Drie nieuwe exposities in Scheldestad Auto uit de bocht Telescopen in kijker bij Volkssterrenwacht Brullende motoren en pijnlijke vallen w Scheepvaartdag Vlissingen met wel veertig rederijen PRIJZENREGEN! Brommend in de lik MET RECHT EXPO AGENDA Risico In verwachting? KOUDEKERKE MIDDELBURG NW ST JOOSLAND OOST-SOUBURG VLISSINGEN Woensdag 28 januari 2004 de Faam Pagina 15 VLISSINGEN -Vlissingen is vanaf zaterdag drie tentoon stellingen rijker. Mitsy Groe nendijk (sculpturen) en Mar griet Smulders (fotowerken) tonen hun werk in deWillem3 aan de Oranjestraat en in de- Watertoren AK geeft de band Los Dancing Quecnc in de zelfde periode een rockdocu- mentary met video, sculp tuur, performances en con certen. De tilel van het werk van Groe nendijk luidt 'People see - Peo ple do'. Het zijn keramische beelden van apen die de mens een spiegel voorhouden. Groe nendijk kreeg onder meer be kendheid met haar poedels, in vrolijke kleuren beschilderd. Met deze sculpturen toont zij de maskers van opgesmuktheid waarachter mensen zich vaak verbergen. De poedel is nu ver vangen door de aap. De titel van de tentoonstelling verwijst naar het Amerikaanse gezegde waarin monkey (aap) is vervangen door people (mens), en hekelt daarmee de samenleving die zich steeds meer aan regels ondergeschikt maakt. Smulders toont monumentale foto's met complexe enscene ringen van bloemen, glaswerk, spiegels en water. Dc composi ties zijn in de loop der ontwik keling van haar werk steeds in gewikkelder geworden, even wel vol met dynamiek. De meest recente serie foto's kreeg de titel Tullipomania. "Ik vind ze vleselijk en sensueel, verlei delijk ook," legt Smulders uit. Los Dancing Queenc is een band net als alle andere bands, maar alleen net even anders en werd twaalf jaar geleden opge richt door studenten van dc Stadsacademie in Maastricht. De terminologie van justitie is voor de meeste mensen niet altijd even duidelijk. Inverzekeringsstelling, voorlopige hechtenis, ge vangenhouding, gevangenisstraf. Allemaal termen voor een ver blijf achter tralies. Maar wat zijn de verschillen? De vaste klanten van Vrouwe Justitia weten het wel. Het gros van de bevolking krijgt er gelukkig nimmer mee te maken, maar het kan natuurlijk nooit kwaad om eens te weten wat er allemaal gebeurt en welke termen er bij een verblijf achter de tralies worden gehanteerd op het moment dat je van een strafbaar feit wordt verdacht. Door Esther Boot en Ad Roos Het begint natuurlijk met de aanhouding van een verdachte. Daarbij moet de politie duidelijk maken dat je bent aangehouden. De politie verhoort de verdachte op het politiebureau, waar de beoogde dader zes uur kan wor den vastgehouden. Soms is die zes uur niet voldoende. Of de verdachte voor verder onder zoek moet blijven beslist cian de hulpofficier van justitie. Vindt die dat de extra tijd nodig is, dan geeft hij bevel tot inverzekering stelling. Voorwaarde is dan wel dat voor het feit een voorlopige hechtenis is toegestaan, zoals bij een diefstal of opiumwetdelict. Dc verdachte verdwijnt dan voor maximaal drie keer 24 uur achter de tralies van een politie cel. Deze inverzekeringstelling kan met maximaal drie keer 24 uur worden verlengd, naar in zicht van de officier van justitie. Deze kan echter ook beslissen dat het onderzoek dusdanig ver gevorderd is dat er gelijk beslo ten wordt over de verdere gang van zaken. Die eerste periode wordt door de meeste verdachten, met name jongeren en zij die voor het eerst in aanraking met justitie komen, als meest indrukwekkend be schouwd. Het mag dan wel stoer lijken, maar een lolletje is het in geen geval. Er gaat een dikke deur achter je dicht. De politie heeft het recht te fouilleren, spullen kunnen in beslag wor den genomen, je kunt gefotogra feerd worden en soms worden er ook vingerafdrukken genomen. Je wordt - als het mogelijk is - twee keer een half uur gelucht en dat is het verder wel. Nog los van de verhoren natuurlijk. De officier kan beslissen of de verdachte nog langer moet wor den vastgehouden of niet. Vindt hij dat niet nodig, dan wordt de verdachte op vrije voeten ge steld. In het geval dat de officier vindt dat de verdachte nog lan ger moet worden vastgehouden dan vraagt hij de rechter-com- missaris om een bevel tot bewa ring af te geven. Daarmee be gint de voorlopige hechtenis. Meestal wordt de verdachte dan overgebracht naar een huis van bewaringmaar het kan ook zijn dal de ril weer richting politiecel gaat wegens plaatsgebrek. De bewaring duurt maximaal tien dagen en kan niet worden ver lengd. Daarna kan de officier de recht bank om een bevel tot gevan genhouding vragen. Dat bevel geldt voor maximaal dertig da gen en kan twee keer voor maxi maal dertig dagen worden ver lengd. De totale som van verze kering, bewaring en gevangen houding heet voorarrest. De voorlopige hechtenis kan tussentijds ook worden beëin digd of geschorst. Bij schorsing is de verdachte voorlopig weer op vrije voeten, wel kunnen er bepaalde voorwaarden worden opgelegd. Het totale voorarrest kan dus maximaal 103 dagen duren: drie dagen in verzekeringstelling, tien dagen bewaring en drie keer 30 dagen gevangenhouding. Binnen deze tijd moet de ver dachte op de terechtzitting ver schijnen. De zittingsrechter kan de voorlopige hechtenis laten voortduren indien het politie onderzoek nog niet is afgerond. En als de rechter tot een celstraf besluit, dan het gewoon gevan genisstraf, zitten, brommen of achter het hek. Maar wie zich netjes aan de regels houdt heeft aan dit alles natuurlijk geen boodschap. de Faam Verschijnt in een oplage van 53.400 elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere. Directie Algemeen Directeur J. V Munsterman Commercieel Regiodirecteur C/i. van den Oosterkamp Redactie Algemeen Hoofdredacteur A/u*. G Arendsen-Tteben Hoofd Redactie Jan Dirk van Scheven Eindredactie IJlen dc Oren 0113-274023 of 06-54267132 red faam@whk.wegenc-r.nl Advertentieverkoop Hladmanagcr l'ieler Karman Verkoopleam Mtnckc Cruet/ 0113-274017 (privé 0118- 412109) l.inda Heikoop 0113-274013 (privé 01IS- 641569) Ramon Tclussa 0113-274060 of 06-25031343 Lie I-nam is een ui/gave van Wegener Huis-aim-huiskranlen KV. Wegener Uuis-aun-huiskranten BV is een onderdeel van het Wegener-cunccrn. Op nl onze advertentieeontraclen en aanbiedingen daartoe zijn van toepas- stag de Algemene Advertentievoorwaarden huis-aan-hiiiskranlcn Wegener XV. Een exemplaar van de Algemene Advertentievoorwaarden wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Oe door u aan ons verstrekte gegevens heb ben WIJ opgenomen in een bestand, dal wordt gebruikt door onze administratie en om u te (laten) informeren over voor it relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvul dig geselecteerde derden. Als u op deze it formatie geen prijs stelt kunt u dat schriftelijk melden bij Wegener Huis- aan-huiskranten IIV, t.a.v. .1.7'. Kaoij, Hoofd Marketing, postbus 6V2, 7500 AK Enschede. Kantoor Fniitlaan 4c. postbus 5. 4460 AA GOES Openingstijden Maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur Woensdag gesloten. Afsluittijdcn Redactie Vrijdagmiddag 17.00 uur Advertenties Maandag 12.00 uur klcinties vrijdag 17.00 uur Bezorging De Faam met ontvangen? Bel 0113-274093 Druk Wegener Nieuwsdruk Breda Dat. anders dan andere bands zijn manifesteert zich onder meer door de performances van zanger Erik van Schaik - die zich absoluut de mindere voelt van andere idolen - en de zelf gebouwde instrumenten die allerlei onlogische vormen kun nen aannemen. De officiële opening voor de- Willem3 staat zaterdag om 14 uur op het programma en tn de- WatertorenAK tweeëneenhalf uur later. De tentoonstellingen tot en met 28 maart van donder dag tot en met zondag van 12 tot 17 uur of op afspraak te be zoeken. KOUDEKERKE - In een bocht op de Koksweg in Koudekerke vond maandag middag een eenzijdig onge val plaats. Een 23-jarige automobilist uit Vlissingen is rond 13.30 uur, waarschijnlijk met hoge snel heid, uit de bocht gevlogen. Hij kwam ondersteboven in de sloot terecht. De bestuurder en zijn inzittende, een 29-jarige Middelburger, zijn door de brandweer uit de auto gehaald. Beiden zijn met onbekende verwondingen met de ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De auto is zwaar beschadigd. Met een telescoop zijn fenomenale verschijnselen in het heelal mooi te volgen. (foto: Rijk-Jan Koppejan) MIDDELBURG - Voor sterrenkijkers is het vrijdag 30 januari smullen geblazen. De Volkssterrenwacht staat dan helemaal in het teken van telescopen. Han Beekman en Günther Boerjan doen die avond het een en ander uit de doeken over de eigenschappen en diverse typen. Bij helder weer kan nog een kijkje worden genomen op de maan, Jupiter, Sa- turnus, het Orionneveld, het Zevengesternte en diverse sterren hopen. Het begint om 20.00 uur. Han Beekman is medewerker van de sterrenwacht, hij vertelt in zijn lezing over de eigenschappen van de telescoop. Met hulp van powerpointpresentatie laat Beekman een en ander zien op hel ge bied van vergroting, scheidend vermogen, statieven, lenzen en spiegels. Volgens de organisatie is deze lezing op maal voor men sen die overwegen zelf een telescoop aan te schaffen. De uit België afkomstige Günther Boerjan staat stil bij diverse ty pen Cassagrain telescopen, enorm populaire werktuigen bij ama teur-sterrenkundigen vanwege het allround karakter. Hij is lid van de sterrenwacht in Gent en heeft die in Assenede opgericht. De sterrenwacht heeft voor toekomstige waarnemers diverse typen telescopen opgesteld die bij helder weer worden die buitengezet. Naast de Zeeuwse wachters zijn ook medewerkers uit Assenede met eigen telescopen aanwezig. De Volkssterrenwacht is te vinden aan de Herengracht 52 in Middelburg. "De snelheid geeft een kick", vindt ook Ronald Melse uit Meliskerke. (foto: Jaap Wolterbeek) GOES - Het geluid van brul lende motoren dat je in je buik kunt voelen, opspattend zand in je gezicht, de over weldigende geur van uitlaat gassen, motoren die meters hoog en -ver door de lucht vliegen. Voor de motorcross liefhebbers was het afgelopen vrijdag en zaterdag feest in de Zeelandhallen in Goes, waar voor de twaalfde keer de Dutch Open Supercross werd gehouden. Ronald Mel se uit Meliskerke was er na tuurlijk bij. Door Bettie Hollestelle De toeschouwers zijn gespan nen en geconcentreerd. Een enkeling probeert kansloos bo ven het enorme gebrul uit het thuisfront via zijn mobiel op de hoogte te houden. Velen ko men hier elk jaar, al was het al leen al omdat er in Nederland slechts écu ander motorcros- sindoor-evenement is en cr tal van nationale én internationale toppers meedoen. "Indoor is moeilijker dan buiten", weet een moeder, wiens zoon al vijftien jaar crosst. "Het is kleiner, daardoor moetje tech nischer rijden." De Zeelandhallen zijn voor de ze gelegenheid volgestort met Limburgse leemgrond. De mo toren vliegen over de hoge heuvels. Het ziet er spectacu lair uit. De valpartijen zijn dat ook. Een deelnemer, een jon gen nog, valt. Onmiddellijk wordt cr door diverse officials gevlagd om dc anderen te waarschuwen. Ze vliegen rake lings langs hem heen. Dc jon gen, huilend van pijn en frustratie, vindt troost in de ar men van zijn vader. Voor de toevallige toeschouwer ziet het er dramatisch uit, maar, zegt de moeder: "Wij zijn dat gewend. Het hoort erbij en het loopt meestal goed af." Daar kan de Zeeuwse subtop per Ronald Melse uit Melis kerke over meepraten. Vrijdag deed hij mee aan de super re gio klasse en ging daar flink onderuit. Een beangstigende ervaring. "Ik maakte een grove fout en klapte achterover op mijn rug. Er wordt dan wel di rect gevlagd, maar ik lag midden op de baan, achter een schans, zodat de anderen me niet konden zien. En als je ie dereen dan zo langs je heen ziet scheren, krijg je het wel benauwd." Extra benauwd in dit geval, want Melse kreeg door de klap toch al geen lucht meer. Nadat hij ook nog wat bloed opgaf, kon hij de nacht in het ziekenhuis doorbrengen. "Gelukkig viel het mee. Ik mankeer niks. alleen m"n rug doet nog zeer. Waarschijnlijk zijn er door de klap wat long blaasjes geknapt." De 250cc, waaraan Melse zater dag zou meedoen, mag hij vanaf de tribune bekijken. Ook Melse vindt: het hoort erbij. "Natuur lijk is motorcross een risico- sport. maar je wordt goed be schermd door je kleding en je helm." Voetballers lopen soms misschien nog wel meer risico, stelt hij. "Die hebben alleen scheenbeschermers." Toch is het niet het risico wat deze sport voor hem zo aantrekkelijk maakt. "Het is de combinatie van techniek en conditie. De snelheid geeft een kick. Je springt, je vliegt door de lucht, de adrenaline stroomt door je lichaam. Geweldig." (advertenties) J&K zie pag 13 Tapijt, vinyl, laminaat, gordijnen en rolgordijnen uit voorraad en veel voordeel per m1! Leuke complete collectie meubelen tegen mes scherpe mee- neemprijzen! Het blijft regenen bij Happy Woon Story. Met prijzen wel te verstaan! Een heel jaar lang geven wij prijzen weg met als hoofdprijs een compleet interieur t.w.v. 4.275,-. Koop bij de Happy Woon Story, da's leuk inrichten tegen ongekend lage prijzen. VLISSINGEN - Het HBO en MBO van het Vlissingse Mari tiem Instituut 'De Ruyter' houden op 7 februari de jaar lijkse Schccpvaartdag. Er zijn veertig rederijen aanwezig zijn uit verschillende maritie me takken, zoals de handels vaart, de baggerij en de visse rij- De scheepvaartdag is bedoeld voor in scheepvaart geïnteres seerde scholieren, hun ouders en andere belangstellenden. Om de scholieren een duidelijk be roepsbeeld le geven, zijn er re derijen en andere maritieme be drijven aanwezig waar ze vra gen kunnen stellen. Bovendien kunnen ze van docenten en stu denten informatie krijgen over het werken in de maritiem en lo gistiek gerichte beroepen. Op de Scheepvaartdag staan verschillende onderwerpen in de belangstelling. Zo presenteert BBA-Fast Ferries Zeeland het model van de nieuwe veerboot Prins Willem Alexander. Ook de veertien films die Omroep Zee land dc afgelopen maanden uit zond over maritieme beroepen worden vertoond op het Mari tiem Instituut. Bovendien presenteert het Nederlands Loodswezen, regio Scheldemonden, het nieuwe SNMS-systeem aan het publiek. Dit systeem maakt het mogelijk de plaatsbepaling van zeer grote schepen zeer nauwkeurig te vol gen. De Scheepvaartdag van het Vlissingse Maritiem Instituut De Ruyter aan de Boulevard Bankert 130 en 156 op 7 februa ri duurt van 10.00 tot 15.00 uur Woontrend Zeeland, Duin straat 18 a, schilderijen van Ida Nauta, thema: 'Strand en Zee', t/m februari. Golden Tulip Westduin, Westduin 1, schilde rijen van Jack Breure, t/m 31 mei. Café de Bommel, Markt 85. 'Oldtimer Bommelrit', foto's van Peter Toomstra, t/m 1 sep tember 2004. Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk, penteke ningen van Cor van der Poel. "Zeeland', t/m 7februari. Schil derijen, 'Vernuft en vlijt', teke nonderwijs toen en nu, t/m 28 fe bruari. maandag van 17.30- 21.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 10.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-13.00 uur. 't Spie- geltheater, J. V. Sprengerlaan 6, schilderijen van Fleur Riek- wel en Gerjanne Wiersum- 1 luisman, dagelijks van 11.00- 17.00 uur, t/m 16 februari. Galery Maritime, Gortstraat 43, schilderijen van Paul Visser. Ingrid Dingjan, Marco Kaller, Leon de Wijs en Jan Michielsen, beelden en sculpturen van Ludo van Well, donderdag t/m zon dag van 12.00-18.00 uur t/m 28 februari. Caesuur. Lange Noordstraat 67, kunstenares Bregje de Heer. 'Terug naar de dingen', t/m 8 februari. Zeeuws Museum, Abdij, schil derijen. 'Topstukken van de Teckcn Akademie', woensdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. t/m 29 februari. RDH Archi tecten Stedenbouwkundigen. Stadsschuur 2, schilderijen. 'Ontwerpen in de Stadsschuur', maandag t/m vrijdag van 10.00- 17.00 uur, t/m 27 februari. Kunsthandel Laurentius, Huis 's Hertogenbosch, Vlasmarkt 51, schilderijen, 'De tentoon stelling van 1822', dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur, t/m 7februari. De Drvkkerij, Markt 51, schilderijen, 'Portret ten van magistraten toen en nu', maandag van 1 .00-18.00 uur. dinsdag t/m vrijdag van 9.00- 18.00 uur. donderdag van 9.00- 21.00 uur, zaterdag van 9.00- 17.00 uur, t/m 7februari. Ga lerie 't Haentje te Paart, Span jaardstraat 19, schilderijen en keramiek van Annemiek Kol lenburg, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00-16.30 uur. t/m 22 februari. Zeeuws Ar chief, Hofplein 16, Aan Tafel! Een kijkje in de keuken van het Van de Perrehuis, maandag ton zaterdag van 9.00-17.00 uur. t/m 5 juni. Boembinderij Atmosfeer. Dam, acrylschilde- rijen, gedichten, 'Van rozen en liefde',t/m 30 juni* Galerie 'T\ Turfkaai 25-27, schilderijen van Ellen van der Made. zondag I februari van 13.00-17.00 uur. Theater De Wegwijzer, Mo lenweg 25, Erwin Olaf. 'Film Theater fotografie, zaterdag van 13.00-17.00 uur. t/m 28 februa ri. Zorgcentrum De Zoute Vie ver. Dongestraat Iknipselwerk van Truus Roelse, opgravingen Karolingische Burcht, t/m febru ari* De Watertoren AK. Vlis- singsestraat 239. video, sculp tuur, performances, concerten van Los Dancing Queen, 'Easy Living', t/m 28 maart, donder dag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. Zeeuws maritiem mu- ZEEum, Nieuwendijk 15. schilderijen, 'Met de boot mee. vervoer over Zeeuwse wateren, 1800-2003', t/m 1 februari, maandag t/m vrijdag 10.00- 17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. De Willem 3. Oranjestraat 4, Erwin OLAF, 'Wagner' en 'Fashion Victims', t/m 15februari. Sculpturen van Mitsy Groenendijk, 'People see - People do', fotowerken van Margriet Smulders, 'Schoon heid als beeld van verlangen en troost', t/m 28 maart, donder dag t/m zondag van 12.00- 17.00 uur Glazen Pui, Wal- straat 41, schilderijen en kera miek van Paula, t/m 15 februa ri, maandag t/m vrijdag 9.30- 17.00 uur en zaterdag 9.30- 16.00 uur. Arsenaal Thea tercafé, schilderijen van Bas Vlasblom, t/m 31 januari. Galerie Hannelore Meijaard. Hendrikstraat 8, grafieken van Roger Raveel, schilderijen van Henk Schiffmacher, vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00- 17.00 uur en op afspraak, t/m januari.

de Faam | 2004 | | pagina 15