SENIORENRAAD EEN JAAR IN FUNCTIE Seniorenraad koppelde terug 612004 11 Q SS SBE 30 n m Spiegeltje, spiegeltje Film in CineCity Droom wethouder De Vries krijgt vastere vormen Bezorgers gevraagd SWOM-activiteiten Twee kookcursussen voor de hele familie en/of Italiaans Computercursussen Verkeersopfriscursus De cirkel is rond Galm Seniorenraad begint spreekuur 24e JAARGANG NUMMER 135 Activiteiten Brandbrief Resultaat? Intramuraal Betaalbaar Koken voor groepen Italiaans koken Wonen, zorg en welzijn voor ouderen was het thema van twee bijeen komsten, belegd door de Seniorenraad Middelburg. Ook de deelnemers kwamen aan het woord. Ivo Sekhuis maakte de foto's. Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Chris Stronks Woensdag 17 december 2003 i)F Faam Pagina 30 H In *~l r i De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Weizijn Ouderen Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel.(0118) 627537 internet: www.swom.nl emailinfo@swom.nl redactie: Gerard Baijens Rien Mondeel Margot Piscaer Pieter Porreij Ivo Sekhuis Chris Stronks (Een persoonlijke mening, buiten verantwoordelijk heid van de redactie. Ook voor uw mening is plaats op deze pagina.) We gaan wonen, zorg en wel zijn scheiden. Grote woon- en zorgvoorzieningen, zoals het Roggeveenhuis en Sint Willi- brord, waar wonen, zorg en welzijn (ontspanning) onder éen dak worden geleverd, èluiten hun deuren voor oude ren. Er komen studenten in. Voor de ouderen komen ver spreid door heel de gemeente ongeveer 30 kleinere voorzie ningen, elk met hooguit 24 wooneenheden. De mensen die daar komen te wonen krij gen de eventueel benodigde zorg aan huis geleverd. Voor hun welzijn kunnen zij terecht bij wijkcentra e.d. in hun ei gen buurt. Wethouder De Vries lichtte de gemeentelijke plannen met verve toe tijdens de twee bijeenkomsten van de Seniorenraad. Een paar vragen. Natuurlijk moeten de kamers in huizen als Roggeveen en Willibrord groter gemaakt worden, maar moeten die zo prima gelegen voorzieningen voor ouderen dan maar hele maal weg? Willen de huidige en toekomstige bewoners dat? Willen de mensen die er nu werken dat? De gemeente gaat niet in op het advies van de Seniorenraad om daar eens een professioneel onder zoek op los te laten. Onze be stuurders gaan af op ervarin gen die elders met kleinere woonvoorzieningen zijn opge daan. En de Seniorenraad mag via het Klaverblad op enige afstand meedoen. Ik heb zo mijn twijfels. Het is bekend dat mensen die nu in (ik noem ze nog maar eens) Roggeveen en Willibrord wo nen het, ondanks hun te klei ne kamer, zeer naar hun zin hebben. Wat is er toch tegen wat grotere voorzieningen waarin wonen, zorg en welzijn dicht bij elkaar liggen? Ik houd mij vast aan een ver schilletje van mening tussen wethouder De Vries en de heer De Boevere van Zorg- stroom. De eerste gaat voor rond 24 wooneenheden per centrumpje, De Boevere voelt meer voor een aantal van on geveer 50. De Seniorenraad laat weten de ontwikkelingen nauwgezet te zullen volgen. Succes! Rien M. seniorenkrant In totaal ruim 550 Middelburgse 55-plussers bezochten de twee informatiebijeenkomsten die de Seniorenraad Middelburg op 19 en 24 november hield. "Boven ver wachting", blikt voorzitter Ko Abtrahamse terug. Ook de burgemeester, die de eerste bijeenkomst bezocht, en wethouder De Vries, toonden zich aangenaam verrast door de hoge opkomst. De redactie van de seniorenkrant wenst u goede kerstdagen, een prettige jaarwisseling en een gezond 2004 toe. In november heeft CineCity in samenwerking met Film By The Sea een nieuw pro gramma voor de dinsdagen gestart. Het zijn films, die in enkele thema's passen, zo als literatuur, Franse film e.d. In het nieuwe jaar is de eer ste filmdinsdag 6 januari. Op 20 januari is er een eer ste "Filmparty", met een lunch, een film en entertain ment. De titel van de film is "Ramses". De toegangsprijzen voor de ze films zijn: middag 65+ers 5.-(inclusief koffie!), voor de avondvoorstelling voor 65+ers: 6. Voor vragen: infobalie van CineCity, vanaf 12.00 uur, tel. 0118 418810. Er is ook een folder verkrijgbaar. De Seniorenraad, die vorig jaar september werd opge richt, organiseerde de bijeen komsten om de achterban van 11.000 Middelburgse 55-plus- sers te informeren over de tot nu ontwikkelde activiteiten en de plannen voor de toekomst. Ook was tijd ingeruimd voor enkele sprekers die hun licht lieten schijnen over het thema 'Wonen, Zorg en Welzijn voor ouderen'. Een actueel thema gelet op de gemeentelijke plannen op die gebieden. Op andere plaatsen op deze pagi na meer daarover. John Flikweert, een van de ze ven leden van de Senioren raad, gaf een overzicht van de activiteiten die de raad in het eerste jaar van zijn bestaan heeft ondernomen. Een greep: gevraagd en ongevraagd werd een aantal adviezen uitge bracht. Maar er werd ook ge werkt aan de eigen bekend heid. De leden van de raad hadden ontmoetingen met di verse groepen en instellingen die voor de oudere Middelbur gers van belang zijn. Er wer den diverse voor de raad be langrijke bijeenkomsten be zocht en men startte de eigen website www.seniorenraad- middelburg.nl. Daarop staan alle uitgebrachte adviezen en andere interessante zaken. De raadsleden namen ook deel aan een cursus. Via al die acti viteiten werkten de raadsleden zich in, in de 'ouderenproble matiek'. Met die kennis gewa pend kon een aantal adviezen richting gemeentebestuur wor den uitgebracht. Zo werd een reactie gegeven op de "Notitie wijksteunpunten in Middel burg" en werd advies uitge bracht over het idee een Turks/Islamitisch woonzorg centrum op te richten. Ook werd een advies gegeven over de plannen één loket in te stel len voor alle zaken die betrek king hebben op wonen, zorg en welzijn voor ouderen. Het belangrijkste advies ging over de gemeentelijke plannen voor een compleet andere aan pak van het wonen, de zorg en het welzijn van ouderen. Een interessant gedeelte uit dat ad vies luidt als volgt: "Wij advise ren de gemeente dringend een professioneel onderzoek uit te laten voeren naar de tevreden heid van bewoners en perso neel en naar de verschillen in kwaliteit van zorg en welzijn tussen grootschalige en klein schalige woonvormen." Ook stuurde de Seniorenraad een brandbrief naar de ge meente naar aanleiding van di verse berichten in de media over de huisvesting van stu denten in de binnenstad van Middelburg. Het Roggeveen huis en Sint Willibrord zouden in dat verband verloren gaan als prettige woonzorgplaatsen voor ouderen. De Seniorenraad toonde zich daarover zeer be zorgd en vroeg de gemeente of er gezien de huisvestingsplan nen voor de studenten nog wel voldoende aantrekkelijke plaat sen in het centrum zouden overblijven voor de huisvesting van ouderen. Op een vraag uit de zaal of de uitgebrachte adviezen en de brandbrief 'al iets opgeleverd hadden' bleef het antwoord wat vaag. Voorzitter Abraham- se deelde later desgevraagd mee, dat het door de Senioren raad zo van harte aanbevolen onderzoek naar de meningen over de voor- en nadelen van klein- en grootschalige woon zorgcentra, niet zal worden uit gevoerd. "Men gaat af op erva ringen in andere plaatsen met kleinere wooncentra. Omdat wij als Seniorenraad geen klan ten zijn besloot de gemeente het Klaverblad in te schakelen. Via die organisatie doen wij als Seniorenraad op afstand mee", aldus Abrahamse. De voorzitter toonde zich in het algemeen wel tevreden over de ontvan gen reacties. "De antwoorden zijn wel wat formeel. Men neemt aangedragen adviezen mee in de afwegingen. Het vol gende jaar gaan wij zeker meer aandacht besteden aan de op volging van onze adviezen." Op 20 januari j.l. lanceerde wethouder Albert de Vries op een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis zijn droom over een nieuw stedelijk sociaal beleid. Op de el ders op deze pagina genoemde bijeenkomsten van de Se niorenraad gaf hij nog eens duidelijk zijn zienswijze over de wijzigingen op het gebied van wonen, zorg en welzijn die in de komende jaren zullen worden doorgevoerd. Het uitgangspunt van de visie op wonen, zorg en welzijn moet worden dat mensen de regie over hun eigen leven te rugkrijgen. De woonsituatie moet zodanig worden aange past, dat iedereen die dat wil zo lang mogelijk zelfstandig kan blijven wonen, als het kan in de eigen wijk. Daarom zullen er in Middelburg en de bij de ge meente horende dorpen in to taal ongeveer 30 kleine clusters ontstaan van maximaal vieren twintig wooneenheden. Zorg en welzijn zullen naar de clus ters toe worden gebracht. De woningen in deze eenheden zijn overigens niet alleen be stemd voor ouderen, maar ook voor andere zorgbehoevenden. Van de nu bestaande grotere eenheden voor intramurale zorg zullen het Roggeveen huis en St. Willibrord, die niet meer voldoen aan de moder ne eisen, na verbouwing een andere functie krijgen (studen tenhuisvesting). Andere zorg centra, zoals Ter Veste, Swerf- rust en Beaufort blijven be staan, maar krijgen meer een functie die vergelijkbaar is met het huidige verpleeghuis. Een inventarisatie toont aan dat er afhankelijk van de zorg behoefte tegen het jaar 2010 huisvesting moet zijn voor 290 personen in de categorie be schermd wonen. Voor 510 personen zijn kleinschalige woningen nodig en bovendien is er behoefte aan ongeveer 1000 zogenaamde levensloop- bestendige woningen. Om al deze woningen te kun nen bouwen heeft de gemeen te een convenant gesloten met Woongoed Middelburg en an dere woningbouworganisa- ties. Het is de bedoeling dat een aantal kleine clusters op open plaatsen in de binnen stad zullen worden gebouwd, zoals op het terrein van de voormalige HBS aan de St. Pieterstraat, op de plaats waar nu nog de schouwburg staat, op de Bachtensteene en de Maisbaai. Maar ook in de bui tenwijken en de dorpen zullen wooneenheden worden opge trokken. De woningen die ge bouwd gaan worden zullen gedeeltelijk in de koopsector en gedeeltelijk in de huursec tor worden gerealiseerd. Door de hoge bouwkosten wordt het erg moeilijk om aan de vraag naar betaalbare huur woningen te kunnen voldoen. Getracht wordt een zodanige prijs te realiseren dat huurders in aanmerking komen voor huursubsidie. Mocht dit niet lukken, dan kan mogelijk het woonkostenfonds uitkomst bieden. Het naar de wijken brengen van de woon-, zorg- en wel- zijnsfunctie voor ouderen ver eist een grote mate van sa menwerking bij de zorg- en welzijnsleveranciers. Hun mot to zal in de komende jaren moeten worden: "Samen de wijk in". De Seniorenraad Middelburg begint in het nieuwe jaar met een maandelijks spreekuur. Op elke derde woensdag van de maand houden leden van de raad van 10.00 tot 12.00 uur 'zitting' in het gebouw van de SWOM aan de Molstraat no. 13 te Middelburg. De eerste keer is dat dus op woensdag 21 januari 2004. ledereen die vragen, opmerking of suggesties heeft waar mee of waaraan de Seniorenraad iets zou kunnen doen, is hartelijk welkom! Voor de bezorging van warme maaltijden vanuit het Rogge veenhuis aan de Noordsingel worden 2 personen gezocht: op donderdag voor de Grif fioenroute en op vrijdag voor de route Middelburg-Zuid. Inlichtingen 627537. De seniorenraad Middelburg: staand van links naar rechts: John Flikweert, Gerrit de Bruin, Els van der Waals- Brouwer, Ben no Wild en Ko Abrahamse, zittend Henk Boers en Caroline Loeckx. (foto Ivo Sekhuis) Wie wel eens voor een grote groep heeft gekookt, bijvoor beeld bij een familiefeestje, bij verjaardagen of andere bijzondere gelegenheden, voor kinderen, kleinkinderen, of voor vrienden, kent onge twijfeld de gevoelens van stress, die daarbij horen. Wat zal ik klaarmaken, komt alles wel tijdig klaar, heb ik niet te weinig gekookt, waarom kun je niet tien biefstukken tege lijk bakken? Voor die mensen heeft Christine Dingemanse een oplossing in de vorm van de cursus: "Koken voor groepen". In deze cursus geeft ze allerlei handige tips en recepten voor dergelijke gelegenheden. Er kunnen maximaal 8 personen aan de cursus deelnemen. De cursis ten koken niet alleen zelf, maar eten de klaargemaakte maaltijd ook gezamenlijk op. Gezellig en leerzaam, en voor taan geen stress meer, als U eens een groter dan normaal gezelschap te eten hebt. De cursus wordt gehouden in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13 in Middelburg op de drie woensdagen, 14, 21 en 28 januari 2004, van 16.30 uur tot ongeveer 20.00 uur, Cursusleidster Christine Dinge manse is opgeleid als diëtiste, heeft dus veel verstand van voedsel en kan bovendien heel lekker koken. Dat blijkt ook wel uit de cursus, "Btaliaans ko ken". die ze op zes woensda gen, wekelijks vanaf 18 februari tot 24 maart 2004 van 16.30 uur tot 20.00 uur geeft, ook in het SWOM-gebouw aan de Mol straat 13 te Middelburg. De Italiaanse keuken kent een enorme variatie aan heel lekke re gerechten, en geeft U in het staartje van de winter en het begin van het voorjaar een voorproefje van de zomer. Heel veel klassieke gerechten Christine Dingemans "nooit meer pesto uit een potje" (foto Ivo Sekhuis) uit die keuken staan op het pro gramma, zelf pesto maken (zo lekker, dat U nooit meer pesto uit een potje zult halen). Zelf Ravioli maken, een onderge waardeerd gerecht, maar zelf gemaakt in grote variatie op ta fel te zetten. Een Panzanella, een Toscaanse broodsalade ma ken, Pasta Carbonara zoals het echt moet. U zult genieten van het koken en klaarmaken, maar ook van de gezamenlijke maal tijd, waarin al dat lekkers wordt geproefd. De inkoop vindt zo veel mogelijk door de cursisten zelf plaats. De laatste les wordt besteed aan eventuele verzoe ken uit de groep cursisten. Ook hier geldt weer: maximaal 8 cursisten. Inlichtingen (ook over het cur susgeld) en opgeven bij de SWOM, Loek ter Welle, tel. 627537. Mevr. C. de Visser: "Waarom een apart tehuis voor Turkse ouderen?'' Dhr. J. Lauret: "Goed luisteren naar wat er leeft" Mevr. A. Hartman"Er zijn niet vol doende betaalbare woningen Dhr. Kramer: "U stelt de mens cen traal, laten we dat zo volhouden Basiscursus windows 98: In deze cursus worden de beginse len van het werken met een computer bijgebracht en er worden een paar lessen besteed aan e-mail en internet. Het bezit van een computer om thuis te oefenen is vereist. Cursus word/excei: In deze cursus wordt aandacht besteed aan tekstverwerken en een paar lessen Excel (rekenprogramma). Creatieve cursus: Opfrissen van kennis over mappen en be standen en werken met foto's en geluid in de computer. Men kan zich slechts voor één van de vervolgcursussen aan melden als een basiscursus is gevolgd. Bij aanmelding wordt u op een wachtlijst geplaatst en zodra u aan de beurt bent krijgt u hierover ruim van te voren bericht. Inlichtingen en aanmelden bij de SWOM, Loek ter Welle, tel. 627537. vrijwillige thuishulp Middelburg Er gaat weer een Verkeersopfriscursus van start op de maanda gen 8, 15, 22 en 29 maart en 5 april van 9.15 tot 11.00 uur. Aan meldingen tel. 627537. Bijna 9 uur, de telefoon van me vrouw Riet Jongerius gaat over. Mevrouw de Kam aan de lijn. Al les in orde? Ja hoor. Nou, dan is de cirkel weer rond, tot morgen! Geheimtaal van een sekte? Die ronde cirkel, je zou het kunnen denken, maar het gesprek is het einde van een telefooncirkel. Een half uur heeft Riet Jongerius op het telefoontje van mevrouw De Kam - ik verzon haar naam - gewacht. Om half 9 belde ze de eerste deelnemer aan de cirkel, informeerde naar het welzijn, naar wat er voor die dag op het programma stond om te eindi gen met de vraag "Wilt u nu nummer twee van de cirkel bel len?" En zo is het verder gegaan: twee belt drie, drie belt vier en vier, tenslotte, meldt zich weer af bij Riet. Al 15 jaar doet zij in de Stromenwijk dit vrijwilligers werk, op dit moment samen met drie andere vrijwilligers. Een week lang start één van hen elke morgen de telefoonronde, waar bij alleenstaanden met weinig contacten buitenshuis zijn aan gesloten. Natuurlijk, er kan op een dag nog van alles gebeuren, maar op deze manier is dat con tact er in ieder geval één keer. Als een deelnemer niet op neemt, meldt de bellende deel nemer dit aan de dienstdoende vrijwilliger. Die zoekt contact met het sleuteladres (een kennis of familielid, liefst in de buurt van de deelnemer die niet opneemt) en samen kunnen ze besluiten poolshoogte te gaan nemen. Er kan binnenshuis immers van al les zijn gebeurd waardoor ie mand niet meer in staat is de te lefoon te pakken! Zo'n telefooncirkel heeft soms aardige neveneffecten: je kunt iemand adviseren naar een dok ter te gaan, bij overlast de politie te waarschuwen; je gaat ais vrij williger een keer op bezoek bij een deelnemer, als blijkt dat die daaraan grote behoefte heeft, of je nodigt de deelnemers aan de cirkel uit dat bij elkaar te doen. Het is duidelijk dat hun aantal niet te groot mag zijn en dat de gesprekken niet te lang mogen duren. Gedurende de "looptijd" van de cirkel moet de vrijwilliger immers bij de telefoon blijven; pas als de laatste deelnemer zich heeft afgemeld, heeft hij of zij de handen weer vrij. In de Griffioen gaan binnenkort twee cirkels van start, elk be staande uit 5 deelnemers. De coördinatie ervan is in handen van mevrouw Letty Janse. Ze heeft negen andere vrijwilligers bereid gevonden samen met haar de cirkels gaande te hou den. Een hele verantwoordelijk heid, die coördinatie: rooster maken, onverwacht dit rooster wijzigen en altijd weer klaar staan om onverwachte zaken op te vangen. Een dag overslaan, dat kan niet. Spannend ook, zo'n nieuw begin, maar ik stel vast dat mevrouw Janse beschikt over een grote dosis enthousias me. Een mooie instelling dus, zo'n telefooncirkel. Officieel zijn er straks in Middelburg drie, maar als je let op wat er gebeurt in familie-, vrienden- en kennis senkringen, bestaan er wellicht veel meer. Mocht u het nodig vinden er in uw omgeving een te starten, neem dan contact op met mevrouw Vogel van de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg tel. 627537. In januari 2004 wordt een der de GALM-project gestart. De fittest die dit project afsluit zal worden gecombineerd met de fittest van het tweede project. In januari worden 1100 brie ven rondgestuurd in een ge deelte van de binnenstad, Kla- renbeek, Nieuw Middelburg en St. Laurens. Ook mensen uit andere wijken kunnen meedoen. Het project is be doeld voor 55-65 jarigen, die meer willen gaan bewegen. Tevens wordt een SCALA-pro- ject gestart voor mensen met één of meerdere beperkingen, waardoor ze niet aan de ge wone sportgroepen kunnen deelnemen. Voor begeleiding van deze projecten wordt een beroep gedaan op vrijwilli gers. Mensen die aan de pro jecten willen meedoen of zich beschikbaar willen stellen als vrijwilliger kunnen zich aan melden bij Jopie Tevel, SWOM, tel. 627537. t

de Faam | 2003 | | pagina 30