Elke zieke en gehandicapte heeft recht op 't allerbeste Alle hoeken van de kamer zien met Michael en Bill Seth heeft orkaan doorstaan en voelt zich als herboren Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren. 8 9 10 11 Woensdag 14 januari 2004 on Faam Pagina 31 Een al langer bestaand spelletje op internet is de afgelopen maand plotseling weer opgedoken. Het gaat om het zogenoem de domeinkapen. Ondernemende internetgebruikers, die denken dat ze slim zijn, leggen namen van bekende sporters, muzikan ten of filmsterren vast om er in een later stadium flink aan te kunnen verdienen. Zeker rond grote evenementen zijn de do meinkapers actief. Slachtoffer van de laatste serie kapingsacties is de Engelse rugbycoach Give Woodward. Hij won met zijn team in november de wereldtitel rugby in Australië door in een zinderende finale op het laatste moment het thuisland te ver slaan. Dat - en het feit dal het eerste landentitel voor de Britten sinds mensenheugenis is - heeft hem in Engeland inmiddeld een ech te heldenstatus opgeleverd. Meteen nadat het Engelse team de finale winnend had afgesloten ging al het gerucht dat Wood ward waarschijnlijk door de koningin zou worden geridderd. Een Frans bedrijf zag die stap wel zitten en registreerde vrijwel onmiddellijk de domeinen Sirclivewoodward.com en de Engel se variant Sirclivewoordward.co.uk. Daarbij de Britten hoofd schuddend achterlatend. Die vragen zich inmiddels af wat de grootste belediging is, dat iemand gebruik probeert te maken van hun 'Sir Clive' of dat het om een Frans bedrijf gaat. De grootste ster van het wk rugby is natuurlijk ook niet meer veilig. Jonny Wilkinson, in populairileit inmiddels groter dan voetballer David Beckham, is zijn naam ook al kwijt aan ka pers. Begin van de week werden de domeinen Jonnywilkins- on.org, biz en info vastgelegd. Het domein JonnywiIkinson.co.uk blijkt in oktober al te zijn geregistreerd via Net .Names. Zijn .com domei n bestaat al sinds december vo rig jaar en is in handen van de Phones International Group, die de site namens Wilkinson bestierd. Of de domeinkapers wat aan hun acties zullen hebben, is maar de vraag. Eerdere ervaringen leren dat als sterren hun eigen do meinnaam terugwillen en daar het nodige juridische geschut voor inzetten, ze dit meestal wel voor elkaar krijgen. Rechters hebben de neiging een bekende naam als persoonlijk eigendom te zien, die niet zomaar gekocht kan worden. Waarop veel ka pers hopen is dat sterren geen zin hebben in gedoe en met hen tot een (financiële) deal komen. Want in dat geval kan het op tijd registreren van een naam ineens een hoop geld opleveren. Drie maal antipasti De Fransen beweren de haute cuisine te hebben uitgevonden en de Italianen roepen weer dat zij het ze geleerd hebben. De waar heid zal ongetwijfeld in het midden liggen. In elk geval waar is dat de Italiaanse keuken uitmunt in allerlei hapjes die op smake lijke wijze de inleiding vormen tot de 'piatti primo en secundo'. Aan die zogeheten antipasti wordt de nodige aandacht besteed. Fameus en erg lekker zijn de volgende 'huigfuifjes'. Gegrilde sardientjes; neem twintig verse sardientjes, citroensap, een citroen, olijfolie en een paar tenen knoflook. Maak een ma rinade van het citroensap en de olijfolie. Pers daar de tenen knoflook doorheen. Rooster de sardientjes onder de grill of op een grillplaat, waarbij ze tijdens het grillen met de marinade worden bestreken. Leg ze op een schaal, snij partjes van de ci troen en gebruik dit als decoratie. Bekend en eenvoudig is 'Bruschetta'. Gebruik daarvoor een cia- batta, 500 gram tomaten, een rode ui, olijfolie, zout en peper, basilicum (liefst verse blaadjes) en een grote teen knoflook. Snij het brood in dikke plakken, snij de tomaten heel fijn, even als de ui. Meng dat geheel met wat olijfolie en maak het op smaak met peper en zout. Rooster het brood en bestrijk het met de teen knoflook. Leg op elke stukje brood wat van het toma- tenmengsel en maak het af met wat blaadjes basilicum, of strooi er wat gehakte basilicum over. Warm serveren. Koud is erg lekker een carpaccio van rosbief. Leg een toef krul- sla of rucola op een hoopje midden op een groot bord. Leg de rosbiekplakjes daar dakpansgewijze op tot het bord bedekt is. Maak een dressing van twee eetlepels olijfolie, een eetlepel zonnebloemolie, wat balsamico-azijn, gehakte peterselie en bieslook, zout en vers gemalen peper. Giet die dressing over de rosbief en garneer het geheel met zwarte olijven en wat kapper tjes. Anneke Kaiser Wordt je ongelijk behandeld vanwege een handicap of chronische ziekte, dan kun je een klacht indienen bij de Commissie Gelijke Behandeling. Deze onderzoekt of er sprake is van ongelijke behandeling. Goed nieuws voor mensen met een handicap of chronische ziek te. Op 1 december 2003 is er een nieuwe wet in werking getreden: de Wet gelijke behandeling op grond van handicap of chroni sche ziekte. Neem Leon. Hij is twintig en meldt zich aan bij een hbo-oplei- ding. Leon wordt geweigerd. Flij heeft een nierziekte en moet ie dere week naar het ziekenhuis. „Je kunt beter een mbo-oplei- Met een 'Susie, your shopping guide' onder de arm is winkelen een stuk aangenamer. In Am sterdam en Haarlem, want van die steden heeft de ANWB alles waaraan de consument een boodschap heeft, keurig gerubri ceerd. Winkels wijksgewijs, ex clusieve dienstverleners, maar ook de leukste eet- en drinkgele- genheden. En niet te vergeten ruim 350 tips, verpakt in rubrie ken als rondleidingen, vervoer, markten en uitjes voor kinderen. Een gids die z'n waarde even eens peurt uit de vele schitteren de functionele illustraties. Uit geverij Komelius. Luxe paper back 250 blz. Prijs: 9,95 euro. Ook handig en informatief is de ANWB Hotelgids 2004. Van al le 2200 hotels die Nederland rijk is geeft het relevante informatie. De plaatsen alfabetisch, een re gister op hotelnaam, handige schematische uitleg, overzichts kaarten en de leukste plekjes van ons land als het om vakantie met de kinderen gaat. Kuur- en fiets- vriendelijke hotels, burchten en kastelen. Fraaie paperback. 340 blz. Prijs 12,50 euro. Dick van der Veen HORIZONTAAL: lBespotter, gradenschaal; 2. roem, windrichting, of iets der gelijks; 3. planeet, breed (muz.); 4. ik (Lat.); 5. gewoon terecht, open plaats in een bos; 6. bende; 7. insnijding, vuur- spat; 8. inleiding; 9. graansoort, verdieping; 10. stonde, dom oor, wortel; 11. adellijk per soon, kiezels. VERTICAAL: 1. Rubberboom, huidbedekking van vissen; 2. vreemde munt, judograad, papegaai: 3. lijk- zang, glasaaltje; 4. Engels lid woord; 5. alcoholische drank, reukstof uit viooltjes; 6. draad; 7. alleenspel, graanbederf; 8. vreemde munt; 9. lichaams slagader, girafachtig dier; 10. bevel aan een hond, voorzetsel, erfelijkheidsdrager; 11. rivier in Frankrijk, gewaad. In februari deelt de Amerikaan se muziekindustrie de jaarlijkse Grammy Awards weer uit. Tot veler verrassing staan ook Bill Clinton en Michael Gorbatsjov op het lijstje kanshebbers. Dankzij de Nederlandse platen maatschappij PentaTone. De kandidatuur van 'Peter en de wolf in de categorie 'Best spo ken word album for children' is een mooi succesje voor Penta Tone, dat werd opgericht door oud-medewerkers van Philips Classics. Zoals de naam als doet vermoe den, specialiseert PentaTone zich in 'surround sound'-opna- men op superaudio-cd. Deze zogeheten 'SACD' wordt de op volger van de huidige cd, zeg gen de geleerden. Het schijfje bevat nog meer informatie en heeft genoeg datacapaciteit om muziek voor vijf kanalen aan te sturen. De vijf luidsprekers staan toch al in menige huiska mer als onderdeel van de thuis bioscoop. In de gewone cd-speler kunnen de SACD's ook, want de schijf jes hebben ook een afspeellaag- je voor de conventionele laser lezer. PentaTone wil zo'n twin tig albums met klassieke mu ziek per jaar uitbrengen. Een eerdere poging om vanuit alle hoeken van de kamer mu ziek te laten klinken, leed schip breuk. Quadrafonie verdween in de jaren zeventig van het po dium, vooral omdat er onvol doende keus was in afspeelap paratuur. Maar nu is er dus de SACD. Gelukkig zingen Bill en Michael en Sophia Loren niet. Het gaat om een nieuwe opna me van Prokofjev's muzikale verhaal 'Peter en de Wolf. Lo ren vertelt het verhaal, Gorbats jov doet de inleiding en de overbrugging naar het tweede stuk op het album. Clinton leest het verhaal van de wolvenspo- ren voor. Het Russisch Natio naal Orkest zorgt voor de mu ziek. ding gaan doen", zegt de school. Een uitzonderlijke reac tie? Helaas niet. Mensen met een handicap of chronische ziekte hebben regelmatig last van dit soort vooroordelen. Het is bij voorbeeld moeilijker om een baan te vinden. En hebben ze een baan, dan worden ze soms anders behandeld dan hun colle ga's. Ook buiten het werk lopen mensen met een handicap of ch ronische ziekte tegen barrières aan. Gebouwen zijn bijvoor beeld niet altijd toegankelijk. En wat dacht je van bussen, treinen en kaartjesautomaten? 2003 was het Europees jaar van mensen met een handicap. On der het motto 'gelijk gelijk' staat de gelijke behandeling van mensen met een handicap of ch ronische ziekte centraal. I11 het hele land worden in dit kader ac tiviteiten georganiseerd. Per I december 2003 is bovendien de Wet gelijke behandeling op grond van handicap of chroni sche ziekte in werking getreden. In deze nieuwe wet staat dat het verboden is om mensen te dis crimineren vanwege een handi cap of chronische ziekte. De wet geldt voor situaties op het werk, in het beroepsonderwijs en op termijn ook voor het openbaar vervoer. Wordt je ongelijk be handeld vanwege een handicap of chronische ziekte, dan kun je een klacht indienen bij de Com missie Gelijke Behandeling. De ze commissie onderzoekt (gra tis) of er inderdaad sprake is van ongelijke behandeling. Kijk op www.gelijkisgelijk.nl voor meer informatie over gelijke behande ling. Seth Gaaikema staat met 'De Orkaan doorstaan' opnieuw in de theaters na een periode van rust en overdenken." (foto: Eva Posthuma) De theatertjes en dorpshuizen waar hij voor het voetlicht treedt zijn weken tevoren uitverkocht. Critici vegen opnieuw de vloer met hem aan. Toch voelt Seth Gaaikema zich, na hartklachten eerder dit jaar, sterker dan ooit. „Ik voel me bevrijd. Herboren", vertelt de sympathieke cabare tier aan de vooravond van het nieuwe jaar. Een jaarwisseling waar Seth met regelmaat zijn stempel op drukte. „Iedereen heeft wel eens een dip", begint Seth Gaaikema zijn verhaal. De in het Brabantse Schijndel woonachtige woord kunstenaar kijkt terug op de ach terliggende periode. „Gelukkig komt er altijd een dag dat je weer omhoog stijgt. Het gevoel dat je 'de orkaan doorstaan' hebt. In mijn nieuwste program ma wil ik de bevrijding delen. De vreugde. Satirisch, hilarisch en emotioneel. Een programma over alle Nederlanders, over me zelf en het eindeloze gekrakeel de achterliggende jaren. Er heeft een storm gewoed in de wereld. Een storm die onmiskenbaar de wereldpolitiek bepaald heeft. Het is aan ons de orkaan te door staan." Gaaikema deed bewust een stap terug. De cabaretier en tekst schrijver zag even niet meer zit ten. „De dag nadat ik in het Cir cus Theater in Scheveningen de Oeuvre Musical Award in ont vangst mocht nemen, stortte ik in. We hadden een feestje ge voerd. Thuis bij Guus Bos, de officier van justitie en persoffi cier te Den Bosch, een goede vriend. Ook mijn vriend Peter vierde heet feest mee. Na afloop reden Peter en ik samen terug naar onze boerderij, even onder Den Bosch. Midden in de nacht kreeg ik het onverwachts be nauwd. Het bleek mijn hart te zijn. Ik had de oudejaarsavond ervoor ook al hartklachten ge had. De zaterdagnacht die volg de ben ik met spoed naar het zie kenhuis van 's-Hertogenbosch gebracht en ben ik aan de hart- bewaking gelegd." „Ik besloot daarna afstand te ne men van het theater en in alle rust te gaan schrijven. Toch kruipt het bloed schijnbaar waar het niet gaan kan. Begin mei stond ik opnieuw op de planken met 'De Orkaan doorstaan'." De zorgvuldig gekozen titel heeft iets symbolisch, iets krach tigs. „Het moment datje zo op je zelf wordt terug geworpen staat je hele wereld op z'n kop. Het gevoel alsof er een orkaan in je lichaam, hoofd en genen heeft gewoed. Het gevoel dat je heel dicht bij jezelf komt. Tel daarbij de hectiek van de afgelopen ja ren op en de adrenaline die lang zaam terugvloeide. De voorstel ling 'De Orkaan doorstaan' is het gevolg. Rustig aan beginnen en de stappen die ik zet, zet ik wel overwogen. We staan im mers aan de vooravond van al weer een nieuwjaar." Willem Gunn^man RAM Thuis: draai gerust op de auto matische piloot als je het gevoel hebt datje energie tekort komt. Liefde: een beetje lamlendig, dus tijd om iets leuks te gaan doen. Geld: kijk uit voor verliezen, er dreigen tegenvallers. Topdag: zondag STIER Thuis: verlies je geduld niet als het even tegenzit, doe niets overhaast. Liefde: je hebt ondeugende fan tasieën, waarv an je er minstens één moet proberen waar te ma ken. Geld: beter op je kleingeld let ten. Topdag: donderdag TWEELINGEN Thuis: je hebt energie genoeg, alleen de plannen ontbreken. Liefde: een goed gesprek is een perfecte voorbereiding. Geld: laat je niet van de wijs brengen door slechte berichten. Topdag: maandag KREEFT Thuis: houd maar even wal af stand, dat maakt straks de rela tie met een aantal personen ge makkelijker. Liefde: kijk eens naar de maan en de sterren, je moet wat ro mantischer worden. Geld: voorzichtig blijven, er komen nog wat onkosten aan. Topdag: dinsdag LEEUW Thuis: je moet een paar belang rijke beslissingen even voor je uitschuiven. Liefde: haastige spoed... Hij is er volgende week ook nog. Geld: iemand probeert mis bruik van je te maken. Topdag:zondag MAAGD Thuis: je bent duidelijk uit op macht en controle, maar ver geet de andere belangrijke din gen niet. Liefde: pas op voor erotische prikkelingen, het kan zomaar misgaan. Geld: nog geen zorgen over maken, maar wel wal bezuini gen. Topdag: zaterdag WEEGSCHAAL: Thuis: knap zoals je je uit die pijnlijke situatie hebt weten te redden. Liefde: je hebt ongewoon veel aantrekkingskracht. Dat kan leiden tot interessante ontwik kelingen Geld: helaas te weinig voor de tijd van het jaar. Topdag: donderdag SCHORPIOEN Thuis: je kunt gerust een nieu we weg inslaan, ze komen wel achter je aan. Liefde: praat eens wat duidelij ker over watje echt bezielt. Geld: uitkijken met aandelen, niet luisteren naar die reclames. Topdag: vrijdag BOOGSCHUTTER Thuis: een lastige situatie weet je voortreffelijk op te lossen. Dat wordt onthouden. Liefde: doe nu eens gewoon watje partner zo graag wil. Geld: een sympathiek gebaar betaalt zichzelf uit. Topdag: donderdag STEENBOK Thuis: er is wat onrust, maar je houdt het hoofd koel. Liefde: niet direct reageren als je partner even stoom afblaast. Geld: proberen aantal vaste kosten verder terug te dringen. Topdag: vrijdag WATERMAN Thuis: door je nieuwsgierigheid kom je achter een geheim, dat je niet met je vrienden kunt de len. Liefde: je tederheid beneemt je partner hel zicht en de adem. Geld: financiën goed onder controle. Topdag: zondag VISSEN Thuis: als je even niet bij de les blijft, dreig je de controle kwijt te raken. Liefde: laat je niet binden, ook al wordt er nog zoveel druk uit geoefend. Geld: let meer op de grote lij nen. Topdag: donderdag

de Faam | 2004 | | pagina 31