Een kwal is geen kwal: 'Je botst pas met een kwal als je er zelf inzwemt' In penitentiaire inrichting Torentijd? Open dag DJI 4 Hygiëa Westkapelle trakteert leden op halve eeuw gym-historie Nationale RONDJE WALCHEREN Zeeuws Museum toont bijzondere wandtapijten Prijswinaars Endeavour-actie Concert band in Café Brooklyn Manege houdt rommelmarkt BV WALCHEREN Nieuwe eigenaar voor Body Culture Jubileum voor 't Stoepje Nails To Go komt naar je toe Niet actief Zeedruiven Netelcellen Schoonheid Jazzgymnastiek Vooruitstrevend DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG WOENSDAG Voor speciaal haarwerk ga je naar de specialist. Woensdag 21 april 2004 De Faam Pagina 3 Eenmaal op het strand droogt de kwal in snel tempo uit. (foto: Frank Husslage) MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg toont van 29 mei tot en met 12 september drie van zijn beroemde wandta pijten. De wandtapijten De slag bij Rammekens, De slag bij Ber gen op Zoom en Het beleg van Zierikzee zijn de pronkstukken van de Collectie Zeeland. De tapijten zijn onderdeel van een unieke serie van zes, vervaardigt tussen 1593 en 1604 in opdracht van de Staten van Zeeland. De restaura tie begon in 1955 met Het Prinsenta pijt en werd in 2004 voltooid met De slag bij Rammekens. Er kunnen rondleidingen gereserveerd worden op telefoon 0118-653000. Het Zeeuws Museum heeft naast de tentoonstelling van tapijten een pro gramma waarbij men historische stripverhalen kan lezen. Op vrijdag en zondagmiddag zijn er van 14.00 tot 15.00 uur weefdemonstraties. Verder zijn er tochten naar Fort Rammekens, die met lunch en gids 21.50 euro kosten, exclusief fiels- huur. Hiervoor kan men reserveren bij het Bureau voor Toerisme Zee land, telefoon 0118-659988. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur en de toegangsprijs is drie euro per persoon. VLISSINGEN - Je staat tot aan je knieën in het zilte zee water. Huiverend probeer je te wennen aan de temperatuur, intussen spiedend naar moge lijk ongedierte. 'Aah, een kwal!' 'Waar?', schrik je. 'Daar!', de hand wijst naar jou. Een onterecht grapje. Volgens Jan van Veen, bioloog van Het Arsenaal in Vlissin- gen, is het imago van de kwal namelijk eenzijdig slecht: "Ik denk dat de meeste mensen de kwal zien als een vervelend dier, dat je strandplezier kan verpesten." Door Jacomijn Hoekman Het Arsenaal in Vlissingen is een project gestart om het slech te imago van de kwal tegen te gaan. Allerlei soorten kwallen worden in een aquarium ten toongesteld. Het moment waar op een bepaald soort kwal in het aquarium zit, loopt gelijk met de periode dat die ook in de Zeeuwse wateren voorkomt. In het bassin zitten nu zeedruiven; onschuldige kwallen die geen steekje pijn doen. De komende weken komen er oorkwallen bij, eveneens onschuldig. In de zo mermaanden zijn de pijnlijkere haarkwal en de kompaskwal te zien. En in september de reuze zeepaddestoel; groot, maar on gevaarlijk. Van Veen: "Het vervelende is dat de kwallen die pijn kunnen veroorzaken er zijn als wij ook in het water gaan. Maar je moet bedenken dat kwallen eigenlijk niet actief kunnen zwemmen. Ze laten zich meeslepen door de stroming en je botst pas met een kwal als je er zelf in zwemt." Hij vertelt dat een lichte stro ming in het bassin er voor zorgt dat de dieren niet naar de bo dem zakken en zo in de filters en pompen terecht komen. "En aan de kust heb je soms een hele week lang kwallen, die door die wind meegevoerd wor den. Draait de wind, dan is er weer in geen weken een kwal te bekennen." Kwallen leven bovendien maar een paar maanden, zegt Van Veen. "Meestal korter, doordat ze bijvoorbeeld op de kust aan spoelen. Als ze daar dan liggen te branden in de zon, drogen ze binnen de kortste keren uit." In het bassin zweven enkele zee druiven door de ruimte. Als je de kwallen ziet, begrijp je meteen waarom ze zeedruiven genoemd worden; als kleine ronde bollet jes, die vibrerend door de ruimte schommelen, hebben ze ergens wel iets weg van een druif. Kleu rige strepen op hun bol lichten af en toe pulserend op. De tenta kels zijn twee lange, ragdunne draden. "Het zijn kleverige vangdraden, waarmee hij plank tondiertjes vangt", vertelt Van Veen. "Gifkwallen hebben netelcellen in hun tentakels waarin een draad met haakjes ligt opgewik- keld", vervolgt hij. "Slaat hij die haakjes uit, dan geeft dat gif. Vandaar dat een beet van zo'n kwal een branderige pijn veroor zaakt. Je moet er dan niet over gaan wrijven, want het kan na melijk goed dat er op die beet nog netelcellen zitten die nog niet kapot zijn. Als je daar dan over gaat wrijven, maak je die ook kapot en wordt het alleen maar erger. Het helpt wel om er bijvoorbeeld azijn over te gie ten." Van Veen verwacht niet dat dit project de angst voor kwallen weg zal nemen. "Maar het helpt sowieso om kwallen op een an dere manier te laten zien. Je leert kwallen herkennen. Als je dan een kwal tegenkomt, die je her kent als een oorkwal, dan hoefje In februari 1954 richtte L. Ver- straate de gymnastiekvereniging De Noormannen op voor de voet ballers van de gelijknamige club. Hij vond dat voetballers ook lenig moesten zijn. De vereniging streefde naar een gezonde geest in een gezond lichaam. Dat was zo belangrijk dat de naam van de vereniging veranderde in Hygiëa, de naam van de godin van de ge zondheid. Na één jaar had Hygiëa een brug, een balk, een lange mat en 234 leden. De eerste jaren werd gesport in het oude vereni gingsgebouw Westkapel Ie Her rijst, na de bouw van sportzaal de Belling verhuisde de club daar naar toe. Als een van de eerste verenigin gen in Zeeland begon Hygiëa in de jaren zeventig met jazzgym nastiek. "Dat was een grote afde ling, zoals dat eigenlijk tot nu toe is gebleven", zegt De Witte. "La ter kwam daar een aerobics/steps afdeling bij, en zelfs een heren tumteam." De club telt nu 210 le den waarvan 99 procent afkom- niet te schrikken en kun je rustig doorzwemmen. Mensen leren wat bewuster naar kwallen kij ken. Wat ik zelf mooi vind aan kwal len is het prachtige, doorzichtige lichaam. De kleureffecten van bijvoorbeeld deze zeedruiven, zijn schitterend. De grotere kwallen zweven als ufo's door het aquarium. Dat is toch gewel dig?" stig is uit Westkapelle. Slechts een paar leden wonen in Aagte- kerke en Zoutelande. Hygiëa heeft als één van de weinigen geen problemen met het vinden van vrijwilligers of leidinggeven den. Alle functies worden opge vuld door mensen uit de eigen ge lederen. Petra de Witte is er trots op dat de vereniging altijd heel vooruitstre vend is geweest. "De turntoestel- len zijn al die jaren hetzelfde ge bleven, maar verder is er veel ver anderd. Tien jaar geleden kochten we een grote mat en sinds twee jaar hebben we een airtumbling- baan. Dat is een nieuw fenomeen in de turnsport", legt zij uit. De mat is achttien meter lang en drie meter breed en kan met lucht worden gevuld. De baan kan zo wel het effect van een lange mat als van een trampoline nabootsen. Kaarten voor de jubileumuitvoe ring zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij Betsie Cijsouw (via telefoonnummer: 0118-572070) of zaterdag aan de zaal. Vlissingen, het MuZEEum, bij eenkomst CDA-Vlissingen, 'CDA: sociaal en solide', 20.00 uur. Middelburg, Stads schouwburg, politieke avond VVD, 20.30 uur. Koudekerke, Huys ter Schelde, informatie bijeenkomst 'Vals Geld', 20.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, lezing, 'To Pool or not to Pool: That is te question, prof, dr. N.M. van Dijk, Natuurkun dig Gezelschap Middelburg, 20.00 uur. Vlissingen, St. Majoraat, van H oogendorp weg, snuffelmarkt, 9.00-14.00 uur. Vlissingen. De Lammerenburcht. Zuidbeekse- weg, dansavond, 20.30 uur. Vlissingen. Open Hof, Alexan der Gogelweg, open huis, Ont spanningscentrum De Lelie, 11.00-18.00 uur. Middelburg, van Eijkeren DanceMasters, Walcnsingel, open huis, 20.30- 23.30 uur. Vlissingen. Basis school de Wissel, Kleiweg, fan cy fair, 9.00-14.00 uur. Middelburg, woonwinkel Onder de Toren, Nieuwe Kerkgang, open huis, 13.30-16.30 uur. Middelburg, Zeeuwse Biblio theek, Festival Cultureel Ge kleurd Zeeland, voordrachten en muziek, 20.00 uur. GOES - Honderden lezers deden mee aan onze Endeavour-prijs- vraag. De winnaars ontvingen een gratis kaartje voor het repli ca-schip van James Cook, dat na een verblijf van tien dagen aan de Vlissingse Piet Heinkade nu aangelegd heeft in Antwerpen. De goede antwoorden waren: 1) James C'ook legde meer dan 150 duizend zeemijlen af, 2) de Britten zorgden voor de uiteindelijke ondergang van het schip en 3) ten tijde van de Onafhankelijkheids oorlog heette de Endeavour de Lord Sandwich. De winnaars van een toegangs kaartje zijn: A. Korstanje uit Middelburg, E. te Beek uit Vlissin gen, A. Hage uit Vlissingen, C.T.M. Schroevers uit Amemui- den, Wilna Leys uit Vlissingen, Piet Tange uit Ritthem, fam. De .longe-Boone uit Koudekerke, An ke Besse uit Vlissingen, Dorien Vervenne uit Vlissingen, Anja Langerak uit Middelburg, H. Flip se uil Westkapelle, Jack Schinkel uit Oost-Souburg, A. Krause uit Vlissingen, Rob Hettema uit Oost- Souburg, Piet Stroo uit Vlissin gen, J. Hoolsema uit Vlissingen, L.E. Lievense-Kaland uit Aagte- kerke, fam. Martens uit Middel burg, P. Uytdewilligen uit Vlissin gen, R.J.S. Wittenbols uit Vlissin gen, Arina de Kraa, C.J.M. Schreurs. uit Vlissingen, Sentina Pasman uit Vlissingen, Diana Da- niëlse uit Vlissingen, W.L. Verha gen uit Middelburg, F. van der Maas uit Middelburg, Ruben van de Ketterij uit Vlissingen, fam. De Jonge uit Vlissingen, Jeroen Tim merman uit Middelburg, M. de Neef uit Vlissingen, J. Schoe uit Oost-Souburg, L. Weeland uit Vlissingen, H.F. de Vos uit Kou dekerke, Peter Koops uit Vlissin gen en de familie Polvliet uit Vlis singen. MIDDELBURG - De Grandpa Nick Sessieband heeft zondag 25 april haar maandelijkse concert in Café Brooklyn aan.het Tympaan- plein in Middelburg. Het thema is deze avond de muziek van Phil Collins. Gastmuzikanten zijn deze maand zanger Martin van de Star re, drummer Machiel Verhaar en de gitarist van de band Andre Moehijam uit Vlissingen. Het op treden begint om 19.30 uur en de entree is gratis. VLISSINGEN - Manege De Scheldestad in Vlissingen heeft zaterdag 15 mei haar jaarlijkse rommelmarkt. Naast de rom melmarkt is er ook een Open Dag met diverse activiteiten en demonstraties. De dag is van 9.30 tot 15.00 uur op het ma negeterrein aan de Gerbrandy- straat 180 in Vlissingen. Maickel Rolloos: "De ene persoon is de andere niet." (foto: Jaap Wolterbeek) OOST-SÓÜBÜRG - Body Culture in de Paspoortstraat ging don derdag 1 april open en is sinds eind vorige maand in handen van Maickel Rolloos. "Ik sportte hier nog al eens en de eigenaar wilde veranderen. We spraken er over en zo kwam de vraag of de zaak niet wat voor mij zou zijn. Zo ging het balletje aan het rollen," zegt Rolloos. Body Culture heeft speciale afslankprogramma's waaron der de warmte-afslankcabine, bewegingsbanken en dieptewarmte met algencrème, ook goed voor plaatselijk afslanken. Vanaf 6 april is er een nieuwe methode, de Bodywrap, om snel centimeters kwijt te raken. Fitness, training en onderhoud voor lichaam en conditie, middels fietsen, lopen, steppen of crosstrainer. Maickel Rolloos: "Het gaat hier om een rustige opbouw, even kijken wat er mogelijk is. De ene persoon is de andere niet. Men kan hier per keer trainen en er zijn ook diverse voordelige abonnementen." MIDDELBURG/VLISSINGEN - Bakkerij 't Stoepje bestaat 25 jaar. Om dit te vieren heeft de bakkerij een waardebonnenactie waarmee klanten tegen korting naar pretparken en musea kunnen. Daarnaast kan de consument sparen voor gratis, luxe cadeaus. In het jubileumjaar is er bovendien volop aandacht voor de Stichting Bread against Misery. Deze organisatie zet bakkerijen op in derde wereldlanden, waar mensen worden opgeleid tot ervaren bakkers, 't Stoepje geeft een eurocent aan Stichting Bread against Miser}' voor elk smulbroodje dat in 2004 verkocht wordt. De bakkerij staat ondermeer op de markten in Goes, Middelburg en Vlissingen. Carolien Palin: "Ook in spoedgevallen", (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Nails To Go is een nieuwe, mobiele nagelstyliste. Carolien Palm komt aan huis komt, maar ontvangt klanten eveneens in haar studio. Ook 's avonds en in het weekend: "Zelfs in spoedge vallen verleen ik service," zegt Carolien Palm van Nails To Go. "Het loopt geweldig, dat had ik nooit gedacht. Vooral dat ik mobiel ben wordt bijzonder op prijs gesteld. Niet iedereen kan even makkelijk van huis en dan is dit heel praktisch. En dat voor een zeer betaalbare prijs. Ik had zelf eens een setje laten zetten en dacht: 'dat kan ik zelf ook'. Om me te onderscheiden van anderen kwam ik op het idee van een mobile nagelstudio. In Tilburg was een opleiding en daar heb ik mijn certificaat gehaald. Het is een vrij beroep, ik heb mijn baan als caissière in een supermarkt opgezegd en ben aan de slag gegaan. Het was een goede stap en ik ben blij dat ik het gedaan heb." Verstevigen en verlengen van uw nagels, color gel nagellak die zes weken blijft zitten, Nails To Go maakt het mogelijk. ...ven>olg van voorpagina... De club werd vijftig jaar geleden opgericht om de voetballende Noormannen leniger te maken. (foto: pr) (advertenties) Jij? www.depoortgaatopen.nl U bent welkom in PI Torentijd in Middelburg. Want ook deze inrichting doet mee aan de Nationale Open dag. georganiseerd door de Dienst Justitiële Inrichtingen. De poort gaat op zaterdag 8 mei open. Iedereen vanaf 12 jaar kan zich aanmelden, maar alleen via www.depoortgaatopen.nl. Er is maar een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, dus wie het eerst komt... Justitie Ministerie van Justitie Dienst Justitiële Inrichtingen Waar vrijheid ophoudt en weer kan beginnen Kapsalon Muns m Buitenvest 36 4614 AC Bergen op Zoom. Maak eens afspraak 0164 240182 en vraag naar Mart of Ellen. Kijk eens op onze website of informeer via e-niail www.kapsalonmuns.nl info@kapsa!onmuns de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Vccrc. Directie Algemeen Directeur J. V. Munstcnman Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Onsterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Mw. G. Arendsen-Tieben Hoofd Reductie Jan Dirk van Scheycn Eindredactie Ellen dc Dreit 0113-274023 of 06-54267132 rcd.faam@whkAvegeiier.nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieler Karman Verkoopteam Mineke Crucq 0113-274017 (privé 06-51221131) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 Dc Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-huiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranten BV it een onderdeel van het Wegener-conccrn. Op al onze advcrtentiecontraclen en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de I Igemenc Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt door onze administratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van dc titeks en dc werkmaalsciutppijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs steil kant u dal schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-bniskrantcn BV, t.a.v. .4.7". Kooij, Hoofd Marketing, postbus (92, 7500 AR Enschede. Kantoor Fruitlaan 4c, postbus 5, 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Woensdag gesloten. Afsluittijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging Dc Faam niet ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda v

de Faam | 2004 | | pagina 3