ronde luidt voor Raas Vlissinger op bres voor Chinese apen Muntentaxatie groot succes Winnende foto's zijn als e-cards te versturen Alzheimer veranderde actieve echtgenoot in een kind Lezers ontdekken waarde biljetten Vespers in Sint Jacobskerk Gezocht: lage damesstemmen Jeugdconcert van ONDA Veilinghuis taxeert van alles Start bouw Mortiere-wijk Jagers maken natuur schoon Kledingbeurs van Bommes IN DE STERREN RAM STIER TWEELINGEN KREEFT LEEUW MAAGD WEEGSCHAAL: SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN VISSEN Woensdag 10 maart 2004 de Faam Pagina 19 Soms praatte Kees tegen een stoel Margie Boogaard: "Zo kende ik hem niet. Op het laatst was hij soms net een kind.' (foto: Jaap Wolterbeek) VLISSINGEN - In de Vlissingse Sint Jacobskerk wordt vanaf zondag (14 maart) begonnen met speciale middagdiensten. Het is dc bedoeling om vier keer per jaar dergeli jke vespers, ge baseerd op de bekende Engelse evensongs, te houden. De diensten bestaan uit veel zang, afgewisseld met bijbelle zingen, gebeden en momenten van stilte. Ze duren ongeveer veertig minuten. De eerstvol gende vesper is zondag 4 juli. Woensdag 3 november is er een Engelse evensong als onderdeel van de herdenkingseek van de bevrijding van Walcheren in 1944. Een paar Schotse vetera nen wonen deze dienst bij. De vestpers beginnen steeds om 17.00 uur. VLISSINGEN - Enige tijd gele den deed het koor Sea Sound Singers een oproep in De Faam voor meer leden. Er meldden zich meer dan dertig dames en inmiddels is het gezelschap ver dubbeld. Nu heeft het koor een tekort aan lage stemmen. Wie een lage stem heeft en mee wil zingen, kan contact opnemen met Tanny van Sparrentak, 0118-551613. MIDDELBURG - De jeugdor kesten van Onda uit Middel burg, fanfare Euphonia uit Goes en Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen geven zaterdag 13 maart een groot jeugdconcert in wijkcentrum Het Palet in Middelburg. Vanaf 19.30 uur la ten de jonge muzikanten een programma horen dat leeftijds genoten aanspreekt. De drie or kesten willen ervaring opdoen en tips horen over een concert- werk dat binnenkort tijdens een echte wedstrijd wordt gespeeld. Wijkcentrum Het Palet is te vin den aan de Reigersbergstraat 4 in Middelburg-Zuid. De toegang is gratis. DOMBURG - Het Zeeuws Vei linghuis houdt zaterdag 13 maart een gratis taxatiedag in Dom burg. Schilderijen, porselein, an tieke boeken en prenten, klok ken, zilveren en gouden voor werpen, meubels, beelden, oud speelgoed: het kan allemaal meegebracht worden. De taxatie is tussen 10.00 en 16.00 uur in het Marie Tak van Poortvlietmu- seum in de Ooststraat 10a in Domburg. MIDDELBURG - De Middel burgse wethouder Albert de Vries gaf dinsdag het officiële startsein voor de bouw van Woonpark Mortiere. Het woon- park maakt deel uit van een nieuw stadsdeel, gelegen aan de zuidkant van Middelburg. De woonwijk is ruim opgezet en be vat veel groen. Er is veel ver schil in de woningen, die typisch Zeeuwse elementen en herken bare jaren dertig-details bevat ten. Behalve een woonwijk komt er ook een golfbaan. OOST-SOUBURG - Alle win nende foto's van de fotowed strijd 'Souburg Anders' kun nen via de rubriek Toerisme van Vlissingen.nl worden ver stuurd. In de bibliotheek van Souburg is donderdag 4 maart bekend ge maakt welke foto's van de 121 inzendingen door de jury als beste foto's werden beoordeeld. Deze winnende foto's konden meteen daarna gebruikt worden als digitale ansichtkaart. Tevens is vorige week de ecar- dwedstrijd begonnen. Iedereen OOST-SOUBURG - Alzhei mer is een drama. Voor de pa tiënt zelf, maar zeker ook voor zijn partner en familie. Margie Boogaard (56) uit Oost Sou burg kan daar over meepra ten. Bij haar man Kees begon het al op zijn vierenvijftigste. Langzaam maar zeker veran derde haar actieve echtgenoot, met wie ze al zesendertig jaar lief en leed deelt, in een hulp eloze patiënt die haar naam niet meer weet. Ze zorgde voor hem tot het niet meer ging. Door Bettie Hollestelle Twee weken is hij nu weg, maar haar zorginstinct werkt nog op volle toeren. Nog steeds schrikt ze een paar keer per nacht wak ker. "Dan denk ik, waar is hij. En dan, o nee, hij is er niet meer." Kees woont nu in een verpleeghuis. Een paar weken voor zijn opname waren ze ver huisd naar een seniorenwoning. Speciaal voor hem. Maar de verhuizing werkte ave rechts voor Kees, het ging steeds WESTKAPELLE - Voor de twaalfde keer wordt zaterdag 20 maart de Nationale Na- tuurschoonmaakdag gehou den. Jagers en vrijwilligers gaan dan gewapend met prik stokken en vuilniszakken over Walcheren om het bui tengebied te ontdoen van zwerfvuil. De landelijke Nationale Na- tuurschoonmaakdag is een ini tiatief van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereni ging. Alle wildbeheereenheden in Nederland zijn daarom ge vraagd hun medewerking te verlenen aan deze dag. Zaterdag 20 maart willen de ja gers weer, samen met vele an deren die de omgeving en na tuur schoon willen houden, op ruiming houden. Daarnaast blijft het belangrijkste doel van die dag om alle burgers te wij zen op het belang van een scho ne natuur. Die dag wordt om 9.00 uur op diverse plaatsen op Walcheren gestart met de inza meling van zwerfvuil onder lei ding van groepshoofden. Rond de klok van 11.00 uur wordt het ingezamelde vuil verzameld bij Camping de Boomgaard aan de Domineeshofweg 1 in Westka- pelle en daarna wordt geza menlijk een kopje koffie ge dronken in het restaurant van de camping. Wie mee wil doen aan deze vrijwilligersactie kan zich aan melden bij M. Maljaars, tele foon 0118-582465. MIDDELBURG - Kindercen trum Bommes houdt woensdag 24 maart een kinderkleding- beurs. Kleding kan 's morgens tussen 9.00 en 11.00 worden ingeleverd. De helft van de op brengst is voor het kindercen trum. De beurs begint om 19.30 uur aan de Arnelaan 57. die mee wil doen kan een foto mailen naar redactie(a>vlissin- gen.nl. De beste foto's worden wederom geplaatst als ecard. Daarnaast dingen de inzenders mee naar een prijs, een digitale camera. Deze camera wordt op 1 november uitgereikt. Foto's kunnen betrekking heb ben op de volgende onderwer pen: Groeten uit Ritthem, ty pisch Vlissings, Zomer in Vlis singen. Vlissingen Maritiem en Centrum oud/n ieuw Aile spelregels voor deze wed strijd staan op www.vlissin- gea.nl in de rubriek Toerisme. slechter met hem. "Soms stond hij gewoon tegen een stoel te praten. Op een avond dacht ik, wat is het stil. Toen was hij zon der jas en op z'n sokken naar buiten gelopen. Daarna hield ik de deur op slot. Op een nacht werd ik wakker en had hij de he le gang onder geplast. Toen knapte er iets en wist ik: nu kan ik het niet meer." De onmacht was groot. "Je wilt het zo graag goed doen, maar je hebt totaal geen vat meer op hem. Ook al weet je dat hij ziek is, je blijft toch dingen van hem venvachten die hij niet kan. Dat onbegrip is heel verdrietig. Voor allebei." Margie Boogaard zat nog op school, toen Kees en zij verke ring kregen. Kees werkte net bij de belasting. Ze hadden hun ups en downs, maar ze hadden het goed samen. Kees was iemand met veel hobby's. Hij hield van computers en autorijden en las veel. "En hij had gouden han den, hij deed alles zelf, ook veel met de jongens." De jongens, dat zijn de drie zonen die ze kregen. Zes jaar geleden verongelukte zoon Benny met zijn motor. "Hij was pas vijfentwintig jaar, had net een dochtertje van tien maanden." De dood van hun zoon was een enorme klap, waardoor de Alz heimer zich bij Kees waarschijn lijk versneld heeft ingezet. "Het begon heel geleidelijk. Hij werd vergeetachtig, zat op kantoor voor zich uit te staren, wilde geen cursussen meer doen. Als hij met de auto ergens naar toe ging, reed hij er soms voorbij." Het proces zette snel door. "Eerst ontken je het nog, en denk je dat het wel mee zal vallen. Maar het viel niet mee. Zijn 'S-HEERENHOEK - Wan neer je over de Molendijk bolt kun je het niet missen: Cera, de wielersportwinkel van Cees en Corrie Raas. Ce- ra is een begrip in wielerland. Bekend van race- en trimfiet- sen bouwen, de jaarlijkse Ce- ra Toertocht en hét adres voor een nieuwe fiets. Maar Cees en Corrie stoppen er mee. Lekke band, ketting eraf, spaak uitje wiel, Cees en Corrie Raas staan al jaren voor de klanten klaar. Tot 27 maart is er de op heffingsuitverkoop want dan draait kleinzoon Rick de sleu tel na zesendertig jaar defini tief om. Cees Raas werkte in 1968 bij Ko Boonman op Ove- zande toen hij in de Laustraat voor zichzelf begon en daar de eerste fietsen onder eigen merk verkocht. Een jaar later opende Cera op de Molendijk 24. "Ik ben altijd wielerfanaat geweest en heb nog bij de amateurs ge koerst net na de periode Piet Rentmeester en Jo de Roo. Mijn eerste racefietsen heb ik gebouwd voor Cees Rent meester en Ko de Vrieze", ver telt Cees. "In die periode was de fiets slechts een vervoermiddel. Brommer en auto kwamen binnen het bereik van iedereen. Toen kwam in 1973 de oliecri sis met het zondagrijverbod en werd de fiets herontdekt." wereldje werd steeds kleiner. Hij was er, maar toch ook weer niet. Een tijd lang was hij achter als maar heen en weer aan het lopen. Toen had hij een periode dat hij de hond elk kwartier uit ging laten, later werd hij opstan dig en stug. Zo kende ik hem niet. Op het laatst was hij soms net een kind. Dan draaide ik me in de supermarkt om om iets te Voeg daarbij de periode met zeer succesvolle streekrenners als Cees Bal. Cees Priem en Jan Raas en de vraag naar race fietsen steeg. "Ik schat dat ik in totaal zo'n duizend fietsen ge bouwd heb." Cees en Corrie Raas bouwden samen hun winkel op. De werkplaats lag achter, onder aan de dijk en daar werden tij dens het wegseizoen de resul taten 's avonds nog eens met de wielerminnende klanten be sproken. "Vaak was ik tot don ker bezig", memoreert Cees. Met zijn interesse voor de wie lersport kon het niet uitblijven dat Cees Raas in het wielerco- mité van 's-Heerenhoek zat dat jaarlijks de befaamde Regen- boogkoers organiseerde. Kort na de Tour de France reden verschillende wereldtoppers op 's-Heerenhoek. Namen als Luis Ocana, Eric Heiden, Fred dy Maertens, Roger de Vae- minck, Pedro Delgado. Ber nard Hinault, Gerry Knete- mann, Jan Raas, Henny Kui per, Joop Zoetemelk en Cees Priem prijkten in het program maboekje. De bel voor de laatste ronde heeft geklonken, de finish komt in zicht en dan? "Meer tijd voor mijn kleinkinderen. Als voorzitter van het wieier- comité heb je bezigheden. Ik fiets in een trimgroepje en ik ga eerst een jaar lekker uitrij den. Freewheelen zeg maar." pakken en dan was hij weer weg." Lichamelijk had Kees steeds meer hulp nodig, zoals bij het wassen, aankleden en eten. "Dat laatste doe ik voor mijn werk ook. Maar met je eigen man is dat héél anders." Ook kon hij niet meer alleen blijven. "Mijn ouders pasten regelmatig op en er was gelukkig een vrijwillig- VLISSINGEN - De Vlissinger Wim de Ridder ging een jaar ge leden met zijn vriendin Marjan Verkouteren naar de Chinese stad Xiamen om zijn ouders te bezoeken. Hij keerde terug naar Nederland met een missie: de apen in de plaatselijke dieren tuin een beter leven geven. Door Britta Janssen De Ridder: "Zoals die apen daar leefden, was verschrikkelijk. Dat kon echt niet. Mensen kunnen voor zichzelf opkomen, maar dieren niet. Daarom wil ik ze helpen." "Tijdens ons verblijf in China heb ben we natuurlijk de omgeving be keken. Zo kwamen we terecht in de dierentuin Xiamen Zoo. Vergele ken met Europese dierentuinen was het allemaal wel minder daar, maar zoals de apen leefden kon écht niet. Ze zaten allemaal in veel te kleine kooien en de hele dag midden in de brandende zon, zon der schaduwplekje. Dat maakte zo veel indruk op me, dat ik besloot er wat aan te doen. Apen horen rond MIDDELBURG - Taxateur Willem van Moll is bijzonder tevreden over het verloop van de lezersactie die De Faam en hijzelf afgelopen vrijdag hielden. Anderhalve dag lang taxeerde hij munten en biljetten van lezers. Zo kwam Van Moll een paar op merkelijke zaken tegen. "Zo kreeg ik bijvoorbeeld een misdruk van een briefje van vijftig te zien", vertelt de beë digd muntentaxateur. "De cij fers ontbraken op één kant. Een productiefout die je niet zo vaak ziet. Jammer dat het ver kreukt was, want dat is het toch minder waard." Een lezeres was er van over tuigd dat haar twee inflatiebil- jetten veel waard moesten zijn. "Helaas moest ik haar teleur stellen, niet meer dan een paar dubbeltjes. Gelukkig kon ik de ster van de thuiszorg. Het laatste jaar ging hij naar de dagopvang, maar daar konden ze hem op het laatst eigenlijk ook niks meer aanbieden. Hij verloor al z'n interesses." Zelf werkt Margie al achttien jaar met verstandelijk gehandi capten in Arduin. Het overlijden van haar zoon, de aftakeling van haar man, de afgelopen jaren te kunnen rennen en klimmen." Thuisgekomen ging de Ridder aan de slag om een plan te bedenken voor een nieuw verblijf. Toen de vakantiefoto's eenmaal klaar wa ren, was hij na het zien ervan hele maal overtuigd dat er echt iets moest gebeuren. Hij zocht infor matie op over hoe hij dit kon aan pakken en belde met Artis, Blij- dorp en Stichting Aap. "Zij hielpen mij niet, omdat ze wantrouwig wa ren. Dat begrijp ik wel, ik was na tuurlijk de zoveelste die zei dat hij iets wilde doen waar vervolgens niets van terechtkomt. Maar we lie ten ons hierdoor niet uil het veld slaan, desnoods ging ik zelf naar een dierentuin om te zien hoe een apenverblijf emit moet zien." Flet bevriende echtpaar Haak uit Vlissingen is ook grote dierenlief hebber en wilde de Ridder graag helpen. "Zij zette een oproep op internet. Daarop reageerden twee medewerkers van de Antwerpse dierentuin. Zij maakten een schets voor een nieuw apenverblijf waar in ik me helemaal kon vinden. Mijn ouders hebben toen met de bittere pil iets kunnen verzach ten. Ze had ook vier muntjes bij zich die zo maar tweehon derdvijftig euro waard bleken te -zijn." Soms was de boodschap min der vrolijk. "Er was een verza meling Rembrandtpenningen. De bezitter had er in 1980 een fortuin voor kunnen vangen, maar heeft het toen niet ver waren zwaar. "Het deed pijn, het was rampzalig. Maar een mens kan veel aan. Dat merkje pas als je erin zit." Ze wist dat er ooit een moment zou komen dat ze niet meer voor Kees zou kunnen zorgen. "De huisarts heeft me van het begin af aan gewaar schuwd. Maar je laatje man niet zomaar opnemen. Dat is gemak kelijker gezegd dan gedaan." mensen van dc dierentuin overlegd en zij waren heel blij dat wij wilden helpen, helemaal omdat we uit een ander land komen. Mijn vader vond via het bedrijf waarvoor hij werkte sponsors die het plan finan cieel wilden steunen." "Nu zijn we zover dat de bouwver gunning rond is, de bouw van het verblijf is net begonnen. De apen krijgen veel meer ruimte en kun nen ook bij elkaar komen. Eerst za ten ze allemaal apart in hokken van één bij één en twee meter hoog. In het nieuwe verblijf kunnen ze straks lekker rondrennen en klim men. Tot nu toe gaat het gelukkig allemaal goed. Ik ben blij dat het allemaal zo goed heeft uitgepakt. Aan de andere kant hadden we niets te verliezen, omdat het slech ter toch niet kon worden voor de apen. Maar je hebt zo vaak nieuwe ideeën en plannen en dan geeft het een heel goed gevoel als je ze ook echt kunt realiseren. Ik kan er voor lopig nog niet heen, omdat ik het heel druk heb met m'n werk. Maar ik ga zeker een keer het resultaat bekijken." kocht. Jammer genoeg voor hem is de zilverprijs nu niet meer zo hoog als toen." Westkapelle blijkt een prima vindplaats voor muntjes. "Je vindt daar munten uit allerlei perioden. Ik heb ze van de veertiende tot en met de negen tiende eeuw gezien, afgelopen vrijdag." Thuis: een investering uit het verleden betaalt zich nu terug. Liefde: je veroorzaakt heel wat onrust met je uitdagend gedrag. Geld: prima week voor zake lijke beslissingen. Topdag: woensdag Thuis: even doorbijten, soms heb je minder leuke dagen, dat hoort er ook bij. Liefde: een opgewonden ge voel is moeilijk tot bedaren te brengen. Geld: geen schokkende zaken. Topdag: dinsdag. Thuis: leg de lat wat lager, dat brengt je in een leuke situatie. Liefde: ook een klein gebaar kan iemand blij maken. Geld: alles onder controle. Topdag: vrijdag. Thuis: in de tweede helft van de week krijg je een fantastisch voorstel. Liefde: neem het niet zo zwaar op, het is niet kwaad bedoeld. Geld: je hebt het goed verze kerd. Topdag: donderdag. Thuis: je bent in topvorm, maar vergeet je gezinsleden niet daarbij te betrekken. Liefde: zin in een avontuurtje! Geld: goed datje zo vrijgevig bent. Topdag: maandag. Thuis: het gaat om belangrijke dingen, blijf in de buurt. Liefde: laat je eens lekker ver wennen. Geld: mooi, maar erg duur! Topdag: zondag. Thuis: er is heel wat overleg no dig om je zin te krijgen. Liefde: blijf trouw, ook aan je zelf. Geld: eerst nadenken, dan kopen. Topdag: zaterdag. Thuis: er dreigt onenigheid over toekomstplannen. Liefde: iemand is erg van je ge charmeerd. Geld: je handelt slim. Topdag: dinsdag. Thuis: er komt een grote klus op je af. Eerst even samen over leggen. Liefde: je geniet van alle aan dacht, het weekend wordt erg leuk. Geld: investeringen uitstellen. Topdag: zaterdag. Thuis: weerzien met een oude kennis opent perspectieven. Liefde: romantisch, maar wel erg licht ontvlambaar. Geld: roekeloosheid wordt duur betaald. Topdag: maandag. Thuis: laatje niet in een hoekje duwen, dan krijg je een kans. Liefde: laatje gevoel de over hand krijgen. Geld: net genoeg voor wat je wil. Topdag: vrijdag. Thuis: de week begint met tegenslagen, maar in de tweede helft keert het tij. Liefde: laat je gerust vallen voor die vlam, maar houd blus water bij de hand Geld: het ziet er weer wat beter uit. Topdag: zondag. Wielerfanaat in hart en nieren, toch houdt Cees Raas het na zes endertig jaar voor gezien. (foto: Tannie de Jonge)

de Faam | 2004 | | pagina 19