Sanne verliest als enige Walcherse Goesenaar met handicap zwemt zich naar de top Borsele en Walcheren in nationale Topcompetitie Crusus ontembare vrouw BV WALCHEREN EXPO AGENDA De Boekelier wordt Readshop Supermarkten Golft slaan nieuwe weg in Geen cd's meer bij Enteny Geslaagde beurs 't Allergaartje Rabobank steunt Arduin DOMBURG GRIJPSKERKE MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE VEERE VLISSINGEN Van Moorsel Technisch KO Woensdag 31 maart 2004 De Faam Marie Tak van Poortvliet museum, Ooststraat 10 a, schilderijen van Kees Markus- se (Marco), Tronie en Kleur', dinsdag t/m zondag van 13.00- 17.00 uur, t/m 6 juni. Boerderijgalerie De Ossen- berg Schilderijen, keramiek en beelden van diverse kunste naars. Dinsdag t/m zaterdag 14-17 uur, t/m 1 mei. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit de Art Nouveau periode, 'From Rus sia with Love', maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, t/m 19 juni. Zeeuwse Bibliotheek, Kou- steensedijk. collectie Zeeuwse ordonnanties, •Beurtvaart in Zeeland. 1695-1806', t/m 10 april, tentoonstelling concert en gehoorzaal, 'Middelburg aan de Muzen der Toonkunst'. t/m 3 april, werk van Peter An- thonie van de Kreek, 'Street- corners Manhattan', t/m 10 april, maandag van 17.30- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-13.00 uur. Galery Maritime, Gortstraat 43, schil derijen van Rijk Grisel, Gerard van Grieken, Frits Hoogstrate en Ida Nauta, 'Zeeland in Zicht; Ik worstel en drijf, don derdag t/m zondag van 12.00- 18.00 uur. t/m 30 april. Zeeuws Museum, Abdij, 'Topstukken van de Teeken Akademie', woensdag t/m zon dag van 13.00-17.00 uur, t/m 18 april. Zeeuws Archief. Hofplein 16, A.an Tafel! Kijkje in keuken Van de Perrehuis, t/m 5 juni, schetsen, foto's en videobeelden van Takako Ha- mano, 'Arnemuiden bekeken door het oog van de Japanse kunstenares', t/m 15 april, maandag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur De Burg, Groenmarkt 13, archeologische glasvondsten, 'Glas van vis sers, kooplui, monniken en he ren', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 14 mei Galerie 't Haentje te paart. Spanjaardstraat 19, gemengde techniek op papier van Jenny Das en objecten van Teun Re- nes, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur, t/m 8 aprilDe Vleeshal, Markt, vazen van diverse ont werpers, opening 3 april van 16.00-18.00 uur, dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 31 meiDe Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7, Lego van Frank Hartman Gyz La Rivière, 'Das ist ein Hund', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m mei. Ga lerie T, Turfkaai 25-27, Ton Bouchier, Joost Minnigh, Ber- nadette, Leijdekkers. Donder dag t/m zaterdag: 11-16 uur. Ie zondag van de maand 13-17 uur. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwonderten- toonsteling, Alice in Wonder land. vanaf vier jaar, woensdag t/m zondag van 12.00-/7.00 uur. t/m 31 oktober. Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, olieverven en wer ken op papier van Carl Klin- kert, t/m 23 mei ,'Kleur-Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800-1900, t/m 7 november, maandag t/m zaterdag 12.00- 17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Zeeuws maritiem mu- ZEEum, Nieuwendijk 15, schilderijen, 'Zeeuwse stuk ken. schatten uit de Zeeuwse collecties', maandag t/m vrij dag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur, t/m 18 april. Bibliotheek Vlis- singen. Spuistraat 6, beeld houwwerken van Tineke Roo- se, Jacomien Riemens, Annie Fleidanus, Atie Postma, Maar ten van Ijzerloo, Joeke Schuur man, Joep Aerssens, Joke Schreijenberg, Suze van den Ouden, El Burlage en Wil Goed, t/m 4 april. Stedelijke Scholengemeenschap Schel- demond, Weyevlietplein 7-13, foto's van \Tina Verburg, 'Bloemen en Poëzie', maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, t/m 25 april. Martin van Sighem: "The Readshop is duidelijk herkenbaar". (foto: Jaap Wolterbeek) DOMBURG - De Boekelier op 't Groentje in Domburg verandert deze week in The Readshop. Eigenaar Martin van Sighem vindt de nieuwe franchise formule een welkome verandering: "The Read shop heeft een goede uitstraling voor de winkel en is duidelijk her kenbaar." In principe verandert er verder niet veel in de zaak. "Maar voor ons betekent het dat we meer steun en begeleiding van de overkoepelende organisatie krijgen." "Het postagentschap met volledige dienstverlening blijft", bena drukt Van Sighem. "Wij kunnen dus alle geldtransacties afhande len. Aanname van alle poststukken, aangetekende pakketten, ook buitenland, en het overschrijven van kentekenbewijzen motor voertuigen." The Readshop verkoopt kantoorwaren, tijdschriften, dagbladen en boeken, ook in de Duitse taal, teken- en schrijfmate riaal, wenskaarten, sleutelringen, cartridges, cd-roms, foto-ont- wikkeïservice, filmrolletjes en batterijen, en digitaal service om bestanden op cd-rom te branden. "En we blijven hét adres voor Staatsloten en Lotto," aldus van Sighem. VLISSINGEN - Enteny Kadoshop. met vestigingen aan de Wal- straat in Vlissingen en Plein 1940 in Middelburg, is van plan om de vleugels uit te spreiden. De formule slaat in dc Walcherse ste den zo goed aan dat Anthony van den Berg naast een mogelijke zaak in Goes ook Bergen op Zoom en Antwerpen in het vizier heeft. Overigens stopte Enteny Kadoshop kortgeleden met de verkoop van cd's. De cd-verkoop liep enorm terug, vandaar dat de Kado shop zich nu nog meer richt op allerlei trendy snuisterijen, siera den, mode, interieurspullen en cadeaus. Ook het nieuwe sport- en vervoermiddel Trikke, een rage uit Amerika, is bij de shop te vin den. De winkel in Vlissingen heeft tussentijds ook nog een totale metamorfose ondergaan en lijkt nu sprekend op de zaak in Middel burg. Duidelijke demonstraties en uitleg bij de materialen. (foto: Jaap Wolterbeek) OOST-SOUBURG - Creativiteitscentrum 't Allergaartje hield za terdag een hobbybeurs in brasserie de Karolingenburcht in Oost- Souburg. Te zien waren zo'n vijftien tot twintig demonstraties en workshops over uiteenlopende onderwerpen. Verder werden de nieuwste 3D-pakketten aan het publiek gepresenteerd en waren er tal van aanbiedingen. Diverse bezoekers gaven zich op voor de cursussen kaarten maken en pergamano. die binnenkort beginnen bij 't Allergaartje. Managers van de Rabobanken overhandigen het geld aan Piet van den Beemt (midden). (foto: pr) MIDDELBURG - Dc Rabobanken op Walcheren en Noord-Beve land schonken onlangs een bedrag van duizend euro aan Stichting Arduin. Die mag het geld besteden aan haar brede school. Het geld is afkomstig van bij de Rabobank sparende kinderen. Die vieren jaarlijks een Spaardag bij hun bank. Na het legen van de spaarpot jes kregen ze altijd een cadeautje en een zakje snoep. Vorig jaar is de Rabobank voor het eerst afgestapt van deze traktatie. Nu krij gen de kinderen de keuze tussen een kortingskaartje voor attracties of een gift aan Arduin. Na de donaties van de kinderen vulden de vier deelnemende Rabobanken het bedrag aan tot 250 euro per bank. OOSTKAPELLE - Bij alle Nederlandse Golff-super- niarkten wordt binnenkort een nieuwe koers gevaren. De zaak in Oostkapelle is al omgebouwd. Klanten kun nen vanaf vandaag (woens dag 31 maart) kennismaken met de nieuwe winkel. MIDDELBLRG/BORSELE - Zeeland staat in de Topcompeti tie wielrennen voor vrouwen maar liefst twee keer op de agen da. Zaterdag 1 mei wordt de Omloop van Borsele gehouden en de Ster van Walcheren wordt van donderdag 17 tot en met za terdag 19 juni verreden. De da mes ijveren in vijf wedstrijden voor deze landelijke trofee. De Topcompetitie voor vrouwen is aan haar tweede jaargang be gonnen en is optimistisch over de toekomst. Zeker nu @Home zich als landelijk sponsor heeft aange diend. Dat optimisme wordt in ie der geval gedeeld bij de organisa tie van de Ster van Walcheren, een driedaagse wedstrijd voor vrou wen. Al een aantal geeft deze internationale koers kleur aan de wielerkalenders. Logisch dat de Stichting Wielercomité Koudeker- ke, die elk jaar tekent voor de or ganisatie van de Ster van Walche ren, werd geselecteerd met haar evenement. Maar er is ook sprake van kruisbestuiving. Comitélid Klaas Lenstra is daarvan over tuigd. "Wij hebben als vast pro gramma onderdeel bij onze drie daagse wedstrijd een tijdrit staan. Dat kwam goed uit voor de Top competitie, dan hoefden zij die niet meer ergens anders te organi seren. Financieel legt het vooralsnog geen voordeel in de weegschaal, zegt lenstra. @Home is er volgens hem pas laat bij gekomen. "Toen hadden wij de sponsoring al rond. En we hebben jaren goede zaken gedaan met de Rabo, dus die levert de rugnummers nog steeds." Voor volgend jaar denkt Lenstra er wel voordeel uit tc kunnen halen. "Maar voordeel is nu al dat je na genoeg alle topploegen in Neder land aan de start krijgt bij elke Topcompetitie. En dat zijn er ne gentien. Daarnaast komt de Engel se nationale ploeg en hebben twee Duitse ploegen ingeschreven." De wedstrijden in Beveland en Walcheren worden uiterst aantrek kelijk gevonden. Vorig jaar open de de Omloop van Borsele de eer ste Topcompetitie, nu staat de wedstrijd door een groot deel van Zak van Zuid-Beveland als tweede genoteerd in een rij van vijf. Leon- tien van Moorsel won vorig jaar in 's Heerenhoek. De Ster van Wal cheren gaat buiten zijn naamgever en komt ook in Noord-Beveland en op Schouwen-Duiveland. De wind is het grootste obstakel in de ze koers. Mirjam Melchers won de editie 2003 van de Ster van Wal cheren. MIDDELBURG - 'De Ontembare Vrouw'. Zo heet de cursus die binnenkort begint in Middelburg. Hij is, hoe kan het anders, geïnspireerd op het boek van Clarissa Pinkola Estes en be doeld om vrouwen een spiegel voor te houden. Net als in het boek spelen sprookjes een belangrijke rol in de cursus. Docente Corry Kooke legt uit dat in veel volks verhalen aloude specifieke •vrou wen-valkuilen' terug te vinden zijn. "Neem Blauwbaard. Die man heeft vermoorde vrouwen in zijn kelder liggen. Hij maakt kennis met een jong, naïef meisje en ver leidt haar met zijn kasteel en rijk dom. Daar heb je gelijk valkuil nummer ÈÈn. Naïviteit, vallen voor macht. Hier kunnen we naar onszelf kijken: hoe naïef zijn wij eigenlijk? Wanneer zwichten wij? En daar iets van leren". Ze ver volgt: "Het meisje gaat mee. Dan, wanneer Blauwbaard weggaat, geeft hij haar een sleutelbos en verbiedt haar alleen om die ene kamer in de kelder in te gaan. Vol gend vrouwelijk dilemma: geef je toe aan je nieuwsgierigheid of ben je gehoorzaam. En zo kan ik nog wel even doorgaan". Clarissa Pin kola Estes was therapeute naar voorbeeld van Carl Gustav Jung. Hij werkte veel met sprookjes als metaforen. Hij ontwikkelde een speciale symbolentaal waarmee sprookjes vertaald kunnen wor den. Ook daar maakt Kooke ge bruik van in haar cursus. Toch is die met nadruk niet therapeutisch bedoeld. Kooke: "Het gaat om be wustwording, een stukje herken ning, specifiek voor vrouwen". De eerste les is op 14 april in Pakhuis 22 aan het Oostkerkplein in Middelburg. Er zijn tien avonden, steeds ;van 19.30 tot 22.00 uur. Meer informatie: 06-12882173. Go Iff speelt hiermee in op de prijzenoorlog die vanaf vorig najaar in de supermarkten woedt. Volgens Peter de Vis ser, eigenaar van de Oostka- pelse vestiging, hebben veel klanten het idee dat Golff een dure winkel is. "Golff kent nu eenmaal een luxe uitstraling, ondanks de scherpe prijsstel ling waarmee we concurrentie aangaan. Om dat te verande ren wordt de kleur geel nu heel dominant ingevoerd in het winkelbeeld." Golff gaat verder vooral het eigen huismerk promoten. Markant Merk zal ten opzichte van bekende A-merken zo'n 25 procent goedkoper zijn, meldt de landelijke keten. Daarbij komt een prijsgaran tie. Peter de Visser: "Per week vallen hier tussen de tien en vijftien producten onder. Wij garanderen dat ze nergens in Nederland goedkoper te krij gen zijn dan bij ons. Wanneer een klant, bijvoor beeld door het meenemen van een advertentie, aantoont dat het elders goedkoper is, beta len we het verschillen zonder morren uit. Bovendien wordt de actieprijs dan direct ver laagd, zodat iedereen meepro fiteert." Golff Oostkapelle is niet de enige zaak van de keten op Walcheren. De andere winkels volgen het voorbeeld van De Visser spoedig, zo is de ver wachting. Sanne van der Schoot: "Eerst een weekje rust en dan weer volop de training in". VLISSINGEN - Voor Sanne van der Schoot was het wel balen zondagavond. Na haar Muay Thai gevecht tegen de Jorien de Ruijter uit Uithoorn in Sporthal Baskensburg in Vlissingen, was ze overdonderd. Als enige Walcherse had ze verloren in die damesklasse. Een vlekje op het blazoen? Niet meer dan dat, oordeelde de 24-jarige Middelburgse studente. "Ik liet me teveel meeslepen door de tegenstander," meende ze na afloop van haar aandeel in het Knock Out Gala. "In de eerste en tweede ronde kon ik het nog aardig in evenwicht houden, maar in de derde rond zette ze me zo onder druk, dat ik niet anders kon dan verdedigen." Ze toont haar knalrode been. "Dat zal wel bont en blauw worden. Ik ga maar eens even een weekje rusten en dan weer volop trainen." Verliezen is rot, geeft ze toe. Toch hadden haar trainer en verzorgers vol lof over haar inzet gesproken na af loop. En ze miste natuurlijk nog de ervaring om het initiatief over te nemen. Niettemin: los van die opmerkingen heeft ze geen mo ment gedacht om te stoppen, ook niet toen haar tegenstandster in de derde ronde haar geen fractie van een seconde rust gunde en op (foto: Jaap Wolterbeek) haar los beukte. "Ik ben nu twee keer in de ring geweest. De eerste partij bleef onbeslist. Ik ga nu weer werken naar een volgende wedstrijd, maar eerst effe een weekje bijkomen." Annefried Schaier uit Arnemuiden overdonderde haar tegenstand ster al na iets meer dan een halve minuut. Ze won met een tech nisch knock out, net als Melanie van Zweden uit Middelburg die er iets langer over deed om haar tegenstandster vroegtijdig naar de eerste hulp van de helpers tc sturen. Sarah de Jong uit Oostkapelle en Anne Martin uit Vlissingen wonnen beiden hun eerste wedstrijd op punten. Met een bezoekersaantal van rond de zeshonderd in sporthal Bas kensburg. kont organisator l ledwig Samson uit Middelburg niet echt tevreden zijn. "Ik heb nu drie van deze wedstrijden georgani seerd. Voor mij is de optelsom van die drie reden om door te gaan. Er heerste een perfecte sportieve sfeer. We hebben geen wanklank gehoord." GOES - Zwemmer Jark Zilve- rentant (18) uit Goes mist het grootste gedeelte van zijn lin kerarm. Dat beperkt hem wel iswaar in zijn bewegingen, maar allerminst in zijn ambi ties. Zijn beperking is zijn kracht. Dit jaar zet hij alles opzij voor zijn droom: goud halen op de paralympics in september. Afgelopen vrijdag kreeg de jon ge zwemmer van de gemeente Goes de Sportstimuleringsprijs voor het meest belovende sport - jeugdtalent van 2003. Een extra duwtje in de rug richting Athe ne. Jark Zilverentant straalt het rustige zelfvertrouwen uit van iemand die weet wie hij is en wat hij kan. Zijn arm werd in de baarmoeder afgekneld. "Ik ben ermee geboren, ik weet niet be ter", zegt hij nuchter. Gehandi capt voelt hij zich al lang niet meer. "Toen ik jonger was wel, maar daar ben ik overheen ge groeid. Dat ik met mijn linker arm niets kan optillen maakt me niet minder slim of aardig. En het maakt me ook niet zielig." Zilverentant is behoorlijk princi pieel in zijn streven naar gelijk waardigheid. "Ik wil niet méér eer, maar dezelfde eer. Toen ik net mee deed aan wedstrijden voor validen, kwam ik soms pas een minuut na de rest aan. Dan ging het publiek toch klappen. Dat vond ik denigrerend. Voor anderen klapje ook niet als ze laatst zijn." Als laatste aankomen zal hem niet snel meer gebeuren: bij de Zeeuwse kampioenschappen voor valide zwemmers werd hij zevende bij de 100 meter vrij en vijfde bij de 100 meter vlinder slag. Zilverentant begon als kleuter met zwemmen voor de ontwik keling van zijn spieren en om niet scheef te groeien. Nu hoort hij bij de Nederlandse selectie voor gehandicapte zwemmers, was hij meerdere malen Neder lands kampioen en grossiert hij in nationale en internationale prijzen. In mei moet Zilverentant zich bij de open kampioenschap pen in Sheffield en Berlijn kwa lificeren voor Athene. Zilverentant haalde vorig jaar zijn Havo-diploma en heeft nu een jaar pauze om zich volledig op het zwemmen te concentre ren. Volgend jaar wil hij naar 5 VWO. Momenteel traint hij der tien uur per week. 's Ochtends in z'n eentje, 's avonds bij zwem vereniging De Stormvogels in Vlissingen en op zaterdag bij De Ganze in Goes. Dit is het eerste seizoen dat hij bij De Stormvo gels traint. "Daar zijn meer trai ningsuren en faciliteiten." Bij De Ganze verzorgt zijn moeder de trainingen. Een eigen coach is in Zeeland lastig te vinden. Veel zwemclubs durven het niet aan om minder validen mee te laten zwemmen. Zilverentant: "Ze zijn niet gewend dat gehandicap ten op hoog niveau sporten." Zilverentant hoopt andere ge handicapte kinderen en jongeren te inspireren. "Sporten is zo be langrijk voor het leren accepte ren van jezelf en je eigen li chaam. Het is goed voor je zelf vertrouwen." Jark Zilverentant traint in het Vrijburgbad tussen Middelburg en Vlissingen. (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2004 | | pagina 19