Replica-schip van James Cook meert aan in haven Vlissingen Stichting Vrienden van Station Arnemuiden wil gebouw terug in oude staat Gratis kaartjes voor museumschip Endeavour BV WALCHEREN RONDJE WALCHEREN Schoenmakerij De Leest 20 jaar Linchérie verhuisd en heropend JC Schoenen geopend Jubileum voor Barend de Groot Winkel in Oost-Souburg markeert begin nieuwe periode voor Bliek Moens behandelt met holistic pulsing en dansexpressie Open dag trekpaarden houders Tafelen door de eeuwen heen Abel Tasman Witte vlekken Scheurbuik Vrijkaartjes Verrot Ornamenten Hakenkruizen DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG WOENSDAG Woensdag 7 april 2004 De Faam Pagina 3 MIDDELBURG - Schoenmakerij De Leest vierde 15 maart zijn twintigjarig bestaan. Jan van Ossenbruggen is al vanaf het begin het gezicht van het snelle servicepunt voor schoe nen en sleutels. Een jubileumactie met korting, voor elke klant een key-cord of een paar veters, en voor kinderen bal lonnen, gaf een feestelijk tintje aan dit jubileum. "De repa ratie van schoenen neemt toe, we zitten in een tijd van eco nomische teruggang," stelt van Ossenbruggen vast. "Er worden minder nieuwe schoenen gekocht en meer gerepa reerd. Hakken, zolen, veel stikwerk, ritsen in laarzen. De kwaliteit van de eerste rits laat vaak te wensen over en ik zet er YKK- ritsen in, topkwaliteit." Een belangrijk onderdeel van De Leest is het bijmaken van sleutels. Niet alleen parti culieren maar ook veel bedrijven en instellingen laten dat doen. De leest biedt tevens een leuk assortiment in sleutel hangers en herkenningskappen voor sleutel. Over ruim twee jaar doet Van Ossenbruggen (60) zijn zaak over aan Harald Bhoelai, nu nog part-timer, maar per I juni vast in het be drijf. De Leest is zondags gesloten. Joleen de Wit. (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Linchérie verhuisde uit de Lange Viele en heropende 24 maart op de nieuwe locatie. Nieuwe Burg 20. Lin chérie, speciaalzaak met modieuze collecties in lingerie, dames- en herenondergoed, badmode én nachtmode, beschikt nu over een ruimer winkelpand waar de collecties beter tot hun recht ko men: "De Nieuwe Burg is een gezellige winkelstraat met alle maal leuke winkels", weet eigenaar Joleen de Wit, "Wij gingen van een lang smal pand naar een bredere winkel. Je kunt hier een veel betere opstelling maken, veel overzichtelijker en er is een eigentijdse vormgeving aangebracht in de winkel." Linché rie biedt veel met top collectie's van ondermeer Mary-Jo, Mar lies Dekkers. De nieuwste collecties badmode zijn al binnen evenals lingerie en nachtmode. "We hebben een leuk, en mo- disch uitgebreid assortiment met prijzen van midden- tot hoog- segment zegt Joleen, "Geen drempel, geen leeftijdsgrens, aanbod voor jong en oud." Maandag tot 13.00 gesloten. Meer info is na te lezen op: www.lingerie.nl Jan van den Berg. (foto: Jaap Wolterbeek) VLTSSINGEN - In de Vlissingse Walstraat is zaterdag 13 maart JC Schoenen geopend. Eigenaar is Jan van den Berg die er dames- en herenschoenen verkoopt. "Wij werken met een goede kwaliteit tegen een zeer lage prijs," zegt van den Berg. "Een groot aanbod in schoenen waarvan een breed scala in sportieve schoenen, casuals, damesschoenen, platte hakken, hoge hakken. Herenschoenen, normaal en in het huidige modebeeld, en Italiaanse mode schoenen. En voor jong en oud, voor iedereen een schoen." Met het oog op het mooie zomerse weer is er een ruime keuze in modieuze slip pers. JC Schoenen staat voor kwaliteit want een goede schoen dragen is belangrijk. Kwaliteit die een tijd meekan en probleemloos is. Twee tot drie keer per week komt er nieuwe voorraad binnen. Men heeft schoenen voor iedere beurs, van zes tot negenenveertig euro. "Ja, dat zijn stunt prijzen voor echte kwaliteit," aldus van den Berg. JC Schoe nen is op maandag gesloten. MIDDELBURG - Barend de Groot Aannemingsbedrijf be staat 25 jaar. Eigenaar De Groot begon indertijd op Rams- burg en is nu gevestigd in Vrijburg. Samen met zijn vrouw Tannie, die de administratie verzorgt, bouwde De Groot zijn onderneming uit tot een zaak die aan vijf mensen werk biedt. "Al jarenlang vast bij ons. Ze zijn vakbekwaam en leveren kwaliteitswerk. Daar kun je op vertrouwen," laat Barend we ten. "Verder heb ik twee leerlingen in opleiding." Het aanne mingsbedrijf, lid van Bouwgarant, werkt voor bedrijven, in stellingen en particulieren, meestal in Middelburg, Vlissin- gen en op Walcheren. Veel verbouwingen en aanbouw en men wordt ingeschakeld bij bijzondere nieuwbouw. "De grote veranderingen in die 25 jaar zijn wel dat er meer ma chines gekomen zijn. De toepassing van isolatiemateriaal en dubbel glas. Het milieu en de aangescherpte ARBO-eisen. En er zijn veel meer voorschriften en bepalingen bijgeko men. Veel papierwerk," stelt de Groot vast. "En samen met mijn vaste ploeg is een goed vast klantenbestand opge bouwd." VLISSINGEN - Met de aan komst van de HM Bark Ende avour arriveert er morgen in Vlissingen een brok maritie me geschiedenis. Het origi neel, bevaren door James Cook, werd beroemd door de reizen over de Grote Oceaan aan het einde van de achttien de eeuw. Het bracht de oost kust van Australië, Tahiti en vele andere eilanden in kaart en het was eveneens James Cook die door zijn reizen met de Endeavour aantoonde dat Nieuw-Zeeland uit twee eilan den bestond. Door Jacco van Maldegem De geschiedenis van de Endea vour gaat terug tot augustus 1768, toen de Britse Admira liteit James Cook de opdracht gaf om de gang van Venus over de zon te bekijken. Zijn vervol gopdracht luidde Australië te vinden. Er werd toentertijd nog aangenomen dat The Great South Land in het zuiden van de Grote Oceaan lag. Hij voer en voer, maar kon het 'beloofde land' niet vinden. In de tussen tijd ontdekte Cook vele kleine eilanden, zoals Tahiti, voordat hij uiteindelijk in Nieuw-Zee land aanmeerde. Dit land was in de jaren veertig van de zeven tiende eeuw reeds ontdekt door Abel Tasman. Na zes maanden rondom Nieuw Zeeland te heb ben gevaren, kwam Cook iets te weten dat Tasman nooit heeft kunnen bevatten. Nieuw Zee land bestond uit twee aparte ei landen. Cook vervolgde zijn reis met de Endeavour westwaarts. In tegenstelling tot de Portugezen en de Nederlanders, onder lei ding van Abel Tasman, die geen brood zagen in het ruige en on herbergzame land, stichtten de Britten er een strafkolonie. Naast de Endeavour had Cook ook de leiding over een weten schappelijke expeditie die Australië aandeed. De bota nisten die meevoeren op de En deavour verzamelden ruim 2600 nieuwe planten en de ex peditie maakte als eerste mel ding van de Aboriginaltaal en de tradities en gewoonten van de oorspronkelijke bewoners van Australië. Toen Cook in 1768 afreisde naar de Grote Oceaan was een derde van de aarde nog wit op de kaart. Mede door de reizen van Cook - met de Endeavour legde hij ruim 150 duizend zee mijlen af - kon het laatste deel van de wereldkaart ingetekend worden. Nadat de Endeavour in 1771 in Engeland was terugge keerd, is het gebruikt als trans portschip naar de Falkland-ei- landen. De Endeavour heeft, in middels omgedoopt tot Lord Sandwich, ten tijde van de On afhankelijkheidsoorlog nog troepen vervoerd naar Noord- Amerika. De Britten hebben het schip tenslotte tot zinken ge bracht om te voorkomen dat de Fransen de haven van Newport konden innemen. De replica van dit enorme schip - ruim veertig meter lang en dertig meter hoog - schetst een beeld van de ontberingen die de bemanning moet hebben mee gemaakt. Hoewel ontberingen, James Cook had veel aandacht voor de gezondheid van zijn mannen en hygiëne aan boord. Zo is aan scheurbuik nooit een van zijn mannen overleden; de ze ziekte betekende tijdens lan ge zeereizen doorgaans de dood voor een derde van het scheeps volk. Aan boord van de replica is een museum ingericht 'als ware het dat Cook en zijn bemanning het schip juist hebben verlaten', zo meldt de flyer. Het is zelfs mo gelijk om deel uit te maken van het scheepsvolk van Endeavour en alle werkzaamheden uit te voeren die toentertijd ook ver richt moesten worden. Voor diegenen die een reis met het schip echter een stap te ver vin den: er over dromen mag ook. De Endeavour ligt van 8 tot en met 17 april aan de Piet Hein- kade in Vlissingen (tegenover het station). Toegangskaarten kunnen vanaf vrijdag bij de kassa worden gekocht. Het schip is dan dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Specta culair wordt ook de aankomst van het schip. Donderdag rond 14.30 uur is het vanaf de Boulevard te zien. Kanon niers van schietvereniging De Fles verwelkomen de Endea vour met saluutschoten. In de sluis, op weg naar de binnen haven, wordt de schuit toege zongen door het Scheldelood- senkoor. Onder de lezers van deze krant mogen we 35 kaartjes verloten. Daarvoor hoeft u alleen onder staande drie vragen te beant woorden. Zet de antwoorden op een briefkaart of in een e-mail en stuur deze naar de redactie van de Faam, postbus 5, 4460 AA in Goes. Wie weet neemt u dan volgende week gratis een kijkje aan boord van het mu seumschip. Prijswinnaars krij gen hun kaartjes zo snel moge lijk thuisgestuurd. Vraag 1: Hoeveel zeemijlen reisde James Cook met de En deavour? Vraag 2: Wie bracht de echte Endeavour uiteindelijk tot zin ken? Vraag 3: Hoe heette de Endae- vour tijdens de onafhankelijk heidsoorlog? ARNEMUIDEN - John Selles wil met zijn net opgerichte Stichting Vrienden van het Station Arnemuiden 'het unieke gebouw' zo authen tiek mogelijk restaureren en op den duur zelfs kopen. Sinds enige tijd drijft hij daar zijn zaak Paint Design. "Zeg maar in het gebouw waarvan ik geobsedeerd raakte vanaf het eerste mo ment dat ik het zag." De 54-jarige Middelburger raakte in de ban van het sta tionsgebouw dat voor veel an dere treinhaltes model stond. Vooral de buitenkant en de sfeer die zo'n gebouw met ho ge plafonds uitstraalt fascine ren de reclamemaker. De binnenkant dient als bedrijfs ruimtes voor hem en zijn medekompaan Lidus Wille- boordse die een klussenbedrijf runt vanuit de plaats waar wachtkamers, loketten en kan toor voor het treinpersoneel hoofdzaak waren. "Buiten zijn we een heel eind op weg. We zitten nog met de erker", legt - 'noem me maar' - John uit. Het duurde allemaal nogal lang met vergunningen in het drie hoeksoverleg dat John Selles met gemeente, de Spoorwegen en Monumentenzorg voerde. Vandaar - zegt hij wijzend op de dichtgespijkerde ramen en muren van de erker - dat het hout allemaal verrot is geraakt. "Twee jaar duurde het voordat we hiermee rond waren. We hebben echter besloten om de erker zelf te restaureren en via de stichting geld te verzame len. Als we arbeidskosten be sparen hebben we rond de vijf tien duizend euro nodig." Hoe wel de erker pas in 1931 is ge bouwd, heeft Monumenten zorg wel degelijk een vinger in de pap en eist originaliteit bij de restauratie. Het stationsge bouw zelf heeft het bouwjaar 1871 en is een te handhaven monument. Daar mag de erker niet al te afwijkend bij zijn. Overigens is het stationsge bouw van Arnemuiden volgens Selles het oudste van Zeeland, waardoor de historische waarde nog groter wordt. De bedoeling was en is om al les zo authentiek mogelijk te herstellen. Ook de originele or namenten aan de rand van het dak wil John namaken en er weer aan vast zetten. "We zijn hartstikke verliefd op dit ge bouw. Lidus en ik meenden dat wel meer mensen het belang van een mooi monument in Ar nemuiden inzien. Vandaar dat we de stichting hebben opge richt. Iedereen die mee wil doen mag dat. Al is het voor vijf euro per jaar. We zoeken zowel bedrijven om te sponso ren als particulieren voor een donateurschap. Uiteraard zijn die mensen altijd welkom hier en we zullen ze ook regelmatig uitnodigen. Ziet de buitenkant - behoudens enkele met viltstift getekende hakenkruizen - er al keurig uit en is de erker nog een doorn in het oog van Selles, onder gronds is het ook nog niet he lemaal pluis. Selles: "De riole ring is een raadsel. Er zijn slecht functionerende septi- tanks en van die stenen buizen naar de riolering die kapot zijn. Dat moet ook nog alle maal in kaart worden gebracht en netjes aangelegd. Werk ge noeg dus. En die hakenkrui zen? Wat kun je er aan doen. Ik veeg ze steeds maar weer schoon." John Selles: "We zijn hartstikke verliefd op dit gebouw." (foto: Jaap Wolterbeek) Het imposante museumschip is vanaf donderdag te bezichtigen in Vlissingen. (foto: pr) OOST-SOUBURG - Bliek Meesterbakkers opende giste ren een winkel in nieuwe for mule op Kanaalstraat 27, waar voorheen bakkerij Stuurwold gevestigd was. De winkel, al vele jaren een bekend punt in Oost-Souburg, werd door Bliek Meesterbakkers overge nomen en is het zevende ver kooppunt van het vooruitstre vende bakkersbedrijf. De zaak in Oost-Souburg is de eerste die volgens de nieuwe Bliek-formule werkt. Eén voor één gaan ook de andere winkels op Walcheren op dit concept over. De kracht schuilt 'm vol gens eigenaar Peter Bliek in de combinatie van artikelen die elke bakker verkoopt en vers belegde broodjes. Ook wordt er koffie geschonken en is de Zeeuwse bolus er altijd vers. Eigenaar Peter Bliek: "Wij zijn specialist en voeren een erg breed assortiment in alle takken van de bakkerij; wij zijn meesterbakkers, in het bijzonder in de Zeeuwse bolus. Daarnaast zijn wij zo veel groter dan de ge middelde bakkerij, dat er bij ons op elk vakgebied een specialist werkt. Zo leveren wij topkwa liteit op alle fronten. Sterk in service en actieve prijsstelling. Heel de week door aanbiedin gen. Bovendien kiezen wij er voor om de hele dag de schappen gevuld te houden en zo kan men tot het eind van de middag te recht voor ons volledig assorti ment." Hij vervolgt: "Voor de winkel zelf is gekozen voor een open pui, een makkelijke entree. In het pand is de oude balkencon- structie te zien; er is geen pla fond maar wel een goede ver lichting. Dat geeft typisch aan wat wij zijn en doen, ambachte lijk bakken en een moderne uit straling." Meer informatie is na te lezen op www.bliekmeester- bakkers.nl MIDDELBURG - Marie-José Moens uit Middelburg houdt el ke vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur een dansexpressiecur- sus voor volwassenen en op de woensdagmiddag van 15.00 tot 16.00 uur voor kinderen. Dat ge beurt op de locatie Pakhuis 22 in Middelburg. Daarnaast geeft ze ontspanningsbehandelingen on der de naam holistic pulsing. De dansexpressiecursus werkt vooral ontspannend en werkt als een meditatie, legt Marie-José uit. Er wordt gedanst op diverse rit mes. "Het zijn vijf universele rit mes die gaan van vloeiend en scherp naar chaotisch en uitbundig om uiteindelijk te komen bij een stiltepunt in jezelf." Volgens de Middelburgse kan deze dansthera- pie heel helend zijn omdat allerlei gevoelens en emoties wij komen. Bij Holistic Pulsing is een behan delwijze die niet probleemgericht is, maar ontspannend. Moens: "Er wordt gebruik gemaakt van een wiegende beweging." De te be handelen persoon ligt op een be- handeltafel. Het ritme is gelijk aan het ritme van een foetus in de baar moeder. Volgens Marie-José Moens creëert dit vertrouwen en een diepe ontspanning. _de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg. Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur 1V. Munsterman Commercieel Regiodirecteur Ch. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur Afiv. O Arendsen Ticben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Drcu 0113-274023 of 06-54267132 red faam@whk.Wegener nl Advertentieverkoop Bladmanager Pieler Karman Verkoopteam Mineke Crucq 0113-274017 (pnvc' 06-51221131) Latda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Ramon Telussa 0113-274060 of 06-25031343 De Faam it een uitgave van Wegener Huis-aun-huiskrunten KV. Wegener Huis-aan-liuiskranicn BV is een onderdeel van liet Wegener-eoncem. Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden Imis-aan-huiskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Adi ertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aan ons verstrekte gegevens heb ben wij opgenomen in een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten i an de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener lluis- iwn-huiskranlen BV, t.a.v. A.T. Kooi], Hoofd Marketing, postbus 692, 7500AR Enschede Kantoor Fmitlnan 4c, postbus 5, 4460 A A GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tol 17.00 uur. Woensdag gesloten Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur. kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam met ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda Veere, peuterspeelzaal De Veerse Mopjes, Kerkstraat, kinderkleding- en speel goedbeurs, 14.00-15.30 uur. Middelburg, Gast- huiskerk, kledingbeurs, 9.00-13.00 uur. Oostka- pelle, Hervormd centrum. Joh. De Pourckstraat, kin- der- en kledingbeurs, 14.00-15.45 uur. Middel burg. De Drukkery, Markt, modeshow, 19.30 uur. Vlissingen, St. Majoraat, van Hogendoipweg 58a, ex positie en verkoping, 11.00-15.00 uur. Middel burg, Stadhuis, raadzaal, vergadering, commissie Ruimte, 19.30 uur. Vlissingen, St. Majoraat, van Hogendorpweg 58a, ex positie en verkoping. 11.00-15.00 uur. Middelburg, Dauwendaele- straat 30-32, rommelmarkt, St. Liliane Fonds, 10.00-14.00 uur. Gapinge, Weelweg 2, Se- rooskerke. Noordhoutstraat 19, Oostkapelle, Westho- venseweg 5, Ritthem, Zand weg 54a, open dag, St. Het Werkend Trekpaard Zee land, 10.00-12.00 en 13.30- 15.30 uur. Middelburg, ontmoetingscentrum Dau- wendaele, feesthal, 20.30 uur. Serooskerke, camping 01- menveld, linedance mid dag, 13.30-17.30 uur. Oostkapelle, Zeeuws Biolo gisch Museum, strandjut ten, 14.00 uur. Middelburg, Ontmoetings- kerk, zangdienst, 10.00 uur. Oost-Souburg, wijkcentrum De Zwaan, dansmiddag 50 plus, 13.30-16.30 uur. Westkapelle, strand bij strandpaviljoen Schelde- zicht, finale Strandvoetbal, 13.30 uur. Oost-Souburg, Ooster- kerk, Bergweg, viering twintig jarig bestaan, Wo men's Aglow Goes, 9.30 uur. GOES - Vier Walcherse trek paardenhouders doen mee aan de open dag zaterdag 10 april. Ze demonstreren hun kunnen onder meer met de monstraties zaaien, slepen en kunstmes strooien. De be drijven zijn te bezoeken tus sen 10.00 en 12.00 uur en tussen 13.30 en 15.30 uur. Elk bedrijf heeft weer iets anders in petto voor de be zoeker. De Walcherse bedrij ven zijn: A. Paauwe aan de Weelweg in Gapinge, A. Verhage aan de Noordhout straat in Serooskerke, A. Blaas aan de Westhovense- weg in Oostkapelle en L. de Visser aan de Zandweg in Ritthem. Ook elders in de provincie worden demon straties gehouden. MIDDELBURG - Kunst historicus en conservator Je- an-Luc Meulemeester van het Stedelijk Archeologisch Museum in het Belgische Oudenburg houdt een voor dracht onder de titel 'Aan ta fel. Tafelen door de eeuwen heen'. Aan de hand van dia's wordt onder meer getoond hoe mensen in de middel eeuwen hun spijzen veror berden. Ook de vraag wat was er eerst: vork, mes of le pel beantwoordt Meule meester. De voordracht be gint om 20.00 uur en wordt gehouden op het adres Ar- meniaans Schuitvlot 1 in Middelburg.

de Faam | 2004 | | pagina 3