Home Start Walcheren vierde eerste lustrum met metamorfoses ustrum met metamorfoses Schotse Huizen toont werk van schilder Klinkert Zeeuwse molens open op Molen- Gemalendag Erotische humor van Jan Sanders in muZEEum Vrijwilligers extra in het zonnetje gezet Vakantie opties mantelzorg RONDJE WALCHEREN het goede doel Fotowedstijd in kinderboerderij BV WALCHEREN Frisse start voor Délifrance Word je Eigen Huis Makelaar Groene grenzen op lentefeest Computers voor Hindoestaanse dag op HZ Maatschappij Humanitas DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Architectuur Verdubbeling Voor speciaal haarwerk ga je naar de specialist. Woensdag 5 mei 2004 De Faam Pagina 3 Zaterdag zijn veel Zeeuwse molens aan het werk te zien. (foto: archief) Het metamorfoseteam van ROC Zeeland zorgde voor een complete gedaanteverwisseling van de 35 medewerkers, (foto: pr) MIDDELBURG - Wat is er mooier dan op een zonnige dag, boven op een molen, uitkijken over de weilanden en dorpen in Zeeland? Tijdens de nationale molen- gemalendag op zater dag 8 mei kunnen bezoekers zich verbazen over de technie ken die al honderden jaren gele den werden gebruikt. Bij vol doende wind zullen de molens draaien en veelal ook malen. Tussen 10.00 en 16.00 uur zijn de molens geopend. door Ellen De Vriend Een aantal molenaars hebben ook nog andere demonstraties en rondleidingen in petto. De Na tionale molen- gemalendag is niet alleen bedoeld om informa tie te verschaffen aan belangstel lenden. Het is tevens de bedoe ling de aandacht te vestigen op het belang van de veelal door vrijwilligers 'bemande' rijksmo numenten in een financieel moeilijke periode. Op Walcheren zijn de volgende molens te bekijken: een kleine houten zeskante grondzeiler van het Zeeuwse type aan het Mo lenwegje in Aagtekerke; de grondzeiler aan de Molenweg in Meliskerke; de stellingmolen Ons Genoegen aan de J. Hieron- imus Huyssenstraat in Middel burg; de grondzeiler Buiten Ver wachting in de Mortierepolder in Nieuw- en Sint Joosland; de stel lingmolen De Pere aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg; de 8-kante beltmolen De Hoop aan de Vrouwenpolderseweg in Se- rooskerke en de stellingmolen Oranjemolen aan de Oranjedijk in Vlissingen. MIDDELBURG - Het Humani- tas project Home Start Walche ren vierde afgelopen maandag zijn eerste lustrum. Het feest richtte zich vooral op de 35 vrij willigers. Het Metamorfoseteam van het ROC werd opgetrom meld om nu de mensen die één keer per week gezinnen met raad en daad bijstaan, lekker te ver wennen. De kappers en schoon heidsspecialisten van het ROC veroorzaakten met hun behan delingen bescheiden, maar stra lende glimlachen. De kern van het feest is de vrijwil ligers eens extra in het zonnetje te zetten, verwoorden de beide coör dinatoren Marianne Vroegop en Hilda de Deckere op hun kantoor aan de Kinderdijk in Middelburg het doelvan die dag. "Die komen wekelijks een dagdeel bij de gezin nen. Overigens", haast De Deckere zich er aan toe te voegen: "Het zijn niet per definitie probleem gezin nen waar onze vrijwilligers mee omgaan. Meestal heeft het met een sociaal isolement te maken." En daarbij - zo blijkt vervolgens in het gesprek - is een praatje en een ver wijzing naar bijvoorbeeld een in stantie en een bibliotheek zaken die wonderen kunnen doen." Wonderen kunnen doen? "Waar zie je tegenwoordig nog kinderen spelen in een wijk," vraagt Vroe gop om aan te geven dat het werk uiterst zinvol is. "De meeste kinde ren," weet ze, "worden ergens ondergebracht omdat vader en moeder werken. Maar er zijn ook gezinnen waarvan alleen de vader of moeder werkt. Die mensen zit ten gewoon hele dagen in hun een tje. Vroeger kon je nog bij de buren om de koffie. Maar als die werken en je zit met één of meer kinderen onder de zeven, dan raak je al snel in een isolement." Maar er zijn meer aansprekende voorbeelden van gezinnen waar de MIDDELBURG - Woongoed Middelburg heeft op 27 en 29 april haar afgeschreven computers aan enkele goede doelen geschonken. Deze doelen zijn onder meer het Jeugdhonk Dauwendaele, Praktijk school het Bolwerk en het Trefpunt. MIDDELBURG - Kinderboer derij de Klepperhoeve in Middelburg heeft een fotowed strijd voor volwassenen en kin deren tot en met veertien jaar. Deelnemers moeten een leuke foto maken van een dier op de Klepperhoeve. De foto's kunnen tot en met 14 mei ingeleverd worden, voorzien van naam, adres, leeftijd en telefoonnum mer. De prijsuitreiking is zater dag 22 mei om 14.30 uur. vrijwilligers van Home Start Wal cheren wekelijks een bezoek bren gen, legt De Deckere uit "Neem diezelfde wijk. Nu komt daar een gezin wonen uit bijvoorbeeld Rot terdam. De man werkt en de vrouw zit thuis. Ook hier weer zijn de bu ren werken en daar zit je dan. Wat Middelburg of Vlissingen of het dorp waar je in bent neergestreken betreft weet je nog niks. Zulke mensen roepen ook onze hulp in. Onze vrijwilligers verwijzen die mensen of verrichten allerlei hand en spandiensten." En zo zijn er meer voorbeelden. "De maat schappij verandert. Zelfs oma en opa hebben een baan zodat ook die niet kunnen bijspringen, zeker niet zoals ik net het voorbeeld gaf. Die In 1932 wordt Carl na verschil lende omzwervingen freelance reclametekenaar. Ondanks de crisis in de jaren dertig heeft hij veel werk voor bedrijven als Philips, Verkade en Van Nelle. Zijn stijl is typerend voor de ja ren dertig. Pas in 1951 maakt Klinkert zijn officiële debuut als kunstenaar. In zijn aantekenin gen staat: A/s schilder, schilder ik niet zelf. Om het met Roland Holst te zeggen: Eigenlijk komt het er op neer, dat vrijwel alles wat ik schilderde - achteraf be zien - geen ander doel had, dan een mij ingeschapen wezen naar buiten zichtbaar te maken. Carl sterft op 22 juli 1995. Naast de expositie van Klinkert is tot en met zeven november ook de expositie Kleur-Rijk ge kleed in hetzelfde museum. De ze expositie gaat over kleuren en rijkdom in de Walcherse streek- dracht van 1800 tot 1900. De openingstijden van het museum zijn op maandag tot en met za terdag van 12.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. oma en opa zitten in Rotterdam." Home Start Walcheren werd vijf jaar geleden opgericht en is een ini tiatief van Humanitas. Een soort gelijk initiatief van weer enkele ja ren daarvoor in Engeland was de aanleiding. Na een onderzoek door Scoop in Zeeland werd vastgesteld VLISSINGEN - Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen heeft vanaf 24 april de expositie Weelderi ge dames en ander zeemans- geluk. Jan Sanders 91919-2000) wordt wel de grootmeester van de zeemanshumor ge noemd. De originele, erotisch humoristische tekeningen, ooit gemaakt voor kalenders, KOUDEKERKE - De Vrij willige Thuishulp Walcheren heeft maandag 17 mei een themamiddag Toch op va kantie. Deze middag gaat over vakan tiemogelijkheden voor mantel- zorgers en degenen die ze ver zorgen. De middag is van 14.00 tot 16.15 uur in Het Koetshuis van verpleeghuis de dat Walcheren behoefte had aan een dergelijke organisatie. Gezin nen met minstens één kind van zes jaar of jonger komen in aanmer king voor hulp." En na een half jaar stopt het bezoek. "Dan hebben onze vrijwilligers hun werk gedaan en draait het weer in het gezin," stellen De Deckere en Vroegop vast. laten de bijzondere beleve nissen zien van een scheeps bemanning en hun ervaringen met dames van lichte zeden. Herman Pieter de Boer opent 23 april om 16.00 uur de ex positie. In het verleden heeft hij samengewerkt met Jan Sanders. Het muZEEum in Vlissingen is te vinden aan de Nieuwen- dijk. Vliedberg in Koudekerke, aan de Ter Poorteweg 15. Er zijn presentaties van Janse de Jon ge van het Rode Kruis, Mott van de Alzheimerstichting en Dickens, districtshoofd van West Brabant en Zeeland. Ge ïnteresseerden kunnen zich voor deze middag opgeven bij Vrijwillig Thuishulp Walche ren, Steunpunt Mantelzorg, telefoon 0118-553530. Vlissingen, terminal BBA Fast Ferries, vaartocht en presenta tie Almanak 2004 Fietsroute boekje van de pontjes, 13.20 uur. Stationsrestauratie, afsluiting presentatie, 14.15 uur. Middelburg, De Fontein. Kruit- molenlaan, sport faith. 14.00-23.00 uur. Vlissingen, Het Bolwerk, Lindeijerlaan, contactavond genealogie, 20.00-22.00 uur. Middelburg, De Fontein, Kruit- molenlaan, sport faith, 14.00-22.00 uur. Middelburg, op en rondom de Loskade, di verse activiteiten, Van Verle den tot Heden, 12.00-19.30 uur. Middelburg, Nieuwe Wal 10, Europese Wereldwinkeldag, 10.00-17.00 uur. Vlissingen. clubgebouw VTV, Basken burg pad, bingoavond, 20.00 uur. Middelburg, Ontmoetingskerk, rommelmarkt, 9.30-14.30 uur. Vlissingen, St. Jacobskerk, Zeeuws Byzantijns koor Sréten- je. 20.00 uur. Waterland Neel- tje Jans, parkeerplaats, Hans Verkooijen Wandeling, Wan delen rondom de vloedlijn, 14.00 uur. Vlissingen, A. Coortelaan 1, rommelmarkt, WSV Willen is kunnen, 9.00- 11.30 uur. Middelburg, op en rondom de Loskade, diverse ac tiviteiten, Van Verleden tot He den, 10.00-17.00 uur. Vlissingen, clubhuis Zeeland Sport, avondvierdaagse, 18.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bi bliotheek, schrijven voor Am nesty International, 19.00-20.30 uur. Vlissingen, Hogeschool Zee land, Hindoestaanse dag, 12.15-16.30 uur. Middelburg, 't Schuttershof, Hindoestaanse avond, 19.00-22.00 uur. Oost- Souburg, De Zwaan, bingo, 19.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, bijeen komst, 'De religie van de ware liefde', 20.00-22.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, praatavond, Ver. Harte- zorg, 19.30-21.00 uur. Vlissin gen, clubhuis Zeeland Sport, avondvierdaagse. 18.00 uur. Vlissingen, clubhuis Zeeland Sport, avondvierdaagse, 18.00 uur. Vervolg voorpagina... De landelijke fietsdag staat dit jaar in het teken van Architectuur Design, het jaarthema van 2004. Voor de deelnemers aan het eve nement betekent dat dat zij tijdens de fietstocht kennis kunnen ma ken met bijzondere huizen, boer derijen en gebouwen. Bij de stem pelposten zijn diverse activiteiten georganiseerd. Fietsers kunnen onder andere een kaasboerderij bezoeken waar zij kaas kunnen proeven en in het Zijdemuseum in Meliskerke kunnen kinderen een speurtocht meedoen. Verder kun nen molens worden bekeken, kan een inpandige kunstroute worden gevolgd in een galerie, een fruit- teeltbedrijf worden bezichtigd en nog veel meer. Nieuw is dit jaar de verdubbeling van het aantal kinderroutes en de invoer van een aantal extra lange routes voor de fanatiekelingen. Helaas is er in Zeeland maar één kinderroute en wie graag een extra lange rit wil rijden moet daarvoor naar het dichtstbijzijnde vertrek punt in Tilburg. Routebeschrijvingen zijn in de voorverkoop te koop en op 8 mei tussen 9.00 en 13.00 uur voor drie euro per stuk. Verkooppunten zijn de VVV-vestigingen in Domburg, Oostkapelle, Veere, Zoutelande en Kamperland. De route 'Over de sluizen' is ook te koop bij Fruit- teeltbedrijf Weststrate aan de Sandberglaan in Middelburg. De opbrengst van de landelijke fiets dag gaat dit jaar naar de KWF Kankerbestrijding. Deelnemers die voor 17.00 uur een afgestem pelde routekaart inleveren, krijgen een medaille. In het hele land zijn circa 440 startpunten. Jaarlijks doen gemiddeld 200.000 mensen mee aan het evenement. Meer informatie is te vinden op landelijkefietsdag.nl of verkrijg baar bij VVV Walcheren en Noord-Beveland, telefoonnum mer 0900-2020 280. Het team van Délifrance. (foto: Tannie de Jonge) MIDDELBURG - Lunchroom Délifrance wordt sinds vorig jaar ge rund door Marieke Maas (23) die de zaak overnam van de vorige ei genaar. Gedurende twee jaar was Maas er bedrijfsleidster, de gele genheid deed zich voor en voila: "Thuis op vakantiecentrum Seroos- kerke heb veel horeca ervaring opgedaan. Ik had altijd al ambitie om iets voor mezelf te beginnen," zegt Maas. "In Lunchroom Délifrance is alles vernieuwd en op de menukaart staan tal van nieuwe broodjes. De prijzen zijn een stuk aantrekkelijker geworden en vanaf 28 april is de tweede kop koffie gratis. Nieuw is de Soeperij, huisgemaakte soep, een flinke portie, mét stokbrood en boter voor twee euro." Broodjes, belegd met vlees, vis, salades, vegetarisch, broodjes met diverse soorten mozarella en kaas, of een los stokbrood: "De beste van de stad," weet Marieke. Lunchroom Délifrance, zeventig plaat sen, heeft een vriendelijke en vlotte bediening en maakt een frisse start in een gezellige ambiance. Men verzorgt ook catering bij be drijven. 's Zondags gesloten. Maaike van der Male. (foto: Tannie de Jonge) MIDDELBURG - 'Eigen Huis Makelaar' is een nieuw concept in Nederland. Maaike van der Male, medewerkster van Eigen Huis Makelaar: "Wij bieden mensen de mogelijkheid om zelf hun eigen huis te verkopen zonder tussenkomst van een makelaar. De kosten voor een makelaar zijn best hoog. Het basispakket biedt de midde len die nodig zijn om uw huis professioneel zelf te verkopen, alles tegen een vast bedrag. Wij zorgen er voor dat het huis te zien is op een internetsite, maken een verkoopbrochure en geven een uitge breide handleiding met de benodigde formulieren. Voor verdere informatie over de huizen kan men altijd bij ons terecht. Het grote voordeel is dat de klant alleen betaalt voor zaken waar ook daad werkelijk gebruik van is gemaakt. Het is een goed idee als mensen hun eigen huis met een professionele uitstraling zelf kunnen ver kopen; kostenbesparend en bovendien héél laagdrempelig." Meer informatie: 0900 6 100100 website: www.eigenhuismakelaar.nl VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland houdt dinsdag 11 mei van af 12.15 uur een Hindoestaanse dag aan de Edisonweg 4 in Vlissingen. Zang, dans, markt, mode en mu ziek komen deze dag langs. Het avondprogramma is in de Schuttershof in Middelburg en be gint om 19.00 uur. Toegangskaar ten hiervoor kosten drie euro en zijn verkrijgbaar bij de HZ-boek- handel. POPPENDAMME - Tijdens het lentefeest bij de Imkerij in Pop- pendamme van 20 tot en met 22 mei hebben de milieucentra in Walcheren exposities over 'groe ne' schuttingen. De milieucentra komen met milieuvriendelijke al ternatieven voor de gangbare tuinschuttingen. Ook is er infor matie over natuurvriendelijk tuinieren in het algemeen. VEERE - Museum de Schotse Huizen exposeert tot en met 23 mei de schilderijen van C.H.F. Klinkert (1905-1995). Klin kert liet na zijn dood 400 olie verfschilderijen, honderden aquarellen en tekeningen na. Carl Klinkert ontwikkelde al op jonge leeftijd interesse in teke nen en aquarellen. Als in 1923 zijn zus sterft grijpt dit Carl zo aan dat hij depressief wordt. Zijn oom neemt hem daarom voor twee maanden mee naar het Harzgebergte. Getroffen door de schoonheid van het ge bergte blijft dit een van zijn meest favoriete onderwerpen in zijn kunstwerken. Hij zegt daar over in zijn persoonlijke aante keningen: De moeizame stijgen de wandeling, het hoogtepunt van het uitzicht, waarin de scha duwen zo 'n grote rol spelen, de perspectieven die het denken scherpen en het grote samenspel dat wandelen is, doet inderdaad bergen verzetten door het onuit puttelijk vele dat geboden wordt. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J.V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur Cli. van den Oosterkamp Kiintoor Fruitlaan 4c. postbus 5.4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw. GArendsen-Tiebcn Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheycn Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 red.faam@whk.wcgener.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieter Karman Verkoopteam Mineke Crucq 0113-274017 (privé'06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Tclussa 0113-274060 of 06-25031343 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Huisman-huiskranten BV is een onderdeel van het Wcgencr-eoncern. Op al onze advertenlieeonlracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om u te [laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de tileLs en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt a dut schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-huiskranten BV, t.a.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Druk Wegener N'ieuwsdruk Breda Eén van de prenten die in Vlissingen te zien is. (foto: pr) advertentie) Kapsalon Muns Buitenvest 36 4614 AC Bergen op Zoom. Maak een afspraak 0164 240182 en vraag naar Mart of Ellen. Kijk eens op onze website www.kaDsalonmuns.nl of informeer via e-mail info@kapsalonmuns.nl >331 iwi'i 2IO Ji 3 nu liajelQitrjlX !)lt

de Faam | 2004 | | pagina 3