Stadskantoor komt tot leven 3 Een kantoor is meer dan een verzameling stenen. Na een tijdje moet een gebouw gaan 'leven'. Daar gaan, naast de bezoekers en de mensen die er werken, het groen, een videowall en de energievoorziening voor zorgen. Het groene leven begint wanneer je de auto in de kelder parkeert. In het stadskantoor zitten vier grote uitsparingen. In de parkeerkelder zitten er drie. Deze uitsparingen zijn bedoeld voor het plaatsen van groen. En groen zal er komen: twee van de bakken worden voorzien van heesters met een maximale hoog te van vier meter. In de vijf andere bakken ko men vijftien meter hoge metasequoia's. De uit China afkomstige metasequoia behoort tot de bladverliezende coni feren en heeft een smalle kegelvormige uitgroei. Omdat hij zo smal is, goed bestand is tegen de stadse atmosfeer, tegen een plek in de schaduw kan en ook nog mooi hoog wordt, is hij uitste kend geschikt om in het gebouw omhoog te groeien. De twee plan tenbakken die niet hele maal tot bovenaan open zijn, worden voorzien van heesters. Ook in de cenLrale hal van het stadskantoor komt veel groen. Tussen hel Water schapskantoor en stads kantoor komen pergola's met blauwe regen. Videowall Wanneer u de centrale hal van het stadskantoor binnenloopt springt het kunstwerk 'Demograp hic' van Geert Mul met een in het oog. Deze vi deowall bestaat uit vijf grote plasmaschermen. Daarop worden beelden getoond die van internet worden gehaald. De graphics hebben alle- maal een relatie met de onderwerpen waarvoor bezoekers naar het Stadskantoor komen. Deze plaatjes zitten op geslagen in een databa se. Deze zoekt internet af op basis van de zoekter men huwelijk, geboorte, overlijden en verhuizing en anderen. Op de scher men worden de beelden in series vertoond. Soms allemaal beelden van een geboorte, soms ge rangschikt naar kleur of een bepaalde sfeer. Omdat de wall ook re ageert op iemand die er voor komt staan, hoopt Mul dat mensen er ten eerste hun tijd mee kun nen verdrijven maar zich er tegelijkertijd ook mee kunnen identificeren. Energie De nieuwste technieken op het gebied van duur zame energietechnieken, energiebesparing en kli maatbeheersing worden in het stadskantoor toe gepast. In de bodem lig gen twee grondwater bronnen: een warme en een koude. Daarmee wordt het kantoorge bouw verwarmd of ge koeld. De bronnen liggen zo'n tachtig meter onder de grond. Door deze duurzame vorm van energiegebruik bespaart de gemeente fors op het gebruik van fossiele grondstoffen zoals steen kool of olie. De vier torens van het stadskantoor krijgen schuine daken voorzien van zonnepanelen. Dit levert jaarlijks een flink deel van de benodigde energie voor het gebouw. Het kantoor wordt voor vijfentachtig procent van het jaar op natuurlijke wijze verwarmd of ge koeld, zonder dat daar andere energiebronnen aan te pas komen. Dat gebeurt door middel van betonactivering. Kunst stof slangen in de beton elementen zijn aangeslo ten op een duurzame verwarmingsinstallatie. Het resultaat kan je ver gelijken met de gelijkma tige temperatuur in een grot. In het kantoor ont breekt een grijswatercir- cuit natuurlijk niet. In de kelder is een buffer voor de opvang van grijs wa ter. Het water kan ge bruikt worden voor het doorspoelen van toilet ten of voor het schoon spuiten van de straat rondom het gebouw. Het zijn een paar van de vele voorbeelden die het stadskantoor tot een bij zonder gebouw maken. Stap gerust eens binnen. Ook als u er niet hoeft te zijn voor uw rijbewijs of paspoort bent u van har te welkom.

de Faam | 2004 | | pagina 19