tunnel Fietser zoekt zich rot naar de Aad de Klerk: 'Zeeuwse dorpen bestaan niet' wën *e'an<, 'N BIJZONDERE KIJK EXPO AGENDA Praktijkgerichte workshops Journalist zoekt levensverhaal Snertwandeling van wsv 't Zand KOUDEKERKE MELISKERKE MIDDELBURG NW- ST JOOSLAND OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VLISSINGEN RONDJE WALCHEREN Boodschappen Voetschimmel De vuurtoren De boulevard Zonsondergang Pagina 13 Woontrend Zeeland, Duinstraat 18 a, schilderijen van Ida Nauta. thema: 'Strand en Zee', t/m februari. Zijdemuseuni, Dorpsstraat 3, kle ding, "Fashion by the Sea', maan dag van 13.00-17.00 uur, dinsdag t/m zaterdag 10.00-17.00 uur. t/m 31 januari. Café de Bommel. Markt 85, 'Old timer Bommelrit', foto's van Peter Toomstra, t/m 1 september 2004. Galerie 't Haentje te Paart. Spanjaardstraat 19, schilderijen van I-Ienny Schrijver, donderdag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00-16.30 uur. t/m 10 januari. Zeeuwse Bibliotheek, Kousteen- sedijk, foto's en collages van San ne Karenko, "De (grote) omhul ling', t/m 10 januari. Pentekenin gen van Cor van der Poel, 'Zee land'. t/m 7 februari, maandag van 17.30-21.00 uur. dinsdag t/m vrij dag van 10.00-21.00 uur. zaterdag van 10.00-13.00 uur. "t Spiegel- theater, J. V. Sprengerlaan 6. schilderijen van Fleur Rjekwel en Geijanne Wiersum- Huisman, da gelijks van 11.00-17.00 uur. t/m 16 februari. Galerv Maritime. Gortstraat 43, schilderijen van Paul Visser, Ingrid Dingjan, Mar co Kaller. Leon de Wijs en Jan Mi- chiélsen, beelden en sculpturen van Ludo van Well, donderdag en vrijdag van 10.00-21.00 uur, za terdag en zondag van 10.00-18.00 uur, t/m 28 februari. Caesuur. Lange Noordstraat 67, kunstenares Brcgje de Heer, 'Terug naar de dingen', t/m 8 februari Theater De Wegwijzer, Molen weg 25, Hrvvin OL.AF. 'Film Theater fotografie, zaterdag van 13.00-17.00 uur. t/m 28 februari. Zeeuws Biologisch Museum. Duinvlietweg 6, 'Reeësprongen', woensdag t/m zondag van 12.00- 17.00 uur, t/m 25 januari. De Watertoren AK, Vlissingse- straat, Petra Dubach en Mario van I forrik. donderdag t/m zondag van 12.00-17.00 uur. t/m 18 januari. Zeeuws maritiem muZEEum. Nieuwendijk 15, kinderverzame lingen, t/m 18januari. Schilderij en, 'Met de boot mee, vervoer over Zeeuwse wateren, 1800-2003', t/m 1 februari en "Glorie en Ramp spoed', Zeeuwse voor- en tegen spoed. t/m 11 januari, maandag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur. zater dag en zondag 13.00-17.00 uur. Sauer Oonk, notarissen. Bad huisstraat 181. 'Twee... een vorm van evenwicht', van Ans Tas-Kie- sewctter; t/m 2 januari. De Wil lem 3, Oranjestraat 4. sculpturen van Marica en foto's van Hans Wilschut, t/m 18 januari Erwin OLAF, 'Wagner' en 'Fashion Vic tims', t/m 15 februari, donderdag t/m zondag van 12.00-17 00 uur Glazen Pui, Walstraat 41 schilderijen en keramiek van Pau la, t/m 15 februari, maandag t/m vrijdag 9.30-17.00 uur en zaterdag 9.30-16.00 uur. Arsenaal Thea tercafé, schilderijen van Bas Vlas blom, t/m 31 januari. Atelier Loes Müller, Hobeinstraat 61, be schilderd porselein en schilderijen van Caterina Spadea, vrijdag en zaterdag van 12.00-16.00 uur. t/m 17 januari. Galerie Hannelore Meijaard. Hendrikstraat 8, Vlis- singen, schilderijen en grafiek van Henk Schiffmacher, t/m 14 janua ri. vrijdag, zaterdagen zondag van 14.00-17.00uur. Donderdag 8 januari Oost-Souburg, Palazzoli Huis. Oranjplcin 41, koffie ochtend, 10.00-11,30 uur. Zaterdag 10 januari Middelburg, wijkgebouw De Ver gulde Baars. Baarsjesstraat 42. snertwandeltocht. start, 13.30- 14.00 uur. Middelburg, ontmoe tingscentrum Dauwendacle, nieuwjaarsbal, 20.30 uur. Middelburg, Roggeveenhuis, nieuwjaarsbijeenkomst ANBO, 14.00-16.30 uur. Middelburg, 't Gasthuis, bijeenkomst Alzhei- mercafé, 14.30-17.00 uur. Zondag januari Vlissingen, Vrijburgbad, open dag Health Club. 9.00-15.00 uur Dinsdag 13 januari Middelburg. Zeeuwse Biblio theek. lezing, Willem Maas over Jacques Gans, 20.00 uur. Woensdag 14 januari Oost-Souburg, wijkcentrum De Zwaan, dansmiddag, 13.30- 16.30 uur. Woensdag 7 januari 2004 MIDDELBURG - Dit standbeeld staat heel toepasselijk voor een supermarkt. C'. de Plaa uit Middelburg fotografeerde het in een winkelcentrum in het brabantse plaatsje Grubbenvorst. "Om dit te verzinnen, moet je echt kunstenaar zijn", concludeert De Plaa. (foto: C'. de Plaa) MIDDELBURG - Hij ligt al wat langer, maar daarom is deze in zending niet minder leuk. Hij geeft in elk geval een heel andere kijk op het woord voetschimmel. De klomp met paddestoelen werd gefotografeerd en ingestuurd door de familie Van Sighem uit Middelburg, (foto: fam. Van Sighem) WESTKAPELLE - Ook deze foto is al in de herfst van 2003 geno men. Te zien is de vuurtoren van Westkapelle, achtereen knalrode haag van weelderige herfstbladeren. Een plaatje! Ingestuurd door Lenie van de Woestijne uit Aagtekerke. (foto: Lenie v/'d Woestij- ne) (FOTO 4) VLISSINGEN - Vanaf de Boulevard in Vlissingen nam Marco van Belzen uit Westkapelle deze voor elk herkenbare prent. De Amemuiden 4 trotseert een forse wind. (foto: Marco van Belzen) NEELTJE JANS - Ooit was het schitterende natuureiland in ge bruik als werkplaats bij het bouwen van de Ooslerscheldekering. Nu is daar niet zoveel meer wat aan die tijd herinnert. Deze prachtige zonsopgang werd vastgelegd door J. van Tatenhove- Blocmers uit Serooskerke. (Foto: J. van Tatenhove-Bloemers) de Faam De bordjes die de fietser naar de Wcsterscheldetunnei moeten leiden, ontbreken nog steeds. (foto: Frank Husslage) GOES - Vorig jaar om deze tijd leek er geen vuiltje aan de lucht voor fietsers die na de opheffing van het veer Kruiningen-Perkpolder via de nieuwe Wcsterschelde tunnei naar Zeeuws-Vlaan- deren wilden rijden. Nee, dat was allemaal dik voor el kaar, goed geregeld. Je fietst naar het Tolplein bij Elle- woutsdijk, jij en je fiets kun nen met de bus mee en voor dat je het weet ben je aan 'd'n Overkant'. De heden daagse werkelijkheid is an ders. door Leon Janssens "Deze voor Nederland unieke fiets-bus-tunnel verbinding ligt ergens verscholen in de Zak van Zuid-Beveland, deels door dijkjes aan het oog van de nieuwsgierige fietser ont trokken", weet Flip Nieuwen- huize, penningmeester van de Zeeuwse afdeling Fietsers bond. "Samen met ons bestuur ben ik poolshoogte gaan ne men. In 's-Heerenhoek spra ken we in een café over de weg naar het tolplein en de ei genaar, geboren en getogen in het dorp, vertelde dat hij nog steeds moeite had om mensen uit te leggen hoe daar te ko men." De kastelein had regel matig verdwaalde fietsers over de vloer die de weg naar het tolplein kwamen vragen. "In ons gezelschap was Piet Westerhuis van de afdeling Bevelanden die de streek goed kent omdat hij vijfentwintig jaar lang door dit gebied naar zijn werk is gefietst." Met de ze gids en gewapend met een aantal topografische kaarten ging de Fietsersbond op weg. De tocht voerde over een dijk je, via viaducten en parallel wegen eerst in westelijke rich ting en later zuidoostelijk om vanachter een van de vele dijkjes plotseling het tolplein te zien opdoemen. "Het was tot op het laatste moment een verrassing gebleven want op geen enkele ANWB-richting- aanwijzer hebben we een bordje gezien dat naar het Tol plein verwees. Dat we er ge komen zijn was te danken aan onze gids", stelt Nieuwenhui- ze vast. "Flet is volstrekt onduidelijk waar de opstapplaats voor de bus naar Terneuzen is en hoe je daar, via de lift, kan komen. Mocht je eindelijk op de bus halte staan en over redelijke goede ogen beschikken dan kun je op het minuscule bord je bij de halte lezen dal je eerst Connexxion moet bellen wan neer je gebruik wilt maken van de fietsbus. Je mag hopen dat het goed weer is en blijft want je kunt nergens zitten of schuilen." Al fietsend is de Fietsersbond tot de conclusie gekomen dat het anders moet. De oplossin gen zijn volgens de bond een voudig. "Met tien ANWB- bordjes met verwijzing 'Tol plein' die aan reeds bestaande palen geschroefd worden is dit probleem uit de wereld. En dat schroeven wil ik desnoods wel doen", stelt Nieuwenhuize. Terwijl de bewegwijzering van de autoroutes een halfjaar voor openstelling van de Westerscheldctunnel aange bracht is ontbreken na tien maanden fietswegwijzers nog steeds. Flip Nieuwenhuize liet het er niet bij zitten en legde de oplossing van de Fietsers bond afdeling Zeeland voor aan Stan Lauret, de fietscoör- dinator van de provincie. Die steunde het voorstel van de Fietsersbond. Bovendien was er voldoende geld voorhanden en het zelf aanbrengen van de bordjes, prima. "Maar het plan kon geen doorgang vinden want de veelheid aan wegbe- heerders was een probleem. Zij zouden hel er maar niet over eens kunnen worden", vertelt Nieuwenhuize. "Maar het is toch juist de taak van een coördinator om een veel heid van belanghebbenden op een lijn te krijgen? Dus fiets- coördinator doe je werk." Lauret laat weten er volop mee bezig te zijn en dat al lan ger gekeken wordt naar een oplossing: "Ideaal is een achterlangs de weg lopend fietspad maar voor dat aange legd kan worden, moeten eerst een aantal procedures door lopen worden, liet streven is om voor het zomerseizoen de ze zaak in orde te hebben. Er is voor gekozen om bewegwij zering in te zetten wanneer al les klopt." MIDDELBURG - Polychrome in Middelburg houdt de komen de maanden praktijkgerichte workshops speciale fotografi sche druktechnieken. Zo worden onder meer Gomdruk, Gomdruk vierkleurendruk. Zoutdruk/Cya- notypie/Kallitypie, Albumine- druk en Bromoliedruk behan deld. Meer informatie is te ver krijgen via www.polychrome.nl AIM********'. 's MIDDELBURG - Wandelsport vereniging 't Zand houdt zater dag (10 januari) een Snertwan deltocht voor het hele gezin. Deelnemers kiezen voor een rou te van vi jf of tien kilometer, bei de door het historisch centrum van de provinciehoofdstad. Er kan tussen 13.30 en 14.00 uur gestart worden in wijkgebouw De Vergulde Baars aan de Baar sjesstraat 42. Info: 0118-637164. vormen. Het zogenaamde (kerk)ringdorp wordt door velen gezien als kenmerkend voor oude kerngebieden. Daar tegenover staat het voorstraatdorp, typerend voor de jongere poldergebieden. Verdere verschillen in de Zeeuwse dorpen zijn te vinden in de ontstaanswijze. Zo zijn er spontaan gegroeide dorpen, die meest al onregelmatige plattegronden bezitten. Het uitdrukkelijk ge plande dorp heeft vaak een regelmatige, vaak zelfs geometrische plattegrond. Het (kerk)ringdorp blijkt een voorbeeld te zijn van een spontaan gegroeid dorp. het voorstraatdorp is vaak een ge pland dorp. Zelfs de oppervlakkige leek die het Zeeuwse platteland bekijkt, zal opmerken dat er een groot aantal kleine kernen zijn die zelfs te klein zijn voor het woord 'gehucht'. Opvallend is verder dal die kernen vaak groepsgewijs voorkomen. Sommige van die 'ge huchten' hebben een kerkhof waarin mogelijk te zien is dat het eerst een grotere plaats was. Het proefschrift van provinciaal gesehiedsconsulent Aad de Klerk is verkrijgbaar bij de boekhandel. VLISSINGEN - Journalist Marcel van der Voort zoekt mensen die redactionele hulp nodig hebben bij het schrijven van hun levens verhaal. Hij biedt zijn hulp aan bij het op schrift stellen van hun levensver haal voor het nageslacht. "Mensen hebben een boeiender leven dan ze vaak denken," aldus Van der Voort. "Niet alleen bij voorspoed, maar ook tegenslagen maken een mensenleven hel beleven waard. Al die opvallende zaken uit een mensenleven komen veel beter tot hun recht als ze op schrift worden gesteld. Bij leven is het mooi teaig te lezen en voor het nageslacht zijn het tijdloze en vooral dierbare herinneringen die niet meer verlo ren gaan." Meer informatie: M. van der Voort, 06 48729250. MIDDELBURG - Het Nederlandse landschap, de dorpen in Zeeland en het water op Walcheren. Op het eerste oog weinig gemeenschappelijke onderwerpen. In het academisch proef schrift van A.P. de Klerk worden de drie thema's op boeiende wijze bij elkaar gevoegd. door Denise Veldsink Het begrip dat de drie verschillende delen van het proefschrift met elkaar verbindt is 'variatie'. Dit begrip speelt een hoofdrol in de ruimtelijke ordening en in het beleid over natuur en landschap. Net zomin als 'het' Zeeuwse landschap bestaat, kan er sprake zijn van 'het' Zeeuwse dorp. De Zeeuwse eilanden verschillen in vele opzichten van elkaar, en hetzelfde geldt voor de dorpen en ge huchten in Zeeland. Vaak worden Zeeuwse dorpen vergeleken met dorpen in Friesland en Groningen. De verscheidenheid aan Zeeuwse dorpen trok al eerder de aan dacht en er zijn al vele publicaties over verschenen. Het meest opvallend is het belangrijke verschil tussen twee nederzettings-

de Faam | 2004 | | pagina 13