Cultuuraanbod scholen geëtaleerd in couveuse Verbeteren van individuele speler is belangrijker dan puur prestatie Wandeling van Milieudefensie als hartenkreet tegen aanleg van N57 Veel Zeeuwse ouderen worden mishandeld door verzorgers 1 1 1 1 M Bijeenkomst over gevolgen van epilepsie bij kinderen Voetbalclub RCS komt met ambitieus jeugdplan 'T WETEN WAARD RONDJE WALCHEREN Kinderhulp zoekt gastgezinnen Ontmoeting in Palazzoli Huis PUZZEL Schildersdorpen in Nederland Bijna veertig Zeeuwen in Gein op het plein HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Groen en geel Plezier 6 1 2 3 4 5 6 7 8 DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 19 mei 2004 De Faam Pagina 3 Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlis- singen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Meere worden waargenomen door: Donderdag 20 mei: J.L.F. Wortelboer, Korendijk 36, 0118-644301. Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 76, Middelburg, 0118-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: C.J.E.M. Albers, Bcllinkplcin 3, Middelburg, 0118-644301. Visi tes aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende ge vallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder af spraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van'Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede- I-lidskes, Van der Male en Huisman worden donderdag waargeno men door G.C.M. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, 0118- 581276 en W.J.M. Spekhorst. J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg. 0118-581271. Zaterdag en zondag waargenomen door: F.M. van Eede, De Casembrootstraat 24, Westkapelle. 0118-571234 en R. Ubels, 't Plein 2, Serooskerke, 0118-591212. Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Donderdag, za terdag en zondag: D. Matthijs, Seisweg 1, Middelburg, 641376. Stadsgewest Vlissingen-Middclburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur, donderdag weekenddienst. Buiten deze uren: zaterdag van 10 tot 17 uur: v.d. Sande, Badhuisstraat 30, Vlissingen, 0118-412066. 24-uurs dienst: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur:H. de Pundert. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur:H. Klompe, 0118-471140. Middelburg: vrijdag 21.30 uur tot en met zondag 21.30 uur: M.M. Sinke, 0118-626045. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: Donderdag, hemelvaartsdag A.J. Diender, Dr. Staverman- straat 57, Vlissingen. 0118-410910. Weekend J. Oostenbrug, Oude Domburgseweg 33a, Oostkapelle, 0118-581443. Landbouwdieren: Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: Ou de Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvra gen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Ros kam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Dagelijks van 9 tot 21 uur, tel. 0900-7673437 MIDDELBURG - Scoop heeft een nieuw woord uit gevonden: histotheek. Het betreft een originele cou veuse waarin tastbare be wijzen worden opgeborgen van het cultuuraanbod aan het primair onderwijs in Zeeland. Het woord is ner gens terug te vinden. Afge lopen maandag kreeg gede puteerde H. van Walraven deze primeur aangeboden. Het initiatief voor deze bundeling komt van Scoop, de provincie heeft het fi nancieel mogelijk gemaakt. door Ad Hanneman Een honderd pagina's tellen de brochure werd maandag eveneens gepresenteerd. Die geeft een overzicht van alle activiteiten binnen het pro ject. Aan het project werken mee: de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, de Stich ting Kunstuitleen Zeeland, het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek, de Zeeuwse Musiekschool, het Zeeuws Museum en Scoop. Deze organisaties stopten iets kenmerkends voor hun aanbod aan de Zeeuwse schooljeugd in de couveuse, die daardoor de naam histo theek kreeg opgespeld. Scoop-medewerker Gemma van der Hoogte is dik tevre den met het resultaat. Maar ze had de wind mee in haar werk. Want: "Het rijk heeft extra geld vrijgemaakt om de positie van cultuureducatie in het primair en voortgezet onderwijs te versterken." In dat kielzog zag ook de pro vincie brood in bundeling en verduidelijking van het cul tuur aanbod voor de scholen. Van der Hoogte: "Dankzij de provincie konden we dit doen. Maar het was wel een initiatief van Scoop, dat de provincie volgde. Daar zijn we natuurlijk reuzenblij mee." Overigens denkt Gemma van der Hoogte dat deze bunde ling niet alleen voordeel biedt aan de scholen. "Na tuurlijk hebben die een keu rig overzicht en kunnen ze makkelijker plannen maken en eventueel activiteiten van organisaties bundelen. Ook de organisaties versterken el kaar. Dat draagt bij aan pro fessionalisering. Een enkele organisatie betreedt met dit initiatief bovendien voor de eerste keer de hele provincie. Trouwens: de histotheek gaat een reisje door Zeeland langs de scholen maken. Daar kun nen de leerkrachten dan ken nis nemen van het de inhoud van het aanbod." GOES - De Epilepsie Vere niging Nederland gewest Zuidwest houdt dinsdag 8 juni in Hotel Terminus aan het Stationsplein 1 in Goes een voorlichtingsavond met het thema kind en epilepsie. Naast de medische kant van epilepsie wordt aandacht be steed aan de gevolgen van epi lepsie op de ontwikkeling en het gedrag van een kind. F. Visscher, neuroloog in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes, belicht de verschillende epilepsiesoorten, het belang van goede diagnostiek en het gebruik van anti-epileptica. Daarbij wordt extra aandacht besteed aan de bijwerkingen. I. Terranea en J. van de Cor- put, respectievelijk kinder- /jeugdpsycholoog en onder- wijsconsulent verbonden aan epilepsiecentrum Hans Berger Kliniek, gaan in op gedrag en ontwikkeling van kinderen met epilepsie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.epilepsie- vereniging.nl. MIDDELBURG - Europa Kin derhulp afdeling Zeeland zoekt gastouders voor twaalf Lim burgse kinderen uit kindertehui zen die op een korte vakantie gaan. Het zijn kinderen die om verschil lende redenen in een kindertehuis wonen. Omdat ze geen ouders meer hebben of omdat ze ouders hebben die niet meer voor hen wil len of kunnen zorgen. Voor vijf kinderen uit Frankrijk en vier uit Roemenië zoeken Europa Kinder hulp ook nog een gastgezin. Europa Kinderhulp zoekt enthou siaste mensen die bereid zijn om voor drie weken een kind op te ne men in het eigen gezin. Het gaat om kinderen tussen de vijf en twaalf jaar oud. Huiselijke gezel ligheid, samen boodschappen doen en persoonlijke aandacht is voor deze kinderen heel belangrijk en bijzonder. De Nederlandse en de Roemeense kinderen komen in de periode van 26 juli tol 13 augustus en de Franse kinderen van 4 tot en met 22 juli en een groep van 17 ju li tot en met 7 augustus. Informatie en opgeven kan bij 0111-451036 of 0118-627974. Ook is er informatie te vinden op de website www.europakinder- hulp.nl. Het Palazzoli Huis, steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten in Oost-Souburg, houdt op donderdag 27 mei een ont moetingsmiddag voor nabe staanden. De bedoeling is een mogelijkheid te bieden aan mensen, om elkaar te ontmoeten en onder het genot van een kopje koffie of thee ervaringen uit te wisselen. Wat er tijdens deze middag besproken wordt zal af hankelijk zijn van de deelnemers, van wat er bij hen leeft. De ont moetingsmiddag in Het Palazzoli Huis aan het Oranjeplein 41 in Oost-Souburg is van 14.00 tot 15.30 uur. Voor meer informatie of aanmelding: 0118-413932 of pa- lazzoli@zeelandnet.nl. OOST-SOUBURG - De voet balclub RCS in Oost-Souburg gaat het komende seizoen de jeugdopleiding verbeteren. Technisch jeugdcoördinator Wim Ovaa heeft daarvoor een werkplan geschreven. Doel is de jonge spelers meer ruimte te geven om 'als individu be ter te leren voetballen.'' Alle trainers van de club hebben duidelijke opdrachten om de rode lijn in het werkplan in houd te kunnen geven. Met meer dan vierhonderd jeugdspelers in de gelederen be seft RCS-voorzitter Wessel Vermeulen een grote hoeveel heid talent in huis te hebben waar het eerste van RCS op ter mijn alleen maar voordeel van kan hebben. Dat RCS in het ver leden talenten als Danny Blind en de gebroeders Dennis en Ge rard de Nooier naar topclubs zag gaan, heeft volgens Ver meulen geen enkele rol ge speeld in de beslissing de talen ten ruimte te bieden om te rij pen. De accenten daarbij wor den gelegd op de selectieteams, maar de andere, de recreatieve elftallen, zullen zeker niet bui ten de ontwikkelingen worden gehouden, verwoordt André Dellebeke van de technische commissie. De club is enthousiast over de duidelijke aanpak van de jeugd opleidingen. "Misschien", hoopt voorzitter Vermeulen, "blijven de jongeren die worden opgemerkt door de profclubs nu wel langer bij ons." Vermeulen ergert zich af en toe groen en geel aan de praktijken van scouts uit het betaalde voetbal. "Er zijn scouts die niet eens de moeite nemen om zich te mel den bij ons. Via andere ouders komen ze aan de adressen en ze Voor Zeeuwse maatstaven heeft RCS een plan dat ver boven het maaiveld uitsteekt, (foto: Jaco de Dreu) nodigen die jongens dan uit." Daarnaast gaan regelmatig ta lenten verloren als ze na een jaar afvallen. "Dat is toch reuze jammer", reurt de voorzitter van de voetbalclub. "Het slagings percentage is hooguit tien pro cent. Dan zijn de jongens soms verloren voor het voetbal, waar ze gewoon goed in waren. Vaak zijn het ook de ouders die ape trots hun kind naar zo'n club la ten gaan. Met onze nieuwe op leiding hopen we dat ze blijven. Er is immers nog tijd genoeg om een overstap te maken. En wat is beter dan in je eigen ver trouwde omgeving je als voet baller te ontwikkelen." Het plan zit organisatorisch op de rails, weet Dellebeke. "De trainers en de begeleiders bezit ten de benodigde kwaliteiten om de plannen in te vullen." Ovaa vult aan: "Ook randver schijnselen willen we daarbij aanpakken. Voor het komende seizoen richten we ons vooral op het groepsgebeuren. We werken, zeg maar, van school vakantie naar schoolvakantie. Dan volgt per periode een eva luatie. Waar nodig wordt bijge steld en het zou me niks verba zen als we op termijn ook indi viduele trainingen gaan verzor gen op punten waar jongens nog te kort schieten. Dennis en Ge rard de Nooier worden ook in geschakeld, Zij hebben jaren lange ervaringen opgedaan bij topclubs. Die ervaringen kun nen we als RCS gebruiken." Voor Zeeuwse maatstaven heeft RCS een plan dat ver boven het maaiveld uitsteekt, beseffen de bestuurders van de club. Maar het is de moeite waard. Ovaa herhaalt dat het bij de jongeren vooral gaat om beter te leren voetballen. "Beter presteren als team is daar ondergeschikt aan. Uiteindelijk moet het zich ver talen als ze achttien zijn en naar de senioren overstappen. We denken dat de eerste resultaten van dit plan binnen een jaar of vijf al merkbaar zijn." En het doel is zeker niet oiri als RCS ooit toe te treden tot het prof voetbal. Met de vertegenwoor digende elftallen op een hoger (amateur)plan komen is zeker de opzet. Vermeulen wijst naar de accommodatie van RCS en denkt dat binnen het amateur voetbal veel is te bereiken. Bo vendien, zo verwoorden Ver meulen, Dellebeke en Ovaa, krijgen de spelers meer inzicht en meer plezier in het spel als ze leren wat voetbal in al zijn fa cetten kan inhouden. Het oorspronkelijke landschap van Walcheren moet behouden blijven, vinden de tegenstanders van de N57. (foto: Ellen de Dreu) MIDDELBURG - Wandelen en tegelijkertijd het ongenoe gen spuien over verdwijnend kostbaar landschap. Dat kan zaterdag 2 mei als Milieude fensie op Beveland en Walche ren actiewandelingen houdt. Het strand De Kaloot bij Bor- sele waar de WTC (Wester- schelde Container Terminal) nog staat gepland en bij Se rooskerke waar de N 57 het oorspronkelijke landschap zal gaan doorkruisen, zijn de plaatsen die zaterdag aandacht krijgen. Beide tochten maken deel uit van een serie wandelingen die Milieudefensie in bedreigde ge bieden in Nederland op poten heeft gezet voor de maanden mei en juni. De tochten worden ge houden onder de titel 'Hollands Hartstocht'. Deze landelijke mi lieuvereniging heeft voor alle tochten samenwerking gevonden bij de lokale organisaties en mi lieugroepen. Tevens wil de orga nisatie leden van de Tweede Ka mer achter de vodden zitten om de onlangs verschenen Nota Ruimte van VROM-minster Dekker ingrijpend te wijzigen. Deelnemers aan de wandeltocht kunnen hun - wat wordt ge noemd - 'liefdesverklaring voor het Hollandse landschap' kwijt op een actiekaart van Milieude fensie. Eind juni wordt de verza meling kaarten aan de Tweede Kamer aangeboden. Hollandse Hartstocht klinkt za terdag het eerst in Borsele waar de actiewandeling tegen de WTC om 12.30 uur begint op het strand De Kaloot. Om 16.00 uur start de actiewandeling bij Se rooskerke waar de vernieuwing van de N57 een flinke scheur in het cultuurhistorische landschap dreigt te trekken. Beide wande lingen duren ongeveer anderhalf uur. MIDDELBURG - Het Maat schappelijk Werk Walcheren is ontspoord in zijn mantel zorg. Ouderen zijn er de dupe van. Gesproken wordt van zo 'n negenhonderd ouderen die met recht spreken van mishan deling. Het AMW (Algemeen Maatschappelijk Werk) heeft dat cijfer bekend gemaakt en baseert dat getal op een onder zoek van de Vrije Universiteit Amsterdam. Overigens is het geen Walchers probleem, ook in de rest van Zeeland is de si tuatie schrijnend. In maart 2005 moet er een proto col liggen dat de aanpak van dit probleem regelt. Daarin wordt signalering, melding en aanpak van de problemen vastgelegd. Politie, thuiszorgwerkers, ver pleegkundigen en huisartsen krij gen er mee te maken. En dat geldt niet alleen voor Walcheren, waar de cijfers zijn vastgesteld. Scoop, het Zeeuws Instituut voor Sociale Culturele Ontwikkeling denkt dat ook elders in de provin cie (en in het land) mishandeling van ouderen vaker voorkomt dat algemeen wordt aangenomen. Het blijft niet bij een eenmalige ruk aan een arm of het door stress gevoed hardhandig bed verscho nen bij iemand die bedlegerig is. Zowel de zorgers als kinderen en partners maken zich schuldig aan ouderenmishandeling. Om deze ongewenste aanpak in de mantelzorg te verduidelijken wordt donderdag 27 mei een bij eenkomst gehouden in De Stenge in Heinkenszand. Scoop en PO- SO (Provinciaal Overleg en Samenwerkingsverband Oudere- norganisaties Zeeland) hebben daarvoor uitnodigingen ver stuurd. Die zijn in de eerste plaats ontvangen door bestuur ders van Zeeuwse Ouderenbon den, bestuurders en beroeps krachten van de Stichtingen Wel zijn Ouderen, hulpverleners en vrijwilligers op de Bevelanden, Tholen en Sint Philipsland. De organisatie zal zeker niet de deur dicht houden voor anderen, wordt gemeld. In ongeveer twee en een half uur gaan sprekers in op de zorg voor mishandelde ouderen en met een videoproductie 'En dan gaf ik haar weer een klap' worden de vaak schrijnende gevallen bloot gelegd. Marianne Quax van het Maatschappelijk Werk Walche ren en projectleider van het Wal- cherse Pilot Project Ouderen- mis(be)handeling verzorgt een inleiding over het de ouderen- mishandeling van thuiswonende ouderen. Dat doet ook Clemens Lambermont van het PSOS-be- stuur. De themamiddag begint om 14.00 uur en is tegen 16.30 uur afgelopen. HORIZONTAAL: 1. Laag hekwerk; 2. mannelijk dier; 3. terug, snel en op slinkse wijze verkregen voordeel; 4. een zekere; 5. afvoerbuis, list; 7. bij enhouder. deurkruk; 8. Noorse godheid; 9. vervoermiddel, re de; 10. lievelingskostje; 11. brandhout. VERTICAAL: 1. Berging; 2. elasticiteit; 3. steendruk, Grieks eiland; 4. Spaanse uitroep; 5. klos, vee boerderij; 7. versiering in de vorm van een roos, vent; 8. hui vering; 9. Engelse zeevaarder, inleiding; 10. een en ander; 11. observatiepost. 1 23456789 10 11 1 2 3 4 5 7 8 9 10 11 8 2 6 5 3 7 4 1 JP382 Vrouwenpolder, Centrum, Vrouwenpolderse dagen, vanaf 12.00 uur. Oost-Souburg, Wal burg, ervaringstocht, St. Reli gie Mystiek i.s.m. Dick van den Dool, 10.30-17.30 uur. Middelburg, Markt, Hemel- vaartsfair. 10.00-17.00 uur. Arnemuiden, Markt, rommel markt, k.v. TOP, 8.00 uur, vei ling, 9.00 uur. Vrouwenpolder, Centrum, Vrouwenpolderse dagen, vanaf 10.00 uur. Vlis singen, Centrum, Ruyter Jaar markt, 9.30-16.00 uur. Middelburg, Markt, Hemel- vaartsfair, 10.00-17.00 uur. Middelburg, Gasthuis, Alzhei mer Café, 14.30-17.00 uur. Middelburg, De Klepperhoeve, prijsuitreiking fotowedstrijd, 14.30 uur. Aagtekerke, Porre- naerstraat, solexrace, 15.30 uur. Vrouwenpolder, Centrum. Vrouwenpolderse dagen, vanaf 11.00 uur. Middelburg, Markt, boeken- en verzamelmarkt, 11.00-17.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, bijeenkomst, 'De Katha ren nader verklaard'. Int. School van het Gouden Rozenkruis, 20.00-22.00 uur. Vlissingen, Vestzak99, debat, 'Cultuurhistorie en beeldkwa liteit', 14.00 uur. VEERE - De Stichting Singer Memorial Foundation houdt van 20 mei tot en met 29 augustus een tentoonstelling over schildersdor pen in Nederland in het Museum Theater in Laren. Hier zijn ook de Zeeuwse dorpen Domburg en Veere vertegenwoordigd. Het gaat hierbij om een tentoonstel ling van werken van schilders die vanaf midden 19e eeuw erop uit trokken om de ongerepte natuur of onbedorven leven in vaak nog geï soleerd liggende dorpen op te zoe ken, ver verwijderd van het 'mon daine' stadsleven. Zo schilderden Jan Toorop en Théo van Rijsselber- ge neo-impressionistische schilde rijen in Veere en in Domburg legde Piet Mondriaan de grondslag voor zijn 'nieuwe beelding'. De tentoon stelling is te bezichtigen tot en met eind augustus, maar voor inwoners van de deelnemende dorpen is er in het weekend van 26 en 27 juni gra tis entree op vertoon van een geldi ge adreslegitimatie. Het Museum Theater is gevestigd aan de Oude Drift 1 in Laren. Voor meer infor matie: www.slingerlaren.nl. NEELTJE JANS - Voor de opna men op 22 mei voor het Tros tv- programma Te Land, ter Zee en in de Lucht hebben zesendertig Zeeuwse deelnemers zich inge schreven. Het gaat om het spel Gein op het plein. De opnames door de Tros, die dit jaar veertig jaar bestaat, zijn aan de baai. Dat is vlak voor het onlangs geopende Deltaplaza met als decor de Stormvloedkering. Bij Gein op het plein proberen de deelnemers met een zelfgemaakt voertuig het wedstrijdtraject zo snel mogelijk af te leggen. Het vertrekpunt ligt boven aan een helling. Het spel lijkt ietwat op het ringrijden want aan het voer tuig zijn twee ijzeren ringen be vestigd met de bedoeling die precies over een ijzeren stang, boven het water te schuiven. De kunst daarbij is om geen natte voeten te krijgen. In het kader van de jaarlijkse Week van de Zee staat op 22 mei ook de Zoutbus bij WaterLand Neeltje Jans. Het doel van deze Zoutbus is een breed publiek informeren over 'goede vis' en 'duurzame visserij'. TV-kok Ad Janssen bereidt vis die op milieuvriendelijke wijze gevan gen of gekweekt is en deelt die gra tis uit. Verder is er een tentoonstel ling met als thema Eten uit Zee. En tree kost vijf euro. Bezoekers kun nen dan niet alleen de opnames die om 12.30 uur beginnen, bijwonen maar ook het attractiepark bezoe ken. Waterland Neeltje Jans opent om 10.00 uur de deuren.

de Faam | 2004 | | pagina 3