Mooie muziek van Mokums Mariachiorkest Zakkenvöllers proberen te scoren met persiflage op Dnitse bondscoach Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. 6 7 8 10 11 1 8 2 3 7 4 5 4 6 3 7 6 8 9 1 10 5 11 H 2 Alter ego Spuugincident RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER WATERMAN VISSEN Woensdag 19 mei 2004 De Faam 5agina 19 Uitgeverij De Jezige Bij is in de afgelopen jaren begonnen met het 'recyclen' 'an de Olivier Bommel verhalen die in de periode 1967-1986 in piperback verschenen. Een goede zet, want de ver halen van Maren Toonder blijken ook nu nog immens populair. Nadat eerder 'Eet beste van Bommel' en 'Heer Bommel overtreft zichzelf verschenen, is het nu de beurt aan 'Het Gouden Bommel- boek', een mode gebonden uitgave met daarin vijf verhalen: De Gezichtenhainel, De Trullenhoedster, De Viridiaandingcs, De Hupbloemerij :n De Weetnuits. De eerste vier verhalen versche nen oorspronkilijk in de jaren zestig, het laatste is van wat latere datum, namelijk: uit 1975. Hoewel in De Hupbloemerij duidelijk blijkt hoe weirig de beroemde beer van computers moet hebben, zal Bommel to:h trots moeten zijn op het feit dat hij allang zijn ei gen plekje heet gevonden op de digitale snelweg. Zo is er natuur ijk een plaatsje voor een heer van stand op de Be roemde berenste van Minka, die te vinden is op http://home.con- cepts.nl/~lwrrkeijs/ned/bbOOO.htm. Olivier B. Bommel. Ollie voor zijn vrienlen, moet hier weliswaar om aandacht vechten met minder beschafde creaties als Winnie de Pooh, Bolke de Beer, Beertje Paddiigton en Yogi Bear, maar dat maakt de site er niet minder leuk o>. De Bommelpagina bevat een korte biografie van zowel OlivierB. Bommel als zijn bedenker Marten Toonder en bevat een kiene collectie tekeningen van de vrienden van Bom mel. Wie geïneresseerd is in informatie die verder gaat dan enke le plaatjes en -en bio kan bijvoorbeeld terecht op http://www.ho- mepages.hetnit.nl/~robinklootwijk/. Het is niet de meest indruk wekkend opgizette site, zo heeft de auteur geen toestemming ge kregen van Tionder Studio's om tekeningen te gebruiken, maar de site bevat vel overzichten van de verschenen paperbacks, de video 'Als u bgrijpt wat ik bedoel', de Tom Poes strips en een bio grafie van Maten Toonder. Tegenval lender zijn de wel zeer sum miere bio's v.n Olivier B. Bommel. Tom Poes en bediende Joost. Ook de linksop de pagina's zijn niet allemaal actueel meer. Zo verwijst de liik naar de Marten Toonder Verzamelaars Club naar www.mtvc.ri, een site die in ieder geval afgelopen week niet (meer) actiefwas. De club is wél te vinden op http://www.toon- dertijd.nl/ en is bedoeld voor de echte liefhebber van Toonders werk. Naast nformatic over de vereniging en een zeer uitgebreide toonderbiognfie bevat de site ook nog een forum, dat nog niet zo lang actief likt te zijn. Die lijkt alleen interessant voor de echte liefhebbers. Olivier B. Bcmmel heeft tenslotte ook nog een eigen museum, ge vestigd in Zeterwoude. Wie het wil bezoeken moet een afspraak maken, de vrtuele versie te vinden via http://www.bommelzol- der.nl geeft ren indruk over wat er allemaal in Zoeterwoude te zien is. Faam extra Stem op een sterk Europa Op donderdag 10 juni zijn er Europese verkiezingen. Die dag wordt een nieuw Europees Parlement ge kozen. En dat parlement doet meer dan je denkt! (foto: Jan Houwers) Europa, dat klinkt ver weg. Maar is dat ook zo? Veel wetten in Nederland komen tegenwoor dig uit 'Brussel' en dat aantal neemt de komende jaren waar schijnlijk verder toe. De leden van het Europees Parlement be slissen mee over de wetten en regels die in 'Europa' worden opgesteld en die ook in ons land gelden. De reden voor die ontwikkeling is dat veel problemen nationaal niet meer kunnen worden opge lost. Uitlaatgassen bijvoorbeeld houden zich niet aan grenzen en criminelen willen hun geluk ook Varkenshaas e in bladerdeeg Varkensvles lijkt een beetje ondergewaardeerd te worden. Dat wil zeggen: act vlees in z'n pure vorm. Verse worst en gemengd gehakt en vug klaar artikelen vliegen over de toonbanken en uit de rekken, naar een stukje fricandeau of een varkenshaasje heeft het wat moilijker. Toch is een goed gebraden varkenshaas be paald niet tcversmaden. Maak het eens gerold in bladerdeeg. Ingrediënten een grote varkenshaas, 100 gram ontbijtspek, ge droogde abikozen, wat honing, vier plakjes bladerdeeg en een ei. Bereiding: arkenshaas rondom aanbraden, uit de pan nemen, in smeren meipeper en zout. Bladerdeeg samenvoegen en uitrollen tot een vieicant. In het midden twee plakjes ontbijtspek. Daarop wordt de virkenshaas gelegd. Op de haas een paar abrikozen en het geheel veer afdekken met ontbijtspek. Daarover wat honing strijken. Da het bladerdeeg dichtvouwen en er een mooi pakketje van maken De randen goed aandrukken en net als de bovenzijde bestrijken net het losgeklopte eigeel. In een voorverwarmde oven op 180 graicn ongeveer 20 minuten laten braden tot het blader deeg goudh'uin van kleur is. Serveer darbij Pommes Duchesse. Die zijn kant en klaar te koop, maar ook impel zelf te maken. Neem voor vier personen 750 gram aardppelen, 100 gram boter een ei en twee eigelen, wat noolmuskat en zout en peper. Schil de aardappelen, kook ze en verwerk zetot puree. Voeg de boter, het ei en de eigelen toe, zout en peper ei wat vers geraspte nootmuskaat. Goed mengen tot een stevige puee. In een spuitzak brengen en met een vrij grote gekar telde spuitnond kleine torentjes maken op een licht ingevette bak plaat. In dzelfde oven als waarin de varkenshaas staat een paar minuten liten kleuren. Het best gaat dat als de haas er uit is en even staataij te komen. Dit duurt maar een paar minuten. Anneke Riser Met 'De Schijndode' maakt Per Kallen een opmerkelijk thriller debuut. Als tussen mensen een bloedband bestaat, geeft dat ge voelens een extra dimensie. Zo ook in het geval van David, fo rensisch geneeskundige, die te horen krijgt dat zijn vader aan een hartaanval is overleden. Daar waar dat voor een hele meute van deskundigen een aan nemelijk feit is, geeft zijn diep ste binnenste hem te verstaan dat er iets niet klopt. Stukje voor beetje pelt hij de schaal van waarschijnlijkheid af totdat het onwaarschijnlijke als werkelijk heid bloot ligt. David lokt de moordenaar van zijn vader met passie en durf uit de tent. Uitein delijk moet de ware identiteit ook voor hem een verrassing zijn. Een opwindende verhaal lijn met een adembenemende plot, waarin de medicus Kallen veel lef toont, maar toch bijna in zijn emoties verdrinkt. In elk ge val een boek dat je bezig houdt. Het eerste in deze David Lager- quist serie vraagt om méér. Uit geverij Sijthoff. Paperback. 320 blz. ISBN 90 245 4913 2 Prijs 18,95 euro. Dick van der Veen Multi-culti Amsterdam is de thuishaven van Tierra Caliente, misschien wel het beste maria- chi-orkest van buiten de Mexi caanse landsgrenzen. De club onder leiding van Ramon Bal- deras Sanchez luistert al een jaar of achttien feesten, partijen en officiële gelegenheden op. Pas werd in het Tropenmuseum ter plaatse een nieuwe cd ten doop gehouden. Dikbuikige gitaren, violen, schetterende trompetten en som brero's... Smartlappen op zijn Spaans. Tierra Caliente (veer tien muzikanten sterk) beheerst het genre in al zijn nuances. Bolero's, Sones Jaliciense en bijna vergeten traditionele rit mepatronen, die alleen aan ver gevorderde mariachi's zijn voor behouden. De band is zo thuis in de mariachi-traditie dat ze zich experimenten richting jazz en salsa kan permitteren. Toen de Mexicaanse vedette Maria de Lourdes in Amsterdam optrad, begeleidde Tierra Caliente haar en nam vervolgens met haar een cd op. Ook bij Carlos Fuentes, promi nent componist, staan de Am sterdammers in een goed blaad je. Nou ja, Amsterdammers. We hebben het over vijf Mexicanen, drie Nederlanders, een Fin, een Hongaar, een Chileen en een Amerikaan. Op de cd duikt de naam Jimenez op. Niet accordeonheid Flaco, maar José Alfredo. Het instru mentale 'El jarabe tapatio' zal iedereen ook bekend in de oren klinken. Van Julio Iglesias leende Tierra Caliente 'Abrazame'. waarin voorman Sanchez de latin crooner naar de kroon steekt. De song maakt deel uit van een kalm middendeel waarna het weer de dansvloer opgaat met salsa-gekruide dansdeuntjes waarin Venezolaanse Marco To- ro meetrommelt. Jan van Middendorp wel eens in meerdere landen be proeven. De Europese landen werken steeds meer samen om deze grensoverstijgende proble men op te lossen. Tot nu toe deden aan die samen werking in de Europese Unie vijftien landen mee. Op 1 mei traden tien nieuwe landen toe: Cyprus, Estland. Flongarije, Let land. Litouwen, Malta, Polen, Slovenië, Slowakije en Tsjechië. Dc samenwerking heeft de afge lopen jaren al veel opgeleverd. Zo is het te danken aan Europese regels dat er spoedig geen cos metica meer zal worden ver kocht die op dieren is getest. En een Nederlandse politieauto mag een achtervolging tot in Duits land of België voortzetten, dank zij Europese regelgeving. En als je op vakantie gaat, kun je gratis geld pinnen! Het Europees Parlement maakt zich ook sterk voor problemen die buiten Europa spelen. Zo le verde het Europees Parlement een belangrijke bijdrage aan een nieuwe methode om uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Ook letten de leden goed op de mensenrechten, want niet in alle landen van de wereld leven mensen in zo veel vrijheid als wij. Na de verkiezingen mag Neder land 27 van de 732 vertegen woordigers afvaardigen naar het Europees Parlement. Bijna ie dereen vanaf achttien jaar mag op donderdag 10 juni meebeslis sen wie die Nederlandse leden worden. Iedere stem is belang rijk, want er is wat te kiezen tus sen de politieke partijen die meedoen. Wie meer wil weten over Europa of over het stem men, kan kijken op www.uk- omttochook.nl. JP382 E o o "d c 35 75 N N 3 Q. HORIZONTAAL: 1. Altijd bivroren grond; 2. vreemde mint; 3. communi- catiemidde, alcoholische drank; 4. tonde; 5. Oud- noorse hofdichter, deur raampje; 7.seriositeit, vaat werk; 8. nachtvogel; 9. naar beneden, zomerschoen; 10. Griekse letter; 11. gebrek kig lopen. VERTICAAL: 1. Inwoonster van Parijs; 2. gravure; 3. titel van Indi sche vorsten, voegwoord; 4. onderricht; 5. eerbiedwaar dig, onderdeel van een mo tor; 7. pook, dotterbloem; 8. windrichting; 9. rank, sleep net; 10. voorzetsel; 11. er vandoor gaan. Carlo de Vries, alias Pieter de Jager (rechts), blijkt een 'zakkenvöller' te zijn. (foto: Eva Posthuma) De eerste optredens hebben ze inmiddels achter de kiezen. De Zakkenvöllers, een gelegen heidsformatie die hoopt de pro fiteren van een mogelijke zege reeks van het Nederlands elftal tijdens het EK voetbal. De Zak kenvöllers (de naam alleen is al een tophit waard!) presenteerden vorige week him debuutsingle in de Zwolse uitgaangsgelegenheid Sally O'Briens. Onder toeziend oog van de schrijvende pers en de Duitse ARD. Wij waren er bij. Het is twee maanden geleden dat Zwollenaar Eef Melting op het idee kwam een EK-liedje te schrijven. "Het liedje 'Guanta- namera' speelde maar door mijn hoofd. Op een gegeven moment neuriede ik de woorden 'Dag Rudi Voller', Het is het refrein van het liedje geworden op de aanstekelijke melodie van de traditional." In de opnamestudio van muzi kant Pieter van Engen kreeg het liedje vorm. Het was Van Engen die acteur Pieter de Jager bena derde. Een goede bekende van de gelegenheidsproducer. "Pie ter heeft een alter ego. De voet- balminnende Carlo de Vries. Met regelmaat kruipt hij in de huid van anderen. Het is zijn tweede natuur geworden. Carlo is de perfecte vertolker van het liedje. Zeker nu we de eerste op tredens en interviews achter de rug hebben. We waren inmid dels te gast bij BNN en Spijkers met Koppen en op TV bij Hart van Nederland." "Voor mijn gevoel is het een hit", vult de Jager aan. Iedereen zingt het mee en het klinkt na tuurlijk geweldig op de 15e juni. De dag dat we tegen Duitsland moeten spelen. Er zijn nu al plannen om richting Portugal te gaan." Sally O' Briens was voor de gelegenheid afgeladen. Aan ondergetekende de eer de eerste single uit te rei ken onder toeziend oog van en kele regionale omroepen en de Duitse zender ARD. Het pro gramma Brisant besteedde ruim aandacht aan Carlo en de single. "De geluidsman hees zich voor de gelegenheid zelfs in een oran je blouse. Het belooft wat, als 'Dag Rudi Voller' ook door Duitsers wordt opgepakt. Het is en blijft de bondscoach en na het beruchte spuugincident heeft iedereen een mening over hem." Het liedje werd in ieder geval luidkeels meegezongen door zowel het Nederlandse pu bliek als de Duitse journalisten. Willem Gunneman Privé: je hebt veel meer in vloed dan je denkt, dat schept verplichtingen. Liefde: je bent helemaal op tederheid ingesteld. Geld: zorgvuldige plan ning maken. Topdag: zondag. Privé: met veel overtui gingskracht weet je een plan door te drukken. Liefde: leg een brug naar je partner. Geld: oppassen voor im pulsaankopen. Topdag: zaterdag. Privé: sta niet zo op je stre pen, dat schrikt anderen af. Liefde: er klopt iemand aan de deur van je hart. Geld: alles onder controle. Topdag: vrijdag. Privé: het geeft niet datje je zwakke kanten soms laat zien, dat is juist goed. Liefde: licht ontvlambaar, maar bang om je te geven. Geld: je geeft veel uit. Topdag: dinsdag. Privé: temperamentvol, maar ook nogal onbere kenbaar. Liefde: met een flirt gooi je olie op het vuur. Geld: minder uitgeven. Topdag: woensdag. Privé: je hebt nu afwisse ling en gezelligheid nodig. Liefde: weemoed en pure lust wisselen elkaar af. Geld: goede neus voor za ken. Topdag: zondag. Privé: veel gedoe. Probeer je in te houden, hert komt wel weer goed. Liefde: een ontmoeting kan heel verrassend eindi gen. Geld: 't wordt wat krapper. Topdag: maandag. Privé: goed dat je je zo in zet voor mensen die van anderen zo weinig hulp krijgen. Liefde: voeg de daad bij het woord. Geld: je krijgt een paar briljante ideeën. Topdag: vrijdag. Privé: een pa,ar topdagen, een paar werkdagen en wat ontspanning. Liefde: je partner is niet zo kleinzielig als je denkt. Geld: ruimte voor investe ringen. Topdag: donderdag. STEENBOK Privé: probeer het bezoek wat af te remmen, je hebt je eigen tijd nodig voor je dierbaren. Liefde: verheug je maar vast op een romantisch weekeinde. Geld: geen ongebruikelijke dingen kopen. Topdag: zondag. Privé: je wordt beloond voor je inzet. Zie je dat het toch wel kan? Liefde: laat het niet bij dro men blijven. Geld: alles lijkt gunstig. Topdag: maandag. Privé: een afspraak nako men, ook al twijfel je. Nu afzeggen betekent uitstel en afstel. Liefde: confronteer je part ner onmiddellijk met wat je denkt. Geld: geen dure dingen ko pen. Topdag: zaterdag.

de Faam | 2004 | | pagina 19