DIESEL Zeeuwse gemeenten karig met financiële hulp aan buitenland TRENDHOPPER GOES Friese auteur wint Zeeuwse boekenprijs Stormvloedkering dicht door hoog water Leger des Heils steekt minima hart onder riem tijdens de feestdagen Rennend de kerst door Succesvolle gezamenlijke actie Wereldwinkels Popfestival in Westkapelle Futsal-toernooi TV-prijs voor Omroep Zeeland Wat doen we dit jaar met kerst?? Weekkrant voor Walcheren otetano s -T X! Regio Vioolbouwer: 'Muziek kan niet liegen' Sport Vliegende start voor Aagtekerke Run Nieuws Blof op benefiet-cd voor Thuredrith 2e Kerstdag geopend van 12.00 -17.00 uur WOONBOULEVARD GOES Zeeuws Orkest swingt nieuw jaar binnen BEW. EX «^pDELBU?^ LUegEner huls-aan-huiskrantGn de Faam 14 rahêcafc Boulevard Bankeit ?56 Vlissingen Wildmenu en kerstmenu aanwezig! maand menu Gerookte koude visschotel. Botervjs In een heerlijke kreeftensaus met gepast garnituur Dessert van de chef 23 fcadoïiP'- 7 dagoii per weck geopend reserveren: (Oil8) -US 019 of kijk op vvww.stefdnos.nl Woensdag 24 december 2003-52 Advertentieverkoop: (0113) 274 000 Redactie (0113) 274 023 Bezorgklachten: (0113) 274 093 OR SUCCESSFUL LIVING Koopzondag 28 december Juwelier^SUr \anderjmaden KLEINE MARKT 1 VLISS1NGEN Tel. 0118-412605 .nnuvv- ,v- MARCONISTRAAT 28 - 0113 - 213 132 WESTKAPELLE - Zes bands treden zaterdag (27 de cember) aan op Kasteelpop in Westkapelle. Café Kasteel van Batavia wist Surrender ais hoofdact te strikken. Het festival, dat om 14.00 uur begint in het Westkapelse café, zijn verder Joe's Garage, Big Chief Sugar. Wannabee, Oma en Oyer the Edge te zien. Joe's Garage opent het festival. Deze plaatselijke band bestaat uit vijf fanatieke muziekliefheb bers met een repertoire van rockcovers. De Walcherse co verband Big Chief Sugar kent het publiek van Het Kasteel van Batavia al door vorige optre dens. Onbetwist hoogtepunt van de avond wordt ongetwijfeld Sur render, de Zuid-Bevelandse dia- lectroekers. In hun beginperio de in de jaren tachtig speelde Surrender alleen Engelstalige nummers. Af en toe speelden ze een nummer' in dialect. Het pu bliek reageerde daar zo positief op, dat tegenwoordig - volgens recept van Normaal - al leen nog dialectrock ten gehore wordt gebracht. Optredens van Sur render staan bekend om het ho ge gehalte feest, bier en muziek. GOES - De Zeeuwse gemeenten zijn erg karig met geld voor projecten in ontwikkelingslanden. Dat blijkt uit een inventarisatie van het Cen trum voor internationale samenwerking COS. Geen tijd, geen geld en niet belangrijk vinden de gemeenten. En dat baart het COS grote zorgen. Samen geven de Zeeuwse gemeenten iets meer dan honderdduizend euro uit aan projecten in ontwikke lingslanden en Oost Europa. Dat is achtentwintig cent per inwoner, teiwijl de Vereniging van Neder landse Gemeenten de vuistregel van vijftig cent heeft neergelegd. Helemaal onderaan de lijst staat de gemeente Kapelle, die behalve een culturele ste denband, geen geld uittrekt voor projecten in ande re landen. Vlissingen en Goes tasten het diepst in de buidel, maar alleen Vlissingen heeft een budget dat landelijk enigszins iets voorstelt. Het COS wilde van de gemeenten graag weten waarom die zo wei nig geld in ontwikkelingssamenwerking steken. Te weinig tijd en geld, liet Goes weten. Kapelle en ook Middelburg vinden het niet belangrijk genoeg om er geld voor vrij te maken. Middelburg trekt er van af 2004 geen cent meer voor uit. Ook Noord-Beve land bezuinigt de post internationale samenwerking komend jaar helemaal weg. De gemeente Reimers- vvaal trekt alleen de portemonnee open als de in vestering ook belang voor de gemeente heeft. Vol gens P. van Vooren van het COS heeft het weinig zin om te bezuinigen op ontwikkelingssamenwer king. "In een gemeente als Middelburg gaat het om twintigduizend euro. Op het hele budget is dat heel weinig geld." Lichtpuntje vindt Van Vooren dat de provincie juist meer geld beschikbaar maakt. Annejet van der Zeijl. (foto Jaap Wolterbeek) MIDDELBURG - De Friese schrijfster Annejet van der Zijl won vorige week de eerste Zeeuwse Boekenprijs met haar biografie Anna, het teven van Annie M.G. Schmidt. De jury koos voor dit boek omdat hierin voor het eerst ook de Zeeuwse jeugd van Annie Schmidt uitge breid aan de orde komt. Van der Zijl won een foto van kunstenaarsduo Anda van Riet en Karina Leijnse. De Zeeuwse Boe- VLISSINGEN - Atletiek en Duursportvereniging Dynamica houdt op vrijdag 26 december, tweede kerstdag, een prestatie loop. De start en finish zijn bij eetcafé De Hooge Duinen aan de Swaneburgseweg in Vlissin gen. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur en de start is om 11.00 uur. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 3 en 8 km. Deelname kost 3 euro. Op woensdag 31 januari is er weer een prestatieloop, de Tankloop. Deze loop van 23 km langs de binnenkant van de dui nen met als keerpunt de Tank op de dijk in Westkapelle heeft eveneens eetcafé De Hooge Duinen als startpunt. Er kan ook gekozen worden voor een loop van 10 km. Inschrijven kan vanaf 11.00 uur, de start is om 12.00 uur en deelname kost 3 euro. VLISSINGEN - Zaalvoetbal vereniging Emergo houdt zon dag 28 december een zaalvoet bal toernooi in sporthallen Bas- kensburg 1 en 2 in Vlissingen. De aanvang is om 9.15 uur en rond 17.15 uur is de prijsuitrei king. De toegang is gratis. kenprijs is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift (ZT). Dat wil voortaan elk jaar een boekenprijs uitreiken. In aanmerking konien recente boeken die geschreven zijn door Zeeuwen of boeken die over een Zeeuws onderwerp gaan. De prijs wordt alleen uitgereikt aan nog in leven zijnde auteurs. Anders was de prijs gegarandeerd naar Hans Warren gegaan, zei ZT- hoofdredacteur Paul van der Velde vrijdag tijdens de uitreiking in de Zeeuwse Bibliotheek. VLISSINGEN - Het Zeeuws Orkest (HZO) speelt drie Nieuwjaarsconcerten waarin de jeugd centraal staat. Op 8, 9 en 10 januari speelt het HZO samen met jongeren en solisten, onder leiding van di rigent Joan Berkhemer. Jonge solisten, kinderen van or kestleden, spelen samen in de Kindersymfonie van Mozart. Daarna laat een jong trompetta lent, Floris Onstwedder, zijn kunsten horen in een suite van Clark. Na de pauze barst het spektakel echt los. Samen met het publiek en de vijfkoppige slagwerkgroep 'Art in Rhythm' swingt HZO het nieuwe jaar binnen. De slagwerkgroep zal veel afwisselende stijlen laten horen: Braziliaans. Indiaas, Funk en Afrikaanse ritmes. In de compositie zal Zeeuws trom pettist Rik Mol een geïmprovi seerde jazzsolo spelen. Als klap op de vuurpijl geeft een groep scholieren een demonstratie breakdance. 8 januari om 20.00 uur in de Grote Kerk in Zicrik- zee, 9 januari om 20.15 uur in de St. Jacobskerk in Vlissingen, 10 januari in de St. Baafskerk in Aardenburg om 20.00 uur. advertenties) HENGELO - In de studio van RTV Oost in Hengelo zijn dins dag 16 december de NL-Awards bekend gemaakt. Deze onder scheidingen voor de beste regio nale radio- en televisieprogram ma's van het afgelopen seizoen zijn tijdens een feestelijke bijeen komst uitgereikt. De onderschei ding in de categorie 'achtergrond tv' ging naar het programma 'De Westerscheldetunnel van oever tot oever' van Omroep Zeeland. Daarnaast vielen TV Oost, Om- rop Fryslan, Radio Rijnmond, LI Radio en Radio Gelderland in de prijzen. Verder zendt Omroep Zeeland vanaf woensdag 7 januari een 12- delige televisieserie uit over de zorg in Zeeland. De titel van het programma is 'Take Care'. POPPENDAMME - De actie van zeven Wereldwinkels op Walcheren om samen een kerstwinkel op te zetten is een succes. Volgens de Wereld winkels hebben al vele mensen de winkel in Imkerij Poppen- damme bezocht. De Wereldwinkels wilden zich zelf meer in de kijker plaatsen, want nog heel wat Zeeuwen zijn nog nooit in een Wereldwinkel geweest. Met ondersteuning van COS Zeeland (Centrum voor Internationale Samenwerking) werd in een paar maanden tijd de kerstwinkel in de imkerij op gezet. Die organiseert iederjaar een grote kerstmarkt. Vandaag is de laatste dag van die markt. Het thema was dit jaar 'Migratie en Ontwikkelingssamenwer king'. Een onderwerp dat aan sluit bij de ideeën van de Wereldwinkels, want Wereld winkels verkopen producten uit Derde Wereldlanden. De produ centen m die landen ontvangen via de Wereldwinkels een eer lijke prijs voor hun producten, zodat zij in staat zijn hun levens omstandigheden te verbeteren. In de Wereldwinkels is van alles te krijgen, van koffie en wijn tot chocolade en tapenades, maar ook veel cadeauartikelen, bij zondere kerststallen, beelden, sieraden, spelletjes en tassen. MIDDELBURG - De Middel burgse binnenstad is gereed voor Kerstmis. Het centrum is versierd met dennenbomen en kerstmannen en de etalages staan vol met dure cadeau- ideeën. De kledingwinkels pakken groots uit met chique feestkleding. Alles lijkt klaar voor gezellige kerstdagen. Maar: wat doen we dit jaar met kerst? door Denise Veldsink Het lijkt erop dat thuisblijven dit jaar populair is. Met de slechte economie en de hoge europrijzen vinden de meeste mensen uit eten te duur en blijven ze lekker thuis. Zo denkt Emmy Beezemer (66) er ook over. "Eerst kerstdag ko men mijn twee kinderen, met aanhang. Ik ben nu op zoek naar cadeautjes voor hen en de twee kleinkinderen. Tweede kerstdag blijven we lekker thuis, knus en gezellig." Op haar gemakje loopt Janita Rooze (35) door de winkelstraat. "Op kerstavond gaan we eerst naar de kerstmis. Donderdag vie ren we kerst thuis met het gezin. Dan geven we cadeautjes, in plaats van met Sinterklaas. Tweede kerstdag gaan we naar vrienden, en daar blijven we dan bok lekker eten." Nico Vrij (61is niets bijzonders van plan. "Wij gaan eerste kerst dag overdag niet de deur uit, 's avonds gaan we uit eten. De dag daarna blijven we ook thuis. We doen niet aan kerstcadeautjes en gaan ook niet naar de kerk. Lek ker rustig dus!" Ook de 24-jarige Rick de Waal. die op zijn skateboard het winke lend publiek ontwijkt, houdt zich rustig met kerst. "Ik heb niet zo'n boodschap aan Kerstmis. Ik ga het hele jaar niet naar de kerk, dus ook nu niet. Eerste kerstdag ben ik thuis, met mijn ouders en zus. Mijn opa en oma komen dan en dan gaan we uit eten. Tweede kerstdag ga ik denk ik een film pje kijken en eet ik gewoon thuis." Mart Valke (46) gaat wel elk jaar met zijn vrouw en twee dochters naar de nachtmis. "En dan gaan we donderdag lekker spelletjes doen en mooie kinderfilms kij ken. Onder de kerstboom ligt voor iedereen een cadeautje. Tweede kerstdag gaan we elk jaar naar mijn ouders, dan komen al mijn broers en zussen met hun kinderen. En dan gaan we met z'n allen gezellig uit eten." Femke van Voort heeft voor al leen tweede kerstdag wilde plan nen. De 23-jarige student brengt eerste kerstdag met haar ouders door bij familie in Utrecht. "En dan ga ik de dag ema naar de film in Antwerpen, 's Avonds ga ik daar ook flink stappen in een dis cotheek. Dus dat wordt denk ik wel gezellig. Heel gezellig!" MIDDELBURG - Zoals ieder De schuiven van de Oosterscheldekering gingen dit jaar voor het eerst dicht. (foto: Ruben Oreel) VLISSINGEN - Een flinke storm en dc hoogste waterstand in zeven jaar en dus gingen af gelopen zondag de schuiven in de Oosterscheldekering dicht. Op het hoogtepunt van de storm werd bij de kering een waterstand van 3,23 meter boven het ge middelde zeeniveau gemeten. In Vlissingen bereikte het water zel fs een zeven centimeter hogere waterstand. Door het woeste weer werd het fïetsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen voor en kele uren uit de vaart genomen. En ook de parallelweg van de Brouwcrsdam ging dicht.De hoge waterstand werd veroorzaakt door het samenvallen van enkele omstandigheden. Zo stond er een wind van bijna windkracht tien. in combinatie met de noordwest windrichting en de vloed. De laat ste keer dat de kering dicht ging. was in oktober 2002. Toen be reikte het water een stand van 2,55 meter. Sinds 1986 toen de kering in gebruik werd genomen, zijn de schuiven maar tweeën twintig keer gesloten. Het water schap Zeeuwse Eilanden stelde zondag op verschillende plekken dijkbewaking in. Afgezien van overlast op bruggen, een enkele ondergelopen kelder en wat afge waaide takken, bleef Zeeland een flinke stormschade bespaard. jaar is het Leger des Heils deze weken weer druk bezig ge weest met het inpakken en ver spreiden van kerstpakketten. De pakketten zijn bedoeld voor mensen met een mini mum inkomen. Tom Geene, regiocoördinator van het Leger des Heils: "Het project'is bedoeld om mensen met een inkomen onder het mini mum iets leuks aan te bieden voor de feestdagen én om ze een hart onder de riem te steken. Zo weten ze dat er toch nog iemand aan ze denkt." In Goes zijn zo'n 470 pakketten ingepakt, door vrijwilligers van het Leger en verschillende kerke lijke organisaties. De dozen wer den verspreid in Goes. Middel burg en Zierikzee. Door gebrek aan mankracht werden in Terneu- zen 200 kant en klare pakketten verspreid, en in Vlissingen nog eens 250. "De kosten van de pak ketten worden vergoed door de opbrengsten van de collectes rond kerst. Veel mensen weten dat niet." Naast eten zitten er in zo'n pakket ook artikelen die veel mensen niet zelf zouden kopen, vanwege de kosten. "Dus dat is een soort kerstcadeau voor ze", aldus Geene. Naast het pakket- tenproject heeft het Leger nog meer activiteiten georganiseerd. "Gisteren (23 december) was er in het Korpsgebouw in Vlissin gen een kerstviering en -maaltijd voor dak- en thuislozen. Deze was mede mogelijk gemaakt door de kerkelijke jongerenorganisatie Solid Ground. Verder delen we in het Witte Huis in Vlissingen ook nog aangepaste pakketten uit aan dak- en thuislozen. Dit jaar doen we dat voor het eerst ook in het Blijf-van-mijn-lijf-huis." Het da lende aantal vrijwilligers van het Leger lijkt met kerst geen pro bleem te zijn. "Kerstmis is voor veel mensen bijzonder. Mensen zijn dan bereid om meer voor hun medemens te doen." Mensen zijn rond Kerstmis meer bereid tot heipen dan anders. (foto: Jaap Wolterbeek)

de Faam | 2003 | | pagina 1