Werkzaamheden Nieuwsbrief jeugdzorg Provinciale Staten Adverteren doet verkopen Weet u hoe hoog uw cholesterol is? Provincie Zeeland GEZOND BEKEKEN Vrijwilligers Expositie m Officiële Mededelingen Ruimte Sociale en Bestuurlijke zaken Onderzoek Milieu Besluiten accepteren meldingen ThermPhos International B.V. aan! Woensdag 18 februari 2004 De Faam Pagina 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 8/2004 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Abdij Nieuws "Gehandicapte" Stationsbrug hindert scheepvaart Kanaal door Walcheren. Op maandag 1 maart 2004 wordt begonnen met de wegver- betermg van de N 675 tussen Groede en Nieuwvliet. De werk zaamheden worden in drie fases uitgevoerd en zullen, als het weer meewerkt, half mei afgerond zijn. Vanaf half april beginnen de werk zaamheden aan het gedeelte tus sen Nieuwvliet en Potjes met de aanleg van een ovale rotonde en een parallelweg. Na de bouwvak vakantie wordt begonnen met de tweede en derde fase. Tijdens de laatste fase wordt de bocht bij de Vierhonderdpolderdijk afgesne den en de weg verbreed en ge asfalteerd. Enige hinder voor het verkeer en aanwonenden is onvermijdelijk. Als de uitwegen naar de openba re weg onverhoopt tijdelijk afge sloten moeten worden, zal tijdig overlegd worden met direct belanghebbenden. Voor informatie kan contact wor den opgenomen met het project bureau Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuwsch-Vlaanderen, tele- fooon 0118-631069. Op de website www.zeeland.nl/nieuws/overig kan ook een tekening van de uit te voeren werkzaamheden geraadpleegd worden. Stremming scheepvaart Niet alleen het wegverkeer krijgt met werkzaamheden te maken. Ook het scheepvaartverkeer op het Kanaal door Walcheren zal hinder ondervinden van een aan tal stremmingen die nodig zijn om één van de aandrijfmotoren in de Stationsbrug te reviseren. De eerste stremming voor de scheepvaart is van dinsdag 9 maart 7.00 uur tot woensdag 10 maart 22.00 uur. De twee de van maandag 22 maart 19.00 uur tot woensdag 24 maart 24.00 uur. Tussen dé beide stremmingen kan de brug maar beperkt bediend worden op de tweede motor. De vaste tijden zijn: 6.00, 7.40, 8.40, 10.40, 12.40, 14.40, 16.40, 18.40, 20.40 en 21.40 uur. 's Nachts is er geen bedie ning en als de wind harder is dan 6 Beaufort ook niet. Donderdag 26 februari, 11.00 uur houdt de hoor- commissie bestemmings plannen zitting in het pro vinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Inwoners van 's Heer Arendskerke hebben bedenkingen geuit tegen het bestemmingsplan Kern Hoedekenskerke van de gemeente Borsele. De indieners en het gemeentebestuur van Borsele worden gehoord. De zitting is openbaar. De invoering Wet op de jeugdzorg per 1 januari 2004 is niet gehaald. De bijzondere tentoonstelling "Glas van vissers, kooplui, monni ken en heren" belicht 165 ar cheologische glasvondsten (ven sterglas, schenk- en drinkgerei) van het middeleeuwse vissers dorp Walraversijde en een aantal andere vindplaatsen uit de Vlaamse kustregio en Zeeland, waaronder Vrouwenpolder, Aardenburg, Sluis, Middelburg en Veere. De expositie is een initiatief van de provincie West-Vlaanderen in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en is gratis te bezichtigen van dinsdag 17 februari tot en met 14 mei in De Burg, Groenmarkt 13 te Mid delburg. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Om de Wet op de jeugdzorg op 1 januari in te laten gaan had de Eerste Kamer deze voor 11 no vember 2003 aan moeten nemen. Deze datum is niet ge haald. Dat komt doordat de com missie van de Eerste Kamer op 4 november heeft vastgesteld dat nadere schriftelijke vragen aan de bewindslieden noodzake lijk zijn. De termijnen die aan invoering van een wet worden gesteld kon den zodoende niet worden ge haald en dat heeft ertoe geleid dat de bewindslieden de Tweede Kamer hebben laten weten dat er nu naar gestreefd wordt de wet per 1 januari 2005 in te laten gaan. Dit staat in de nieuwsbrief jeugd zorg die de provincie heeft uitge bracht. De provincie Zeeland wil afspra ken maken met de instellingen, om het per 1 januari 2004 moge lijk te maken op een manier te werken alsof de wet al in werking getreden is. De vertraging heeft wel een aan tal consequenties. Onder andere is het recht op jeugdzorg nog niet van kracht en de Wet op de jeugdhulpverlening blijft voorlopig wel geldig. Brochure Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport heeft een brochure uitgegeven met een toelichting op de invoering van de nieuwe Wet op de jeugdzorg. Deze is te bestellen bij: Ministerie van VWS, Directie Jeugdbeleid, Postbus 20350, 2500 EJ Den Haag, telefoon 070-3407890. In de nieuwsbrief wordt onder meer verslag gedaan van de informatiebijeenkomsten met de Zeeuwse gemeenten, het af scheid van Wilna Janse van stich ting Agogische Zorgcentra Zee land (AZZ) en het pleidooi voor één aanmeldpunt, waarin Bureau Jeugdzorg en Algemeen Maat schappelijk Werk zouden moeten participeren. Verder is te lezen dat Provinciale Staten op 19 december 2003 akkoord zijn gegaan met een eenmalige extra bijdrage van 240.000,- om de wachtlijsten in de zorg weg te werken en een overheveling van taken van BJZ naar AZZ mogelijk te maken. Gedeputeerde G.R.J. van Heuke- lom verwacht binnenkort, op basis van cijfers over de huidige aantallen jeugdigen, de beschik king te hebben over een extra rijksbijdrage van circa 200,000,- voor 2004, die tot ongeveer 500.000,- op kan lopen in 2007. Dit is het resultaat van de onderhandelingen tussen het Rijk en de provincies over de verdeling van de extra rijksbijdra ge voor de jeugdzorg. Wie zich van de volledige inhoud van de Nieuwsbrief Jeugdzorg op de hoogte wil stellen kan deze bestellen bij het informatiecen trum van de provincie Zeeland, Postbus 6001,4330 LA Middel burg, telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zee- land.nl. Informatie is ook te vinden op de website van de provincie www.zeeland.nl. De informatie staat onder het kopje "Bestuur en organisatie". Als vervolgens "be leid" aangeklikt wordt, verschijnt halverwege de kolom "Jeugdzorg in Zeeland". De commissievergaderingen zijn openbaar, belangstellen den zijn van harte welkom voor het bijwonen van de bij eenkomst. Indien u wenst in te spreken verzoeken wij u vriendelijk dit uiterlijk een half uur voor aan vang van de vergadering aan de commissiegriffier door te geven. Datum: vr 20 februari Aanvang: 09.00 uur Locatie: 2e commissiekamer, Provinciehuis Voorzitter: mw. H.A. Polder man-Martin Commissiegriffier: Alma van Wallenburg, tel. 0118- 631265 Agenda: - Presentatie 'Thuis in Zeeland'. - Stappenplan Provinciale Woon- visie 2005-2010. Voigende vergadering 19 maart. Datum: vr 20 februari Aanvang: 13.30 uur Locatie: 2e commissiekamer, Provinciehuis Voorzitter: mw. M. Ie Roy Commissiegriffier: Margreeth Trimpe, tel. 0118-631437 Agenda: - Informatie-uitwisseling inzake pakket maatregelen curatieve zorg Schouwen-Duiveland. - Statenvoorstel gedragscode bestuurlijke integriteit provincie Zeeland 2004. - Statenvoorstel Wijziging veror dening onderhoudssubsidies monumenten en draaipremies molens Zeeland 1998. - Statenvoorstel bekostiging Om roep Zeeland. - Discussie aandeelhouderschap Delta NV. Volgende vergadering 19 maart. De commissie van onderzoek onderscheidt zich van de vier sta tencommissies. De specifieke taakopdracht is het toetsen van uitvoering van provin ciaal beleid. Er is geen spreek recht voor het publiek. Datum: ma 23 februari Aanvang: 18.00 uur Locatie: 2e commissiekamer, Provinciehuis Voorzitter: T. van Oosten- brugge Commissiegriffier: Alma van Wallenburg, tel. 0118- 631265 Agenda: - Voortgang verbeterpunten inter ne kwaliteitszorg. - Herziening Reglement voor de commissie van Onderzoek. Volgende vergadering 22 maart. Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van hun beslui ten tot het accepteren van de meldingen Wet milieubeheer van ThermPhos International B.V. te Vlissingen. De meldingen heb ben betrekking op het, bij wijze van proef, inzetten van slakkeri- wol in de fosforovens en het inrichten van een wasplaats voor het reinigen van voertuigen. De besluiten en de meldingen kunnen worden ingezien tot en met 24 maart 2004 bij de Direc tie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middel burg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantoor uren en bij de afdeling publieks- zaken van de gemeente Vlis singen aan de Coosje Busken- straat 200 te Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefo nische afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur. Belanghebbenden kunnen tot en met 24 maart 2004 tegen dit besluit schriftelijk bezwaar maken bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voorziening vragen bij de Voor zitter van de afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost (tel. 0118- 631769). SV/ .'ÉÊM WÊ Veel Nederlanders hebben last van een te hoog cholesterolgehalte in hun bloed. Een groot deel van hen is hier echter niet van op de hoogte. Een te hoog cholesterolgehalte is een belangrijke risicofactor voor hart- en vaatziekten. En hart- en vaatziekten zijn in ons land nog steeds doodsoorzaak nummer één. Jaarlijks overlijden ongeveer 50.000 Nederlanders aan deze ziekten. Het is dus geen overbodige luxe om regelmatig uw cholesterolgehalte te laten meten. Cholesterol is een vetachtige, niet in water oplosbare stof die in ons lichaam onder andere als bouwstof wordt ge bruikt. Hoewel cholesterol een slechte naam heeft, is het in bepaalde mate absoluut noodzakelijk voor de ontwik keling van ons lichaam. Cholesterol komt op verschillende manieren in ons lichaam. Voor een klein gedeelte komt het via onze voeding binnen. Na een maaltijd wordt cholesterol door de dar men in het bloed opgenomen. Het me rendeel van het cholesterol wordt aan gemaakt door de lever. Via een bepaal de kringloop komt dit cholesterol terecht in de darm, waarna het, indien ongebruikt, weer kan worden opge nomen door de lever. Daardoor blijft de productie van de lever relatief laag. De oorzaak van een verhoogd choles terol in het bloed kan een leverafwij king zijn, bijvoorbeeld als gevolg van een erfelijke ziekte. Voedsel met veel verzadigde vetten, alcohol, roken en overmatig zoutgebruik hebben ook een negatieve invloed op het cholesterol gehalte. Als de hoeveelheid choleste rol in het bloed te hoog is, ontstaat er verdikking van de slagaders, een pro ces dat atherosclerose of aderverkal king genoemd wordt. Hierdoor neemt het risico op hart- en vaatziekten flink toe. Mensen met diabetes, een hoge bloeddruk of met een erfelijk hoog Red aki Ie: M. do la Rlvldro. oris cholesterol lopen een extra risico op hart- en vaatziekten. Voor deze groep is een goede controle van het choles terol van levensbelang. De huisarts kan op eenvoudige wijze met wat afgeno men bloed de waarde van het choles terol meten. Als het cholesterolgehalte te hoog is, zijn er verschillende manieren om dit te verlagen. Ten eerste is het belang rijk om op de voeding te letten. Bij een matig verhoogd cholesterol helpt een dieet vaak al goed. Als een dieet niet helpt, kan de arts cholesterolverla gende medicijnen voorschrijven. De meest gebruikte cholesterolverlagers zijn de zogenoemde statines. Uit recent onderzoek blijkt echter dat bij meer dan de helft van de mensen die stati nes gebruiken, het cholesterol niet vol doende wordt verlaagd. Sinds kort is er voor deze groep mensen een nieuwe behandeling beschikbaar. Pakt de the rapie met statines alleen het choleste rol in de lever aan, de nieuwe behandel methode met ezetimibe remt selectief de opname van het cholesterol in de darm. Het geeft daarmee, wanneer het toegevoegd wordt aan een willekeurige dosis statine, een sterkere choleste- roldaling dan met een statine alleen. Zowel bij een dieet als bij het gebruik van medicijnen is het belangrijk om ook na de start van de behandeling regel matig de cholesterolwaarde te laten controleren. mEE MEE Zeeland Ondersteuning bij leven inet een beperking Voor een aantal activiteiten voor mensen met een (licht) verstandelijke beperking komen wij graag in contact met Middelburg Voor de Instuif op donderdagavond. De bezoekers zijn volwassenen die graag knutselen, puzzelen en spelletjes doen Informatie: Gerard Oosterling. Voor de Kookgroep op donderdagmiddag voor kinderen/jongeren. In de kookgroep bereiden de kinderen/jongeren eenvoudige hapjes. Informatie: Petra Benschop. St. Janstcen Voor bet Eethuis, om na het werk met elkaar koffie te drinken, te eten en te praten. Vrijwilligers helpen bij het bereiden van de maaltijd en scheppen een gezellige sfeer. Maandelijks 1 of 2 dinsdagen van 17.00 tot circa 21.00 uur. Informatie: Ghislaine van der Linde. Zierikzee Voor de Inloop: een ontmoetingsplaats voor volwassen, om met elkaar koffie te drinken, te praten of een spelletje te doen. Vrijwilligers begeleiden de activiteit samen met een beroepskracht. Informatie: Gerard Oosterling. Middelburg en Goes Voor de Vriendenkring: een groep volwassenen die eens per maand op vrijdagavond bij elkaar komt om te praten of samen leuke dingen te doen. Vrijwilligers fungeren als "motor" van de Vriendenkring en zorgen ervoor dat mensen elkaar blijven ontmoeten. Informatie: Petra Benschop. Regio Midden- en Noord-Zeeland Regio Zeeuwsch-Vlaanderen Hoofdbureau .Middelburg Singelstaat 9 43 31 SR Middelburg T: 0118- 61 50 51 F: 0118- 61 33 59 icezeelaiid. ul Regiobureau Terneuzen Axelsestraat 202 4537 AX Terneuzen T: 0115- 67 53 00 F: 0115 - 67 53 10 iueezecland@mcezcelatid. ril ^HÊÉÏjWBW oei naar (0548) 537 555 of surf naar www-selekthuis.nl «e gratis Catalogus rest n voor een woning van SelektHuis, dan kiest u voor kwaliteitgemak en traditioneel bouwen. Degelijkheid en raffinement zijn daarbij vanzelfsprekend. voor detail en alle aandacht voor uw Evenals specifieke wensen. Tenslotte is het üw buis dal we bouwen! SelektHuis staat voor zorgeloosheid en comfort. Van opdracht tot oplevering. Onderdeel Nieuwcnhuis Crotp SelektHuis, Postbus 180, 7460 AD Rijssen, (0548) 537 555, www.selekthuis.nl

de Faam | 2004 | | pagina 13