'De ervaringen daar bepaalden mijn leven' Fusie vi www.de-faam.nl Gelok: 'Rotterdam is al verder dan wij' RONDJE WALCHEREN BV WALCHEREN Levens- en werkprocessen Inzameling van kleding voor Iran Natuurwandeling door Manteling Boek over stadskind in WO II in Zoutelande QAutoTrack.nl 't WETEN WAARD Bakker Suurwold neemt afscheid van zaak in Oost-Souburg Stichting Dansz zoekt Zeeuws talent voor jubileumproject Kook-workshop aan huis Aansluiten Verstekelingen Analyse Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Wóensdag Reacties Waardering Zeeland Magazine Dialect THUIS IN JE BUURT HUISARTSEN TANDARTSEN APOTHEKEN VERLOSKUNDIGEN SOS TELEFONISCHE HULPDIENST DIERENARTSEN DIERENAMBULANCE Woensdag 28 januari 2004 de Faam Pagina 3 Zeeuwse havens voeren terrorisme-beveiliging op VLISSING EN-OOST - De Zeeuwse havens in het Sloege- bied en Terneuzen zijn poten tiële toegangspoorten voor ter roristen. Daarom slaan be drijfsleven, politie Zeeland, de waterpolitie, justitie, Zeeland Seaports en de gemeentes Bor- sele, Vlissingen en Terneuzen de handen ineen om de haven gebieden nog beter te beveili gen. Na de aanslagen in Amerika op 1 1 september 2001 zijn de internationale regels en wetten voor havens flink aange scherpt. Voor juli 2004 moeten alle havens waar Amerikaanse schepen aanleggen, voldoen aan een scherpere beveiliging. En dus staken verschillende partijen in Zeeland de koppen bij elkaar en tekenden een samenwerkingsovereenkomst. E. Gelok, burgemeester van Borsele, is voorzitter van die samenwerking. Het is volgens hem de bedoeling dat de be trokkenen nog beter de bevei liging op elkaar aansluiten. Dit moet voorkomen dat terro risten als verstekeling Neder land binnenkomen of dat ze aanslagen plegen op (chemi sche) bedrijven in het Sloege- bied en de haven van Terneu zen en de kerncentrale in Borssele. "Sinds elf september zijn we al bezig de beveiliging te ver beteren. En ondernemingen zorgen al heel lang dat er geen verstekelingen aan boord van schepen meegaan. Bedrijven krijgen anders hoge boetes", legt Gelok uit. De havens in Zeeland kijken met een schuin oog naar Rotterdam. "Daar zijn ze al verder met de bevei- VLISSINGEN - In de Mey- boom in Vlissingen is op 12 fe bruari een informatieavond over Gestalt Supervisie. Gestaltsupervisie is gespeciali seerd in procesbegeleiding van levens- en werkprocessen. Samenhang tussen denken, voe len en handelen krijgt binnen ge staltsupervisie constant aan dacht. Tijdens de informatiea vond 'kunnen vragen gesteld worden en wordt er een korte toelichting gegeven over gestalt supervisie. De avond is bedoeld voor zowel werkgevers als werknemers en instellingen voor onderwijs en hulpverlening. De bijeenkomst begint om 20.30 uur. Aanmelden via 0118 467542 of www.demeyboom.nl. VLISSINGEN - Jongerencen trum Walk-Inn in Vlissingen houdt een actie voor de slachtof fers van de aardbeving in Iran. Aangegrepen door de verschrik kelijke situatie willen de jonge ren graag helpen. De jongeren hebben zich aangeslo ten bij de kledingactie van Mensen in Nood. Ze roepen iedereen op om kleding die nutteloos in de kast hangt deze week in te leveren bij het centrum. Het jongerencentrum is in de Har lekijnflat aan de Bonedijkestraat 159. Het centrum is open op dins dag tot en met vrijdag van 16.00 tot 17.30 en van 19.30 tot 22.30 uur. VROUWENPOLDER - Stichting Het Zeeuwse Landschap houdt woensdag 25 februari een excursie in het voonnalige waterwingebied Oranjezon. Vertrek om 14.00 uur bij het pompstation aan de Konin gin Emmaweg 22. Een natuurgids vertelt over de ins en outs van het gebied. De wandeling duurt twee uur. De havengebieden zijn té toegankelijk voor terroristen, vinden de betrokken partijen. (foto: Jaap Wolter beek) liging", stelt Gelok. "Dus kun- genomen, daar wil Gelok niet punt is het moeilijk om verder maakt van de risico's die de nen we veel van Rotterdam le ren. Welke maatregelen precies in de Zeeuwse havens worden over uitweiden. Speciale scan apparatuur zoals in Rotter dam? "Wie zegt dat we dat nu al niet hebben?", reageert Ge lok. "Maar uit veiligheidsoog- openheid te geven." Het is de bedoeling dat een werkgroep elk jaar een analyse Zeeuwse haven lopen. Gelok: "Elke haven is een potentiële toegangspoort voor terro risten, ook de Zeeuwse havens." Oost-Souburg, Het Palazolli 1 luis. Oranjeplein 41ontmoe tingsmiddag voor nabe staanden. 14.00-15.30 uur. Meliskerke. verenigingsge bouw Ons Huis, bijeenkomst Ver. Oud Militairen Indië- gangers. 13.30 uur. Vlissin gen, theaterzaal Arsenaal, ver gadering van de Gemeente raad. 19.30 uur Vlissingen, Coosje Buskcns- straat. weekmarkt. 8.00- 16.00 uur. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kou- steensedijk. lezing Kon Zeeuws Genootschap der We tenschappen, 'Strijkkwartetten van Haydn', 16.45-18.45 uur. Middelburg. Zeeuwse Bibli otheek, Kousteensedijk. le zing Alliance Frangaise, 'Dé- couverte d'une région, 20.00 uur. Middelburg, Heren gracht 52, telescopcnavond, St. Volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen, 19.30 uur. Oostkapelle, sporthal de Halve Maan, Schoolstraat, regio kampioenschap Zuid-West Ned. Acrogym, vanaf 8.30 uur. Vlissingen, Gas Alijn, Pres. Rooseveltlaan 744. thema- avond dyslexie, 'Geheugen', 20.00-22.00 uur. Middel burg, Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn Cultuur, Achter de Houttuinen 8, scoo- pera-debat, 20.30 uur. Vlissingen, Welzijnscentrum, Adr. Coortelaan, wandelmor gen voor 50 plussers, 9.00 uur. ZOUTELANDE - Ze heeft een monument willen vestigen met het boek 'Wij zijn goed gezond en hopen van u hetzelfde'. Loes Vreugdenhil beschrijft daarin haar verblijf in Zoutelande van 1943 tot 1945. Als Rotterdams oorlogskind. Door Ad Hanneman Een tijd om regelmatig aan terug te denken en met het schrijftalent van de inmiddels mevrouw L.F. van Dalen-Vreugdenhil hetende 69-jarige vrouw in Hillegom, is het logisch dat herinneringen worden opgetekend. Als een mo nument inderdaad. "Ik heb er van geleerd en mijn hele leven profijt van gehad," blikt ze terug. Het boek kwam in november op de markt bij Uitgeverij Den Boer/De Ruyter in de serie 'Oog getuigen van de twintigste eeuw'. Ruim twee maanden nadat de eerste exemplaren bij de boek handel in de schappen werden gelegd is Loes Van Dalen- Vreugdenhil nog steeds bezig met het verwerken van de reac ties op het boek. Dagelijks krijgt ze nog brieven van Zeeuwen en verhuisde Zeeuwen. Het zijn vooral de bewogen reacties die opvallen. "Ze vinden dingen in het boek die nu niet meer zijn te vinden," stelt ze vast. Een water put, borduurwerkjes die mensen na willen maken. "Een vrouw belde me. Ze herkende de leef wijze van haar vader toen ze las hoe ik die boer beschreef: autori tair en standvastig. Ik stel vast dat de herinneringen die ik op schreef dichtbij het verleden van veel mensen komt. Zo ook die meneer in Amerika. Na lezing van het boek meende hij maar weer eens heel snel naar Zeeland moest komen om te kijken hoe zijn geboortestreek er bij lag. Ik wil niet zeggen dat zijn heimwee was aangewakkerd, maar het zat er wel dicht bij." Ze leerde veel in die oorlogstijd. "Ik was natuurlijk een stads kind. Ik ontdekte hier dat regen gewoon belangrijk is voor de groei van het gewas en niet ver velend. Ook leerde ik veel over eten. Zo zag je een levend var ken bijvoorbeeld en het volgen de moment lag een stuk van dat beest op je bord. Ik ben zaken als eten en hoe het gemaakt wordt heel anders gaan bekij ken; zeg maar de waardering voor het essentiële van het leven veranderde en dat is mijn hele leven bijgebleven. De beroepen van de boer, de bakker, de tim merman en de slager kregen een andere waarde. Onze vaders in Rotterdam hadden abstractere beroepen, hoewel mijn vader een van de bouwers van de Maastunnel was en dus ook con creet werk deed." In Zeeland is ze geen onbekende gebleven. In het begin van de ja ren tachtig schreef ze in het Zee land Magazine een serie verha len onder de naam 'Ochtend in Zeeland'. Ze kreeg van alle kan ten hulp 0111 herinneringen aan te scherpen en uit te diepen. Maar ze wilde een eigen ver haal, subjectief eigen ervaringen neerzetten. "Ik was een kind tus sen de acht en tien jaar oud," legt ze uit. "Die hulp was wel goed bedoeld en ik vond het ei genlijk ook wel leuk, die contac ten, maar ik wilde de ervaringen van dat kind in de oorlog op schrijven." Dus ze volharde in haar eigen ervaringen die nu kennelijk veel mensen aanspre ken. Het boek zelf laat inderdaad die herinneringen van het kind, anekdotes en interpretaties, maar ook foto's zien. Gesprek ken worden gevoerd en een acht- tot tienjarig Rotterdams meisje leert Walchers Zeeuws spreken. "Ik versta het nu nog wel, en misschien zou ik het ook nog kunnen praten," twijfelt ze, "maar ik doe het niet." (advertentie) Oofc tw Mcoiionf jou Jf» èinfft jMMOiKinmnmi Walcheren: Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkscwcg 86. Vlissingen, tel. 0900-1985. Voor spoedeisende hulp is de huisart senpost bereikbaar vanaf 18.00 tot 08.00 uur, in het weckend of tij dens feestdagen. Spreekuur na afspraak. Stad Middelburg: Praktijken van A.R. Angkotta, A.P. Bruijnzeel, S.A. van den Haak, C.J.E.M. Albers, J.L.F. Wortelboer en F.J. Heere worden waargenomen door: Van zaterdag 7.00 uur lot zon dag 7.00 uur: A.P. Bruynzeel, Herengracht 68, 01 18-644301. Van zondag 7.00 uur tot maandag 7.00 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssen- straat 15, 0118-644301. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Inloop spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur (zonder afspraak). De Veerse Huisartsen: Praktijken van de artsen Van Tol. Ubels, Helmes, Rullens, Bats, Spekhorst, Van Eede, Van Eede-EIidskes, Van der Male en Huisman worden zaterdag en zondag: A.A. van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, 0118-561282 en F.M. van Ee de, De Casembrootstraat 24, Westkapelle, 0118-571234. Spreekuur voor spoedgevallen van II tot 12 uur: A. de Stigter, Van Borselelaan 38, 4351 NP Veere, 0118-501830. Stadsgewest Vlissingen-Middelburg: Normale openingstijden maandag t/m vrijdag 8-18 uur. Buiten deze uren van zaterdag van 10 tot 17 uur: Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, Vlissingen, 0118-466345. 24-uurs dienst: Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg. 01 18- 612538 en Hummelen, Markt 69, Middelburg, 0118-612134. Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot vrijdag 20.00 uur: H. Klompe. Van vrijdag 20 uur tot zondag 22 uur: I I. de Pundert, 0118-471140. Middelburg; Van vrijdag 21.30 uur tot zondag 21.30 uur: M. de Jonge, 01 18-616761. Dag en nacht bereikbaar 0900-0767 Gezelschapsdieren:. Spreekuren zonder afspraak 11-/2 uur en 17-18 uur A. van der Wolf, Alexander Gogelweg 14, Vlissingen, 0118-466548. Landbouwdieren: Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren: Oude Domburgseweg 33A. Oostkapelle. lel. 633803. Visites aanvragen zaterdag en zondag van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Roskam: Kelderweg 1, Meliskerke, tel. 592838. Spreekupr zaterdag van 10-12 uur en volgens afspraak. Dierenambulance Dierenbescherming, dagelijks van 10 uur tot 17 uurtel. 0900-7673437. ...vervolg van voorpagina... Op dit moment is het door de hygiëneregels niet mogelijk om toe risten in de veilinghal toe te laten. Maar op termijn gaat Breskens mogelijk nieuw bouwen. Daarbij wordt dan rekening gehouden met de toeristische aspiraties van de vismijn. Leentfaart benadrukt dat het gaat om de lange termijn. "De plannen voor de herstructurering zijn absoluut nog niet concreet." Ook stelt hij dat Breskens zich niet alleen richt op toerisme. "I let toeristische aspect komt niet in plaats van de gewone daghandel. Het is zeker niet de bedoeling om de pro ductiviteit van de vismijn in Breskens af te bouwen." Visserijbestuurder J. Fenijn uit Breskens is enthousiast over de fu sie. "Anders had Urk ons opgeslokt. Vlissingen had al onderhandeld met Urk. Deze fusie betekent de waarborging van de eigen iden titeit. Zo blijft de vis tenminste in Zeeland René Willems: "Ik leg stapsgewijs uit wat we maken." (foto: Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - Culi-consult is het bedrijf van René Willems, cu linair adviseur, die aan huis culinaire workshops, personal cooking en advies in keuken en catering verzorgt. "Met een workshop aan huis kan ik laten zien wat mogelijk is," legt Willems uit. "Van beroep ben ik kok en ben nu werkzaam als catering manager. Dat betekent vaak improviseren en flexibel zijn. Het plan voor culi-consult is ontsproten toen ik bij mensen zat te tafelen. Er is al tijd interesse in eten met een gezellig glaasje wijn er bij. 'Daar is meer mee te doen', dacht ik. Ik vatte het idee op om met een aantal mensen een menu te bereiden. Je maakt goede afspraken met de gastheer of gastvrouw. Een groep doet het voorgerecht, een groep het hoofdgerecht en een groep verzorgt het nagerecht. Van te voren wordt besproken welke ingrediënten, welke recepten gebruikt worden. Ik beschrijf ook wat we maken; dat wordt stapsgewijs uitgelegd. Ik sta ze met raad en daad bij en, dat is dé afsluiter, de zelfgemaakte gerechten worden door de deelnemers zelf opgegeten. Alles bij elkaar duurt dat zo'n kleine twee uur." Personal Cooking werkt in principe hetzelfde: René bereidt dan de maaltijd alleen en komt persoonlijk aan huis koken. Advies in keuken en catering is meer bedoeld voor restaurants en bedrijven met een kantine. Culi-consult maakt dan een workshop op maat. Informa- Stichting Danz. is voor heel wat Zeeuwse talenten een spring plank naar een Academische dansopleiding. (foto: pr) MIDDELBURG - Stichting Dansz bestaat in 2004 twintig jaar. Dit jubileum wil de stich ting met een bijzonder project vieren. Bovendien treedt Dansz dit jaar op met het Zeeuws Man nenkoor en met de Goese Ope rette Vereniging. Voor al deze projecten is Stichting Dansz op zoek naar danstalent uit Zee land. Daarom is er zaterdag 31 januari een auditie bij het MIKV in Middelburg. Stichting Dansz zoekt dansers die hun talenten willen benutten en podiumervaring willen opdoen. De auditie is bedoeld om de groep dansers van de stichting uit te breiden en te versterken. Wie twaalf jaar of ouder is en graag danst, mag aan de auditie mee doen. Er komen vier onderdelen aan bod: klassiek ballet, moderne dans, jazzdans en dansexpressie. Een deelnemer hoeft niet perfect te zijn in alle onderdelen, stelt dc or ganisatie. Wel is ze op zoek naar mensen met inzet, enthousiasme, motivatie en een goede uitstraling. Stichting Dansz is een Zeeuws Amateur-dansgezelschap, opge richt in 1984. Al vanaf het begin leidt chorcografe/dansdocente Lia Sorber dc stichting. Jaarlijks gaat Dansz met een grote theaterpro ductie op tournee door Zeeland. Iedere zaterdagmiddag werken de dansers aan het instuderen van de choreografieën in balletschool Studio Free in Goes. De dansers volgen minstens drie lessen per week. Heel wat danstalenten ge bruiken Stichting Dansz als springplank om door te stromen naar een balletacademie. De audi tie van Stichting Dansz is op 31 januari om 15.00 uur in het Middelburgs Instituut voor Kunst zinnige Vorming (MIKV) aan dc Kuiperspoort 18 in Middelburg. Peter Bliek (links) en Joop Stuurwold. (foto: Jaap Wolterbeek) OOST-SOUBURG - Bliek Meesterbakkers vestigt zich binnenkort in Oost-Souburg in de bakkerswinkel van Joh. Stuurwold in de Kanaalstraat. De twee bedrijven hadden al geruime tijd zakelijke contacten met el kaar en in oktober vorig jaar is de overeenkomst al gesloten. Caroline en Joop Stuurwold hebben het altijd heel prettig gevonden op Oost- Souburg: "Wij bedanken onze klanten, maar zoals Joop zegt "er is een tijd van kopen, en er is een tijd van verkopen", zegt Caroline Stuur wold. "Wij gaan met dezelfde toewijding aan de slag", laat Peter Bliek weten, "en de dames in de winkel, de vertrouwde gezichten, die blijven in principe." De overname gaat met de nodige ingrepen gepaard want de bakkerswinkel gaat per 1 februari zes weken dicht om de huisstijl compleet uit te voeren, en dan half maart weer open te gaan. "Wij von den februari een geschikt moment om onze plannen uit te voeren", zegt Bliek, "Het wordt voor ons een nieuwe winkel met een nieuw concept. Een ambachtelijke bakkerswinkel gecombineerd met belegde broodjes, meeneemkoffie en de hele dag door vers bakken. Vers, daar houden mensen van."

de Faam | 2004 | | pagina 3