Middelburg groeit Hoorzitting concert- en gehoorzaal geslaagd Middelburg en milieu Discussieavond over wonen en vrije tijd Chatten met wethouder Van 't Westeinde Werk aan riolering Sint Willibrord Van koelkast naar kleerhanger Gemeentelijke belastingaanslag A-theater Test luid alarm Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text,'vanaf pagina 830 De eerste Middelburgse hoor zitting kan als geslaagd wor den beschouwd. Ruim tachtig belangstellenden waren vorige week dinsdag aanwezig bij de hoorzitting over de concert- en gehoorzaal. Voorafgaand aan de bijeenkomst heeft de Ge meente tweehonderd e-mails en brieven ontvangen. De gemeenteraad moet de keu ze maken of ze de concert- en gehoorzaal wil verkopen of wil behouden. Die laatste optie bete kent dat de Gemeente 5 miljoen in het gebouw moet investeren om aan alle milieu- en veiligheid- eisen te voldoen. Voordat de ge meenteraad een keuze maakt, wilde 'de raadscommissie Maat schappelijke Zaken de bezoe kers, gebruikers en omwonen den horen. De hoorzitting verliep in een goede sfeer. De vaste gebrui kers, het Zeeuws Orkest, de Oratoriumvereniging, het Middelburgs Muziekkorps, de Zeeuwse Muziekschool, Stich ting Kamermuziek Zeeland, Brassband Onda en de Zeeuwse Theater Orgelstichting, probeer den de raadsleden van het be lang van de zaal te overtuigen. Zij willen dat de gemeente de zaal niet verkoopt. De gebrui kers noemden de kwaliteiten van de zaal en gaven idee n over hoe de gemeente toekomstige exploitatielasten kan beperken. Ook is gesproken over de moge lijke gevolgen voor de huidige gebruikers bij de verkoop van een pand aan een derde. De buurtbewoners wezen erop dat overlast in de straat vooral ont staat bij gebruik van het voor huis, bij bepaalde concerten en bij het vertrek van bezoekers. De gemeenteraad beslist waar schijnlijk in april over de toe komst van de zaal. De concert en gehoorzaal Foto: Mieke Wijnen De gemeente moet meer over milieuzaken communiceren. Informatie over subsidies en milieubeleid moeten makkelijk te verkrijgen zijn en bewoners willen zelf beslissen of zij zon nepanelen op hun woning wil len. Dat zijn enkele uitkom sten van het milieudebat dat vorige week in het stadhuis werd gehouden. De gemeente gaat een milieu beleidsplan maken. In het plan komt te staan wat de gemeente op milieugebied wil bereiken en wat ze hiervoor de komende vier jaar gaat doen. Om dit plan bewoners in beeld Gemeente Middelburg wil zoveel mogelijk bewoners betrekken bij het ontwikke len van haar beleid. Heb je idee n over 'wonen en vrije tijd in Middelburg' kom dan op donderdagavond 4 maart naar Scoop, naast het poli tiebureau in Middelburg. Daar vindt dan de eerste van vijf discussieavonden plaats. Van zeven tot acht uur zal ge discussieerd worden over een bepaald thema met elke keer zes mensen aan tafel, ver tegenwoordigers uit de zes wij ken en kernen. Publiek in de zaal kan uiteraard meediscus- siüren. De discussies staan onder leiding van Theo Riet veld van COOL FM. Per avond wordt een thema besproken. Noteer alvast in je agenda: Donderdag 4 maart: wonen en vrije tijd Donderdag 11 maart: arbeid en inkomen Donderdag 18 maart: onderwijs en opvoedingsondersteuning Donderdag 25 maart: gezond heid Donderdag 1 april: veiligheid Deze discussieavonden maken deel uit van het onderzoek 'Be woners in beeld' dat Scoop in op dracht van de gemeente onder Middelburgers uitvoert. De rap portage zal naar verwachting in juli verschijnen. COOL FM zendt de discussies uit op vrijdagavond tussen negen en tien, zondagmorgen tussen acht en negen en dinsdagavond tussen zeven en acht uur. COOL FM is te ontvangen via 105.3, 107.1, 107.7 en via de kabel op 105.5 FM en 106.4 FM. te kunnen opstellen waren bur gers en organisaties uitgeno digd om aan de hand van prik kelende stellingen hun mening over het milieu te geven. Naast de vraag naar een betere com municatie, kwam uit het debat naar voren dat het de gemeen te (raad) moet zijn die het ambi tieniveau bepaalt. Wat wil de gemeente op milieuvlak berei ken? Wat heeft zij er voor over? Meer informatie over het milieu beleidsplan is op te vragen bij Daan Arkesteijn, telefoon 67 52 42. Middelburgers kunnen iedere donderdagavond tussen ze ven en acht uur op middel burg.nl terecht om met een be stuurder te chatten. Via de startpagina van de gemeente lijke website kan je direct doorklikken naar de chatbox. Je kan er voor kiezen om mee te chatten, maar je kan de gesprek ken ook als toeschouwer volgen. Wie aan de beurt is lees je weke lijks op deze pagina en op middelburg.nl. Donderdag 26 fe bruari zit wethouder Adrie van 't Westeinde achter de computer. Wil je met hem in gesprek over bijvoorbeeld de N57 of het nieu we stadskantoor, log dan in en kom naar de chatbox. Wethouder Hannie Kool-Blok land chat 4 maart. Burgemeester Koos Schouwenaar is 11 maart on line. Het riool in de Oude Koude- kerkseweg, Burgerweide straat (tussen Oude Koude- kerkseweg en Langeviele- weg), De Ruyterstraat (tus sen Langevieleweg en Lan- geviele ventweg) en Lange vieleweg (tussen Burgerwei destraat en De Ruyterstraat) is aan vernieuwing toe. De werkzaamheden beginnen 1 maart. De klus is, indien het weer het toelaat, 23 juli afge rond. De kruising Langevieleweg-De Ruyterstraat is vanwege het werk van 1 tot en met 5 maart afgesloten. Doorgaand verkeer Jaarlijks gooien we in Neder land ongeveer 450.000 koel- en vriesapparaten en 620.000 wasmachines en wasdrogers weg. Daarnaast ook nog eens 540.000 televisies en compu ters en 1,9 miljoen audioappa- raten. 3,2 miljoen kleinere elektrische apparaten gaan bij het vuilnis. Als er niets met de ze oude apparaten wordt ge daan dan gaat hun materiaal verloren. Terwijl een zeer groot deel van de materialen kan worden hergebruikt. Wat is nu wit- en bruingoed? Dat zijn alle in en om het huis ge bruikte apparaten voorzien van een stekker, adapter, accu of batterij. Ook apparaten die op gas werken vallen onder deze categorie. Enkele voorbeelden: koelkast, scheerapparaat, brood rooster, frituurpan, video, com puter, kopieermachine. Deze en nog veel meer apparaten vallen allemaal onder het wit- en bruin goed. Ongeveer veertig belangstellenden gaven in het stadhuis hun mening over het milieu. Foto: gemeente Middelburg De laatste funderingspaal van de bouwput van het nieuwe A- theater zit sinds vorige week in de grond. De bouwput is de plek waar de parkeergarage komt en waarop het gebouw rust. Aannemer TBI Voormolen gaat nu een betonnen rand op de pa len aanbrengen. Daarna volgt het afgraven van grond. Planning is dat de bouwput in mei 2004 ge reed is. Dan kan aannemer Sprangers/Burgers Ergon aan de slag met de bouw van de par keergarage en het A-theater. Middelburg groeit! De laatste jaren niet alleen in inwoner saantal, maar ook in opper vlakte. Nieuwbouwwijk Veer- sepoort draagt daar aan bij, maar plangebied Mortiere spant de kroon. Die wijk be slaat maar liefst 150 hectare - anderhalf miljoen vierkante meter. Een toename van de stad van 8 tot 10 procent. 'Het is de tijd om te oogsten', zoals Laurens Groutars, ge meentelijk projectleider, de stand van zaken omschrijft. In november 2000 ondertekende de gemeente met het consorti um een intentieovereenkomst voor de Mortiere. De eerste be- drijvenpanden zijn een jaar ge leden opgeleverd; dit jaar ver rijzen de eerste honderd wonin gen. 'En dat is op zich nog rede lijk snel, zeker als je het afzet tegen de economische dip waar we al een tijd in zitten', zegt Groutars. Vanwege de veelheid aan projecten en ontwikkelin gen in de stad wilde het ge meentebestuur de risico's in Mortiere beperken, vandaar dat het consortium het gebied ont wikkelt. Er is een overeenkomst voor het gehele gebied en de gemeente verkoopt de grond per deelgebied als de planvor ming voor dat gebied afgerond is. Woningen Eind vorig jaar zijn de werken begonnen aan de rotonde in de Schroeweg. Groutars verwacht dat die voor de pasen door autoverkeer gebruikt kan wor den, de afbouw van de fietstun- nel duurt dan nog tot de zomer. En er gaat nog veel meer ge beuren de komende tijd. De gronden voor de woningbouw zijn bouwrijp gemaakt. In maart gaan de eerste palen de grond in. In 2005 zullen de eerste be woners de Mortiere intrekken. De contouren van woonwijk Mortiere zijn al te zien. Tot 2010 worden zo'n 1000 wo ningen gebouwd, zowel project matig als op vrij kavels. Wellicht dat het er iets meer worden door een bijstelling van het wo ningbouwprogramma. Op bij eenkomsten in het Stadhuis bij de start van de verkoop was de opkomst en interesse erg groot. Groutars: 'Mensen hebben hier op zitten wachten' denk ik. 'Vrije, ruime kavels in een groe ne omgeving...het is allemaal net iets anders als die andere nieuwe wijk, de Veersepoort.' Een trekpleister in het plan is bij uitstek de golfbaan. Half 2005 zal er een knoop moeten wor den doorgehakt. Er wordt met ge nteresseerde exploitanten overlegd. Eerste paal Nog niet genoemd, maar wel erg dichtbij is de start van de bouw op de PDV-locatie, waar eind maart een eerste paal zal worden geslagen voor de eer ste twee gebouwen. Daar zul len zich twee bestaande bouw markten in Middelburg vesti gen. Naar verwachting zullen dan ook andere kandidaten vol gen. Er is nu al veel interesse, Foto: Peter Buteijn maar het lijkt erop dat die in de huidige economische omstan digheden de adem even inhou den. Middelburg wordt dus groter, er komt ook meer oppervlaktewa ter. Nieuwe inzichten in de wa terhuishouding leiden er toe dat in de Mortiere behoorlijk wat sloten en vijvers worden aange-- legd die bij wateroverlast als buf fer kunnen dienen. In het eerste gedeelte waar woningen worden gebouwd is dat al te zien. Meer info op www.mortiere.nl op deze weg is dan ook niet mogelijk. Tijdens het werk staan de bushaltes van de Lan gevieleweg aan de Poelendae- leweg ter hoogte van De Ruy terstraat. Doorgaand verkeer, komend vanuit het centrum, richting Koudekerke wordt om geleid via de Nieuwe Vlissing- seweg en de Stromenweg. Tij dens de werkzaamheden in de andere straten is ook hier het doorgaande verkeer gestremd. Voor meer informatie is Chris Mouthaan van de dienst Ruim te bereikbaar onder nummer 67 53 91. Hij houdt dagelijks toe zicht op het werk. Waarheen? Waar kunt u uw apparaten kwijt als ze kapot zijn? U kunt uw ap paraten op verschillende plaat sen kwijt. U kunt ze wegbrengen naar de milieustraat of u kunt bij de aankoop van een nieuw appa raat uw oude inleveren. Ge meente Middelburg haalt kapotte apparaten ook op met het grof vuil. Bel voor een afspraak de servicetelefoon, 67 53 22. Ingezamelde apparaten worden gedemonteerd en gescheiden in afzonderlijke materiaalcompo nenten. Veel onderdelen daar van kunnen worden hergebruikt. Zo zie je het ijzer van een afge dankte walkman of stofzuiger weer terug in een splinternieuwe fiets. Het kunststof van een oude koelkast of koffiezetapparaat is terug te vinden in kleerhangers. Vrijgekomen aluminium uit een wasmachine of boormachine krijgt een nieuw leven als auto velg. Kortom, wit- en bruingoed, haal eruit wat erin zit! De laatste tijd zijn in de Zeeuwse media berichten ver schenen over Sint Willibrord. De bewoners van dit zorgcen trum zouden plaats moeten maken voor studenten. Zo zijn de feiten niet juist weergege ven. Dit zorgt voor onrust bij Middelburgers en bij de bewo ners van Sint Willibrord in het bijzonder. De gemeente Middelburg betreurt dit en hoopt met dit interview met wethouder De Vries de onge rustheid weg te nemen. Waarom moeten ouderen an dere woningen krijgen? Wethouder De Vries: 'Al meer dere malen heeft op deze pagi na het n en ander gestaan over de invoering van woonser- vicezones. In Middelburg kijken we naar de totale woonsituatie van ouderen. Dat is nodig omdat zorginstellingen (en niet wij dus) al enige tijd geleden besloten hebben hun verzorgingshuizen te slopen en te vervangen door een nieuw zorgcentrum. De ver zorgingshuizen voldoen niet meer aan de eisen van de tijd.' 'In onze visie moeten mensen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen en waar mogelijk de regie over hun eigen leven kunnen blijven voeren. Ze moeten dus niet langer wegge haald worden uit hun eigen om geving om overgebracht te wor den naar een groot tehuis met hun bed op een klein kamertje. Een huis waar alles (met de beste bedoelingen overigens) voor je geregeld wordt en je uit sluitend tussen lotgenoten ver keert.' Waarom komt Sint Willibrord in het nieuws? 'Zorgcentrum Sint Willibrord is n van die tehuizen die niet meer aan de eisen voldoet. De Stichting Werkt voor Ouderen (SWO) is de eigenaar van het pand. Niet ik, maar deze stichting beslist over de toekomst van Sint Willibrord. De heer De Graaf, di recteur van SWO, heeft onlangs de boodschap gebracht aan de bewoners dat zij op termijn moe ten gaan verhuizen. Ik ben me ervan bewust dat dit voor de be woners van dit zorgcentrum een slecht bericht is. Ze hebben het vaak prima naar hun zin waar ze nu zitten.' De Vries vervolgt, 'In de bericht geving is de suggestie gewekt dat de bewoners al op korte ter mijn weg moeten. Wat mij betreft is dat echt niet nodig. Ik stel voor dat er eerst nieuw gebouwd wordt. Bijvoorbeeld op de plek van De Schakel en de oude ka tholieke school en/of in de buurt van het CWI-gebouw aan de Stadhuisstraat.' Is Sint Willibrord het enige waar dit voor geldt? 'Nee', zegt wethouder De Vries. 'De SWO en andere zorgaanbie ders kwamen enkele jaren gele den al tot de conclusie dat de grote verzorgings- en bejaarden tehuizen niet meer kunnen vol doen aan de moderne kwaliteits eisen. De zorgaanbieders moe ten investeren om ook in de toe komst goede zorg te kunnen blij ven leveren.' 'Toen ik twee jaar geleden wet houder werd, kwamen de zorg aanbieders bij mij met hun idee om de tehuizen te slopen en te vervangen door nieuwe zorgcen tra. Ik heb toen tegen hen ge zegd dat het mijns inziens ver standiger zou zijn een grotere sprong te maken in het verbete ren van de kwaliteit van de woon- en leefomstandigheden van alle mensen die zorg nodig hebben: ouderen, lichamelijk en verstan delijk gehandicapten en mensen die psychische ondersteuning nodig hebben. Ik heb voorge steld ook te kiezen voor klein schalige woonvormen in alle wij ken en dorpen, waar naast goed wonen ook goede zorg verze kerd is en waar welzijn en voor zieningen aanwezig zijn. Daar mee is het idee van woonserv- icezones ge ntroduceerd', aldus wethouder De Vries. 'Wij hebben daarvoor in alle wijken en dorpen goede lokaties beschikbaar ge steld. Ook in de Binnenstad.' Maar nu is toch iedere keer het geluid dat ouderen plaats moeten maken voor jongeren? De Vries: 'Dat is inderdaad een hardnekkig misverstand. Zoals ik net al zei, de zorgaanbieders hadden het idee om de gebou wen te slopen. Dit vind ik geen goed idee. Ten eerste voor de bewoners. Zij zouden dan twee keer moeten verhuizen. Eerst naar een tijdelijke huisvesting en vervolgens naar hun nieuwe huis in de woonservicezone. Daar naast betekent slopen kapitaal vernietiging. De verzorgingshui zen kunnen immers nog wel voor andere doelgroepen gebruikt worden.' Voor jongeren bijvoorbeeld? De Vries vertelt: 'De gemeente is niet alleen verantwoordelijk voor de huisvesting van oude ren en hulpbehoevenden, maar ook voor die van jongeren. In Middelburg hebben we een groot gebrek aan woningen voor jongeren en starters. Voor hen is er sprake van woning nood. Bovendien zal die vraag nog verder toenemen nu de Roosevelt Academy in Middel burg haar deuren opent. Wat dat betreft komt het goed uit dat een aantal grotere tehuizen haar deuren sluit om de woon- en leefsituatie van de bewoners te verbeteren. Aan woningen voor jongeren worden andere eisen gesteld dan voor oude ren. De gebouwen die nu leeg komen, zijn wel geschikt als woonruimte voor jongeren. Er hoeft dus niet onnodig gesloopt te worden. Zo gaan we zorgvul dig om met gemeenschaps geld.' Hoe weten we dat woonserv- icezones gaan werken? 'Landelijk zijn er al een aantal voorbeelden van woonvormen, vergelijkbaar met woonservice- zones. Bovendien hebben we in Middelburg ook al een aanta! voorlopers. Denk aan de plan nen die nu in de Magistraatwijk worden gerealiseerd en aan de omvorming bij de stichting Ar duin, denk ook aan nieuwe complexen voor ouderen zoals aan het Nieuwerkerckeplein, de' Haagbeurk, het Goudend, Kie vitshof, Hoge Platen enzo voort',.aldus De Vries. Volgende week zal op deze pa gina in de Faam ingegaan wor den op deze voorbeelden. In het theater komen onder ande re een grote en een kleine thea terzaal, een grote en kleine film zaal en een restaurant. Het thea ter gaat najaar 2006 open voor publiek. De brandweer test maandag 1 maart het luid alarm. Om twaalf uur moeten in heel Middelburg de sirenes 1 minuut en 26 seconden te horen zijn. Het maandelijks testen van de sirenes is begin september gestart. Door het alarm iedere maand af te laten gaan moet de herkenbaarheid van het signaal worden verhoogd. Binnenkort ontvangt u de ge meentelijke gecombineerde aanslag 2004. Op het aanslag biljet kunt u de OZB, afvalstof fenheffing, reinigingsrecht, ri oolrechten, hondenbelasting, woonforensenbelasting en precariobelasting aantreffen. Ook staat op het biljet de lastenverlichting vermeld. Welke gemeentelijke belastingen zijn er? Hoe hoog zijn de tarie ven? Waarom moet je belasting betalen en wanneer hoeft dat niet? Het is allemaal te lezen in de belastingwijzer 2004 die je met de belastingaanslag ont vangt. In de wijzer is ook te lezen hoe je gespreid kan betalen en hoe de automatische incasso in zijn werk gaat. Via het reactiefor mulier in de belastingwijzer kan je bezwaar maken tegen de aanslag en automatische incasso aanvra gen. Informatie Voor meer informatie is geopend de balie van Belastingen aan de Lange Noordstraat 16. Ope ningstijden: maandag tot en met vrijdag van 8u00 tot 12u00 en van 13u00 tot 16u00. Telefoon: 67 54 75. Of klik op www.middelburg.nl onder het kopje 'Belastingen'. Zorgcentrum Sint Willibrord Foto: gemeente Middelb'

de Faam | 2004 | | pagina 5