Roemruchte kampioen met fusieplannen VC Vlissingen: hoog gevlogen, maar neergestort door geldgebrek Wat moet ik doen voor j twee euro korting op de j toegangsprijs? j IN DE STERREN LEZERSACTIE Twee euro korting op Dirty Dancing RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Kampioen faillissement Roemloos Hoogste niveau Doorstart Fusie Woensdag 21 april 2004 De Faam Pagina 19 VLISSINGEN - De drietonige fluit galmt over sportpark Baskensburg. In geel-zwart geklede spelers zoeken elkaar en de trainer geëmotioneerd op. Het publiek langs de lijn viert feest. Het woord 'einde lijk' klinkt her en der. Na een 1-0 zege op buurvcreniging Zeeland Sport is VC Vlissin- gen (VCV) kampioen van de vierde klasse zondagamateurs. Het is het eerste lichtpuntje voor de club na het avontuur in het betaald voetbal en het daaropvolgende faillissement twaalf jaar geleden. Een klap die de club nog altijd niet te boven is. Dat bewijzen de aan staande fusiebesprekingen tussen de VC Vlissingen en, jawel, Zeeland Sport. VC Vlis singen: een club met historie, momenteel verkerend in wel licht wel haar laatste onge deelde euforie. door Jacco van Maldegem De kantine oogt op een doorde weekse dag, aan de vooravond van het kampioenschap, ietwat treurig. Twee aan de muur han gende plastic plaquettes, ter herinnering aan periodekampi oenschappen in de vierde klas se, sieren de verder kille kanti ne. Verkleurde vaantjes achter de bar herinneren aan betere tijden. De kantinebeheerder - 'een VCV'er in hart en nieren' - verkoopt jonge knulletjes van een jaar of tien zakjes snoep. Onwetend van de geschiedenis die hier ligt, dartelen ze de kleedkamer weer in. Hun on wetendheid is niet opmerkelijk. Oudere leden koesteren de suc cessen, maar spreken met bit terheid, verdriet en pijn over de laatste twaalf magere jaren. "Het verleden interesseert mij niet," zegt voorzitter Piet de Jong, die even later aanschuift. Hij was het die, destijds even eens als voorzitter, de club in 1990 via dc hoofdklasse het be taalde voetbal inloodste. Voor De Jong is het een gesloten boek. Zijn vrouw waarschuwde reeds via de telefoon. "Over het verleden praat Piet niet meer." Over het heden des te meer. "VC Vlissingen is een Thuis: er komen je goede ideeën aanwaaien, alleen de uitwerking ontbreekt. Liefde: je partner heeft hulp nodig. Jóuw hulp. Geld: facturen beter nakij ken. Topdag: maandag. Thuis: je ideeën vallen in goede aarde, maar wie gaat het werk doen? Liefde: je bent overal voor in. Geld: je krijgt een mooi aan bod. Topdag: vrijdag. Thuis: je hebt al je zelfverze kerdheid nodig om overeind te blijven. Liefde: ga eens een goed ge sprek aan. er moet meer dui delijkheid komen. Geld: je redt het wel. Topdag: woensdag. Thuis: laatje niet overhalen tot een compromis dat je al leen maar nadeel berokkent. Liefde: opwindende spellet jes veraangenamen het le ven. Geld: er moet een probleem worden opgelost. Topdag: donderdag. Thuis: tegen je argumenten is geen kruid gewassen. Liefde: je goede humeur ont neemt je partner de strijdwa pens. Geld: wat te veel uitgegeven. Topdag: dinsdag. Thuis: op blijven letten, al wordt het nog zo mooi voor gespiegeld. Liefde: je krijgt een compli mentje waarvan je het gevoel hebt datje het niet verdient. Geld: een snelle beslissing brengt winst. Topdag: zondag. Thuis: goede tijd om iets uit te proberen. Liefde: je invloed op je part ner is veel groter dan je denkt. Geld: succesvolle koopjes jacht. Topdag: zaterdag. Thuis: je hebt het meteen door wanneer men je in de maling probeert te nemen. Liefde: er wordt een liefdes signaal van je verwacht. Geld: niets uitlenen. Topdag: vrijdag. Thuis: je zou iemand moeten hebben die het voor je op neemt. Liefde: je partner verwacht tederheid, maar kun je die nu geven? Geld: geen overdreven grote aankopen doen. Topdag: zondag. Thuis: je bent te slim om je bloot te geven. Maar daar mee redt je het op den duur toch niet. Liefde: wat afleiding helpt je de week door te komen. Geld: lekker gevoel, geen zorgen. Topdag: maandag. Thuis: bij belangrijke beslis sing niet over één nacht ijs gaan. Liefde: je leeft in goede har monie. Geld: kans op tegenslag. Topdag: zaterdag. Thuis: nu komt het erop aan: als je beet hebt, niet meer loslaten. Liefde: je bent gemakkelijk over te halen. Geld: wat je hebt uitgeleend, moet nu terugkomen. Topdag: vrijdag. Vul hieronder uw naam, postcode en huisnummer in. j Knip dan de bon uit en neem hem mee naar Cine City. Inleveren bij de kassa en: verdienen maar! I i Per persoon maximaal ccn bon. Naam: Postcode:... i I I Huisnummer: (Alleen tijdens deJilmparty op woensdag 28 april) echte volksclub die prestatief wil voetballen. Een club die al tijd omhoog wil." Bitter voegt hij er aan toe dat er de laatste jaren helaas weinig terecht komt van de mooi geformu leerde doelstellingen van de club. Maar vroeger, vroeger, vroeger... VLISSINGEN - In bio scoop Cine City in Vlis singen is woensdagavond 28 april een speciale avond rondom de film Dirty Dancing 2. Behalve een optreden van de band Not James Dean is er ook een presentatie salsadansen van Van Eij- keren Dancemasters. Di verse ondernemers pre senteren zich op de par ty-markt. Lezers van De Faam kunnen extra goed koop naar de film: tegen inlevering van onder staande bon valt twee eu ro korting te verdienen! Overigens geven we ook gratis kaartjes weg! Elders in dit blad vind u een puzzel. Stuur de oplossing naar ons op en wie weet wint u wel een kaartje voor uzelf en een ander! Kees Lindenberg, eind jaren tachtig secretaris van VC Vlis singen en momenteel als hob byist de officieuze clubarchi varis, rakelt zonder moeite de succesverhalen op. "In 1956 werden we derde van Neder land. en het tweede, het derde en het vierde elftal werden kampioen. Begin jaren zestig werden we kampioen van de eerste klasse. Daarna bleven triomfen lange tijd uit. Pas eind jaren tachtig boekte VC Vlis singen weer grootse triomfen. Na eerst op het eigen veld achtereenvolgens De Graaf schap en BW Den Bosch cn in een uitwedstrijd Telstar te heb ben verslagen, stond de club tot veler verrassing in de kwartfi nale van de nationale beker. Daarin moest VCV uiteindelijk zijn meerdere erkennen in FC Den Haag Het bekersucces werd de door braak voor Peter van Vossen, de beste voetballer die ooit aan de Irislaan speelde, maar bleek achteraf tevens het breekpunt in de geschiedenis van de club. Geïnspireerd door de beker wedstrijden wilden velen ho gerop. VC Vlissingen moest het betaald voetbal in, besliste de ledenvergadering. Spelers met ervaring op het hoogste ni veau werden voor veel geld naar Vlissingen gehaald: Huub Stokmans, Carlo van Tour, Harry van den Ham en Jan Poortvliet. Met financiële hulp van de gemeente kocht de club lichtmasten, de KNVB ver strekte een licentie en het club gebouw werd aangepast. De club stak zich diep in de schul den, maar het avontuur kon be ginnen; de droom, van onder andere voorzitter De Jong, kwam uit. Voetbal Internatio nal kopte: 'Vlissingen goes professional'. "Tot de winterstop ging het sportief gezien goed," kan Ro meo van Aerde zich herinne ren. Hij maakte toen voor het tweede seizoen deel uit van de Vlissingse spelersgroep en zou na het faillissement van de club de langste carrière in het be taald voetbal - zeven jaar RKC en vier jaar Dordrecht'90 - van de hele selectie beleven. "We vermaakten het publiek en speelden fantastische thuis wedstrijden. We wonnen bij voorbeeld van Go Ahead Eag les met 4-2. Prachtige wed strijd." In de winterstop trilde de club op haar grondvesten. Na een geslaagde sponsor avond in de plaatselijke disco theek Cosmo maakte het be stuur bekend dat er sprake was van een financieel gat. Volgens Kees Lindenberg, op dat mo ment lid van de technische commissie van de amateurtak, kwam het bestuur daarmee naar buiten met het idee dat VC Vlissingen werd deze week kampioen van de vierde klasse zondagamateurs. sponsors dan de helpende hand zouden bieden. "Het pakte ave rechts uit. Potentiële sponsors liepen weg, met de hand op de knip." De stap van het bestuur was opmerkelijk, omdat er geen grote problemen waren, meent Lindenberg: "De bank was dondersgoed op de hoogte van de financiële huishouding van de club en heeft nooit aan de handrem getrokken." Vervol gens bleven ook de sportieve prestaties uit. Van Aerde: "We daalden verder en verder op de ranglijst, terwijl we met die groep naar mijn idee op de twaalfde plek hadden kunnen eindigen." Het voltallige be stuur - waaronder voorzitter Piet de Jong - ruimde het veld, maar geldschieters bleven de club mijden. Roemloos eindig de VC Vlissingen op de twin tigste en laatste plaats van de eerste divisie met negentien punten uit 38 wedstrijden. In de hoop een groter achter land te creëren, interessant voor grote sponsors, verander de de profclub in aanloop naar het tweede seizoen haar naam. VCV Zeeland was geboren. Dragende spelers als Van den Ham (naar Hilversum), Van Keeken (FC Wageningen) en Evert Eikenhout (RKC) ver trokken. Jan Poortvliet beëin digde zijn profcarrière en acht tien nieuwelingen, voorname lijk Zeeuwse amateurs, moesten de opengevallen posi ties bezetten. Maar echte kwa liteit ontbrak, meende Van Aerde destijds al: "De ama teurs hadden gewoon te weinig niveau." Een van die amateurs was Jan dc Rijke. De twee me ter en vier centimeter lange spits, destijds de langste prof speler in Nederland, erkent dat de ploeg van het tweede sei zoen minder kwaliteit had dan de selectie van het jaar daar voor. Maar ook op het techni sche vlak werden er naar zijn mening grove missers ge maakt. "Verstraaten (de trai ner, red.) ging altijd uit van de kracht van de tegenstander en hij raadde zijn eigen spelers re gelmatig af om achter hun di recte tegenstander aan te gaan, lo glijden. "Het is toch dood zonde dat het er niet meer is. En het had kans van slagen, hoor." Dat gevoel heeft ook Romeo van Aerde. "Een prof club moet ook in Zeeland (foto: Ruben Oreel) den was de club in 2000 op sterven na dood. Plots wierp ex-voorzitter Piet de Jong zich op als redder van VC Vlissingen. In bescheiden omvang - veel spelers hadden Na de legendarische wedstrijd tegen BW Den Bosch brak Peter van Vossen nationaal door. (foto: Ruben Oreel) omdat ze 'dat toch niet zouden trekken"'. Met vijf punten min der dan een seizoen eerder was VC Vlissingen genoodzaakt het betaalde voetbal te verla ten. Flet bestuur had onvol doende financiers gevonden en tot overmaat van ramp hield shirtsponsor Houtland het voor gezien. Het geld was op, VC Vlissingen was bankroet. Gebogen over een rood plak boek uit die tijd, bijgehouden door zijn vader, laat Dc Rijke zijn wijsvinger over de teamfo- Peter van Vossen met de vorig jaar overleden trainer Jo Janse. (foto: Ruben Oreel) kunnen bestaan," meent Van Aerde, "Kijk naar Noord-Bra bant. Nagenoeg iedere stad van een beetje omvang heeft een profclub. Negen in totaal, waaronder zelfs relatief klei ne plaatsen als Oss en Hel mond. Volendam: hetzelfde verhaal. Een kleine plaats met een vereniging op het hoogste niveau. Dus waarom niet in Vlissingen of elders in de provincie?" Zowel Jan de Rijke als Kees Lindenberg wijzen twaalf jaar na dato nog steeds met een beschuldigend vingertje naar het journaille. Volgens De Rijke is het betaalde voetbal in Vlissingen 'aan het gas ge gaan' doordat de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) de spelers afschilderde als 'goedwillende amateurs die er geen klote van konden'. De Rijke: "Dat schrikt sponsors en supporters natuurlijk wel af." Lindenberg is het met de strekking van De Rijkes ver haal eens. "De sportredactie van de krant zat te azen op problemen. De toonzetting, het klimaat dat geschapen werd. De VCV heeft niet de tijd gekregen om de vooroor delen die PZC-journalisten koesterden ten opzichte van betaald voetbal in Vlissingen te weerleggen." Wie er ook schuld heeft aan de ondergang van het betaal de voetbal in Vlissingen, de spelers, de pers of het be stuur. de club kampt nog steeds met de nasleep er van. Door gebrek aan nieuwe le- inmiddels onderdak gevonden bij andere verenigingen - maakte VC Vlissingen een doorstart. "De club leeft weer, maar de groei is er uit," aldus De Jong. Statisticus Lindenberg heeft de cijfertjes zo paraat. "Ooit telden we zeshonderd leden, nu zijn er dat nog tweehonderd waarvan een groot deel rustend lid is." Fuseren acht hij dan ook noodzakelijk. Eerder hield de ledenvergadering van GPC de boot af, maar deze week be ginnen de fusiebesprekingen met buurvereniging Zeeland Sport. Na volgend seizoen, zo luidt althans de doelstelling, zullen beide teams gezamen lijk onder een nieuwe naam aan de competitie deelnemen. Lindenberg, net als de kantin ebeheerder 'een echte VCV' er', is groot voorstander van het samengaan van beide clubs. "De diehards van beide clubs stribbelen waarschijn lijk tegen, maar er is geen an dere weg. We zijn gewoon te klein." Bovendien, zo brengt Linden berg in herinnering, zouden we de successen die de club heeft behaald niet hebben ge kend als er in 1916 niet vier clubs waren gefuseerd tot de huidige VC Vlissingen. "Over tien jaar hebben we weer le den die niets van de voorge schiedenis afweten. Zij vor men dan de fanatieke aanhang van dc fusieclub." Net zoals de knulletjes met de zakjes snoep vandaag de dag weinig tot niets weten van de prof club VC Vlissingen. De film Dirty Dancing maakte in de jaren tachtig flink wat emoties los. Vooral dc door vrouwen geliefde Pa trick Swayzee zorgde voor een echte kaskraker. In middels kent de film een opvolger: Dirty Dancing 2. Hierin wordt de achttienjarige ballerina Katey Miller ernstig verliefd de charmante en trotse ober Xavier. Hij blinkt uit in sensuele Zuid-Amerikaanse dansen en sa men doen ze mee aan een internationale danswedstrijd. In het geheim oefenen ze in een nachtclub in Havana, waar alleen local people komen en het er nogal heet aan toegaat. Hun liefde bloeit op, maar op de avond van de wedstrijd breekt de re volutie uit. Allerlei ondernemers uit de regio maken van de ge legenheid gebruik om hun zaak of product te presen teren. De film begint om 20.00 uur. Bezoekers kunnen, om de stands alvast te be kijken, vanaf 19.15 uur de bioscoop in. Na afloop van de film, rond 21.45 uur, is er een presentatie salsa- dansen van Van Eijkcren Dancemasters (voorheen Janvier). Aansluitend speelt de Zeeuwse band Not James Dean.

de Faam | 2004 | | pagina 19