Woonservicezones in een notendop Koninklijke Onderscheidingen Samen werken HALT reikt prijzen uit In de praktijk (Brom)fietsers in het kernwinkelgebied Historische Vereniging voor plan Clasinastraat Zonnepanelen verplicht Bewonersavond Roggeveenhuis Woensdag 18 februari 2004 de FAAM pagina 5 Infowinkel Stationsbrug toe Rooiaanvragen Chatsessie Servicetelefoon Werkzaamheden Eikenlaan Werkzaamheden Zusterstraat Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@rniddelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht bij de Infowinkel van de gemeente; Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info; www.middeiburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 De Gemeente Middelburg heeft een paar jaar geleden besloten zich meer te gaan ontwikkelen. Nu zijn daarvan al veel resultaten te zien. En het gaat verder. Een ontwikke ling op sociaal gebied is het plan voor de woonservicezo nes. Volgens velen het model voor de toekomst. In dit artikel lees je hoe het plan in elkaar steekt. Waarom woonservicezones in Middelburg? Landelijk is er een omslag in het denken over hoe om te gaan met ouderen en gehandicapten die zorg nodig hebben. Tot nu toe werden zij in (grote) instellingen ondergebracht. Daar komt veran dering in: zorgbehoevende men sen moeten zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving kunnen blijven en zo lang mogelijk maat schappelijk actief kunnen blijven Dat uitgangspunt maakt het dat de zorg anders opgezet wordt. Instel lingen voor intramurale zorg (ver- zorg- en verpleegtehuizen) kun nen minder grootschalig van op zet. Dit is een landelijke tendens. Middelburg gaat echter een stap verder. Hier worden namelijk zo wel de woningen, het aanbod van zorg als het welzijnsaanbod klein schalig en op maat. In Middelburg wordt gestreefd naar een integraal welzijnsaanbod op wijkniveau. Dat wil zeggen dat de (welzijns)activiteiten voor alle Middelburgers toegankelijk zijn Bewoners van zorgclusters moe ten hier ook aan kunnen deelne men gebruik van kunnen maken. De woon- en leefsituatie van ou deren, mensen met een handicap en mensen met een psychiatri sche zorgvraag verbetert. Zij kun nen namelijk binnen Middelburg zelfstandig of met ondersteuning blijven wonen, daarbij gebruikma kend van een voor ieder gelijk waardig niveau van voorzieningen en dienstverlening. Wat gaat er veranderen? Naast het wonen, worden in Middelburg ook zorg en welzijn anders opgezet. Deze worden ook kleinschalig en op maat. De inwoners van Middelburg zijn daarbij het uitgangspunt. Inwo ners in de breedste zin van het woord, dus inclusief ouderen, mensen met een handicap en mensen met een psychiatrische zorgvraag. Zorg en welzijn wor den naar de mensen gebracht in plaats van de mensen naar de zorg en welzijn. Om deze idee n gestalte te ge ven, is het noodzakelijk dat: - woningen in Middelburg worden aangepast zodat ze ook geschikt worden voor mensen die zorg no dig hebben: - een deel van de bestaande (gro te) instellingen voor intramurale zorg een andere bestemming krijgt of wordt vervangen door klei nere intramurale instellingen; - nieuwe woningen worden ge bouwd die te gebruiken zijn door zorgbehoevenden. In december 2003 zijn door HALT Walcheren lespakket ten over vuurwerk (ter pre ventie) verspreid aan de bo venbouw van het basisonder wijs in de Gemeenten Middel burg, Vlissingen en Veere. In totaal hebben 69 scholen meegedaan aan het preven tieproject: 27 in de gemeente Middelburg, 22 in de gemeen te Vlissingen en 20 scholen in de gemeente Veere. Zo heb ben bijna 3000 leerlingen het lespakket in handen gekre gen. In het lespakket was een prijs vraag opgenomen: het oplos sen van een rebus. Zo'n 1500 strookjes met de goede oplos singen zijn retour gekomen bij HALT Uit dit aantal zijn drie prijswinnaars getrokken die de rebus goed hebben opgelost. De prijswinnaars ontvangen een kadobon en voor de hele klas van de betreffende leerling is er taart. De prijswinnaars zijn Rick 't Gil de van de Klimopschool in M'- burg, Chantal Visser van de OBS de Branding in Vlissingen en Denise Vader van de Willi- brordusschool in Zoutelande. De prijzen wérden afgelopen maandag uitgereikt door me vrouw S. Sol en mevrouw. J. Voogdt van HALT Walcheren. De gemeente Middelburg kan de woonservicezones natuurlijk niet alleen realiseren. Andere partijen zijn van essentieel belang bij het anders kunnen opzetten van wo nen, zorg en welzijn. Zij werken samen aan het verbeteren van de woon- en leefsituatie van inwo ners van Middelburg in het alge meen en van ouderen, mensen met een handicap en mensen met een psychiatrische zorgvraag in het bijzonder. Zo kan iedereen zelfstandig blijven wonen, ge bruikmakend van een voor ieder gelijkwaardig niveau van voorzie ningen en dienstverlening. Het realiseren van de woonservice zones is dus een zaak van de ge meente Middelburg, zorgaanbie ders, welzijnsorganisaties en wo ningcorporaties. Deze betrokken partijen stemmen hun afzonderlijke activiteiten op elkaar af en werken samen. Het ondertekenen van het convenant op 16 februari is daarin een belangrijke stap. De gemeente Middelburg kan het natuurlijk niet alleen. Er zijn nog verschillende participanten: Provincie Zeeland, Zorgkantoor Zeeland, Stichting Woongoed Middelburg, Woonzorg Neder land, Stichting Werkt Voor Oude ren, Stichting Emergis, Stichting Philadelphia, Stichting Zorgverle ning van de Gereformeerde Ge meenten in Zeeland, Stichting So ciaal Kultureel Werk Middelburg, Stichting Welzijn Ouderen Middel burg, Stichting Arduin, Stichting Protestantse Ouderenzorg Wal cheren, Stichting Zorgstroom, Stichting Voor Regionale Zorgver lening, Stichting 't Gors. Daarnaast zijn ook het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en Stichting Het Klaverblad Zeeland betrokken bij dit ver nieuwingstraject. In de gemeente Middelburg wor den tot 2010 negen woonservice zones gerealiseerd. Een woon- servicezone is een wijk of een deel van een wijk en bestaat uit. a) verschillende vormen van wo nen voor zorgbehoevenden: - woningen type A: groepswonin gen met 24-uurs zorg met toezicht - woningen type B: geclusterde woningen met 24-uurs zorg - woningen type C: zelfstandige woningen waar intensieve thuis zorg mogelijk is b) een zorgkruispunt. Dit is de uit valsbasis voor de zorgverlening. Van hieruit worden zorg aan huis geregeld. Op de locatie van het zorgkruispunt zelf wordt 24-uurs zorg geleverd. Het zorgkruispunt kan bijvoor beeld een klein medisch centrum bevatten of een ziekenboeg voor kortdurende opvang van thuiswo nende cli°nten; c) een coördinatiepunt. Het een- traal loket dat regelt dat vraag en aanbod wat betreft zorg en welzijn met elkaar gecombineerd worden. Zorg en welzijn wordt naar de cli°nt gebracht, of andersom; d) daarnaast is het mogelijk dat welzijnsactiviteiten aan huis ge bracht worden of dicht bij te halen zijn in of vanuit de wijk (welzijns)activiteitencentra. Bij zorg gaat het om: huishoude lijke zorg, persoonlijke verzorging, verpleging, ondersteunende be geleiding, activerende begelei ding, verblijf en behandeling. Bij de invulling van welzijn gaat het om: welzijn (culturele, recrea tieve, sportieve activiteiten e.d.) maatschappelijk werk, sociale vei ligheid, ondersteuning bij sociale netwerken, mobiliteit en hand- en spandiensten (hulp bij financi°le administratie, klussendienst, maaltijden etc.). Hoe zit het met het aanvragen van een Koninklijke Onderschei ding? ledereen weet wel dat de meeste lintjes rond Koninginne dag worden uitgereikt. In bijzon- Waar en Wanneer mag er niet gefietst worden in het kernwin kelgebied? Voor velen is dit niet helemaal duidelijk. Daarom volgt hier een korte uitleg. Onder het kernwinkelgebied wordt verstaan de Markt, Lange Noord straat, Gravenstraat, Nieuwe Burg, Langeviele, Lange Geere, Korte Geere, Plein 1940, Potten- markt, Vlasmarkt, Krommeweele, Lange Delft, Sint Janstraat, Heren straat, Segeerstraat, Nieuwstraat, Korte Delft, Koorkerkstraat, Nieu we Kerkgang en Onder den To ren. Door de volgende straten mag al leen gefietst worden op donder dag van 21.00 tot 10.00 uur en op overige dagen van 18.00 tot 10.00 uur: - De Langeviele - Het gedeelte van de Lange Gee re tussen de Papenstraat en de Langeviele - De Korte Geere - Het gedeelte van de Graven straat tussen de Zusterstraat en de Markt - De Nieuwe Burg - De Lange Delft - Het gedeelte van de Sint Jan straat tussen de Zusterstraat en de Lange Delft - Het gedeelte van de Herenstraat tussen het "Herenpleintje" en de Lange Delft - Het gedeelte van de Segeer straat tussen de Sint Barbaragang en de Lange Delft - Het gedeelte van de Koorkerk straat tussen die Nieuwe Wal en de Lange Delft De Langeviele in richting van de Pottenmarkt en de Lange Geere in beide richtingen zijn ook op overige tijden opengesteld voor fietsers, omdat deze deel uitma ken van een fietsroute. Bromfietsers zijn in het gehele kernwinkelgebied verboden, uitge zonderd de route Lange Noord- straat-Markt-Plein 1940-Gortstraat in beide richtingen. De Korte Delft en de Nieuwstraat zijn ook toegan kelijk voor bromfietsers, omdat de ze straten deel uitmaken van een (brom)fietsroute. Eerder deze maand heeft over leg plaatsgevonden tussen de voorzitter van de Historische Vereniging Arnemuiden, de heer De Ridder, en wethouder De Vries. Het gesprek ging over de plannen voor een supermarkt en een zorgcluster aan de Clasinastraat in Arne muiden. De historische vere niging heeft benadrukt wel achter die plannen te staan en is in deze geen actiegroep. Eerder waren berichten naar buiten gekomen dat de Histori sche Vereniging Arnemuiden ernstige bezwaren zou hebben tegen de komst van een super markt en zorgcluster aan de Clasinastraat. In het gesprek bleek dat de vereniging wel kanttekeningen plaatst bij het realiseren van een nieuw speel veld. Het idee van de gemeente Middelburg was om dit half in de historische dijk (de voormalige Dokpolder) te maken. Met be trekking tot de situering van het speelveld is overeengekomen dat de definitieve plaats van het speelveld in nauw overleg met de vereniging zal worden be paald. Uitgangspunt hierbij is dat de historische dijk wordt ont zien. De vereniging vroeg in het ge sprek aandacht voor een zorg vuldige behandeling van de voormalige begraafplaats aan de Clasinastraat. De wethouder heeft verzekerd dat met betrek king tot dat laatste punt reeds afspraken zijn gemaakt met de projectontwikkelaar. In de infowinkel aan de Stadhuis straat 2 kan je terecht voor aller lei info over de Gemeente Middelburg. Er liggen brochures over de verschillende projecten die in de stad worden uitgevoerd. Zo kom je alles te weten over het stationsgebied, het A-theater, Mortiere, de Magistraatwijk, de Stromenwijk, gemeentelijke be lastingen en ga zo door. Interes se? Wij zijn op werkdagen van negen tot vijf geopend. Ook staat er een internetzuil, zodat mensen die thuis geen aanslui ting hebben, bij ons www.mrddel- burg.nl kunnen bezoeken. Op de site vind je behalve heel veel in fo, ook digitale diensten. Neem er eens een kijkje. De Stationsbrug is op donder dag 19 februari afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Auto's worden omgeleid via de Blauwedijk en de Kanaalweg. dere gevallen vindt de uitreiking op een andere datum plaats. In dit artikel leggen we uit hoe het zit. Een Koninklijke Onderscheiding ontvang je niet zo maar. Mensen die een lintje krijgen, hebben zich op een bijzondere manier verdien stelijk gemaakt tegenover het Ko ninklijk Huis of de samenleving. Het is belangrijk dat dat die inzet van recente aard is. Van bijzonde re verdiensten is sprake wanneer iemand zich geruime tijd zodanig voor de samenleving heeft inge spannen, dat deze inspanning uit gaat boven hetgeen van hem of haar verwacht mag worden. Dit is misschien wat omslachtig om schreven. Enkele voorbeelden zijn verhelderend. Iemand die bijvoor beeld 20 jaar vrijwilligerswerk heeft gedaan en zich daarvoor met hart en ziel heeft ingezet. Iemand die zich geruime tijd belangeloos heeft ingezet voor de kerk. Een mede werker van een Oranjevereniging die er na 25 jaar mee ophoudt. Ook iemand die in zijn werk bijzon dere prestaties levert kan worden onderscheiden. Het gaat dus om persoonlijke inzet, visie en kwalitei ten waar de samenleving baat bij heeft. In de aanvraag vermeld je de naam- en adresgegevens van de persoon voor wie de aanvraag van toepassing is. Een motivatie mag uiteraard niet ontbreken Het adres van de aanvrager moet ook wor den vermeld. Op die manier blijft de aanvraag en eventuele toeken ning van de onderscheiding een verrassing. De lintjes worden altijd door de burgemeester uitgereikt. Een aanvraag wordt niet per defini tie gehonoreerd. Bij de beoordeling van een aanvraag wordt ook beke ken of de maatschappelijke waardering voor deze bijzondere verdienste al op een andere ma nier tot uitdrukking is gekomen. Het is niet mogelijk om voor jezelf een Koninklijke Onderscheiding aan te vragen. Hoe aanvragen? Misschien vind je dat iemand in jouw omgeving in aanmerking komt voor een Koninklijke Onder scheiding. Je kan dan een voor dracht indienen bij de burge meester van de gemeente waar je woont Het aanvraagtraject neemt echter enige maanden in beslag. Dit komt doordat de voordrachten eerst door de Gemeente in behan deling worden genomen, daarna door de Provincie en tenslotte door het Kapittel voor de Civiele Orden in Den Haag. Voordrachten voor een Koninklijke Onderscheiding met de bedoeling de uitreiking te laten plaatsvinden ter gelegenheid van Koninginnedag dienen jaarlijks voor 1 augustus bij de burge meester ingediend te zijn. Voor de overige voordrachten - dus voor uitreiking van het lintje niet op Ko ninginnedag - geldt een aanvraag- termijn van ongeveer vijf maan den. Zo'n aanvraag kan het hele jaar door worden ingediend bij de burgemeester. Informatie Wanneer je overweegt een aan vraag voor een Koninklijke Onder scheiding in te dienen, is het aan te bevelen voor meer informatie eerst contact op te nemen met de kabi netschef van de burgemeester. Die is telefonisch bereikbaar op nummer 67 54 38. Fietsers en voetgangers mogen dus wel van de brug gebruik maken. Op het brugdek worden fietssuggestiestroken aange bracht. Als het de hele dag re gent zal het werk worden uitge steld. De twee voetgangers oversteekplaatsen voor het sta tion worden volwaardige zebra paden. De Gemeente heeft een aantal rooiaanvragen ontvangen. Voor meer informatie of voor een reactie kan je terecht bij Jeanette van Nieulande van Vergunningverle ning en Handhaving, telefoon 67 54 20 of e-mail jearij@middel- burg.nl Belangstellenden kunnen tegen een rooiaanvraag, binnen veertien dagen na publicatie hun zienswijze indienen. Het gaat om: 1 wilg, Poeleridaeleweg 49 1 iep en 1 es, Noordweg 342 1 eik, Gen. Simondsstraat 4 1 kastanje, Mosselkreekstraat 26 Middelburgers kunnen iedere donderdagavond tussen ze ven en acht uur op middel burg.nl terecht om met een bestuurder te chatten. Via de startpagina van de gemeen telijke website kan je direct doorklikken naar de chatbox. Je kan er voor kiezen om mee te chatten, maar je kan de ge sprekken ook als toeschouwer volgen. Wie aan de beurt is lees je wekelijks op deze pagi na en op middelburg.nl. Don derdag 19 februari zit wethou der Albert de Vries achter de computer. Wil je met hem in gesprek over bijvoorbeeld de plannen voor de woonservice- zone, log dan in en kom naar de chatbox. Leo Luitwieler is 26 februari online. Hannie Kool-Blokland chat 4 maart. Middelburgers kunnen met meldingen, klachten of tips over de openbare ruimte te recht op het telefoonnummer 67 53 22 tussen acht uur 's och tends en half vijf 's middags. Doormailen kan ook via het meldingsformulier op www.middelburg.nl. Bij een loszittende stoeptegel, een kapot verkeerslicht of hon denpoep op straat, kan het num mer worden gedraaid. Na binnen komst van een melding wordt de klacht, afhankelijk van de urgen tie, zo spoedig mogelijk verhol pen. Vanaf 1 maart tot 1 oktober is het telefoonnummer bereikbaar van half acht s ochtends tot vier uur in de middag. Op www.middel- burg.nl kan je 24 uur per dag ge bruik maken van het digitale mel dingsformulier voor klachten en tips. Wellicht heb je al vernomen dat de bewoners van het Rogge veenhuis gaan verhuizen. In het kader van het gemeentelijk zorgbeleid zullen in de toe komst de meeste senioren zelf standig worden gehuisvest in woningen waar intensieve zorg mogelijk is. Het huidige verzor gingshuis past niet meer in die plannen. Het voornemen van de gemeente is om in het Rogge veenhuis studenten van de Roosevelt Academy te huis vesten. Omdat studenten op een andere manier dan de senioren van het ge bouw en de omgeving gebruik zul len maken, is het noodzakelijk dat daar voldoende aandacht aan wordt geschonken. De gemeente Middelburg wil voordat de plannen verder uitgewerkt worden, graag aangeven welke idee n zij heeft. Dat gebeurt tijdens een bewoners avond op dinsdag 24 februari a.s Bovendien wil de gemeente omwo nenden in de gelegenheid stellen daarop te reageren. Suggesties en idee n van hun kant kunnen dan bij de uitwerking van de plannen wor den betrokken. Zorgstroom en de gemeente Middelburg beseffen dat dit voor de direct omgeving een ver andering betekent. Daarom willen zij buurtbewoners informeren en bij de plannen betrekken. Programma Tijdens de bewonersavond staan een aantal onderwerpen op de agenda. - De directie van het Roggeveen huis geeft een toelichting op de verhuizing van de bewoners. - De Roosevelt Academy geeft tekst en uitleg over de invulling van de studentenhuisvesting - Daarna worden de aanwezigen door Woongoed Midelburg gein- formeerd over de beheersmaatre gelen die zij nemen - Vervolgens vertelt Woonzorg Nederland het een en ander over de invulling van de nieuwbouw. - Aan het einde van de bijeen komst zal met de aanwezigen ge sproken worden over de vorming van een contactgroep of iets der gelijks. Dit is dan de gesprekspart ner van de gemeente als het gaat om de concrete invulling van de plannen Uiteraard is er de hele avond de gelegenheid tot het stellen van vragen aan de sprekers. Welkom Direct omwonenden van het Rog geveenhuis zijn uitgenodigd. Maar andere belangstellenen zijn na tuurlijk ook van harte welkom. De bijeenkomst vindt plaats op dins dag 24 februari a.s. in het Jacob Roggeveenhuis en begint om 19.30 uur. 'Ouderen, mensen met een handicap en mensen met een psychiatrische zorgvraag kunnen in de toekomst binnen Middelburg zelfstandig of met ondersteuning blijven wonen.(foto: Photographies) Dienst Ruimte heeft een plan op gesteld voor het vernieuwen van de hoofdriolering in de Essen- laan, Kornoeljelaan, Lijsterbe slaan, Eikenlaan, Tamariskenlaan en Griffioenstraat. Omwonenden zijn van harte welkom op de infor matiebijeenkomst op 26 februari, 16.30 uur, in de kantine van de dienst Ruimte Vlissingsestraat 21 (ingang achterzijde). Na de ver vanging van de hoofdriolering worden de straten herbestraat. Daarbij wordt voorgesteld de te smalle straten zoals Lijsterbe slaan, Eikenlaan en Tamarisken- laan minimaal te verbreden, zoda nig dat het trottoir 1,20 meter breed wordt en een verhuiswagen van de rijbaan gebruik kan maken zonder schade te rijden aan de trottoirs. Het ligt in de bedoeling de werken in april 2004 te starten. Met drie leden van de werkgroep uit de wijk is op 14 januari 2004 overleg geweest, waarbij wensen uit de wijk verwoord zijn. Deze wensen worden meegenomen bij de voorbereiding van de plannen. Opnieuw pakt de gemeente een straat aan in de binnen stad. Dit keer is het de Zusterstraat, tussen de Gra venstraat en de Gortstraat. De straat krijgt een nieuwe puinfundering en de bestra ting wordt vernieuwd. De aannemer is afgelopen maandag begonnen met het werk. Het eindresultaat zal er uit zien zoals in de Lange Noordstraat en de Stadhuis- straat. Naar verwachting is het werk in april gereed. Tijdens de werkzaamheden kan niet op Plein 1940 worden geparkeerd Het eenrichtings verkeer in de Sint Janstraat wordt deze periode omge draaid. Het is dus niet meer mogelijk om vanaf de Turfkaai deze straat in te rijden. Met verkeers borden wordt de gewijzigde verkeerssituatie aangegeven. Omwonenden zijn per brief geïnformeerd De daken van alle woningen, kantoren en andere gebouwen in Middelburg worden zo snel mo gelijk voorzien van zonnepane len om het milieu te bescher men! Of vind je van niet? Deze en nog meer prikkelende stellin gen zullen aan de orde komen in het milieudebat dat door de ge meente in het stadhuis wordt ge houden. Meepraten? Kom dan langs op donderdagavond 19 fe bruari. Het milieudebat begint om zeven uur. Waarom? De gemeente is bezig met het op stellen van een milieubeleidsplan. Dit plan omvat alle belangrijke mi lieuzaken binnen Middelburg en probeert deze op elkaar af te stem men zodat er sprake is van een mi lieubeleid. In het plan staat wat de gemeente wil bereiken en wat ze hiervoor wil doen de komende vier jaar. Om dit plan te kunnen opstel len hebben we de mening en visie nodig van betrokken Middelbur gers. Hiervoor organiseren we een debat voor bedrijfsleven, instellin gen. overheden en inwoners van Middelburg. Enkele stellingen: Voor elk nieuw bedrijventerrein extra groen in Middelburg. Verkeer veroorzaakt geen ge luidsproblemen in Middelburg. Ik steun de ambitie om de groen ste stad van Nederland te zijn in 2006. Middelburg moet op elk dak van een huis, kantoor, fabriek zonnepa nelen aanbrengen Middelburg moet bruisen: meer horeca, uitgaansgelegenheden en winkels. Een groei van het toerisme is goed voor een duurzaam Middel burg. Gescheiden afval inleveren is niet beter voor het milieu. Het verbranden van afval moet verboden worden in Middelburg. Waar en wanneer Het debat vindt plaats in de bur gerzaal in het stadhuis en duurt van zeven tot elf uur. Hiervoor worden overheden, bedrijfsleven en burgers uitgenodigd. De ge meenteraad is de hele avond aan wezig als toehoorder. Je kan je opgeven door je naam, adres en telefoonnummer door te e-mailen naar info@middelburg.nl Of bel naar Daan Arkesteijn, telefoon 67 52 42. Hij is bereikbaar van dins dag tot en met donderdag van een tot vijf uur. Via hem kan je ook zelf suggesties voor stellingen of onderwerpen doorgeven

de Faam | 2004 | | pagina 5