Hapgrage glasbak gaat drukke tijden tegemoet Cabaret op schijfje kan wel beklijven Gronings smartlappenduo gaat vanaf nu eigen boontjes doppen Webwetensw@@rdigheden Lekker, lekker. Puzzelland Het boek Muziek en meer In de sterren, Woensdag 10 december 2003 de FAAM pagina 23 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1 2 3 4 5 e|H 7 8 9 10 11 RAM STER TWEELINGEN KREEFT MAAGD WEEGSCHAAL: SCHORPIOEN BOOGSCHUTTER STEENBOK WATERMAN De tijd van internet via de telefoonlijn lijkt langzamerhand af te lopen. De laatste maanden zijn de Nederlandse internetaanbie ders over elkaar heengevallen met aanbiedingen voor goedkope adsl-verbindingen. Prijzen die eerst nog in de buurt van tie veer tig euro lagen zijn inmiddels verlaagd naar minder dan twintig euro. En voor dat geld krijgt de consument bovendien een snelle re verbinding dan drie maanden geleden. De volgende stap in deze slag om de consument werd afgelopen weck gezet. KPN kondigde toen aan opnieuw de snelheid van zijn landelijke adsl-netwerk te gaan verhogen zonder prijsverho ging. Een stap die vooral goed uitpakt voor de mensen met een goedkoop een zogenoemd Lite - abonnement. Adsl Lite wordt verhoogd van 384 Kbps downstream naar 1024 Kbps downstream. Ook de uploadsnelheid de snelheid waar mee informatie vanuit de eigen computer kan worden verzonden - wordt bijna met een factor drie sneller: van 128 Kbps naar 320 Kbps. Adsl Lite wordt hierdoor net zo snel als het huidige Adsl Basic-abonnement. De snelheden van de duurdere abonnemen ten, Basic en Fast gaan natuurlijk ook omhoog. Basic gaat van 1024 Kbps naar 2048 Kbps. De uploadsnelheid van dit abonne ment blijft ongewijzigd (320 Kbps). Ook abonnees van Adsl Fast profiteren van de snelheidsverhoging. Hun snelheid wordt ver dubbeld tot 4096 Kbps. De snelheidsverhoging wordt vanaf 15 januari doorgevoerd. Door de verhoging van de snelheden schuiven Lite, Basic en Fast eigenlijk alledrie een stapje omhoog op de ladder. Daardoor komt aan de onderkant van de markt opnieuw ruimte voor een eenvou dig abonnement met de snelheid van het huidige Lite-abonne- ment. De prijs van dat nieuwe abonnement is nog niet bekend, maar zal zeker onder dat van het huidige Lite komen te liggen. En zo ko men we steeds dichter in de buurt van aanbiedingen die rond om zelfs onder de tien euro per m'aand komen te liggen. Ter vergelijking: nauwelijks driejaar geleden koste een abonne ment via een telefoonlijn bij Xs4all 12,50 euro, exclusief tele foontikken. En zo wordt internet voor alle consumenten bereik baar en lijken we eindelijk in de richting te gaan van een echte, voor iedereen bereikbare digitale snelweg. Nu maar hopen dat et- niet te veel files komen te staan... Vegetarische bruine bonensoep Faam extra December is een maand waarin veel vlees op tafel gebracht wordt. De aanbiedingen in wild zijn talloos. Maar deze maand is ook een maand waarin maaltijdsoepen grote aandacht krijgen. Geen vlees tussen de ingrediënten, maar het is wel een maaltijd: vegetarische bruine bonensoep. En waarom ook niet eens een keer zonder vlees? In relatie tot het contemplatieve gedachtegoed dat het op vleesgebied allemaal wel wat minder kan, is dat mooi meegenomen. Ingrediënten: 500 gram bruine bonen, 250 gram prei. bosje blad selderij, takje rozemarijn, takje tijm, twee laurierblaadjes drie kruidnagels, drie groentebouillonblokjes, knolselderij, peper en zout en een beetje chilipoeder. Bereiding: week de bonen gedurende 24 uur. Breng 5 liter water aan de kook met de drie bouillonblokjes. Voeg de bladselderij, de tijm en de rozemarijn toe en kook de bonen tot ze barsten. Schep de helft van de bonen uit het vocht en pureer ze in het aan hangende vocht. Snij een kwart knolselderij in kleine blokjes en de prei in iinge- tjes. Voeg de gepureerde bonen, de knolselderij en de prei weer toe en breng het op smaak met zout, peper en chilipoeder. Laat de soep op laag vuur nog een kwar tier doorko ken onder af en toe roeren. Let wel: der gelijke soepen smaken een dag later nog beter! Geef er groot bruin brood bij. Anneke Kaiser Met de feestdagen voor de deur is het altijd handig om te weten wat er in de glasbak mag en wat niet. De glasbak verdient elk jaar op nieuw een schoonheidsprijs. Al is het maar vanwege het feit dat Nederland hierdoor jaar in, jaar uit bespaard blijft van een enor me afvalberg van zo'n 400.000 ton glas. Hergebruik van het hierin verza melde glas vergt maar liefst 25% minder energie bij de aanmaak van nieuw glas. Het beperkt bo vendien de uitstoot van C02 en I n het twee-banenpatroon dat het moderne gezinsleven kenmerkt is de maaltijdvoorziening niet zelden een haastklus. Toch staat dat haaks op het verlangen om na een dag werken een smake lijk potje te verorberen. Vier au teurs, onder aanvoering van de Noorse Ingrid Espelid Hovig, bieden de oplossing in 'Heel eenvoudig'. Met meer dan 200 recepten wordt zowel aan de moderne snelle- als aan de klas sieke keuken recht gedaan. Kos- mos-Z&K Uitgevers. Paperback met flappen. 224 pag. Prijs 19,99 euro Met 'Aasvlieg' legt Patricia Comwell een nieuwe proeve van bekwaamheid af. Een thriller, waarin zoals te doen gebruike lijk dr. Scarpetta de hoofdrol vervult. Cornwell is subliem in het waarnemen en analyseren van menselijk gedrag en bezit de gave om dat meeslepend neer te pennen. Ze mixt haar ervaring als patho loog-anatoom en misdaadver slaggeefster tot een spannend geheel. Uitgeverij Luitingh-Sijt- hoff. Paperback. 397 blz Prijs 18,95 euro. Dick van der Veen Zonder het fysiek van de klein kunstenaar is cabaret niet half zo leuk. Toch stoppen we graag ca- baret-cd's in het laatje van de stereo en lachen we ons tranen met tuiten. CNR Records maakt van december cabaretmaand, met aanbiedingen, nieuwe uitga ven en een vriendelijk geprijsd verzamelscbijfje, dat een indruk geeft van de actuele stand van zaken in cabaretland. 'Hard gelach' is de titel van de compilatie-cd met bijdragen van oudgedienden als Van 't Hek, Finkers en Kaandorp. Nieuw lichters zijn er ook bij, zoals Jör- gen Raymann met zijn allochto ne kijk op Nederland, de Man nen van de Radio en Sanne Wal lis de Vries. Er is ook een bijdra ge van Hans Dorrestijn. Van de sombere entertainer/pianist her- verschenen niet zo lang geleden twee langspeelplaten in digitale vorm: 'Bofkont' en 'Depressie'. Hans presenteerde voor VPRO- radio in 'Met Gebouw' nieuws bulletins van DPA. wat staat voor Dorrestijns Pers Agent schap. In de simpele bijsluiter van 'Hard gelach' staat een over zicht van de cd's die dezer dagen voor gereduceerde prijs in de winkel liggen. Sanne Wallis de Vries - momentcel een landelij ke beroemdheid dankzij 'Kop spijkers' - trekt in 'Simone' van leer tegen een cafékennis die at- tent is, sportief, assertief, slim, knap en wat al niet meer. De ti rade staat behalve op 'Hard ge lach' ook op 'Stuk', de registratie van de theatershow waarmee Sanne nu langs de schouwbur gen trekt. Daarop zingt Sanne haar eigen teksten, begeleid door twee muzikanten. Ze vertelt ons smakelijk in detail van de bedor ven vakantie in Mexico, van haar peuterliefde voor Rob de Nijs en waarschuwt voor man nen die voldoen aan het signale ment dat De Dijk geeft in 'Ner gens goed voor'. voorkomt een nodeloze verspil ling van 308.000 ton zand. 85.000 ton soda en 85.000 ton kalk. Een vergelijking van het glasbakgebruik in Europa leert, dat Nederland zich met een inza melingspercentage van om en nabij de tachtig procent in de voorhoede bevindt. Toch zijn er landen die beduidend beter sco ren. zoals bijvoorbeeld Finland. België en Noorwegen. Het glas- bakbewustzijn bij de Nederlan ders kan dus nog beter. Verpakkingsglas is eindeloos. Het kan keer op keer op keer als grondstof dienen voor nieuw glas. Mits de samenstelling tel kens dezelfde is. Met andere woorden, er mag geen potje worden gemaakt van wat in de glasbak wordt gegooid. Verpak kingsglas is glas waarin levens middelen. dranken, cosmetica of medicijnen hebben gezeten. Meestal staat op het etiket het glasbaklogo. Daarnaast horen lege parfumflesjes, glazen deod orantrollers en kruidenpotjes ook gewoon in de glasbak. Waarvoor is de glasbak niet be stemd? Voor gebroken ruiten, kristallen glazen, gloeilampen en tl-buizen, ovenschalen (kera misch glas), theekopjes en ander serviesgoed, zoals bijvoorbeeld porselein, en stenen jeneverkrui ken. Ook doppen, deksels en kurken horen niet in de glasbak. Ontbreekt het glasbaklogo. dan is de vuistregel: als je er niet doorheen kunt kijken en/of het was geen verpakking, dan hooii het niet in de glasbak! JP380 HORIZONTAAL: 1. Vierkant, sloerie; 2. fami lielid, opening, kleine hoe veelheid donzige stof; 3. bur gemeester (Fr.), boom; 4. soort drug; 5. contant, gang: 6. sterrenbeeld; 7. deel van een zeilboot, plooi; 8. gras land; 9. Turks decreet, uitge perst suikerriet; 10. Russische straaljager, Europeaan. En gels bier; 11dichter, deel van India. VERTICAAL: 1. Komisch stripverhaal, flauw schijnsel; 2. Japanse pa relduikster, liefkozing, rivier (Sp.): 3. spoorstaven, verdie ping; 4. dierenverblijf; 5. in secteneter, vaststaand feit; 6. rivier in Frankrijk; 7. gemeen te. International Air Traffic Association; 8. ten name van; 9. geur. babysit; 10. deel van het dak. oude Franse munt, op de manier van; 1 1. plaats op een tentoonstelling, damp. Lucas en Gea uut Westerlee hebben hun eigen platenmaatschappij opgericht, (foto: Eva Posthuma) Het gaat Lucas en Gea voor de wind. Het duo uit het Groningse Westerlee richtte onlangs een ei gen platenmaatschappij op. Met hun eigen L&G Producties ziet het tweetal de toekomst roos kleurig tegemoet. Het eerste al bum op het label is wederom een daverend succes. Hier het ware verhaal achter de opmerkelijke stap. „We gaan een nieuwe periode tegemoet", vertelt Lucas Huls hof met de zo herkenbare lach op zijn gezicht. Echtgenote Gea knikt instemmend. ..Het was de hoogste tijd een aantal dingen op een rijtje te zetten. De achterlig gende jaren is er enorm veel op ons af gekomen. Van de ene op de andere dag stonden we in de hitlijsten en voor we goed en wel beseften wat er gebeurde stonden we overal voor volle za len. Met succes leek toen ook niet op te kunnen." De cd's van het duo gingen als warme broodjes over de toon bank. Op dag van verschijnen bleken de albums nauwelijks aan te slepen. Lucas en Gea groeiden uit tot een succesvol duo. „We hadden heel veel leu ke momenten, maar er waren ook kapers op de kust. Mensen die je gouden bergen beloven, maar je met lege handen achter laten. Het is nu tijd dat we zelf de vruchten plukken van het succes. Zelfde rechten ontvan gen van onze liedjes en dat we zelf een deel ontvangen van de verkopen. We hebben immers al duizenden cd's verkocht." Het succes kwam onverwacht. Lucas: „Ik speelde als zanger bij de Esperando's. Een in het noor den van het land populair brui loftsorkest. Met Gea had ik er al eens voorzichtig over gespro ken. Hoe geweldig het zou zijn wan neer we samen als duo de bühne op konden. We raakten in ge sprek met een platenproducent en voor we het beseften lag onze eerste single in de winkel. Het zijn de fans geweest die uitein delijk door veel bellen een eerste optreden bij RTV Noord hebben los gepeuterd. Vanaf dat mo ment was het hek van de dam. Inmiddels hebben we van het zelfde RTV Noord een onder scheiding ontvangen en mochten we er verschillende program ma's voor maken. Geleidelijk aan volgde de rest van Neder land. Onze albums werden uit gebracht. Zelf waren we er nau welijks bij betrokken. Nu is dat gelukkig anders. De bezem moest er door. Er moesten dui delijke afspraken komen. Die zijn er nu. ook financieel. Dat bepaalde partijen het liever an ders hadden gezien, is duidelijk. Voor Lucas en Gea is het een goede keuze. Ook op de langere termijn. Bijkomend voordeel is dat onze albums nu echt overal te koop zijn. We zijn er helemaal klaar voor." Willem Gunneman Privé: vertrouw op je in tuïtie, al proberen anderen je daar van af te brengen. Liefde: wees lief en zacht. Geld: eindelijk resultaat. Topdag: zondag Privé: je kunt deze week ineens uitstekend over weg met iemand die je eerst niet zag staan. Liefde: let op de signalen tussen de regels door. Geld: sparen. Topdag: zaterdag Privé: je neemt een be langrijke beslissing. Liefde: je wordt heen en weer geslingerd. Geld: te lichtvaardig een beslissing genomen. Topdag: maandag Privé: blijf rustig, ook al stormt het om je heen. Liefde: met verstand een gevoelskwestie benade ren. Geld: goede mogelijkhe den. Topdag: vrijdag LEEUW Privé: je eet van twee wal letjes. Liefde: je bent zo attent dat je partner niks in de gaten heeft. Geld: kans op winst. Topdag: dinsdag Privé: laat alles maar ge rust over je heenkomen. Liefde: wees dapper. Geld: niet het onderste uit de kan halen. Topdag: woensdag Privé: leg uit watje bezig houdt. Liefde: geniet van mo menten waarop je met z'n tweeën bent. Geld: weer beter. Topdag: zondag Privé: je doet veel, maar waarom? Is er iets te ver bergen? Liefde: wees niet zo snel op je teentjes getrapt. Geld: afwachten. Topdag: vrijdag Privé: je bent goed in vorm, maar houd dat niet alleen voor jezelf. Liefde: een avontuur. Geld: nu wordt het krap. Topdag: donderdag Privé: luister niet naar roddelverhalen. Liefde: de verstandhou ding wordt beter. Geld: genoeg reserve. Topdag: vrijdag Privé: hang niet de stoere bink uit of de vrouw die alles onder controle heeft, je weet wel beter. Liefde: gelukkiger. Geld: overzicht niet kwijt raken. Topdag: zondag VISSEN Privé: opletten, het gaat niet zo makkelijk als je dacht. Liefde: een romantisch avontuur, of is het alleen een droom? Geld: niks over de balk smijten. Topdag: zaterdag

de Faam | 2003 | | pagina 23