Kijken en proeven bij biologische boer 1 49 5 99 nu Schoore vindt vondst vont prachtig ■*-r -Jr i 5 ii 1 2e pinksterdag open Bij Intratuin komen je ideeën tot bloei. Educatief Rondrit te paard BONT Klimroos Hortensia Salim wandhanger Roos op stam 1 i Salie nü Stapelstoel 'Cuba' Hogerugkussen 'Samuray' of 'Beach Stripe' Lavendel UW VOORDEEL 1,70 Bloemsteker nü HET GROENE WARENHUIS www.intratuin.nl Lek Familie Woensdag 26 mei 2004 De Faam Pagina 29 Fietsrouteboek maakt rondje met de veerpontjes volledig GOES - 'Fietsen en varen over Zee en Land". Dat is de titel van een nieuw boekje waarin een overzicht wordt gegeven van het rondje-met-het-pontje door Zeeland en Goeree- Overtlakkee. Door de nieuwe veerdiensten Zijpe-Sint Anna- land, Middelharnis-Helle- voctsluis en Terneuzen-Bres- kens die deze zomer in de vaart komen, is het 'rondje' dit jaar voor het eerst volle dig. Alle aanlegplaatsen zijn door fietsroutes met elkaar verbon den. Daardoor ontstond een net werk niet veel mogelijkheden voor een ontdekkingstocht over zee en land. In het nieuwe boek je worden 29 fietsroutes be schreven die door het land van de 'overkanten' voeren. Een Del tagebied waarvan de eilanden eeuwenlang met elkaar waren verbonden door meer dan hon derd veerdiensten en pontjes. Die verdwenen door de aanleg van de Deltawerken, maar zijn door 'Fiets-een-rondje-met-het- pontje' weer in ere hersteld voor fietsers en wandelaars. Het tota le aantal toeristische veerdien sten bedraagt deze zomer ne gentien. De pontjes die vanaf Schouwen- Duiveland varen gaan van Zijpe (bij Bruinisse) naar Anna Jaco- bapolder op Sint Phuilipsland, van Den Osse (bij Brouwersha ven) naar de Slikken van Flak- kee en vanuit haven de Val bij Zierikzee naar Wemeldinge, Colijnsplaat en Sopiahaven na bij Kamperland. Tussen al die aanlegplaatsen werden aantrekkelijke fietsrou tes uitgestippeld. Ze worden in Fietsen en varen over zee en land beschreven in twee richtin gen en duidelijk op de kaart aan- geduid. Bij iedere route staat een achtergrondverhaal met foto's over bezienswaardighe den die het plezier van de fietstocht kunnen vergroten. Ook voor watersporters is het boekje aantrekkelijk omdat bij na alle aanlegplaatsen van de pontjes zich nabij een jachtha ven bevinden. Zij kunnen dus van hieruit een fietstocht maken en met het pontje weer terugkeren naar de haven waar hun schip ligt. Het fietsrouteboekje is verkrijgbaar in de Zeeuwse en Zuid-FIolland- se VVV-kantoren. Daar ligt ook de almanak waarin de negentien veerdiensten staan. OOSTKAPELLE - Onder het motto 'Kom kijken en proe ven' zetten de biologische boer en tuinder de deuren van hun bedrijf open voor het pu bliek. Negen Zeeuwse bedrij ven doen op zaterdag 19 en zondag 20 juni mee aan de ze vende landelijke open dagen. door Ellen De Vriend Wilt u eens een koe van dichtbij in de ogen kijken en een varken in een modderpoel zien wroe ten? Of wilt u weten hoe een biologische tuinder zo'n mooie krop sla kan telen zonder che mische hulpmiddelen? Onder het motto 'Kom kijken en proe ven' nodigen zo'n 200 biologi sche boeren en tuinders in Nederland consumenten uit op hun erf. Het extra thema van de open dagen is 'natuur op de boerderij'. Tijdens rondleidin gen laten de boeren zien hoe ze werken. Voor bezoekers zijn de open dagen gezellig en educatief. Ie dereen is tussen 10.00 en 16.00 uur welkom om zelf te proeven hoe de biologische producten smaken. Op Walcheren is op zondag 't Huis Ter Mee aan de Rijnsburgseweg 2 in Oostka- pelle geopend. Dit bedrijf heeft onder meer legkippen en rnest- kuikens. Bezoekers kunnen ei- gegrilde kip en soep proeven. Bij fruitbedrijf Te Linde aan de Oranjezonweg 1 in Oostkapelle worden diverse activiteiten ge houden en is sap te proeven en bij Ter Linde aan de Lijdijkweg 1 staan kramen en kunnen hap jes worden geproefd. Dit bedrijf bestaat uit akkerbouw, veeteelt, een kaasmakerij en een cam ping. Aan de Zandweg 54A in Rit- them is op zaterdag Eindelienge geopend. Bij de groenteteler en veehouderij wordt het werken met paarden gedemonstreerd. Ook zijn er rondritten met paard en wagen. Op de Bevelanden is op zaterdag het fruitbedrijf De Ring geopend aan de Ring in Oud-Sabbinge. Daar kan geproefd worden hoe het appelsap en de rode bessen smaken. De organisatie van de open da gen is in handen van Biologica. Dit jaar doen ongeveer tweehon derd bedrijven verspreid over Nederland mee. Op de website www.pl atformb iol ogi ca. n 1 zijn de adressen te vinden. In Azië komen jaarlijks 2 miljoen hon den en katten op een gruwelijke manier tan hun einde. Hun vacht wordt verwerkt in kleding, kattenspeeltjes, haaraccesóires en poezenbeekijes. DNA- onderzoek toom aan dat hondenbont te koop is in Nederlandse winkels. Help Bont voor Dieren in haar strijd tegen de bonthandel en vraag een gratis actiepakket aan tegen huis, dierenbont. Bont voor Dieren, telefoon (020) 676 66 00 of mail naar info@tontvoordieren.nl Buitenpiant, diverse kleuren, hoogte ca. 70 cm. Van 9,99 (Hydrangea aborescens 'AnnabeUe') Buitenpiant hoogte ca. 50 cm. Van 17,95 DU Geranium (Pelargonium 'Tip Top') Eenjarige zomerbioeier in diverse kleuren, hoogte ca. 25 cm. Per stuk van 2,49 )1Ü Lengte 40 cm, exclusief planten. Van 8,49 nÜ Buiten kansen! Buitenpiant, diverse kleuren, stamhoogte ca. 90 cm. Van 24,95 16,95 ;.;|i ,j|- MH "nwr i-.tm 5 M m-ü (Salvia nemorosa 'Ostfriesland') Buitenpiant, potmaat 17 cm. Van 4,49 "H n 3 Stapelbare stoelen in groen of blauw. 4 stoelen van 19,95 nü 15,- Per stuk nü Trendy dessins, exclusief stoel. Per stuk van 29,95 nÜ 19,95 (Lavandula angustifolia 'Munstead') Buitenpiant, hoogte ca. 35 cm. Van 3,99 229 Kunststof bloem, diverse kleuren, 0 15 cm. Per stuk van 7,99 n KOUDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond. •S3 c 8. SCHOORE - In het kleine dorpje Schoore staat in een echte smederij een echt doopvont. Niet een klein schaaltje waar wat water in kan, maar een enorm stenen doopvont, met de afmetingen van een babybad. Na 130 jaar rondgezworven te heb ben, komt de doopvont 26 mei weer op zijn plaats: de Hervormde Kerk in Schoore. "Het ding weegt wel vijfhon derd kilo", aldus J. Linden- bergh, de tachtigjarige dorps bewoonster door wiens toe doen de doopvont terugkeerde. "Wel zwaarder", vult R. Westerbeek aan, door Linden- bergh betiteld als 'de goede buur'. Hij heeft de doopvont weer in de huidige, geheelde en bla kend schone staat terug ge bracht. Nu staat hij te pronken en te schitteren in de smederij, wachtend op zijn vervoer naar de kerk. "Nog voor 1870 verdween de doopvont. Hoe dat gebeurd is weet niemand", zegt J. De BeijEen zoektocht in archie ven leverde hem interessante informatie over de vont op. "Misschien was hij lek", op pert Westerbeek. "Of paste hij niet meer in de stijl van de dienst." In ieder geval dook hij rond 1870 op in de tuin van de fami lie Glerum, die in Schoore woonde. Sindsdien heeft het ding al die jaren dienst gedaan als tuindecoratie en erfstuk van de familie. Tot voor kort fleur de de doopvont het aanzicht van hotel De Ram in Halsteren op, waarvan de eigenaars ook tot een Glerum-tak behoorden. Toen bekend werd dat Baar land zijn doopvont eindelijk teruggevonden had, werd Lin- denbergh, eveneens een verre Glerum, zich bewust dat zij de doopvont van Schoore ook terug kon brengen. Ze wist im mers via familie waar hij was. De staat waarin de doopvont verkeerde bij teruggave, was 'vreselijk'. Westerbeek: "Er zaten metalen banden omheen, om alle stuk ken bij elkaar te houden. Vier ij zeren krammen hielden alles bijeen. Nadat ik die verwijderd had, viel de doopvont in dertien stukken uit elkaar." Foto's onderstrepen zijn woor den. De groen uitgeslagen bak, waaruit fluimen van planten ste ken, is niet te vergelijken met de gerestaureerde doopvont die nu in de smederij staat. Maar goed ook, want binnenkort komt de gerestaureerde vont voor ieders zicht in de kerk van Schore te staan. Lindenbergh: "De kerkenraad vond het prachtig, dat de doop vont weer in de Hervormde Kerk kwam. Ze vroegen: 'Moei hij in de tuin?' Ik zei: 'Nee, weer niet in die tuin, dankjewel.' Hij heeft nu wel in genoeg tuinen gestaan. De doopvont komt in de hal." Na 130 jaar is de doopvont van Schoore weer terug, (foto: Jaco- mijn Hoekman)

de Faam | 2004 | | pagina 29