arsenaaltheater in Vlissingen de voorstelling ''Een schittering op het wa ter' op. Honderd leerlingen, verdeeld over acht groepen, zijn al maanden druk bezig met de voorbereidingen van de show. Publiek kan kijken naar klas siek ballet, jazzballet en mo derne dans. allemaal in het te ken van de wereld boven en onder de waterspiegel. Kaar ten en meer informatie zijn verkrijgbaar via 0118- 603441. Een klassieke groep tijdens een van de laatste repetities, (foto: PO GOES - Pax Kinderhulp is op zoek naar gastge zinnen in op Walcheren en Zuid-Beveland. De stichting is gevestigd in Zeeuws-Vlaanderen maar kijkt nu ook een ei land verder. "Voorheen was de bootverbinding een drempel om gastgezin te worden, maar door de komst van de tunnel is dit probleem volledig opge heven", zegt actiecoördi nator Paul de Wever. De vrijwilligersorganisa tie Pax kinderhulp heeft als doel om kinderen die in nood verkeren door oor log of een ramp, hier in Nederland een vakantie van drie weken aan te bie den. Al meer dan tien jaar haalt de werkgroep Zeeuws-Vlaanderen kin deren uit de Balkan. Dit jaar gaat het om een groep van veertig kinderen, uit vluchtelingenkampen in de buurt van de Bosnische stad Tuzla. De kinderen zijn van 19 december tot 8 januari in Zeeland. Ze worden in tweetallen ondergebracht bij dc gastgezinnen. Be langstellenden kunnen in formatie opvragen op zich opgeven bij Paul en Marja de Wever, 01 15-695577 of wcvcrpg@zeelandet.nl. Tijden veranderen. Moesten vroeger de verdachten letter lijk terechtstaan, vandaag de dag mogen ze zitten. Voor de verdachte dus een duidelijke vooruitgang bij strafzaken die nogal wat tijd in beslag ne men. Niettemin blijft het 'te rechtstaan'. Door Esther Boot/Ad Roos Eer een verdachte op een zitting verschijnt is er al heel wat ge beurd. Maar hoe verloopt nu zo- 'n zitting in de praktijk? En hoe gaat het verder? Zelf de proef op (je som nemen en een misdrijf begaan zodat u zelf voor het hekje moet komen is natuurlijk geen optie, maar het veroorzaken van een ver keersongeval is tegenwoordig vlug gebeurd en ook dan loopt u de kans om uitgenodigd te wor den. We gaan er maar vanuil dat u niet in voorarrest zit, maar ge woon een dagvaarding heeft ontvangen. In die dagvaarding kunt u lezen van welk strafbaar feit de officier van justitie u ver denkt en waar en hoe laat dc zaak wordt behandeld. Vindt u dat u volledig ten onrechte bent gedagvaard, dan kunt u binnen acht dagen bij de griffie van de rechtbank een bezwaarschrift indienen. In dit soort strafzaken bent u overigens niet verplicht om een advocaat in de arm te nemen; u mag dus uw eigen verdediging voeren. Of dat verstandig is is nog maar de vraag. Maar als u besluit u te laten bijstaan door een raadsman, doe dat dan zo tijdig mogelijk. En dan de dag zelf. Voor (ge lukkig) de meeste de eerste en vaak ook de laatste keer. Een vreemde omgeving, met mensen die een andere, juridische, taal spreken. De terechtzittingen zijn ook openbaar, en dat maakt het er vaak ook niet plezieriger op. De bode wijst u de zaal waar u moet zijn, meestal heeft u uw advocaat al gezien en als de zaak begint wordt u gevraagd in de zaal te komen. Wordt de zaak door de politierechter behan deld, dan zijn er één rechter, een officier van justitie en een grif fier aanwezig. Is het een zaak die door de meervoudige straf kamer wordt behandeld, dan zijn er naast de griffier en de of- fücier van justitie drie rechters die de zaak behandelen. De middelste rechter is de voorzit ter. De rechter begint met het con troleren van uw personalia en maant u goed op te letten en zegt u dat u niet verplicht bent om te antwoorden. De officier leest al dan niet verkort de ten lastelegging voor en de rechter, of één van de rechters begint met de ondervraging. Eventueel worden er getuigen of deskundi gen gehoord, de officier eist. de raadsman voert de verdediging en als verdachte heeft u het laat ste woord. Het proces eindigt uiteindelijk met een vonnis van de rechter of rechtbank. Dat kan zijn vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging of een veroor deling tot een boete, een gevan genisstraf of een taakstraf. Naast de hoofdstraf zijn er nog enkele bijkomende straffen of maatregelen mogelijk, zoals een rijontzegging, tbs etc. Bent u het niet eens met het vonnis, dan is er hoger beroep mogelijk; daar heeft u twee we ken de tijd voor. Valt het vonnis u reuze mee - en dat kan natuur lijk ook - dan moet u niet verge ten dat de officier van justitie ook het recht heeft om in beroep te gaan. Gaat u in hoger beroep, dan ver schilt de gang van zaken niet veel van die bij de rechtbank. Alleen heet de officier van justi tie dan advocaat-generaal en de rechters heten raadsheren. De zaak wordt dus als het ware overgedaan. Is er éénmaal in ho ger beroep een uitspraak geval len, dan kunt u daar niet meer tegen in beroep gaan. Wat nog wel rest is de zaak in cassatie te laten behandelen door de Hoge Raad, maar dan is het niet meer de vraag of u het wel of niet heeft gedaan, maar wordt er ge keken of het recht goed is toege past. Als de rechters bij de Hoge Raad vinden dat er een onjuiste uitspraak is gedaan kunnen zij twee dingen doen: de zaak terugverwijzen naar de recht bank of gerechtshof of de zaak zelf afhandelen. Vindt de Hoge raad het vonnis in hoger beroep wél juist, dan is de veroordeling definitief en rest er alleen nog maar een ver zoek tot gratie. En dat heeft ei genlijk alleen maar zin als er na de definitieve uitspraak nieuwe persoon 1 ij ke), omstandigheden naar voren zijn gekomen die de rechter nog niet kende en hem - als hij dat wel had geweten - misschien tot een andere beslis sing had gebracht. Degene die het gratieverzoek - namens de Koningin - behandelt is de staatssecretaris van justitie. Wordt de gratie verleend, dan wordt uw straf verminderd, kwijtgescholden of omgezet in een ander soort straf. Gratiever lening komt echter maar zelden voor. Als uw zaak definitief is geëin digd zonder dat u een straf of maatregel is opgelegd, dan kunt u binnen drie maanden een ver goeding vragen van de kosten die u heeft moeten maken. Als u wel schuldig bent verklaard maar de rechter heeft u geen straf op gelegd, het zogeheten rechterlijk pardon, dan is er uiteraard geen vergoeding mogelijk. Wat voor vergoeding in aan merking komt zijn de reis- en verblijfkosten, de kosten van de advocaat en alle andere eventu ele kosten die u in liet belang van het onderzoek heeft moeten maken. Zoutelande, speeltuintjc op de dijk, natuurwandeling, 19.30 uur. Middelburg, Abdijkerken, middagge bed, Francien Louwerse en Woutje Minet, 13.00 uur. Middelburg, Vismarkt, an tiek- en ambachtenmarkt, 9.00- 16.00 uur. Vlissingen. Het Bolwerk, contact avond Genealogie, 20.00- 22.00 uur. Bergen op Zoom, Dc Raay- berg, nachttoeht-dagtocht Bergen op Zoom-Vlissin- gen. w.sv de Vrolijke Tip pelaars, 24.00 uur. Oost kapelle, Duinweg 32, Noordweg 51. Wijkhuijs- weg 5, Noordweg 60a, open tuin dagen, 10.00- 17.00 uur. Middelburg, COC, café Goudwaard, Jingle Ball, met Jane d'Amour, 21.00 uur. Middelburg, Zeeuws Archief, open dag, 'Smaakmakers van toen nu...', 10.00-17.00 uur. Nw.- en Sint Joosland. rond Ned. Herv. Kerk, rommelmarkt, 9.00 uur. Vlissingen, HOWA, Pres. Rooseveltlaan. honden keuring, 10.00-17.00 uur. Vlissingen, wijkcentrum Open Hof, workshop, kleuren- en aromatherapie, 10.00 uur. Oostkapelle, Duinweg 32. Noordweg 51, Wij khuijs weg 5, Noordweg 60a, open tuin dagen. 10.00-17.00 uur. Middelburg, plein Regen- boogschool, Klarenbeek, rommelmarkt, 9.00 uur. Vrouwenpolder, manege De Eendracht, samenge stelde wedstrijd voor paarden en pony's, 12.00 uur. Middelburg, Minitheater, workshop, 'Sing it!', Mar ion van Iwaarden cn Dicky Wattimena, 1 2.00-17.00 uur. Oost-Souburg, De Zwaan, Tango Salon, 16.00-21.00 uur. Middel burg, Galery Maritime, masterclass, 'Wat is (de) Kunst?', 15.00 uur. Vlis singen, hotel Arion, lezing, De planeet Venus trekt voor de zon langs!', Ger Bosselaar, 12.00 uur. Vrouwenpolder, manege De Eendracht, samenge stelde wedstrijd voor paarden en pony's, 12.00 uur. Middelburg, Oost- kerk, vvelkomdienst, 'De clown in de kerk', 19.00 uur, samenzang, 18.40 uur. Middelburg, Markt, boe ken- en verzamelmarkt, 11.00-17.00 uur. Vlissin gen, Boulevard, begin Nol- ledijk, natuurwandeling, 19.30 uur. Middelburg, sterrenwacht, Herengracht, Venusavond, 19.30 uur. Veere, Oranjeplein, Ve- nusovergang. foto's van Venus, 7.00 uur. Veere, 't Praetuus, avondvier daagse, 19.00 uur. Vlissingen, Hotel Arion, bijeenkomst FNV. I 1.00- 16.00 uur. Veere, 't Prae tuus, avondvierdaagse, 19.00 uur. VEERE - Voor de zeventien de keer wordt van 8 lot en met 1 1 juni de Avondvier daagse in Zandijk-Veere ge houden. De organisatie is in handen van Wandelsportvere niging 't Zand uit Middelburg en wijkvereniging Zanddijk- Veere. Wie mee wil lopen kan zich inschrijven op liet startburo 'l Praetuus aan de Frans Naereboutstraat 1 in Veere. De eerste drie avonden wordt er om 19.00 uur ge start, de laatste avond wordt er gefaseerd gestart in ver band met de intocht, om 19.30 uur vanaf het Bastion. Meer informatie: 0118- 637572. fflMB

de Faam | 2004 | | pagina 3