Auteurs Slager en Swiers steunen literaire bundeling in Zeeland Met z'n tweetjes naar Dirty Dancing Sociëteit 'Het Wilde Denken' voor breed cultureel platform ■Z1Z ZlZil Marga Geernaert leent geld om dieren te laten chippen 'T WETEN WAARD EXPO AGENDA Zilveren jubileum voor Nobelaer PUZZEL Vlissinger is verkeersoverlast meer dan beu Woonwinkel houdt open huis Oratorium heeft repetitie-avond Concert met mandolineorkest Open huis bij DanceMasters Voorlichting over valse euro's Amnesty-kraam in Middelburg Lezingencyclus over Katharen HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE DOMBURG GRIJPSKERKE KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN Top honderd Literair café Voorzichtigheid Databank 1 2 3 4 5 6 7 8 Chip Woensdag 21 april 2004 De Faam Pagina 21 Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlissin- gen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsenpost be reikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tijdens feestda gen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Fleere wor den waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zondag 7.00 uur. C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, Middelburg. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende ge vallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag waargenomen door: R.A.D. van Tol, Markt 36, Veere, 0118-501271 en F.M. van Eede, De Casem- brootstraat 24, Westkapelle, 0118-571234. Spreekuur voor spoedgevallen van II tot 12 uur.D. Ruissen, Kanaal straat 91Oost Souburg, 0118-461347.. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maan dag t/m wij dag 8-18 uur. Buiten deze uren van zaterdag van 10 tot 17 uur: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118-612538 en Hum- melen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. 24-uurs dienst: De Sin gel, Singel 9, Vlissingen, 0118-412730 Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. de Pundert, 0118-471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur:H. Hament, 0118-471140. Middelburg: Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur:M. de Jonge, 0118- 616761. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17-18 uur: A. van der Wolf, Alexander Gogelweg 14, Vlissingen, 0118- 466548. Landbouwdieren: Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvra gen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekuur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 9 uur tot21 uur, tel. 0900-7673437. Marie Tak van Poortvliet museum, Ooststraat 10 a, schilderijen van Kees Markusse (Marco), Tronie en Kleur', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 juni. Boerderijgalerie De Ossenberg Shilderijen, keramiek en beelden van Karl Joliet, Helene de Jong en Miriam Severijns. Dinsdag t/m zaterdag 14.00-17.00 uur, t/m mei. Golden Tulip Westduin, Westduin 1, schilderijen van Jack Breure, t/m 31 mei. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18 a, schilderijen van Jelle Meltman, 'Kracht en Water' en acrylschilderijen van Ida Nauta, 'Lente', t/m mei. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit de Art Nouveau perio de, 'From Russia with Love', maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, t/m 19 juni. Galery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Rijk Grisel, Gerard van Grieken. Frits Hoogstrate en Ida Nauta, 'Zeeland in Zicht: Ik worstel en drijf, donderdag t/m zondag van 12.00-18.00 uur, t/m 30 april. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Aan Tafel! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis, t/m 5 juni, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur Bloembinderij Atmosfeer, Dam, acrylschilderijen, gedichten, 'Van ro zen en liefde',t/m 30juni.* De Burg, Groenmarkt 13, archeologische glasvondsten, 'Glas van vissers, kooplui, monniken en heren', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 14 mei. De Vleeshal, Marktvazen van verschillende ontwerpers, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 mei.* De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Lego van Frank Hartman Gyz La Rivière, 'Das ist ein Hund', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m mei. Galerie T, Turfkaai 25-27, Ton Bouchier, Joost Minnigh, Bemadette, Leijdekkers, donderdag t/m zaterdag: 11.00- 16.00 uur, le zondag van de maand 13.00-17.00 uur, t/m april, De Vleeshal, Markt 1Alternate, discussie over vormgeving en vormgevers, dinsdag tot en met zondag 1300-1700 uur, t/m 31 mei. St. Kunstuitleen Zeeland, Balans 17, diverse technieken, 'Wikken en Wegen', maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand, t/m 6 mei. Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, keramiek van Aalke Stalman, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 20 mei* Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, aquarellen en pastel schilderijen van Jan Maas, 'Daar ligt mijn dorp', t/m 5 juni. Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, schilderijen, hout- en linosnedes van Rachel Daniels, 'Koeien, Abstract, Maritiem', t/m juni. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwondertentoonsteling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 31 oktober. DeWatertoren AK, Rijksweg A58, werken van internationale kunste naars en musici, 'The Bison Caravan', opening zondag 15.00 uur, don derdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m mei. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, olieverven en werken op pa pier van Carl Klinkert, t/m 23 mei, kostuumopstelling, 'Klcur-Rijk ge kleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800-1900, maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur, t/m mei. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, schilderijen en keramiek van Vol- kert S.M. van der Willigen, t/m 8 mei. Stedelijke Scholengemeenschap Scheidemond, Weyevlietplein 7-13, foto's van Tina Verburg, 'Bloemen en Poëzie', maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, t/m 25 april. de- Willem3, Oranjestraat 4, projecties en foto's van David Smithson, 'Sca pes en fotowerken' en een combinatie van video's, installaties en teksten van Kristina Leko, 'Vis en mensen', donderdag t/m zondag van 12.00- 17.00 uur, t/m mei. Galerie 'De glazen pui', Walstraat 14, Karien Kuijk, keramiek en schilderijen, maandag t/m vrijdag 9.30-17.00 uur, za terdag 9.30-16.00 uur, t/m 15 mei. Theo van Doesburgcentrum, Brou- wenaarstraat 2, fotografie, tekeningen en schilderijen van diverse cur sisten, 'De Stoel', maandag t/m donderdag van 9.00-22.00 uur. vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 19 mei. MIDDELBURG - Er moet een beleid worden gevoerd waarin het smalle Zeeuwse literaire wereldje wat min der als los zand aan elkaar hangt. Het Zeeuws Instituut voor Sociale en Culturele Ontwikkeling Scoop zet dat in de nota Van eiland naar Archipeleen onderzoek on der Zeeuwse schrijvers en li teraire organisaties. De nota zou een pijler kunnen zijn binnen het provinciaal cul tuurbeleid, zoals dat op gang werd gezet in 2001 met de notitie 'De kracht van cul tuur'. Door Ad Hanneman Twee prominente Zeeuwse schrijvers zijn Kees Slager en Robbert Jan Swiers. Zij onder steunen de conclusies uit de nota en geven hier en daar al wat invullingen. Een literair café bijvoorbeeld, in De Klo veniersdoelen in Middelburg. Aan een echt professioneel schrijversklimaat ontbreekt het in Zeeland, bevestigen Swiers en Slager één van de conclusies uit de nota. Niette min telt de provincie relatief veel schrijvers, zowel ama teurs als professionals. Het grootste deel doolt rond en vindt geen aansluiting. Uitgeverijen staan al helemaal niet te trappelen om debutan ten een kans te geven. Swiers: "Bij mij duurde het drie jaar." Hij weet dat de nu gerenom meerde kinderboekenschrijver Wim Hofman zo'n zes jaar heeft geleurd bij uitgeverijen voordat zijn eerste boek werd uitgegeven. En dat is alge meen het beeld van mensen die hun eerste manuscript uit de schrijfmachine hebben zien rollen. Uitgevers zijn huiverig omdat het veel tijd kost om kritisch te lezen en het uitge ven van onbekenden een risico is, weet Swiers. Swiers en Slager staan hoog genoteerd in de top honderd lijst van Zeeuwse boeken, die als bijlage is toegevoegd in Van Eiland naar Archipel. Slager voert de lijst aan met zijn boek Hier was eens Ca- pelle' en Swiers pronkt op nummer acht met Een zeer aangenaam panoramaDe terug naar zijn geboortestreek Tholen verhuisde Slager scoort nog twee keer in de top honderd lijst, die is samenge steld aan de hand van de ver koopcijfers van De Drukkery in Middelburg. 'De Ramp' prijkt op nummer drie en op nummer 71 staat Slager's boek 'En m'n zuster die heet Kee'. "Maar ik voel me niet als een literair schrijver," legt Slager uit over zijn onderzoeksjour nalistiek. Niettemin voelt hij voor de conclusies uit het onderzoek. "De Kloveniers doelen in Middelburg zou een mooie plek zijn om bijvoor beeld elke vrijdagavond een literair café te houden." Swiers kan zich daar in vin den: "Je zou dat breder kunnen opzetten, bijvoorbeeld onder de noemer Het Wilde Denken, waarbij ook beeldende kunste naars en filosofen welkom zijn. Onder het genot van een drankje en wat mij betreft een dikke sigaar zou je zo'n avond kunnen babbelen en waar no dig de weg wijzen aan mensen die willen debuteren.' Voorzichtigheid is echter ge boden, stellen de beide door gewinterde auteurs vast. Van zo'n literair café mag ook weer niet de verwachting wor den gewekt dat er meteen een uitgever klaar staat om debu tanten te bedienen. Swiers, die ook als freelance uitgever werkt denkt wel dat er mensen verder kunnen komen door over hun schrijfwerk te praten. "Je prikkelt elkaar in zo'n sfeer. Toch vraag ik me af waar je een grens moet leggen en of je op het moment dat je een sociëteit creëert niet als vervolg een ballotagecommis- Aan een echtschrijversklimaat ontbreekt het in Zeeland. Toch wordt er wel gepubliceerd. (foto: Ellen de Dreu) sie in het leven roept. Het moet wel gewoon blijven. Misschien ook voor die me vrouw die over haar cavia schrijft". Uitgevers en vooral bibliothe ken zouden een centrale plaats moeten krijgen binnen de schrijverswereld, staat in de nota. Voor de Zeeuwse Bibli otheek zien de samenstellers een functie als databank-be heerder. "Hierin kunnen de in betrekkelijke anonimiteit schrijvende Zeeuwen hun ba sis-informatie halen." Daar naast zijn er organisaties die al behoorlijk aan de weg kun nen timmeren. De beide au teurs verwijzen naar de Slib reeks waar één van de doel stellingen is om Zeeuwen de kans te geven literair te debu teren. Daarnaast kent Zeeland het literaire tijdschrift Bal- Stichting Kunstuitleen als uit- lustrada. "Tamelijk elitair," gever, nog wel echt op zoek is oordeelt Swiers. En hij vraagt naar literaire Zeeuwse debu- zich af of de Slibreeks, met de tanten. VLISSINGEN Lekker met zijn tweetjes naar Dirty Dancing 2? En dan ook nog eens nagenieten met live muziek en een salsapresen tatie? Los deze puzzel op, stuur het antwoord naar de redactie en wie weet win jij twee vrijkaartjes voor de film-party op 28 april in Cine City (zie ook elders in dit blad de kortingsbon). Stuur je oplossing voor maandag naar redactie De Faam, postbus 5, 4460 AA in Goes. 1 23456789 10 11 L HORIZONTAAL: 1. Benjamin; 2. wier; 3. deel van een fiets, nachthagedis; 4. bijbelse naam; 5. truttige vrouw, het opbieden; 7. voor uit!, soort kers; 8. vragend vnw.; 9. bende, huisbediende; 10. ten opzichte van; 11. vali diteit. VERTICAAL: 1. Bekend schilderij; 2. gezichtsorgaan; 3. vogel, made; 4. een zekere; 5. creëren, Europeaan; 7. streek, flauw; 8. voor (La tijn); 9. bijbelse naam, klein rek; 10. ieder; 1 1 barcarolle. Jo den Tuinder ontwierp dit bord om een halt te roepen naar onverwachte tegenliggers in zijn straat, (foto: Ellen de Dreu) VLISSINGEN - Levensgevaarlijk vindt Jo den Tuinder uit de Willem van de Veldelaan in Vlissingen de verkeersoverlast in zijn straat. Automobilisten negeren zo massaal het nricht- ingsgebod dat hij zelf een ver keersbord maakte. "Het is hier eenrichtingsverkeer 30 km' staat erop geschreven. Het echtpaar Den Tuinder uit Eindhoven woont al dertien jaar in de Willem van de Veldelaan. De straat is altijd een richtingsverkeer geweest, net als de omliggende straten. Verder is het een dertig kilometergebied en zijn er verkeersdrempels. Maar in de loop der jaren is de overlast van automobilisten, die het inrijdver- bod aan het begin van de straat negeren, ernstig toegenomen. Samen met andere bewoners van zijn straat heeft Jo den Tuinder al bij de gemeente Vlissingen en de politie om maatregelen gevraagd. "Maar er gebeurt niets. Ze luis teren niet. De politie moet bonnen uitdelen aan de overtreders. Laat ze het maar in hun portemonnee voelen", roept hij ge rriteerd. "Ik zie regelmatig kleine kinderen uit de buurt op fietsjes uit de brandgang komen rijden. Auto mobilisten kunnen die kinderen, als zij vanuit de Hercules Segher- slaan komen, niet zien. Ik weet zeker dat er een keer ongelukken gebeuren!" De Eindhovenaar maakte een rond bord met een rode rand en hing het midden in de straat. Den Tuinder hoopt dat het bord effect heeft. Feest voor Gerrie en Hans Pijnenburg. (foto: Jaap Wolterbeek) DOMBURG - Damesmode zaak De Nobelaer in Dom burg vierde vorige week vrij dag het vijfentwintigjarig ju bileum. Bezoekers werden getrakteerd op een 'back to the seventies'-spektakel. De hele dag waren er swingen de souiclassics te horen, waar bij de nieuwste collectie te be wonderen viel. Flet echtpaar Gerrie en Hans Pijnenburg opende een kwart eeuw geleden de deuren van de kledingzaak. Met de verkoop van kinderkleding is de familie Pijnenburg inmiddels al jaren gestopt. De damesmerken zijn meer exclusief dan vroeger. Ook de inrichting van De No belaer veranderde door de jaren heen. Ooit begonnen met twin tig vierkante meter hebben Gerrie en Hans Pijnenburg nu 240 vierkante meter tot hun be schikking. MIDDELBURG - Marga Geernaert van Amivedi Wal cheren wil mensen geld lenen om hun nest jonge katten of honden te laten chippen en inenten. Daarmee denkt ze een wapen te hebben tegen de illegale handel en het daar bij horende dierenleed. Geernaert is bij haar beslissing niet over één nacht ijs gegaan. "Ik heb er goed over nagedacht en uiteindelijk toch voor de die ren gekozen," legt ze uit. Ze hakte de knoop door toen ze na wat cijferwerk merkte dat de ei genaren van het nest er ook geld mee kunnen verdienen. Ze geeft een voorbeeld. "Stel iemand heeft een nest met zes jonge katten. Een chip zetten kost voor de eerste kitten dertig eu ro, de volgende een tientje min der. Verkoopt hij of zij ze voor dertig, dan blijft voor de vijf kittens die voor twintig euro zijn gechipt totaal vijftig euro over nadat ze mij hebben terug betaald. Overigens verlang ik wel een onderpand bij de le ning." Behalve dat het mes in financi eel opzicht aan twee kanten snijdt zijn er nog meer voor beelden. Marga Geernaert noemt dat het dierenwelzijn: "Mensen die hun kat of hond gratis aanbieden via bijvoor beeld internet, kunnen te ma ken krijgen niet louche praktij ken van handelaren. Die komen met een mooi verhaal en de volgende dag staat het beest op internet te koop. Mensen die dan hun eigen beest terug zien, zijn vaak heel verdrietig. Ze dachten na die mooie verhalen dat hun kat, hond, kanariepiet, hamster of wat dan ook bij een dierenvriend terecht was geko men." Een dier met een chip, is altijd overal herkenbaar, bevestigt ze. "Bovendien zal een hande laar geen geld willen uitgeven voor bijvoorbeeld een kat waar je hoogstens dertig euro voor krijgt. Daar zit geen winst meer in." Ook beesten die ergens worden achtergelaten zijn met een chip makkelijk te traceren, meldt de Middelburgse. "Door dat een dier zijn hele leven is te herkennen, geef je hem meer kans op een diervriendelijke toekomst." MIDDELBURG - In de woon winkel Onder de Toren aan de Nieuwe Kerkgang in Middel burg is zaterdag 24 april open huis. Er zijn kookdemonstra ties, exposities en gratis Be- zoekerspassen Middelburg 2004 te verkrijgen. Om 14.00 uur begint het open huis met een ludieke opening. In de woonwinkel hebben Woon- goed Middelburg, SVRZ en Zorgstroom een informatie punt op het gebied van wonen, zorg en welzijn. MIDDELBURG - De Konink lijke Oratorium Vereniging Tot Oefening en Uitspanning houdt woensdag 28 april een openbare repetitie. Tijdens de ze repetitie voert het koor het oratorium Elias van Mendels sohn uit. Het is mogelijk voor het publiek dit bij te wonen en een gedeelte van de repetitie mee te zingen. De avond is van 19.30 tot 21.30 uur in de concert- en gehoorzaal Middelburg. OOST-SOUBURG - Mandol ineorkest Con Amorc uit Vlis singen geeft zaterdag 24 april een concert in de Samen op weg kerk aan het Oranjeplein te Oost-Souburg. Er is een gastoptreden van kinderkoor De Suzen en de Guzen uit Ka- pelle. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gra tis. WALCHEREN - Van Eijke- ren DanceMasters houdt za terdag 24 april van 20.30 tot 23.30 uur open huis. Er zijn verschillende demonstraties van StveetDance, BreakDan- ce en Rock&Roll. Verder is informatie verkrijgbaar over zomercursussen en dans clubs. KOUDEKERKE - De Rabo bank houdt, samen met MKB Nederland en Horeca Neder land, donderdag 22 april de voorlichtingsbijeenkomst Vals Geld. Deze avond is be doeld voor ondernemers en begint om 20.00 uur in Huys ter Schelde. Tijdens deze bij eenkomst gaan de sprekers van de Rabobank en Politie Zeeland dieper in op de echt- heidskenmerken van de euro biljetten. MIDDELBURG - Mensen rechtenorganisatie Amnesty International heeft op zaterdag 24 april haar jaarlijkse voor- jaarskraam op de Markt in Middelburg. Het doel van de kraam is om het werk van Am nesty International bekend te maken onder het publiek. Er worden kaarsen en kaarten verkocht. Ook voert de groep actie voor de bescherming van vrouwenrechten in Irak. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheek in Middelburg houdt een vierde lige lezingencyclus over de Katharen. Het katharisme is een spirituele stroming die in de elfde en twaalfde eeuw in vloed had op de spirituele ont wikkelingen in Europa. Ge schiedenis en achtergronden staan centraal tijdens de bij eenkomsten. De eerste bijeen komst is op dinsdag 11 mei, de andere drie zijn op 25 mei en op 8 en 22 juni, van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn twintig euro en de cyclus vergt geen speciale voorkennis. Men kan zich aan melden via telefoon 023- 5323851.

de Faam | 2004 | | pagina 21