'Het maakt bij schieten niet uit of je vrouw of man bent' A58 heel eventjes afgesloten voor A58 Verdwenen veerponten van ex- Zeeuws-Vlaming Huib Rademakers EXPO AGENDA HIER WALCHEREN Correctie Kijkdagen bij sterrenwacht Oriëntatie bij woordblindheid Engels koor herdenkt bevrijding Campagne 'Fiets naar je werk' weer gestart Helpende hand voor padden Dj Marcel Woods naar Vlissingen Schietvereniging De Treffers bestaat halve eeuw DOMBURG MELISKERKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VEERE VLISSINGEN Karabijn Woensdag 24 maart 2004 De Faam Pagina 23 Marie Tak van Poortvliet mu seum, Ooststraat 10 a, schil derijen van Kees Markusse (Marco), "Ironie en Kleur', dinsdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur, t/m 6 juni. Zijdemuseum, Dorpsstraat 3, Russische mode uit de Art Nou veau periode, 'From Russia with Love', maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur, t/m 19 juni. Zeeuwse Bibliotheek, Kou- steensedijk, collectie Zeeuwse ordonnanties, 'Beurtvaart in Zeeland. 1695-1806', t/m 10 april, tentoonstelling concert en gehoorzaal, 'Middelburg aan de Muzen der Toonkunst', t/m 3 april, werk van Peter Anthonie van de Kreek, 'Strcetcorners Manhattan', t/m 10 april, schil derijen van Sjaak Willemse, 'Nog steeds op zoek', t/m 27 maart, maandag van 17.30- 21.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-13.00 uur. Galery Maritime, Gortstraat 43, schil derijen van Rijk Grisel, Gerard van Grieken, Frits Hoogstrate en Ida Nauta, 'Zeeland in Zicht; Ik worstel en drijf, donderdag t/m zondag van 12.00-IS.00 uur. t/m 30 april. Zeeuws Museum, Abdij, schilderijen, 'Topstukken van de Teeken Akademie', woensdag t/m zon dagvan 13.00-17.00 uur, t/m 18 april. Zeeuws Archief, Hof plein 16, Aan Tafel! Kijkje in de keuken van het Van de Perre- huis, t/m 5 juni. schetsen, foto's en videobeelden van Takako Hamano, 'Amemuidcn bekeken door het oog van de Japanse kunstenares Takako Hamano', t/m 15 april, maandag t/m zater dag van 9.00-17.00 uur De Burg, Groenmarkt 13, archeo logische glasvondsten, 'Glas van vissers, kooplui, monniken en heren', maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur, t/m 14 mei. Stichting Kunstuitleen Zee land, Balans 17, diverse stijlen en technieken van Jan Peter Muilwijk Armando, Jan van Leeuwen, Peter Klashorst, Bert Brouwer, Sandra Kruisbrink, Katja Clement, Annemarie van Sprang, 'Zwart/Wit', maandag t/m donderdag van 9.00-17.00 uur, t/m 31 maart. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, verwonderten- toonstelling, Alice in Wonder land, voor iedereen vanaf vier jaar, woensdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 31 okto ber. De Watertoren AK, Vlissings- estraat 239, video, sculptuur, performances, concerten van Los Dancing Queen, 'Easy Li ving', donderdag t/m zondag van 12 00-17.00 uur, t/m 28 maart Museum De Schotse Huizen, Kaai 25-27, olieverven en wer ken op papier van Carl Klinkert, t/m 23 mei, kostuumopstelling. 'Kleur-Rijk gekleed', kleuren en rijkdom in de Walcherse streekdracht 1800-1900, t/m 7 november, maandag t/m zater dag 12.00-17.00 uur, zondag 13.00-17.00 uur. Zeeuws maritiem muZEEum, Nieuwendijk 15, schilderijen, 'Zeeuwse stukken, schatten uit de Zeeuwse collecties', maan dag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00- 17.00 uur, t/m 18 april. De Willem 3, Oranjestraat 4, sculp turen van Mitsy Groenendijk. 'People see - People do', foto werken van Margriet Smulders. 'Schoonheid als beeld van ver langen en troost', donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur, t/m 28 maart. Biblio theek Vlissingen, Spuistraat 6. beeldhouwwerken van Tineke Roose, Jacomien Riemens, An nie Heidanus, Atie Postma, Maarten van Ijzerloo. Joeke Schuurman, Joep Aerssens, Jo ke Schrcijenberg, Suze van den Ouden, El Burlage en Wil Goed, t/m 4 april. Stedelijke Scho lengemeenschap Schelde- mond, Weyevlietplein 7-13, foto's van Tina Verburg. 'Bloe men en Poëzie', maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, t/m 25 april. GOES - Er gaat wel eens iets mis. Vorige week bijvoor beeld. Onder het kopje 'Suc ces voor collecte Amnesty' werd Amnesty International aangeduid als milieu-organi satie. Natuurlijk klopt dat niet. Amnesty International is een mensenrechten-organistie. MIDDELBURG - Stichting Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen houdt vrijdag 26 en zaterdag 27 maart Sterren kijkdagen. Net als andere ster renwachten in Nederland is de Zeeuwse open vanaf 19.30 uur. Bij helder weer staan tele scopen opgesteld in de tuin. Daarmee kan gekeken worden naar Saturnus, Jupiter en Ve nus. Ook zijn er nevels en ster renhopen te zien. Verder ver telt Jan Minderhout over de Very Large Telescope (VLT) in Chili. Deze Europese tegen hanger van de Hubble Space Telescope maakt nu al betere foto's van het heelal dan zijn Amerikaanse concurrent. Na tuurlijk is er ook aandacht voor de onlangs ontdekte tiende pla neet Sedna. De toegang is gra tis. VLISSINGEN - In het kader van de serie 'Dyslexie in de werkomgeving' is er 5 april weer een bijeenkomst voor woordblinden in CasAllijn in Vlissingen. Deze keer is het thema 'visuele oriëntatie'. Mensen met dyslexie (woord blindheid) raken soms de weg kwijt in een vreemde omge ving. Ook kunnen problemen ontstaan met het interpreteren van kaarten, tabellen en dia grammen. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Dj Marcel Woods. (foto: pr) VLISSINGEN - In het Arsenaaltheater is zaterdag (27 maart) de eerste editie van Mazziv. De organisatie van dit dance-event heeft als trekpleister dj Marcel Woods gestrikt. Woods stond on langs nog op het mega-event Innercity en was afsluiter op Tran ce Energy 2004. Het Arsenaaltheater wordt verdeeld in twee zalen. In de TheaterZone maken naast Woods ook Ronnie D (Parkzicht on Tour. Dancesta- tion), Donny Rivella (finale Zeeuwse Belofte, 't Beest) en de Vlis- singse dj Thomas Siahaya hun opwachting. In de TheaterZone wordt voornamelijk techno, trance, hardtrance en tech-trance gedraaid. Ook aan de entourage en het licht in deze zaal wordt door de organisatie de nodige aandacht besteed. In de CafeZone kunnen de danceliefheb- bers bijkomen van het 'geweld' in de TheaterZone. Hier zijn Harmo- nic (Silverfish Party's - MTV, Café d'Anverse, Mysteryland), Joeri Versluis (The Opera, Groove to Chill) en dj PeterD (The Opera, Stu- dio83, Streetparadc Middelburg) te zien en te horen. Zij draaien een mengeling van progressive en groovy-housesounds. Mazziv is een initiatief van Thomas Siahaya en Uit in Vlissingen. Siahaya is geen onbekende in de (Zeeuwse) dj-scene. Sinds 1984 is hij al actief op dj-gebied. Zo was hij residence-dj in o.a. Meccano, Cosmo, De Hooizolder en El Toro. Daarnaast organiseerde hij, op kleine schaal, diverse dance-events. Het spektakel begint om 20.00 uur. Kaarten zijn voor 12,50 euro ver krijgbaar via www.uitinvlissingen.nl of 0118-416662. MIDDELBURG - Wie vanaf 1 april op de fiets naar het werk gaat, kan door de campagne 'Fiets naar je werk' in de wat ten worden gelegd. Deelne mers aan deze campagne ma ken namelijk kans op een nieuwe fiets en andere prijzen. In totaal zijn er meer dan zes honderd prijzen die worden ver loot. Toch is dat niet waar het in deze campagne om gaat. Deel nemers bewijzen niet alleen hun eigen lichaam en het milieu een dienst, maar steunen tegelijker tijd ook projecten in de Derde Wereld. 'Fiets naar je werk' is een van oorsprong Zeeuwse actie, die onder het motto 'Trap 'ns wat vaker naar je baas' steeds meer mensen op de fiets zette. In middels is de actie uitgegroeid tot een landelijke campagne met meer dan 20.000 deelne mers. Uit een enquête onder deelne mers blijkt dat mensen vooral aan de campagne meedoen om dat regelmatig fietsen bijdraagt aan een goede conditie en ge zondheid. Dit wordt ook onder steund door onderzoeken. Men sen die bijna dagelijks een half uurtje of langer fietsen zijn min der vaak ziek en zijn lichamelijk veel 'jonger' dan leeftijdsgeno ten die niet fietsen. Deelnemen aan de campagne is gratis. Aabnmelden kan via de website www.fietsnaarjewerk.nl. Deel nemers kunnen dan tijdens de campagneperiode (van 1 april tot 1 oktober) op een deelne merskaart bijhouden hoeveel ki lometer hij of zij fietst. Dat kan ook on line, op de website. Aan het eind van de campagne wor den alle kilometers bij elkaar opgeteld en worden per deelne mend bedrijf, per provincie en voor het hele land de resultaten gepresenteerd. Onder de nieuwe deelnemers die zich via de website aanmel den worden bovendien twee honderd 'Ik Fiets' t-shirts ver loot. MIDDELBURG - Kunstenaar Huib Rademakers exposeert de ze maand in de Drukkery in Middelburg. De Directiekamer, zoals de ruimte voor kunsthan del daar genoemd wordt, hangt vol met nostalgische plaatjes van de veerponten die de laatste decennia zo beeldbepalend wa ren voor de Westerschelde. Huib Rademakers werd in 1951 geboren in het Zeeuws-Vlaamse Ossenisse. In 1975 vertrok hij uit Zeeland, naar Groningen, waar hij nog altijd woont. Zijn werk kent allerlei internationale thema's, maar Zeeuwse onderwerpen kwa men er eigenlijk niet in voor. Pas toen Rademakers hoorde van de plannen voor de tunnel, besloot hij de veerponten uit zijn jeugd herinneringen op het doek te ver eeuwigen. Na bijna dertig jaar staan de Zeeuwse veerdiensten voor de kunstenaar nog altijd voor rust, uitzwaaien, erwtensoep, kou, wachten, tomatensoep, uitlaatgas sen en trillende motoren. Werk van Huib Rademakers is tot en met 3 april te zien in De Druk kery. De Koningin Beatrix vindt haar weg over de Westerschelde. (illustratie: Huib Rademakers) Met het oog op de naam van het koor worden alle filmpjes op, langs of bij de Rijksweg A58 opgenomen. Zaterdag werden de opnamen gemaakt voor het filmpje dat ge bruikt wordt om het lied 'Ma king your mind up' te introduce ren. Hiermee won Engeland in 1981 het Eurovisiesongfestival. De afzetting van het kruispunt was nodig, omdat een Engelse dubbeldeksbus, die speciaal voor deze gelegenheid is inge huurd, bij het passeren van het kruispunt per ongeluk op de ver keerde weghelft terechtkomt. De bus zit vol mensen, leden van het koor, (die uitgedost zijn als typische Engelsen met bol hoeden en clubdassen van voet balsupporters. Engelse taferelen aan de Souburgse afrit van de autosnelweg. (foto: Jaap Wolterbeek) Vrijwilligers helpen de padden veilig over te steken. (foto: Jaap Wolterbeek) OOSTKAPELLE - Net als voorgaande jaren worden padden in Oostkapelle een handje geholpen bij hun zoektocht naar een partner. Met het vooijaar in zicht ontwaken de padden uit hun winterslaap en gaan ze op zoek naar de vijver waar ze geboren zijn, alwaar ze zich met een soortgenoot willen voortplanten. In Oostkapelle levert dat problemen op, omdat de Domburgseweg een niet te nemen obstakel is tussen bos, waar de winterslaap plaatsvindt, en vijver. Het tempo waarmee een pad een weg oversteekt, kan hier niet worden gerijmd met de snelheid waarmee de auto's voorbijrazen. Daarom stroopten vrijwilligers van Natuurvereniging Walcheren en basisschool Eben Haëzer uit Oostkapelle vorige week hun mouwen op. Honderden meters gaas en tientallen emmers werden neergezet om een voortijdige wisse dood van de dieren te voorkomen. Padden die nu de straat willen oversteken, komen in de emmer te recht. In die emmer worden ze door een vrijwilliger alsnog veilig naar de overkant gebracht. VROUWENPOLDER - Schiet vereniging De Treffers Vrou wenpolder viert deze week het zilveren jubileum. Dat gebeurt met een receptie precies op de dag van de oprichting, zaterdag 27 maart in het clubgebouw aan de Fort den Haakweg, tussen 16.00 en 18.00 uur. Daarnaast zijn er nog de hele week jubi leumwedstrijden voor leden van Zeeuwse schietclubs. Door Ad Hanneman Elke avond vanaf ongeveer acht uur, zetten zo'n 25 Zeeuwse beoe fenaars van de schietsport hun beste beentje voor om de overwin ning van de jubileumwedstrijd op zijn of haar naam te zetten. Aan geschiedschrijving heeft de club nooit veel gedaan, excuseert Petra de Jong uit Rilland zich. De 32-jarige secretaris van de Wal cherse schietvereniging stelt vast dat de vorige secretarissen de ge schiedenis van de club net zo wei nig aandacht gaven als zijzelf doet. "Ik heb boven nog wel wat boekjes van vroeger, maar veel is het niet. Er komt dus ook geen ju bileumboekje met geschiedenis of iets dergelijks uit. We houden on ze jubileumwedstrijd de hele week en na de receptie zaterdag gaan we met z'n allen uit eten in Vrouwenpolder." Ook de secretaris schiet volop in wedstrijdverband. Ze doet dat met de karabijn en soms gebruikt ze een geweer. Petra laat een kaart zien waarop zichtbaar is dat ze met alle schoten de roos trof. Een wedstrijd om van te dromen. "Ik werd lekker tweede van Zee land die dag," geniet ze nog steeds. "En wat me boeit aan de ze sport als vrouw? Gewoon. Het Petra de Jong: "Er wordt op de schietclub nooit over waspoeder gepraat." (foto: Jaap Wolterbeek) is een individuele sport, dus er zal nooit iemand op je zitten wach ten. Dit in tegenstelling tot team sport. Daar wordt op je gerekend. Je kunt bovendien lang blijven schieten, zelfs met een lichame lijk gebrek." Petra de Jong beseft wel dat ze in een mannenwereld terecht is ge komen. "Op de club praten ze niet over het waspoeder of ande re zaken waar vrouwen mee be zig zijn," stelt de part time auto matiseringsmedewerker en moe der van één kind vast. "Ze heb ben het over auto's en schieten en dergelijke zaken. Maar bij de ze sport maakt het niet uit of je man of vrouw bent. We schieten in dezelfde wedstrijden. Het komt aan op concentratie en pre cisie. Zoals ik toen schoot en vijftig punten haalde met de ka rabijn, dat gebeurt niet dagelijks of wekelijks. Dat is wel waar het om gaat. Hoog scoren". Hoewel de vijftigjarige schiet vereniging zo'n vijftig leden telt, wil het bestuur er nog wat leden bij. De Jong; "Vooral jeugd, maar ouderen en natuurlijk vrou wen zijn ook welkom. Zelf werd ik lid toen ik zo'n jaar of veertien was en nog in Veere woonde. De schietvereniging had folders ver spreid en het leek me wel wat. Mijn buurjongen is er toen me teen naar toe gegaan. Bij mij duurde het nog een half jaar voordat ik, zeg maar, de stoute schoenen aantrok en met die buurjongen meeging. Jongeren vanaf twaalf jaar kunnen lid wor den." Letterlijk iedereen kan lid wor den. Maar nieuwelingen krijgen niet één-twee-drie een wapenver gunning. "De mensen moeten een jaar lid zijn voordat ze een wa penvergunning kunnen aanvra gen. Tot dan schieten ze met wa pens van de vereniging. We mo gen trouwens geen verklaring van goed gedrag aanvragen bij de po litie. Dat heeft wat te maken met de wet op de privacy. Maar als ie mand met een minder leuk verle den dan om zo'n wapenvergun ning vraagt, zal die wel worden geweigerd". De secretaris bena drukt nog eens dat schieten een precieze en ontspannende sport is. "Er zijn nooit problemen zoals bij voetbalwedstrijden". Jongens van het Portsmouth Cathedral Choir zingen uit volle borst, (foto: pr) VLISSINGEN - Het Portsmouth Cathedral Choir is zondag (28 maart) te zien en te horen in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Dit koor zong zestig jaar geleden tijdens een speciale dienst in de eigen kathedraal in Portsmouth, vlak voor aanvang van D-Day. De muziek die toen gebracht werd, was met grote zorg gekozen. Veel van dezelfde muziek wordt nu, zestig jaar later, opnieuw gezon gen bij de Engelse en Franse herdenkingen deze zomer. Als voor proefje daarop is er een korte toernee van het koor door België en Nederland. Vlissingen, de Sint Jacobskerk, heeft daarbij de primeur. Het concert kan bovendien als inleiding van de Walcherse herdenkin gen worden gezien. Die zijn op 10 juni en van 1 tot en met 8 novem ber. De kerk is open vanaf 14.30 uur, het concert begint om 15.00 uur. OOST-SOUBURG - De afrit van de A58 bij de voormalige watertoren in Oost-Souburg werd zaterdag (20 maart) even afgesloten voor auto's. Leden van het koor Lichte Muziek A58 werkten er aan video-opnamen voor een jubi leumshow die later dit jaar op gevoerd wordt. Onder de titel 'Eurosong A58' brengt het koor een programma van veertien songs die door het Eurosongfestival bekend wer den. Alle nummers worden in de originele landstaal gezongen. Ter introductie van de liedjes krijgt het publiek korte filmpjes te zien met beelden die voor Nederlanders kenmerkend zijn voor de desbetreffende landen.

de Faam | 2004 | | pagina 23