Homoseksuelen en hetero's in Zeeland komen samen op feest 'Het is te hopen dat het niet te laat is' 3VO: 'Dertig-kilometergebieden zijn vaak onveilig door hardrijders' Middelburg is Stad van Beleving EXPO AGENDA Jazzkerkdienst op Pinksteren Levensweg in Grote Kerk Veere HOROSCOOP ARNEMUIDEN DOMBURG KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN Opspuiten Snelheidsmetingen Handhaving RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Woensdag 19 mei 2004 deFaam Pagina 17 Museum Arnemuiden, Langstraat 35, 60- jarige bevrijding van Arnemuiden, woensdag en zaterdag van 13.30-16.30 uur, t/m 30 oktoberLangstraat 73, schilderijen van Sam Klaasse en Maat je Goedhart, landschappen, zeegezichten en stillevens, donderdag van 14.00-17.00 uur. vrijdag en zaterdag van 10.00-16.00 uur. t/m 22 mei. Marie Tak van Poortvliet museum, Ooststraat 10 a, schilderijen van Kees Markusse (Marco), 'Ironie cn Kleur', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 juni. Galerie Art Aurum, Noordstraat 8, sieraden van 11 designers, schilderijen van Philip Veurink cn sculpturen van Hannes Helmke, opening 16 mei 12.00 uur, maandag, woensdag en zaterdag van 11.00-13.00 en 15.00-19.00 uur, t/m 15 juli. Imkerij Poppendamme, Poppendamseweg 3, foto's en natuur vriendelijke erfafscheidingen, 'Groene Grenzen', donderdag t/m zaterdag, t/m 22 mei. Golden Tulip Westduin, Westduin 1, schilderijen van Jack Breure, t/m 31 mei. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18 a, schilderijen van Jelle Meltman, 'Kracht en Water' en acrylschil- derijen van Ida Nauta, 'Lente', t/m mei. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit de Art Nou veau periode. 'From Russia with Love', maandag van 13.00- 17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, t/m 19 juni. Galery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Peter de Rijcke, Tineke van de Weijer, Fred Hemmes, Nadia Gyr, Els van Leeu- wen-Ritman en bootjes van papierklei van Jacqueline Tijssen, 'Nederland Waterland', donderdag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 30 juni. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Aan Tafel! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis, t/m 5 juni, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur Bloembinderij Atmosfeer, Dam, acrylschilderijen, gedichten, 'Van rozen en liefde', t/m 30 juni.* De Burg, Groenmarkt 13, archeologische glasvondsten, 'Glas van vissers, kooplui, monniken en heren', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 14 mei. De Vleeshal, Markt vazen van verschillende ontwerpers, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 31 mei* De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Lego van Frank Hartman Gyz La Rivière, 'Das ist ein Hund', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m mei. Galerie T, Turfkaai 25-27, Martin Baeyens, Eddie Nijssen, Rein- der Homan en Sofie Hupkens, donderdag t/m zaterdag: 11.00- 16.00 uur. Ie zondag van de maand 13.00-17.00 uur, t/m mei. De Vleeshal, Markt 1, Alternate, discussie over vormgeving cn vormgevers, dinsdag tot en met zondag 1300-1700 uur, t/m 31 mei. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, keramiek van Aafkc Stalman, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00- 16.30 uur, t/m 20 mei.* Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, aquarellen en pastelschilderijen van Jan Maas, 'Daar ligt mijn dorp', t/m 5 juni. Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, schilderijen, hout- en linosnedes van Rachel Daniels, 'Koeien, Abstract, Maritiem', t/m juni. Caesuur, Lange Noordstraat 67, werken van Laurence Boric, 'het noodzakelijk zwijgen', t/m 23 mei. Café Bommel, Markt 85. foto's van Bart Willemsen, t/m juli. 't Gasthuis, Noordpoortplein 2, schilderijen van Joke Flo- resse, t/m 30 juni. Centrum Beeldende Kunst Zeeland, Balans 17, sieraden van Ineke Otte, 'overzicht 22 jaar', opening zaterdag 16.00 uur, maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur, t/m 20 ju ni. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvjietweg 6, verwondertentoon- steling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, t/m 31 oktober, aquarellen van Tonnie Schouwenaar, t/m 30 juni, da gelijks van 10.00-17.00 uur. DeWatertoren AK, Rijksweg A58, werken van inter nationale kunstenaars en musici, 'the blson c.aravan', donderdag t/m zondag van 12.00-1y.00 uur, t/m mei. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, olieverven en werken op papier van Carl Klinkert, t/m 23 mei, kostuumopstelling, 'Kleur-Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streek- dracht 1800-1900, maandag t/m zaterdag van 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur, t/m mei. deWillem3, Oranjestraat 4, projecties en foto's van David Smith- son, 'Scapes en fotowerken' en een combinatie van video's, in stallaties en teksten van Kristina Leko, 'Vis en mensen', donder dag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m mei. Theo van Does burgcentrum, Brouwenaarstraat 2, fotografie, tekeningen en schilderijen van diverse cursisten, 'De Stoel', maandag t/m don derdag van 9.00-22.00 uur, vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 19 mei, Zeeuws maritiem muZEEum, erotisch humoristische te keningen van Jan Sanders, 'Weelderige dames ander zeemans- geluk', maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 10 oktober. Sauer Oonk, werken van Wieteke Hendrikx, 'Multiple choice', t/m 18 juni. De Piek, Hellebardierstraat 13, schilderijen van Wieteke Hen drikx, 'De jungle in mij', t/m 18juni. Ziekenhuis Walcheren, Koudekerkseweg 88, foto's van Marjan Wijnberger, t/m juni. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg. Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J V Munsterman Commercieel Regiodirecteur Cli van Jen Oosterkamp Reductie Algemeen Hoofdredacteur Mw G Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Oren 0113-274023 of 06-54267132 red faam@whk Wegener nl Advertentieverkoop Bladmanager Piclcr Karman V erkoopteam Mmeke Crucy 0113-274017 (privé 06 51221131) IJnda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 Dc Faam is een uitgave van Wegener lluis-aan-huiskranten IIV. Wegener lluis-aan-hinskraiuen BV is een onderdeel van liet Wegener-eoncern. Op al onze advertenticconlractcn en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden hms-nim-hmsknmten Wegener AT. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door a aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) infomeren or er voor a relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dut schriftelijk meiden hij Wegener Huis- non-huiskranten BV. t.a.v. A.T. Kouij, Hoofd Marketing, postbus 692, 75U0AR Enschede, Kantoor Fruillaan 4c. postbus 5,4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 lol 17.00 uur Woensdag gesloten Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12 00 uur, kleintjes vrijdag 17 00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nicuwsdruk Breda GOES - De 24-jarige Tom de Koning uit Goes vond dat er maar weinig werd gedaan voor homo's en lesbiennes in Zeeland. Daarom organiseer de hij vorig jaar februari zelf maar een feest. Tot zijn grote verrassing kwam er meer dan honderd man op af. Inmiddels zijn Tommy's Gay Friendly Parties tot in de wijde omtrek bekend. De eerstvolgende is vrijdag 21 mei vanaf 22.00 uur in Pake Sake aan de Wijngaardstraat in Goes. "Het begon eigenlijk als een grap. achter in een café", vertelt De Koning, in het dagelijks le- MIDDELBURG - Een swin gende bijeenkomst moet het worden, de Jazzkerkdienst die in het kader van het Jazzfesti val op eerste Pinksterdag in de Middelburgse. Nieuwe Kerk gehouden wordt. Er zijn optredens van Beverly Daly en The David Livingstone Jazzmessengers. Verder doet de Efkes Anders Jazzkapel nog een muzikale duit in het zakje. De dienst begint om 13.00 uur. VEERE - Kunstenares Dora Dolz schilderde in de nissen van de Grote Kerk de levens weg van Christus. Niet alleen het lijden is in beeld gebracht, zoals in de Middeleeuwen ge bruikelijk, maar ook andere momenten uit zijn leven zijn verbeeldt. De tentoonstelling is vanaf zaterdag 29 mei te zien in de Grote Kerk in Veere. ven bedrijfsleider in een kle dingzaak. Om de zaken profes sioneler aan te kunnen pakken heeft hij inmiddels zijn eigen organisatiebureau opgericht. Dit jaar staan er ook feesten el ders in Zeeland en Brabant op het programma. "Er zijn optre dens, de bezoekers zijn excen triek gekleed en een travestiet deelt snoepjes uit aan de men sen. Het is ook een soort reünie, anders gaat iedereen verspreid in Rotterdam en Antwerpen stappen." Het thema van het komende feest is 'Angels crazy night. One night in heaven'. Er zijn optredens van zangeres Marion van Iwaarden en paaldanseres Charisma. Hetero's zijn van harte welkom op het feest, ster ker nog: veertig procent van de bezoekers is hetero. "Ik noem het niet voor niets 'gay friend ly'. Voor hetero's is het makke lijker om iemand in een disco tegen te komen dan voor ons. Daarom zijn er ook aparte cafés en disco's. Maar het is ook be langrijk om te integreren met hetero's." "Homoseksualiteit wordt in het dagelijks leven nog steeds niet volledig geaccepteerd", zegt Tom de Koning die Gay-party's organiseert, (foto: Tannic de Jonge) Een gemiste kans voor dé orga nisatie voor homoseksuelen, het COC? Niet als het aan De Ko ning ligt. Drie weken geleden werd hij zelfs tot voorzitter van de afdeling Midden-Zeeland ge kozen. Het COC kampt volgens hem met een oubollig imago. "Het is een klein kringetje en er wordt te weinig bekendheid aan dc activiteiten gegeven." Hij is vast van plan de afdeling nieuw leven in te blazen met een betere pr en nieuwe acti viteiten. In de toekomst gaat hij de feesten in samenwerking met het COC verzorgen. Het COC kan veel betekenen, vindt hij. "Homoseksualiteit wordt in het dagelijks leven nog steeds niet volledig geaccepteerd. De multiculturele samenleving le vert wat dat betreft nieuwe pro blemen op. Het geloof kan een rol spelen en ook in de dorpen zijn jongeren bang ervoor uit te komen. Soms worden ze gepest op school of verstoten uit het gezin." De krans, een roze bloe- mendriehoek, die het COC elk jaar bij de Dodenherdenking op het Middelburgse Abdijplein legt, is in vorige jaren een paar keer verdwenen. "Daaruit blijkt toch wel dat het nog steeds een heikel punt is in Zeeland." (Vervolg van voorpagina) Overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde heeft eind vorig jaar per brief aangedrongen op een snelle aanpak van het zand- honger-probleem. Maar vol gens Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat kan het nog ja ren duren voor er een afdoende, kostenbesparende oplossing gevonden wordt. De Feijter: "Het is te hopen dat het dan niet te laat is. Hoe meer het gebied aftakelt, hoe minder aantrekkelijk het ook voor de vogels en vissen is om daar te komen. Ik denk dat ik wel kan zeggen dat de gevolgen voor de natuur onderschat zijn. Als we niks ondernemen blijft hooguit eenderde van het gebied over." Ook Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap benadrukt dat er een oplossing moet ko men. Jacobusse: "De Ooster schelde heeft een grotere na tuurwaarde dan de meeste men sen zich realiseren. Het is een kraamkamer voor vis en een voederplaats voor enorme aan tallen vogels. Het is denk ik niks teveel gevraagd iets zeld zaams als de Oosterschelde in stand te houden." De bekendste en jongste oplos sing is het stroomlijnen van de pijlers en dorpelbalken van de Stormvloedkering, waardoor het in- en uitgaande water op minder weerstand stuit. Daardoor wordt het getijver- schil enkele decimeters groter. "Maar bij dit soort oplossin gen, waarbij gesleuteld wordt aan de kering, moet primair re kening gehouden worden met de veiligheid. Pas daarna volgt de natuur", zegt De Feijter. "Het is als met een auto. Als je daar de remschijf een aantal millimeters dunner maakt, is het al niet veilig meer. Je kunt niet zomaar ongestraft aan iets sleutelen." Een andere oplossing is het spuiten van zand, wat in feite geen oplossing is, maar evenals het inklinken van de platen neerkomt op symptoombestrij ding. Jacobusse: "Bovendien gaan zulke ingrepen ten koste van de natuurlijkheid van het landschap. We hebben van on ze zeearmen aquaria gemaakt. Het zijn zwembaden gewor den." MIDDELBURG - In woonwij ken met een snelheidsgrens van dertig kilometer per uur rijdt 85 procent van de automobi listen te hard. Dit blijkt uit snel heidsmetingen die verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO op een groot aantal plaatsen in Neder land heeft uitgevoerd. Automobilisten lappen de snel- heidsregels massaal aan hun laars en rijden in 65 procent van de ge vallen maar liefst meer dan tien kilometer te hard. Dat er doden en gewonden vallen in 30-kilometer- gebieden vindt 3VO onaan vaardbaar. Woonbuurten zijn verblijfsgebie- den en moeten honderd procent veilig zijn voor iedereen. 3VO gaat, samen met bewoners, dan ook de strijd aan om buurten vei liger te maken. Daarvoor is het hard nodig dat de inrichting van straten verbeterd wordt waardoor hardrijden niet meer kan. 3VO eist bij gemeenten, politie en overheid scherpere inrichtingsei sen, wettelijk geregelde inspraak van bewoners en een lik-op-stuk beleid gericht op snelheidsover tredingen. Joop Goos. directeur 3VO: "Een dertig-kilometerge- bied is meer dan een weg met een drempel en een bordje met 'der tig'. Wij zijn voorstander van meer 30-kilometergebieden in Nederland. De inrichting van de ze gebieden zal echter meer be scherming moeten gaan bieden aan kwetsbare weggebruikers." 3VO heeft de snelheidsmetingen uitgevoerd in aanloop naar de Eu ropese week van de verkeersvei ligheid. De resultaten van de me tingen bevestigen de vele klach ten die 3VO van buurtbewoners krijgt. Het autoverkeer zorgt voor veel overlast en irritatie. Kinde ren. fietsers en voetgangers kun nen vaak niet veilig op straat. De metingen in meer dan veertig verschillende plaatsen verspreid door het land. Ook in Zeeland. De resultaten lieten overal hetzelfde beeld zien. In veel buurten wer den zelfs uitschieters tot zestig en zeventig kilometer per uur geme ten. Door sobere inrichting van de wijken en het ontbreken van snel heidscontroles zijn 30-kilometer- gebieden bijna nooit een garantie voor een rustig en vei 1 ig verkeer voor kwetsbare weggebruikers. Zolang de weg uitnodigt om har der dan dertig te rijden maken veel automobilisten daar gebruik van. Daarbij komt dat in dertig- kilometergebieden niet of nauwe lijks sprake is van handhaving door de politie. Heefl de gemeen te geen snelheidsremmers in de wijk aangelegd dan begint de po litic meestal niet aan controles, terwijl juist het ontbreken van een goed ingericht wijk de belangrijk ste oorzaak is voor te hard rijden, aldsu 3VO. Door te hard rijden maken automobilisten de dertig-kilometer-zones onveilig, (foto: Frank Husslage) MIDDELBURG - Vorig jaar werd onder de noemer Feesten van Beleving een start ge maakt met de stadspromotie van Middelburg. Dit jaar geeft de organisatie van Zeeland Nazomer Festival (ZNF) daar aan een vervolg met de cam pagne Middelburg, Stad van Beleving. In hel kader van deze campagne heeft de organisatie een speciale bezoekerspas laten maken, waarin de ambiance, horeca, winkels, evenementen en attrac ties van de stad worden belicht. Het gidsje bevat tips en aanbie dingen. Bij het gidsje zijn er ook ansichtkaarten van de stad ver krijgbaar. De campagne richt zich zowel op Middelburgers cn Zeeuwen als op de rest van Nederland en Vlaanderen. Ruud van Meijel van de stich ting ZNF: "De pas is bedoeld om de aantrekkelijkheid van Middelburg onder de aandacht te brengen. Middelburg wordt nu al goed bezocht, maar we willen het bezoekersaantal op peil hou den en zorgen dat het zelfs groeit. Het is een van de top-tien steden qua monumenten, en daarom speciaal. Je moet Middelburg bezocht hebben om te weten hoe het is. Vandaar dat gekozen is voor de naam Stad van Beleving." De promotie is in samenwerking met gemeente, ondernemers, ho reca, evenementen en attracties in de stad. De reacties van deze partijen op de campagne van vo rig jaar waren volgens Van Meijel positief. "Daarom willen we dit jaar de campagne verder ontwikkelen. We verwachten op een aantrekkelijke manier Middelburg onder de aandacht te brengen, en ervoor te zorgen dat de attracties goed bezocht wor den." Privé: een compliment is dit keer helaas niet echt gemeend, er zit wat achter. Liefde: als je nu één vinger geeft, ben je verloren. Geld: het plan is goed, de uit voering hapert. Topdag: zondag Privé: laat je niet in dc war brengen door een overdreven verhaal. Liefde: je partner geeft je rug gesteun. maar daar moet wel iets tegenover staan Geld: meer details vragen, er klopt iets niet. Topdag: vrijdag Privé: je kunt het mooi vertel len, maar ze hebben liever dat je iets onderneemt. Liefde: maak een verzoenend gebaar naar je partner. Geld: je hebt op het goede paard gewed. Topdag: maandag Privé: een probleem lost zich sneller op dan jc had ver wacht en daarvoor krijg jij de eer. Liefde: geluk zit in jezelf. Nu het even tegenzit moet je van je eigen kracht uitgaan. Geld: kleine dip. Topdag: donderdag Privé: een discussie winnen is iets anders dan iemand over tuigen! Liefde: je reageert sterk op optische prikkels en dat kan van alles zijn: televisie, een blad of je partner! Geld: je gaat langzaam een stapje vooruit. Topdag: woensdag Privé: je moet een belangrij ke verandering doorvoeren. Liefde: je partner heeft meer aandacht en erkenning nodig. Geld: alles onder controle. Topdag: zaterdag Privé: je gaat een beetje te snel voor sommige kennissen en daar schiet je niks mee op. Liefde: laat het achterste van je tong nu maar eens zien. Geld: goede berichten. Topdag: zondag Privé: je komt een heel eind verder met een plan waar je al lang mee bezig bent. Liefde: niet zo lichtgeraakt, het is niet verkeerd bedoeld. Geld: winstkansen middel matig, met de nadruk op ma tig- Topdag: dinsdag Privé: laat je niks wijsmaken. cijfers liegen niet. Liefde: er wachten je een paar mooie, romantische dagen en nachten. Geld: niet alleen aan jezelf denken. Topdag: vrijdag Privé: een beetje arrogantie heb je nodig om je doel te be reiken, maar overdrijf het niet. Liefde: niet zo preuts! Geld: onverwachte transac ties. Topdag: zondag Privé: je hebt een project suc cesvol afgerond, nu even rust nemen. Liefde: spanning en ver woestende opwinding. Geld: tering komt boven de nering uit. Topdag: zaterdag Privé: je kunt een foutje van een van je familieleden weg poetsen, daarmee maak je ccn goede beurt. Liefde: in de armen van je partner ben je het gelukkigst. Geld: goede tijd voor onder handelingen. Topdag: donderdag

de Faam | 2004 | | pagina 17