Middelburgse Teeken Akademie 225 jaar Werk aan verkeerslichten Kredietbank biedt hulp bij financiële problemen De woonservicezones Bouwen met tweede hands materialen GKB VERHUISD NAARVLISSINGEN Nieuwe taxistandplaats aan Stadhuisstraat Onder den toren Extra raadsverga dering Accademy Rooiaanvragen Informatieavond Veerse Meer Woensdag" ai januari 2004 de FAAM pagina 5 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 54 50. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht bij de Infowinkel van de gemeente: Stadhuisstraat 2. De Infowinkel is iedere werkdag geopend van 08.00 tot 16.00 uur. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text, vanaf pagina 830 Informatienummer (0118) 67 55 55 Zijn sommige financiële kosten je boven het hoofd gegroeid? Staat de deurwaarder bij je op de stoep? Geen geld voor een be hoorlijke éénmalige uitgave om dat bijvoorbeeld je wasmachine of koelkast het heeft begeven? Dan kan de Gemeentelijke Kre dietbank (GKB) misschien wel een uitkomst bieden. De GKB vindt namelijk dat proble men er zijn om opgelost te worden. Als je dus in een soortgelijke situatie zit kan je een afspraak maken. De GKB bekijkt dan welke oplossing het beste past in jouw situatie. Ui teraard is aan de service van de GKB voorwaarden verbonden. Hieronder lees je welke diensten de GKB aanbiedt en wat de voor waarden zijn. Eenmalige uitgaven Voor éénmalige uitgaven kan je bij de GKB een persoonlijke lening af sluiten. Je moet dan wel een mini muminkomen hebben of een afwij zing voor een lening bij een com merciële bank. Verder wordt geke ken naar je persoonlijke omstandig heden, zoals de hoogte van het in komen en de aflossingscapaciteit (het maximale maandelijkse aflos singsbedrag). Meestal kan je echter niet meer geld lenen dan je in 36 maanden (3 jaar) kunt terug betalen. Als je onverhoopt geen beroep op een lening bij de GKB kan doen, dan bestaat er een eventuele moge lijkheid tot leenbijstand. Budgetbeheer Mensen die het overzicht een beetje verloren hebben in hun financiële zaken en daardoor in de problemen (dreigen te) raken, kunnen daarvoor hulp aanvragen. Bij budgetbeheer gaan al je inkomsten naar de GKB en worden alle uitgaven of een deel daarvan (de vaste lasten) door hen overgenomen. Daarnaast krijg je dan wekelijks of maandelijks een bedrag voor levensonderhoud. Schulden Heb je te veel schulden en zie je door de bomen het bos niet meer, dan kan de GKB misschien wel hel pen met een schuldsanering of schuldbemiddeling. Bij schuldsane ring geeft de GKB je een zoge naamd saneringskrediet. Dit is een lening waarmee je al je schulden ge deeltelijk of geheel aflost. Het voor deel is dat je alleen de GKB als schuldeiser overhoudt. Daar staat tegenover dat de GKB je inkomen ontvangt en je daarvan een deel overdraagt om van te leven. Alles wat je meer verdient dan bijstands niveau wordt gebruikt om de schul den af te lossen. Van de schuldei sers wordt verwacht dat zij in ruil voor de aflossing geen rente bere kenen over je schuld en geen deur waarder sturen. Bij een schuldbe middeling probeert de GKB afspra ken te maken met de schuldeisers. Je krijgt dan een deel van je inko men om van te leven, alles wat je meer verdient dan bijstandsniveau wordt gebruikt om de schulden af te lossen. Van de schuldeisers wordt verwacht dat zij in ruil daarvoor geen rente berekenen en geen deurwaarder sturen. Als je je 3 jaar lang aan de gemaakte afspraak houdt, maar zijn de schulden nog niet helemaal afgelost, dan hoef je het restant niet meer te betalen. Soms bieden bovenstaande moge lijkheden geen oplossing, omdat er niet tot een overeenkomst geko men kan worden met de schuldei sers. Dan bestaat er nog altijd een andere speciale regeling, de Wet Schuldsanering Natuurlijke Perso nen. Om voor deze regeling aan merking te komen wordt er een ver zoekschrift ingediend bij de Recht bank. Bij een positief besluit krijg je een bewindvoerder toegewezen, die al je financiële zaken beheert. Je zal meestal drie jaren met een mini muminkomen rond moeten komen zonder nieuwe schulden te maken. Daarna kan je weer met een schone lei beginnen. Verhuisd De backoffice van de gemeentelijke kredietbank is verhuisd naar de Dokter Stavermanstraat 59 in Vlis singen. De kredietbank kan nu effi- ciïnter werken en alle onderdelen van de schuldverlening zitten onder een dak. In Vlissingen worden voor taan de aanvragen voor een schuld regeling, het budgetbeheer en de verzoekschriften Wet Schuldsane ring Natuurlijke Personen behan deld. Het indienen van een aan vraag voor een lening of aanmel ding voor begeleiding moeten nog wel bij de frontoffice van de krediet bank aan de Middelburgse Simpel-- huisstraat worden ingediend. De cliënten van de kredietbank heb ben een brief over de verhuizing ontvangen.De kredietbank houdt iedere dag telefonisch spreekuur tussen negen en half elf, telefoon Middelburg 67 57 71 en 67 55 21 telefoon Vlissingen 48 75 42. Het centrum van Middelburg heeft er een nieuwe taxistand plaats bij. In de Stadhuisstraat is een standplaats voor drie taxi's gemaakt. Taxi's pikten hun pas sagiers eerst op de Markt op en dat zorgde voor geluidsoverlast van faxiverkeer in de Lange Noordstraat. Daarom is in overleg met de taxibedrijven besloten een standplaats aan de Stadhuis straat, vlakbij de Markt, te maken. De taxistandplaats op de Markt is vervallen. Bij regen kun nen passagiers beschutting zoe ken op de Helm. Vanaf deze plek kijk je uit op de nieuwe plekken aan de Stadhuisstraat. De stand plaatsen aan Plein 1940 en de Stadhuisstraat zijn sinds 1 januari de enige plekken in het kernwin kelgebied waar taxi's voor langere tijd mogen staan. De standplaats aan de Stadhuisstraat biedt ruimte aan drie taxi's. Foto: Mieke Wijnen Middelburgers kunnen sinds vrij dag voor al hun woonzaken te recht bij 'Onder den Toren'. De kantoren van Orisant Makelaardij, Woongoed Middelburg, Rabo bank, Anker Desein, Zorgstroom en de SVRZ zijn in het historisch hofje ondergebracht. Onder de To ren vindt u ook het Zorg Informatie- Punt (ZIP) en daar kunt u met al uw vragen op het gebied van wonen, zorg en welzijn terecht. Uw vragen hoeven niet per se betrekking te hebben op het aanbod van Zorg stroom en SVRZ. Misschien wilt u wel iets weten over het Persoons gebonden Budget, waar taxibon nen te verkrijgen zijn of wat perso- nenalarmering inhoudt en of dat uw zorgtaak kan verlichten. Vorige week heeft u al het een en ander kunnen lezen over het Bastion en de realisatie van zo genaamde woonservicezones in Middelburg. Dat artikel eindigde met de belofte om deze week meer informatie hierover te ver schaffen. Bij deze dus het ver volg. Zorginstellingen en woningcorpo raties hebben al jaren geleden be sloten om te gaan vernieuwen. Het idee was toen om de huidige complexen te slopen en vervol gens op die plaats nieuw te gaan bouwen. Toen Albert de Vries wethouder werd, vroeg hij zich af of slopen geen kapitaalsvernieti ging zou zijn en of we het beter anders zouden kunnen aanpak ken. Vanuit onder andere die ge dachte is het project 'woonserv- icezone' van start gegaan. Ge meente, zorgaanbieders, woning corporaties én welzijnsorganisa ties zijn met elkaar in gesprek ge gaan om de woonservicezones vorm en inhoud te geven. In middels zijn deze partijen het eens geworden. Half februari ondertekenen zij een convenant waarin de kaders voor de uitvoe ring zijn vastgelegd. Voor iedereen De ontwikkeling van woonserv icezones lift mee op de landelijke tendens zorgbehoevenden niet langer per definitie onder te bren gen in grote instellingen (verzorg en verpleegtehuizen), ledereen moet zo lang mogelijk in zijn of haar vertrouwde omgeving kun nen blijven wonen, al dan niet met ondersteuning. In Middelburg kij ken we echter niet alleen naar de woningen en de zorg. Ook welzijn is een belangrijk aspect van dit concept. Er wordt gestreefd naar een integraal welzijnsaanbod op wijkniveau. Dat wil zeggen dat de (welzijns)activiteiten voor alle Middelburgers toegankelijk zijn. Zorgbehoevenden moeten hier dus ook aan kunnen deelnemen gebruik van kunnen maken. Het idee achter de zorgvernieu wing is dan mensen zo lang mo gelijk de regie over hun eigen le ven kunnen blijven voeren, ook als zij ondersteuning nodig heb ben. Als het kan in hun eigen wo ning blijven. En als dat niet meer gaat, kunnen kiezen voor een woonvorm in hun eigen buurt waar die noodzakelijke onder steuning verzekerd is. Waar het contact mt de buitenwereld zo veel mogelijk in stand kan blijven en waar zij deel kunnen nemen aan die activiteiten die zij zelf uit kiezen. Concrete invulling In de gemeente Middelburg wor den tot 2010 negen woonservice zones gerealiseerd. Een woon- servicezone is een wijk of een deel van een wijk en bestaat uit: verschillende vormen van wonen voor zorgbehoevenden: - woningen type A: groepswonin gen met 24-uurs zorg met toe zicht - woningen type B: geclusterde woningen met 24-uurs zorg - woningen type C: zelfstandige woningen waar intensieve thuis zorg indien dat noodzakelijk wordt, mogelijk is. een zorgkruispunt. Dit is de uitvalsbasis voor de zorgverlening. Van hieruit worden zorg aan huis geregeld. Op de lo catie van het zorgkruispunt zelf wordt 24-uurs zorg geleverd. Het zorgkruispunt kan bijvoorbeeld een klein medisch centrum bevat ten of een ziekenboeg voor kort durende opvang van thuiswonen de cliënten ook is er een coördi natiepunt. Het centraal loket dat regelt dat vraag en aanbod wat be treft zorg en welzijn met elkaar ge combineerd worden. Zorg en wel zijn wordt naar de cliënt gebracht, of andersom; daarnaast is het mo gelijk dat welzijnsactiviteiten aan huis gebracht worden of dicht bij te halen zijn in of vanuit de wijk(weF zijns)activiteitencentra. Bij zorg gaat het om: huishoudelijke zorg, persoonlijke verzorging, ver pleging, ondersteunende begelei ding, activerende begeleiding, ver blijf en behandeling. Bij de invulling van welzijn gaat het om: welzijn (culturele, recreatieve, sportieve ac tiviteiten e.d.) maatschappelijk werk, sociale veiligheid, ondersteu ning bij sociale netwerken, mobi liteit en hand- en spandiensten (hulp bij financiële administratie, klussendienst, maaltijden etc.). Ei genlijk hebben we in de gemeente Middelburg al een aantal voorlo pers van de woonservicezones. Denk bijvoorbeeld aan de Hof ter Veste, Haagbeuk, Beaufort en Ta- badila. Wij hopen dat u met deze in formatie meer inzicht heeft gekre gen in de veranderingen in wonen, zorg en welzijn in Middelburg. Staat er een grote verbouwing op stapel? Kijk dan eerst of je gebruik kunt maken van secun daire bouwmaterialen. Met secundaire of tweedehands bouwmaterialen bedoelen we alle materialen die opnieuw worden gebruikt en die anders als afval verwerkt zouden worden. Dit kunnen producten zoals raamko zijnen, sanitair, deuren of een vol ledige trap, of materiaal zoals puingranulaat. De oorsprong is meestal een sloopproject, maar secundaire bouwmaterialen kun nen ook restmaterialen zijn van bouwprojecten of afgekeurde producten, bijvoorbeeld omdat de afmetingen niet voldeden. De materialen bij secundaire bouwbedrijven zijn zo voordelig omdat de materialen al eens ge bruikt zijn. Wat overigens niet be tekent dat de kwaliteit slecht is. Een nieuw huis kan ook vol met materialen en producten zitten die niet nieuw meer zijn. De se cundaire bouwzaken zorgen voor een selectie van de producten en materialen die kwalitatief goed genoeg zijn om nogmaals te ge bruiken. En dan is het zonde om weg te gooien. Wanneer je deze producten koopt merk je dat in je portemonnee. En het milieu is er mee geholpen. Dubbel winst dus. Op www.kringloopbouwmateria- len.nl staat een handige kaart met daarop de leveranciers van se cundaire bouwmaterialen. De gemeenteraad van Middelburg houdt woensdag 4 februari een extra raadsver gadering. Op de agenda staat één punt: Verstrekking van een krediet ten behoeve van de aanpassing van de gebou wen voor de De Roosevelt Academy. De vergadering is van zeven tot acht in de raadszaal van het stadhuis. De aanvangstijd van de verga dering van de commissie Maatschappelijke Zaken is door de extra raadsvergade ring verzet naar half negen. Gemeente Middelburg heeft aan vragen ontvangen voor de kap van zes knotwilgen, twee eiken, vier esdoorns, drie wilgen, een abeel, een plataan, tien elzen en elf populieren op het uitbrei dingsperceel van de begraaf plaats aan de Westelijke Oude Havendijk. Voor de begraafplaats van Nieuw- en Sint Joosland aan de Oude Dijk is een kapaanvraag binnengekomen voor de dertien watercypressen. Voor de be graafplaats aan de Oude Rijks- vraag is een aanvraag ontvangen voor het rooien van een es, een haagbeuk, een lijsterbes, een ap pelboom, drie kersenbomen en twee coniferen. Verder heeft de gemeente aanvragen ontvangen voor de kap van veertig populie ren aan de Van Cittersweg in Ar- nemuiden, een esdoorn aan de Nachtegaalstraat 26, 27 essen aan de Laan der Verenigde Na ties, vier populieren aan het Hof van Tange en twee linden en een berk aan de Seisdam 22. Belang hebbenden kunnen binnen veer tien dagen na publicatie hun zienswijze indienen. Burgemeester Koos Schouwenaar nam vrijdag het eerste exemplaar van het boek 'Om prijs en plaats' in ontvangst. Foto: Mieke Wijne. De Middelburgse Teeken Aka demie bestaat 225 jaar. In ver band met het jubileum zijn er in Middelburg vijf exposities te be zoeken. De Teeken Academie werd opge richt op 11 juli 1778. De academie zette zich in voor artistieke ontwik keling van leerlingen, maar zag ook goede opleidingsmogelijkhe den voor boetseerders, gieters, beeldsnij- en beeldhouwkunste naars. Bovendien bood zij een plek voor kunstenaars om te blij ven oefenen. In het eerste jaar stonden er bijna honderd leerlin gen bij de academie ingeschre ven: 59 kunstoefenden en 39 leer lingen. Zij betaalden een Zeeuwse rijksdaalder per seizoen. Wezen en minvermogenden konden de les sen gratis volgen. Tot 1803 volg den volgenden ongeveer 2000 leerlingen de lessen. Het leerplan voor de tekenlessen kende drie onderdelen: beginners tekenden prenten en tekeningen na, meer gevorderden mochten tekenen naar gipsbeelden en kunstoefenaars tekenden naar le vend model. Het 25-jarig bestaan viel in de Frans-Bataafse tijd, een periode van economische malaise, waardoor dat jubileum op sobere wijze moest worden gevierd. Dankzij het beleid van koning Wil lem I kreeg de academie nieuwe impulsen die leidden tot een twee de bloemperiode van 1817 tot 1867. In die jaren kwam de nadruk steeds meer op het technisch te kenonderwijs te liggen. Met de oprichting van de Burger avondscholen ging de oorspron kelijk functie van de academie ver loren. Weliswaar werd de acade mie in 1867 als school opgeheven maar de academie bleef als insti tuut bestaan. Zij stimuleerde vele andere culturele activiteiten. De periode 1867-1940 stond in het te ken van opheffing en uitdeling. Be zittingen werden weggeven of te gelde gemaakt. Dankzij het daardoor verkregen kapitaal kan de academie tot op de dag van vandaag activiteiten ontplooien ter bevordering van het tekenonder wijs. Tentoonstellingen De expositie in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk toont rond de thema's 'tekenen naar voorbeeld', 'stillevens' en 'land schap' werkstukken die leerlingen van de academie 200 jaar geleden maakten. In de Stadsschuur, nu het kantoor van Rothuizen van Doom 't Hooft Architecten Stedenbouwkundigen is een expositie van ontwerpteke ningen van stadsbouwmeesters en hun leerlingen, die bijna twee eeuwen in dit gebouw actief wa ren. De stadsbouwmeesters wa ren ook vaak als leraar aan de Tee ken Akademie verbonden. Op het binnenplein van 'De Druk- kery' aan de Markt zijn geschilder de portretten te zien van het huidi ge college van burgemeester en wethouders. Deze werden ver vaardigd door de leerlingen van hetjongerenatelier van het Middel burgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming onder leiding van beel dend kunstenaar Kees de Valk. Tegenover de portretten van de huidige Magistraten worden die van hun voorgangers uit de 18e eeuw getoond. Ook die werden door leerlingen van de Academie gemaakt. Kunsthandel Laurentius aan de Vlasmarkt maakt een vrije recon structie van de tentoonstelling die de Teeken Akademie in 1822 in richtte van werken van haar lera ren en leerlingen. In het Zeeuwse Museum is de ter toonstelling Topstukken van de Teeken Akademie' ingericht. Deze: expositie omvat schilderijen var docenten en bestuursleden van dr academie. Boek In het boek 'Om prijs en plaats' be steden zeven schrijvers aandacht aan de geschiedenis van de aca demie en zetten de activiteiten van dit instituut in een breed cultureel perspectief. Het eerste exemplaar van het boek werd in de Zeeuwse Bibliotheek aangeboden aan bur gemeester Koos Schouwenaar. Radio COOL FM zendt donderdagavond 22 januari om acht uur een pro gramma uit over de Teekenacade mie. De omroep is te ontvangen via 105.3 FM, 107.1 FM en 107.7 FM en op de kabel via 105.5 FM en 106.4 FM. COOL FM herhaall de uitzending zondagavond 25 ja nuari om acht uur. In het stadhuis is op 27 janu ari om half acht een informa tieavond over de 'Concept- gebiedsvisie rondom het Veerse Meer'. De gebiedsvi- sie beschrijft de veranderin gen die zich de komende vijftien jaar rond het Veerse Meer gaan voltrekken. Het stuk behandelt onder an dere de verschillende geogra fische deelgebieden, waaron der het deelgebied Oranje plaat-Oranjepolder. Doel van de gebiedsvisie is om het ge bied een flinke kwaliteitsim puls te geven. Tijdens de avond presenteert de provin cie dit totaalplan, dat de pro blematiek en de oplossings richtingen rondom dit gebied in beeld brengt. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen, zowel centraal als in dividueel. De gebiedsvisie is te raadplegen via www.zee land. nl/rondomhetveerse- meer. De verkeerslichteninstallatie aan de Laan der Verenigde Naties is aan vervanging toe. De verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Laan der Ver enigde Naties/Breeweg wordt tussen 26 en 30 januari ver vangen. In de week van 2 tot en met 6 februari wordt ge werkt aan de installatie aan de Laan der Verenigde Naties/President Roosevelt- laan/Sandburglaan. Een nieuwe computer gaat de werking van de lichten regelen en er worden nieuwe kabels naar de detectielussen getrok ken. Tijdens de werkzaamheden regelt een tijdelijk verkeers licht het verkeer en zijn de op stelvakken om af te slaan of rechtdoor te rijden terugge bracht naar een vak. Wanneer de klus geklaard is hoeft autoverkeer vanuit de Laan der Verenigde Naties dat linksaf de Sandberglaan rich ting Sint-Laurens wil, recht- doorgaand verkeer vanaf de President Rooseveltlaan niet meer voor te laten. De appara- Foto: Mieke Wijnen tuur wordt zo afgesteld deze lichten niet meer tegelijkertijd op groen staan. Op 29 en 30 januari wordt de installatie van de voetgan gersoversteekplaats aan de Rouaanse Kaai vervangen. Een verkeerslichtinstallatie gaat ongeveer 15 jaar mee.

de Faam | 2004 | | pagina 5