Waterschap stopt met kap meidoorns Politie: 'Vuurwerk afsteken blijft natuurlijk altijd oppassen geblazen' Zeeuwse jongeren in debat met provinciale politiek Schoonste strand in Oostkapelle gepromoot www.Diccard.nl/44iaar Tel: 0118 413551 Kerstactiviteiten in Zeeuws Biolo gisch Museum Bregje de Heer in Caesuur Zorgstroom helpt bij vragen over de thuiszorg Nieuwjaarsbor rel K.V. Swift Kerkelijk werk asielzoekers 'Passie voor water en boten' Snelle kabel voor dorpen ZlP-infopunt in Vlissingen Weekkrant voor Walcheren 1 stefano s wenst iedereen een prettige jaarwisseling en een smaakvol 2004! Breeduit Vlissingse rappers laten zich meeslepen m siaan i - Puzzel mee en win de Dikke van Dale Swingende Feestavonden met live muziek 17 januari - Saturday Night Fever 14 februari - Rocking Valentine Vraag vrijblijvend informatie Laatste kans Nog t/m 3-1-2004 de expositie "Fashion by the Sea" Ter voorbereiding van de expositie 'From Russia with Love" is het Zijdemuseum gesloten van 6-1 t/m 30-1-2004 Gelukkig Nieuwjaar toegewenst Zorgelijke dagen voor ouders van drugsverslaafden Wegener huis-aan-hutskranten DE AAM f Q^randcc/fé reserveren (0118) i 418 019 Boulevard Bankert 756 Vlissingen Oudjaarsdag en nieuwjaarsdag zijn wij vanaf 10.00 uur geopend! Woensdag 31 december 2003-01/ Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 MIDDELBURG - Hoogte- en dieptepunten wisselden elkaar in 2003 in rap tempo af. Ook op Walcheren. Of misschien wel juist op Wal cheren. Van de discussie over de fietsvoelveer-tarieven tot aan de storm die vorige week over het eiland woedde. Over de Streetparade in Middelburg en de herdenking van de Watersnoodramp, de kwets bare duinen en de schoongemaakte grachten in Middelburg. En na tuurlijk over de gedaanteverwisseling die De Faam dit jaar zelf onderging. De redactie heeft een aantal spraakmakende gebeurtenis sen voor u op een rijtje gezet. Het resultaat, een jaaroverzicht vol kleurige foto Is. is te vinden op pagina 13. Spetterende knallers tijdens een voorgaande jaarwisseling in Zierikzce. (foto: Jaap Wolterbeek) VEERE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) stopt even met het kappen van meidoorns op Walcheren. Het rommelt al maanden rond om de voorgenomen opruim- beurt van het waterschap. Het waterschap wil, uit angst voor bacterievuur, tientallen gezon de meidoorns rooien. Alle mei doorns binnen een straal van .vijfhonderd meter van boom kwekerijen en boomgaarden op Walcheren lopen gevaar. Vorige week vergaderden ge deputeerde M. Kramer en da- OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg 6 in Oostkapel- le is tot en met 25 januari de ten toonstelling 'Reeënsprongen'. Tijdens de expo is van alles zelf te doen en te onderzoeken over het uiterlijk, de zintuigen, de kalveren, functie van de spiegel en het ge wei. Verder staan er geprepareerde reeën. De activiteit 'Wandelen en snert eten met de boswachter' staat maandag 29 december op het pro gramma. Samen met een boswach ter van Staatsbosbeheer wordt een wandeling gemaakt door het na- tuur- en cultuurhistorisch gebied De Manteling.. Na de wandeling wordt in het museumlunchcafé De Orangerie gezamenlijk snert gege ten. De kosten voor deze activiteit bedragen 7,20 euro. De wandeling gaat om 14.00 uur van start vanaf het Zeeuws Biologisch Museum en duurt anderhalf uur. Om teleur stellingen te voorkomen dient er ruim van tevoren te worden aange meld via 0118- 582620. Langs het strand struinen kan op woensdag 31 december tijdens de activiteit Strandjutten. De jutter geeft uitleg over de natuurlijke vindsels. De start is vanaf 14.00 uur vanaf het museum en de dag wordt afge sloten in museumlunchcafé De Orangerie. Aanmelden is noodza kelijk via tel. (0118)582620. In het kader van de tentoonstelling 'Ree- énsprongen' houdt het museum op zondag 11 januari de 'alWISSE- Lende rondleiding'. Gidsen nemen de bezoekers mee naar spannende plekjes in het bos en het op duin en gaan op zoek naar allerlei sporen van de ree. De rondleiding gaat vanaf Duin vlietweg 6 van start. Aanmelden via 0118- 582620. gelijks bestuurslid drs. A.W. van der Hoef van het water schap over de zaak. Het ge sprek krijgt in januari een ver volg. Ook de gemeente Veere schuift aan. Tot dan schort het waterschap alle concrete rooi- plannen op. Bij de gemeente Veere is een kapvergunning aangevraagd voor 42 grote meidoorns aan de Boshoekweg, Breeweg, Kriekeweg en Koningin Em- maweg. In het buitengebied van de gemeente Middelburg en Vlissingen is geen vergun ning nodig voor het rooien van de meidoorns. WZE wil hier een nog onbekend aantal mei doorns aan de Zandweg bij Rit- them rooien. Ook zestien grote meidoorns aan de Golsteinse- weg, en acht meidoorns aan de Schellachseweg zijn genomi neerd. Een 150 meter lange meidoornhaag bij Nieuw- en St. Joosland zal de plannen van het Waterschap ook niet over leven. MIDDELBURG - Kunstena res Bregje de Heer exposeert in tentoonstellingsruimte Ca esuur te Middelburg. De ten toonstelling Terug naar de Dingen wordt zaterdag (3 ja nuari) om 16.00 uur geopend. Enkele maanden geleden maakte de dertigjarige Bregje de Heer een reis naar Tunesië. Daar raakte ze geïnspireerd door de architectuur van enkele steden die ze bezocht. Bijzon der mooi vond ze de vele platte terrassen met hokjes er op, met deurtjes daarin, de vele even wichtige proporties. "Ik zou willen dat mijn werk ooit iets Icon hebben van wat ik ervaar bij het zien van een stad als Soüsse." De Heer vertelt dat ze een spel speelt met vorm, schaal en functie. "Ik vind het interessant om te zien hoe voorwerpen in een ruimte ten opzichte van elkaar staan, zoals •bijvoorbeeld hoe mensen de dingen neerzetten in hun hui zen of hoe boodschappen kun nen staan op de lopende band." Met alledaagse elementen streeft De Heer ernaar een vi suele samenhang te scheppen die leidt tot associaties. Geïnteresseerden zijn welkom bij de opening in Caesuur, Lan ge Noordstraat 67 in Middel burg. Meer informatie: 0118- 639810. MIDDELBURG - Het is een goede gewoonte om tijdens de jaarwisseling vuurwerk af te steken. Knallers en siervuur werk worden in kleurige vor men de Nieuwjaarsnacht inge schoten. En elk jaar opnieuw blijkt dat met vuurwerk de grootste voorzichtigheid gebo den is. Eind oktober zijn vaak de eerste knallen al te horen. "Dan wordt het eerste vuurwerk al in beslag genomen", vertelt politiewoord voerder Jan van Mourick. De po litie komt in actie na klachten van buurtbewoners. "Dit jaar is zelfs in oktober al een grote par tij in beslag genomen. Rond deze tijd gebeurt dat dagelijks, tiental len stuks, dat wordt in de surveil lance meegenomen." Het zijn volgens hem vooral jon geren die vroegtijdig vuurwerk afsteken. Die worden bekeurd en eventueel doorverwezen naar bureau HALT in Middelburg. De verkoop en opslag van vuur werk moet aan strenge eisen vol doen. Dit jaar mag verkocht wor den op 29, 30 en 31 december, maximaal tien kilo per persoon. In België is dat onbeperkt, zodat veel mensen de grens oversteken om daar in te slaan. Van Mou rick: "Ook is daar zwaar vuur werk in de handel dat hier in Nederland niet goedgekeurd is. In samenwerking met de colle ga's in de regio en de Belgische MIDDELBURG - De verho ging van de eigen bijdrage voor thuiszorg is in sommige geval len fors. Dit roept bij velen vragen op. Om hen van dienst te zijn, heeft Zorg stroom servicenummers geo pend. Op twee telefoonnummers kunnen klanten de eigen bijdrage globaal laten uitrekenen. Daartoe dient wel te beschikken over de inkomensgegevens over 2002. De servicenummers zijn: 0118 684275 of 0118 684265. politie worden regelmatig con troles aan de grens gehouden." Via de SIRE wordt in de media voorlichting gegeven over het gebruik van vuurwerk. Op scho len zijn speciale voorlichtingpro gramma's waar slachtoffers van vuurwerk zelf hun verhaal ko- VEERE - VVV Walcheren en Noord-Beveland, de stichting Strandexploitatie Walcheren en de gemeente Veere zijn een Schoonstrandcampagne begonnen. Daarmee willen de instellingen de Zeeuwse stranden en vooral die van Oostkapelle promoten. De Zeeuwse stranden behoren tot de schoonste van Nederland, 's Lands schoonste ligt zelfs in Oostkapelle in de gemeente Vee- men doen. "De gekte blijft zich meester van ons maken: het moet allemaal nog groter. Maar door zwaar vuurwerk raken jaar lijks een aantal mensen ernstig gewond of nog erger", consta teert Jan van Mourick. "Het blijft oppassen." re. Daar wappert tot september 2004 de gouden wimpel. Om lan delijke bekendheid te geven aan het feit dat het schoonste strand in Zeeland ligt, worden er allerlei acties op touw gezet. Zo worden er prijsvragen en strandspelen georganiseerd. Op beurzen en tij dens campaganes op het strand zelf worden speciale vlaggen, placemats, servetten, pennen en sleutelhangers weggegeven, die reclame maken voor de schone Zeeuwse stranden. MIDDELBURG - Na de wed strijd Swift 1-Vitesse/T.v. Es 1 die op zaterdag 3 januari om 19.30 uur begint, nodigt het be stuur iedereen uit voor de Nieuwjaarsborrel en om met el kaar een toast uit te brengen op het nieuwe jaar. MIDDELBURG - De Stich ting Grave houdt dinsdag 6 januari een voorlichtings avond over kerkelijk werk onder de asielzoekers van het Asielzoekerscentrum in Middelburg. De avond gaat over wat men sen kunnen vanuit hun christen-zijn betekenen voor hun asielzoekende naasten, en hoe kunnen christenen hen be kent maken met het Evangelie. Volgens Sjaak van Leijenhorst van Gave heeft ieder bepaalde gaven gekregen om iets te kunnen betekenen voor hun asielzoekende naasten, door middel van de toerustingcur sus Kerk Vluchteling. Deze cursus vindt plaats in fe bruari/maait Voor informatie kan contact worden opgeno men met Sjaak van Leijen horst, tel. (078) 6815045." De voorlichtingsavond begint 6 januari om 19.45 uur in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat 1. Ieder een is van harte welkom. MIDDELBURG - In Gallery Maritime aan de Gortstraat 43 in Middelburg loopt tot en met 28 februari een expositie met het thema Passie voor w ater en boten Het gaat om schilderijen van Paul Visser, Ingrid Dingjan, Marco Kaller, Leon de Wijs en Jan Michielsen en met beelden en sculpturen van Ludo van Well. De expo is iedere donderdag en vrijdag tussen 10.00 en 21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur te be zoeken. Op 25 en 31 december is de Gallery dicht. Op 26 de cember en 1 januari is Maritime wel geopend. MIDDELBURG - Meer dor pen op Walcheren krijgen vol gend jaar een aansluiting op het ADSL-netwerk. Daardoor kunnen honderden huishou dens zich aanmelden voor sneller internetten. KPN past daarvoor de centrales in de gemeenten Veere en Middelburg aan. Volgens het telecombedrijf kan al 87 procent van de huishoudens in Neder land supersnel internetten via ADSL. Veel Walcherse dorpen zijn op dit moment echter nog witte plekken op de ADSL- kaart. De betreffende dorpen worden uiterlijk het tweede kwartaal op het ADSL-netwerk aangesloten. Het gaat om Nieuw en Sint Joos land, Domburg, Koudekerke, Serooskerke, Veere. Westkapel- le en Zoutelande. VLISSINGEN - Op het ge bied van de zorg zien ge bruikers soms door de bo men het bos niet meer. De combinatie van allerlei zorginstellingen in Neder land lijkt een onontwarba re brei. Om gebruikers van de zorgvoorzieningen de helpende hand te bie den wordt in Vlissingen een Zorg Informatie Punt (ZIP)geopend. Het ZIP is opgezet door de grote zorginstellingen SVRZ en Zorgstroom. Het is als het ware écn loket, waar mensen met al hun vragen terecht kunnen. De ze vragen kunnen gaan over zorg, wonen met zorg en welzijn. De mensen van het ZIP hebben veel kennis en ervaring op deze gebieden. Als ze het antwoord op een vraag niet meteen weten, gaan ze op zoek in hun wijdvertakte netwerk bij de betrokken instellingen. Er zijn op Walcheren meer dere plaatsen die als ZIP functioneren. Sowieso zijn alle locaties van Zorg stroom en SVRZ een zor- ginformatiepunt. Als het no dig is komt iemand van het ZIP zelfs aan huis. Het ZIP opent 17 januari de deuren en is bereikbaar via info@zorginformatiepunt.nl of 0118-410401. MIDDELBURG - Jongeren die hun mening geven over onderwerpen uit de provincie die voor hen belangrijk zijn en waarop zij hun in vloed willen uitoefenen. Tijdens het Provinci aal Jeugddebat van woensdag 14 januari kun nen ze volop discussiëren met politici van pro vinciale politieke partijen. 'Kansen voor jongeren' en 'openbaar vervoer' waren vorig jaar onderwerpen bij het Provinciaal Jeugddebat. De onderwerpen van dit jaar worden in januari bekendgemaakt. F, Babijn van het CDA, PI. Smits van de LPF en P. van der Wal van dc PvdA zijn de deelnemende politici van de Zeeuwse Provinciale Staten. De Provinciale en ook Lokale Jeugddebatten worden georgani seerd door de Nationale Jeugdraad. Ze dienen als voorbereiding en selectie voor de nationale ver sie, waaraan zo'n honderdtwintig deelnemers meedoen. Na het Provinciale debat is er een aan tal voorbereidtngs- en trainingsdagen voor het nationale debat. Tijdens die dagen worden de agendaonderwerpen voorbereid, oefenen de jon geren het debatteren, worden 'fracties' gevormd en wordt er gewerkt aan teambuilding. De voor bereidingen voor het Provinciaal Jeugddebat in Zeeland beginnen om 9.30 uur in het Provincie huis in Middelburg. Het debat start om 13.30 uur in de Statenzaal. Jongeren tussen twaalf en acht tienjaar kunnen zich tot een paar dagen voor het Provinciaal Jeugddebat aanmelden op de websi te www.jeugddebat.nl of via een inschrijfformu lier van de Nederlandse Jeugdraad. Dat formu lier is te krijgen via 030-2303575. (advertenties) Zijdemuseum Dorpsstraat 3 te Meliskerke tel. 0118 - 593305 Bioemeniasn 28 TEL. 0' *8-412634 Vlissingen Geopend van 10 00-'8.00 uu*\;

de Faam | 2003 | | pagina 1