Paneldiscussie over onderwijs Middelburgers aan zet! Eerste paal woonpark Mortiere Nieuws uit de Seniorenraad Boomfeestda9 Subsidies Jeugdsport 1H Bewoners in beeld Chatten met de wethouder Prijsvraag nieuwe sporthal mmml Start wijkaanpak in Middelburg Woensdag 17 maart 2004 de FAAM Raadsvergadering Hof van Tange toe pagina 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middeiburg,n! of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 De derde paneldiscussie van het onderzoek 'Bewoners in beeld' staat in het teken van 'onderwijs en onderwijsonder steuning'. In de Scoopera, naast het politiebureau, wordt donderdagavond van zeven tot acht gediscussieerd door vertegenwoordigers uit de wij ken en het publiek in de zaal. De discussie staat onder leiding van Theo Rietveld, verslaggever van raaio Cool FM. In een uur worden een aantal pittige stellin gen besproken. De belangrijkste op- en aanmerkingen worden meegenomen in de eindraporta- ge van het onderzoek 'Bewoners in beeld', dat Scoop uitvoert voor de Gemeente Middelburg. Om een idee te geven van de richting van de discussie onder staande voorbeelden. In Middelburg is nu één Brede School in gebruik, het Palet in de Magistraatwijk. Het is een multi functioneel gebouw waarin ba sisonderwijs, kinderopvang en sociaal culturele activiteiten samenkomen. Zou elke wijk in Middelburg een Brede School moeten hebben? Kan in andere wijken een ander centrum de functie krijgen om de sociale samenhang in de wijk te vergro ten? Of is dat helemaal niet no dig? Kennis mag niet verloren gaan voor jongere generaties. Het Gil de van Walcheren bestaat uit ouderen die kennis en ervaring overdragen aan de jongere medemens. Zou daarvan niet meer gebruik kunnen worden gemaakt, bijvoorbeeld in de onderwijssituatie? Niet alleen ouders zijn verant woordelijk voor de opvoeding van hun kinderen. In de wijk spelen ook de school, buren, verenigingen en overheden een rol, en verder is het voorzienin genniveau van belang. De krachten kunnen worden ge bundeld, om bijvoorbeeld een einde te maken aan overlast van 'hangjongeren'. Wat kan de rol van de gemeente hierbij zijn? 25 maart wordt de vierde pa neldiscussie gehouden en dan staat het thema 'gezondheid' op de rol. De gemeente Middelburg wil zoveel mogelijk bewoners be trekken bij het ontwikkelen van haar beleid. Vandaar dat Scoop, Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikke ling, de opdracht kreeg de wij ken te beschrijven in zoge naamde kernbeschrijvingen en de toekomst van Middelburg in sociaal perspectief te schet sen. Meningen van de inwo ners hierover zijn dan ook be langrijk. Een van de onderde len in dit proces is het houden van discussieavonden met in woners over verschillende onderwerpen. Scoop doet dat samen met Cool FM. De dis cussieavonden worden name lijk ook uitgezonden op de stadsradio. Discussieavond 'Bewoners in Beeld', donderdagavond van 19.00-20.00 uur Scoop, Achter de Houttuinen 8, naast het politiebureau ■A maart: wonon on vrijo tijd 11 maart: arboid on inkomon 18 maart: onderwijs en opvoe dingsondersteuning 25 maart: gezondheid 1 april: veiligheid U bent van harte welkom Radiouitzendingen op Cool FM: Via de kabel: 105.0 of 106.4. Op de ether: 105.3 107.1 of 107.7 Vrijdagavond: 21.00-22.00 uur Zondagmorgen: 8.00-9.00 uur Dinsdagavond: 19.00- 20.00 uur Middelburgers kunnen iedere donderdagavond tussen ze ven en acht uur op middel burg.nl terecht om met een bestuurder te chatten. Via de startpagina van de gemeen telijke website kan je direct doorklikken naar de chatbox. Je kan er voor kiezen om mee te chatten, maar je kan de ge sprekken ook als toeschouwer volgen. Wie aan de beurt is lees je wekelijks op deze pagi na en op middelburg.nl. Don derdag 18 maart chat wethou der Albert de Vries. Wil je met hem in gesprek over bijvoor beeld de woonservicezones, stadsvernieuwing of de sport- boulevard, log dan in en kom naar de chatbox. Wethouder Hannie Kool-Blok land chat 25 maart. De wekelijkse chatsessie is een van de manieren waarop de gemeente probeert directer te communiceren met haar in woners. Ook zal de gemeenteraad va ker hoorzittingen houden, zo als in de besluitvorming over de toekomst van de Concert en Gehoorzaal. Verder is de servicetelefoon in gesteld (67 53 22) om zo snel mogelijk te kunnen reageren op klachten van Middelbur gers. Bovendien worden de laatste tijd regelmatig debatten georganiseerd, bijvoorbeeld over het milieubeleid en het welstandsbeleid. Al enige tijd wordt binnen de burelen van de gemeente ge werkt aan een nieuwe opzet voor het wijkgericht werken in de stad. Werd tot voor kort ge werkt met wijkbeheer, nu staan gemeente, bewoners en exter ne organisaties in de startblok ken voor een nieuwe werkwij ze: de wijkaanpak. Wij hebben Albert de Vries, de wethouder voor deze nieuwe werkwijze gevraagd wat er gaat veranderen en wat de bewoners van Middelburg aan deze nieuwe manier van werken hebben. Wethouder de Vries: 'Wij hebben de afgelopen jaren veel ervaring op kunnen doen met het wijkbe heer: in veel wijken heeft dat een goede samenwerking tussen be woners en gemeente opgeleverd. Bewoners zijn steeds meer tevre den omdat allerlei beheer- en onderhoudszaken goed en snel opgelost worden. De gemeente is meer tevreden omdat bewoners medeverantwoordelijkheid ne men voor de openbare ruimte. Aan reacties uit de wijktafels heb ben we gemerkt, dat zij over meer onderwerpen willen spreken dan alleen het onderhoud van de wijk. Ook is er meer behoefte aan een meer planmatige manier van wer ken. In de nieuwe werkwijze spre ken bewoners, gemeente en ex terne partijen (zoals woongoed, politie, skwm en dergelijk) van te voren af wat ze in het lopende jaar in een wijk willen realiseren. Deze afspraken worden vervolgens vastgelegd in een wijkplan. Het maken van een wijkplan is het eerste nieuwe van de wijkaanpak. Wij gaan alle bewoners van een wijk vragen onderwerpen, ideeën en suggesties aan te leveren voor zo'n wijkplan.' Was het zo moeilijk om het onderhoud in de wijken te ver beteren? 'Nee, over het algemeen is het onderhoud in de wijken goed, maar kan altijd beter omdat be woners precies de plekken kun nen aangeven waar verbetering mogelijk is.Daarvoor hebben we inmiddels de servicetelefoon in gesteld. Bewoners kunnen nu heel makkelijk en snel vragen en klachten over de openbare ruimte doorgeven. In de wijkaanpak wil len we nog een stap verder. Niet alleen onderhoudskwesties willen we weten. We willen van bewo ners weten waar verbeteringen mogelijk zijn in de sociale ver houdingen binnen een wijk. Zijn het niet werken. Natuurlijk kun nen we alleen die dingen uitvoe ren die wettelijk zijn toegestaan en die technisch en soms finan cieel haalbaar zijn, Het tweede nieuwe in de wijkaanpak is, dat we ook een bijdrage van de be woners vragen: niet in de vorm van een vergoeding, maar wel in een vorm waarin bewoners ook moeite moeten doen om zaken voor elkaar te krijgen. Ten eerste om te proberen het met elkaar eens te worden en ten tweede soms ook door de handjes uit de mouwen te steken. Wijkbeheer wordt wijkaanpak. Wethouder De Vries trekt de kar. (foto: Gemeente Middelburg) er voldoende voorzieningen, is er een aangename sfeer, is het veilig in de wijk en dergelijke. In opdracht van de gemeente werkt Scoop aan een sociale kwaliteitsatlas voor Middelburg. Het is de bedoeling, dat de op brengsten van dit onderzoek ook gebruikt worden in de wijk aanpak.' Dus de wijkaanpak werkt vol gens het principe 1 u vraagt en de gemeente draait'?. 'Dat zou mooi zijn, maar zo gaat Moeten bewoners dat allemaal op eigen houtje doen? 'In de wijkaanpak dragen bewo ners de ideeën aan. Vervolgens krijgen zij ook een rol in de uitvoe ring. Om bewoners te helpen is het mogelijk een beroep te doen op het opbouwwerk. We hebben nog niet zo lang geleden twee fantastische dames aangesteld die in Middelburg bewoners en bewonersgroepen kunnen on dersteunen. Bovendien hebben we er ook voor gezorgd, dat we bij de gemeente per wijk een De gemeenteraad vergadert maandag 22 maart in de raad zaal van het Stadhuis. Het ge meentebestuur nodigt u van harte uit om de vergadering bij te wonen. De vergadering be gint om half acht en is bij te wonen vanaf de publieke tri bune. Mensen die slecht ter been zijn kunnen van tevoren contact opnemen met de bo den van het stadhuis, telefoon 67 54 03. De agenda is onder voorbehoud. 1. Opening en vaststelling agen da. 2. Vaststelling notulen van de vergadering van de raad van de gemeente Middelburg, gehou den op 17 november 2004. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Initatiefvoorstel Concert- en Gehoorzaal. 5. Benoeming leden gemeente lijke rekenkamer. 6. Nota Stedelijk Sociaal Beleid. 7. Verordening leerlinqenvervoer gemeente Middelburg. 8. Wijziging gemeenschappelijke regeling Het Zeeuws Archief. 9. Bekostiging vervangen dak randen locatie Kruisweg t.b.v. s.g. Nehalennia (spoedprocedu re). 10. Vaststellen Startnotitie lokaal gezondheidsbeleid 2005-2008. 11Vaststellen jaarrekening 2001 Stichting Stadstoezicht Vlissingen/Middelburg. 12. Eerste begrotingswijziging 2004 (programmabegroting). 13. Richtlijnen begrotingen ge meenschappelijke regelingen 2005. 14. Verzoeken om planschade vergoeding ex artikel 49 WRO. 15. Verzamelvoorstel tot het wij zigen van de begroting 2004. 16. Aankoop woonboerderij Noordweg 453, Sint Laurens. 17. Kredietvotering afbouw openbare ruimte oostzijde stadskantoor. 18. Verdagingsbesluit inzake onttrekking aan de openbaar heid van een deel van de De Morksstraat. 19. Concept-gebiedsvisie rond om het Veerse Meer. Het grondgebied van de Gemeente Middelburg zal de komende jaren met ongeveer 10 procent groeien door de ontwikkeling van de Mortie re, aan de zuidoostkant van de stad. De komende jaren worden honderden woningen gebouwd en verrijzen bedrijvengebouwen. Er zijn plan nen in ontwikkeling voor een groot leisure park. Vorige week droegen wethouders Albert de Vries en Hanny Kool-Blokland alvast hun steen tje bij: samen gaven zij het startschot voor de bouw van het woonpark. (foto: Mieke Wijnen) wijkmanager hebben benoemd. Deze wijkmanager gaat er voor zorgen dat er een wijkplan gaat komen en dat de afspraken hier over worden uitgevoerd. Voor ie der stadsdeel is er een, dus zijn er in totaal zes beschikbaar voor Middelburg.De wijkmanagers zijn al begonnen en de meeste wijk tafels hebben inmiddels al kennis gemaakt.' Wat merken de inwoners van Middelburg van de wijkaanpak. 'Binnenkort zal bij veel Middel burgers de brievenbus ramme len: in de bus zal een brief liggen met een oproep om ideeën voor verbetering in hun wijk aan te ge ven. Ook zullen de bewoners dan uitgenodigd worden voor een wijkbijeenkomst om het wijkplan te bespreken. Allemaal serieuze zaken voor de wijk, maar we gaan het allemaal wel op een leu ke manier doen. Wanneer gaat de wijkaanpak van start? 'De brieven aan de bewoners zullen binnen niet al te lange tijd verspreid worden. Nog niet in alle wijken, want we gaan dit jaar eerst in een paar wijken de nieu we werkwijze uitproberen. Ik kan wel alvast verklappen, en dat is een primeurtje, dat we op 27 april aanstaande een feestelijke start gaan maken met de wijkaanpak in de Burgerzaal van het stad huis. Alle betrokkenen bij de wijk aanpak zullen op deze avond met elkaar een stevige afspraak ma ken om van de wijkaanpak in Middelburg een succes te ma ken. Het programma voor deze avond is al bekend, maar het moet nog een beetje een verras sing blijven.' Kijk voor een volledig overzicht van telefoonnummers en adressen op www.middel- burg.nl onder 'stad middelbur- g'en klik dan op 'wijkaanpak' De Seniorenraad is sinds vorig jaar volop aan de slag om de belangen van de Middelburgse senioren zo goed mogelijk te behartigen. Een keer in de twee maanden staat op deze gemeentelijke pagina of op de pagina van de SWOM - de Se niorenkrant - nieuws van de Seniorenraad. De afgelopen drie maanden heeft de seniorenraad verschil lende fracties van de gemeente raad bezocht om meer bekend heid te geven aan de Senioren raad Middelburg (SrM) en om af te tasten wat er binnen de frac ties leeft op het gebied van ou derenbeleid. Het blijkt dat de fracties verwachten dat de seni orenraad de fracties ook advi seert, dit vanwege het duale stelsel. Ook zijn er regelmatig gesprekken met wethouder De Vries, met name over het senio renbeleid. Daarnaast vinden er gesprekken plaats met de ge meente en andere organisaties over veiligheid, verkeer, sport en cultuur. Wonen, Zorg en Welzijn Op het gebied van Wonen, Zorg en Welzijn is er momenteel veel aan de gang en de seniorenraad heeft dan ook veel aandacht be steed aan deze onderwerpen. De SrM heeft een brief geschre ven aan SPOW over de gang van zaken rond het Bastion en er is een gesprek geweest met de di recteur van SPOW. De senioren raad is van mening dat de com municatie met de bewoners on voldoende is geweest en dat er met de bewoners overlegd moet worden om tot een aanvaardba re oplossing te komen. Woonservicezone Het veelbesproken convenant over de woonservicezones is door de seniorenraad becom- mentarilerd. De belangrijkste opmerkingen zijn: denk aan de betaalbaarheid en zorg dat de mensen met de laagste inkomens niet uit de boot vallen: zorg dat er keuzes gemaakt kunnen worden, dus dat er voldoende intramurale ca paciteit beschikbaar blijft; voer de plannen stapsgewijs uit zodat er geleerd kan worden van de er varingen en voorkom onnodig verhuizen van de cliïnten; het as pect 'welzijn' wordt in het conve nant wat onderbelicht; betrek de klanten er meer bij, dus meer overleggen met onder meer cliïntenraden. Ook de situatie rond Sint Willi- brord is door de seniorenraad nauwlettend gevolgd. Na diver se gesprekken is er een brief uitgegaan waarin de SrM het behouden van de lokatie be pleit of een voor alle partijen dus ook de bewonersaccep tabele oplossing te zoeken en om de communicatie met de bewoners te verbeteren. Welzijnsorganisatie De seniorenraad heeft een ad vies uitgebracht over de nieuw op te zetten welzijnsinstelling. De strekking van dit advies luidt: De seniorenraad staat achter een voorgenomen fusie tussen SWOM en SKWM; het product van deze fusie kan niet het predikaat van één brede welzijnsinstelling dragen (ook de zorgleveranciers verzorgen immers een stuk welzijn); vorm in de toekomst een overkoepe lend orgaan waaronder alle functies en diensten op het ge bied van welzijn vallen; er dient extra aandacht besteed te wor den aan de cultuurverschillen tussen SKW en SWOM. Spreekuur Elke derde woensdag van de maand houdt de SrM spreekuur in het gebouw van de SWOM aan de Molstraat, van tien tot twaalf uur. Kijk voor meer info ook eens op de website senio renraadmiddelburg.nl. Op woensdag 24 maart is het nationale boomfeestdag. Wet houder Leo Luitwieler plant om tien uur de eerste boom in de groenstrook Grote Stern in de Veersepoort. Hierna planten leerlingen van de Uilenburch in groepjes nog 31 populieren. Als deze bomen in de grond staan, spreekt wethouder Luitwieler de kinderen op school toe over het groen in de stad. Al le kinderen die meedoen aan de boomfeestdag krijgen van de wethouder een certificaat. Thema dit jaar is 'Bomen verbinden'. Viering De nationale viering van de Boomfeestdag is dit jaar in Bor- sele. De Westerscheldetunnel tussen Borsele en Terneuzen heeft alles te maken met 'verbin den'. Ook is begin oktober ge start met de aanleg van groen project 't Sloe in Borsele. Uit ie dere Zeeuwse gemeente komen leerlingen helpen met de aanleg van het Sloebos. De leerlingen van de Bijenburgh en Koningin Beatrixschool ver tegenwoordigen gemeente Middelburg. De bomen worden om kwart voor twaalf geplant vlakbij het Tolplein van de Westerscheldetunnel. Vooraf gaand planten de Zeeuwse bur gemeesters een koningslinde. Auto's kunnen tot en met maan dag 22 maart niet op het Hof van Tange te parkeren. Circus Althoff geeft namelijk van donderdag 18 tot en met zondag 21 maart voorstellingen in een grote circustent op de parkeer plaats. Als alternatief kunt u uw auto na tuurlijk wel in een parkeerkelder zetten. De parkeerkelders vindt u aan Achter de Houttuinen, De Geere en de Kousteensedijk. Langs de invalswegen staan honderdduizenden lentebloemen, waar van al velen in bloei: Welkom in Middelburg. (foto: Mieke Wijnen) Uit het fonds jeugdsport wor den subsidies verstrekt voor activiteiten van Middelburgse verenigingen die gericht zijn op de stimulering van jeugdsport en bevordering van de kwaliteit van de opvang van de jeugd in de sportverenigingen. Aanvragen uit dit fonds dienen vóór 1 mei 2004 ingediend bii het college van Burgemeester en wethouders van Middelburg. Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de dienst Maatschappe lijke Zaken, afdeling Stedelijk So ciaal Beleid, Stadhuisstraat 2, 4330 AR Middelburg. U kunt de formulieren ook vinden op de website www.middelburg.nl on der Soort en Recreatie. Stadhuisstraat 2. Naast de eeuwige roem krijgt de winnaar een leuke prijs. Een jury zal uit de inzendingen de beste selecteren. De gelukkige ont vangt schriftelijk bericht. Sport wethouder Albert de Vries maakt de naam van de sporthal bekend tijdens de officiële opening van de sporthal in juli of augustus. Sporthal De sporthal wordt gebouwd naast de voetbal- en korfbalvel- den aan de Van Cittersweg. Naast de Arnemuidse basisscho len gaan onder andere korfbal vereniging TOP, Voetbalvereni ging Arnemuiden, tennisclub De Schenge en gymastiekvereniging Excelsior van de hal gebruik ma ken. De vloer is van zo'n kwaliteit, dat er ook ander activiteiten mo gen plaatsvinden. Er kan bijvoor beeld een rommelmarkt of optre- Hon nohm iHon >«/nrHon Het hoogste punt van de nieu we sporthal in Arnemuiden is in februari al bereikt. De accom modatie gaat deze zomer open. Maar welke naam moet de sporthal gaan dragen? Daarvoor schrijft gemeente Middelburg een prijsvraag uit. De nieuwe accommodatie is na de Voorborch, Nassaulaan en Kruitmolen de vierde Middelburg se sporthal. Het wordt een sport hal waar alle Middelburgers ge bruik van mogen maken en daar om mag iedere inwoner zijn idee voor een naam inleveren. Weet u een passende naam? Mail deze dan voor 15 april, samen met uw eigen naam, adres en telefoon nummer naar info@middelburg.nl U kunt uw idee ook inleveren bij het kantoor van het Wijkonder- steuningspunt Arnemuiden (wo- pa@middelburg.nl) aan de Langstraat 35 of bij de informatie- winkel van de nemeente aan Ho

de Faam | 2004 | | pagina 5