Een dier erbij, natuurlijk! Hoe meer zielen, hoe meer vreugd Een dier voor de kinderen? t Manon Weijers is voorleeskampioen "Huiduc" Zeeland Week van het Huisdier Internationale Hondenshow DIEREN VERBLIJVEN DEKROO Aagtekerke beleeft Solexrace voor de tweede keer Dierenfarm mm Op zaterdag 24 en zondag 25 april 2004 organiseert de Kynologenclub Zeeland (verder KC Zld. te noemen) weer de bekende in de Zeelandhallen te Goes. o rto 01 1 8-624668 Stalling van paard en pony dé ruitersportspecialist van' zeeland |Je:, Elzenoord ;\v\Ts Kelderweg 1 k Meliskerke Tel.: 0118-591781 Fax: 0118-593930 Een vertrouwd logeeradres voor hond en kat. Huisdieren uitvaartcentrum Voor het begraven en cremeren van uw huisdier(en) Theo en Mies Prins, Boerendijk 4 4451 RK Heinkenszand, tel.: 0113-561504 1 Brasser 's Korenmolen y Biggekerke -DIERENSPECIAALZAAK- De Amerikanen hebben er zo'n mooie, alles omvattende term voor: een 'multi-pet household'. Daarmee worden gezinnen bedoeld waarin verschillende soorten huisdieren leven. De term ken nen wij hier niet, maar ook bij ons houden veel dierenliefhebbers meer dan één soort huisdier. Elk huisdier heeft zijn eigen, specifieke kenmerken. Een hond is bij uitstek een dier om er lekker mee op uit te trekken en dingen mee te ondernemen, terwijl een gezellige huiskat mets liever doet dan - samen met de baas - languit op de bank soezen. Vogels brengen met hun gezang en gekwet ter leven in de brouwerij en zijn de ide ale dieren voor mensen die graag wat leven om zich heen hebben. Dierenliefhebbers die juist rust zoeken na een drukke werkdag zijn aan het goede adres bij reptielen en vissen, vrijwel geluidloze dieren, die een stuk- De dierenspeciaalzaak... het woord zegt het al. je mysterieus oerwoud in huis bren gen Juist omdat de diersoorten zo van elkaar verschillen, kunnen ze elkaar heel goed aanvullen: de hond houdt zijn baasje in goede conditie en zorgt voor sociale contacten, vis sen in een aquarium hebben een rust gevende werking, en de kipjes leveren eitjes én gezelligheid in de tuin. Kan het eigenlijk wel? Er zijn dierenliefhebbers die maar één huisdier hebben, bijvoorbeeld omdat ze denken dat een andere diersoort er niet mee samengaat. Vaak blijkt die angst onterecht. Honden die van jongs af aan gewend zijn aan katten en vice versa, begrijpen eikaars taal. Ze worden, na een gewen ningsperiode, niet zelden de dikste vrienden. Een konijn en kat kunnen ook prima samenleven. En natuurlijk zijn er legio dieren die elkaar nooit tegen hoeven te komen in uw woning, zoals vissen, reptielen, vogels en knaagdieren, die elk hun eigen optrekje hebben. Wanneer u ook van plan bent om een huisdiererbij te nemen,dan kunt u van 8 tot en met 15 mei aanstaande uw hart ophalen. In die week wordt name lijk 'de Week van het Huisdier' gehou den, met dit jaar het thema: Huisdier erbij?! Tekst fotografie: Furrytails.nl Woensdag 5 mei 2004 De Faam Pagina 19 ledereen kent het plaatje 'konijn in buitenhok'. Het is zo'n bekend beeld dat het normaal geworden is. Toch is er weinig normaals aan een konijn dat alleen leeft. Konijnen zijn groeps- dieren: in de natuur leven ze in behoorlijk grote groepen en dat vinden ze ook prettig. Wilt u dus een konijn aanschaffen, denk er dan eens aan om twee dieren te nemen. Dat is veel pret tiger voor hen, en u hoeft niet bang te zijn dat konijnen die aanspraak aan elkaar hebben, min der gesteld raken op u of uw kinderen. Hetzelfde gaat op voor veel andere sociale huisdieren, die in de praktijk vaak alleen worden gehouden. Goudvissen bijvoorbeeld, en cavia's, maar ook tamme ratten en graspar kieten. Het gemis van een soortge noot is echt niet goed te maken met een spiegeltje voor de parkiet, een extra knuffel voor de cavia of een nieuw plantje voor de goudvis. Bedenk dat u misschien één uurtje per dag aandacht geeft aan uw dier, en hij of zij de resterende drieëntwin tig uur alleen is. Met beleid Voor u nu naar de dierenspeciaalzaak snelt en een vriendje voor uw eenza me huisdier aanschaft: een dier dat al een poosje alleen leeft, accepteert niet zonder meer een nieuwkomer. De nieuweling moet met zorg gekozen wor den. Bij zowel konijnen als cavia's zet u bij- voorbeeld i e v e r geen mannelijk dier bij een ander manne lijk dier in zijn territorium. En denk ook aan gezinsuitbreiding, want één en één is bij dieren zelden twee: een nestje is zomaar geboren. Ook moet de introductie van het nieuwe speel kameraadje met beleid gebeuren, zodat ze rustig aan elkaar kunnen wennen. Soms moet de nieuweling een poos je in een ander hok leven,zodanig dat de dieren elkaar kunnen zien en rui ken. In veel gevallen is het echter vol doende om het hok of het aquarium goed schoon te maken en opnieuw in te richten, waarna u de dieren samen, tegelijkertijd, in hun nieuwe verblijf laat. Wilt u uw eenzame konijn, goudvis of parkiet gelukkig maken, laat u dan vooraf goed inlichten door de dieren- specialist. Medewerkers van dieren speciaalzaken hebben jarenlange ervaring met dieren, en zij kunnen u precies vertellen hoe u de introductie soepel kunt laten verlopen. In veel gezinnen worden huisdieren genomen omdat de kinderen dat zo graag willen. Een huisdier (erbij) staat hoog genoteerd op verlanglijstjes van kinderen. Er is alles voor te zeggen om de kin deren hierin tegemoet te komen. Huisdieren hebben een enorm positieve invloed op hen. Dat is inmiddels al door vele onderzoeken wetenschappelijk bewezen. Kinderen vinden altijd een geduldig, luisterend oor bij hun kat, hond of konijn. Het zal hun kleine en grotere geheimen nooit doorvertellen. Dieren in huis betekent ook verantwoording dragen voor een levend wezen, belangrijke lessen die een kind met een huisdier spelenderwijs oppikt dens de vakanties wat makkelijker uit te besteden dan die van een hond of kat. Natuurlijk leert u uw kind hoe het zijn dieren het beste kan verzorgen, en houdt u altijd een oogje in het zeil. Als u wilt weten wat de mogelijkhe den zijn, laat u dan voorlichten in het huisdierenkenniscentrum bij uitstek, uw dierenspeciaalzaak. Maar ook dan: ouders mogen er nooit vanuit gaan dat een kind de volledige zorg voor een dier aan kan, of op langere ter mijn volhoudt. Die verantwoording kan een kind meestal pas aan op een leeftijd vanaf ongeveer twaalf, dertien jaar.Voor die tijd komt het erop neer dat u het kind zo nu en dan aan de verzorgingstaak moet herinneren, of de verzorging een poosje overneemt Zeurterreur Bovenaan de lijst van favoriete dieren van kinderen prijkt de hond. Toch is het alleen maar af te raden om te zwichten voor de 'zeurterreur' als u zelf geen hondenliefhebber bent. Denk dan liever aan een alternatief, zoals een tamme rat of een cavia, waarmee een kind minstens zoveel interactie heeft als met een hond. Hamsters, muizen, parkieten en goud vissen of guppy's zijn misschien wel de meest geschikte huisdieren voor kinderen Ze vragen weinig, geven veel terug, en hun verzorging is tij- In de Week van het Huisdier die van 8 tot 15 mei wordt gehouden, is voor het thema 'Huisdier erbij?!' gekozen. Juist in deze week besteden onder meer de dierenspeci aalzaken extra aandacht aan voorlichting rondom een'extra'dier. Meer weten? Kijk op de website www.weekvanhethuisdier.nl voor handige tips en adviezen. Op deze 2 dagen zullen er ruim 600 honden worden gekeurd. Er zullen honder den verschillende rassen en variëteiten te zien zijn, verdeeld in 10 rasgroepen. Voor de keuringen zijn er meer dan 20 keurmeesters aangetrokken, zowel uit Nederland als uit diverse andere landen, o.a. Noorwegen, Zweden, Ierland en België. De keuringen vinden gelijktijdig plaats in een 18-tal ringen. Ook is er op beide dagen een juniorhandling te zien. Dan brengen jonge deelne mers hun hond voor ter keuring. Naast de, voor het talrijke publiek en de deelnemers zeer belangrijke, keuringen zijn er een flink aantal standhouders aanwezig die hun waren op hondengebied tonen en te koop aanbieden. Deze Internationale Hondenshow geniet inmiddels al grote bekendheid in binnen- en buitenland. Iets wat ook wel blijkt uit de vele inschrijvingen van deel nemers uit binnen- en buitenland. Verder is de KC Zld. zeer actief met o.a. veel mogelijkheden om met de hond te trainen. Meer info over de show op http://www.dogshowgoes.nl Geersesweg 10 4332 RA Middelburg Rijles, Rijhal 20 x 40 met gezellige foyer F.N.R.S.**lid met veiligheidscertificaat Fim13 Winkel. Torenstraat 35 - Meliskerke Privé. Jan Vaderstraat 19 4365 BH Meliskerke Tel. 0118-562351 GSM 06-22319544 Handel in tuinhout Fax. 0118-562981 DE KROO RUITERSPORT Tel.: 0118 - 60 33 80 www.dekroo.nl Oostweg 2,4373 RA X ÜE T V Tel/fax: 0118-551323 Geopend: di. t/m vrij.: 9.00-12.00/ 13.00-18.00 Zaterdag: 9.00-12.00/13.00-17.00 Zondag en maandag gesloten. MIDDELBURG - Manon Weijers van basisschool 't Noorderlicht uit Goes heeft zaterdag de Provinciale finale van de elfde Nationale Voor- leeswedstrijd gewonnen. De finale vond plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. door Simon Blaas Van de elf deelnemers was Ma non Weijers de beste. Volgens de jury las zij rustig en wist ze haar publiek te boeien. Ze las een fragment uit 'De buik van meneer Hobbema' van Marian ne Busser en Ron Schroder. Ze werd beloond met een boeken- bon, een medaille en een oor konde. Op 26 mei vertegenwoordigt zij Zeeland bij de landelijke finale van De Nationale Voorlees- wedstrijd, die wordt gehouden in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Voorlezen is een kunst apart. De kritische jury benadrukte datje het voor anderen doet en moet oppassen niet te snel te le zen. Al begreep de jury best dat het spannend is voor een volle zaal te moeten voorlezen. Ge lukkig werden alle elf deelne mers aangemoedigd door hun klasgenoten en met spandoeken ondersteund. Roswitha Guiran van 't Kof schip uit Zierikzee werd twee de. Zij las voor uit 'Hoe over leef ik mezelf van Francine Oomen. Roswitha had volgens de jury een mooie voorleesstem en een leerzaam boek uitgeko zen. De derde plaats was voor Ishtar Bakhtali van de J.W. Fri- soschool uit Nieuwvliet. Zij trakteerde het publiek op een stuk uit 'Schreeuwende slaap zakken en stiekeme stropers' van Carry Slee. Zij dankte haar derde plaats aan haar originele inleiding over het verhaal. Bij de elf deelnemers waren slechts twee jongens. De schrijfsters Carry Slee en Fran cine Oomen kwamen meerdere malen aan bod. Tussen de be drijven door zorgde Sjakie met zijn snarenplukkers voor mu ziek. ledereen zong mee met 'Fijn lezen, met een boek voel ik me goed.' De Nationale Voorleeswed- strijd is een initiatief van Stich ting Lezen, in samenwerking met de Stichting CPNB en de Vereniging van Openbare Bi bliotheken. Het doel van de wedstrijd is op een leuke ma nier aandacht te geven aan voorlezen, leesbevordering en kinderboeken. Beeld uit de wedstrijd van vorig jaar. (foto: pr) AAGTEKERKE - De Stichting Solexrace Aagtekerke houdt za terdag 22 mei de tweede solex race. Er wordt gereden in vier klassen: ludiek, specials, dames en minimotoren. Wie het parcours wil verkennen kan dat doen van 15.00 tot 15.30 uur. Het parcours is gesloten en heeft start en finish in de Porrena- erstraat, terwijl het rennerspark ligt aan de Thibautstraat. Wie deel wil nemen kan zich in schrijven bij Jacco Maljaars, tele foon 06-20410091. Bij hem kun nen ook eventueel solexen die te huur zijn gereserveerd worden. Op de dag zelf kan er vanaf 13.30 uur ingeschreven worden in Amicitia in de Aghatastraat. De races zijn van 15.30 tot 18.30 uur.

de Faam | 2004 | | pagina 19