Ziektekosten vaker vergoed dan men denkt Aerosmith heeft blues opgeruwd Nederlandse marechaussees brengen beetje orde in de chaos Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland a-c v/oec A/V6 to BeRoeRp;( Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren. MAAR 1\ 0K.-re RoS-r^AJ /JOC4 OOR le-ps De R<ÓM e>S42oMpeRe -B^stamp 7 8 9 10 11 1 6 2 3 3 4 4 5 6 2 7 1 8 9 5 7 10 11 8 Woensdag 14 april 2004 De Faam Pagina 19 Komende maand komt het nieuwe album van Marillion uit. De groep werd ooit bekend met de wereldhits Kayleigh en Lavender en het bijbehorende album Misplaced Childhood. Tegenwoordig heeft de band met fiontman Steve Hogarth, die sinds 1989 de scepter zwaait als opvolger van Fish, te maken met minder grote verkoopaantallen, miar met meer dan honderdduizend verkochte exemplaren van het du nog laatste studio-album Anoraknophobia kan de groep nog steeds rekenen op een mime en vooral trouwe fanbasis. Marillion is tegenwoordig een groep die kan bogen op een uitge breid en succesvol gebruik van het internet. Tijdens de voorberei dingen van Anaroknophobia in 2000 besloot de groep - om onaf hankelijk te kunnen opereren van platenmaatschappijen - de fans te vragen van te voen op het album in te schrijven en te betalen. Bijna dertienduizend exemplaren van de cd gingen op deze ma nier over de digitale toonbank. Als dank werd de naam van de fans, die voor een bepaalde datum inschreven, in het boekje bij de speciale cd-editie termeid. Door het binnengebrachte geld kon Marillion zelfde studio en producer betalen. Het leverde de band een distributiecontract bij EMI op. Met het nieuwe album is de band zelfs een stap verder gegaan. Opnieuw konden fans inschrij ven op een - dure- speciale editie van de nieuwste cd waarvan inmiddels bekend is dat die Marbles gaat heten. Met de (extra) opbrengst werden de opnames van de cd betaald, maar ook de promotie en de bijbehorende toernee die de band voor het eerst in zeven jaar weer mar de andere kant van de Atlantische Oceaan gaat voeren. De fans die inschreven vinden opnieuw hun naam in een speciale editié van Marbles, dit keer uitgevoerd in de vorm van een 128 pagina's dik hardcover boek. De speciale dubbel-cd komt bovendien jen maand eerder in de brievenbus dan de nor male winkeleditk, die vanaf mei in de winkel ligt. De dubbel-cd blijft in een gewone uitvoering nog wel te bestellen via de websi te van de band. De laatste stunt die Marillion in gedachte heeft is het scoren van een hit. In ieder geval in thuisbasis Engeland en Nederland komt op 17 april de single 'You're Gone' uit. Van de single zijn drie versies te verkrijgen (waaronder een dvd met videoclip) en de groep roept de fans via haar website op deze zoveel als mogelijk in de eerste week na verschijning aan te schaffen in de hoop zo een hoge notering in de hitlijsten te krijgen en nieuwe fans voor de groep te interesseren. Voor wie geïnteresseerd is hoe Marillion tegenwoordig Hinkt: ga naar www.marillion.com waar een gratis 'Crash Course'(introductie-cd) te bestellen is. De website is uit stekend van ouzet en biedt veel nieuws over band, muziek en fans. De nieuwe single is inmiddels op Radio 2 te horen en is een prettig, radioviendelijk nummer. Internet heeft er de afgelopen jaren voor gezorgd dat Marillion weer een groeiende in plaats van een langzaam afzakkende band is. Nu nog kijken of het ook kan zorgen voor een échte hit. Faam extra iMvjeeu cxeuAxteAj KR\a PA'C PÖKT6R maar neefriK Voor ziektekosten die niet via een andere regeling of verzekering worden vergoed, kan de gemeente u bijzondere bijstand verlenen. Er zijn echter een paar voorwaarden aan verbonden. Heeft u door ziekte of een han dicap hoge kosten, die niet worden vergoed door de verze kering? Dan kunt u via de Be lastingdienst of uw gemeente vaak een deel van die kosten te rugkrijgen. Daarvoor moet u wel aanvraag doen bij uw ge meente of een aangifteformu lier van de Belastingdienst in vullen. Voor ziektekosten die niet via een andere regeling of verzeke ring worden vergoed, kan de gemeente u bijzondere bijstand verlenen. Voorwaarden zijn dat de kosten noodzakelijk zijn en dat u ze niet zelf kunt betalen. Bijzondere bijstand is er niet alleen voor mensen met een bijstandsuitkering, maar voor Kikkerbilletjs in geklaarde boter Het eten van tikkerbilletjes wekt wellicht wat aversie op. Toch is het benenwe:k van deze kwakers niet te versmaden en - goed klaar gemaak- bijzonder lekker. Probeer eens deze in arachideo lie gebakkenkikkerbilletjes, overgoten met een geklaarde krui denboter. Ingrediënten:24 paar kikkerbilletjes, 12 plakjes coppa (Italiaanse varkensworst), een prei, twee eetlepels arachideolie, een scheut olijfolie, pepsr en zout en wat nootmuskaat. Voor de geklaarde boter: 80 gram boter, een ui en drie soeplepels fijngehakte en ge mengde peterselie en bieslook. Bereiding Snij de prei in de lengterichting ragfijn en bak die sa men met vier in kleine stukjes gesneden plakjes coppa wat kleur krijgen it een pan waarin wat olijfolie en een mespuntje noot muskaat Laat in de tussentijd de rest van de coppa droog worden in een voorverwarmde oven (200°). Laat de boter met daarin de heel fijt gehakte ui op heel laag vuur smelten tot het geheel zon der belfetjes en bubbeltjes blank wordt. Meng er dan de gehakte kruidet door en hou het warm. Snij de voetjes van de kikkerbille tjes, peper en zout ze flink en bak ze bruin in de arachideolie. Leg op een voorverwarmde schaal de gedroogde plakjes coppa, leg er de kikcerbilletjes op en dek die af met de prei en de coppa. Over giet dat geheel met de geklaarde boter. Hier smaakt een mooie rode Rhonewijn uitstekend bij. Anneke Kaiser Het is geen alledaagse kost die Hannah Arendt ons voorzet in 'Verantwoordelijkheid en oor deel'. Een bundeling van essays, culminerend in een uitgesproken mening over moraliteit. Op meesterlijke wijze belicht ze het kwaad dat in haar ogen alle an deren kwaden overstijgt, name lijk datgene waarover daders volstrekt geen wroeging hebben. Wie na 'Eichmann in Jerusalem' nog niet weet waar Ahrendt voor staat, krijgt nu een herkansing om haar gedachtengoed te door vorsen. Uitgeverij Lemniscaat. Gebonden 274 blz. 29,95 euro. De rebelse Franse filosoof Mi chel Onfray betrekt de lezer in grijpend bij 'Het lichaam, het le ven en het lijden'. Dat is de titel ook van het boek waarin hij schiet op het in zijn ogen ver sluierende en misleidende ka rakter van de joods-christelijke ethiek. Een vertrouwd uitgangs punt voor iemand die de subli miteit van het genot koestert. Daarbij is lijden een last. Een ul tieme levensles in het denken over onszelf en de samenleving waarvan we deel uit maken. Uit- severij Lemniscaat. Paperback. 320 blz. 24,95 euro. Dick van der Veen Aerosmith is weer op veldtocht door The States. Zo iets gaat ge paard met de verschijning van een nieuw album, 'Honkm' on Bobo' in dit geval. Tyler en Per ry en hun muzikale vrienden zochten hun heil in de rijke his torie van de blues. Aerosmith dook in 1986 voor het eerst op in de Nederlandse hitlijsten. De samenwerking met de rappers van Run DMC in het voor de gelegenheid gerenoveer de 'Walk this way' behoedde de band voor de vergetelheid. Aerosmith had toen al een turbu lent rock'n'roll leven van ruim een decennium achter de rug. Ruzies, wisselingen in bezetting en van platenmaatschappij en verblijven in diverse ontwen ningsklinieken brachten Aeros mith meermalen aan de rand van zijn bestaan. Met heftige concer ten en gelikte videoclips consol ideerde Aerosmith in de jaren negentig zijn positie als toprock- band. Twee keer stonden The Bad Boys from Boston in de footballfïnale in de Superbowl in Houston. Dat doet Janet Jackson ze niet na... Met 'Honkin' on Bobo' keert de band terug naar zijn eerste lief de, de blues. Niet de authentie ke, maar de bastaardversie die Britse bandjes in de jaren zestig op de wereld zetten. Het album opent met een spetterende versie van 'Roadrunner', waarbij die van The Pretty Things in het niets verdwijnt. Een paar keer maar zakt het tempo, in 'I never loved a woman' (in de vrouwe lijk variant bekend van Aretha Franklin) en in de eigen compo sitie 'The grind'. 'Baby please don't go', de gospel 'Jesus on the main line', 'You got to move'... De puristen onder de blueslief hebbers zullen wel zo hun twij fels hebben, maar wie het genre aangelegd met een portie snij dende rock prefereert, kan zijn lol op. Jan van Middendorp iedereen met een laag inkomen en hoge kosten. Dus ook als uw inkomen iets hoger is dan het minimum of als u alleen een AOW- of een WAJONG-uitke- ring ontvangt, kunt u soms een beroep doen op bijzondere bij stand. Uw gemeente kan u alles over de details van de regeling vertellen. Ook via de Belastingdienst kunt u een deel van uw ziekte kosten vergoed krijgen, door deze kosten op te nemen in uw aangifte. Via uw aangifte kunt u gebruik maken van de aftrek mogelijkheden van 'buitenge wone uitgaven' die u in verband met ziekte kunt hebben. De te gemoetkoming buitengewone uitgaven zorgt er bovendien voor dat u ook een vergoeding kunt krijgen wanneer uw inko men zo laag is dat u weinig of geen belasting betaalt. Om voor deze regeling in aan merking te komen, moet u in elk geval een aangifte indienen. Als u dit al doet, hoeft u geen extra stappen te ondernemen. Als u tot nu toe nog geen aan gifte deed, kunt u de tegemoet koming aanvragen door een T('teruggaaf )-biljet in te vullen of gebruik te maken van het aangifteprogramma op internet. Wilt u meer weten over de bij zondere bijstand? Bij uw ge meente kunt u terecht voor meer informatie over de speci fieke regels die in uw gemeente gelden. Op www.belasting- dienst.nl staat informatie over de Tegemoetkomingsregeling buitengewone uitgaven. Daar kunt u meteen het aangiftepro gramma invullen. Voor meer algemene informa tie over de verschillende moge lijkheden kunt u ook bellen met Postbus 51: 0800-8051 (gratis). JP382 HORIZONTAAL: l. Benjamin; 2. wier; 3. deel van een fiets, nachthagedis; 4. bijbelse naam; 5. truttige vrouw, liet opbieden; 7. voor uit!, soort kers; 8. vragend vnw.; 9. bende, huisbediende; 10. ten opzichte van; 11validi teit. VERTICAAL: 1. Bekend schilderij; 2. ge zichtsorgaan; 3. vogel, made; 4. een zekere; 5. creëren, Europe aan; 7. streek, flauw; 8. voor (Latijn); 9. bijbelse naam, klein rek; 10. ieder; 11barcarolle. De Enschedese marechaussee Jasper Koops is blij terug te zijn uit explosief Irak (foto: Robert Hoetink). Juist als Jasper Koops vertelt dat er in Irak overal afval op straat ligt, draait een vuilniswagen zijn Enschedese straatje in. De rot zooi op straat: het is een van de zaken die hem het meest trof tij dens zijn verblijf in de zuidelijke provincie Al-Muthanna. De 26- jarige marechaussee maakte ruim vier maanden deel uit van een 25 man sterke groep, die achthonderd Irakezen de grond beginselen van het politievak bijbracht. "We hebben daar een beetje orde kunnen creëren." Met afgrijzen volgt Koops het slechte nieuws. Steeds meer lijkt het er op dat de Irakezen genoeg hebben van de tijdelijke bezet tingsmacht onder aanvoering van de Amerikanen. Maar dat kon volgens hem ook wel eens aan de Amerikanen zelf kunnen liggen. "Zij passen zich niet aan. Als de Amerikanen ergens ko men, moeten de burgers zich maar aan hen aanpassen. Neder landers doen het omgekeerde. Dat wekt veel meer vertrou wen." Volgens Koops is het geen wonder dat een deel van de Irakezen zich afreageert op de 'yanks'. Nu echter ook andere nationaliteiten steeds vaker be trokken raken bij opstootjes en aanslagen, is hij blij terug te zijn in Enschede. Sinds twee weken kan hij zijn gezin weer in de ar men sluiten. "Ik ben vier jaar ge leden een half jaar in Kosovo geweest, maar toen hadden we nog geen kinderen. Het was dit maal emotioneel veel zwaarder dan ik verwacht had. Ondanks dat ik nu dagelijks met Linda kon mailen en bellen." Jasper Koops is 'vrijwillig' naar Irak vertrokken. "Laat ik het zo zeggen: ik was niet aan de beurt." Er waren twee redenen waarom hij toch gegaan is. "De kinderen zijn nu nog op een leef tijd dat ze geen moeilijke vragen stellen." Met andere woorden: ze hadden nog geen idee waar hun papa uithing en welke geva ren er allemaal op de loer lagen. "Daarnaast leek deze klus mij erg interessant. De voldoening is achteraf gelukkig groot. Als ma rechaussee hebben we achthon derd mensen opgeleid tot poli tieagenten." Dat was allerminst makkelijk. "Dertig jaar lang hebben ze niet mogen nadenken. Klinkt misschien gek, maar ze zijn het verleerd. Soms moest ik iets zeven of acht keer uitleggen. Terwijl er altijd een tolk bij was!" Terug in Nederland kan Jasper Koops allerminst tot rust komen. "We zitten middenin een verhui zing. Volgende week moeten we uit ons huis zijn." Het stel heeft twee jonge dochters, Sterre en Maura. Je zou denken dat Linda blij is dat Jasper er weer is om haar met het huishouden en de verhuizing te helpen, maar dat blijkt niet helemaal zo te zijn. "Het waren best een paar hecti sche maanden, maar ik was hele maal aan het ritme gewend ge raakt. Nu moet ik weer dingen uit handen geven." RAM Thuis: koppigheid is zelden een goede manier om je doel te bereiken. Liefde: er staan liefdevolle, zachte knuffelavonden te wachten. Geld: nog een keer extra na denken over die grote uitga ve. Topdag: dinsdag. STIER Thuis: plannen genoeg, maar geen tijd en geen geld. Wachten op betere tijden. Liefde: er komt duidelijk heid omtrent je gevoelens. Geld: niks doen. Topdag: vrijdag. TWEELINGEN Thuis: schakel een deskun dige in, zo gaat het niet lan ger. Liefde: vriendelijk blijven, ook al jeuken je vingers. Geld: niet te ver vooruit plannen. Topdag: zaterdag. KREEFT Thuis: laat je niet onzeker maken, je weet precies wat er aan de hand is. Liefde: medelijden met an deren drukt je eigen proble men weg. Geld: krapper dan je had ge dacht. Topdag: maandag. LEEUW Thuis: je kunt je eisen zo brengen dat niemand kan weigeren, maar schiet je daar veel mee op? Liefde: neem meer tijd voor je partner. Geld: te onvoorzichtig ge weest. Topdag: woensdag. MAAGD Thuis: blijf de vinger aan de pols houden, er zijn kapers op de kust. Liefde: het wordt nu tijd om klare wijn te schenken. Geld: blij dat je zo goed op de kleintjes hebt gelet. Topdag: zondag. WEEGSCHAAL Thuis: niet weglopen, dat is geen manier om zo'n ruzie op te lossen. Liefde: kom meer voor je ei gen mening uit, die mag ge hoord worden. Geld: voor beleggers blijven het verrassende tijden... Topdag: donderdag. SCHORPIOEN Thuis: niet te wild, over moed komt voor de val. Liefde: je wantrouwen is dit keer duidelijk niet terecht. Geld: je prijst je gelukkig datje toen geen geld had om te beleggen... Topdag: vrijdag. BOOGSCHUTTER Thuis: daar heb je helemaal geen pottenkijkers bij nodig. Liefde: je bent zo lief dat het ook anderen opvalt. Geld: al te grillige uitgaven vermijden. Topdag: zondag. STEENBOK Thuis: een goed bericht brengt leven in de brouwerij. Liefde: samen sta je sterk, laat die anderen maar praten. Geld: er komt een uitweg. Topdag: dinsdag. WATERMAN Thuis: uitpraten en uit laten praten, dat zijn twee dingen die je beter moet leren. Liefde: fijn gevoel van ver bondenheid met je partner. Geld: nachtje slapen over dat goede idee. Topdag: zaterdag VISSEN Thuis: tegenslagen maken je sterker en leiden tot nieuwe mogelijkheden. Liefde: je kunt je zin krijgen door liefde te veinzen, maar wil je dat? Geld: goed aan je planning vasthouden. Topdag: woensdag.

de Faam | 2004 | | pagina 19