Tongstrelende winst voor Zeeuwse koks op nationale kampioenschap Rapport over Middelburg De kunst van vertellen in Nationaal Museumweekend Vrouwelijke punkrock van Riplets in de Piek Zeeuwse culinaire hoogstandjes vallen in de smaak RONDJE WALCHEREN Humanist draagt voor over vrijheid Cine Concert vol Argentijnse tango Horses by the Sea Domburg Spullenmarkt van Alijn Bootviswedstrijd Doordouwers in Colijnsplaat Museum heeft paasactiviteit voor kinderen BV WALCHEREN Correcties aanvullingen Zwanger en benieuwd Trendhopper terug in Middelburg MET RECHT Veelbelovende aanpak veelplegers Voorbereiding Kansen Ambities DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG Woensdag 14 april 2004 De Faam Pagina 3 Verschillende inusca, hier het MuZEEum in Vlissingen, zijn dit weekend gratis of met grote korting te bezoeken. (foto: Ellen de Dreu) Rinaldo Traas uit Lewedorp en Middelburger Lanny van Waarde zijn heer en meester in de keuken. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Neerlands grootste culturele evenement, het Nationaal Museumwee kend, staat weer voor de deur. Het wordt gehouden in het weekeinde van 17 en 18 april. Ook in Zeeland staan talrijke deuren wagenwijd open, onder meer het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapclle, het ma ritieme MuZEEum in Vlissin gen, De Schotse huizen in Veere en het Zeeuws Museum in Middelburg. Het thema luidt: 'De kunst van het vertellen'. In het Zeeuws Biologisch Mu seum komt de Zeeuwse schrij versvereniging Pennevreugd zondag voor dragen uit eigen werk van 14.00 tot 16.00 uur. Diezelfde dag neemt de bos wachter bezoekers mee om te vertellen en te wandelen door het natuurgebied Westhove. Za terdag en zondag is het Zeeuws Biologisch Museum open tussen 12.00 en 17.00 uur. In het Zeeuws Museum krijgen de bezoekers een aantal sterke verhalen te horen over opvallen de museumvoorwerpen, sommi ge verhalen in smeuïg Zeeuws dialect. Voor de kleinsten vertelt Jan Klaassen en Katrijn span nende verhalen. Dit museum is beide dagen open tussen 10.00 en 17 uur. In het Vlissingse Mu ZEEum vertelt een aantal men sen - onder wie kinderboeken schrijver Wim Hofman - span nende verhalen beide dagen tus sen 10.00 en 17.00 uur. In Veere zijn dezelfde openingstijden in De Schotse Huizen. Zaterdag treedt conservator Han van de Broecke op als verteller en zon dag hoopt jonkheer W.L.D. den Beer Portugael op veel gehoor bij zijn vertelsels over weleer. MIDDELBURG - Mosselen, zeebaars, oesters, alikruiken, gekweekte zalm en garnituur op maat. Een dessert van ap peltaart met rabarber, choco lade-ijs met een vleugje roze marijn en heldere vanillesaus. Bovenstaande smakelijke kookcreatics zijn het werk van de koks Rinaldo Traas uit Le wedorp en Lanny van Waarde uit Middelburg. Beiden goed voor de eerste prijs bij de Koksgilde Open Nationale Kampioenschappen in Utrecht. Rinaldo Traas is kok bij zorgcen trum Jacob Roggeveen in Middelburg, Lanny van Waarde bij restaurant De Mug in dezelf de plaats. Beiden wonnen begin april in afzonderlijke categorieën de eerste prijs bij de Nationale Kampioenschappen. Van Waarde in de categorie Koks Ho reca. Traas voor het tweede jaar achtereen in de categorie Instel lingen en Catering. Traas: "Het unieke voor mij was dat er op heel hoog niveau ge kookt werd. Dat maakt de winst veel waard. Als je deelneemt aan zulke wedstrijden gaat er onge looflijk veel werk in zitten. Ik ben in oktober al met de voorbe reidingen begonnen. Bij vrien den heb ik een schaal laten ont werpen. Voor borden en servies ben ik gesponsord door Passieux uit Goes. Door het zo schitterend mogelijk te maken probeer je de jury te imponeren." Het beroep van kok is drukker dan de meeste mensen denken. "Een collega van ons kan niet eens op zijn twintigjarig huwe lijksfeest komen, omdat hij het te druk heeft", vertelt hij lachend. Traas en Van Waarde zijn blij met de kansen die ze vanuit hun MIDDELBURG - Uitvaartbegelei- der Jasper Zuidvliet houdt een le zing met als onderwerp 'Vrijheid'. De voordracht is zondag 18 april, begint om 10.30 uur en wordt ge houden in de kantine van Zorg- stroom, Breestraat 15 te Middel burg (ingang via de Lazarijstraat). VLISSINGEN - Het slotconcert van de CincConcertenreeks is zon dagmorgen 18 april in Cine City in Vlissingen. Het theatercafé staat dan bol van de Argentijnse tango. Zangeres Milagros Lopez treedt aan met het ensemble Corrientes Cinco. Naast tango's speelt het ge zelschap ook walsen en milonga's. Het concert begint om 11.30 uur. Tegelijkertijd draait er een kinder film voor de helft van het normale tarief. Kaarten zijn voor negen euro te koop aan de kassa van Cine City. DOMBURG - Tussen Oostkapeile en Domburg wordt van 13 tot en met 15 mei het hippisch evenement Horses by the Sea gehouden. Er is een wedstrijdprogramma voor po lo, springen en dressuur dat afge wisseld wordt met shows. Klapstuk is de aanwezigheid van wereld kampioen vierspan-mennen IJs brand Chardon op vrijdag 14 mei. VLISSINGEN - Stichting Allijn houdt zaterdag 17 april weereen spullenmarkt. Er zijn tafels te huur van waar particulieren hun ge bruikte waren aanbieden. De toe gang is gratis. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Meer informatie: 0118-412302. werk krijgen om zich tc ontwik kelen. Juist omdat er zoveel werk in zo'n wedstrijd gaat zitten, is het handig als de werkgever flexibel is met de werkuren. "Je steekt je nek uit om iets te berei ken en dat wordt gestimuleerd", verteld Van Waarde. "Je krijgt daama aanbiedingen voor ander werk, maar ik heb wel geleerd dat het gras bij de buren niet al tijd groener is. Ergens anders moetje ook maar zoveel vrijheid krijgen om dit naast je werk te doen. Bovendien wil ik niet weg uit Zeeland." Hun overwinning hebben ze te danken aan hun vakkennis, zeg gen beiden. "Het feit dat we alle bei wedstrijdervaring hebben, speelt absoluut mee. Maar je moetje vak natuurlijk tot in de puntjes beheersen, anders kom je er niet", aldus Van Waarde. "Er zijn maar een paar goede "Ik hoop van harte dat de mensen onze rapportage le zen en waar mogelijk en waar nodig stevige kritiek leveren. Het gaat er per slot van rekening om dat Middel burg niet alleen leefbaar is, maar vooral moet blijven." Het project loopt onder de ti tel 'Bewoners in beeld'. "Wat ik tot nu toe heb ge zien, hebben de bewoners een positief beeld van hun stad," vertolkt gemeente voorlichter Peter Woudstra de reacties van het gemeen tebestuur op de eerste stuk ken. Woudstra legt uit dat bij het onderzoek Middel burg is verdeeld in zes wij ken. Die van de vier wind richtingen, het centrum en Arnemuiden. Met bewoners van die wijken wordt ook de deelnota van hun gebied be sproken. In Stadsdeel Zuid (Magis- traatwijk, Erasmuswijk. Veldzigt en Rijershove) VLISSINGEN - Podium De Piek houdt zaterdag 17 april een All Chicks Punk Night. Er zijn optredens van The Riplcts en The Cherrybombs. The Riplets bestaan sinds 1998, maar breken in de zo mer van 2002 pas echt door. Hun debuutalbum Rock 'n Roll Beat brengt vrolijk rammelende punkklanken en stond al snel op nummer 7 in de Moordlijst van mu ziekblad Oor. In 2003 zijn ze op zowat alle festivals in Nederland te vinden en zijn kookwedstrijden per jaar. Deze was daar één van. Ik zou ook nog wel eens met de Zilveren Champion mee willen doen." Van Waarde wijst op Traas: "De ambitie van Rinaldo heb ik niet. Hij is al tien jaar ambulant kok op het koninklijk huis. Bij staats bezoeken, officiële gelegenhe den en feestjes moet hij daar ko ken." Traas, terugwijzend: "Maar dat mocht hij eigenlijk niet zeggen." wordt dinsdag 20 april de eerste bijeenkomst gehouden in Hotel Arneville. Arnemui den is twee dagen later aan de beurt (Verenigingsge bouw De Arne) en donder dag 29 april zijn de inwoners van het Stadsdeel Centrum (binnenstad en Ramsburg) welkom in het Stadhuis. Het Stadsdeel Oost (Dauwendae- le en Nieuw en Sint Joos- land) krijgt maandag 10 mei de gelegenheid om in te spreken in het Ontmoetings centrum Dauwendaele en voor het Stadsdeel West (Griffioen,, 't Zand, Bree- wijk en Stromenwijk) is drie dagen later Kerkcentrum De Morgenster afgehuurd. Be woners van het Stadsdeel Noord (Nieuw Middelburg, Klarenbeek, Veersepoort en St. Laurens) zijn dinsdag 25 mei uitgenodigd op het Stad huis om de toekomst en knelpunten onder de loep te nemen. Alle bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. er optredens in België, Duitsland en Denemarken. In maart stonden de meiden nog in het voorprogramma van Peter Pan Speedrock. De optredens zijn spectacu lair, niet in de laatste plaats omdat ze zich steeds weer in gekke outfits hijsen. The Cherrybombs komen uit Dordrecht en bestaan sinds 2003. Hun 'chickrock with a bite' is beïnvloed door bands als The Ramones, The Donnas en The Eyeliners. Kaarten kosten zeven euro, het concert begint om 22.00 uur. Oost-Souburg, Palazzoli Huis, Oranjeplein, ontmoe tingsmiddag, 14.00-15.30 uur. Middelburg, Armeniaans Schuitvlot 1, lezing, 'Aan ta fel. Tafelen door de eeuwen heen'. A.W.N. afd. Zeeland. 20.00 uur. Middelburg. De Vergulde Baars, Baarsjesstraat, zand- mars, 9.00- 13.00 uur. Middelburg, Olmenlaan 6, rommelmarkt, O.B.S. de Bijenburch, 10.00-15.00 uur. Vlissingen, St. Allijn, Pres. Rooseveltlaan 744, spullen markt, 9.00-14.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibli otheek. lezing, St. Monu ment Middelburg, 10.30 uur. Oostkapeile, Oranjezon. Schoolstraat 4, kookscssie, 'De Portugese keuken', 10.00-15.00 uur. Veere, SOW Kerk, presentatie CD, shantykoor Het Veerse Scheepstuig, 19.30 uur. Middelburg, Het Zeeuws Museum, Abdij, demonstra ties, teken-en schildermateri alen, poppenkast, Jan Klaas sen en Katrien, sterke ver halen, De kunst van het ver tellen, 10.00-17.00 uur. Vlissingen, clubgebouw V.T.V., Baskenburgpad, bin goavond, De Doordouwers, 19.30 uur. Vlissingen, St. Majoraat, van Hogendorpweg 58a, bing omiddag, 13.30 uur. Middelburg, kantine Zorg- stroom, Breestraat 15, lezing. Humanistisch Ver bond afd. Walcheren, 10.30 uur. Vlissingen, M.E.C., Korenbloemlaan 5, koffie ochtend. NIVON afd. Zee land, 10.30 uur. Middel burg, Het Zeeuws Museum, Abdij, demonstraties, teken en schildermaterialen, pop penkast, Jan Klaassen en Katrien, sterke verhalen, De kunst van het vertellen. 10.00-17.00 uur. Oostkapeile, Zeeuw Biolo gisch Museum, activiteiten, W jonderwaterwere ld', 14.00-15.00 uur. Oost-Souburg, De Kwik staart, voorjaarsvergade ring, ANBO, 14.30 uur. Vlissingen - Visclub De Doordouwers houdt zaterdag 5 juni een wedstrijd boot vis sen. Men vertrekt om 16.00 uur vanaf het Baskenburg- plein in Vlissingen. De af vaart is van de haven Colijns plaat om 17.00 uur. De kosten bedragen vijftien euro en het aas is 6,75 euro per 300 gram. Opgave voor 1 mei bij J. de Nooyer, Begonialaan 3 in Vlissingen. OOSTKAPELLE - Kinderen vanaf zes jaar kunnen maan dag 12 april deelnemen aan de actie (W)onderwater- wereld in het Zeeuws Biolo gisch Museum. Een museum medewerker begeleidt hen. De kinderen trekken met schepnetjes, loepjes en zoek- kaarten de tuin achter het mu seum in. In de vijvers speuren ze naar vissen als schaat senrijders ruggezwe m mertjes, kikkerdril en ander onder waterleven. Ze tekenen en be schrijven de vondsten ver volgens in een eigen (W)onderwaterpaspoort. De activiteit duurt van 14.00 uur tot 15.00 uur en kost 3,70 eu ro per kind. Minimaal tien en maximaal 15 kinderen kunnen deelnemen. Aanmelden is noodzakelijk en kan via 0118-582620. GOES - Vorige week kon u lezen over de opening van JC Schoenen in Vlissingen en het twintigjarig jubileum van Schoenmakerij De Leest. Helaas is er bij het verwerken iets misgegaan. De foto van Jan van Ossenbruggen van De Leest is bij het verhaal van JC Schoenen geplaatst. Excuses voor de ontstane verwarring. De baby is rond de negentiende week goed zichtbaar. (foto: pr) DOMBURG - Sinds een paar maanden is Walcheren een serv ice voor zwangere vrouwen rijker. Bij Huisartsenpraktijk W.J.M. Spekhorst Domburg is het mogelijk om een registratie te maken, foto's, video of dvd, van de baby tijdens de zwan gerschap. Zo kunnen jonge ouders in een ongedwongen sfeer kennismaken met hun nog ongeboren kindje. Eventueel wordt, na verzoek van de ouders, na 21 weken zwangerschap een uit spraak over het geslacht gedaan. "Het is een echte 'pret-echo', niet op medische indicatie. Als je zwanger bent, ben je nieuwsgierig en het is ook een geruststelling," laat Marike Walhout van de Huisartsenpraktijk Domburg weten. Een echoapparaat zend geluidsgolven uit die door de organen in de buik worden. De teruggekaatste golven worden omgezet in beelden, die op de monitor zichtbaar worden. De bedoeling is het kindje goed zichtbaar in beeld te brengen. Het is geen medisch onderzoek; er wordt niet naar afwijkingen gezocht. De mooiste beelden worden gemaakt vanaf de negentiende week van de zwangerschap. Na 26 weken kan het kindje min der mooi in beeld gebracht worden. Afspraken kunnen telefo nisch worden gemaakt. Informatie ook via www.veersehuis- artsen.nl MIDDELBURG - Na ruim twee jaar is Trendhopper terug in Middelburg. Eigenaar Ramses Jacobsen, tevens Trendhopper Goes en Brugge: "Wij zijn blij om terug in Middelburg te zijn. Indertijd was er een plan over de Woonboulevard Middel burg, maar dat is afgeketst. Dit pand is al die tijd niet in ge bruik geweest, maar Trendhopper is terug. Wij zijn donderdag 1 april open gegaan en de reacties van het publiek zijn zeer po sitief. 'Blij dat jullie er weer zijn, kunnen we weer eens lekker rondsnuffelen.' Trendhopper hanteert stijlen van modern tot romantiek, biedt woonaccessoires van karpet tot kleine vaas, heeft posters en op de bovenverdieping wonen en slapen, schemerlampen, stoelen, tafels banken, tienerkamers, twee persoons slapen, serviesgoed, linnenkast, of computermeubel. Jacobsen: "Wij zijn een woonwinkel voor elke beurs. Niet in het lage segment, niet in het hoge segment, maar zwemmen er lekker lussen in. Terug in Middelburg willen wij ons klanten bestand als vanouds service leveren." Landelijk krijgt iemand het stempel veelpleger als men tijdens zijn volwassen criminele carrière tien antecedenten heeft verzameld, waarvan één in het laatste jaar. In Zeeland wordt de lat anders ge legd. Hier krijg je het etiket veelpleger opgeplakt als je de afge lopen twee jaar met tien antecedenten bent geregistreerd, waarvan één in het laatste jaar. 'Door deze kwalificatie telt Zeeland 27 veel plegers', legt Luuk Boogert uit. Luuk heeft als officier van justitie onder andere de portefeuille veelplegers in zijn takenpakket. (door Esther Boot) 'We hebben dan wel een regionale definitie, maar we gaan wel degelijk aan de slag met wat landelijk is aangegeven op het veelplegersbeleid. En dat betekent, dat we inzetten op een zo lang mogelijke vrijheidsbe neming van veelplegers', gaat Luuk verder. 'Iemand die vastzit, pleegt namelijk geen nieuwe feiten. We gaan voortaan dus hogere straffen ei sen en zodra het enigszins mogelijk is, dergelijke personen ook in voor lopige hechtenis nemen.' Om duidelijk te maken hoe druk allerlei instanties bezig zijn geweest met een persoon, proberen politie en justitie de persoonsdossiers (en de bijbehorende daderkalender) te vullen met allerlei relevante zaken. Niet alleen het strafblad (het zgn. documentatieregister), maar ook mutaties van de politie, detentiegegevens, rapportages van de reclassering, psycholoog of psychiater en gegevens met betrekking tot huisvesting, uitkering en opleiding van de gemeente worden daarin opgenomen. "Bovendien wordt alles wat nog open staat meegenomen op zitting. Met die hoeveelheid informatie willen we de rechter overtuigen, dat een ho gere straf op zijn plaats is.' De lijst met veelplegers wordt door de politie elk kwartaal gecontroleerd en gecompleteerd. Personen die op de lijst staan, zijn daarvan ook op de hoogte gesteld door de politie. Dat gebeurt per brief met als inhoud: 'Je bent een veelpleger en dat betekent dat de politie extra aandacht aan je besteedt. Reken erop, dat het OM zal proberen je zo lang mogelijk ach ter de tralies te krijgen.' 'Watje nu ziet is dat de politie een aantal mensen speciaal op veelple gers heeft ingezet', vertelt Luuk verder. 'Zij zijn in Walcheren begon nen. maar straks moet het beleid voor heel Zeeland gaan gelden en op den duur onderdeel uit gaan maken van het normale politiewerk.' Nu de politie de veelplegers scherper in de gaten gaat houden, zullen er meer processen-verbaal opgemaakt worden. Justitie streeft naar vrij heidsbeneming voor alle feiten van de veelplegers. Zij komen niet meer in aanmerking voor het gewone boetetraject of een taakstraf. Bij het strikter, op vrijheidsbeneming gerichte, beleid is ook een handreiking opgenomen. Als er daadwerkelijk aanknopingspunten zijn dat iemand zijn gedrag wil veranderen, wordt dat ook ten volle ondersteund, 'Het moeten', volgens Luuk, 'natuurlijk wél concrete en realistische aankno pingspunten voor gedragsverandering zijn. Spijt betuigen omdat men vastzit is niet voldoende. De verslavingszorg of de reclassering staan dan ogenblikkelijk klaar om een intensief hulptraject op die persoon los te laten. Daarbij hopen we ook op de medewerking van de gemeenten als het gaat om huisvesting, uitkering of opleiding.' Het parket heeft ook een apart traject ingesteld voor veelplegers. De af deling weekdienst houdt veelplegerszaken buiten de normale zaken- stroom. Administratiefis alles gericht op een maximale vrijheidsbene ming. Een veelpleger moet zoveel mogelijk aansluitend straf kr ijgen. Staat er bijvoorbeeld nog een kantonzaak open. dan wordt deze bij het dossier gevoegd. 'Het doel is nogmaals een zo lang mogelijk vrij heidstraf voor veelplegers opgelegd tc krijgen', aldus Luuk. 'Dat bete kent ook tijdens het executietraject geen proefverloven of andere voor delige regelingen.' Officieel is het project op 1 maart van start gegaan en gisteren (dinsdag is cr een plan van aanpak ondertekend door de partijen die bij het project betrokken zijn (politie, justitie. Reclassering, ZCAD en de dienst justiti ële inrichtingen), Daarin wordt de samenwerking bekrachtigd; iedere deelnemer onderschrijft daarmee zijn/haar inspanningsverplichting. 'Het doel is criminaliteit door veelplegers en de daarmee gepaard gaan de overlast terug te dringen', zegt Luuk. 'In 2004 moeten het totaal aan tal feiten gepleegd door veelplegers met 20% verminderd zijn ten op zichte van 2002. De lijst moet een jaar na de start met 10% verminderd zijn en tenminste 30% van de veelplegers moet of in de gevangenis zit ten of bezig zijn met een hulpprogramma. ...vervolg van voorpagina...

de Faam | 2004 | | pagina 3