Herman Finkers nu ook met beeld Kamerling en Van Erven Dorens in feestelijke film van Van Hemert Bepaal zelf of huursubsidie mogelijk is met hulp van je PC Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker... Puzzelland In de sterren... Het boek Muziek en meer Woensdag 25 februari 2004 De Faam Pagina 21 Misschien komt u wel in aanmerking voor huursubsidie. Kijk eens op www.vrom.nl om zelf uit te reke nen of u er recht op hebt. En zo ja, op hoeveel. Huurt u een huis? En heeft u een laag inkomen of bent u in inko men achteruitgegaan? Misschien komt u wel in aanmerking voor huursubsidie. Kijk eens op www.vrom.nl om zelf uit te re kenen of u er recht op hebt. En zo ja, op hoeveel. Niet alle huurders komen in aan merking voor huursubsidie. Er gelden grenzen voor de hoogte van de huur en van het inkomen De Wegenatlas Frankrijk is een steun en toeverlaat voor ieder een die met enige regelmaat in het Land van Marianne vertoeft. De atlas, rijk gevuld met gede tailleerde kaarten, wijst de weg naar ook het kleinste gehucht. Door een uitvoering op een schaal van 1180.000 is een goe de weergave en duidelijke lees baarheid gegarandeerd. Van 83 grote(re) plaatsen zijn stadsplat tegronden opgenomen. Handig zijn de verwijzingen naar de doorgaande routes. De Wege natlas kost 17,95 euro en is ver krijgbaar bij alle ANWB-ver- kooppunten, boekhandel en wa renhuis. De ANWB-jeugdatlas van de Wereld is zowel qua in houd als uitvoering een prijzens waardig naslagwerk. Met meer dan 50 gedetailleerde kaarten en een schat aan informatie. Spec taculaire satellietfoto's en inlei dende beschrijvingen van de zes continenten, vele fraaie illustra ties, interessante weetjes en een uitgebreid register vormen met elkaar een gedegen informatie bron. Gebonden. 136 blz. Prijs 17,50 euro. Verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, boek handel en warenhuis. Dick van der Veen Herman Finkers thuis op de ste reo is een genot om naar te lui steren. Des te meer komt dan de taalkunstenaar in de man tot zijn recht. Stereo heeft tegenwoordig beeld en heet dan dvd. CNR heeft al zijn theaterprogramma's op dvd gezet. Vier van de zes zojuist versche nen dvd's bevatten registraties van voorbije cabaretprogram ma's, met steeds weer dank aan de VARA die tv-camera's in de schouwburgen neerzette. Het is een genoeglijk weerzien met 'EHBO is mijn lust en mijn le ven' (1985), 'Dat heeft zo'n jon gen toch niet nodig' (1992), 'Het meisje van de slijterij' (1987) en 'De zon gaat zinloos onder, mor gen moet ze toch weer op' (1990). Een schijfje bevat de twee tekenfilms waarvoor Fin kers het scenario schreef en waaraan hij zijn stem leende: 'Kroamschudd'n in Mariapa- rochie' (1988) en - zeer vrij naar Shakespeare - 'Macbeth' (1993). Camille Saint Saëns componeer de in 1886 'Carnaval des anim- aux', een luchtig muzikale ka rakterschildering van een aantal bewoners van de dierenwereld. Herman Finkers bedacht een ca bareteske uitvoering van het die- rencarnaval. Fraaie, in snel tem po gewisselde kostuums maken van het geheel een boeiend schouwspel. Nog nooit was een lesje dierkunde zo vermakelijk. Tweede stuk op deze dvd is de 'Sint Joris Mis', op klassieke leest geschoeide kerkmuziek die zijn première beleefde op Fin kers' trouwdag in 1990. De KRO zond de meerstemmige, in het Latijn gezongen mis, uit. In de extraatjes op de cd veel foto's en een toelichting van Finkers, waarin hij vertelt over de teken films en over zijn innige band met de traditierijke Katholieke Kerk. Jan van Middendorp en het vermogen van u en uw medebewoners Als u bijvoor beeld jonger bent dan 65 jaar en medebewoners heeft, mag het totale inkomen van u en uw huisgenoten gezamenlijk niet hoger zijn dan 24.575 euro. Voor de duidelijkheid: het gaat hier om het verzamelinkomen of belastbaar loon, waarop vervol gens bepaalde aftrekposten wor den toegepast. De andere voor waarden vindt u op de internetsi te van VROM: www.vrom.nl/huursubsidie. Als u aan de voorwaarden voldoet, komt u waarschijnlijk in aan merking voor huursubsidie. Wilt u weten hoeveel huursubsidie u ongeveer zou kunnen ontvan gen? Maak eens anoniem een proefberekening op de site. Om deze proefberekening uit te kun nen voeren moet u uw huur- en inkomensgegevens bij de hand hebben. Als u thuis geen internet heeft, kunt u ook naar het Huur subsidie InformatiePunt (HIP) van uw gemeente of verhuurder. Vraag niet zomaar huursubsidie aan, maar reken eerst zelf uit of u in aanmerking komt. Aanvra gen van huursubsidie is eenvou dig. Bij uw gemeente, woning corporatie of het HIP kunt u het aanvraagformulier ophalen. Ook is hier de brochure 'Huursubsi die 2003 - 2004. Wanneer kunt u huursubsidie krijgen?' ver krijgbaar. De adressen van de HIP's zijn te vinden op VROM.nl of op te vragen bij Postbus 51, tel. 0800 - 8051 (gratis). De zoektocht naar het bestaan van buitenaards leven is een serieu ze zaak. Dat is iets om van te voren vast te stellen, aangezien er horden mensen nogal lacherig over doen. Maar hoewel het een kwestie is waarover veel gediscussieerd wordt, zijn er ook in de academische wereld velen overtuigd van het bestaan van buiten aards intelligent leven, al is het onwaarschijnlijk dat deze wezens klein, groen of grijs zijn en in vliegende schotels regelmatig onze aarde bezoeken. De ruimte is namelijk groot, heel groot en dat be gint de grootte nog niet eens te beschrijven. De kans op bezoekers is daarom erg klein. Theo Maassen verwoordde het mooi in een van z'n conferences: 'Als er buitenaardse wezens bestaan, zijn ze of slimmer of dommer dan wij. Als ze dommer zijn, gaan we ze toch niet opzoeken?! En als ze slimmer zijn, waren ze hier al lang geweest'. Óf iets in die geest. Kortom, Maassen ziet ze de komen de tijd nog niet vliegen. Maar er blijven hardnekkige speurders. Al enkele decennia is er het besef dat de beste wijze om contact te maken met buitenaards intelligent leven niet hopen op een voor bijkomend ruimteschip is. De manier die de grootste kans maakt, is door te luisteren. Radiotelescopen zoeken de ruimte af en van gen signalen op, die vervolgens worden geanalyseerd op zoek naar een signaal dat kunstmatig van origine is. Denk maar eens aan het beroemde voorbeeld uit de film en het boek 'Contact', waar wetenschappers een serie priemgetallen in het ruimtesignaal ontdekken. Probleem voor deze wetenschappers is dat er heel veel data binnenkomt die bekeken moet worden. Daarom is de Berke ley universiteit enkele jaren geleden begonnen met een internet project met als titel SETI@home. SETI betekent de zoektocht naar buitenaards leven, @Honie ('at home') betekent 't'huis'. In dit project wordt de rekencapaciteit van thuiscomputers ingezet bij het analyseren van de data die door radiotelescopen is verzameld. Hoe werkt dat SETI project nu precies? Om mee te doen moet de computergebruiker eerst gaan naar http://setiathome.ssl.berke- ley.edu/, de hoofdpagina van het project. Vanaf deze locatie kan een klein softwarepakket (700kb) gedownload worden, dat werkt als een screensaver. Wanneer een computer niet gebruikt wordt, maar wel aanstaat, gaat het programma werken. Het maakt aller eerst contact met het internet,, tenminste als daar toestemming voor gegeven is, en haalt een blok met data op. Vervolgens wordt de rekenkracht van de thuiscomputer gebruikt om de informatie te onderzoeken. Wanneer het datablok is bekeken wordt de informa tie teruggestuurd naar Berkeley, waar specialisten de uitkomsten analyseren. De deelnemer heeft de mogelijkheid het programma zelf in te stellen. Het is mogelijk alleen rekenkracht ter beschik king te stellen als de screensaver draait, maar daarnaast kan het beschikbaar stellen van rekencapaciteit ook fulltime plaatsheb ben. De makers adviseren dat de gebruikte computer dan wel mi nimaal 16MB RAM beschikbaar moet hebben, die gemist kunnen worden omdat de computers ander te traag wordt voor dagelijks gebruik. De deelnemers krijgen niets terug voor het beschikbaar stellen van hun data, maai toch is het project wereldwijd een groot succes. In de Verenigde Staten draait het programma op 1,7 mil joen computers, in Nederland zijn dik 100.000 mensen op SETI@home aangesloten. Wereldwijd draait het programma op 4,2 miljoen machine, waardoor Berkeley toch flink wat extra re kenkracht kan aanspreken. RAM Thuis: je straalt warmte en energie uit en dat heeft een gunstige invloed op de ande ren. Liefde: niet zo ongeduldig, de ander heeft meer tijd nodig. Geld: nieuwe rondes, nieuwe kansen, blijf optimistisch! Topdag: zondag. STIER Thuis: je hoeft niet bang zijn, ze laten je niet vallen. Liefde: je gaat erg in op de zorgen van je partner, maar je kunt beter helpen door opge wekt te zijn. Geld: genoeg achter de hand, maar geen risico's nemen. Topdag: woensdag. TWEELINGEN Thuis: je bent in topvorm, doordat er zoveel geregeld moet worden, maar vergeet jezelf niet. Liefde: de eerste kus is een daalder waard! Geld: een goed idee zorgt voor een doorbraak. Topdag: donderdag. KREEFT Thuis: laatje niks wijsmaken, je ogen hebben je niet bedr ogen. Liefde: je partner wil graag weer een goed gesprek, jij niet zo. Tussenoplossing? Geld: een paar onverwachte uitgaven stemmen je somber. Topdag: maandag. LEEUW Thuis: zo druk met de voorbe reidingen datje weinig geniet van het hoogtepunt. Liefde: een heftige verliefd heid kan leiden tot een vurige romance. Geld: de kosten drukken, nu de prijzen stijgen. Topdag: zaterdag. MAAGD Thuis: vaar je eigen koers, de ander gaat even de verkeerde kant uit Liefde: iemand bewondert je in stilte en dat kan voor com plicaties zorgen. Geld: spaargeld laten rusten. Topdag: dinsdag. WEEGSCHAAL Thuis: laat de kans op nieuwe sociale contacten je niet ont gaan. Liefde: een ontmoeting opent perspectief voor de komende tijd. Geld: je bent te overmoedig. Topdag: vrijdag. SCHORPIOEN Thuis: als je een belangrijke beslissing moet nemen, las dan minstens één dag bedenk tijd in. Liefde: stel je open op, dat neemt de pijn weg. Geld: stabiel, maar vaar je ei gen koers. Topdag: zaterdag. BOOGSCHUTTER Thuis: je kunt een belangrijke stap doen om een al lang slui merend conflict uit de wereld te helpen. Liefde: als de lente komt, komt er onverwachte roman tiek. Geld: vertrouw op je eigen in zicht. Topdag: donderdag. STEENBOK Thuis: een onaardig familielid kan je een paar dagen lelijk dwarszitten. Liefde: toon wat meer initia tief en fantasie, anders wordt het weer zo saai. Geld: het geluk is met je, maar daag het niet uit. Topdag: vrijdag. WATERMAN Thuis: trap op niet te veel te nen tegelijk. Liefde: je hebt je hoofd er niet helemaal bij en dat wordt op gemerkt. Geld: geen tijd voor zaken doen, wacht maar een maand je. Topdag: zondag. VISSEN Thuis: je doet je best, maar aanvankelijk lijkt het of het niemand opvalt. Liefde: een beetje indammen, het wordt haast ordinair. Geld: geen waaghalzerij, en geen dure plannen maken. Topdag: vrijdag. Mosterd maken Goede mosterd kan het best van most gemaakt worden. Het sap van de uitgeperste druiven dat net aan het gistingsproces is begon nen vormt een prima ingrediënt voor mosterd. Het is echter zeer seizoensgebonden (oktobei meestal) en erg moeilijk te krijgen voor hen die niet zelf wijn van wijndruiven maken. Maar mosterd kan ook worden gemaakt met witte wijnazijn. Ingrediënten: 250 gram wit of zwart mosterdzaad, vier dl. goede witte wijnazijn, een theelepel gemengde specerijen, bestaande uit kardemom peper, kruidnagel en nootmuskaat. Verder wat zout. Bereiding: Het mosterdzaad 24 uur laten weken in de azijn. Ver volgens de massa in een blender. Specerijen en zout er bij en pu reren. Wordt het te dik, dan azijn bijschenken tot de juiste mos terddikte ontstaat. Proeven of de massa zout genoeg is, anders nog wat toevoegen. Doe de mosterd in een schone glazen pot en laat het een ruime week in de koelkast rijpen. Vooral lekker bij ger ookt spek en rookworst en dergelijke zware kost. Mosterd maakt het lichter verteerbaar. Anneke Kaiser Anthonie Kamerling en Beau van Erven Dorens spelen samen in de film 'Feestje!' (foto: Victor Arnolds) Deze week gaat hij in première. 'Feestje!', de nieuwe speelfilm van Ruud van Hemert. Met in de hoofdrollen Chantal Janzen, Daphne Bunskoek, Beau van Er ven Dorens, Anthonie Kamer ling, Guus Dam en Trudy Labij. Wij reisden af naar de hoofdstad en spraken twee hoofdrolspelers aan de vooravond van de feeste lijke première in Theater Tu- schinski. "Deze film heeft alles voor een heerlijk avondje uit", lacht Beau van Erven Dorens. De sympa thieke presentator, acteur en co lumnist is zichtbaar te spreken over zijn rol als Ben. "Thijs, een rol van Anthonie Kamerling, en ik zijn boezemvrienden in de film. Vrienden voor het leven met een gouden stelregel: we hebben een hekel aan stelletjes. Na onze studie hebben we het voornemen een restaurant te be ginnen, tot de dag dat ik tegen alle afspraken in tot over mijn oren verliefd wordt op de knap pe Talita. Gespeeld door Chantal Janzen." "Ik voel me vervolgens verra den", vervolgt Anthonie Kamer ling. "Zeker wanneer Ben mij ook nog eens vraagt de organisa tie van het op handen zijnde hu welijk op me te nemen. Het geld dat ik tot mijn beschikking krijg steek ik grotendeels in het nieu we restaurant. Tegen alle ver wachtingen in, val ook ik uitein delijk voor de charmes van een dame, Suzan genaamd." Het betreft hier het filmdebuut van Daphne Bunskoek. Kamer ling: "Wanneer Ben ontdekt dat ik van zijn geld het restaurant geopend heb, blaast hij het hu welijk af met alle gevolgen van dien." 'Feestje!' is vooral een leuk ver haal. Een heerlijke comedy met steengoede muziek. Van de le gendarische Motown-klassieker 'Sexual Healing' tot de titelsong 'Don't say that you love me', van Trijntje Oosterhuis. Van Er ven Dorens: "We hebben een heerlijke tijd gehad. Het is voor mij een welkome afwisseling naast het presenteren van RTL Boulevard en het schrijven van columns voor onder meer De Nieuwe Revu. Filmen is een he le andere tak van sport. Ik heb natuurlijk al wat rollen mogen spelen. In Baantjer, in IC. Maar film heeft iets magisch. Zeker wanneer je aan de vooravond van een première staat. Kritie ken doen me niets; daar heb ik mijn buik vol van. Het gaat er vooral om dat ik het zelf naar mijn zin heb. Wanneer het pu bliek het ook nog eens naar de zin heeft, is Feestje voor mij ge slaagd. Ik heb er alle vertrouwen in." Anthonie knikt: "Het is vooral een leuk verhaal. Een lek kere ontspannende film met een geweldig leuke cast. Een 'feestje' om te zien, al kan ik dat natuur lijk pas echt beamen na de pre mièreavond." Feestje gaat op 12 februari in première in negentig Nederlandse theaters. Willem Gunneman JP380 HORIZONTAAL: 1. Gebied, nis; 2. roem, straf werktuig, boos; 3. bouwstijl, dik; 4. afdeling; 5. kleine wig, gast; 6. Perzische gouden munt; 7. uitroep, lekkernij; 8. Spaanse uitroep; 9. vooruit!, persoon om wie men lacht; 10. opstootje, windrichting, Trans-Europa-express; 11. meisje, kwalijke reuk. VERTICAAL: 1. Beeldraadsel, kachel; 2. tijdperk, voor, watering; 3. be nodigdheden, plaats in Frank rijk; 4. Griekse letter; 5. zwaardwalvis, zuurstofmodi ficatie; 6. mannelijke hennep; 7. dapper krijgsman, god van de liefde; 8. slot; 9. wasgele genheid, Jamaöcaanse stro ming; 10. vlekkenwater, ik (Lat.), cijfer: 1 1. iemand die egt, leerrede.

de Faam | 2004 | | pagina 21