Dieren verzorgen op Klepper hoeve Laatste loodjes van de Zeeuwse PSD-veren in verhaal en foto's Openings Koopjes Koopje 31 99 Koopje Koopje Konmar Middelburg Jgtj Kijk voor de overige 4985 artikelen in onze winkel Nostalgie tot in de factor oneindig Antiekroute Zeeland voortaan ook op het internet te vinden BV WALCHEREN Brasserie Panneke open Inzamelingsactie kankerpatiëntjes Scoopera-debat kunst en ethiek Skippy Kids voor kinderkleding Wasschappelse Dag wordt nooit meer hetzelfde Openings Openings Openings Woensdag 12 mei 2004 De Faam Pagina 7 Middelburg Antiékstad Antiek- en Verzamel wijzer Zeetanri, SjthvRiwoi Rr..U.-.tn i n ?uS4IinlIand\r Eilanden De winkels staan gesorteerd op plaatsnaam. MIDDELBURG - Al jaren is het gratis boekje Antiek- en Verza- melwijzer een succes. Duizenden exemplaren vinden elk jaar hun weg naar antiekliefhebbers en toeristen. Sinds kort is de kunst route door Zeeland, Goeree Overflakkee, Zuid-Holland en West-Brabant ook op het inter net op te roepen. De Middelburgse antiekhandelaar Bert van der Zwaag begon met het uitgeven van het gratis boekwerkje. Aanvankelijk beperkt tot de Middelburgse binnenstad kregen latere edities steeds meer deelne mers. "Eerst kwamen daar steeds meer Zeeuwse zaken bij. Inmiddels doen ook collega's uit Bergen op Zoom en Brielle mee", stelt Van der Zwaag. Er is veel vraag naar de gids, zegt de initiatiefnemer. "Ook voor de winkeliers zelf is het boekje han dig. Je kunt namelijk klanten die iets zoeken wat jij nietje zaak hebt, doorverwijzen naar een collega." Om het jaar verschijnt een nieuwe editie in een oplage van twintigdui zend stuks. De tiende uitgave die vorige week verscheen en gratis bij de verschillende antiekzaken, de toeristenbureau's, campings en hotels te krijgen is, leidt de toerist en antiekliefhebber langs een keur van etablissementen. Op een plat- tegrondje van Middelburg staat een route aangegeven die wande lend afgelegd kan worden en langs vierentwintig winkels gaat. Verder geeft het boekje korte be schrijvingen van de in totaal eenen vijftig deelnemende zaken en die zijn te vinden van Koudekerke tot 's-Heer Hendrikskinderen en van Middelhamis tot Burgh-Haamste- de. De nieuwe virtuele Antiek- en Verzamelwijzer is te vinden op www.zeeuwseantiekroute.nl. Brasserie Panneke. (foto: Tannie de Jonge) MIDDELBURG - Brasserie Panneke, in de Lammerensteeg, tus sen Lange Viele-Korte Geere, betrok begin april het pand waar voorheen De Kluizenaar te vinden was. Nieuwe naam en nieuwe eigenaars, Swen Buijs en Jaco Duvekot, die een regelmatig wisse lend menu brengen van drie of vier gangen voor een vriendelijke prijs, a la carte of vegetarisch. "Hoofdgerecht vlees, vis, vegeta risch en een uitgelezen keuze desserts," somt Swen Buijs op. "Spe cialiteit van het huis is Panneke Vis of Panneke Vlees." Buijs was vijfjaar bedrijfsleider bij Duvekot in De Westkaap op Westkapel- le en runt nu Brasserie Panneke met als chef-kok Annelies Min- derhoud. De wijnkaart biedt een mooi assortiment uit de oude en de nieuwe wereld. Huiswijn is Alcamo uit Sicilië, rosé uit de Vau- cluse en kwaliteitswijnen uit Zuid-Afrika en Chili. Men kan er re serveren voor een of twee personen tot gezelschappen van veertig. Brasserie Panneke serveert top kwaliteit in een sfeervolle, warme ambiance. Keuken open van 17.00 tot 23.00 uur, dinsdag gesloten. MIDDELBURG - Kinderboerde rij De Klepperhoeve in Middel burg heeft woensdag 19 mei het project Werken op de boerderij voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Kinderen kunnen de medewerkers helpen met hokken schoonmaken en dieren voeren. Dit kost vijftig cent per kind en duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Het project keert elke maand terug en kinderen die hier ook elke maand aan meedoen komen in aanmer king voor een poep-diploma. VLISSINGEN - Voor journalist fotograaf Peter Verdurmen uit IJzendijke zijn werelden die ver dwijnen ogenschijnlijk inspira tiebronnen tot fotograferen. Ruim tien jaar geleden ver scheen een fotoboek van hem on der de titel 'Buitenmensen' over het uitstervende beroep van landarbeider. Kortgeleden werd een jaar lang de teneur van de verdwijnende veerboten over de Westerschelde in beeld gebun deld en uitgebracht. Titel is De laatste boot, afscheid van de PSD. Door Ad Hanneman Nostalgie tot de factor oneindig in pakweg negentig foto's? Of ge woon een journalistieke stage van wat ooit belangrijk was voor - met name - de Zeeuws-Vlamingen? Het kan beide. BN/De Stem-jour- nalist Jan Jansen uit Nisse schreef er een opstel bij over de nu verla ten veerpleinen in Kruiningen, Perkpolder, Breskens en Vlissin- gen. Verdunnen geeft toe zeker niet ge schoond te zijn van enige nostalgi sche gevoelens omtrent de veer boot. "Voor ons Zeeuws-Vlamin gen was de veerdienst de levensa der naar de rest van Zeeland," ver woordt Verdurmen het gevoel over de verdwenen schepen. Er was nogal eens ergernis omdat je er net niet meer op kon of dat er een ver traging was, maar het hoorde bij het leven in Zeeuws-Vlaanderen. Want zat je eenmaal op de boot, dan voelde je je bij wijze van spre ken ontstressen." Jansen ver woordt dezelfde gevoelens in zijn essay, staat stil bij de bijna veront waardigde Utrechtse die de "prachtige kolossale schepen die door weer en wind heen en weer pendelden, de weidsheid van de Westerschelde, de wind, het uit zicht, de gezelligheid in de salon," enorm mist. Daarnaast ziet hij - vooral - de verlatenheid van de veerpleinen; die in Kruiningen is kennelijk erg armetierig achterge bleven. De IJzendijkse fotograaf-journalist Verdurmen begon zijn reportage een jaar voordat de laatste boot tus sen de beide overkanten voer. "Ik had absoluut geen doelstelling toen ik de foto's begon te maken. Pas op het laatste moment besefte ik Een laatste blik vanaf de lijn Kruiningen-Perkpolder. (foto: Peter Verdurmen) NIEUW EN SINT JOOSLAND - De Hervormde diaconie te Nieuw en Sint Joosland houdt zaterdag (15 mei) een inzamelingsactie ten bate van Poolse kankerpatiëntjes, die verpleegd worden in het Aca demisch Ziekenhuis van Gdansk. Met het ingezamelde geld worden medicijnen of medische appara tuur gekocht. Tussen 9.00 en 12.00 uur kan in de Hervormde Kerk een bijdrage geleverd wor den aan dit doel. Mensen die niet in staat zijn hun bijdrage persoon lijk te komen brengen kunnen de ze ook storten op rekeningnum mer 349307571 ten name van Stichting Zeeland helpt Polen. MIDDELBURG - In de Scoopera in Middelburg is dinsdag 18 mei een debat over kunst en ethiek. Kan kunst een bijdrage leveren aan normen en waarden in posi tieve zin? Wat is de muze van de kunstenaar? Vragen die aan de orde komen tijdens het debat, dat geopend wordt door Van den Bout, directeur van Scoop. Domi nee Gert Jan Smit houdt de inlei ding, waarna een discussie volgt onder leiding van Maria le Roy, lid van de provinciale Staten. Deelnemers aan het debat zijn de kunstenaars Wim Hofman, Kees den Braber, Marlou Pluymaekers en theoloog Gert Jan Smit. dat een tijdsbeeld moest worden vastgelegd dat ging verdwijnen. En een boek is daar een prima medi um voor. Bovendien zijn de veer boten typisch voor Zeeland en dicht bij de mensen. De laatste dag heb ik me geconcentreerd op de PSDers. Dat is volgens mij nog het meest typerende van wat ik heb willen vastleggen. Een dag later was er gewoon niks meer." Ook die stilte probeerde Verdurmen in foto's te vatten. Kijken vanaf het strand naar de laatste boot, ouwe PSD-maten die troost vinden bij elkaar, het werk van de buldozer en glasscherven. En die vervlogen dynamiek komt ook terug in het stuk van Jansen waar een naar de tunnel overge plaatste medewerker zegt: "Moet ik dus elke dag door die verschrik kelijke pijp naar de overkant." Voormalig directeur Harold Tho mas schreef de inleiding. De laatste boot, afscheid van de PSD door Jan Jansen en Peter Ver durmen. 112 pagina's in kleur. ISBN 90-74576-47-8. Uitgeverij Den Boer De Ruiter. Het is voor 12,50 euro te koop bij de betere boekhandel. Nieuwe en tweedehands kinderkleding, (foto: Jaap Wolterbeek) ARNEMUIDEN - Wie leuke nieuwe of tweede hands kinderkleding zoekt kan in Amemuiden terecht bij Skippy Kids, de kledingshop van Jacqueline Baaijens en Mariëlle Meliefste. Zaterdag om half tien werd Skippy Kids door hun kinderen geopend en vanaf tien uur was de win kel open voor publiek. De rekken zijn gevuld met leuke en betaalbare kleding:'Daar is goede belangstelling voor, dat weten wij uit ervaring. Mariëlle organiseerde altijd kledingbeurzen en ik verkocht kleding via internet", zegt Jacqueline, "Mensen kunnen hier kleding inbrengen, wel netjes, schoon en eigentijds. Bij verkoop is 50% voor de klant. Nieuw is kleding van het merk Desirée. en in outlet Wooden Buttoms, Senza Piëta. Outlet zijn partijen die wij opkopen en voor een aantrek kelijke, scherpe prijs aanbieden." WESTKAPELLE - De vijfde Wasschappelse Dag in Westka- pelle wordt zaterdag (15 mei) gehouden. De dag zal in het te ken staan van het lustrum (wat hebben we tot nu toe gehad) en in het teken van de toekomst (wat hebben we nog te goed). Het jaarlijkse dorpsfeest wordt dit jaar niet gehouden in Het Polderhuis omdat dat wordt verbouwt, maar in restaurant Batavia. Ook is er geen dagvul- lend programma meer. "In het restaurant Batavia "ïsgeen mogelijkheid om activiteiten bui ten te houden. Helemaal geen Wasschappelse Dag houden was geen optie, dus doen we nu een verkorte dag", vertelt Yvonne van Beekhuizen van Het Polder huis. In Het Polderhuis werd in de voorgaande vier jaren de Was schappelse Dag gehouden met allerlei binnen- en buitenacti viteiten. Het huis wordt nu ver bouwd tot het Dijk- en Oorlogs museum dat op 1 november 2004 opent. Het lustrumfeest, dat plaatsvindt in restaurant Batavia, begint om half twee 's middags met de uit reiking van de eerste verjaardag skalender van Stichting Polder huis. De rest van de middag wordt gevuld met een kunstexpo sitie en toneeluitvoering van de Sterrenclub, om respectievelijk 14.00 en 17.00 uur. Deze club wordt gevormd door de kinderen die op woensdagmiddag samen komen in het kunstatelier. Verder treedt om 14.45 uur de Volks dansgroep Westkapelle op, ge volgd door een 'zing-maar-mee- optreden' met Oudhollandse liedjes. Om 16.00 uur treden De Krekels op. Ook worden er de monstraties blokjes bakken gege ven door de Wasschappelse Blokjesploeg, worden er polder blokjes verkocht en luxe kaarten die door vrijwilligers zijn ge maakt. Doorlopend is een diapre sentatie te zien over de verbou wing van het Polderhuis. Om ze ven uur s avonds wordt de dag af gesloten met 'zing-maar-mee' en het dweilorkest OKK. (advertenties) m coffee pads diverse smaken zak 18 stuks 1.S9 Nu 3 zakken 4r?f Heineken pils krat 24 flesjes 30 cl 8.99 Max. 10 per klant PoUenbakkmsinget 2 gig? A r nilflrrfr li Andrélon Douche&Bad Fresh flacon 1 liter 2$9 2,69 Douwe Egberts 7^29 Aroma Rood pak 500 gram .2^39 Festini Fruit1 peren of aardbei t pak 12 stuks 2&9 Mora rundvleeskroket pak 4 stuks 3*39 Hero Fruitontbijt *155 f S551 bosvruchten of tropicai fles 750 ml 3)69 Iglo Viscuisine diverse smaken pak 400 gram 3;99 Excellence A98 Duyvis Africa mix 139 I 1 original li f haarkleuring per pak 13^69 original zak 160 gram 3r49 Mentos mint, strong, fruit of drop pak 4 rollen 3*35"

de Faam | 2004 | | pagina 7