Hoe gaan wij met ons geld om? Zwanenzang van gekwelde Michael Afgebrande zanger Jeffrey probeert het gewoon opnieuw Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland Het boek Muziek en meer 1 2 3 4 5 6 7 8 In de sterren... 6 7 8 9 10 11 V 4 2 3 6 4 5 1 8 6 7 3 8 2 9 10 7 11 5 Woensdag 7 april 2004 De Faam Pagina 27 De populaire legale downloaddienst WebListen is in opspraak gekomen. Via de site biedt het Spaanse bedrijf sinds afgelopen week ook de nieuwste dvd van Marco Borsato aan. Maar volgens de platenmaatschappij Universal, waar Borsato onder contract is, heeft WebListen geen recht op deze nieuwe nummers, omdat er geen contract is. Nu is dat een opmerkelijke situatie. WebListen bestaat al sinds december 1997 en staat er namelijk om bekend dat ze - in tegenstelling tot veel andere initiatieven op het gebied van legaal downloaden - hun zaakjes wél goed voor elkaar heb ben. Tim Kuik van de Stichting Brein, die de auteursrechten in Nederland bewaakt, maakt in een reactie aan de Nederlandse in ternet nieuwssite Webwereld, de zaak nog wat minder duidelijk. Volgens hem is het aanbod van WebListen half legaal en dus ook half illegaal. "Ze hebben toestemming van de auteursrechtheb benden, dus de componisten en tekstschrijvers. Maar ze hebben geen overeenkomst gesloten met de artiesten en producenten." In het geval van de nieuwste Marco Borsato is het feit dat de muziek kan worden gedownload natuurlijk extra pikant. Het nieuwe al bum is in de winkel namelijk alleen als dvd te koop, de nummers zijn dan voorzien van een videoclip. Consumenten die daar geen behoefte aan hebben, hebben pech. Er is namelijk geen cd versie, behalve voor de gebruikers van legale muziekdiensten klaarblij kelijk. Nou ja, half legale muziekdiensten. Wat de onduidelijke status van de Borsato muziek betekent voor consumenten die denken op een legale manier de muziek - en dus niet de videoclips - van de nieuwste Borsato binnen te halen is onduidelijk. Het is de vraag of zij aangepakt kunnen worden we gens het illegaal in hun bezit hebben van de nummers (hoewel dat in de praktijk nog nooit is gebeurd). Wie gebruik maakt van WebListen neemt dus een klein risico, maar is wel een stuk goed koper uit. Bij WebListen is het mogelijk een maandabonnement te nemen om muziek tc downloaden uit een catalogus van 140.000 nummers. Dat kost 33 euro (de prijs van twee cd's of iets meer dan de dvd van Borsato in de duurdere muziekzaken kost), voor vijftien euro is het mogelijk een weekend te downloaden, terwijl een nacht vijf euro kost. En dat is een stuk goedkoper dan naar de winkel rennen. Maar ja, wie uit is op een koopje heeft na tuurlijk allang op (het illegale) Kazaa gekeken, waar de nummers allang te vinden zijn. Diefstal is immers een stuk makkelijker! Bij andere muziek is WebListen trouwens onomstreden. De dienst die te vinden is op http://www.weblisten.com/ is eenvou dig te bedienen, veilig, biedt gewone mp3- en wav-bestanden aan. is goedkoop en draagt rechten af aan de artiesten. En voor wie het Spaans niet machtig is, geen nood: Klik op de landen- vlaggen aan de rechterkant voor een andere taal. Er is zelfs een (deels) Nederlandse vertaling. Maar dat is natuurlijk niet zo ver wonderlijk voor een site die (nog steeds) Marco Borsato aan biedt. Gevulde aardappel in de schil Aardappelen bepalen al eeuwenlang het beeld op tafel. Neem in ons land de kruimige gekookte aardappel uit het menu en er ont staat een revolutie. Niet doen dus, want zo'n smakelijk piepertje met wat jus is op z'n tijd bijzonder lekker. Maar met een aardap pel is meer te doen. Vullen bijvoorbeeld. Simpel en heel smake lijk. Ingrediënten: vier grote vastkokende aardappelen, liefst van ge lijke grootte. Borstel de aardappelen goed schoon en prik er di verse gaatjes in met een cocktailprikkertje om te voorkomen dat ze barsten. Leg de aardappelen op een velletje keukenpapier vier minuten in een magnetron om gaar te worden. Draai ze om en laat ze nog eens vier minuten gaar worden. Snij een kapje van de aardappel en hol ze voorzichtig uit. Zorg er dan voor dat er vul ling klaar staat, want warm zijn ze - ook met een koude vulling- het lekkerst. Koude vullingen: een combinatie van kwark met gesnipperde ro de paprika en scldcrijblokjcs; kleine stukjes brokkelkaas, met stukjes appel en gemengd met mosterd: Garnaaltjes met mayo naise en dille, een saus van aardappelkruim met yoghurt, tuin kers, peper en zout en wat cayennepeper. Warme vullingen: roerei met spek, wat zuurkool met stukjes rookworst, uitgebakken spekjes met appelblokjes en mayonaise, een mengsel van kaas, tomaat en uien. Een mengseltje van aard appelkruim, spekjes en geperste knoflook, rul gebakken op hoog vuur. En wat er verder in uw fantasie opkomt. Anneke Kaiser Faam extra De Stadsbank oost nederland heeft het afgelopen jaar het aantal mensen dat schulden heeft zien groeien. Het NIBUD gaat in opdracht van de Stadsbank onderzoeken waar de meeste pijn zit. (eigen foto) Hoe gaat de bevolking van Twente en de Achterhoek met hun geld om? Verdienen ze min der dan de mensen in de Rand stad? Kan de bevolking van Oost-Nederland makkelijker rondkomen dan de rest van het land? Dat is wat het NIBUD (Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting) op dit moment onderzoekt. Het NIBUD doet dit in opdracht van de Stadsbank oost nederland. De Stadsbank heeft het afgelo pen jaar het aantal mensen dat schulden heeft zien groeien. Het lijkt erop dat steeds meer men sen het moeilijk vinden om rond Je zult het voor de kiezen krij gen: de opdracht om een serie moorden tegelijk op te lossen teneinde één dader te ontmaske ren. Inspecteur Rebus overkomt het in 'Gerechtigheid'. Een on mogelijke opgave naar het schijnt, want is er niet ook de zijdelingse betrokkenheid van de inspecteur zelf? De pers en zijn superieuren draaien als bloedhonden om hem heen. De minste fout kan hem fataal worden. Bovendien is er die speciale verhouding met een ex-collega die zijn baas werd. Rebus peurt zijn creativi teit uit sloten whiskey, die hem even zo vaak het brein beneve len. Het verhaal is Schots. Gaat het voor Rebus ook scheef? Een thriller met diepgang. Ge compliceerd en toch goed na volgbaar. Een heldere verhaal lijn. De spanning blijft erin tot op de laatste bladzijden. Auteur Ian Rankin kreeg voor dit boek de Gold Dagger Award, de hoogste onderscheiding voor Britse crime. Uitgeverij Luitingh~Sijthoff. Paperback 447 blz. Prijs 19.95 euro. Dick van der Veen George Michael heeft er genoeg van. In een interview met de BBC kondigde Georgios Kyria- cos Panayiotou aan dat 'Patience' zijn laatste album is. Hij blijft wel muziek maken, maar dat verpatst hij via het internet. Goe de doelen worden daar beter van. Vorig jaar keerde George Mi chael terug bij platenmaatschap pij Sony. Tien jaar eerder nam hij voor de rechtbank afscheid van de multinational, waarna een periode van persoonlijke misère aanbrak. George zijn partner overleed en niet lang daarna ook zijn moeder. In 1998 werd de popster opgepakt in een openbaar toilet in Los Angeles, omdat hij zich niet aan de sani taire regels hield. Veertiger Ge orge Michael kan terugzien op een speklaculaire loopbaan. Le gio gouden platen en vakonder scheidingen sieren zijn prijzen- kast. Pas nog werd de Neder landse Edison oeuvreprijs zijn deel. Hoe het allemaal begon, kunnen we eerdaags bewonde ren in de musical 'Wham!' Vanaf 1984 is George Michael op de solotoer. Veel albums maakt hij niet, maar het zijn altijd vol treffers die de nodige singlehits genereren. 'Patience' maakt daarop geen uitzondering. 'Amazing', de single, kennen we inmiddels uit de hitparade en van de radio. 'Freeek!', een hit uit 2002, kreeg een 2004-uitvoe- ring. 'Shoot the dog' was ook al eerder in het nieuws, vanwege de begeleidende videoclip, waarin Blair werd afgebeeld als het hondje van Bush. George Michael blinkt uit in melancho lieke ballads in de categorie soft soul. 'Please send me someone' is opgedragen aan Anselmo Feleppa, met wie George Micha el jarenlang lief en leed deelde en die in 1993 overleed. George schreef, arrangeerde en produ ceerde alles van 'Amazing' zelf. Jan van Middendorp te komen. Heeft u dat ook, of juist helemaal niet? Dat is wat het NIBUD wil weten. Op de website van het NIBUD (www.nibud.nl) kunt u anoniem aan het onderzoek mee doen. Het invullen van de enquête kost u slecht een klein kwartiertje. Vragen die u gesteld worden zijn onder andere: Gaat u zuinig of juist royaal met geld om? Staat u wel eens rood? Heeft u een lening? Heeft u financiële reserves? Als de koelkast nu ka pot gaat, kunt u dan een nieuwe kopen? Bent u het afgelopen jaar meer op de koopjes gaan letten? De rechtstreekse link naar de en quête is: http://enquete.ni- bud.nl/oosten. De resultaten van het onderzoek worden op maan dag 17 mei gepresenteerd tijdens de opening van het nieuwe ge bouw van de Stadsbank oost ne derland in Enschede. Staatssecretaris Ruttc van Socia le Zaken en Werkgelegenheid zal die dag ook naar Enschede komen om zijn visie te geven op de ontwikkeling van de Schuld hulpverlening. De schuldhulp verleningsinstanties hebben de toeloop de afgelopen jaren met 40% zien toenemen. Steeds meer mensen vinden het moei lijk om met hun geld om te gaan. Dit merkt het NIBUD dagelijks aan de toenemende vragen die er bij hun binnen komen. Zeer veel mensen maken gebruik van de mogelijkheid om een gratis bud getadvies op te vragen op www.nibud.nl. U krijgt op die manier inzicht in uw eigen bestedingspatroon, maar u krijgt ook te zien hoe vergelijkbare huishoudens met hun geld om te gaan. JP382 HORIZONTAAL: 1. Incapabel; 2. gehooror gaan; 3. rondhout voor bal letoefeningen, geliefde van Julia; 4. roem; 5. haringnet, etsgereedschap; 7. voeg woord, cowboyfeest; 8. op- pervlaktemaat; 9. hemel geest, deel van het oog; 10. ontkenning; 1 1. soort aap. VERTICAAL: 1. Vrijmoedig; 2. nieuw; 3. schoof, eiser in een proces; 4. eerste vrouw; 5. pen waaraan stukjes vis geregen worden, aandeelbewijs; 7. pachten, reproductie; 8. berg op Mindanao; 9. lees teken, opslagplaats; 10. dicht; 11. als een tol draai en. Zanger Jeffrey probeert voor de zoveelste keer de sprong naar de top te maken (foto: Eva Posthuma) Met zijn nieuwste single 'Alles watje zei', een bewerking van Gareth Gates' megahit 'Anyone of us' doet zanger Jeffrey op nieuw een gooi naar een hoge notering in de vaderlandse hit lijsten. Jeffrey is een enthousias te spring in het veld met een stem als een klok en een grote schare fans. Fans die de zanger sinds het verschijnen van zijn eerste album en succesvolle single 'Soms hoor ik weer je stem' op handen dragen. Jeffrey voelt zich als een vis in het water. De goedlachse perfor mer benadert de showbizz echter met de broodnodige nuchter heid. "Op het ene moment ben je een gevierd artiest, de dag erna sta je weer aan het begin van je carrière", vertelt Jeffrey. "Het is een hard vak. Wanneer je succes wilt hebben, moet je er voor vechten. De dag dat 'Soms hoor ik weer je stem' de eerste plaats bereikte, naast Volumia in de hitlijst van Radio Noordzee, her inner ik me als de dag van giste ren. Naast Radio 2 besteedden ook de regionale en lokale om roepen veel aandacht aan de single. Je voelt je de koning te rijk. Achttien was ik. Net uit de puberteit en voortdurend bezig om mijn draai te vinden. De tijd dat ik op me zelf ging wonen en dacht dat ik de hele wereld aan kon. Het album is een succes ge weest. Evenals de single. Met mijn nieuwe single 'Alles watje zei' sta ik aan het begin van een nieuwe periode." Het succesverhaal begon bij toe val. "Ik zong op bruiloften. Vooral voor familie. Natuurlijk droomde ik heimelijk van een eigen album en stond ook ik als kind met de bekende zakkam voor de spiegel van mijn ouders. Een zanger in de dop, niet we tende dat die droom ooit uit zou komen. De dag dat het eerste al bum van de persen rolde was ik razend trots. Zeker toen mijn liedje voor het eerst op radio ge draaid werd. 'Jeffrey' heette het album. Gewoon zoals ik ben. Ik mocht direct met echte muzikan ten werken." De achterliggende twee jaar was het stil rond Jeffrey. "De dag na dat ik 'Waar en Wanneer" had gezongen op het Nationale Songfestival in 2003 keek ik de uitzending terug. Ik schrok van mezelf. De jury was evenmin te spreken. Corrie Brokken brand de het optreden tot de grond toe af. Je weet van te voren dat dat kan gebeuren wanneer je deel neemt aan een liedjescompetitie als het Songfestival. Het deed echter niets af aan het liedje." Tijd voor nieuwe stappen. 'Alles watje zei', een bewerking van 'Anyone of us', het succes van Gareth Gates, is het eerste visite kaartje. Een single die door de lokale en regionale omroepen goed ontvangen is en inmiddels ook op Radio 2 was te beluiste ren. De nieuwe single wacht. Willem Gunneman RAM Thuis: probeer je geduld te bewaren, anders ga je de fout in. Liefde: een veelbelovende ontmoeting valt tegen. Geld: slim gedaan! Topdag: zondag. STIER Thuis: denk eerst goed na voor je wat zegt, er hangt veel van af. Liefde: je bent een onverbe terlijke flirt, maar wanneer pak je eens echt door? Geld: te grote uitgaven te genhouden. Topdag: donderdag. TWEELINGEN Thuis: als iemand je te na komt, dan word je laaiend. Een beetje zelfonderzoek zou geen kwaad kunnen. Liefde: niemand kan troos ten zoals jij. Geld: geen problemen als je blijft opletten. Topdag: vrijdag. KREEFT Thuis: twee topdagen, één slechte en vier middelmati ge. Liefde: een droom lijkt uit te komen. Geld: je toont je een be trouwbare handelspartner. Topdag: woensdag. LEEUW Thuis: op papier is het alle maal goed geregeld, maar zijn je geliefden in hun hart ook zo tevreden? Liefde: terg het geduld van je partner niet langer! Geld: verlokkelijk aanbod, toch niet doen. Topdag: maandag. MAAGD Thuis: ineens ontstaat er een opening. Meteen toehappen! Liefde: ze hoeven je maar even aan te kijken en hup. je bent helemaal verkocht. Geld: even op zeker spelen. Topdag: zaterdag. WEEGSCHAAL Thuis: nu even tonen wat je waard bent, anders ben je de controle kwijt. Liefde: je fantasie lokt je op glad ijs. Geid: beetje tobberig. Topdag: dinsdag. SCHORPIOEN Thuis: op je werk loopt alles ineens op rolletjes, thuis wat minder. Liefde: geen reden tot jaloe zie, al lijkt het wel zo. Geld: je doet het gewoon be ter dan de meeste anderen. Topdag: zondag. BOOGSCHUTTER Thuis: je weet precies hoe je 't meeste effect kunt berei ken. Liefde: als je teveel ver wacht. kom je bedrogen uit. Geld: je komt er goed van rond deze week. Topdag: vrijdag. STEENBOK Thuis: mondelinge afspra ken zijn in het zakenleven misschien niet veel meet waard, thuis moetje er wel van op aan kunnen. Liefde: als je op reis gaat ontkom je niet aan een avon tuurtje. Geld: geen risico nemen. Topdag: maandag. WATERMAN Thuis: alles onder controle Probeer van de vrijdag een ontspanningsdag te maken. Liefde: je partner laat zien dat hij/zij van je houdt. Geld: goede winstkansen. Topdag: zaterdag. VISSEN Thuis: je moet het eerst beter ovcrleggen, dit is geen ma nier van verrassen. Liefde: stel je verzoenings gezind op, dan wacht je een spannende avond. Geld: meer inzicht proberen te krijgen voor je ingaat op een aanbod. Topdag: vrijdag.

de Faam | 2004 | | pagina 27