Slachtoffers kozijnenoplichter voelen zich in de steek gelaten 'Fraude en oplichting hebben lage prioriteit bij justitie' Mandalatekenen in Vlissingen Soefi bespreekt het geheim van geluk Reünie voor Olau-personeel Woede over lakse houding van justitie MET RECHT RONDJE WALCHEREN VEELPLEGERS 'T WETEN WAARD Bedrijven helpen opgelicht gezin Atelierroute CBR test gratis verkeerskennis Schilderijen in De Osseberg HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Vertrouwen kwijt Dwangbevelen Slapeloze nachten DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Woensdag 31 maart 2004 De Faam Pagina 3 Het is een groep lieden waar een mens niet vrolijk van wordt: de veelplegers, de draaideurcriminelen. De plaag en frustratie van menig middenstander, de relatieve onmacht van justitie en een hulpverlening de het heeft opgegeven. Door Ad Roos/Esther Boot Winkeliers en verontruste burgers pleiten voor een stevige aanpak. Publiceer de foto's, stop ze in kooien en neem ze hun rechten af. Privacy en individualisme spelen de eerste viool en de winkelier die voor de zoveelste keer een aangifte doet ziet de veelpleger vro lijk het politiebureel uitlopen. Hijzelf moet nog een 'stief kwartier tje' wachten. Zeker drie chefs van politiekorpsen gaven de veelplegers een plek je in hun nieuwjaarstoespraak. De Groninger korpschef noemde de grote mate van privacy 'een schuilplaats van het kwaad'. Niettemin: het begrip veelplegers is een hot item aan het worden in justitieland. Twintig procent van de criminelen zorg voor tachtig procent van de ellende. De hoogste tijd dus dat er iets aan wordt gedaan. En dat gebeurt dan ook. Maar wie mag zich veelpleger noemen? Het zoeken naar een definitie daarvan is al een bron voor verhitte discussies. Iemand die minimaal tien keer voor een mis drijf is aangehouden waarvan de afgelopen twee jaar vijf keer? En is dat dan ook de kleptomane echtgenote van de dorpsdokter? Inmiddels heeft een Zeeuwse definitie het licht gezien: iemand is een veelpleger als hij de laatste twee jaar tien delicten heeft ge pleegd waarvan het afgelopen jaar minstens één strafbaar feit. Voor jeugdigen is de definitie gehalveerd. Op basis van die defini tie telt Zeeland 27 veelplegers, waarvan zeven minderjarigen. Wa ren de landelijke criteria gehanteerd dan zouden er circa honderd draaideurcrimineeltjes in het Zeeuwse rondlopen. Vergeleken met de Randstad mag Zeeland dan relatief rustig zijn, ook deze veelplegers zullen stelselmatig worden aangepakt, waardoor er vanzelf een vermindering van de criminaliteit ont staat. Inmiddels is een werkgroep met daarin vertegenwoordigers van politie, justitie en hulpverlenende instanties aan de slag gegaan. Van iedere tot nu toe bekende veelpleger wordt een dossier ge maakt,met daarin diens documentatie, antecedenten, uitkeringsge gevens en afspraken met de hulpverleners. Wordt de veelpleger bij zijn volgende activiteit in de kraag gevat, dat gaat het volledige dossier plus proces-verbaal naar de rechter. Deze moet dan de overtuiging krijgen dat het om een veelpleger gaat, zodat-ie een zwaardere straf krijgt opgelegd. Overigens is de veelpleger dan al duidelijk gemaakt dat hij of zij op de 'Zeeuwse lijst' staat en in de gaten wordt gehouden. Overi gens wordt de veelpleger ook eventuele hulp aangeboden, maar daar blijkt in de praktijk weinig tot niets van terecht te komen. Het gros is verslaafd en de behoefte om clean te worden beperkt zich veelal tot de momenten waarop hij zich voor de rechter moet ver antwoorden. Dus resteert een verblijf achter de tralies over. In Utrecht heeft de strengere aanpak van de veelplegers de nodige vruchten afgeworpen. Intensiever toezicht, strakke handhaving van de regels, versnelde afhandeling door de rechterlijke macht en gebiedsontzeggingen hebben daar geleid tot een daling van het aantal overtredingen met zestig procent. Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkseweg 86, Vlis- singen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisartsen post bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur tot zon dag 7.00 uur: S.A. van de Haak, Rouaansekaai 47, Middelburg, 0118-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: A.R. Angkotta, Kinderdijk 50„ Middelburg, 0118-644301. Visites aan vragen voor 10.00 uur. Inloopspreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol, Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-Hidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag: waargeno men door W.J.M. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 7, Domburg, 0118-581271. Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: A.Schotel, Korte Geere 27, Middelburg, 0118-624169. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van zaterdag van 10 tot 17 uur: v.d. Sande, Badhuisstraat 30, Vlissingen, 0118- 412066. 24-uurs dienst: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, 0118- 612538. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. de Pundert, 0118-471140. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: H.Klompe, 0118-471140. Middelburg: Van vrij dag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. de Jonge, 616761. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren: Spreekuren zonder afspraak 11-12 uur en 17- 18 uur: J. Oostenbrug, Oude Domburgseweg 33a, Oostkapelle, 0118-581443. Landbouwdieren: Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsen- praktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreek uur zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Dagelijks van 9 uur tot 21 uur, tel. 0900-7673437. (vervolg van voorpagina) Gezien het aantal reacties hebben hebben meer mensen behoefte om over hun Olau- verleden te praten. "Er zijn mensen die heel nauw hebben samengewerkt en elkaar tien jaar niet meer hebben ge zien,"weet Van Belzen. "We hebben gesprekstof genoeg, zodat we geen extra program ma hoeven in te lassen." Maar hij weet ook zeker dat er nog oud-collega's van hem zijn die geen uitnodiging kre gen omdat ze door een ver huizing op een ander adres wonen. "Die mensen kunnen kijken op www.olau.nl. Daar staat de laatste brief die is verstuurd." MIDDELBURG - Voor de fa milie Stenhuis uit Middelburg, slachtoffer van de Goese kozij nenoplichter, is er toch nog iets goeds uit alle ellende voortgekomen: kunststofmon tagebedrijf F.P. Poortvliet uit Nieuwdorp biedt het gezin nieuwe kozijnen tegen kost prijs aan. De kozijnen worden gratis gemonteerd door het be drijf. Ook de toeleveranciers van Poortvliet dragen hun steentje bij. "Ik kan niet tegen onrecht," zegt Joke Poortvliet. "Toen ik in de krant las wat de familie Stenhuis was overkomen, heb ik meteen contact gezocht." Poortvliet runt het bedrijf samen met haar man en hun twee zoons. De zaak bestaat al dertien jaar. Ze ziet het gesjoe mel van malafide ondernemers als Daem met lede ogen aan. "Ze stunten met hele lage prijzen, gaan failliet en verdwijnen spoor loos of beginnen een maand later onder een andere naam. Dat geeft de hele branche een slechte repu tatie." Ze is trots op de goede naam van haar eigen bedrijf. "Ik wil mijn klanten recht kunnen aankijken als ik ze later tegenkom. Wij vra gen nooit een aanbetaling, bij ons hoefje pas bij de montage te beta len. Als je eerlijk zaken doet, is dat haalbaar." Om de familie Stenhuis te helpen nam Poortvliet ook contact op met haar toeleveranciers. Ook zij rea geerden enthousiast. "Glashandel Melieste uit Goes levert het glas tegen een hele mooie prijs, bouw en houthandel De Jong uit 's Heer Arendskerke verstrekt de venster banken gratis en Wielemaker uit Middelburg zet gratis twee grote afvalcontainers voor de deur." Poortvliet kan mogelijk ook iets voor de andere gedupeerden van Daem betekenen. "Zo laag als voor de familie Stenhuis kan ik maar één keer gaan, maar mis schien kunnen we iets doen met kortingen op bijvoorbeeld de pro fielen of de montage. Ik wil dat per geval bekijken." Mensen die aantoonbaar door Daem gedu peerd zijn, kunnen contact opne men met Joke Poortvliet, telefoon 0113-613395 of via www.fppoortvliet.nl. MIDDELBURG - Boos is niet het goede woord om de ge moedstoestand van Rik en Li anne Stenhuis te omschrijven. Woest past beter. Het Middel burgse paar werd vorig jaar opgelicht door het kozijnenbe- drijf Daem uit Goes. De twee gingen zelf op onderzoek uit, verzamelden bewijsmateriaal en wisten de eigenaar zelfs op te sporen. Tevergeefs. Bijna een jaar na dato zit de ver dachte - geraamde schade in totaal een half miljoen euro - veilig en wel in België. Rik Stenhuis: "Fraude heeft geen prioriteit. En de politie heeft het van het begin af aan onder schat." Door Bettie Hollestelle Vorig jaar mei deed het echt paar Stenhuis een aanbetaling van tienduizend euro aan de fir ma Daem voor nieuwe kozij nen. De kozijnen werden nooit geleverd en de eigenaar van het bedrijf verdween met het geld. Hun geld en dat van vele andere particulieren en toeleveringsbe drijven. Rik en Lianne Stenhuis zijn niet bepaald dom of bui tengewoon naïef. De firma Da em werd hen door een bekende aanbevolen. Rik: "Achteraf vraag je je natuurlijk af hoe je zo stom kon zijn, maar je denkt, dat overkomt ons niet." Het vertrouwen in hun mede mens, dat zijn ze kwijt. Mis schien wel voorgoed. Hun ver trouwen in de rechtstaat? Praat ze er niet van. Ondanks hun ei gen inspanningen en die van het Tros tv-programma Opgelicht, is de dader niet gepakt. "Hij is zelfs nooit verhoord," verzucht Rik. "En hij kan gewoon door gaan met waar hij mee bezig was." Rik en Lianne Stemhuis zijn blij met de hulp van kozijnenbrijf Poortvliet (foto: Jaap Wolterbeek) Al vrij snel na de aanbetaling voelden Rik en Lianne nattig heid. Daem liet niets meer van zich horen, een ander bedrijf van hem ging failliet. In sep tember waren ze het zat. Ze filmden een gesprek waarin de eigenaar hen allerlei beloftes deed en gingen ermee naar de politie. Lianne: "We dachten dit is klip en klaar. Volgende week pakken ze hem op." Maar niets was minder waar. "De politie vond het geen bewijs", zegt Rik. "Niet voldoende bewijs, daar kan ik nog wel mee leven, maar géén bewijs..." Het werd nog gekker. Lianne kon via de fabrikant aantonen dat hun ko zijnen nooit besteld waren. Ze ontdekten dat Daem bezig was te verhuizen en waarschuwden de politie. Er gebeurde niets. Vervolgens traceerden ze de nieuwe verblijfplaats van de verdachte. Tevergeefs. "Als er toen was ingegrepen, hadden wc misschien nog wat van ons geld gezien." Op Omroep Zeeland was in fe bruari te zien hoe Lianne in een loods een deel van de admi nistratie van Daem vond. "Het lag vol met afschriften, aanma ningen en dwangbevelen," ver telt ze. "De politie kwam kij ken, maar nam niets mee, om dat het onderzoek al was afge rond." Daem vertok begin 2004 naar België, waar hij werd opge spoord door het programma 'Opgelicht'. Het openbaar mi nisterie gaat de zaak nu over dragen aan de Belgische justi tie. "Als we geluk hebben heeft iemand zich daar over een half jaar ingelezen", baalt Lianne. Het echtpaar Stenhuis heeft be slag laten leggen op het huis van Daem. De extra kosten die ze hebben moeten maken lopen inmiddels tegen de 2000 euro. Rik voelt zich in de steek gela ten. "Je zit aan alle kanten vast, alle stappen kosten geld." Sla peloze nachten hebben ze er nog steeds van. Rik Stenhuis: "Kijk, dat geld, daar komen we uiteindelijk wel overheen, mede dankzij de firma Poortvliet. Maar dat Daem gewoon door kan gaan, dat vind ik onverteer baar." Ondanks alles zijn ze niet van plan het op te geven. "Ze gok ken er misschien op dat we het bijltje er bij neer zullen gooi en," zegt Lianne grimmig. "Maar we gaan net zo lang door tot hij gepakt wordt." MIDDELBURG - Dat fraude en oplichting bij politie en justitie in het hele land een lage prioriteit hebben, kan verslag gever Joris Koopman van het tv-programma Opgelicht be vestigen. In de uitzending van zaterdag 3 april staat het the ma 'Oplichting loont' centraal. Zelfs aangifte doen van een fi nancieel economisch delict kan al een probleem zijn, zo blijkt in het programma. "We hebben een aantal slachtoffers gevolgd bij hun zoektocht naar recht", ver- telt Koopman. "Aangifte van hetzelfde delict lukt bij het ene politiebureau wel en bij het an dere niet. Soms wordt de aangif te wel geaccepteerd, maar volgt er geen onderzoek." Het gebrek aan aandacht ligt niet zozeer aan de individuele rechercheur. "Die doet meestal gewoon zijn best. De prioriteiten worden vastge steld door justitie en het open baar ministerie en die liggen veel meer bij geweldsdelicten. Daar naast is het een kwestie van ge brek aan tijd, geld, capaciteit en goed opgeleide rechercheurs. Voor het oplossen van dit soort zaken is veel specialistische ken nis nodig en daar ontbreekt het vaak aan." Woordvoerder van Politie Zee land, J. van Mourick, wil niet re ageren op de beschuldigingen dat de Zeeuwse politie weinig met aangebrachte bewijzen doet. Wel geeft hij aan dat fraude in derdaad een lagere prioriteit heeft en dat onderzoeken in dat soort zaken veel tijd kosten. "Mensen hebben vaak het beeld dat wij naar de verdachte toe gaan, daar alles in beslag nemen en dan de gedupeerden terugbe talen. Zo werkt het niet. Mensen moeten daarvoor naar de civiele rechter. Wij doen uitsluitend onderzoek naar strafbare feiten." Dat aangiftes bij de Zeeuwse po litie niet altijd worden aangeno men, ontkent Van Mourick ten stelligste. Ook beschikt de Zeeuwse politie volgens hem over voldoende kennis. MIDDELBURG - Ulma Moe renhout uit Voorhout spreekt zondag 4 april over 'Het ge heim van het geluk'. Ze doet dat op uitnodiging van het Soefi Centrum. Tijdens een 'universele eredienst' wordt het thema belicht vanuit de zes wereldgodsdiensten. Soefi is geen godsdienst maar een mystie ke wetenschap die er vanuit gaat dat alle religies dezelfde kern heb ben. Door thema's vanuit de zes hoeken te benaderen, valt on middellijk de gelijkenis op, legt An van Schaik van het Soefi Cen trum uit. "Op tafel, of het altaar zo u wil, staan tijdens de Universele Dienst zes kaarsen met daarnaast de boeken van het jodendom, het Hindoeïsme, het boeddhisme, zo- roaster, een godsdienst die bijna niet meer bestaat, het Christendom en de Islam. Zo herdenken we die wereldgodsdiensten." Soefi be staat al sinds een paar duizend jaar voor Christus en is vanuit Turkije in het begin van de twintigste eeuw naar het westen gebracht. De soefi-dienst begint om 11.00 uur in gebouw De Vier Elementen aan de Breeweg in Middelburg. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Direclcur J. V Munsterman Commercieel Regiodirecteur Ch. van tien Oosierkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur M\v. G Arendsen-Tteben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie Ellen de Dreu 0113-274023 of 06-54267132 red.faam@whk wegenernl Advertentieverkoop Bladmanager Pieler Karman Verkooptcam Mineke Crucq 0113-274017 (privé 06-5122II31) Linda Heikoop 0113-274013 (privé 0118-641569) Raman Tclussa 0113-274060 of06-2503l343 De Faam is een uitgave van Wegener Huis-aan-luiiskranten BV. Wegener Huis-aan-huiskranlen BV is een onderdeel van liel Wegener-conceni. Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepas sing de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-hmskranten Wegener NV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. De door u aun ons verstrekte gegevens heb ben wfj opgenomen in een bestand, diu wordt gebruikt door onze administratie en om tl te Halen) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt kunt u dal schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-liuiskranten BV, La.v. A.T. Kooij, Hoofd Marketing, postbus 692, 7500 AR Enschede. Kantoor Fruitlaan 4c. postbus 5.4460 AA GOES Openingslijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8.30 tol 17.00 uur. Woensdag gesloten Afsluittijden Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12,00 uur, kleintjes vrijdag 17.00 uur Bezorging Dc Faam met ontvangen Bel 0113-274093 Druk Wegener Nicuwsdruk Breda Een mandala. (foto: Anda Massink) (advertentie) VLISSINGEN - Het tekenen van een mandala is als een ont dekkingsreis door jezelf. Dat is wat de cursisten van Anda Massink leren. Vier weken ge leden begon ze in Vlissingen met het geven van cursussen mandalatekenen. Massink beoefent de techniek sinds vier jaar. Mandala komt uit het Sanskriet en betekent 'heilige cirkel'. In veel oude culturen kom je de geometrische vormen regel matig tegen, maar ook de meer westerse gebrandschilderde ra men zijn in feite mandala's. Mas sink leert haar cursisten de sym metrische vormen zelf te ontwer pen. "Een mandala mislukt nooit, iedereen kan het. Het is vaak een hele ontdekkingsreis voor jezelf, naar je eigen creativiteit, die elk mens van nature bezit. Cursisten maken vaak na de eerste 'les' al de mooiste mandala's en staan meestal verbaasd over zichzelf'. Belangstellenden kunnen een kijkje nemen op http://people.zeelandnet.nl/mas- sinks/amandala.htm of bellen naar 0118-476523 VEERE - Veere is van 9 tot en met 13 april even kunststadje. Dan wordt de Open Atelier Route ge houden. Tussen 12.00 en 17.00 uur zijn ateliers en galeries open. Fol ie Feenstra (sculpturen, tekenin gen) Kaai 107, Michiel Paalvast (schilderijen, tekeningen) Oude straat 20, Eliïnne Veldkamp- Knook (sculpturen en open tuin) Wijngaardstraat 3, Mi ra Peters (schilderijen, tekeningen) Kaai 57. Middelburg, bijeenkomst YVijktafel Noord, Stads schouwburg Middelburg, 20 uur. Middelburg, Breede School het Pallet. Senioren dan- smiddag, 13.30 uur. Oostkapelle, Oranjezon, Schoolstraat 4, Culinaire bijeenkomst, Nieuw Zee kinds, 10-15 uur. Koude- kerke, Breeweg 1 1, Boe kenbeurs, 11-16 uur.* Vlissingen, Wijkcentrum Open Hof. Maritieme bij eenkomst met ruilbeurs, 10-16 uur.* Vlissingen, Baskenburgplcin, Vrcijcn- hovezaal, Turnelubkanipi- oensehappen VTV, 9-16 uur.* Midelburg, Zeeuwse Bibliotheek. Bijeenkomst Theosofisch Genootschap, 10.30 uur.* Middelburg, Gasthuis, Alzheimercafé. 14.30-17 uur. Koudekerke, Breeweg 11. Boekenbeurs, 11-16 uur. Middelburg, Stichting Wel zijn Ouderen, Molstraat, cursus, Tapa's maken, Zeeuwse Volksuniversiteit. 19.00-22.00 uur. Vlissin gen, grote zaal van Ter Ree- de, Themamiddag weer kunde door Jos Broeke. 14 uur.* Vlissingen, Pr. Roo- seveltlaan 744, Bijeen komst dyslexie, onderwerp visuele oriëntatie, 20-22 uur. Vlissingen, Edisonweg 4, Presentatie cursusaanbod Open Universiteit, vanaf 19.30 uur, Middelburg, Kinderboerde rij De Klepperhoevem. Meiveldpad, 'Knuffelen met dieren', kinderen tot 8 jaar. 14-15.30 uur. GOES - Rijbewijsbezitters kunnen op dinsdag 6 april bij het CBR in Goes hun theorie- kennis laten testen en opfris sen. Van 18.00 tot 21.00 uur is er een verkorte theorieses sie met na afloop een uitge breide toelichting op het ge maakte examen. Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen wil met de bijeenkomst aan de Verrijn Stuartweg 18 in Goes haar steentje bijdragen aan de Internationale week voor de Verkeersveiligheid. Deelna me is gratis, van tevoren aan melden hoeft niet. SINT LAURENS - Werken van schilder Karl Joliet, kera miste Helene de Jong en beel dend kunstenares Miriam Se- verijns zijn vanaf zaterdag 3 april tot en met 1 mei te zien in Boerderijgalerij De Osse berg. De Duitser Karl Joliet werkt al twintig jaar als kunstschil der en studeerde in de traditie van Bauhaus. Zijn schilderij en ontstaan zonder thema of figuratieve voorstelling. Doorzichtige laagjes verf groeien in de weken van ont staan langzaam samen tot een geheel. Dinsdag 6 april is er om 20.00 uur een lezing in de Osseberg over Bauhaus, door kunsthistoricus Joosje van Geest. Helene de Jong uit Dordrecht werkt met klei. Ze is geïnspireerd door oude verhalen en legendes en dal is terug te zien in haar werk. Miriam Severijns maakt bronzen en keramische sculp turen met een Afrikaans/Wes ters tintje.

de Faam | 2004 | | pagina 3