Amstel bier Tissue toiletpapier GRATIS! Nog meer voordeel! krat 24 flesjes pak 24 rollen schnitte Friesche Vlag luchtig toetje Vers gesneden soepgroenten Speklapjes zonder zwoerd Meergranen brood Friesdie Vlag halvamel Lay's light chips Extran sportdrank Glorix reinigers Dasli poeder, tabs of vloeibaar Maïtre Paul slagroom-, mokka of schwarzwalder Klasse Noten boerenmix Jonagold appelen Kipkarbonade Winkelcentrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51, Middelburg, Tel. 0118 624253 Stalking Voldoening Beheersen Aangifte pak 500 gram alle smaken per zak vrwdujö. Diepvries Vlees Brood Zuivel Groenten en PER STUK IEDERE 2E Zuivel/Koeling Diepvn'es Brood en Banket Groenten Fruit Vleeswaren orange 2 FLESJES diverse soorten, flacon per pak/fles rollen 1 per stuk 2.79 zak 200 gramo.99 emmertje Aviko kreukelfrites of Dolce Frita's Mona vifit TaTwebolletjes zak 1,5 kilo 1.99 iedere 2e zak Magere runderlappen Meikan vTucbtenkwaTk Vers uit de oven Croissantjes MoTa carrero of pikanto Gepaneerde hamburgers mora Johma rundvleessalade naturel of gemarineerd per kilo Gekookte gelderse Bamipakket Zeeuwse boeTenham Turbana bananen Oude kaas Gebraden kipfilet Blanke witlof Philadelphia Verrukkelijk Verrassend Voordelig! Hollandse prei Woensdag 14 januari 2004 ut Faam Geweld achter de voordeur komt veel voor Pagina 21 vervolg voorpagina... MIDDELBURG - Thuisge- weld in diverse vormen. Echtgenote, vriendin of kin deren worden met de nodige regelmaat in elkaar geslagen. Kinderen kijken toe of zijn eveneens onderwerp van hef geweld. Vaak blijft het ook achter die voordeur. door Ad Roos Aangifte doe je niet zomaar en niet zelden is die aangifte weel een gegronde reden voor een volgende aframmeling. Er wordt ook niet over gepraat. De resultaten van dat geweld verberg je achter een zonne bril of ze worden bedekt met een smoes. En dat is dan nog maar liet 'normale, fysieke' geweld. Dat er heel wat geweld achter de voordeur plaatsvindt, blijkt uit de cijfers: per jaar overlij den er circa 130 mensen aan de gevolgen van huiselijk ge weld. Per jaar worden binnen een relatie meer dan honderddui zend vrouwen, kinderen en ook mannen het slachtoffer van zware of eenvoudige mis handeling, verkrachting of een poging tot verkrachting, bedreiging, stalking, poging tot doodslag en erger. Eén op de vijf vrouwen krijgt te ma ken met geweld binnen haar relatie. Dagelijks worden in ons land meer dan een mil joen mensen geconfronteerd met diverse vormen van hui selijk geweld. Slechts twaalf procent van dat huiselijk geweld wordt bij de politie gemeld. En nog wat cijfers: in tachtig procent van de gevallen is de man de da der, in twintig procent is de man het slachtoffer. Ongeveer honderdduizend kinderen zijn of slachtoffer of getuige van huiselijk geweld en groeien dus op in een situatie waar geweld de norm is. Uit onder zoek blijkt dat slachtoffers van huiselijk geweld pas na 33 keer de politie inschake len. dat drank en/of middel- gebruik nogal eens voor losse handjes willen zorgen en dat het gezin vaak in een sfeer van agressie leeft. Angst en schaamte bij zowel slachtof fers als daders dragen ertoe bij dat het moeilijk is om uit die vicieuze cirkel te komen. Overigens is huiselijk geweld, of geweld achter de voordeur, méér dan de incidentele ruzie die in elk gezin wel eens voorkomt. Een zware straf mag dan wel de nodige voldoening schen ken, het gedrag van de dader verandert er niet van en het huiselijke geweld onvermin derd doorgaat. Er moet dus iets gebeuren. Maar dan niet aan de sanctiezijde, maar aan de preventie. Voorkomen blijft immers altijd nog beter, en in dit geval ook nog goed koper, dan genezen. De mogelijkheden die er binnen het vandaag geteken de convenant (zie voorpagi na) zijn: op puur vrijwillige basis (de dader meldt zich zelf aan), als bijzondere voorwaarde voor een voor waardelijk sepot of als onder deel van en rechterlijk von nis. Ervaringen elders in het land hebben uitgewezen dat 'een stok achter de deur', bij voorbeeld in de vorm van een voorwaardelijk sepot de grootste kans op succes biedt. Is er sprake van een duidelijk geval van thuisgeweld, dan wordt er op het politicbureau al indringend met de man ge sproken. Het kan ook via een indicatie van de reclassering in het kader van een vroeg- hulprapportage. De verwachting is dan ook dat door een gerichte aanpak van huiselijk geweld het aan tal eerste meldingen mogelijk toenemen, maar het aantal vervolgmeldingen op hetzelf de adres zal dalen. Huiselijk geweld kan dus stoppen. Met een aangifte kan de dader niet alleen wor den bestraft, maar ook wor den geholpen. Dat-ie leert omgaan met agressie en die leert beheersen. Het doen van een aangifte is voor het slachtoffer ongetwijfeld een moeilijke stap, zeker binnen een relatie, maar wél een stap om het geweld achter de voordeur te stoppen. "JÜÜÏ adv. 4 geldig t/m zaterdag 24 januari 2004 Prijswijzigingen, zetfouten en uitverkocht voorbehouden zak 750/600 gram pak 500 ml. per 6 verpakt, nu voor per kilo alle smaken J bak 450 gram 4 stuks voor pak 4 stuks per kilo bak 500 gram stuk loo gram O. 89 HS 2e 100 gram... groot! 100 gram per kilo per 500 gram 100 gram 500 gram diverse smaken kuipje 150 gram per kilo

de Faam | 2004 | | pagina 21