Scheuring beperkt zich tot zes Zeeuwse gemeenten Waterschap vestigt hoop op hulp burgers bij vandalisme-bestrijding Winkeliers Vlissingen zijn tevreden met feestmarkten IN DE STERREN 'T WETEN WAARD Gezocht: vleermuis-medewerkers ARNEMUIDEN DOMBURG MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE VEERE VLISSINGEN HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Scheiden en scheuren Homohuwelijk Respect RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Woensdag 2 juni 2004 De Faam Pagina 21 Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 60-jarige bevrijding van Ame- muiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16.30 uurt/m 30 oktober. Marie Tak van Poortvliet museum. Ooststraat 10 a, schilderijen van Kees Markusse (Marco), 'Ironie en Kleur', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 juni. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, siera den van 11 designers, schilderijen van Philip Veurink en sculpturen van Hannes Helmke, dinsdag t/m zaterdag van 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 15 juli. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit de Art Nouveau perio de, 'From Russia with Love', maandag van 13.00-17.00 uur. dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, t/m 19juni. Galery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Peter de Rijcke, Tineke van de Weijer, Fred Hemmes, Nadia Gyr, Els van Leeuwen-Ritman en bootjes van papierklei van Jacqueline Tijssen, 'Nederland Waterland', donderdag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 30 juni. Zeeuws Ar chief, Hofplein 16, Aan Tafel! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis, t/m 5 juni, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur Bloembinderij Atmosfeer, Dam, acrylschilderijeti, gedichten, 'Van ro zen en liefde', t/m 30 juni. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, aquarellen en pastelschilderijen van Jan Maas, 'Daar ligt mijn dorp', t/m 5 juni. diverse afbeeldingen en opgezette vlinders van Vlinder- en Libellen- groep Zeeland, tekeningen van Adri Karman, t/m juli, maandag van 17.30-21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur. zaterdag van 10.00-13.00 uur. Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, schilderij en, hout- en linosnedes van Rachel Daniels, 'Koeien, Abstract, Mari tiem', t/m juni. Café Bommel, Markt 85, foto's van Bart Willemsen, t/m juli. 't Gasthuis, Noordpoortpiein 2, schilderijen van Joke Floresse, t/m 30 juni. Centrum Beeldende Kunst Zeeland, Balans 17, sieraden van Ineke Otte, 'overzicht 22 jaar', maandag t/m donderdag van 9.00- 17.00 uur, zondag 6 juni13.00-17.00 uur, t/m 20 juni. Zeeuws Mu seum, Abdij 3, wandtapijten. 'Geweven geschiedenis. Zeeuwse wandta pijten 1593-1604', dinsdag t/m zondag van 11.00-17.00 uur. t/m 12 sep tember. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwondertentoonsteling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, t/m 31 oktober, aqua rellen van Tonnie Schouwenaar, t/m 30 juni, dagelijks van 10.00-17.00 uur. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, kostuumopstelling, 'Kleur- Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800- 1900, t/m 7 november, pasteltekeningen van Juke Hudig, 'Pastels van tui nen', t/m juli, geweven damast van Phyllis Thöne, 'Grapjes op lapjes', t/m 18 juli. maandag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Grote Kerk, Oudestraat 26, schilderijen en glaswerk van Dora Dolz, opening zaterdag 29 mei 14.00 uur, maandag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur, zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 1 september. Zeeuws maritiem muZEEum, erotisch humoristische tekeningen van Jan Sanders, 'Weelderige dames ander zeemansgeluk', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 10 oktober. Sauer Oonk, werken van Wieteke Hcndrikx, 'Multi ple choice', t/m 18juni. De Piek, Hellebardierstraat 13, schilderijen van Wieteke Hendrikx, 'De jungle in mij', t/m 18 juni. Ziekenhuis Wal cheren, Koudekerkseweg 88, foto's van Marjan Wijnberger, t/m juni. Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlis singen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zon dag 7.00 uur: J.L.F. Wortelboer, Korendijk 36, Middelburg, 0118- 644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.P. Bruyn- zeel, Herengracht 68, Middelburg, 0118-644301. Van maandag 0.700 uur tot dinsdag 7.00 uur: FJ. Heere, J.H. Fluyssenstraat 15, Middelburg, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. In loopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Prak tijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spe- khorst. Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: W.J.M. Spe- khorst, J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118-581271. Maan dag wordt waargenomen door F.M. van Eede, De Casembroot- straat 24, Westkapelle, 0118-571234. Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Donderdag, za terdag en zondag: I. Vanneste, Eemstraat 3, Oost-Souburg, 0118- 461530. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren: zaterdag van 10 tot 17 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538 en Hummelen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. 24-uurs dienst: Souburg, C. van Perestraat 1, Oost Souburg, 0118-461593. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: J. van Dierendonck. Van vrijdag 20 uur tot zaterdag 22 uur: H. de Pundert, 0118-471140. Van zaterdag 20 uur tot zondag 22 uur: IT. Klompe, Van zondag 20 uur tot maandag 22 uur: T. Adriaansen. Middelburg: Vrijdag 21.30 tot zondag 21.30 uur: J. Drijdijk, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: E. van den Akker en M. de Bruijn, Kanaalstraat 3, Oost Souburg, 0118-460860. Landbouwdieren: Landbouwhuisdieren praktijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Die renartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. GOES - De fusie tussen de Hervormde, Lutherse en Gere formeerde kerken in Zeeland verloopt voorspoedig. Alle be richtgeving over scheurende kerken ten spijt, zijn veel Zeeuwse gemeenten enthousi ast over hun nieuwe kerkge nootschap. Dit zegt Bart van Noord, directeur van het Re gionaal Dienstencentrum Zee land (RDC), een ondersteu ningscentrum voor alle PKN- gemeenten in Zeeland. "Binnen veel kerkgenoot schappen is het enthousiasme over de fusie beduidend groter dan de droefheid." Door Jacomijn Hoekman Het aantal gemeenten in Zeeland dat zich geheel of deels heeft af gescheiden van de Protestantse Kerk Nederland (PKN) bedraagt op dit moment zes. "Zes teveel", reageert Van Noord. "We had den graag met iedereen de start naar de protestantse kerk ge maakt." De fusie speelt op drie niveau's: provinciaal, regionaal en plaat selijk. Provinciaal is de PKN in Zeeland volledig operationeel. Regionaal is alleen de regio Zie- rikzee nog niet gefuseèrd. De kerken in die regio krijgen een overgangsperiode van vijf jaar om te fuseren, omdat de ver schillen op geloofsgebied te groot zijn om nu al tot samen werking over te gaan. Plaatselijk is er nog geen enkele gemeente daadwerkelijk gefuseerd. Wel zijn er al 35 gemeenten die een verregaand samenwerkingsver band hebben en op korte termijn fuseren. Van Noord: "Die ge meenten delen alleen hun ver mogen en bezittingen nog niet. Dat vereist namelijk heel wat overleg, maar de grondhouding is positief. De gemeenten willen over het algemeen graag met el kaar samenwerken." Dit beaamt ook dominee J. van Zoelen van de PKN-gemeente in Kamperland. Zij noemt de ont wikkelingen in hun gemeente wonderbaarlijk: "Vijftig jaar ge leden liepen Gereformeerd en Hervormd hier zonder te groeten langs elkaar heen en wilden de dominees elkaar niet eens de hand schudden. Nu zijn we al zes of zeven jaar praktisch één gemeente. Ik ben heel erg blij met deze fusie. Het is naar de buitenwereld toe een signaal dat we ook een eenheid kunnen vor men, in plaats van altijd maar dat scheiden en scheuren." H. Cazant, oud-kerkenraadslid van de toenmalige Gereformeer de Bond in Arnemuiden en lid van het comité van bezwaarden, is het met dit laatste niet eens: "Er wordt gezegd dat wij scheur makers zijn, maar dat zijn we niet. Wij kunnen ons niet vinden in de tegenstrijdige belijdenis van de huidige kerkorde. Wij willen bij het oude blijven, de PKN is degene die verandering brengt. Daar moeten wij de schuld niet van krijgen." De fusie heeft tot gevolg dat de drie verschillende kerken ook al ledrie hun eigen verschillende belijdenissen en interpretaties van de bijbel samen moeten voe gen. Sommige van die interpre taties spreken elkaar op bepaalde punten tegen, volgens Cazant. Een bekend strijdpunt is bijvoor beeld de kwestie rond het homo huwelijk. Dit, en veel andere punten, vormen voor de be zwaarden een belangrijk motief om niet mee te gaan met de PKN. Ten opzichte van de provincie Zuid-Holland is het aantal ge meenten dat hier fuseert volgens Van Noord relatief groot. De spanningen die er desondanks zijn op allerlei gebieden, begrijpt hij niet goed: "Om een voor beeld te noemen: men hoeft plaatselijk niet in te stemmen met een homohuwelijk. Maar de bezwaarde kant kan niet leven met een kerkgenootschap waar alleen al de ruimte is om zo'n huwelijk in te zegenen." Cazant reageert hierop: "Plaatse lijk kan een gemeente vastleg gen dat er geen homorelaties in gezegend worden. Maar als er De fusie brengt veel teweeg in Arnemuiden. (foto: Ellen de Dreu) echt zo'n paar in onze kerk is, en ze maken er zaak van om hier ook te willen trouwen, dan ver liezen we dat. De kerkorde van de PKN staat dit toe en dat gaat boven plaatselijke afspraken. Ik voel me een beetje bedrogen", vervolgt hij. "We zijn nu alles kwijtgeraakt omdat we niet mee wilden met een fusie die ons van hogerhand opgelegd werd. We hebben jaren in onze kerk geïn vesteerd, en opeens hebben we niets meer." Ook gemeentes die zich als ge heel afgescheiden hebben, moe ten nog maar afwachten of ze hun kerkgebouw kunnen hou den. Van Noord: "Er spelen kwesties, maar daar doe ik geen uitspraken over. Er is een com missie die zich daar op richt, en ik wil dat overleg niet voor de voeten lopen." Cazant geeft aan dat niet alleen de kwestie met het kerkgebouw zout in de wonde strooit: "De fu sie brengt sowieso veel teweeg in Arnemuiden. Er zijn mensen die elkaar zuur of helemaal niet meer aankijken. Het gaat midden door gezinnen heen. Ik heb geen respect voor die ruzies. Het is een kerk onwaardig wat er nu gebeurt. Het verscheurt het dorp." Anderzijds gaat het in veel Her vormde gemeenten goed en is het voor velen een stap vooruit dat nu, na veertig jaar, eindelijk de fusie doorgezet is. Van Noord: "Veel Hervormde ge meenten zeggen zich met al hun vezels verbonden te voelen aan de PKN. En ik geloof dat dat en thousiasme in Zeeland in de toe komst zal doorzetten." GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de afgelopen drie maanden vijf tien keer aangifte gedaan bij de politie van diefstal en ver nieling. De schade bedraagt enkele duizenden euro's. Preventie is nagenoeg onmo gelijk. Het waterschap hoopt dat mensen die iets gezien hebben bewijsmateriaal le veren waar de opsporings ambtenaren van het water schap mee uit de voeten kun nen. Door Ad Hanneman Opmerkelijk is volgens Rudy Visser van de afdeling com municatie van het waterschap de diefstal van tweehonderd jonge struiken op de Breeweg bij Koudekerke. Een week la ter werden op diezelfde weg veertienhonderd planten uit de grond gehaald en in de sloot gegooid. Op het Veere Meer- eiland Schutteplaat zaagden kampvuurstokers jonge bomen om. Niet alleen de natuur van het Waterschap moet het ont gelden, ook illegale stortingen in Beveland en gestolen ver keersborden langs de provinci ale weg op Noord-Beveland staan op de aangifte biljetten van de politie. Omdat de kans om de daders te pakken miniem is, heeft het waterschap weinig mogelijk heden om een strak preventie plan op te stellen. Visser denkt dat er weinig middelen ter be schikking staan om diefstal of vernieling te voorkomen. De pakkans van de daders schat hij minimaal in. "Als je in Amsterdam je fiets bent kwijt geraakt doe je ook aangifte, maar je weet al bij voorbaat datje de fiets niet terugkrijgt." Hij rekent in de toekomst op medewerking van de bevol king. "Onze opsporingsambte naren vermoeden wel eens wat, maar als er niks is te be wijzen, kunnen ze geen kant op. Toen een illegale storting op Kortgene bekend 'werd, meldde de dader zich bij ons. We hebben een schikking met hem getroffen. Kennelijk had die persoon er spijt van dat het was gebeurd." Onderzoek naar mogelijke preventie staat niet op de agenda van het Water schap Zeeuwse Eialnden. 'WMW'!-MUD,J.!JJ.»! |i - N Het Waterschap is steeds vaker de dupe van vandalisme. Hier een steiger die vorig jaar aan het Veerse Meer werd vernield, (foto: Jaap Wolterbeek) Vleermuizen zijn niet schadelijk of vervelend (foto: pr) MIDDELBURG - De SLZ (Stichting Landschapsbe heer Zeeland) wil een meld punt inrichten waar mensen die een vleermuis bij of in huis hebben advies kunnen krijgen. Medewerkers van de stichting helpen telefo nisch en desgewenst komt ie mand. Maar er is ook behoefte aan nieuwe medewerkers. Offici eel moet de gemeente die zorg op zich nemen. Maar - zo con cludeert SLZ - die weten vaak niet dat ze die verantwoorde lijkheid hebben. Daarom pro beert SLZ een netwerk op te bouwen zodat per regio twee vleermuismedewerkcrs kun nen worden aangesteld. Vleermuizen - zo doceert de stichting - houden van novem ber tot maart een winterslaap. In het voorjaar vormen de vrouwtjes 'kraamkolonies', waarin ze het jong opvoeden. Sommige rassen (de gewone dwergvleermuis en de laatvlie- ger) doen dat echter bij voor keur in de bewoonde wereld van mensen. Deze beschermde diersoort maakt een crèche in de spouwmuur of onder het dak. Volgens Landschapsbe heer maakt een vleermuis niks kapot, de enige hinder zou het piepgeluid kunnen zijn of keu tels die op de vensterbank val len. Hout en isolatie zijn vei lig, aldus Landschapsbeheer.. Omdat vleermuizen be schermd zijn en feitelijk niet schadelijk of vervelend, wil de stichting voorlichtingsbijeen komsten houden. Waar wordt bekend gemaakt als geïnteres seerden zich hebben aange meld. De eerste bijeenkomst is maandag 7 juni in Middelburg, twee dagen later kunnen Zeeuws-Vlamingen in Hulst kennis maken met de vleer- muizencultuur en maandag 14 juni Komenmensen van SLZ naar Zierikzee. Voor informa tie: 0113-230936. VLISSINGEN - Ongeveer vijf tienduizend bezoekers hebben de drie feestmarkten in Vlissin gen bezocht. Op de markten, zo als de onlangs gehouden Ruyter- jaarmarkt, kregen de consu menten bij een aankoop in een Vlissingse winkel bonnen voor een Prijzenfestival. "Wc gaan de persoonsgegevens op de kaarten inventariseren om te zien waar de bezoekers van de markten vandaan komen. Dit onderzoek is nadrukkelijk bedoeld om het economisch effect van de markten te weten", zegt Wim de Smit, ex-marktkoopman en voor zitter van de centrale vereniging ambulante handel afdeling Zuid- West Nederland. "Het is een soort vervolg op het rapport van de Ka mer van Koophandel, waaruit naar voren kwam dat 69 procent van de inwoners van Vlissingen in het ei gen stadscentrum koopt." De Smit vindt dat de feestmarkten druk zijn bezocht. Het hele win kelcentrum van Vlissingen was door een lint van activiteiten be trokken bij de feestmarkten. Er was onder andere een standwer kersconcours en optredens van een Linedancegroep. Thuis: een investering uit het verleden betaalt zich nu terug. Liefde: je veroorzaakt heel wat onrust met je uitdagend gedrag. Geld: prima week voor za kelijke beslissingen. Topdag: woensdag Thuis: even doorbijten, soms heb je minder leuke dagen, dat hoort er ook bij. Liefde: een opgewonden gevoel is moeilijk tot beda ren te brengen. Geld: geen schokkende za ken. Topdag: dinsdag. Thuis: leg de lat wat lager, dat brengt je in een leuke situatie. Liefde: ook een klein ge baar kan iemand blij ma ken. Geld: alles onder controle. Topdag: vrijdag. Thuis: in de tweede helft van de week krijg je een fantastisch voorstel. Liefde: neem het niet zo zwaar op, het is niet kwaad bedoeld. Geld: je hebt het goed ver zekerd. Topdag: donderdag. Thuis: je bent in topvorm, maar vergeet je gezinsleden niet daarbij te betrekken. Liefde: zin in een avontuur tje! Geld: goed datje zo vrijge vig bent. Topdag: maandag. Thuis: het gaat om belang rijke dingen, blijf in de buurt. Liefde: laat je eens lekker verwennen. Geld: mooi, maar erg duur! Topdag: zondag. Thuis: er is heel wat over leg nodig om je zin te krij gen. Liefde: blijf trouw, ook aan jezelf. Geld: eerst nadenken, dan kopen. Topdag: zaterdag. Thuis: er dreigt onenigheid over toekomstplannen. Liefde: iemand is erg van je gecharmeerd. Geld: je handelt slim. Topdag: dinsdag. Thuis: er komt een grote klus op je af. Eerst even sa men overleggen. Liefde: je geniet van alle aandacht, het weekend wordt erg leuk. Geld: investeringen uitstel len. Topdag: zaterdag. Thuis: weerzien met een oude kennis opent perspec tieven. Liefde: romantisch, maar wel erg licht ontvlambaar. Geld: roekeloosheid wordt duur betaald. Topdag: maandag. Thuis: laat je niet in een hoekje duwen, dan krijg je een kans. Liefde: laat je gevoel de overhand krijgen. Geld: net genoeg voor wat je wil. Topdag: vrijdag. Thuis: de week begint met tegenslagen, maar in de tweede helft keert het tij. Liefde: laatje gerust vallen voor die vlam, maar houd bluswater bij de hand Geld: het ziet er weer wat beter uit. Topdag: zondag. Dagelijks van 9 tot 21 uur, tel. 0900-7673437 'Enthousiasme om fusie van kerken is groter dan verdriet'

de Faam | 2004 | | pagina 29