Vlissingse meiden worden dames na reeks van kampioenschappen Dag van Amateurkunst dit jaar als proef in het Vlissingse winkelhart Uitreiking Freedoms Awards GPC MBi verovert trofeeën bij damesvoetbal 'T WETEN WAARD RONDJE WALCHEREN MET RECHT Slachtoffers en schadeclaims Kinderen uit Tsjernobyl op Walcheren Paul Elstak en Dark Raver naar Heinkenszand HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Bezoeken Mannenspel Veel talent Trots Shot '68 Moderne materialen Proef Spontaan Moeilijk DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 12 mei 2004 De Faam Pagina 3 Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur: S.A. van de Haak, Rouaansekaai 47, Middelburg, 0118-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.R. Angkotta. Kinderdijk 50, Middelburg, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spckhorst, Van Eede, Van Eede- Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: F.M. van Eede. De Casembroot- straat 24, Westkapelle, 0118-571234 en R.A.D. van Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271. Spreekuur voor spoedgevallen van II tót 12 uur: Zaterdag en zondag: H. Boot, Roozenburglaan 14, Middelburg, 0118- 615306. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale ope ningstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren zaterdag van 10 tot 17 uur: De Singel, Singel 9, Vlissingen, 0118-412730. 24-uurs dienst: Hummelen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. Hament, 0118-471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: J. van Dicrendonck, 0118-471140. Middelburg: Geen gegevens ontvangen. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur: C.Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, 0118-611011. Landbouwdieren: Landbouwhuisdierenprak tijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens af spraak. Dagelijks van 9 tot 21 uurtel. 0900-7673437 Daar ben je toch weer mooi goed mee. Hebben ze je bij je ingebroken, een enorme bende achtergelaten en een en ander ongevraagd van eigenaar doen verwisselen. Er is dus schade geleden en die schade wilt u - als slachtof fer - natuurlijk graag vergoed zien. Terecht. Door Ad Roos en Esther Boot Daar zijn een aantal mogelijkheden voor en gemakshalve gaan we er maar vanuit dat de verzekering slechts een deel of helemaal niets heeft vergoed. Vergoedt de verzekering alles, dan kunt u uiteraard geen schadeclaimmeer indienen en blijft u in dit geval buiten beeld. Hetzelfde geldt natuurlijk wanneer degene die bij u heeft in gebroken de schade direct nadat hij gepakt is al heeft ver goed. We gaan er overigens ook vanuit dat er een verdachte is opgepakt die heeft bekend, weinig trek heeft om te beta len en zich op enig moment voor het hekje van de rechter(s) mag vervoegen. Is er geen dader bekend, dan kunt u als slachtoffer natuurlijk ook niets verhalen. Een van de mogelijkheden om in het strafproces tegen de dader uw schadevergoeding te krijgen is dat u zich als be nadeelde voegt in het strafproces. Dat 'voegen' houdt in dat de officier van justitie de rechter of rechters zal vragen ook een uitspraak te doen over de toewijzing van uw scha declaim. Uw schadeclaim loopt dan als het ware mee in het strafproces tegen de verdachte. Er zijn uiteraard natuurlijk wel een aantal 'spelregels': u moet aantoonbare schade hebben geleden, die schade is niet of slechts gedeeltelijk vergoed, de verdachte is opgespoord, moet voorkomen en moet zijn gedagvaard voor het feit waarvoor u schadevergoeding wilt. Bovendien moet uw vordering tot schadevergoeding niet al te ingewikkeld zijn. Dat voegen op zich is niet zo moeilijk. Op het voegingsfor mulier (de officier van justitie stuurt u dat toe) vult u in wat voor schade u heeft geleden en om welk bedrag het gaat (vergeet niet de bonnetjes of aankoopnota's erbij te doen). Dat formulier stuurt u zo snel mogelijk naar het parket waar de officier van justitie werkt en dat is het. U hoeft dan niet op de zitting te verschijnen maar als u toch wilt komen om een en ander wilt toelichten mag dat natuurlijk wel. U kunt zich overigens ook tijdens de zitting voegen, zonder van te voren een voegingsformulier te hebben ingediend. Als de rechter vindt dat u recht heeft op schadevergoeding en de 'schadevergoedingsmaatregel' oplegt, dan hoeft u daar niet zelf achteraan; dat doet de officier van justitie voor u. De rechter kan ook de schadevergoeding 'toewij zen', zonder daarbij een schadevergoedingsmaatregel op te leggen. In dat geval moet u er wel zelf achteraan. Op welk bedrag u mag rekenen hangt er een beetje vanaf. Voor een computer die nieuw tweeduizend euro heeft gekost en nu nog maar tweehonderd euro waard is kunt u niet meer dan tweehonderd euro claimen. Er wordt dus altijd uitgegaan van de dagwaarde. Immateriële schade of smartengeld is vaak moeilijker vast te stellen. Zowel een advocaat als het Buro Rechtshulp kunnen daar in algemene zin meer infor matie over geven. Is de beslissing echter dat uw verzoek tot schadevergoeding te ingewikkeld is, dan zult u - om uw schade vergoed te krijgen - een aparte procedure, een zogeheten civiele proce dure tegen de dader moeten beginnen. En dan blijkt soms dat van een kale kip weinig valt te plukken. VROUWENPOLDER - De Stichting Tsjernobylkinde- ren Vrouwenpolder huis vest sinds 5 mei kinderen uit het dorp Radostova in Wit-Rusland. De negen en tien jarigen blijven er tot 25 juni. Vijfentwintig gastge zinnen herbergen belange loos 28 kinderen. Het is voor de vierde keer dat kindereen uit het door de kerncentraleramp besmette delen van Wit Rusland kinde ren een onbezorgde vakantie biedt. Meer nog - zegt stich tingsvoorzitter Rinus Corbijn - is het gezondheidsaspect van belang. "Het is medisch bewezen dat de kinderen hier in vier weken zodanig op knappen, dat ze er weer zo'n vier a vijf jaar tegen komen. Dat heeft iets met de bloed!i- chamen te maken. Dat onder zoek werd gedaan door een landelijk platform van orga nisaties die hetzelfde werk doen als wij." Omdat hun eigen juf is mee gekomen, gaan ze in die acht weken ook naar school. De benodigde boeken zaten ook in de bagage. Daarnaast vol gen ze een strak programma met bezoeken aan attracties in Zeeland. Alleen de woens dagmiddag als de Nederland se kinderen ook vrij hebben zijn ze vrij. Dankzij doelge richte sponsoring kan dit ini tiatief worden herhaald, aldus Corbijn. De kinderen zijn ondergebracht in gastgezin nen. Naast Vrouwenpolder wor den ook kinderen onderge bracht bij gastgezinnen in Se- rooskerke, Gapinge en Oost kapelle. VLISSINGEN - Marjet Boone en Anouk van Loon zijn vol gend jaar dames. Althans als ze voetballen met hun elftal van GPC. Dit jaar speelden de beide 17-jarige Vlissingsen voor het laatst in de meisjesaf deling MB 1. Met twee vingers in de neus overklasten ze met hun ploeg het afgelopen sei zoen de tegenstanders in de re guliere competitie met dikke, soms dubbele cijfers. Door Ad Hanneman Daarnaast werden ze kampioen van een soort supercompetitie. Die had de KNVB inderhaast had opgezet in de regio Zuid 1 om meidenploegen die ver boven het maaiveld presteerden in Zee land, Brabant en Gelderland wat meer uitdaging te bieden. Boven dien moet GPC MB1 zaterdag 22 mei naar het Brabantse Gastel om de bekerfinale Zuid 1 te voet ballen. Dat kampioenschap is een mooie aanloop naar de dames-afdeling, meent het tweetal dat er aan toe voegt dat alle meiden meegaan naar de senioren. Het meidente am met zoveel dadendrang be staat dan niet meer. GPC heeft daardoor voor het eerst sinds lan ge tijd weer team in de dames competitie. "En er zijn meiden bij die jonger zijn dan wij. Die gaan ook mee." Hoe komen meiden in voetbal te recht? Een sport die toch vanuit de traditie een mannenspel is. "Als je zegt datje op voetbal zit, lachen ze je vaak uit. Maar er zijn ook mensen die het wel cool vinden," ervaart Anouk, die GPC MBBl voetbalt 22 mei in het Brabantse Gastel om de bekerfinale Zuid 1. (foto: pr) school gaat in 5 VWO. Marjet (4e klas leerlinge van het VMBO) had voordat ze zich bij GPC aanmeldde al zoveel spor ten gehad dat - lacht ze - "bij wij ze van spreken niets anders meer overbleef dan voetbal. En dat be valt uitstekend. We hebben een prima team en we trainen zeer serieus twee keer per week." Anouk vult aan: "We hebben ook veel bereikt. Je merkt ook dat we serieuzer voetbalden in die super competitie. In de gewone compe titie op Walcheren deden we maar wat. We wonnen toch wel, soms met 10-0. Dat is leuk voor een keer, maar niet als het zich telkens herhaalt." Dat het goed gaat met de GPC meiden heeft geen bijzondere re den. Er zit natuurlijk veel talent in de ploeg dat onder het hoofdstuk toeval kan worden geschoven. Anouk en Marjet daarentegen stellen ook vast dat het elftal al geaiime tijd met elkaar speelt en dat de trainers Peter van der Velde en Pierre Schuit er een hecht team van hebben gesmeed. Ook hun voorganger Geert de Jonge ver dient gelauwerd te worden, hij heeft de eerste aanzet gegeven tot de teamgeest. "We weten wat we aan elkaar hebben. Niet dat we zo hard trainen. We doen het vooral voor de gezelligheid. Maar preste ren en een goed resultaat halen horen daar ook bij". Anouk en Marjet zijn wel trots op de behaalde resultaten afge lopen seizoen. Of ze die resulta ten ook bij de volwassen ploe gen halen weten ze niet. Veel vergelijk hebben ze niet. "We hebben eens tegen Veere gevoet bald. Die spelen derde klas. We verloren net met 3-2. Wij begin nen in de vijfde klas. We zijn weliswaar een kleine voetbal club, maar we hebben wel goeie nog jongere meidenteams in de competities." VLISSINGEN - Met het start sein voor een trompettenestafet- te opent wethouder Piet van der Maden zaterdag 15 mei om 13.15 uur de Dag van de Ama teurkunst in Vlissingen. De eer ste toon klinkt dan vanaf de kop van de Walstraat. Heeft de esta fette het Scheldeplein bereikt, dan beginnen daar optredens en presentaties in de diverse win kelstraten. Elf verenigingen doen mee. Wordt de dag als een succes ervaren, dan kan de amateurkunst voortaan jaar lijks op een dergelijke manife statie rekenen. Door Ad Hanneman Een mooi initiatief in samenwer king met het Centrum voor Kun steducatie, vinden de elf deelne mende verenigingen. "Op deze manier kunnen we wat meer van ons werk laten zien," oordeelt Jo- han Massink, penningmeester van de Film-Videogroep Shot '68. Zijn club met steevast 36 leden, vertoont films bij CombiBack. De tien andere amateurkunstenaars in de stad zijn: Seasoundsingers, de Volksdansgroep Vlissingen, brassband Ceacilia, fotoclub De Draadontspanner, de vereniging voor beeldende kunst Het Pallet, het Zeeuws byzantijns koor Sré- tenje, de accordeonvereniging Concertina, de Koninklijke Har monie Ons Genoegen met harmo nieorkest en leerlingenorkest, Phylhamionie 50plus en Muziek vereniging Vlijt en Volharding met fanfare en drumband. De Film-Videogroep Shot '68 is met zijn 36 leden uitermate actief. De wekelijkse clubavonden in het Van Doesburgcentrum - zo ver telt de gepensioneerde onderwij zer Massink - worden goed be zocht. Daardoor is er volop mate riaal dat ook voor niet-leden inte ressant kan zijn. Massink: "Maar toen het initiatief voor de ama- teurkunstdag werd geopperd, vroegen we ons toch af wat we daarmee moesten." Kunst en cre ativiteit gaan evenwel hand in hand, ook bij amateurs. Boven dien zou het wel leuk zijn om winkel publiek op een zaterdag middag wat mogelijkheden te to nen, motiveerde de vereniging haar deelname. En mogelijkheden zijn er alom bij een filmclub. "Alleen een film to nen was voor ons echter niet vol doende. We laten ook zien hoe het tot stand komt. Je moet daarbij van alles bedenken en er moet na tuurlijk een clou in zitten. Zo ma ken we ook estafettefilms. Dan maken bijvoorbeeld drie mensen een eigen stukje, dat weer in el kaar wordt gepast." De vereni gingsleden gebruiken nagenoeg alle moderne materialen die voor handen zijn. Bijna iedereen heeft tegenwoordig een digitale came ra. De films worden op een dvd- tje gezet." Is Shot '68 in naam en handelen een club voor vrije tijd filmers, regelmatig worden grote projec ten van de gemeente uitgevoerd. "De gemeente vroeg ons een film te maken over de bouw van het zwembad. Daar hebben we twee jaar over gedaan. De mensen die de film maakten, hebben daar heel wat uurtjes in gestoken. Er moesten natuurlijk ook reizen worden gemaakt naar bedrijven die apparaten maakten voor het zwembad. Een paar weken gele den hebben we die film kunnen tonen. Hij duurt drie kwartier en heeft zo 'n duizend euro gekost. Nu zijn we bezig met een film over de restauratie van het stad huis." De Dag voor de Amateurkunst wordt dit jaar bij wijze van proef met een beperkt aantal verenigin gen gehouden. Volgens consulent amateurkunst Lilian Gillissen van het Centrum voor Kunsteducatie hebben diverse verenigingen al gemeld volgend jaar ook te willen meedoen. Voorwaarde voor een vervolg in 2005 is echter dat de dag in de smaak valt bij publiek en deelnemers. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J.V Munsterman Commercieel Regiodirecteur C/i. van den Ousterkornp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Drcu 0113-274023 of 06-54267132 red faam@wlik.wegener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pteter Karman Verkoopleam Mmeke Cntcq 0113-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (pnvéOl 18-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Iluis-aan-huiskranten BV is een onderdeel van het Wegener-concemOp al onze advertenliecunlracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener V. hen exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-huiskranten BV, t.a.v. A.i: Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Kantoor Fruillaan 4c, postbus 5.4460 AA COES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17 00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur, kleintjes vrijdag 17.00 uur Bc/orging De Faam niet ontvangen? Bel 0113-27409.3 Druk Wegener Nicuwsdruk Breda Prins Constantijn reikt de prijs uit aan zijn peetoom Max Kohnstamm. (foto: Pe ter Verdunnen) Van de andere vier Awards ging er een naar Lennart Meri, oud-president van Estland, voor vrijheid van meningsui ting. Sari Nusseibeh, pleitbe zorger voor vrede tussen Israël en Palestijenen, ontving de Award voor vrijheid van ge loof. Vrijwaring van gebrek was voor Magguie Barankitse, een strijdster voor vrede en hulp aan de Hutu's en de Tutsi 's. Vrijwaring van vrees was voor Max Kohnstamm. De laat ste kreeg zijn Award uitgereikt door zijn petekind, prins Con- vervolg van voorpagina... stantijn. Onder de uitreikers van de Awards bevonden zich ook Job Cohen, burgemeester van Amsterdam, kleindochter van de president Anna Eleanor Roosevelt en Ruud Lubbers. De Burundese Magguie Baran kitse, die de Award voor vrij waring van gebrek ontving, doorbrak de plechtigheid van de uitreiking nog even met haar spontane speech voor hulp en aandacht voor de nood in haar land. Ze zei: "Ik weet zeker dat als ik aan jullie vraag Burundi op de kaart aan te wijzen, nie mand dit kleine land kan vin den. Maar ik ben vereerd deze Award in ontvangst te nemen." Haar spontane oproep aan alle Vips om op te staan, elkaar een hand te geven en een dansje te maken voor de kinderen, oogst te veel bijval. Gedurende de twee uur duren de plechtigheid waren ook een paar kinderen in het publiek te vinden. De oudste, een meisje van een jaar of tien, gaf aan het niet allemaal te volgen: "Het was allemaal Engels en dat vond ik wel moeilijk. Alleen dat van die bruine vrouw (Ba rankitse, red.), begreep ik wel een beetje. Maar ik vond het niet echt saai hoor. Mijn opa Max Konhstamm kreeg ook een prijs." Vlissingen, clubhuis Zeeland Sport, avondvierdaagse, 18.00 uur. Oost-Souburg, Palozzoli Huis, Oranjeplein, themamiddag, 'Leven met non-Hodgkin', 14.00-15.30 uur. Vlissingen, Badhuisstraat 60, opening dagbestedingspro ject. st. Het GORS, 14.30 uur. Meliskerke, Zijdemu seum, diverse activiteiten, tienjarig bestaan, gehele dag, Russische feestavond, 19.30 uur. Sint Laurens, Prins Willem Alexander school, fancy fair, 15.00-21.00 uur. Vlissingen. wijk Lamme- renburcht, workshop, pro ject jeugdparticipatie, 13.00 uur. Middelburg, Ontmoetings centrum Dauwendaele, vei ling Flatelistenvereniging, 14.00 uur. Vlissingen, ma nege De Scheldestad, Ger- brandystraat, rommelmarkt en open dag, 9.30-15.00 uur. Middelburg. Het Palet, jeugddisco, vanaf 19.00 uur. Ritthem, centrum, ringrij- den, 9.00-18.00 uur. Vlis singen, binnenstad. Dag van de Amateurkunst, 13.00- 17.00 uur. Middelburg, Centrum Beeldende Kunst Zeeland, Balans, presentatie boek sieraden, 16.00 uur. Middelburg, wijk Veldzigt. workshop Dans en Muziek. Veldzigtvertier en drumcorps JohanFriso, 10.00-12.00 uur. Grijpskerke, Kerkring, skate- en skeelertoertocht. 13.00 uur. Middelburg. Gasthuis, Alzheimer café, 'Vasculaire Dementie'. 14.30-17.00 uur. Middel burg, het Palet, hengel- sport(ruiI)beurs, HSV Middelburg, 9.00-12.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bi bliotheek, lezing, 'De Anugi- ta', het Theosofisch Genoot schap, 10.30 uur. Middelburg, II. 11. Petrus en Pauluskcrk, Eucharistievie ring, 10.00 uur. Oost-Sou burg, De Goede Aarde, fee stelijke kerkdienst, 9.30 uur. Oost-Souburg. De Open Haven, lagerhuisdis cussie. 'Veilig wonen', 11.45 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibli otheek. lezing, 'Weeshuis Spirit of Faith in Kenia: een doel om voor te leven' door Ria Fennema. 20.00 uur. Vlissingen, Hotel Arion, in formatieavond, digitale fotografie, 20.00 uur. Rit them, Dorpshuis, openbare vergadering, 20.00 uur. Middelburg, ZVU bureau, Spanjaardstraat. lezing, 'Eerste Wereldoorlog, be zoek aan leper', drs. L.A. De Witte, 19.30-21.30 uur. HEINKENSZAND - Het oud ste dancefeest van Zeeland be staat tien jaar. Voor de orga nisatie van Glorification re den om dat uitbundig en in stijl te vieren met een party op zaterdag 22 mei in De Stcnge in Heinkenszand. Een decennium geleden was de Glorification het eerste dance feest dat in Zeeland een vergun ning had om tot acht uur 's mor gens door te mogen feesten. Het feest in De Stenge deed veel stof opwaaien in de regio, maar mondde toch uit in een succes volle reeks. In de Zeeuwse dan- ce-scene is Glorification een begrip. De afgelopen vijf jaar was het vaste prik in disco theek EL-Toro in Goes. Het jubileum wordt op 22 mei gevierd met een dancefestival op de plek waar hei allemaal be gon: De Stenge. Vanaf 14.00 uur zijn er tot 02.00 uur in twee verschillende zalen dj's en act's te zien. Bekende namen als Lu- na ('s lands bekendste hardstyle dj), Paul Elstak, Dark Raver, Cor Fijneman en Vince komen dan naar Heinkenszand.

de Faam | 2004 | | pagina 3