Oude grafmonumenten in bijzonder groen Protocol gedragsregels voor zwembaden Nationale Molendag Bewonersavond Dauwendaele en Nieuw- en Sint Joosland Koninklijke onderscheidingen Van Verleden tot Heden Uitreiking Four Freedom Awards Wijzigingen openbaar vervoer Magistraatnieuws Commissievergaderingen Informatiebijeenkomst Olmenlaan Middelburgse Rekenkamer van start Chatten Woensdag 5 mei 2004 De Faam Pagina 5 bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage; van stukken kunt u terecht Zaterdag 8 mei is in de Abdij de uitreiking van de Four Freedom Awards 2004. Hierdoor zal het parkeren in de Middelburgse binnenstad anders zijn dan op een normale zaterdag. In ver band met de gebeurtenissen in de wereld is er een verhoogde risicofactor aan deze viering. Daarom is op last van burge meester Koos Schouwenaar besloten tot het nemen van extra verkeerstechnische maatregelen. Bij de toegangswegen naar het centrum worden controleposten ingericht. Zaterdag 8 mei wordt tot 11.00 uur alle verkeer vanaf de Bachtensteene tegengehou den. Daarnaast geldt een par keerverbod van vrijdag 7 mei 21.00 uur tot zaterdag 8 mei 17.00 uur voor het Abdijcomplex, de Bachtensteene, de Burggang (vanaf de Groenmarkt tot en met het Walplein), alle overige straten rond de kerk, de Korte Burg, de Balans en de Sint Pieterstraat. Auto's die zaterdag 8 mei om 07.00 uur nog in deze straten ge parkeerd staan, worden ver sleept. De gemeente adviseert u gebruik te maken van een ander parkeerterrein, bijvoorbeeld Hof van Tange, of een van de par keergarages. De parkeergarage aan de Kousteensedijk gaat za terdag 8 mei om 11.00 uur open. De burgemeesters van Middelburg, Vlissingen en Veere, de districtschef Wal cheren van Politie Zeeland en de directeur van LC Nederland tekenden vorige week een protocol om agressie in zwembaden tegen te gaan. Door invoering van het proto col is het mogelijk om daders van agressief gedrag de toe gang tot een zwembad te ont zeggen. De invoering van het protocol in Zeeland start met een pilotpro- ject op Walcheren en Noord-Be veland. Het stadsgewestelijke Vrijburgbad van Middelburg en Vlissingen opende juli 2003 haar deuren. Vanaf de opening van het zwembad is de exploitant gecon fronteerd met overlastplegers. De gemeenten, het zwembad, en de politie hebben toen het idee op gevat om het Protocol Gedrags regels Zwembaden in te voeren. Verbod Mensen die zich agressief ge dragen tegen het personeel, medewerkers of bezoekers kun nen volgens de afspraken, al dan niet met behulp van de poli tie, uit het zwembad worden verwijderd. Deze personen krij gen een toegangsverbod. Via de politie worden gegevens over toegangsverboden uitge wisseld. Er geldt: 'In één zwem bad eruit, dan in alle aangeslo ten zwembaden niet meer wel kom'! Verschillende zwembaden had den al huisregels om overlast te gen te gaan. Voor de handha ving van de veiligheid en de openbare orde zit daar echter een beperking aan. Bezoekers die bestraft worden met een toe gangsverbod in een zwembad konden zonder problemen te recht in een ander zwembad. Zaterdag 15 mei is het open dag In Middelburg vinden er op vier van de negen begraafplaatsen regelmatig uitvaarten plaats. De grootste locatie bevindt zich aan de Westelijke Oude Haven- dijk, vlakbij het nieuwe stads kantoor. Hier is ook het crema torium gevestigd. Zaterdag 15 mei staan de medewerkers voor u klaar om uitleg te geven en rondleidingen te verzorgen op de Open Dag die duurt van 10.00 tot 15.00 uur. op de Middelburgse begraafplaats. Foto: Mieke Wijnen 13.00 uur begint een eenmalige, speciale rondleiding onder leiding van de heer Antheunisse, die alles weet te vertellen over de bomen, planten en grafmonumenten, bij voorbeeld het oorlogsmonument en het ereveld. Sinds de begraaf plaats in 1830 in gebruik geno men is zijn namelijk ook notabelen of andere bekende Middelburgers ter aarde gesteld. Soms zijn er aardige verhalen die nog steeds de rondte doen. In principe zijn alle gemeentelijke begraafplaatsen dagelijks geo pend van zonsopgang tot zons ondergang, zodat nabestaanden altijd een bezoek kunnen brengen aan de begraafplaats. De laatste jaren neemt het dagelijks bezoek toe. Uit gesprekken die medewer kers dan voeren blijkt dat een flin ke interesse bestaat in het wel en wee van de begraafplaats. Hoe wordt die onderhouden? Wat voor bomen en bloemen groeien er? Wat gebeurt er achter de schermen van het crematorium? Om op die vragen een antwoordt te geven organiseren de mede werkers van de begraafplaats en het crematorium deze open dag. Er worden verschillende rondlei dingen gehouden. Op de begraaf plaats leidt die langs verschillen de grafmonumenten en het co lumbarium (de urnenmuur). Om In het crematorium wordt het pu bliek in de gelegenheid gesteld om de aula, de koffiekamers en de ovenruimte te bekijkje. De pro cedure wordt uitgelegd en ge toond en als u dat wilt kunt u de ovens van dichtbij bekijken. Ver der wordt uitgebreid uitgelegd welke mogelijkheden tegenwoor dig bestaan om de as van de ge cremeerde te bewaren. Er zijn modellen aanwezig van urnen en sieraden, waar de as in bewaard kan worden. Medewerkers kun nen u uitleg geven over de moge lijkheden die bestaan voor asbe- stemming. Een andere activiteit staat voor 11 juni op stapel. Dan wordt een speciaal concert gehouden door het Middelburgse muziekkorps voor nabestaanden en andere ge ïnteresseerden. Daarover leest u binnenkort meer. Er zijn een aantal wijzigingen doorgevoerd in het busvervoer in Middelburg. De aanpassing houden verband met het be perkte aantal reizigers op lijn 62 van en naar het busstation via de wijk Dauwendaele en stremming die lijn 50 onder vindt op de Schroeweg naar de Kanaalweg en het busstation. Lijn 62 rijdt voortaan van maan dag tot en met vrijdag: 06.00 - 07.00 uur 1 x per uur 07.00 - 08.00 uur 4 x per uur 08.00 - 18.00 uur 3 x per uur 18.00 - 19.00 uur 2 x per uur 19.00 - 23.00 uur 1 x per uur Plus enkele schoolritten tussen ROC Zeeland en het bussta tion/NS en vice versa op school dagen. Zaterdag: 08.00 - 09.00 uur 1 x per uur 09.00 - 18.00 uur2 x per uur 18.00 - 23.00 uur1 x per uur Zondag: 09.00 - 23.00 uur1 x per uur Routewijziging lijn 50 Lijn 50 wordt regelmatig ge confronteerd met vertragingen door verkeersstremmingen op de Schroeweg en het kruispunt Schroeweg en Kanaalweg rich ting Busstation/NS. Daarom heeft Connexxion be sloten lijn 50 te laten rijden over de Torenweg en de Nieuw- landsweg naar het busstation Middelburg NS. Het voordeel is dat lijn 50 langs het ROC Zee land komt en er dus geen over stap meer nodig is voor de rei zigers vanuit de richting Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland die het ROC Zeeland als bestemming heb ben. De zeven editie van Magistraat- nieuws is uit. De nieuwsbrief be richt over de herstructurering van de Magistraatwijk. In deze uitgave onder ander artikelen over woonservicezones en de herinrichting van de hoven. Be woners van de wijk hebben Ma gistraatnieuws in de bus gekre gen. Exemplaren van de nieuws brief zijn ook op te vragen via de infowinkel van de gemeente aan de Stadhuisstraat 2, telefoon 67 54 50. Ook in mei komen de gemeente lijke commissies bij elkaar om te vergaderen. De commissie Pro grammabegroting vergadert dinsdag 11 mei. De leden van de commissie Maatschappelijke Zaken praten woensdag 12 mei met elkaar. De vergadering van de commissie ruimte staat voor maandag 17 mei gepland. De commissie Algemeen Bestuur vergadert dinsdag 18 mei. De Middelburgse gemeenteraad vergadert op maandag 24 mei. De vergadering van de commis sie Maatschappelijke Zaken be gint om 16.00 uur. Alle andere vergaderingen beginnen om 19.30 uur in het stadhuis. Het maritieme evenement Van Verleden tot Heden wordt op vrijdag 7 en zaterdag 8 mei ge houden op en bij de Loskade. Diverse moderne en oude schepen zijn te bewonderen en op de Loskade staan allerlei promotiestands, kramen en attracties. Ook worden er de monstraties gegeven. Een klein deel van de rijbaan van de Loskade is afgezet. Verkeer wordt via de Meestoot geleid. Een groot gedeelte van de par keerruimte op de Loskade is die dagen niet voor parkeren be schikbaar zijn. Van Dik Hout De organisatoren van het evene ment Van Verleden tot Heden, de Stichting Evenementen Middelburg, hebben de bekende band Van Dik Hout kunnen strik ken voor een optreden op de Markt op zaterdagavond 8 mei. De toegang tot dit concert is vrij. Het voorprogramma staat ge pland tussen 20.00 en 21.00 uur en het optreden van Van Dik Hout tussen 21.00 en 23.00 uur. Door het treffen van maatregelen en het stellen van vergunning voorschriften op het gebied van onder andere (verkeersveilig heid, openbare orde, geluid en afvalverwijdering kan overlast voor omwonenden en voor an deren binnen redelijke grenzen worden gehouden. De gemeente Middelburg heeft samen met Woongoed Middel burg plannen ontwikkeld voor de realisatie van een woon- servicezone in Middelburg West. De partijen presenteren de eerste stappen tijdens een informatiebijeenkomst op dins dag 11 mei. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in de Burger zaal van het stadhuis. De Olmenlaan is een centraal punt in deze woonservicezone. Architect Joke Vos presenteert de uitkomsten van de studie naar mogelijke bouwvolumes aan de Olmenlaan. Aan de hand van modellen kunt u uw mening ge ven. Tijdens de bijeenkomst kun nen direct omwonenden van de Olmenlaan zich opgeven voor een klankbordgroep. De groep wordt gedurende het gehele tra ject van ontwikkeling en realisa tie meerdere keren gevraagd om mee te denken en adviezen te geven. Bewoners van de Olmenlaan en de directe omgeving hebben een uitnodiging ontvangen, maar an dere belangstellenden zijn na tuurlijk ook van harte welkom. Vanaf 19.45 uur is de deur geo pend en staat koffie en thee voor u klaar. In de gemeenteraad zijn op 19 april de leden van de Middel burgse rekenkamer officieel beëdigd. Een rekenkamer ver richt onderzoek naar de doel matigheid, de doeltreffendheid en de rechtmatigheid van het door het gemeentebestuur ge voerde beleid. De gemeenteraad besloot vorig jaar dat de onafhankelijke reken kamer moest komen. Onafhan kelijk houdt in dat gekozen is voor een rekenkamercommissie waarin geen raadsleden zitten. De rekenkamer mag vrij beslui ten over de besteding van haar budget en haar eigen onder zoeksonderwerpen bepalen. Wel kan de raad een gemotiveerd verzoek doen aan de rekenka mer voor het instellen van een onderzoek. De Middelburgse rekenkamer bestaat uit: Dhr. drs. W.W. van Wijngaarden RC CPC uit Middelburg, hoofd bedrijfsvoering Rijkswaterstaat Zeeland, lid Dhr. H. Hoogstrate uit Middel burg, oud-directeur ING Zeeuws-Vlaanderen, lid. Dhr. mr. A. Mast uit Aagtekerke, advocaat en procureur (en oud- loods), lid. Dhr. mr. F.J. Pirard uit Middel burg, jurist en oud-directeur DELTA, plaatsvervangend lid. De functie van het tweede plaatsvervangend lid blijft voor alsnog vacant. Zaterdag 8 mei is het natio nale Molen- en Gemalendag. Gemeente Middelburg is de trotse eigenaresse van ze ven korenmolens. Burge meester Koos Schouwenaar licht om 8.30 uur de vang van molen 'De Hoop' op het Vlis- sings Bolwerk. Zodra de mo len in beweging komt gaan ook de molens 'Ons Genoe gen' aan de Oude Vlissingse- weg en 'De Seismolen' op het Seisbolwerk in bedrijf. Ook andere molens in de ge meente zijn op Molendag in be drijf en te bezoeken. De molens 'Ons Genoegen' aan de Oude Vlissingseweg, 'Buiten Ver wachting' in Nieuw- en Sint Joosland en 'Nooit Gedacht' in Arnemuiden zijn de hele dag open. De Seismolen op het Seisbol werk is tot twaalf uur te bezoe ken. Molen De Koning' aan de Veerseweg opent om twaalf uur. De deuren van molen 'De Hoop' op het Vlissings Bolwerk blijven gesloten voor publiek. Een rom melmarkt rond de molen maakt een bezoek onmogelijk. Geschiedenis Molens hebben een eeuwen lange geschiedenis en werden voor vele doeleinden ingezet. Zo werden zij gebruikt voor onder meer het malen van graan, het zagen van hout, het slaan van olie uit zaden en het maken van papier. Ook had den zij nog tot in de 20ste eeuw een belangrijke rol in de regulering van de waterhuis houding van ons land. Vanaf het begin van die eeuw namen stoom-, diesel-, en electrische gemalen deze laatste taak steeds vaker over. De water molens werden daardoor overbodig, met als gevolg dat vele honderden exemplaren werden gesloopt. Ook de gemalen en dan in het bijzonder de stoomgemalen werden vervolgens het slacht offer van de voortschrijdende technische ontwikkeling. Zij raakten buiten gebruik en wer den afgebroken. Slechts enke le tientallen gemalen overleef den en een aantal daarvan is op 8 mei te bezoeken. Een bezoek aan het Vrijburgbad is nu nog prettiger. Het protocol om agressie in zwembaden tegen te gaan zorgt daarvoor. Foto: Mieke Wijnen De gemeente Middelburg or ganiseert een zestal bijeen komsten waarop de inwoners van Middelburg de kans krij gen hun toekomstideeën over de leefbaarheid van de eigen wijk kenbaar te maken. Middelburg wil de inwoners graag betrekken bij het ont wikkelen van beleid. Maan dag 10 mei zijn de inwoners van het stadsdeel Oost uitge nodigd. Het stadsdeel Oost bestaat uit de wijken Dauwendaele en Nieuw- en St.Joosland. Daar mee is al het eerste punt van verschil door bewoners uit Nieuw- en St. Joosland geuit. Zij willen het dorpskarakter be houden en zien zichzelf niet als een wijk. Wat beide kernen wel gemeen hebben is dat het er prettig wonen is. Wat voorzie ningen betreft, zijn mensen in Dauwendaele meer tevreden dan die in Nieuw- en St. Joos land. Ze missen daar de super markt. Inwoners van Dauwen daele daarentegen missen een wijkvereniging en voelen zich minder betrokken bij de buurt dan de gemiddelde inwoner van Middelburg. Daarnaast wil len inwoners van Dauwendaele verbetering van de contacten tussen allochtonen en autoch tonen. In Nieuw- en St.Joos land is er een behoefte aan meer woningen voor ouderen. Dauwendaelers vinden de wachtlijsten voor huurwonin gen te lang. De gemeente en Scoop willen graag weten of de inwoners het eens zijn met dat wat er in die stadsdeelbeschrijvingen staat. Maar veel belangrijker: wat hebben inwoners zelf voor toe komstideeën over de leefbaar heid van hun wijk? Maandag 10 mei van 19.30 tot 22.00 uur wordt in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele de bewonersbijeenkomst voor Dauwendaele en Nieuw- en St. Joosland georganiseerd. Alle inwoners zijn door middel een huis-aan-huis folder uitgeno digd om samen met de ge meente vorm te geven aan het beleid. Als u nieuwsgierig bent naar de beschrijving van het stadsdeel Oost. dan kunt u deze lezen via www.middelburg.nl, onder de knop "Bewoners in beeld". De beschrijving ligt ook ter inzage bij het wijkondersteuningspunt in Dauwendaele. Ook liggen tij dens de bewonersavonden be schrijvingen voor u klaar. Cool fm zendt het verslag van de be wonersavond Oost uit op vrij dag 14 mei tussen 21.00 en 22.00 uur. De radiozender is te beluisteren via de etherfre quentie 105.3, 107.1 en 107.7. De volgende bewonersbijeen komst is op donderdag 13 mei voor het stadsdeel West (Griffi oen, Breewijk, 't Zand en Stro- menwijk) De avond begint om half acht en duurt tot tien uur. Meer informatie bij Gunnar van der Hofstede, projectleider Be woners in beeld gemeente Middelburg telefoon 67 55 30 of via bewonersinbeeld@middel- burg.nl Middelburgers kunnen iedere donderdag tussen zeven en acht uur op middelburg.nl te recht om met een bestuurder te chatten. U kunt er voor kie zen om mee te chatten, maar u kunt de gesprekken ook als toeschouwer volgen. Donder dag 6 mei is wethouder Leo Luitwieler online. Met hem kunt u onder andere chatten over verkeer of het nieuwe stads kantoor. Voor de vakantie een extra woordje Spaans leren? Dat kan via de Brede School in de Magistraatwijk. Donderdag 13 mei start de school met een cursus waar naast de taal ook de Spaanse gewoontes en cultuur aan bod komen. Stap voor meer infor matie over cursussen en acti viteiten eens binnen bij de Brede School aan de J. van Reigersbergstraat 2. telefoon 61 67 60. Mevrouw J.M. Schilperoort kreeg een lintje voor haar inzet voor de sjoelsport. Burgemeester Schouwenaar reikte vorige week aan tien Middelburgers een koninklijke onderscheiding uit Zij werden daarmee lid of ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Mevrouw A.N. Ovaa, De heer L.M. Luitwieler, de heer F.A. Stoffels, de heer A. Moens, de heer L. Koole, de Foto: Mieke Wijnen heer J.C. van den Berg, de heer H.J. Schouwenaar, de heer C.A. Nieuw- enhuize, mevrouw J.M. Schilper oort en de heer I.M. Hartingsveld ontvingen een onderscheiding.

de Faam | 2004 | | pagina 5