Jo den Hollander voelt zich soms 'Boom-Bevrijdingsfront' 'Dit zijn ook gewoon normale kinderen' ZLM Tour dit jaar in KNWU-topcompetitie Waterschap deels tegemoet aan manifest Tuin van Zeeland EXPO AGENDA Vroege bloeiers maken balkon romantischer Info-ochtend vakantiehuizen EO-ontmoeting over 'Op zoek' DOMBURG Romantisch Andere kleuren Grijpskerke KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN Meer spektakel Winnaar Snoeimes Onnadenkend Boomdijk Gewone dingen Veilig Stimulerend Meer invloed Briefje Woensdag 14 april 2004 De Faam Pagina 17 Marie Tak van Poortvliet museum, Ooststraat 10 a, schilde rijen van Kees Markusse (Marco), Tronie en Kleur', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 juni. Bloeiende planten in bakken en potten zijn niet alleen voor behouden aan de warme zo mermaanden. Een paar lage, vroege bloeiers in pot geven alvast een romantisch voor proefje. Al vroeg in het jaar is er met vaste planten een fraai kleuren spel mogelijk. Er is voor ieder wat wils. De een heeft de voor keur voor felle kleuren, de ander zal het meer zoeken in ton-sur- ton combinaties. Pulsatilla, Armeria en Aubrieta hebben met hun roze tinten een geraffineerde, romantische uit straling. Pulsatilla vulgaris, ook wel wil- demanskruid genoemd, is drie keer in één seizoen decoratief. De plant komt boven de grond met zilverachtig behaarde blade ren. Van maart tot mei trekken de klokvormige, helder violet gekleurde bloemen de aandacht. Na de bloei komt er mooi vruchtpluis aan, dat nog vrij lang blijft zitten. Armeria maritima, dankt de naam Engels gras aan het grasachtige uiterlijk van de blaadjes. Van nature groeit En gels gras langs kusten, waar het de zilte zeelucht goed doorstaat. Het oorspronkelijke plantje draagt roze bloemen. Er bestaan ook witte en donkerrode kweek- vormen. De Aubrieta kan niet pronken met een Nederlandse naam, maar doet dit des te meer met haar roze bloemetjes. Deze ver lokken niet alleen mensen, maar ook vlinders. Aubrieta is er be halve in roze, ook met kweek- vormen in blauw- en lilatinten. Natuurlijk zijn er meer kleur combinaties mogelijk. Die keu ze is afhankelijk van eenieders smaak en het beoogde effect. Geel en oranje zijn krachtige, zonnige kleuren. Rood is helder en in de tuin soms wat overheer send. Blauw brengt rust. Let bij de plantkeuze ook op de omgeving. Pulsatilla, Armeria en Aubrieta passen schitterend naast de kleine roze, stervormige bloemetjes van de bodembedek ker Phlox subulata. Maar het kan ook een idee zijn om de kleuren van de bloemen af te stemmen op het schilder werk of de stenen van het huis. Houd de vorm en kleur van de potten eenvoudig, zodat de aan dacht nog meer uitgaat naar de bloemen. Lage, vroege bloeiers in pot zijn een voorproefje voor een romantische zomer. (foto: R.v.d.burg/PPH) VLISSINGEN - Nivon Zeeland houdt zondag 18 april een infor matiemorgen over Natuurvrien denhuizen. Hier kunnen natuur liefhebbers relatief goedkoop een vakantie doorbrengen. Verder presenteert het Nivon er de acti viteiten van de Zeeuwse afdeling. De informatie-ochtend begint om 10.30 uur in Mic/Mec De Kloet aan de Korenbloemlaan. MIDDELBURG - De Evangeli sche Omroep houdt donderdag 22 april een EO-ontmoeting in Middelburg. De avond is gericht op het thema 'Mensen op Zoek'. De centrale vraag is hoe het evan gelie via de TV gebracht kan worden. Moet of mag een film als 'The Passion of the Christ' door de EO worden gebruikt? Is 'Hen- ny zoekt God' een goede manier om God en geloven ter sprake te brengen? Er is een bijdrage van ds. E. van den Ham en ds. G.J.H. Vogel uit Middelburg. De avond begint om 19.30 uur en wordt ge houden in het Kerkelijk Centrum 'De Morgenster' aan de A. Lau- werystraat 6 in Middelburg. VLISSINGEN - Rode ballon nen versieren het café, her en der tussen slingers opdui kend. Kinderkreten schallen door de ruimte, terwijl teke ningen, collages en opstellen aan een touwtje hangen te pronken. In het Cinecity café in de bioscoop van Vlissingen was woensdag 7 april de uit reiking van de Kinderhulp- prijs. Door Jaccomijn Hoekman Zo'n 22.000 kinderen die onder de Jeugdbescherming vallen, Boerderijgalerie De Ossenberg Shilderijen, keramiek en beelden van Karl Joliet, Helene de Jong en Miriam Severijns. Dinsdag t/m zaterdag 14.00-17.00 uur, t/m mei. Golden Tulip Westduin, Westduin 1, schilderijen van Jack Breure, t/m 31 mei. Woontrend Zeeland, Duinstraat 18 a, schilderijen van Jelle Meltman, 'Kracht en Water' en acryl- schilderijen van Ida Nauta, 'Lente', t/m mei. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit de Art Nou veau periode, 'From Russia with Love', maandag van 13.00- 17.00 uur. dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, t/m 19 juni. Galery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Rijk Grisel, Gerard van Grieken, Frits Hoogstrate en Ida Nauta, 'Zeeland in Zicht; Ik worstel en drijf, donderdag t/m zondag van 12.00- 13.00 uur, t/m 30 april. Zeeuws Museum, Abdij, schilderij en, 'Topstukken van de Teeken Akademie', woensdag t/m zon dag van 13.00-17.00 uur. t/m 18 april. Zeeuws Archief, Hof plein 16, Aan Tafel! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis, t/m 5 juni. schetsen, foto's en videobeelden van Ta- kako Flamano, 'Arnemuiden bekeken door het oog van de Ja panse kunstenares Takako Hamano', t/m 15 april, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur Bloem binderij Atmosfeer, Dam, acrylschilderijen, gedichten, 'Van rozen en liefde',t/m 30 juniDe Burg, Groenmarkt 13, archeologische glasvondsten, 'Glas van vissers, kooplui, monniken en heren', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur. t/m 14 mei. De Vleeshal, Markt vazen van verschillende ontwerpers, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 mei.* De Kabinetten van De Vlees hal, Zusterstraat 7, Lego van Frank Hartman Gyz La Riviè- re, 'Das ist ein Hund', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m mei. Galerie T, Turfkaai 25-27, Ton Bouchier, Joost Minnigh, Bernadette, Leijdekkers, donderdag t/m zaterdag: 11.00-/6.00 uur, le zondag van de maand 13.00-17.00 uur, t/m april. Galerie Caesuur, Lange Noordstraat 67, Presentatie van Inane Daden van kunstenaarsinitiatief 'Flet noodzakelijk zwijgen' uit Antwerpen, t/m 18 april. De Vleeshal, Markt 1, Alternate, discussie over vormgeving en vormgevers, dinsdag tot en met zondag 1300-1700 uur, t/m 31 mei. St. Kunstuit leen Zeeland, Balans 17, diverse technieken, 'Wikken en We gen', maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur en eerste zondag van de maand, t/m 6 mei. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwonderten- toonsteling, Alice in Wonderland, voor iedereen vanaf vier jaar, woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 31 okto ber. DeWatertoren AK, Rijksweg A58, werken van internationale kunstenaars en musici, 'The Bison Caravan', opening zondag 15.00 uur, donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m mei. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, olieverven en wer ken op papier van Carl Klinkert, t/m 23 mei, kostuumopstel ling, 'Kleur-Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800-1900, maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur, t/m mei. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, schilderijen, 'Zeeuwse stukken, schatten uit de Zeeuwse collecties', maan dag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00- 17.00 uur, t/m 18 april. Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, schilderijen en keramiek van Volkert S.M. van der Willigen, t/m 8 mei* Sauer Oonk notarissen. Badhuisstraat 181, foto's van Willy Lippens, 'Fragmenten uit de belevingswe reld', maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 en 13.45-17.00 uur, t/m 21 april. Stedelijke Scholengemeenschap Schelde- mond, Weyevlietplein 7-13, foto's van Tina Verburg, 'Bloe men en Poëzie', maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, t/m 25 april. deWillem3, Oranjestraat 4, projecties en foto's van David Smithson, 'Scapes en fotowerken' en een combinatie van video's, installaties en teksten van Kristina Leko, 'Vis en mensen', le Paasdag van 17.00-19.00 uur, donderdag t/m zon dag van 12.00-17.00 uur, t/m mei. Galerie 'De glazen pui', Walstraat 14, Karien Kuijk, keramiek en schilderijen, maandag t/m vrijdag 9.30-17.00 uur, zaterdag 9.30-16.00 uur, t/m 15 mei. Theo van Doesburgcentrum, Brouwenaarstraat 2, foto grafie, tekeningen en schilderijen van diverse cursisten, 'De Stoel', maandag t/m donderdag van 9.00-22.00 uur, vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 19 mei. Kinderen konden op een creatieve manier laten weten welke hulp zij nodig hebben. (foto: Ruben Oreel) De ZLM Tour door Zeeland belooft dit jaar nog meer spek takel. (foto: pr) GOES - Als de negende uit voering van de ZLM Tour net zo spectaculair wordt als alle veranderingen en ver nieuwingen aan de één na grootste ééndaagse wieler wedstrijd in Zeeland, kun nen renners, publiek, spon soren en organisatie op za terdag 17 april meer dan te vreden zijn. Want er is heel wat vertimmerd aan de ZLM Tour en het belooft ei genlijk niets dan goeds. Door Peter Godrie Echte wielerliefhebbers wisten 1 langer dat de komen de editie van de 196 kilometer lange wedstrijd anders zou worden dan voorheen. De strijd om de Arjaan de Schip per Trofee maakt nu deel uit van de nationale Topcompeti- tie van de KNWU. Het wieier- bestuur stelde wel een paar voorwaarden tot de toetre ding, maar zag die allen inge willigd. Eén van die eisen is dat de or ganisatie twee ploegen naar keuze mag uitnodigen. Hier door is het mogelijk om de Zeeuwse ploeg ZRTC Middel kamp aan de wedstrijd mee te laten doen. Voor ZRTC Middelkamp staan de Zeeuwen Mare Blok, Dirk van Dam, Dennis Raadtgever (de laatste winnaar van de Omloop van de Braakman), Jacques Schuit en Jacco Ringelberg aan de start. Een andere forma tie, namelijk Wiliebord Wil Vooruit, herbergt nog twee provinciale coureurs: Rob Koole en Francois Franse. Juist om die Zeeuwen is het de organisatie te doen want zij kunnen een nieuwe, speciale prijs in de wacht slepen. Om de in februari oud-voorzitter en medebestuurslid overleden Adrie de Winter te eren is de 'Ereprijs Adrie de Winter' in het leven geroepen. Deze komt toe aan de eerste Zeeuwse ren ner die de finish aan de Goese Westhavendijk passeert. Waar de plaats van de finish ongewijzigd is gebleven, is de start van de wedstrijd naar een andere locatie gegaan. Of be ter gezegd: de start is terug op de Grote Markt in Goes. Hier werd voor het laatst in 2000 gestart en de reden dat de or ganisatie er is teruggekeerd, heeft te maken met 650 jaar Goes dat in 2005 wordt ge vierd. Na de start op de Grote Markt gaat het peloton in tegenstel ling tot voorgaande uitgaven niet meteen naar Woens- drecht, maar richting de Zak van Beveland. De omgekeer de route dus. Door deze veran dering krijgen de coureurs al in het eerste deel te maken met de lastige stukken zoals een paar kasseienstroken. Met de tegengestelde route wordt er meer spektakel en spanning in de laatste zeventig kilometer verwacht. En treedt de Katten- dijksedijk met de meestal daarbij behorende wind nog meer dan voorheen op als scherprechter. Temeer daar dit gedeelte van de koers niet tweemaal, zoals eerst het ge val was, maar drie keer in het parcours is opgenomen. Aan de ZLM Tour doen ko mende zaterdag twintig ploe gen, waarvan één buitenland se, mee. Het merendeel neemt sterke, Nederlandse amateurs mee naar het vertrek in Goes. Onder hen bevindt zich ook de winnaar van 2003, Angelo van Melis. Hij en de andere 159 wielren ners vertrekken om 12.00 uur. Rond 15.05 uur en 15.38 pas seren de coureurs de West havendijk om vervolgens twee ronden richting Wemeldinge af te leggen. Omstreeks 16.13 uur komt het peloton weer langs de Westhavendijk voor een kleiner rondje naar Kat- tendijke. De finish van de ZLM Tour - de hoofdsponsor liet weten nog minimaal twee jaar door te gaan - wordt net na de klok van half vijf ver wacht. MIDDELBURG - Het Water schap Zeeuwse Eilanden heeft zijn groenbeleid aangepast. Dat is onder meer het gevolg van de acties door de Stichting Tuin van Zeeland. Vorige week maandag bood de stich ting een Meidoornmanifest het waterschap aan. Door Ad Hanneman Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het water schap een dag er na werd een draai naar behoud in plaats van kappen van gezonde bomen en meidoorns gemaakt. Een eerste aanzet, maar er moet meer ge beuren, meent de Middelburgse ex-hovenier Jo den Hollander. De stichting had nogal wat kri tiek op het groenbeleid van het waterschap. Ze wil bereiken dat Walcheren weer de Tuin van Zeeland wordt zoals weleer. En daar horen grote bomen en mei doorns bij. Die zijn echter voor een groot deel verdwenen in het polderland. Valerie Schepers van de stichting stelt dan ook vast dat zeer onoordeelkundig is omgesprongen met de meidoorn en dat maar een beetje werd aan genomen dat de meidoorn bac- terievuur in boomgaarden ver oorzaakt. "Veel is kapot, maar nog niet alles is verloren," beju belt ze het besluit van de alge mene vergadering van het wa terschap. Bovendien wordt nu algemeen getwijfeld of mei doorns wel per definitie bacte- rievuur veroorzaken. De lijster bes en de cotoneaster die vaak tegen huizen aan staat, veroor zaken die fruitziekte eveneens. Toch zijn nog niet alle wensen ingewilligd. Waarnemend dijk graaf Bert van de Hoef hecht veel waarde aan het besluit om het rooien van gezonde bomen en meidoorns te staken. "Daar mee zijn we de stichting tege moet gekomen. Waar we nog niet in kunnen meegaan is het snoeien van de meidoorns. De stichting wil dat in het najaar, wij doen dat in het vroege voor jaar en in de winter. We gaan er op studeren en doen dan wat goed is." Volgens kenners als de 76-jari- ge ex-hovenier Jo den Hollander uit Middelburg is het groenbe leid van het waterschap een op eenstapeling van blunders. Hij noemt zichzelf wel eens gek scherend de man van het boom bevrijdingsfront. "Ik fiets veel en daardoor blijf ik fit en ge zond. Ik heb altijd wel een snoeimes bij me. Maar dat is niet altijd voldoende. Dat helpt alleen als het waterschap heeft vergeten de banden los te maken en de boom er in is gegroeid. Als ik dat zie, neem ik maatre gelen en bevrijd de boom uit die veel te vaste omstrengeling. Soms ben ik een jaar te laat en komt er een knik op de plaats waar de band de boom vast hield." Verder noemt Den Hollander het een voorbeeld van onnaden kend handelen toen het water schap langs de weg van Dishoek naar Koudekerke over twee ki lometer lindebomen had ge plant. "Dat kan toch niet. Een vakman weet dat die niet ge schikt zijn voor plaatsen waar de zeewind vat krijgt. Een jaar later geloof ik hebben ze er po pulieren neergezet. Alsof dat niks kost". Verder betrapte hij twee Belgen op de Boomdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. "Die stonden de bomen heel deskundig te snoei en. Ik zag een Belgisch num merbord en begon wat te praten met die mensen. Ze vertelden mij dat hun firma in België die bomen had gekocht voor de houtindustrie en dat zij ze tot het kappen zouden onderhouden. konden op een creatieve manier laten weten welke hulp kinde ren nodig hebben als zij proble men hebben. De prijs wordt al een aantal jaren uitgereikt en is een initiatief van Nationaal Fonds Kinderhulp en de Jeugd bescherming. De Jeugdbescherming wil spe ciaal aan deze uitreiking aan dacht schenken om de organi satie in een wat positiever dag licht te stellen. Jeugdbescher- mer: "We willen aan de buiten wereld laten zien: kijk, dit zijn gewoon normale kinderen die ook gewone dingen doen." Een pleegmoeder, die daar aan wezig is, vertelt over haar pleegzoon: "Hij wil gewoon zijn, net als alle andere kinde ren dat willen. Bijzonderheden worden er toch altijd uitgelicht, of je nu een beugel draagt of problemen hebt." Voor in het café, dat vol hangt met ballonnen, hangen de teke ningen, opstellen en collages van de kinderen. De prijzen worden uitgereikt in twee leef tijdscategorieën: de acht- tot twaalfjarigen en de dertien- tot achttienjarigen. Winnie de Pooh en Mickey Mouse helpen bij de prijsuitreiking. "De eerste plaats in de leeftijd categorie van acht tot twaalf jaar is voor Kirsten van San ten." Hoewel ze niet aanwezig is, wordt toch even ter bewon dering haar poster in de lucht gehouden. 'Ik wou dat alle kin deren zich veilig voelden', is de wens die ze daarop mee geeft. Onder aan de poster is een kaartje opgeplakt met daar op een eendje dat zich tegen een poes aanschurkt. Bij het eendje staat geschreven: 'Ben ik veilig?' En de poes ant woord in een balkje: 'Ja, ik be scherm je.' De tweede plaats in dezelfde categorie is voor Sakina van der Zwam, die daarmee vier kaartjes voor het Land van Ooit gewonnen heeft. "Ik vind het goed dat deze actie er is", zegt ze. "Zo kun je laten merken dat je over dingen wilt praten en dat je tijd wilt van je voogd." Ze denkt wel dat een actie als deze daarbij helpt, want het is soms best moeilijk om met je voogd over zulke dingen te pra ten. Dit zegt ook James Gerhmann op zijn creatie. Het roodharige, dertienjarige jongetje heeft de tweede prijs gewonnen in de oudste categorie. Hij legt uit wat hij als stimulerend ervaart in het contact met zijn pleegge zin: luisteren, ruzie vermijden, praten over je problemen, je ex cuses aanbieden als dat nodig is en tijd in elkaar investeren. De vijftienjarige Kimberly Spruit pleit in haar werk sterk voor meer invloed: "Ik wil met mijn opstel zeggen dat ik zelf mee wil beslissen in wat er met mij gebeurd, en ik denk dat heel veel kinderen dat willen. Daarom is deze actie goed." Alle kinderen geven aan blij te zijn met de hulp die ze gekre gen hebben. De meeste voelen zich daarin ook niet anders dan andere kinderen. Kimberly: "Ik word niet vaak raar aangeke ken. En als dat wel zo is, vind ik dat niet zo erg. Dan praat ik erover. Het is nou eenmaal met mij zoals het is." In haar opstel schrijft ze verder: 'Je zal je bijna nooit echt thuis- voelen in een pleeggezin. Want zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens.' Waterschap Zeeuwse Eilanden neemt het manifest van de stichting in ontvangst. (foto: Jaap Wolterbeek) De niet verkochte bomen van het waterschap op die dijk wor den helemaal niet onderhouden. Die vergroeien. Dus als die mensen de waarheid spraken zal daar over een tijdje wel flink ge kapt worden." De waarnemend dijkgraaf Van de Hoef adviseert den Hollander maar een briefje te schrijven. "Hij krijgt altijd antwoord en ar gumenten waarom we een be paald beleid voeren. Ook als we zijn constatering juist vinden en actie ondernemen krijgt hij be richt. Verder kan ik er niks over zeggen. Het zijn details die ik moet opzoeken." Den Hollander heeft echter al diverse keren de telefoon gepakt. "Mij werd dan van alles beloofd, maar er ge beurde niks."

de Faam | 2004 | | pagina 17