Four Freedom Award voor wereldverbeteraar Kofi Annan Doodzieke Augustin: 'Vroeger was het leven routine, nu is alles heel bij zonder' Workshops in De Lelie Vlissingen Onbekend of Koningin naar uitreiking in Middelburg komt Nieuw fotoboekje vissersdorp Arnemuiden in vroeger tijden Opbrengst van sponsorloop Cursus Engels Fietsroutes op Walcheren Kinderkleding BV WALCHEREN Dierenfarm Elzenoord overgenomen Restaurant Saloniki gerenoveerd Vier vrijheden Springlevend Waarzegger Emotie Rotwereld Bijzonder Woensdag 25 februari 2004 De Faam Pagina 19 'n Feestje bij de familie Theune-van Belzen, halverwege de jaren vijftig. (foto: pr) Kofi Anan krijgt de prestigieuze prijs vanwege zijn inzet voor verhoging van de mondiale levens standaard. (foto: pr) ARNEMUIDEN - 'Arnemui den in vroeger tijden' is een nieuw fotoboekje dat gisteren in het voormalig gemeentehuis van het vissersdorp gepresen teerd werd. Samensteller Kees van den Bo- venkamp overhandigde het eer ste exemplaar aan Lieven Theu- ne. Het boekje is een uitgave van Dcboektant uit Klaaswaal en voor van den Bovenkamp (59) is dit het zevende exemplaar dat hij op verzoek van de uitgever samenstelde: "In 2001 ben ik be gonnen met Waarde. Het is voor mij altijd al een hobby geweest om in vrije tijd iets te publiceren. Zo ben ik mezelf toe gaan leg gen op het samenstellen van boekjes 'in vroeger tijd'." De boekjes bevatten twee ele menten. oude ansichten en oude foto's. "Ik doe historisch onder zoek en probeer bij iedere foto wat tekst te zoeken." Omdat Kees van den Boven kamp zelf uit Waarde komt, wist hij in het begin niet zoveel over de geschiedenis van Arnemui den. Gelukkig kreeg hij hulp. "Ik kwam uit bij Lieven Theune, een plaatselijk bekend en uiterst ac tief man. Lieven heeft veel foto's uit familie- en kennissen kring waaruit ik kon kiezen." Verder zocht Van den Boven kamp contact met oud-gemeen teraadslid Kees Marijs Klaas- zoon en oud-wethouder Piet Bos. 'Arnemuiden in vroeger tijden' bevat tal van foto's. Van Jannet je de Nooijer, bijgenaamd Jane, en Jan Marijs, bekend als Fanne- wak, tot het bezoek van de Israë lische ambassadeur Yossi Gal in hel kader van een actie 'Breng de Joden thuis'. Het boekje is verkrijgbaar bij A.M. Joossens en bij de NOVY winkel in Arnemuiden, in Middelburg bij Antiquariaat Dat Narrenschip (bij de bushalte op de Turfkaai). Verder is het boek te bestellen bij C. van den Bo venkamp telefoon 0113- 501971 of e-mail cvdb@zeelandnet.nl MIDDELBURG - Secretaris Kofi Annan van de Verenigde Naties krijgt zaterdag 8 mei in Middelburg de Four Free dom Award uitgereikt. Tal van hoogwaardigheidsbekle ders zullen bij die uitreiking aanwezig zijn. Wie? Dat is nog niet bekend. Ook niet of iemand van het koninklijk huis aanwezig zal zijn. Door Ad Hanneman Volgens office manager L. Joosse van de Roosevelt Stich ting gaan de uitnodigingen half maart de deur uit. Ze verwacht dat vice-premier Gerrit Zalm wel aanwezig is. Kofi Annan krijgt zijn award in de Abdijm, voor de toewijding waarmee hij de levensstan daard van alle wereldburgers probeert te verbeteren en met diezelfde overtuiging wereld vrede probeert te bereiken. Naast Kofi Annan worden nog vier onderscheidingen toege kend. Zo krijgt de politicus en schrij ver/filmer Lennart Merri de onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting. Merri is twee keer gekozen tot presi dent van Estland. In zijn boe ken en films ondernam hij tal rijke gevaarlijke expedities in de voormalige Sovjet Unie met het conflict tussen lokale cul tuur en de centraal geleide planeconomie als rode draad door het verhaal. Voor de vrijheid van gods dienst krijgt de Palestijn dr. Sa ri Nusseibeth een award over handigd in Middelburg. Hij is van de weinige vooraanstaande Palestijnen die afstand neemt van wraak en haat die de regio in hun greep houden. De Afri kaan Magguie Barankitse zette zich meer dan tien jaar in om kinderen van alle etnische groepen in het door oorlog ver scheurde Burundi onderdak te verschaffen. Daarnaast be strijdt ze aids, de ziekte die in Afrika epidemische vormen OOST-SOUBURG - De sponsor loop die José Spangenberg uit Oost-Souburg op 12 december hield heeft een bedrag van rond de 200 euro opgebracht. Deze op brengst gaat naar het Liliane Fonds. Onder de sponsors heeft Spangenberg ook vier schilderij en verloot. De winnaars van deze schilderijen zijn K. Wennberg uit Vlissingen, mevrouw Goosen uit Oost-Souburg, M. van Ommeren uit Oost-Souburg en C. Griep uit Krabbendijke. Deze winnaars hebben de schilderijen inmiddels in ontvangst genomen. VLISSINGEN - Pushz bv van de hogeschool Zeeland houdt in juli een Summercourse Cambridge English. De lessen zijn steeds van maandag tot en met vrijdagochtend in het ge bouw van de Hogeschool Zeeland aan de Boulevard Bankert in Vlis singen. De lessen van de Summer course brengen de deelnemers aan de cursus op één van de vijf niveaus die de British Counsil hanteert voor haar examens. Deelname is moge lijk op een niveau dat past bij de ken nis en vaardigheden van de cursist. Meer informatie over deze Summer course is verkrijgbaar bij Ineke Na- erebout van Pushz, telefoon 0118- 489480 of e-mail info@pushz.com. MIDDELBURG - Het Stadhuis op de Markt in Middelburg is het start- en tevens eindpunt voor een zestal fietsroutes op Walcheren van 20 tot 30 km. Deze routes zijn opgenomen in een speciaal lichtgewicht fiets- boekje. Het boekje met fiets routes is verkrijgbaar bij diver se boekhandelaren in Zeeland en is te bestellen bij villaflo- ra@zeelandnet.nl. De prijs is 3,50 euro. heeft aangenomen. Voor de Nederlandse inbreng zorgt Max Kohnstamm, de man die aan de wieg stond van de Euro pese eenwording. Hij was een belangrijk pleitbezorger voor stabiliteit en saamhorigheid in Europa. De onderscheiding Four Free dom Award is vernoemd naar de Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt, wiens voorouders uit Zeeland naar Amerika zijn geëmi greerd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog benoemde Roo sevelt vier vrijheden in een toe spraak tot het congres. Het be treft de vrijheid van menings uiting, de vrijheid van geloof, de vrijwaring van gebrek en de vrijwaring van vrees. Na zijn dood ijverde zijn echtgenote Eleanor Roosevelt er voor dat de vier vrijheden werden opge nomen in de Universele Ver klaring van de rechten van de Mens van de Verenigde Naties. De vijf awards worden elke twee jaar toegekend. Vier aan perso nen bij wie één van de vier vrij heden van toepassing is en één aan een persoon die zijn functie en persoonlijkheid heeft verbon den aan de vier van Roosevelt. Nelson Mandele ontving de Four Freedom Award in 2002. De lijst van laureaten in het verdere ver leden vermeldt onder anderen mensen als Helmut Schmidt, Olof Palme, Vaclav Havel, Si mon Wiesenthal, de Dalai Lama, Artsen zonder Grenzen en prin ses Juliana. Koningin Beatrix verwees in de kersttoespraak van vorig jaar op die prestigieuze onderscheiding naar haar moeder. 'S-HEERENHOEK - Sommige mensen leven vele levens in één leven. Niels Augustin is zo ie mand. Veel Zeeuwen kennen deze schrijver, dichter en uitge ver van zijn kunsthandel en ga lerie aan de Middelburgse Wa- genaarstraat. Een ernstige ziek te dwong hem vorig jaar zijn zaak te sluiten en te verhuizen. Het leven zit er bijna op voor Niels Augustin. "Volgens de dokter is het geen kwestie meer van jaren, maar van maanden." In zijn woning in 's Heerenhoek werkt hij aan zijn autobiografie en kijkt hij terug op een veelbe wogen, bijzonder bestaan. Door Bettie Hollestelle Vorig jaar werd bij Augustin MDS geconstateerd, een been- mergziekte die slechts bij een op de tachtigduizend mensen voor komt en waarbij een ernstig tekort aan rode en witte bloedlichaam pjes en bloedplaatjes ontstaat. "Daardoor ben ik vreselijk moe en heb ik elke week een bloedtrans fusie nodig. Maar ik heb me goed kunnen aanpassen, ik loop niet el ke dag te piekeren. Wel moet ik rustig aan doen. Ik slaap veel." De ziekte is ongeneselijk. Augustin heeft zich neergelegd bij het on vermijdelijke. "Ik heb nooit vrese lijk oud willen worden. Mijn moe der is 98 geworden, dat hoeft voor mij niet. Het is een beetje dubbel. Aan de ene kant heb ik het gevoel dat ik moet proberen nog zoveel mogelijk te doen. Aan de andere kant kan het me niet vlug genoeg gaan." Toch heeft hij nog één be langrijk doel: "Ik probeer mijn autobiografie nog af te krijgen. Zodat mijn zes kinderen weten wat hun vader allemaal heeft uit gespookt." Zijn lichaam mag het dan af laten weten, zijn persoonlijkheid is springlevend. Op zijn vijfenze ventigste oogt hij, met zijn grijze haren in een staartje, voor sommi gen nog steeds een tikje excen triek. Zijn verhalen zijn nog altijd fascinerend. In zijn boek be schrijft Augustin het meest turbu lente deel van zijn leven: de jaren vijftig, waarin hij in Parijs woon de en studeerde en intensief op trok met Cobra-kunstenaars als Karei Appel en Corneille en be vriend was met schrijver Simon Vinkenoog. Parijs was indertijd dé plek voor elke kunstenaar die iets wilde be tekenen. Vinkenoog was de spil van de revolutionaire Vijftigers, een groep schrijvers en dichters die zich tegen de gevestigde orde van die tijd verzette. Augustin was er nauw bij betrokken en gaf talloze literaire tijdschriften met hun werk uit. Het boek, 'Lieve mama', is gebaseerd op de brie ven die hij aan zijn moeder, de Duits-joodse schrijfster Elisabeth Augustin, schreef. "Zij is eind 2001 gestorven en liet zo'n hon derd dozen met brieven en manu scripten na. Tot mijn grote vreug de zaten daar ook deze brieven bij." Zijn agent onderhandelt mo menteel met de twee uitgevers die het boek willen uitgeven. Het bohémienbestaan in Parijs was geweldig, maar hard en ook later, weer terug in Nederland, viel het niet altijd mee. Floewel schrijven zijn passie was, moest hij talloze banen en baantjes aan nemen om in het onderhoud van zijn gezin te kunnen voorzien. "Van schrijven word je niet rijk als je geen Harry Mulisch bent. Je had eerst de oorlog en daarna de koude oorlog. In Parijs was het echt overleven. Ik heb de gekste dingen gedaan om aan geld te ko men. Soms op het randje van de criminaliteit. Zo ben ik ooit waar zegger geweest." Uiteindelijk werkte hij meer dan twaalf jaar bij een reclamebureau. "Met een topsalaris. Ik had voor het eerst in m'n leven geen schul den meer. Het was mijn langste baan ooit. Maar daarna wilde ik nooit meer een baan en nooit meer een baas." En zo ging Augustin dertig jaar geleden aan de slag met zijn andere passie: kunst en an tiek. Eerst in Amsterdam, daarna in Willemstad en uiteindelijk in Middelburg, waar hij ook nog een tijd lang een keramisch museum had. Dat laatste omdat hij vond dat het Zeeuws Museum veel te lang dicht bleef. In zijn zaak verkocht hij alles wat hij mooi vond. "Vanaf de 17e eeuw tot en met moderne kunst. Niet persé figuratief, vaak ook abstract, maar het moest wel een emotionele uitstraling heb ben. Eén van mijn zonen begon al met anderhalf te tekenen. Toen hij vijf jaar was zei hij: 'Als ik niet kan tekenen ga ik dood'. Later vroeg hij me wat kunst nou eigenlijk was. Ik zei: 'Als je een emotie in je werk kunt leg gen en een ander haalt die eruit, dan is het kunst'." Van veel van wat men tegen woordig kunst noemt, moet hij niets hebben. "Mensen in plastic namaken, een vangrail langs de Lange Jan... Soms is het een gimmick, maar zeker geen kunst. Als je de titel weghaalt, blijft er niets van over. En dan die Israëlische kunstenaar die een Palestijnse zelfmoordterro- riste als Sneeuwwitje verheer lijkte. Hoeveel mensen kwetste hij daar niet mee? Het is een te ken des tijds, die verruwing." Het is die verruwing en de hard heid van deze tijd waardoor Au gustin niet al te rouwig over zijn naderende einde is. "Ik ben geen doemdenker of pessimist, maar het is een rotwereld. Zoals het nu gaat, hoeft het voor mij niet meer. In de jaren zestig hadden de hip pies een slagzin: 'Stop the world, I wanna get off. Die is nog steeds van kracht." Terugkijkend op zijn leven is hij tevreden. "Het was een avontuur- lijk leven. Ik had meer willen schrijven en publiceren, maar ge zien de tijd en de financiële middelen heb ik eruit gehaald wat erin zat. Natuurlijk zijn er dingen die ik anders had willen doen. Zo ben ik twee keer getrouwd en ge scheiden. En op mijn vijftiende hebben mijn ouders en ik mijn oma op de trein naar Sobibor ge zet. We hadden geen idee wat er met haar zou gebeuren, we dach ten dat ze gewoon weer terug zou komen. Ze was joods, maar katho liek gedoopt, dus mijn ouders zijn meteen achter een verklaring van het doopregister aan gegaan. VLISSINGEN - Het gasten- boel staat vol positieve reac ties. En dat is voor Carla Co- poolse Aersscns een reden te meer om verder te gaan met haar Ontspanningscentrum De Lelie en zelfs te zoeken naar een eigen ruimte, bij voorbeeld een boerenschuur of een school die niet meer wordt gebruikt. Voorlopig blijft ze nog met haar staf ruimtes huren in De Paraplu en Open Hof aan de Alexander Gogelwcg in Vlis singen. Zaterdag 24 april is er open huis tussen 11.00 en 18.00 uur en zullen allerlei disciplines zoals yoga, reiki en didgeridoo meditatie worden gedemonstreerd. Ontspanningscentrum De Le lie heeft vaste docenten voor reiki, tai chi, oerdansen, cha- krahealing. reflexologie, man dalatekenen, meditatie, djembEspelen en yoga, maar nodigt ook regelmatig gastdo centen uit. Zo komt Frank Bruining zondag 7 maart naar het Vlissingse centrum om de minicursus 'Ontdek de kracht in jezelf te geven. Diezelfde dag begeleidt Annelies de Bruin een workshop 'Maak je innerlijke kindpop'.'Deelne mers voor beide activiteiten dienen zich op te geven via het telefoonnummer 0118- 471313. SEROOSKERKE - In de peu terspeelzaal De Vrolijke Keet in Serooskerke wordt vrijdag 19 maart een kinderkleding- beurs gehouden. Tussen 15.15 en 16.30 uur worden speelgoed en kledij aangebo den voor kinderen van 1 tot en met twaalf jaar. Wie kle ding wil verkopen kan don derdag en vrijdag tussen 1 1 en 11.45 uur terecht in de peuterspeelzaal. Achteraf bleek dat ze op de dag van aankomst al was vergast. Die papieren kwamen drie dagen te laat. De tragiek was. ze had de mogelijkheid om onder te duiken. Als we maar hadden beseft wat er met haar zou gaan gebeuren. Maar wc wisten het niet. Daar heb ik me heel lang schuldig over ge voeld. Dat zijn dan van die dingen die ik graag anders had gezien." De tijd die hem nog rest, beleeft hij intens. Hij schrijft, kijkt goede films en leest veel. "Al die dingen waar ik vroeger niet bij stil stond, vorig jaar de eerste aardbeien uit mijn eigen tuin, telefoontjes, brie ven. kerstkaarten... Vroeger was het routine, nu is het bijzonder." Hij heeft een goed contact met zijn kinderen en zijn vrienden, want hij praat graag en vaak. Hij kent veel, heel veel mensen, al zijn er waarschijnlijk nog meer die hém kennen. Over de vraag hoe hij later herinnerd door hen wil worden hoeft hij niet lang na te denken. "Als een vreemde vo gel Ik laat het aan de mensen over of ze dat positief of negatief zien." John en Ingeborg Langerak. (foto: Jaap Wolterbeek) MELISKERKE - Dierenfarm Elzencord in de Kelderweg is per 1 januari overgenomen door John en Ingeborg Langerak, die al heel lang de wens hadden om zelf een dierenpension te beginnen. "Als hobby hield ik al een pension," zegt John Langerak, Ingeborg liep voor haar opleiding op Elzenoord een stage en kreeg van de vorige eigenaars te horen dat ze er uit wilden. "Toen zijn we rond de tafel gaan zitten. Elzenoord is een goede locatie, er is een bestaande klantenkring die we graag verder willen uit breiden." In het pension voor honden en katten wordt binnen en buiten een aantal kennels en hokken vernieuwd, er wordt een nieuwe aanbouw gerealiseerd en er speelruimte voor de dieren. John Langerak heeft ervaring in de hondensport, is gediplomeerd pakwerker en vangt ook moeilijke honden op. De huisdieren die in Elzenoord ondergebracht zijn worden compleet verzorgd: "Wij willen het goed doen; alles draait om hygiëne. Men kan hier te recht voor dagopvang, een week, een maand of langer, dat kan al lemaal," geeft Langerak aan. "In de zomerperiode, voorjaarsva kantie, is het altijd druk. De meeste vakanties zijn pieken. Het is beter tijdig contact op te nemen voor een plaatsje." MIDDELBURG - Grieks specialiteiten restaurant Saloniki in de Gravenstraat is volledig gerenoveerd. Christos en Martha Piastiras voorzagen hun restaurant van nieuwe decoratie, meubelen, bar en hardhouten vloer. Saloniki was een week gesloten en ging 19 fe bruari met een druk bezochte receptie weer open. Het interieur van Saloniki is nu uitgevoerd in een fraai decor dat een typische Griek se sfeer uitstraalt zodat men zich in Griekenland waant. Op de mu ren zijn rclilfs te zien, in de kunstglazen afscheidingswanden tus sen de tafels zijn taferelen uit de Griekse mythologie aangebracht. Aan het plafond is de hemel gedecoreerd door de Griekse kunste naar Babis, met zon, maan en sterren als indirecte verlichting. "Griekse cultuur, eetcultuur, gastvrijheid en een intieme sfeer," verklapt Martha Piastiras het concept van haar zaak. "Wij bieden onze gasten een menukaart van hoge kwaliteit. In onze Griekse keuken krijgen alle gerechten de aandacht die ze verdienen. Speci aliteit van de kok is het maken van diverse beroemde Griekse 'pan netjes'. Ook Larissa, dat maken wij met varkenshaas, spek, groen te, wijn en koksroom is een topper. Voor vegetariirs hebben we een aangename verrassing." In Saloniki blijft het niet bij eten al leen, er is regelmatig live muziek. Het restaurant biedt plaats aan 140 personen en met de verbouwing is een rolstoelvricndelijke en tree gemaakt.. Reserveren? "Beter van wel", meent Martha Piasti ras. Niels Augustin ziet zi jn het einde naderen maar wil voor die tijd zijn autobiografie af hebben. (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2004 | | pagina 19