Minder gaan werken, makkelijker dan j e denkt Prince is meer dan funk alleen Deurzakkers en Havenzangers dragen Oranje warm hart toe Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. 7 8 9 10 11 1 6 2 1 3 7 4 3 5 6 7 8 8 9 4 2 10 11 5 Woensdag 5 mei 2004 De Faam Pagina 11 Na een aantal magere jaren is de bioscoop als uitje weer helemaal te rug. Steeds meer Nederlanders geven de voorkeur aan het witte doek boven de video, dvd of televisiescherm. Films downloaden of in de winkel kopen is dan wel nog steeds populair, maar het kan klaarblij kelijk niet het echte avondje uit vervangen. De bioscoop heeft de vi deo overleeft. Welke film te bekijken blijft natuurlijk de grote vraag. Acht euro of meer weggooien om twee uur later naar buiten te ko men met als conclusie dat tijd en geld verspild zijn aan een flutpro duct is natuurlijk niet hét idee van een prettig avondje uit. Om te kun nen kiezen uit het grote aanbod zijn er natuurlijk de recensies in tijd schriften en dagbladen, maar het internet is er natuurlijk om ervoor te zorgen dat ook op dit terrein iedereen zijn zegje kan doen. Wie geïntereseerd is in de mening van andere bioscoopbezoekers en zelf ook wel eens recensent wil spelen kan een kijkje nemen op www.filmfocus.com. Op de site zijn vrijwel alle nieuwe bioscoop films verzameld. Allereerst staat er een recensie, gevolgd door (vaak meerdere) links naar andere professionele meningen. Daaronder staan vervolgens de reacties van kijkers. De site bevat verder nieuws over films en filmsterren, heeft een overzicht van premières en ver wachte films en bevat Top 10's, zowel op basis van bezoekersaantal len als op basis van recensies. Meestal zijn vanaf de filmpagina's ook trailers te bekijken. Een kijkje nemen op de site is geen probleem. Vanaf de home-pagi na zijn via de menu's de rubrieken agenda, film, top tien, nieuws, be zoekers. prijsvraag en trailers te bereiken. Handig is dat dit menu op alle pagina's zichtbaar blijft, zodat het niet nodig is om elke keer te rug te keren naar de home-pagina. De site bevat voldoende informa tie om een gemiddelde filmliefhebber wel een half uurtje aan het klikken te houden. Wie zich vervolgens wil bemoeien met de recen sies of mee wil doen aan prijsvragen moet zich gratis laten registre ren. Daarvoor moeten natuurlijk weer de nodige adresgegeven inge vuld worden, dus wie daar niet van gecharmeerd is, moet gewoon niet mee doen. Wie het niet erg vind deze informatie beschikbaar te stellen, maar niet wil dat filmfocus een wekelijkse nieuwsbrief naar je toch al door Spam vervuilde e-mail inbox stuurt, moet er goed op letten de knopjes 'Geen Abonnement' en 'Stuur mij geen partner mai lings' aan te zetten en het vinkje voor 'Ik geef filmfocus toestemming mij informatie toe te sturen' uit te zetten. En dan de recensies van de bezoekers. Tja, hier en daar valt er wel een paar alinea's te vinden met een onderbouwde mening, waar je als gebruiker wat aan hebt. Meestal komt het niveau helaas niet uit boven Tetegoede film", 'Su per' of'Waardeloos'. Ook een goed onderbouwde mening geven is klaarblijkelijk een kunst. Maar alleen al vanwege de professionele informatie is filmfocus.nl een bezoekje waard. Paella Ook al is het een typisch Spaans gerecht, paella zal in menig Neder lands huishouden tot de verbeelding spreken. Legio is het aanbod via de supermarkt of de specialiteitenpoelier, maar er gaat niets boven zelfgemaakt. Paella verhoudt zich een beetje tot de Spaanse keuken als de pizza tot de Italiaanse; geboren uit het verlangen tot smakelij ke en zinvolle restverwerking. Ook al is dat in de huidige paella niet echt meer terug te vinden. Het gerecht kan op een enonn aantal ma nieren gemaakt worden. Zoveel ingrediënten, zoveel varianten. Ex perimenteer gerust, maar denk aan een basis. Ingrediënten: half kof fiekopje droge witte wijn, theelepel saffiaan (of twee saffraandraad jes), olijfolie, een ui, twee koppen rijst, een rode en groene peper, 500 ml kippenbouillon, 200 gram kipfilets, 100 gram verse sperzie bonen, 250 gram gamba's, blikje doperwten en een blikje artisjok- kenharten, 75 gram kreeftenstaartjes, 250 gram mosselen, twee to maten en drie tenen knoflook. Verder een grote paellapan, maar een grote braadpan gaat ook. Bereiding: Snipper de ui en de knoflook, snij de tomaten in blokjes en de pepers in ringetjes. Wel even de zaadjes weghalen. Snij de kipfilets in kleine blokjes. Was de mosse len en kijk goed of ze gesloten blijven. Vet de pan in met olijfolie en verwarm hem op middelmatig vuur een beetje voor. Fruit de ui en de knoflook op matig vuur luchtbruin. Voeg de rijst toe en laat het ge heel, af en toe roerend, goudbruin worden. Voeg de wijn en de saffr aan toe en roer tot de wijn geheel is opgenomen. Voeg de pepers toe en vervolgens 300 ml kippenbouillon. Roeren tot de rijst de bouillon ook heeft opgenomen. Dat kan wel even duren. Voeg dan de rest van de bouillon en de blokjes kipfilet toe. Voeg de garnalen, de mosselen en de kreeftenstaartjes toe en roer de rijst goed om. Zet de pan in een voorverwarmde over 200 graden) en laat alles gedurende acht tot tien minuten bakken tot de mosselen zich openen. Voeg dan de dop erwtjes en de artisjokkenharten toe en laat de paella nog twee minu ten bakken. Wel even uitkijken en af en toe roeren, want als het gaat aanbakken dan komt er een wat rokerige geur aan het gerecht te han gen en dat kan niet de bedoeling zijn. Eet de paella samen met grof brood en drink er een glas goed gekoelde droge sherry bij. Faam extra Minder werken, wie zou dat niet willen? Als het financieel mogelijk is en de werkgever werkt ook een beetje mee, dan is dit toch een mooi toekomstbeeld? Denkt u ook wel eens: ik wou dat ik wat minder kon werken. U bent niet de enige. Steeds meer mensen zouden hun arbeidscon tract willen aanpassen. En dat kan vaker dan u denkt. Loes (31) werkt al jaren bij een uitgeverij. Binnenkort verwacht ze haar eerste kind. Ze wil dan het liefst een dag minder gaan werken. Toch heeft ze dat nog niet aangegeven op haar werk. Met Het Tribunaal schreef Dan Fespennan een politieke thriller die zo meeslepend is, dat je als lezer geregeld het verhaal en de werkelijkheid door elkaar hut selt. Vlado Petric, voormalig po- litie-inspecteur uit Bosnië, denkt in Berlijn een nieuw leven op te kunnen bouwen. Die wens wordt danig verstoord als Calvin Pine, een Amerikaan die werkt voor het internationale tribunaal voor oorlogsmisdaden in Den Haag, hem om hulp komt vragen. Vla- do moet terug naar Sarajevo, om een oorlogsmisdadiger uit de Tweede Wereldoorlog te arres teren. Dit heeft te maken met de op handen zijnde arrestatie van een misdadiger uit de jongste oorlogen in de Balkan. Eenmaal terug in het voormalige Joego slavië blijkt pas waarom juist Vlado gevraagd is voor deze klus: het verleden van zijn eigen vader blijkt een grote rol te spe len bij het opsporen van de ge vluchte oorlogsmisdadiger. Cal vin en Vlado gaan tot het uiter ste om de waarheid te achterha len. Uitgeverij Unieboek bv, 360 pagina's tellende paperback. Het boek kost 16,99 euro. ISBN 90 269 8280 1 Patricia van der Veen Prince is weer op campagne, met onze Candy Dulfer en een verse New Power Generation. Het is voor het eerst in tien jaar dat de grote stadions weer worden aan gedaan. Het is te doen om 'Musi- cology', het nieuwe album van zijne majesteit. De tournee steekt wellicht later dit jaar de oceaan over. Concertbezoekers in Amerika kregen na afloop het album mee naar huis. Kaartje kost daar al gauw een dollar of zestig, zeven tig. Leden van Prince z'n mu- ziekclub konden a raison van 7,77 dollar 'Musicology' van het internet thuis halen, niet-leden betaalden 2,22 meer. Het schijf je is nu ook gewoon te koop. Het is het eerste album dat Prince opnam onder supervisie van pla tenmaatschappij Columbia. Voor wie met plezier terugdenkt aan de tijden van 'Purple rain' en 's mans uitstapjes richting jazz- fusion minder waardeert, is 'Mu sicology' goed nieuws. 'Musico logy' is veel Prince. Hij speelt veel instrumenten zelf. Candy zingt, Maceo Parker blaast een partijtje mee. Funk vooral, maar ook modieuze R&B, blues en rock. Doorgewinterde fans ken nen misschien wat songs van ob scure B-kantjes of concerten, maar de arrangementen zijn an ders. In het titellied maakt Prin ce een buiging naar zijn voor beelden James Brown, Sly Stone en Earth Wind and Fire: de ware 'funk soldiers' van de 'old school' die zorgen voor 'Life o' the par ty'. Met grondwet en bijbel in de hand vaart Prince uit tegen 'Dear Mr. Man'. Prince is tegenwoor dig een bekeerd man die zingt over de geneugten van het monogameleven. In het laatste nummer, met heuse akoestische gitaar, kijkt Mr. Funk nog weer even terug naar de tijd van de Afrokapsels. Funk blijft de thuisbasis, de uitstapjes naar aanpalende grenzen verrassen prettig. Jan van Middendorp "Korter werken kan hier toch met", zegt Loes. Maar is dat echt zo? Uit een onderzoek in op dracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid blijkt dat de helft van alle mensen denkt dat ze niet minder kunnen werken in hun bedrijf. Toch reageert driekwart van de werkgevers positief als een werknemer zo'n verzoek in dient. Ook als iemand juist mcér uren wil werken, kan dat vaker dan wordt gedacht. Zestig pro cent van de werkgevers breidt het contract uit als een werkne mer meer wil werken. Iedereen die in Nederland werkt, heeft wettelijk het recht om minder of meer te gaan werken. Dat is sinds enkele jaren geregeld in de Wet aanpassing arbeidsduur. Als u op uw werk vraagt of u minder of meer kan werken, dan mag uw verzoek in principe niet worden geweigerd. Deze wel is gemaakt om het werknemers makkelijker te maken om hun arbeidscontract af te stemmen op hun levensfase. Zou u ook minder willen werken of juist meer? Dan kunt u schriftelijk een verzoek indienen bij uw werkgever. Zet hierin hoeveel uren u wilt gaan werken, per wanneer en hoe u dat over de werkweek zou willen spreiden. Het is altijd verstandig om voor af met uw werkgever te overleg gen over uw verzoek. Uw werk gever is in principe verplicht om uw verzoek te honoreren. Kijk op www.verlofwijzer.szw.nl voor meer informatie over de re gelgeving of op www.toptijd.nu voor ervaringen van anderen. JP382 HORIZONTAAL: 1. Bergplaats; 2. dierenge luid; 3. woestijn in het Mid den-Oosten, plantenwereld; 4. diepte tus sen twee zandbanken; 5. beleefd, reproductie; 7. kwelling, els; 8. hertachtig dier; 9. uitgelezen gezel schap, plat stuk hout; 10. bo vendien; 11speechen. VERTICAAL: 1. Grootspreken; 2. loterij briefje; 3. hazardspel, vriend Sp4. broeder; 5. plaats in Frankrijk, afscheidingslijn; 7. mei- kwijn, specerij; 8. lof; 9. duw, aartsvader; 10. insect; 11. vernielen. De Havenzangers en De Deurzakkers bundelen de krachten voor het EK Voetbal met het liedje 'Wij gaan voor Rood, Wit Blauw'. Beiden staan al jaren aan de top. Zowel De Havenzangers als De Deurzakkers kunnen terug kij ken op een indrukwekkende reeks feest successen. Met het oog op het komende WK Voet bal hebben de succesvolle duo's de handen in een geslagen. "Wij zijn klaar voor Portugal", vertel de havenzanger Willem Mulder Exclusief aan ons. Willem Mulder en Henk Pleket zijn nog maar net uit de studio. Een dag lang is er gewerkt aan de feestelijke opname rond de plaat 'EK Voetbal met De Deur zakkers'. "We hebben het inge zongen", lacht Willem en ik ge loof dat het liedje alles in zich heeft om een regelrechte hit te worden. Het is een echt feest nummer met een lekker refrein. Ik weet zeker dat we onze jon gens een hart onder de riem gaan steken." De titels 'Wij gaan voor Rood. Wit, Blauw' en 'Oranje bal in Portugal' staan in ieder geval garant voor een feestje. Het viertal is inmiddels begon nen aan de opmars in de hitlijs ten. "Bovendien toeren we door het land met een speciaal EK- programma. Lekker met ons vie ren de bühne op en feest ma ken." De dag dat ik de Havenzangers spreek mag dan in het teken staan van voetbal, de avond draagt een serieuzer karakter. Het duo is één van de optreden de acts tijdens een avond voor de Stichting Doe een Wens. Een avond die ondergetekende mocht presenteren. "Een con trast", vervolgt Henk. "Alhoe wel, ook hier zijn we geboekt om een feestje te bouwen. De opbrengst gaat naar de Stichting die de meest dierbare wensen van ernstig zieke kinderen ver vult. Ik vind dat je je als artiest achter dergelijke doelen moet scharen. Wanneer je in de gele genheid bent, moet je er zijn. Ook ik heb kinderen. Mijn zoon Arnoud presenteert program ma's voor Omroep Gelderland. Ik zou er niet aan moeten den ken dat ik als ouder geconfron teerd zou worden met een ern stig ziek kind. Een kind dat net als alle kinderen wensen en dro men heeft. Doe een Wenst ver vult die dromen. Vaak een laat ste wens. Een geweldig initia tief." Het is kenmerkend voor het vak. Het ene moment is het een groot feest, het andere mo ment wordt je onomwonden ge confronteerd met de keerzijde van het leven. Willem: "Zeker wanneer je zoals wij een feest band bent. Hetzelfde geldt voor Willem en Clemens van de Deurzakkers." De komende we ken zijn oranjegekleurdvoor de feestende duo's. Feesttenten, ho recagelegenheden en natuurlijk locaties in Portugal! "De eerste uitnodigingen hebben we inmid dels binnen. Het is nu hopen dat het Nederlands Elftal een beetje ver gaat komen. Aan ons zal het in ieder geval niet liggen. Dat het een feestje wordt staat wat ons betreft buiten kijf." Willem Gunneman RAM Thuis: je moet met goede ar gumenten komen om je uit een netelige situatie te red den. Liefde: als je met vuur speelt, moetje niet vreemd opkijken als je je brandt. Geld: niets uitlenen. Topdag: zondag. STIER Thuis: als je nog even vol houdt, bereik je je doel en kun je rust nemen. Liefde: laat het niet uit de hand lopen. Geld: wees prijsbewuster. Topdag: vrijdag. TWEELINGEN Thuis: je bent niet gemakke lijk tevreden te stellen, reali seer je je dat? Liefde: je partner verwacht meer inlevingsvermogen. Geld: spaarplannen werpen hun vruchten af. Topdag: dinsdag. KREEFT Thuis: ze hebben je nodig, ook al zeggen ze dat niet ie dere dag. Liefde: fijn dat je partner zoveel begrip voor je heeft. Geld: voorzichtig blijven. Topdag: maandag. LEEUW Thuis: goed dat je anderen kunt aanmoedigen en stimu leren, maar wie helpt jou? Liefde: stormachtig en in tens. Geld: beter op overbodige uitgaven letten. Topdag: donderdag. MAAGD Thuis: voorzichtig zijn met dieren, er kunnen wat onge bruikelijke situaties zijn. Liefde: je verlangt terug naar iets dat je nooit hebt bezeten. Geld: iemand probeert je een poot uit te draaien. Topdag: vrijdag. WEEGSCHAAL Thuis: je hoeft niet zoveel mensen in vertrouwen te ne men, één of twee is genoeg. Liefde: je bent licht te ver leiden en licht ontvlambaar. Geld: grote aankopen even uitstellen. Topdag: zondag. SCHORPIOEN Thuis: zenuwen in bedwang houden, ook als de druk hoog wordt opgevoerd. Liefde: niet zo terughou dend, durf je te geven! Geld: uitkijken bij ongebrui kelijke transacties. Topdag: zaterdag. BOOGSCHUTTER Thuis: je hebt het gered, maar nu moet je het nog zien te verkopen aan je lief. Liefde: wilde begeerte, pure lust! Geld: je vindt een nieuwe bron. Topdag: dinsdag. STEENBOK Thuis: enkele tegenslagen doen je niet bij de pakken neerzitten, maar leuk is an ders. Liefde: je kunt je partner overtuigen. Geld: geen reden lot zorg. Topdag: woensdag. WATERMAN Thuis: je doet alsof je pre cies weet watje wilt, maar eigenlijk zit je boordevol twijfels. Liefde: je geweten werkt storend op je gevoelens. Geld: investeren. Topdag: zondag. VISSEN Thuis: iemand wil je bij de neus nemen, maar dat heb je meteen in de gaten. Liefde: vertrouwen moet van twee kanten komen. Geld: nu geen schulden meer maken. Gezondheid: symptomen van vermoeidheid. Topdag: zaterdag.

de Faam | 2004 | | pagina 11