Vogelspeelgoed voorkomt verveling laatste week! laatste kans! ViRBOüWiNGSUiTVERKOOP ■AnDllNG wj Op alle Keukens. UW GIFT REDT AL 40 JAAR LEVENS Vriendelijke vegetariër wint terrein Tropisch regenwoud in huis ƒ0 Een volière in huis is... KEUKENS BADKAMERS ALLES KAN MET BRUGMAN /-e^x Hartweek 18 t/m 24 april 2004 Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-2 Geschikte kamervolièrebewoners Zebravink ra Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. NederlandseM/ Hartstichting De Nederlandse Hartstichting bestrijdt al 40 jaar hart- en vaatziekten. Door een groot deel van het wetenschappelijk onderzoek te subsidiëren heeft de Hartstichting in 40 jaar veel bereikt. Toch blijven hart- en vaatziekten tot op de dag van vandaag de belangrijkste doodsoorzaak in Nederland. Help daarom de Hartstichting haar strijd voort te zetten en geef tijdens de Hartweek van 18 t/m 24 april aan de collectant of maak uw bijdrage over naar giro 300. Uw gift redt levens. We rekenen op uw steun, juist nu! Onderzoek redt levens Goede zorg redt levens Gezond leven redt levens Enkele belangrijke feiten Woensdag 14 april 2004 De Faam Pagina 23 Een gewone kooi kan een prima huis vesting zijn voor vogels die een uurtje of langer per dag los kunnen vliegen, zoals parkieten en agaporniden. Maar er zijn ook legio vogelsoorten die de kooi niet uit kunnen, omdat ze niet tam wor den. In een huiskamervolière hebben zulke vogels lekker de ruimte. Zo veel De dierenspeciaalzaak... het woord zegt het al. ruimte zelfs, dat ze fijn in een groep samen kunnen leven, in plaats van alleen of met zijn tweetjes. Dat is leuk, want de dieren hebben vaak een druk sociaal leven. Dat brengt leven in de brou werij en is elke dag weer een klein feest om naar te kijken. Bij een goede voeding en verzorging kunt u zelfs rekenen op nageslacht in het voorjaar: zéker bij gemakkelijk te kweken vogeltjes als zebravinken. Groene leguanen zijn vriendelijke rep tielen. Ze doen geen vlieg kwaad, rea geren op hun eigenaars, laten zich aaien en zien er heel bijzonder uit. Met een groene leguaan haalt u eigenlijk een soort minidinosaurus in huis! Eén van de grote voordelen van de groe ne leguaan is dat hij geen dierlijke eiwit ten eet. Zijn menu bestaat voor negen tiende deel uit bladgroenten als andijvie en sla, en voor ééntiende uit fruit als papaja en sinaasappel. Onderdak Omdat groene leguanen al binnen twee jaar een meter lang kunnen zijn, hebben ze wel een ruim onderkomen nodig. Een bak van tenminste twee meter lang en een meter diep en hoog is wel het mini mum. In die bak moet het lekker warm zijn.Groene leguanen zijn namelijk warm- tebehoevend en ze hebben vitamine D nodig die ze halen uit UV-straling. In de dierenspeciaalzaak zijn speciale UV-lam- pen te koop. Twee keer per week moet het verblijf gesproeid worden zodat de luchtvochtigheid tijdelijk zo'n 90 graden is. Dat helpt bij het vervellen en houdt deze minidinosaurus mooi en gezond. Al met al is de groene leguaan met weinig tevreden. In ruil daarvoor heeft u een niet verharend of ruikend, vegetarisch huis dier dat er onalledaags uitziet en bij goede verzorging vijftien jaar oud kan worden. In de dierenspeciaalzaak met een terra riumafdeling kan men u helpen aan een gezonde, jonge groene leguaan, aanvul lende informatie én alle benodigdheden om dit bijzondere dier op een verant woorde wijze te houden. Oranjekaakje Rijstvoge! Zilverbekje Nonnensoorten Japans meeuwtje Napoleonnetje Teugelastrilde Blauwgrijs roodstaartje Goulds Amadine Valkparkiet Neophema's waar nu een tafeltje staat met een kooi erop, kan door middel van een huiska mervolière in zijn geheel worden benut. En al die extra ruimte wordt graag in gebruik genomen door de vogels. In de dierenspeciaalzaak zult u zien dat er enorm veel keuze is in kamervolières. Er zijn felle, moderne kleuren maar ook rustieke modellen met houtwerk en messing. Zo is er voor elk interieur wel een passende huiskamervolière te vin den. Een kamervolière is meestal wat kleiner dan een gemiddelde tuinvolière. Daarom moet er bij de samenstelling van de bevolking rekening mee gehouden worden dat de dieren het onderling goed kunnen vinden. Gelukkig zijn er veel vogelsoorten, voornamelijk kleine re, die het zowel onderling als met ande re soorten prima kunnen vinden -ook in het broedseizoen. Bij deze vogeltjes kan zelfs zonder problemen een koppeltje grotere vogels gehouden worden, zoals valkparkieten. Ook zijn de meeste Neophema's heel geschikt om samen met kleinere soorten in een huiskamer volière te houden. Vraag er eens naar in uw dierenspeciaalzaak! Beweging is goed en gezond voor vogels. Het helpt tegen verstopping, te dik worden en ...verveling! Want niets is erger voor een intelligente en actieve vogel dan niets te doen te hebben. Dit geldt in sterke mate voor onderzoeken de vogels als parkieten en papegaaien. U doet ze geen groter plezier dan ze te laten schommelen, knagen, pluizen en smullen. Het geluid van vallende regendruppels, fluiten, zoemen en tsjilpen, het zijn herkenbare geluiden uit het regenwoud. Wist u dat het merendeel van deze mysterieuze oerwoudgeluiden wordt geproduceerd door slechts één dier soort, de pijlgifkikker? Veel mensen wonen op een flat of in een appartement. Een tuin hebben is al lang niet vanzelfsprekend meer. Een huiskamervolière biedt dan toch de moge lijkheid om een mooi stukje natuur in huis te halen! Alle soorten en maten Voor een kamervolière hoeft er niets in huis te worden aangepast. De meeste kant-en-klare modellen zijn niet veel breder dan zestig tot honderd centime ter. Ze kunnen op de grond worden geplaatst en zijn dan vaak een meter vijf tig hoog, of nog hoger. Dezelfde ruimte Dat vogels als parkieten en papegaaien speelgoed nodig hebben, is iets wat niet iedereen weet.Toch is spelen echt nood zakelijk wil het dier zich goed in zijn vel voelen zitten. Spelen verdrijft de verve ling, waarvan een papegaai bijvoorbeeld kan gaan verenpikken of schreeuwen, en het houdt het dier ook lichamelijk bezig zodat het minder snel te dik wordt en last krijgt van verstopping - euvels waar vrijwel alle in kooien gehouden vogels vroeg of laat mee te maken krijgen. Maar hoe doen we dit nu het beste? De tijd dat er voor een parkiet alleen een plastic neppartner en een schommeltje te koop was, hebben we ver achter ons ge laten. In de moderne dierenspe ciaalzaak zijn talloze fantasierijke speeltjes te koop waar elke vogelbezitter hebberig van wordt. Wat bijvoorbeeld te denken van kleurige speeltjes van buffelhuid, een materiaal dat we tot voor kort eigenlijk alleen nog kenden als honden- kauwproduct? Zeker voor de echte 'slo pers' onder de vogels, zoals agaporniden en papegaaien, bieden deze natuurpro ducten een hele uitdaging. Voor pape gaaien en kaketoes die élk speeltje binnen de kortste keren kapot geknaagd hebben, zijn er nieuwe, onverwoestbare speeltjes ontwikkeld. Misschien heeft u ze al gezien in de dierenspeciaalzaak: fel gekleurde speeltjes met bewegende delen van plexiglas. Een 'gouwe ouwe' is het sisaltouw. Elke parkiet vindt het fan tastisch om deze vezeltje voor vezeltje uit te pluizen, maar ook papegaaien ver welkomen zo'n touw. Spant u het hori zontaal of diagonaal door de kooi, dan kan de vogel zijn touw niet alleen als liaan, maar ook als zitstok of schommel gebruiken. Van de nood een deugd maken kan met de nieuwe gritspeeltjes. Normaal wordt vogelgrit in een bakje gegeven, maar gritspeeltjes zijn natuur lijk veel leuker en houden een vogel tevens lekker bezig. Denk er eens aan als u in de dierenspeciaalzaak bent. Heeft u een papegaai of kaketoe dan kan het zijn dat de vogel wat schrikachtig reageert op iets nieuws in zijn of haar kooi. Dat is normaal gedrag voor deze vogels. Met een arsenaal aan geluiden, die ons zo rustgevend in het gehoor liggen, lokt het pijlgifkikkermannetje zijn vrouwtje en bakent hij zijn territorium af. En dat doet hij niet alleen in het tropisch regen woud, maar ook gewoon bij u thuis in een terrarium. Leefgebied Een groot terrarium heeft u er niet voor nodig. De diertjes zijn slechts enkele cen timeters lang en ze hebben voldoende aan een leefgebiedje van zo'n veertig centimeter breed, lang en hoog. Omdat ze territoriaal zijn inge steld worden pijlgif- kikkertjes het beste als paartje gehouden. Er zijn veel verschillende soorten pijlgifkikkers, maar de geslachten Dendrobates en Phyllobates zijn als terrariumdier het populairst. Ze hebben prachtige felle kleuren en kleurpatronen over hun glanzende lijfje, zodat ze niet alleen het beluisteren waard zijn, maar zeer zeker ook het bekij ken. Vereweg de meeste diertjes die in de terrariumspeciaalzaken worden aan geboden, zijn nakweek dieren. Dat betekent dat ze hier in Nederland of omliggende landen bij liefhebbers geboren en getogen zijn. Wilt u ook een stuk regenwoud in huis halen? Laat u dan voorlichten in uw dierenspeciaalzaak met een terrariumafdeling. De oplossing hiervoor is het speeltje eerst een paar dagen buiten de kooi te hangen, op ongeveer een meter afstand, en deze afstand elke dag wat te verklei nen. Zo went uw huisdier geleidelijk aan zijn nieuwe speeltje en zal hij het ook gaan gebruiken. Want bezigheid is voor deze vogels geen luxe, ze hebben het echt nodig. Tekst fotografie: Furrytails.nl MUEUKENS WOWJIGÜ! c 0 ,0) 3 u O Q. i_ O c O 0 32 0 CD CD C "T5 0 1Q C O O 0 0 'c 0 N 0 O Brugman op=op met steun van de Vrienden van de Hartstichting Door wetenschappelijk onderzoek is er meer informatie bekend over de oorzaken van hart- en vaatziekten en zijn de behandelmethoden sterk verbeterd. Een voorbeeld daarvan is het onderzoek naar de 'late effecten' van aangeboren hartafwijkingen. Dat is van groot belang voor alle kinderen die op dit moment worden geboren met een hartafwijking. De Hartstichting zet zich, samen met de patiëntenverenigingen, ook in voor de zorg voor hart- en vaatpatiënten. Dit resulteert bijvoorbeeld in richtlijnen voor het opzetten van 'stroke units'. Op deze speciale afdelingen worden patiënten met een beroerte op de meest doeltreffende manier behandeld. Het geven van voorlichting aan een breed publiek heeft geleid tot meer kennis op het gebied van een gezonde leefstijl, waardoor de kans op hart- en vaatziekten afneemt. Een voorbeeld is de jaarlijkse danswedstrijd de 'Heart Dance Award' voor basisscholen, om jongeren te laten ervaren hoe leuk en gezond bewegen is. Van elke euro die wordt opgehaald, wordt 80 cent gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek, patiëntenzorg en preventie en voorlichting. De Hartstichting voldoet ruim aan de strenge eisen van het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) en heeft het keurmerk voor verantwoorde fondsenwerving en besteding. De Hartstichting ontvangt geen overheidssubsidie en is volledig afhankelijk van giften van de Nederlandse bevolking. Geef deze Hartweek aan de collectant of maak uw bijdrage over naar giro 300. Alvast onze dank! yMM'tv,

de Faam | 2004 | | pagina 23