Letselschade? Kunstenaar schildert ervaringen uit Amerikaanse metropool Gratis taxatie van munten bij De Faam Amivedi tegen illegale dierenhandel PALS GROEP Last minute of wereldreis simpelpaars Open dag op Veerse boerderij c/) cü E 1 Aanbod Zeeuwse Volksuniversiteit Schrikkeldag wordt prikkeldag Nieuwe site voor milieubewuste inwoner Zeeland In verwachting? KORTING MuZEEum is kandidaat voor museumprijs Boekenverkoop Water voor Afrika Vlissingen Weekkrant voor Walcheren ro rsi u ru c w fü CL) yIr v 13 s Tomaten of uiensoep 5 soorten gebakken vis op spies of 3 soorten vlees met gepast garnituur en als afsluiting het dessert van de chef www.stefanos.nl Service Prachtige expositie over Russische zijde Zeilschip Endeavor komt naar Vlissingen Achtergrond 19 Doodzieke Niels Augustijn wil biografie afmaken RESTAURANT HET STATION m OPRUIMING HORLOGES mm 10 tot 40% Koopzondag 29 februari Juwelier^tk/r \ANDERJMADEN Kosteloos juridisch advies Golden Tulip Gratis brunch voor alle jarige oma's expert (W) Kamperman Overal gezocht, bij Expert gekocht Breakaway JOOSSE megener huLs-aan-hulskranten DE AAM 4-J o jy (0118) 418 019 Woensdag 25 februari 2004 -wk 09 2003-48 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 VLISSINGEN W. 'Vl'ees- en 'Visgerechten 5v«rr Ttanm1 afhl azen Restaurant Het Station is fraai verbouwd en heet u van harte welkom! Stel zelf een tongstrelend 3-gangenmenu samen, vooi slechts Gl 8,50. Écht lekker eten doe je bij Het Stationl Tel.: 0118-465909 MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) begint op 15 april weer met een 'Maten- cursus Platbodem zeilen'. Het va ren met traditionele platbodem zeilschepen, zoals de hoogaars, hengst en lemmeraak, geniet een toenemende belangstelling. Tij dens de cursus wordt theorie en praktijk gecombineerd. Belang stellenden kunnen zich opgeven tot 5 maart bij het ZVU-bureau. Op donderdag 11 maart start de ZVU ook met een 'Inleiding Zeeuws Orkest'. Deze cursus be staat uit een lezing, een bezoek aan een repetitie en een uitvoe ring. Dit betreft het Lenteconcert van het Zeeuws Orkest op 18 maart in de Concert- en Gehoor zaal. De inleiding is donderdag 11 maart in het ZVU-bureau aan de Spanjaardstraat 51 in Middelburg om 19.30 uur. Belangstellenden moeten zich opgeven vóór 4 maart in verband met de te reser veren kaarten voor het concert. Voor aanmeldingen en meer in formatie is het ZVU-bureau tele fonisch bereikbaar op 0118- 634800. OOSTKAPELLE - In bet Zeeuws Biologisch Museum aan de Duin- vlietweg in Oostkapelle wordt zondag 29 februari een speciale schrikkel-prikkeldag gehouden. Tijdens deze dag worden de zin tuigen extra geprikkeld. Zo zijn er van 14.00 tot 15.00 en van 15.00 tot 16.00 uur activiteiten die ge schikt zijn voor jong en oud. De kosten bedragen twee euro. Aan melden is noodzakelijk, telefoon 0118-582620. MIDDELBURG - De gids Duurzaam Consu meren In Zeeland is voortaan ook te vinden op internet. Op de web site www.duurzaamzee- Iand.nl is een actuele versie te vinden van de gids in de rubriek Duurzaam Leven. Deze consumentengids is een uitgave van Zeeuws Platform Duurzame Ont wikkeling en bedoeld voor Zeeuwen die milieu hoog in het vaandel heb ben. De gids gaat in op thema's als voeding, energie, water, bouwen en huishouden en geeft de lezer praktische tips voor een milieuvriende lijke en wereldbewuste leefstijl. In de rubriek Duurzaam Leven zijn adressen te vinden van onder andere wereldwinkels, natuur voedingswinkels, lever anciers van duurzame energie en installateurs van bijvoorbeeld zonne panelen. Op de site zijn ook links naar andere milieubewuste organisa ties te vinden. advertentie 's ZIE ELDERS IN "JT DIT BLAD M p KLEINE MARKT 1 VLISSINGEN Tel. 0118-412605 Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) ofwww.palsgroep.nl NIEUWS AAN DE KUST tamtam v/eSTOUIN KOL'DE'EAkU jaar en opa's (boven de 65) die minimaal 15 volbetalende (klein)kinderen uitnodigen. Geldig voor 7 21 maart 2004. Bel, fax of mail gerust voor Uw reserveringen of nadere informatie. Westduin 1 - 4371 PE Koudckcrke (Vlissingen) E westduin@zcclnndnet.nl 1www.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 - F - (0031 )-(0)-118-552776 LANGE NOORDSTRAAT 20 - MIDDELBURG - TELEFOON: 0118 - 61 33 73 Zie de Reis Recreatie pagina in deze krant design tijdelijke expositie in het Hofje onder de Toren in middelburg, www.simpelpaars.nl autobedrijf Oude Rijksweg 6o - Nw. en St.Joosland PHJwn o*d" v*cbehoud van vrijj/gtngen MIDDELBURG - Street-corners Manhattan. Dat is het belangrijkste item in de expositie met schilderijen van Peter Anthonie van de Kreeke in de Zeeuwse Bibliotheek. De kunste naar uit Wemeldinge maakte het werk tijdens en na een aantal reizen naar New York, waar voor de Mondriaan Stichting in Amsterdam hem steunde. De meeste schilderingen van dit Bevelandse ta lent werden gemaakt in een atelier in de Ameri kaanse metropool. De Jan van Leeuwen Stich ting regelde de expositie in Middelburg. Peter Anthonie van de Kreeke zwierf rond in grote steden als Amsterdam, Parijs, Barcelona en Berlijn, maar het straatbeeld van New York bracht hem tot verrukking. De tekens en symbo len in deze multiculturele samenleving nodigden uit om nader bestudeerd te worden. Dat deed de Bevelander en het grootste deel van het in Middelburg geëxposeerde werk is het resultaat van die studie. Van de Kreeke omschrijft: "Onder druk van de ruimtelijke bewegingen hebben haastig geklad de tekens en symbolen op gebouwen en andere objecten in deze samenleving een vreemde aan trekkingskracht. Dat leidde uiteindelijk naar de ontdekking, of mogelijke herkenning, dat met gebruik van de juiste kleurtonen, de beweging in abstracte vorm te visualiseren zou zijn." De ten toonstelling wordt gehouden tussen 5 maart en 10 april. De openingstijden zijn gelijk aan die van de bibliotheek. VLISSINGEN - Het Zeeuwse maritiem rau- ZEEum is genomineerd voor de 'European Museum of the Year Award' van 2004. De musea die zich aanmelden worden getoetst door een com missie van alle Europese lan den. Slechts die musea die aan zekere kwaliteitseisen voldoen mogen meedingen naar deze prestigieuze museumprijs. Het European Museum Forum is een organisatie onder verant woording van de Europese Raad. Commissieleden bezoe ken elk jaar nieuwe musea of musea die gerenoveerd zijn in Europa. De bedoeling vati deze organisatie is om de museum wereld te stimuleren om zich te verbeteren. Daarbij kijken ze niet alléén naar de wijze van tentoonstellen, maar ook de or ganisatievorm en de achterlig gende gedachte van een mu seum. De organisatoren zullen de genomineerde musea onder de aandacht brengen van ande re musea in Europa. Op 8 mei wordt bekend gemaakt wie de prijs in ontvangst mag nemen. advertentie 's MIDDELBURG - Sommige le zers zijn rijker dan ze zelf den ken. Drs. Wil van Moll, beë digd registertaxateur van munten, penningen, papier geld en muntsieraden bekijkt vrijdag 5 maart weer eigen dommen van Faam-iezers. De Middelburgse taxateur is geen onbekende in het munten- wereldje. Afgelopen zomer maakte hij al heel wat lezers blij met de eerste taxatie-actie. Die VLISSINGEN - Water voor Afrika houdt zondag 29 februari een boekenmarkt in de boven zaal van de Concurrent aan liet Bellamyplein 22 in Vlissingen. De verkoop is van 13.00 tot 18.00 uur en de opbrengst is be stemd voor het project Water voor Afrika dat actie voert voor de financiering van het boren van waterputten en een project plattelandsontwikkeling.. Het afgeven van boeken kan tot zaterdag 28 februari op diverse adressen die te vinden zijn op www.watervoorafrika.nl en voor meer informatie kan gebeld wor den naar 0118-441244. VEERE - De familie Breel houdt zaterdag 28 en zondag 29 februari een open dag op de boerderij. Van 12.00 tot 16.00 uur is de boerderij aan de Bie- weg 8 in Veere geopend voor belangstellenden. Dan zijn er onder meer schapen en lammet jes, koeien en kalfjes, paarden en pony's, kippen, kalkoenen, eenden en pauwen en vele ande re dieren te bewonderen. Daar naast kunnen bezoekers een be zoekje brengen aan de schapen- melkstal en aan de kaasmakerij voor schapenkaas. Boer Jan geeft om 13.00 en 15.00 uur een rondleiding. De toegang be draagt 1 euro. krijgt nu dus een vervolg. De Faam sprak met Van Moll over zijn werk. Oude munten zijn soms veel geld waard. Is oud papiergeld ook waardevol? Jazeker. Allereerst raad ik de le zers aan eens goed te kijken of ze nog verlopen papiergeld van Nederland, België en Duitsland hebben. Voordat het papiergeld wordt beetgepakt wil ik de lezers op het hart drukken om hun pa piergeld vooral niet te vouwen. Dat vouwen is meestal des astreus voor de waarde. Onlangs vond iemand bij het opruimen van een zolder een aantal onge- vouwen honderd gulden biljetten uit de vijftiger jaren. Hij vouwde ze heel lichtjes om ze veilig te stellen. Gevolg: de handels waarde liep terug van tegen de tweehonderd euro per stuk naar nog geen vijftig." MIDDELBURG - De YVal- cherse Amivedi-vrijwilliger Marga Geernaert uit Middel burg heeft de aanval geopend op de binnenkamerse dieren handel. Op haar website krijgt vooral ene Mientje Handel uit Vlissingen de wind van voren. Door Ad Hanneman Zij zou gratis dieren afhalen en voor veel geld doorverkopen met de mededeling dat ze geënt zijn en vrij van vlooien. Bianca Koch, de vrouw die op de site 'Mientje Handel' wordt ge noemd, is zich van geen kwaad bewust. "De dieren die ik heb verkocht, waren mijn eigen beesten. Zowel op de Perzische poes als de pub heb ik geld bij moeten leggen. Dus ik weet niet wat die vrouw zich in haar hoofd haalt." Wat hoop je tijdens de taxatie dag van De Faam voorgescho teld te hijgen'? "Waar ik stilletjes op hoop is dat de lezers in hun kastjes en laatjes gaan kijken of er oude munten of bankbiljetten in liggen. In de Zeeuwse bodem worden ook veel oude munten gevonden. Vaak weten de bezitters niet of er waarde aan een oude niunt zit en zo ja, hoe hoog die is. Verder hoop ik op penningen en medail les uit familiebezit of van bedrij ven omdat die mijn persoonlijke belangstelling hebben." De lezers kunnen op de taxa tiedag behalve munten, pen ningen en papiergeld ook me dailles en oude prentbriefkaar ten meebrengen. De taxatiedag op 5 maart is van 10.30 tot 16.00 uur. In het gebouw van de Stichting Erfgoed Zeeland aan de Groenmarkt 13 in Middelburg. Aanmelden kan bij Willem van Moll, van maandag tot en met zaterdag, liefst tussen 18.00 en 21.00 uur, 0118-612443. Mailen kan natuurlijk ook: wmoll@mail.hzeeland.nl. Maar Geernaert is overtuigd. "Ze heeft dit jaar al twaalf be wijsbare dieren doorverkocht. Ik heb de inspecteur van de dieren bescherming al gewaarschuwd. Als ze meer dan twintig ver koopt, is ze strafbaar. Ik hou het elke dag in de gaten." Koch protesteert tegen deze aan- Is die oude munt veel waard of niet? (foto: Frank Husslage) Marga Geernaert: "Als je een dier wil weggeven, vraag er dan alsjeblieft geld voor". (foto: Jaap Wolterbeek) verkeerde plaatsen terechtkomen. Maar het is zielig voor de vorige eigenaren als ze ontdekken dat er met hun beestje handel wordt ge dreven." Marga Geernaert is als vrijwilli ger van Anuvedi (staat voor: 'lief de is gerechtigheid') dagelijks be zig om verloren geraakte dieren en hun eigenaar weer bij elkaar te brengen. Zo kwam ze ook op het spoor van Mientje Handel. "Ik weet dat er juridisch niks aan is te doen. Maar de mensen zijn nu wel gewaarschuwd via mijn web site. Dus als iemand een dier wil weggeven, doe liet dan voor geld. Dan weetje zeker dat de koper er geen andere plannen mee heeft dan er aardig voor te zijn." tijging. "Ik denk dat ze mij be ticht van iets dat een ander doet. Ik hou van dieren. Mijn huis is net een dierentuin, zeg ik wel eens. Ik heb ratjes, een vogel en een poes. Maar als ik een dier advertentie 's aanschaf dat me niet bevalt, ver koop ik het weer door. Daar doe ik toch niks verkeerd mee." De Middelburgse laat haar niet los. Ze legt uit dat veel mensen verdriet hebben van de acties van Mientje Handel. "Ze denken dat het hondje of de kat in goeie han den komt. Ze bieden het meestal gratis aan op internet. Dat is jam mer en misschien wel goed be doeld, maar ik raad de mensen al tijd aan om de dieren te chippen en er een prijs voor te vragen. Ze ker als de dieren geënt zijn. Bij het asiel betaal je per slot van re kening ook een behoorlijk bedrag om een dier mee te kunnen ne men. Dat is goed. Want dan voor kom je dat honden of katten op

de Faam | 2004 | | pagina 1