Gilde Walcheren: -maal verrassend! tig Wijkpost Het Bastion 30 jaar jong 612004 Gesproken boeken Surf en wandel en blijf gezond Spiegeltje, Spiegeltje "Goed dat ik het weet" Gezond Actief Leven Model 24e JAARGANG NUMMER 137 Open clubs Beheersgroep Activiteiten Samenstelling commissie Gevraagd: tweede olljart Open tafel De Zilverstem Bingo Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Woensdag 21 april 2004 De Faam Pagina 29 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl redactie: Gerard Baijens Rien Mondeel Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Chris Stronks (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pagina). Ergert u zich soms ook zo aan uw leeftijdgenoten? Geen misver stand: petje af voor alle vrijwilli gers op leeftijd die, hoewel zelf niet meer van de vlotsten, nog een medemens in een rolstoel voortbewegen; geen kwaad woord over al die ouderen die door het beschikbaar stellen van tijd en door een grote creatieve inzet een belangrijke bijdrage le veren aan de opvoeding van hun kleinkinderen; niets dan lof voor wie tot op zeer hoge leeftijd blijk geven van grote vitaliteit en van een kritische instelling tegenover de waan van de dag. Helaas, ook dit kan je overkomen. Je staat voor een marktkraam op je beurt te wachten en dan ge beurt het: wiel tussen je benen, tas tegen je achterwerk, elleboog in je zij. Je hoeft niet eens te kij ken wie er bezig is, je weet het al. Je gaat er voortaan op letten, be ziet wat er gebeurt voordat je slachtoffer wordt. Die blik, naar links, naar rechts, die angst in de ogen. Alsof ze zo te horen zal krij gen: Het spijt me, mevrouw, ik verkocht zojuist de laatste man darijnen. Of het volgende, op het perron. Dat koste wat kost eerder in de trein willen stappen dan wie daarvoor, gezien de startplaats, als eerste in aanmerking komen. Alsof er ieder moment een stem uit de luidsprekerhemel kan klin ken: Die heer daar met grijze kuif, blijft u maar op het perron staanI Nog niet zo lang geleden ben ook ik toegetreden tot het gilde van de senioren. Met kloppend hart heb ik me gemeld voor bijeen komsten die nu ook voor mij wor den georganiseerd. Twee heb ik er nu meegemaakt. De eerste was geen echte seniorenbijeen komst, ook leden van jongere gardes waren er ruimschoots ver tegenwoordigd. Maar die tweede keer, ik wind me er nog over op. Het was een bijeenkomst met dis cussie, waarbij een leider de orde in het gesprek probeert te bewa ren. Dat lukte toen dus niet. Een half uur lang probeerde ik kenbaar te maken ook wat te willen zeggen. Eerst door een bescheiden zwaai en met éen vinger, wat later met een hele hand en nog later met twee handen. Niets mocht baten. Een aantal keren keek de discus sieleider mijn kant op, zo van: Jij wou ook wat zeggen? Mis dus, daar nam al weer op hoge toon een andere senior het woord. Tot slot, een mens moet wat, barstte ik los. Het had niks met het on derwerp te maken maar alles met een gedrag dat je kleine kinderen probeert af te leren. Ontgoocheld fietste ik tenslotte naar huis. Had ik hiervoor bijna 30 jaar op Zeeuwse scholen het kringge sprek gepromoot! Tot een een voudig rekensommetje me uit het lijden hielp: Die generaties ko men er nog aan. Er is nog hoop. Chris Stronks Overzicht van de contactperso nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stromenwijk: mevr. P.N. den Hollander, tel. 626513. Ma- gistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Grif fioen: mevr. L. Janse, tel. 637407. Interkerkelijke hulp dienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff, tel: 602615. Telefooncirkels: Stromenwijk- 't Zand: mevr. R. Jongerius, tel. 637065. Griffioen: mevr. L. Jan- se, tel. 637407 De ouderenadviseurs van de SWOM zijn op werkdagen tele fonisch te bereiken tussen 10 en 11 uur op nummer 627537. seniorenkrant SWOM actief in Arnemuiden "Wanneer is er weer een open tafel?", vroeg laatst een lid van het zangkoor 'De Zilverstem' tijdens de soos in Woonzorgcentrum 'BeauFort'. In deze ene zin zijn al drie soorten activiteiten genoemd waarmee de Commissie Welzijn Ouderen Arnemuiden iets te maken heeft. José Eyck (63) is voorzitter van die commissie, die allerlei acti viteiten organiseert voor de 759 zestigplussers van de in totaal 5369 inwoners van Arnemuiden. Zij vertelt over de activiteiten van 'haar' club. Maar eerst iets over de organi satie van de SWOM in het alge meen. De Stichting Welzijn Ou deren Middelburg, waarvan de ze Seniorenkrant het 'clubblad' is, organiseert en stimuleert al lerlei activiteiten voor alle inwo ners van de gemeente Middel burg van 55 jaar en ouder. De hoofdvestiging is in de Mol straat te Middelburg. Verder zijn er drie vaste wijkposten: Het José Eyck, voorzitter van de Com missie Welzijn Ouderen Arnemui den: "Een tweede biljart is een grote wens". foto Ivo Sekhuis Bastion, Bastion 42, Middel burg, De Woelige Werf, Rijn straat 12, Middelburg en De Springplank, Van Akenstraat 1a, Nieuw- en Sint Joosland. Daarnaast kent men de zoge naamde 'Open Clubs', die in ge huurde ruimten allerlei activitei ten (helpen) organiseren. Deze clubs hebben elk hun eigen be stuur in de vorm van een com missie. Onder de SWOM vallen de Open Club Magistraatwijk, de Open Club Dauwendaele en de Open Club Arnemuiden. Dit verhaal gaat dus over de laat ste. José Eyck is sinds 1997 voorzit ter van de Commissie Welzijn Ouderen Arnemuiden die de open club aanstuurt. Het ver zoek om in die commissie te ko men viel ongeveer samen met de herindeling van Walcheren, waarbij Arnemuiden onderdeel werd van de gemeente Middel burg. Voor de toen al bestaande Commissie Welzijn Ouderen be tekende dat een verandering. Tot dat jaar viel de commissie namelijk onder De Stichting Welzijn Ouderen Platteland. Vanaf 1997 is de commissie on- Ongetwijl horen of 'ijfeld hebben velen de laatste tijd Het Bastion horen of zien noemen. Het zou verkocht worden enz. enz. Gelukkig is die dreiging (want zo voelen de bewo ners het) weer afgewend. Het Bastion als complex met ouderenhuisvesting bestaat 35 jaar. Het werd in 1969 ge bouwd door Ter Veste. Vijf jaar later, het Bastion was al helemaal bewoond door de doelgroep, richtte Koos Elsink, medewerker van de SWOM een werkgroep op, bestaande uit vertegenwoordigers van kerken, bonden en kruisver enigingen. Men wilde hier door de bewoners activiteiten bieden en op die manier de onderlinge sociale contacten bevorderen. Anne van Vrou werf werd 20 jaar geleden als beheerder van het complex aangesteld, op een moment dat de bewoners om andere, modernere activiteiten vroe gen. Tot dat moment werden namelijk in hoofdzaak kerkelij ke zaken georganiseerd. Anne van Vrouwerf heeft toen aan de dames De Poorte-Davidse en Van Houte gevraagd een nieuwe werkgroep te vormen. Breien, sjoelen, handwerken, biljarten, bridgen en bingo werden ingevoerd. Het motto was en is, dat de deelnemers zelf uitmaken welke activitei ten georganiseerd worden, zo zelfstandig mogelijk, met de SWOM en de beheerder als ondersteuning op de achter grond. Het succes was zo groot dat sommige groepen zelfs te groot werden, terwijl ook het aantal vrijwilligers ruim voldoende bleek. Van de Werkgroep, nu Beheer groep geheten, werden ach tereenvolgens mevr. De Poor- te, mevr. De Wijze en nu mevr. MarieLouise Broeksma voor zitter. Onder hun leiding en met de onmisbare en altijd aanwezige hulp van Anne van Vrouwerf op de achtergrond is het Bastion als centrum van activiteiten onmisbaar gewor den voor de bewoners zelf, maar ook voor een wijde om geving. Voorop staat, dat de sfeer prettig moet zijn, en dat de activiteiten voor ieder toe gankelijk zijn. Belangrijk is ook, dat deze ac tiviteiten zichzelf bedruipen. Per jaar wordt van de deelne mers contributie gevraagd, waarvan 25% wordt afgedra gen aan beheerszaken zoals het gebruik van de ruimte, koffie, vernieuwing van spul len e.d. De rest gaat in een potje dat bestemd is voor de bewuste activiteit. Het aantal deelnemers aan de bridgeclub werd zo groot dat uitgeweken moest worden naar Ter Veste. De vrijgevallen dag is nu bestemd voor dag verzorging, begeleid door Zorgstroom. Mensen met partners die niet zonder hulp kunnen, krijgen hierdoor de gelegenheid om eens een hal ve dag voor zichzelf te beste den. De heel actieve biljartgroep heeft onlangs van een van de deelnemers, Bertus Koster, kort voor zijn overlijden, een nieuw biljartlaken gekregen. Een firma in sportbekers heeft als reactie daarop een wissel beker geschonken. Deze wordt nu als Bertus Koster Bokaal jaarlijks uitgereikt aan de bes te biljarter. De breigroep werkt uitsluitend met gekregen wol. Van de prachtige producten (uw re dacteur heeft de volle kast mogen zien!) gaat alles naar goede doelen, naar kinderen in een weeshuis in India, naar een Pools klooster met op vang voor arme mensen, naar landen in Afrika. Door hun grote ijver krijgt de breigroep gebrek aan wol. Daarom wordt iedereen die nog over restjes wol beschikt gevraagd contact op te nemen met de wijkpost, tel. 642442 of bgg. 626385. Vermaard zijn ook de busreis jes die tweemaal per jaar plaatsvinden. Dit jaar gaat het op 11 mei naar het Rien Poort- vlietmuseum in Middelharnis en op 21 september langs de plaatsen op Walcheren, waar in de oorlog de dijken kapot werden gebombardeerd. Voor de bingo stellen 80 win keliers uit Middelburg jaarlijks prachtige prijzen beschikbaar. Duidelijk komt uit de verhalen van mevr. MarieLouise Broeksma en Anne van Vrou werf naar voren dat door de vele activiteiten de wijkpost Het Bastion een onmisbaar steunpunt is en heel veel mensen een wekelijks uitje be zorgt waar men naar uitkijkt. Kortom de beheersgroep wordt nog vele actieve jaren toegewenst. Tenslotte: iedereen, die be langstelling heeft voor deelna me aan één van de activiteiten kan voor meer informatie con tact opnemen met de wijk post. derdeel van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. De commissie bestaat verder uit Sannie de Looff, die ook contact persoon voor interkerkelijke hulpdiensten Arnemuiden is, Piet Kasse (voorzitter van het koor 'De Zilverstem"), Marja Bouman (vertegenwoordigster van de soos), Jan van de Ketterij (contactman voor biljart en bin go), Leintje van Waarde en Ko Schroevers. Voorzitter José onderhoudt de contacten met de SWOM, van wie de commissie subsidie krijgt. Zij woont als bestuurslid de vergaderingen van het SWOM-bestuur bij en omge keerd is altijd een vertegenwoor diger van de SWOM bij de ver gaderingen van de Arnemuidse commissie aanwezig. "Dat zijn er niet zoveel", vertelt José, "een stuk of drie per jaar. We zien elkaar in deze kleine ge meenschap heel regelmatig dus zijn niet veel officiële vergaderin gen nodig". Een overzicht van activiteiten, waarvan er al een paar werden genoemd. Op dinsdag om de veertien dagen is er in BeauFort een soosmiddag. Daarbij zijn zo wel de bewoners van dat woon zorgcentrum als andere inwo ners van Arnemuiden hartelijk welkom. "Wij proberen zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de mensen", ver telt José Eyck. Er worden allerlei spelletjes gedaan. De biljartclub, die eerst zelfstandig was, is nu bij de soos aangesloten. Een grote wens van de biljarters is een tweede tafel te krijgen. Zij willen graag meedoen aan de competitie, maar met één tafel kan dat niet. José: "Ja, een twee de biljart is een grote wens. Als die zou komen wordt het wat woekeren met de ruimte, maar dat lossen wij wel op." Contact vrouw voor de soos is mevrouw Bosselaar, tel. 603248. Het zangkoor "De Zilverstem" onder leiding van Truus Joosse. Al een jaar of tien wordt één keer per maand een open tafel geor ganiseerd. Die is speciaal be doeld voor ouderen uit Beau Fort, waar deze activiteit plaats vindt, en voor ouderen uit overig Arnemuiden. Zes vrijwilligsters proberen het alle deelnemers zo veel mogelijk naar de zin te ma ken. Zij dekken de tafels en die nen de gerechten op. "Na een kleine inzinking zien we de laat ste tijd weer nieuwe gezichten en dat is fijn", zegt José. Zij laat foto's zien van een Kerst-open tafel. Een flink aantal dames kwam in dracht met hun prachti ge zondagse mutsen naar deze zeer feestelijke maaltijd. Men kan zich voor de open tafel opgeven bij Sannie de Looff, telefoon 602615. En nu we het toch over eten heb ben kan meteen de maaltijdvoor ziening worden genoemd. Rond de 25 inwoners van Arnemuiden maken gebruik van deze voorzie ning, waarbij een flink aantal vrij willigers op werkdagen warme maaltijden aan huis bezorgen. "Wij hebben in Arnemuiden heel veel vrijwilligers, zodat je maar één week per drie maanden de bezorgbeurt hebt. En dat is na tuurlijk goed te doen", aldus José. Ook voor deze activiteit is Sannie de Looff de contactper soon. Elke woensdagavond repeteert het ouderenkoor 'De Zilverstem" in BeauFort. De ongeveer dertig leden zingen onder leiding van Truus Joosse en worden om beurten op harmonium begeleid door Huub Meulmeester en Hans de Hollander. Voorzitter Piet Kasse is de grote animator en de contactpersoon voor het koor dat vooral geestelijke liede ren zingt. Zijn telefoonnummer is 602704. Eén keer per twee maanden is er bingo. Volgens José Eyck altijd een groot succes. "Die activiteit is eigenlijk bij toeval ontstaan. foto Ivo Sekhuis Toen op een themamiddag wat tijd over was werd een spelletje bingo gespeeld. Dat was zo'n groot succes dat dit nu een vaste activiteit is geworden. Van de in leg worden prijzen gekocht. Eén keer per jaar vullen de plaatselij ke winkeliers de prijzentafel voor de speciale Kerstbingo. En dat is natuurlijk geweldig". Tot slot geeft mevrouw R. Spapé op dinsdag van 09.45 tot 10.45 uur in de sportzaal bewe- gingslessen. Haar telefoonnum mer is 636279. Kortom: het loopt lekker in Ar nemuiden. José Eyck gaat dan ook samen met haar medecom missieleden graag nog een flink aantal jaren door. vrijwillige thuishulp Middelburg Het gesproken boek is overge schakeld van cassettes naar het digitale "Daisy"systeem. Tientallen jaren lang werd gespro ken lectuur geleverd op cassettes, maar sinds 1 januari 2004 wordt het gesproken boek nog uitslui tend aangeleverd op cd-rom. Hier mee is het bedieningsgemak aan merkelijk verbeterd. Het nieuwe systeem heeft bovendien de voor delen dat een heel gesproken boek op één enkel schijfje past en dat de geluidskwaliteit veel beter is. Bovendien kan de afspeelsnel- heid worden verhoogd of ver traagd. Voor het afspelen is het nodig over een zogenaamde Daisyspeler te beschikken. Dit apparaat is net zo eenvoudig te bedienen als een cassetterecorder. Een vergoeding voor de aanschaf kan worden aan gevraagd bij de eigen zorgverzeke raar. Anders gehandicapten en chronisch zieken ook bij de sociale dienst in hun woonplaats. De boeken worden verzonden vanuit Grave en moeten ook weer naar dit adres worden terugge stuurd. De Federatie slechtzienden en blin- denbelang heeft samen met een gebruikerspanel verschillende modellen van de Daisyspeler ge test en vergeleken. De resultaten zijn vervat in de Daisywijzer, die is te bestellen via tel. 030 2945444. Voor een persoonlijk advies kunt u terecht bij Stivor, tel. 0800- 8885588. Voor verdere informatie of toezen ding van een informatiepakket kunt u bellen naar de Nederlandse Luister- en Braillebibliotheek, afd. klantenservice, nummer 070 3381555 of naar mevr. Koetje in Middelburg, 0118 611032. Gildebroeders op hun open dag. Zaterdag 20 maart: het Gilde Walcheren houdt open dag in Vlissingen. Hoe velen zullen er op afkomen? Ik schat in, op weg er naartoe: een halve man en een paardenkop. Eerste verrassing: Bij het bin nenkomen: een groot aantal bezoekers, in geanimeerde ge sprekken gewikkeld met een 15-tal Gildeleden, die soms op een tafel attributen uit een vroeger leven hebben uitge stald. Wat zeg ik, vroeger le ven? Tweede verrassing: Voor een aantal leden lijkt er geen pen sioenbreuk te bestaan. Neem Jaap den Hollander: 40 jaar ho venier geweest, nog altijd vol enthousiasme in tuinen aan het werk, kan het gewoon niet la ten. Hij is 't ook die me plaatst voor een derde verrassing. Hadden we het nog niet on langs thuis over de noodzaak een aantal rozenstruiken te snoeien? Maar wat te doen als doe-het-zelver? Advies vragen in een tuincentrum? Een snoei- boekje halen uit de bieb? Het kan veel handiger, zegt Jaap. Even een belletje naar die an dere Jaap (u komt hem aan het slot van dit artikel tegen) en ik kom langs. Woon je in Middel burg? Op de fiets dan, geen reiskosten dus. Voor 5 euro een uur snoeiles en je vergeet het nooit meer! Eenzelfde schok der herken ning onderga ik even later als Foto Ivo Sekhuis ik Arianne Brummelkamp te spreken krijg. We hebben het over de drempel, die er nog al tijd is om met een notaris tot een goed gesprek te komen. Een drempel, dikwijls opge worpen door de ingewikkeld heid van de notariële materie. Was ik vooraf maar wat meer ingeleid in die materie... ver zucht ik bij de herinnering aan een recent notariscontact. Het leidt tot beantwoording van een andere vraag van me: Waar is de grens tussen het werk van reguliere beroepsuit oefenaars en wat jullie als gil deleden doen? Mevrouw Brummelkamp: Ik leid de adviesvrager alleen in een zaak in, maak duidelijk waaraan hij of zij moet denken; dat gedaan hebbend, verwijs ik door naar de notaris. Net als ik denk iets te gaan be grijpen van wat gildeleden voor hun medeburgers kunnen betekenen, dient zich een vier de verrassing aan: Adrie Lou- werse en z'n oud gereedschap. Ik maak kennis met een pater noster (voor het vormgeven van loden buizen), een felsap- paraat (om een voorloper van de klemkoppeling te vervaardi gen), een meetketting, een mangelstik, en het boeit me buitengewoon wat hij erover vertelt. En dan is er, vijfde verrassing, Jo Crucq, die op basis van af schuwelijke ervaringen, ande ren die in vergelijkbare situ aties verkeren, probeert te hel pen (door informeren en ver wijzen vooral). Stalking, staat er op z'n badge. Wacht even, zegt hij, ik neem het voor de slachtoffers ervan op! Verrassing zes, de heer Nijsse, die alles lijkt te weten van oude en nieuwe munten. Verrassing zeven: mevrouw Stofberg met haar talloze, eigenhandig ge maakte sierkaarten. De grootste verrassing mis schien, maar ik houd op met tellen: het project SAMEN SPRAAK. De familie Van Kan doet waarvan ik stilletjes droomde: extra hulp bieden, vanuit alledaagse situaties, aan allochtonen die weliswaar een taalcursus volgden, maar daar na ervaren het Nederlands nog niet echt onder de knie te heb ben. Tenslotte ontmoet ik Jaap Kools en Jaap Passenier. De eerste geeft me inzicht in hoe het Gilde Walcheren functio neert (uitgebreide lijst met ad- vies-terreinen, 150 leden, onge veer 500 aanvragen in 2003, en dat zijn alleen de officieel gere gistreerde) en kan functioneren (met behulp van subsidie van 3 Walcherse gemeenten). Jaap Passenier is de coördinator van het Gilde, bij wie aanvragen om ondersteuning gedaan moeten worden (tel. 596227 of e-mail: jpassenier@zeeland- net.nl). Ik zie hem echter aller eerst nog als de man die me 30 jaar geleden al goede schil dersadviezen gaf. Eens een vakman, altijd een vakman, denk ik bij het naar huis gaan. 55 +ers starten met Gezond Actief LeefModel in de wij ken Nieuw Middelburg, Klarenbeek, Veerse Poort en Sint Laurens. We weten natuurlijk allemaal al lang dat genoeg bewegen ge zondheidsbevorderend is. Om onze gezondheid op peil te hou den, zouden we ten minste 30 minuten per dag matig intensief moeten bewegen en minimaal drie keer per week twintig minu ten inspannende lichaamsbewe ging (de fit-norm) moeten ver richten. Uit onderzoek blijkt dat maar de helft van de Nederlan ders voldoende beweegt. Voor de leeftijdsgroep 55 - 65 jaar is daarom ook in Middelburg een speciaal programma van start gegaan: het GALM (Gezond Ac tief Leven Model) project. Boven dien is er het SCALA project (SCALA betekent: Sportstimule- ringsstrategie voor mensen met een Chronische Aandoening: een Leven lang Actief). In januari zijn er 950 brieven verstuurd om mensen uit te nodigen voor een fittest en zich op te geven voor een leuk afwisselend sportintro- ductieprogramma. Gemeten werd bloeddruk, lengte en ge wicht, de oog-handcoördinatie, reactiesnelheid, lenigheid, uit houdingsvermogen. Het pro gramma werd afgesloten met een beweegadvies. Drie nieuwe groepen zijn inmid dels van start gegaan. In vergelij king met vorige jaren hebben meer mensen zich opgegeven. Elke week worden in een les van ongeveer een uur wisselende sport- en spelactiviteiten gedaan. De lessen worden gegeven door deskundige docenten, die reke ning houden met wensen en mo gelijkheden en de activiteiten af stemmen op het niveau van de deelnemers. Voor mensen met een chronische aandoening wordt het beweegprogramma nog meer aangepast: bijvoor beeld door lichter materiaal te gebruiken en meer rustmomen ten in te lassen. Voorbeelden van lessen zijn bewegen op muziek, balsporten en racketsporten. Voorop staat dat men meer ple zier krijgen in het bewegen. Als u denkt "dat lijkt mij ook wel wat" dan kunt u zich nog steeds aanmelden bij de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg, tele foon 627537. Ook mensen uit an dere dan genoemde wijken kun nen zich aanmelden. Dit zijn de mogelijkheden: Dan en tiidstio Locatie Docent Groep 1 Galm Woensdag 14.00-15 00 uur (wordt waarschijnlijk opgeheven) Roozenburglaan Ko Wage Groep 2 Galm Donderdag 9.00 - 10 00 uur Sporthal Nassaulaan Henk Dissen Groep 3 Galm Donderdag 19 00 - 20.00 uur Het Palet Zuid .Janny van Dongen Groep 4 Galm Woensdag 10.30 - 11 30 uur (vol) Sporthal Kruitmolen Anneke van Velzen Groep 5 Galm Donderdag 14.15 - 15.10 uur Sporthal Nassaulaan Janny van Dongen Groep 6 Galm Donderdag 10.00 - 11 00 uur (vol) Sporthal Nassaulaan Ko Wage Groep 7 Galm Vrijdag 19.00 - 20.00 uur (vol) Gymzaal St. Laurens Janny van Dongen Groep 8 Scala Dinsdag 16.00 - 17.00 uur Kruitmolen Trimzaa! Marianne Hagendoorn Vicente Quandt Het GALM en SCALA project in Middelburg is opgezet in sa menwerking met de gemeente Middelburg en Sport Zeeland. Twaalf vrijwilligers van de Stichting Welzijn Ouderen hebben meegewerkt en formulieren bij de mensen opgehaald. Op een prachtige maartse zon dag denk je aan het voorjaar, aan mooie wandelingen en aan het gezondheidsgevoel. Daarom hieronder wat surf tips, waar u wandelingen kunt vinden, die de moeite waard zijn, of fietstochten, wanneer de wind iets minder fris aan voelt. www.ontrack.nl biedt een gro te keuze aan wandelingen en fietstochten. Om bij de route beschrijvingen te komen moet u wel lid worden, waarbij u als ANWB-lid korting krijgt. Het lidmaatschap is zijn prijs wel waard, want er staan vele rou tes in heel Nederland op de website. Aanmelding bij de Nieuwsbrief geeft u bovendien een geregelde aanvoer van nieuwe ideeën. Op www.anwb.nl vindt u ook wandelroutes. Handig is een aanmelding voor de Nieuws brief, waardoor u op de hoog te blijft. Lidmaatschap is niet nodig. Nieuw is http://wiiddewereld.vara.nl waarop ieder een route kan in vullen, die voor andere wan delaars weer nieuw is. En na tuurlijk kunt u de routes die in gevuld zijn bekijken. Voor fietsers is er www.fiet- sen.123.nl. met heel veel inte ressante routes. Voor de verre fietsers is er http://www.cartostu- dio.nl /fiets/n l/pa ris/pa ris. html, met een beschrijving van een relatief gemakkelijke route van Leuven naar Parijs. U hoeft niet te fietsen, de websi te zelf geeft al veel plezier!

de Faam | 2004 | | pagina 29