Middelburgs centrum ademt ouderwets gezellig kerstsfeertje Provincie: 'Maak van hele N62 een tolweg' Middelburgse breekt lans voor oerwoudbewoners Guatamala Rode Kruis Ziekenhuis Zierikzee klaar voor alle Zeeuwse oogpatiënten fe»lii Kerstconcert van Ons Boeregoed pianoconcert Bijeenkomst voor kankerpatiënten Anglicaanse adventsviering in Vlissingen Sportinstuif in Heinkenszand Sport Sponsor CZ sponsort tafeltennisjeugd Kerstconcert Sint Laurens Strandjutten in Oostkapelle Russische geeft Risa Racingteam in het nieuw Vandalisme Operatiekamers Doelmatig Pyjamacultuur WmÊmm Woensdag 10 december 2003 de Faam Pagina 21 MIDDELBURG - In het win kelgebied Lange Viele en om geving zijn de afgelopen da gen 116 kerstbomen neerge zet. "Vandaag worden de laatste bomen neergezet en kunnen de winkeliers die dat willen een of meer bomen aankleden om het zo gezellig te maken in dit stukje van de binnenstad", vertelt initiatief neemster Dorien Troost van Crossantcrie De Pain aan de Lange Viele. Met de plaatsing van de kerst bomen wil Troost vooral wat meer sfeer creëren in de binnenstad van Middelburg, "orig jaar viel het me op dat het hier tijdens de kerstperiode eigenlijk een vreselijk saaie be doening was. Mijn eerste reac tie was toen 'Is dit nou kerst in Middelburg?' Dus nam ik me meteen voor om daar dit jaar verandering in te brengen." Ook de buurvrouw was meteen te vinden voor wat meer sfeer in het winkelgebied. "Dus toen ben ik nog meer ondernemers gaan polsen. En daar liep het initiatief om de binnenstad wat meer aan te kleden eigenlijk een beetje uit de hand. Ieder een was namelijk verschrikke lijk enthousiast en zeker zeven tig procent van de ondernemers in dit winkelgebied wilde mee doen. Met als gevolg dat er vanaf deze week wel 116 kerst bomen staan op de Lange Vie le, een gedeelte van de Potten- markt, een gedeelte van Plein 1940, de Lange Geere, de Korte Geere en de Passage", aldus Troost. De bomen worden 's morgens, als de winkels open gaan, buiten gezet en vóór slui tingstijd weer binnengehaald. "Dat was wel een van de ver eisten, want we willen geen vandalisme of brandjes uitlok ken. Dus zorgen de onderne mers er zelf voor dat alle bo men na sluitingstijd weer binnen staan. De aankleding van de bomen is overigens niet verplicht. Dat mag ieder een zelf bepalen. Maar het zou natuurlijk wel zo leuk Zijn als er in elk geval lampjes in worden gehangen." De bomen blijven staan in het winkelgebied tot en met 6 ja nuari. ZIERIKZEE- Er is de afge lopen weken hard gewerkt aan een verbouwing die on geveer 600.000 euro kostte, maar nu is het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee geschikt voor het verrichten van oogoperaties. In de ver nieuwde vleugel van het Oogheelkundig Centrum worden vanaf volgend jaar oogoperaties uitgevoerd bij patiënten uit heel Zeeland. Het accent ligt op staarope raties. door Anja Romijn Nieuwsgierigen kunnen zater dag 20 december van 10.00 tot 14.00 uur een kijkje komen nemen. "Lange wachtlijsten zullen in Zeeland snel tot het verleden behoren," verwacht A. de Viet, clustermanager en coördinator van het oogheel kundig project. Het centrum is geen kliniek. Er worden geen patiënten op genomen voor meerdere da gen. Ze kunnen er alleen te recht voor dagbehandeling. "We zijn trots op het nieuwe centrum," vervolgt De Viet. "Het is voorzien van de meest moderne apparatuur." "De bevolking kan 20 decem ber zien wat er teruggekomen is in het ziekenhuis. Veel men sen hebben de indruk dat er al leen maar weggehaald wordt in het ziekenhuis. Nu zullen ze zien, dat er veel voor in de plaats is gekomen. Zeven oog artsen zijn verenigd in de maatschap oogheelkunde. Drie van hen zullen steeds werk- HEINKENSZAND - Als het aan de provincie Zeeland ligt, wordt de hele N62 vanaf de A58 bij Heinkenszand door de Westerscheldetunnel tot de Belgische grens een tolweg. Met de opbrengst kan onder andere de verdubbeling van de Sloe- weg tussen Heinkenszand en het Sloegebied betaald worden. KRUIN1NGEN - Klederdracht- vereniging Ons Boeregoed houdt op maandag 22 december in de Johanneskerk in Kruinin- gen een kerstconcert. Allen koorleden zijn dan in Zeeuwse klederdracht gehuld. Het is voor het eerst dat Ons Boe regoed een eigen kerstconcert or ganiseert. Het koor van Ons Boe regoed, dat onder leiding van Jo Koeman staat, brengt bekende en minder bekende kerstliederen ten gehore. Het concert begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. zaam zijn in Zierikzee, samen met drie technische oogheel kundige assistenten, de TOA- 's. De operatiekamers komen weer in bedrijf." Nog maar een klein deel van de oogheelkundige ingrepen, zo'n tien procent, wordt in Goes verricht. "We verwach ten dat de patiëntencontacten met 25.000 zullen toenemen. Dat is een verdubbeling. Nu ligt het aantal dagbehandelin gen op zo'n 4.000 per jaar. We De provincie heeft het voorstel bij minister Peijs van Verkeer en Waterstaat gelegd. Die ziet wel iets in het plan en komt volgende maand naar Zeeland om er over te praten. Door de komst van de Westerscheldetunnel is de Sloe- weg overvol. En dus wordt beke ken hoe de weg breder gemaakt kan worden. Geld voor de verbre ding heeft de provincie echter niet. Ook van het Rijk hoeft Zee land weinig te verwachten. Tol heffing is in Den Haag het tover woord om files in de toekomst te bestrijden. Zeeland biedt zich dan ook aan als proefproject. Onder nemers en de toeristensector zien helemaal niets in hel plan. Zij vrezen dat toeristen en dag jesmensen het gebied zullen mijden. Ook gemeentes sputte ren tegen.Behalve de verbreding van de Sloeweg kan met het tol geld een nieuwe tunnel bij Sluiskil en de verdubbeling van de Tractaatweg richting Belgi sche grens betaald worden. Die projecten kosten bij elkaar een half miljard euro. denken dat ook die sterk toe nemen." Ook werkplekmanager Joke Franke verwacht dat de wacht tijd bij de oogarts aanzienlijk korter zal worden. "Er moeten zo weinig mogelijk patiënten in de wachtkamer zitten." is haar uitgangspunt. "Door een doel matige werkwijze en organisa tie kan de wachttijd zeker met drie weken verkort worden. Er is voldoende personeel en ap paratuur. Alles gebeurt hier straks in één beweging. Je loopt rond in een soort carrou sel. Aan het eind is alles ge daan wat nodig was." Over de korte verblijftijd in een ziekenhuis zegt De Viet: "Door het voortschrijden van nieuwe inzichten en technische ontwik kelingen in de geneeskunde hoeft men tegenwoordig door gaans niet lang in het ziekenhuis te blijven. Vroeger lag de pyja ma in de meeste gezinnen ge reed voor het geval je in het zie kenhuis terecht zou komen. Die pyjamacultuur is echter verleden tijd en lang in bed liggen ook. Patiënten verblijven nu zo kort mogelijk in het ziekenhuis. Veel ingrepen kunnen in dagbehande ling worden uitgevoerd. Geen sprake meer van hospitalisering, 's Avonds slaapt men weer thuis in het eigen bed." VL1SSINGEN - Pianiste Ana- stasia Safonova treedt zondag 14 december op in het theater café van CineCity in Vlissingen. De van oorsprong Russische Sa fonova speelt werken van Debus sy en Rachmaninov. Tijdens het concert wordt er een kinderfilm vertoond tegen half tarief. Het concert begint om 11.30 uur. Kaarten kosten negen euro en zijn verkrijgbaar aan de kassa van Ci neCity. Voor reserveringen: 0118-418810. OOST-SOUBURG - Het Pa- lazzoli Huis in Vlissingen houdt donderdag 18 december een ontmoetingsmiddag voor mensen die met kanker zijn geconfronteerd. Het Palazzoli Huis is steunpunt voor mensen met kanker en hun naasten, en organiseert een keer per maand een ontmoetingsdag. Op de middag kunnen (ex-) kan kerpatiënten van 14.00 tot 15.30 uur geheel vrijblijvend binnen lopen om kennis te maken met mensen met zelfde ervaringen. Het Palazzoli Huis ligt aan het Oranjeplein 41 inOost-Souburg. VLISSINGEN - In de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen wordt op woensdag 17 december de traditionele Anglicaanse ad ventsviering 'Nine lessons and Carols' gehouden. De viering is georganiseerd door de Mission to Seafarers en de Wijkgemeen- te Binnenstad van Vlissingen. Dc dienst wordt geleid door ds. Ad Baas en assistent-chaplain Anke Datema. De muziek wordt verzorgd door de Zeeuwse Koor school. die dit jaar haar vijftigja rig jubileum viert, en het rooms- katholieke mannenkoor uit Goes. De liederen worden afgewisseld door negen lezingen uit de King James bijbel in traditioneel En gels. De dienst begint om 19.30 uur. HEINKENSZAND - Uitleven in allerlei sport- en spelvormen. Dat is de bedoeling van de sport- en spelinstuif voor kinderen van vier tot twaalf jaar in de Stenge in Heinkenszand. Woensdag 17 december van 13.30 tot 15.30 uur is de sporthal omge bouwd tot spannend een sportcircuit en zijn er ervaren recreatiespoit-leid- sters om de activiteiten te begelei den. Na de instuif kan er een ver jaardagsfeestje gevierd worden. Dan is er een videovertoning, en eten de kinderen samen. Deelnemers moe ten gymschoenen en sportkleding meenemen. Voor meer informatie: 0113-561865. Niet alleen de tunnel, de hele N62 moet een tolweg worden, vindt de provincie Zeeland. (FOTO: JAAP WOLTERBEEK) MIDDELBURG - Haar opdracht was het maken van een marketingplan voor een reisbureau in Guatemala. Maar de omstandigheden waaronder de plaatselijke bevolking leeft, raakten in haar een gevoelige snaar. "Kinderen gaan dood aan eenvoudig te genezen ziekten, en de regering doet niets." Sarah Filius (21) uit Middelburg wèl. door Jacco van Maldegem Sinds haar terugkeer in Nederland zamelt de Middelburgse geld in voor Biosfera Mobiel: een project gericht op het bestrijden van de onwetendheid onder de bevolking. Een dokter en een dieren arts zetten in een twintigtal dorpjes in de jungle van de 'vergeten' noordelijke provincie Petén veehoudcrijtjes op en lichten de vrouwen onder meer voor over voorbehoedsmiddelen en baby voeding. Zo weten moeders vaak niet dat het voor kinderen van drie weken oud slecht is tortilla's, bruine bonen en koffie te nuttigen. Van be vallingen weten ze helemaal niets, vertelt Filius: "Vaak trekken ze zonder enige kennis een kindje er maar uit." Om nog maar te zwijgen over het peil van de emancipatie. "Omdat de mannen al tijd diep in de jungle werken, moet een vrouw een dag voor haar bevalling nog loodzwaar werk verrichten." De veehoudcrijtjes die de dierenarts opzet, zijn dan ook bedoeld voor de vrouwen. De eieren en het vlees van de dieren moeten ze minder afhankelijk van hun mannen. "Nu is het enige doel van een vrouw het krijgen van veel kinderen." Het ergste vindt Filius nog wel dat kinderen sterven een ziektes die eenvoudig te voorkomen zijn. "Het is toch te triest voor woor den dat niemand begrijpt dat kinderen na een duik in een rivier verkouden kunnen worden." Alles moet worden uitgelegd, zegt Filius in haar Bredase studentenkamer terwijl ze bladert door een fotoboek over haar tijd in Midden-Amerika, Eigenlijk ligt Bisofera Mobiel momenteel stil. Toch heeft dat niet zo zeer met financiële kant van het verhaal te maken. Maar geld blijft altijd een probleem. Het project drijft op giften en donaties. Geld voor voorlichtingsmateriaal, condooms en benzine voor de jeep waarmee de dierenarts en de dokter zich een weg door het oerwoud banen. Vanuil Nederland probeert Filius haar steentje bij te dragen. Voor haar 'welkom-thuisfeestje' wilde geen cadeaus, maar geld voor haar na aan het hart liggende project. Ze vindt het spijtig niet meer met het inzamelen van geld bezig te kunnen zijn. "Er gaat allemaal super veel tijd inzitten. Nu ik ook bezig met mijn laatste studiejaar, gaat dat een beetje voor." Ze is dus eigenlijk afhankelijk van anderen. Maar niet zonder re sultaat, want in de kerstvakantie maakt Filius de eerste vijfhon derd Zeeuwse euro's over richting Guatemala. Meer informatie via de website www.scirajllins.com CZ-Zorgverzekeringcn sponsort een selectie van de tafeltenni sjeugd van Noord-Brabant en Zeeland. ARNEMUIDEN - Een selectie van de tafeltennisjeugd van de pro vincies Noord-Brabant en Zeeland -verenigd in de afdeling Zuid- West van de Nederlandse Tafeltennisbond (NTTB)- komen de ko mende jaren tijdens toernooien en wedstrijden uit in shirts die ter beschikking zijn gesteld door CZ-Zorgverzekeringen. Deze jeugd- selectie heeft onder meer in november deelgenomen aan de jaar lijkse afdelingsontmoeting in Oss. Aan deze ontmoeting namen te vens de jeugdselecties van de afdelingen Gelderland en Noord- en Zuid-1 lol land deel. Van links naar rechts Dennis Vader, Aart Geurtsen, Martin van den IJssel, Sari dc Groot (sponsor) en Rinus de Groot (sponsor M1DDHLBURG - Risa Racingteam, dat dit kartrace seizoen uit komt in de A-poule van het Zeeuws Indoor Kart Kampioenschap, is geheel in het nieuw gestoken met steun van een aantal bedrijven. De sponsoren die Risa Racing steunen zijn DeWalt Machines, Heller Borcnfabriek, Powers Fasteners, Van den IJssel Schadeau to's, borduurstudio Morena en Risa Bevestigingstechniek. Dc Indoor Kart Kampioenschappen worden verreden op de baan van Indoor Karting Middelburg en het kartscizocn loopt van sep tember tot en met juni. Tevens gaat Risa Racing meedoen aan de 24-uursrace van Nederland, die verreden wordt op de outdoor kart- baan van Venray. iiy'j SINT LAURENS - Het Vocaal ensemble Sint Laurens (VES) en muziekgroep Alma del Core ge ven samen een kerstconcert. Op donderdag 18 december treden dc zangers van het VES en dc muziekgroep op in dc Neder landse Hervormde Kerk van St. Laurens. Het concert begint om 20.00 uur. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is op zoek naar strandjutters in spc. Die kun nen woensdag 17 december met de jutter van het museum lek ker langs het strand struinen. Tijdens de tocht zoeken de deel nemers naar natuurlijke en niet natuurlijke aanspoelsels. De jutter van het museum geeft daarbij uit leg over de natuurlijke vondsten. Het museum is op zoek naar mi nimaal tien en maximaal vijfen twintig deelnemers. Dc tocht start om 14.00 uur vanaf het museum en duurt ongeveer tot 15.30 uur. Dc kosten zijn 1.70 euro. Aan melden is noodzakelijk: Zeeuws Biologisch Museum 0118- 582620.

de Faam | 2003 | | pagina 21